[EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Maart 1937 KERK- EN KHOOLNIEUWS WEERBERICHT. EERSTE KAMER. Buitenland De strijd in Spanje. Stadsnieuws BEURSO VERZICHT MARKT Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 750. Hedenmiddag 3 uur: 754. BINNENLAN'DSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,5 te Jan- mayen. Laagste barometerstand 745,0 te Weenen, Verwachting tot den avond van 11 Maart: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide lijke wind. Half- tot zwaarbewolkt of be trokken Weinig of geen sneeuw. Tempera tuur om het vriespunt des nachts; overdag lichte dooi. STORMWAARSÓHUWINGSDIENST. Geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentiesein Neer". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Het gebied van lagen luchtdruk, op den Oceaan is sterk in omvang toegenomen, doch vertoont geen diepe kernen. Op het rasteland en ln Centraal-Europa bewegen enkele minima zich in Zuid-Noordoostelijke lichting, gevolgd door een stijggebied over Frankrijk In Scandinavië blijft de lucht druk regelmatig doorstijgen en vormt zich een uitlooper van het machtige gebied van hoogen luchtdruk met zeer lage tempera turen, dat het geheele Poolgebied bedekt. In Frankrijk en het Zuiden van ons land ging de wind om, waarmede de hooge tem peraturen ten Zuiden van ons verdwenen. De warmte wordt nog gemeld uit Weenen en de Oost-Alpen. In de West-Alpen werd het kouder en viel veel sneeuw, het station op de Saentis meldt in den nacht 23 mm. neerslag. Over het geheele vasteland ls de lucht bewolkt met lage wolken en plaatse lijk slecht zicht. In Scandinavië heerscht helder vriezend weer. Het ls le verwachten, dat het weer het onzekere karakter zal behouden met wel licht eenige opklaring met lichte vorst in den nacht. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.Z.Z.-wlnd, 1 gr. C„ mooi. Londen: Z.Z.O.-wlnd, —4 gr. C., mooi. Berlijn: O.-wind 0 gr C., betr. Genua: windstil, 8 ^r. C., mooi. LUCHTTEMPERATU UR. Laagste temp. 3 gr. C. 126 gr. F.). 9 uur voorm.: 0 gr. C. (32 gr. F.). 12 uur 'smidd.: VU gr. C. (35 gr F.). 3 uur nam.: 2'/t gr. C. (37 gr. F.). nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 1 u. 48 m.; nam. te 13 u. 59 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 6.26 nam. tot 5.55 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 10 Maart: op. 5 u. 04; onder 16 u. 19. DE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING. Minister Gelissen aan het woord. (Vergadering van heden.) Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 10 (dep. van handel, nijverheid ra scheepvaart) der rijksbegrooting voor 1937. De heer Serrarens (R.K.) zegt dat het 'erlaten van den gouden standaard alleen 'oor spr. geen reden is om vertrouwen te stellen in het economisch beleid dezer '"geering. Spr. heeft den Indruk dat de 'egeering wel eens teveel schijnt te ver dachten van meer vrijheid ln de interna tionale handelsbetrekkingen. De minister "Inde zich niet tot conventies, die hij niet Modlg acht. Spr. ziet geen voordeel er ln, dat Neder- land een renstal wordt van internationale stokpaardjes. We hebben voor ons eigen "Ik genoeg aan onze eigen handelspolitiek. 5Pr. houdt vervolgens een pleidooi voor "Mening. De heer de Marchant et d'Ansembourg '«S.Bj verwacht t.a.v. de industrialisatie niet veel van dezen minister. De kamers van loop'nandel moeten meer worden inge- khakeld. Voortgaande vraagt spr. waarom 4" Oslo-Staten zooveel gemakkelijker naar "Mtschland kunnen exporteeren en hij ""tiseert de clearing-methoden. Men laat de belangen van industrie en p'dhandel voorgaan coven die van den «ndbouw. De heer Diepenhorst (A.R.) bestrijdt het van den Arbeid" De minister van handel, nijverheid en stheepvaart, de lieer Gelissen, verdedigt ïjj" houding hl zake de baksteenindustrie. Meruit volgt niet dat spr. tegen ordening zoodanig is. Spr. kan niet iets aan aarden, dat men zal „pogen" te doen. k°mt men met concrete saneeringsvoor- jWllen dan is spr. atijd bereid, daarover onderhandelen. gelijksoortig standpunt neemt hij in zwf15 1161 bakkersbedrijf. De coöperaties r"e" de saneering_.der kolenindustrie Jfol- men naar behooren worden behandeld. In een beroepsinstantie zal worden voor zien. De Kon. Holl. Lloyd vaart met vijf sche pen. „De Eland" moet binnenkort uit de vaart. Over de vervanging zijn onderhan delingen loopend. Met de belangen van den Lloyd zal ook in de toekomst rekening worden gehouden. Spr. zegt toe, nu de clearingpositie met Duitschland verbetert, nogmaals de positie van den tusschenhandel te zullen nagaan. Vroeger is echter geen gunstige ervaring opgedaan. Spr. kan nog geen toezegging doen of er uit het werkloosheldssubsidlefonds een extra uitkeering van Rotterdam en Am sterdam kan worden gedaan, ln verband met de verlaging der haventarieven. Het is spr. niet mogelijk bij den tegen- woordigen stand van zaken, meer te doen voor de saneering der blnnenschipperij. Bij de totstandkoming der wet op de evenredige vrachtverdeeling is wel over den Rijn, niet over de Maas gesproken. Er ls daarna jurisprudentie gekomen. Het arrest van den Hoogen Raad stelt de vaart op de Maas vrij. De regeering heeft dus goed gezien door te zeggen, dat de wet ook voor de Maas geldt. Over de handelspolitiek, waarover in de Tweede Kamer zooveel is gesproken, be hoeft spr. niet veel meer te zeggen. Spr. ontkent de crisis-invoerwet te hebben ge bruikt voor doeleinden, waarvoor ze niet zou dienen. Overmatige Invoer berust niet alleen op statistieken, houdt ook verband en met den in- en uitvoer van andere lan den. Een wetswijziging is aanhangig en zei weldra de Tweede Kamer berei ken, om de crisis-invoerwet nog meer te gebruiken als „vechtwet", om te ge bruiken bij de handelspolitiek, meer nog dan tot nu toe. Onze handelsdele gaties hebben het moeilijk, daar we zoo weinig hebben aan te bieden. Ons arsenaal moet dus zoo goed mogelijk worden toegerust. Er is geen algemeene regel te geven omtrent contingentecringen of rech ten. Spr. moet vrij zijn om in bepaalde gevallen te zeggen: hier zijn rechten, daar contingenteeringen op hun plaats. Die vrijheid heeft de regeering beslist noodig. In dat licht bezie men ook de Oslo-conferentie. Den heer d'Ansembourg merkt spr. op, dat we ten opzichte van Duitschland re kening moeten houden met de verminder de koopkracht en het prijsniveau der goe deren. Een vergelijking met Denemarken heeft spr. in de Tweede Kamer reeds uit voerig behandeld, wijzende op het verschil in structuur De handel met Duitschland begint op te leven, dit blijkt uit den stand der clearing. De achterstand is nog maar 28 millioen. De oude achterstand van treuhand en sonderkonto is reeds verdwe nen. De positie is al zeer verbeterd. Spr. verdedigt de werking der econo- misch-technologische instituten. Bestrijding der werkloosheid aldus spr. is een economische aangelegen heid. Vele maatregelen zijn er immers reeds in die richting genomen Spr. wijst op de financieringsmaatschappij, de vesti gingswet, allerlei middenstandsaangelegen heden, contingenteeringen welke aan vele Nederlanders werk verschaffen, enz. In de praktijk heeft spr. die bestrijding dus mede gevoerd. Wat speciale bestellingen voor defensie betreft, is er voortdurend overleg met spr.'s departement. Er zijn technische bezwaren. Ook worden ze gebruik bij de handelspolitieke onder handelingen. Wat de Rijnvaart betreft, moet men de premies zien in het complex der maatre gelen, voor de positieverbetering van Rot terdam genomen. Laat de regeering nu even afwachten, hoe de Rijnvaart zich ontwikkelt. Indien noodig. zal de regee ring niet aaizelen, de premies als middel ter bespoediging van den strijd te han- teeren. Het einddoel moet zijn, dat er in beide landen geen Rijnvaartpremies zijn. Zien we de cijters van Antwerpen en Rotterdam over 1935 en 1936 van het Rijn vaartverkeer. dan zijn die voor Rotterdam resp 52'/- en 55'U'U, voor Antwerpen 14.9 en i3.7 °/o. De ioonen in Antwerpen zijn hooger dan in Rotterdam. Dit is ook een voordeel voor Rotterdam. De invloed van de depreciatie op het Rijnvaartverkeer is inderdaad niet zoo heel groot, Op het oogenblik heeft Rotterdam zich in meerdere mate ingeschakeld in het Rijn vaartverkeer dan Antwerpen. Spr. hoopt dat nu goede, samenwerking in het bakkersbedrijf zal worden verkregen. Reeds lang geleden heeft spr. betoogd dat concurrentie niet altijd leidt tot prijsver laging; b.v. met gas- en electriciteit heeft spr. dit aangetoond. Er ls thans ook een plan tot samenwerking der electriciteitsbe- drijven. Verschillende professoren hebben voor de ordening geschreven; Spr. zet uiteen, hoe moeilijk het in de practijk is, met de orde ning wat te bereiken. Menschen, theore tisch doorkneed in de ordeningsgedachte, kunnen nog niet altijd een practisch plan aangeven. Halve ordening is wanorde, wordt wel eens gezegd Men mag de regeering niet verwijten, te weinig voor de ordening te hebben gedaan. De heeren Serrarens. Knottenbelt en Droogleever Fortuyn repliceeren, waarna de minister opkomt tegen een opmerking dat het verkeerd is iemand als den heer Hirsch- feld als onderhandelaar naar Duitschland te zenden. Spr. prijst diens kwaliteiten en acht critiek daarop volkomen misplaatst. (Wordt vervolgd). Naar omsingeling van Madrid? Een der speciale correspondenten van Havas meldt: Na een korte, maar hevige geschutvoor- berelding zijn de rechtschen gistermorgen opgerukt van de hellingen ten zuiden van Arganda. Zij wisten de mllltietroepen te verrassen, zoodat dezen zich moesten terug trekken, op hun tweede stelling aan den weg van Arganda, naar Morata de Tajuna. In den loop van den morgen bezetten de rechtschen ook deze tweede stelling, bene vens het gehucht Casas del Portal, waar mede zij een toenaderingsbeweging naar.de uit het noorden oprukkende colonnes vol brachten. De regeerlngstroepen lieten twin tig dooden achter in een loopgraaf -der tweede stelling, evenals zware mitrailleurs van Russisch model en een.Jhoeveelheid mu nitie. Deze kleine operatie wijst er op, dat de rechtschen hun stellingen versterken met het oog op een operatie, die ten doel zou moeten hebben de verbinding met de co lonne, die den weg van Aragon afkomt. De omsingeling van Madrid, zou dan onverbid delijk gesloten zijn. Het radiostation van Sevilla heeft vanmorgen medegedeeld dat het hoofdkwartier van Franco in zijn le- gerbericht van gisteravond den nadruk legt op de beteekenis van den rechtschen op- marsch in den sector Siguenza, waar de troepen van generaal Moscardo Brihuega zouden hebben bereikt, en nog verder zou den zijn opgerukt. Het station verzekert, dat de opmarsch naar Guadalajara zal worden voortgezet en dat de stad voor het einde der week bezet zal zijn. Fransch vrachtschip door vliegtuig gebombardeerd. Men heeft te Marseille een draadloos be richt opgevangen van het Fransche vracht schip „Djebel Antar" dat om negen uur vanmorgen gebombardeerd is door een vliegtuig. Er is eenige geringe materieele schade aan boord aangericht. Het schip bevindt zich buiten de Spaansche kust ter hoogte van Barcelona. De controle. Kolonel Lunn, die door de niet-inmen- gingscommissie benoemd is tot leider der Fransch-Spaansche grenscontrole, vertrekt van Kojrenhagen naar Londen, om de lei ding op zich te nemen. Kolonel Lunn, die bevelvoerder is van het tweede Deensche regiment artillerie, geldt als deskundige in grenskwesties. Hij heeft deel uitgemaakt van de commissie tot vaststelling van de grens tusschen Duitschland en Denemarken en van de commissie voor de grensregeling tusschen Syrië en Turkije. De conferentie van I.V.V. en S.A.I. Vanmorgen is de conferentie van het I.V.V. en de S.A.I. een der grootste inter nationale arbeiderseónferenties sinds ge- ruimen tijd. te Londen geooend. De bespre kingen zullen betrekking hebben op den toestand in Spanje en de maatregelen, die genomen moeten vorder, om de Spaansche regeering te helbèrl1. Ruim 200 gedelegeer den. die 20 landen "«rtegenwoordipen, zijn bijeengekomen. Sir Walter Citrine presi deert de conferentie. DE BESTRIJDING DER MALARIA. In het kader van de bestrijding der malaria bestudeert de Egyptische regeering een grootscheepsch ontwerp voor de droog- making van alle moerasland. De tenuit- i voerlegging van dit plan zou in 12 jaar tijds ongeveer 36 millioen gulden kosten; een gebied van 40 vlerkante kilometer zou worden drooggemaakt. (lok in het gebied van het Suez-kanaal zullen de hygiënische omstandigheden ver beterd worden. DE POPULARITEIT DER POTVISSCHEN. De twee in Zeeland aangespoelde pot- visschen zijn nu sinds iets langer dan een week in Rotterdam voor het publiek te be zichtigen. Eiken dag verdwijnt een gedeelte van de spek- en vleeschmassa. terwijl een aantal beenderen reeds klaar liggen voor verzending naar het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie. Dat de dieren zich een groote bekendheid hebben verworven blij kt wel uit 't feit, dat een doos sigaret ten. verzonden door de firma Somerwil al hier en geadresseerd „Aan de Potvisschen te Rotterdam" zonder moeilijkheden door de post is bezorgd. De praeparateurs van het .Museurrj en de anatomen van het Destructiebedrijf „GekroF hebben deze at tentie ten zeerste op prijs gesteld. UIT DE AMERIKAANSCHE STAKINGS WERELD. John J. Lewis en zijn medewerkers van het comité voor industrieele organisaties, die gisteren in vergadering bijeen zijn ge komen, hebben een resolutie aangenomen, waarin bepaald wordt, dat de ambtenaren der organisatie gemachtigd zijn lidmaat- schapsbewijzen voor internationale, natio nale, plaatselijke of staatsvakorganisatles uit te geven. Men ziet hierin een maatregel, die mogelijk de uitzetting van het comité voor industrieele organisatie uit de Ameri- kaansche federatie van den arbeid ver haasten zal. Chrysler weigert hardnekkig toe te geven aan den eisch de United Automo bile Workers te erkennen als de eenige vakvereenigingsorganisatie, die het recht heeft namens de arbeiders met de werk gevers te onderhandelen. Ook de onderhandelingen bij de Firestone zijn mislukt. Te Chicago werden stakende chauffeurs door de politie uiteengedreven. De maritieme commissie heeft gisteren bekend gemaakt dat loonsverhoogingen toegekend zijn aan het personeel van 36 schejjen. die geëxploiteerd worden door vijf lijnen, die in het bezit zijn der regeering. AFGEVAARDIGDEN LOOPEN WEG UIT HET JAPANSCHE LAGERHUIS. 't Japansche Lagerhuis heeft zijn vergade ring moeten onderbreken, aangezien 't quo rum niet meer aanwezig was, toen alle afge vaardigden met uitzondering van de leden der partli der sociale massa, weggeloopen waren op het oogenblik. waarop het wets ontwerp op de geneeskundige herverzeke ring en op de verbetering- van de openbare hygiene behandeld zou worden. De afge vaardigden van de partij der sociale massa namen daarop een resolutie aan. waarin zij de regeering verzoeken het Lagerhuis te ontbinden, op grond van de lusteloosheid van de andere partijen, die geen belang stelling toonen voor het eenige plan tot sociale hervorming, dat zich oo het huidige zittingsprogram bevindt. Men acht het waarschijnlijk, dat de legerkringen zullen trachten gebruik te maken van den toe stand voor hun anti-parlementaire aan vallen. RUSSISCH-JAPANSCHE OORLOG HERDACHT. In geheel Japan heeft men op geestdrif tige wijze den Russisch-Japanschen oorlog en speciaal den veldslag van 1905 herdacht. De officleele herdenking vond plaats in de legerclub, in aanwezigheid van den keizer. In de hoofdstad werd een luchtrevue ge houden, waaraan 150 militaire vliegtuigen deelnamen. 70.000 toeschouwers sloegen de verrichtingen der bommenwerpers gade. Door de straten van Tokio marcheerden militaire muziekcorpsen. Het persbureau van het ministerie van oorlog heeft 200 000 brochures uitgegeven, waarin herinneringen aan den oorlog van 32 jaar geleden worden opgehaald. DE STAKING IN SCHOTLAND. De staking van het Schotsche autobus- personeel breidt zich uit. Meer dan 10.000 bestuurders en conducteurs hebben het werk neergelegd. Volgens de „Scottish Motor Traction" is de staking niet officieel er kend en is zij het gevolg van communistisch drijven. De bond van transportarbeiders heeft verklaard, dat het werk hervat moet worden, opdat onderhandelingen kunnen worden begonnen. De stakers wenschen deze opdracht echter niet uit te voeren. DUITSCHLAND EN WEST-LOCARNO. De Berlljnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: Het schijnt, dat de houding, door Duitschland aangenomen tegenover den Belgischen weusch; dat de bestaande, voor- loopige Locarno-overeenkomst door een duurzame regeling vervangen zou worden, onveranderd is. Duitschland is bereid tot het sluiten van een nieuw Locarno-verdrag, doch het wil dat in geen geval onder de auspiciën van den Volkenbond geplaatst zien. Overigens gelooft men, dat het tijd win nen aan Duitsche zijde zal worden geweten aan het Fransch-Russische verdrag, dat Duitschland het liefst geheel zou zien ver dwijnen. Men begrijpt te Berlijn dat Frankrijk niet gemakkelijk tot een stap van zoo groote beteekenis kan overgaan, doch men ls van meening, dat het aan Frankrijk staat, met nieuwe voorstellen te komen. De correspondent van de „Daily Tele graph" vermoedt, dat Duitschland op zijn minst zal verlangen, dat de clausule van het verdrag, die voorziet in een automati- schen wederzijdschen bijstand, wordt ver nietigd. Ds. G. ENKELAAR. Vandaag herdenkt ds. G. Enkelaar, Ned, Heo-v. predikant te Krimjoen a. d. Lek, den dag waarop hij voor 25 jaar het predik ambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1887 geboren en in 1911 candidaat in Noord-Brabant, om 10 Maart 1912 zijn ambt te aanvaarden te Wijngaarden. Vandaar vertrok hij in 1914 naar Tholen, welke standplaats in 1918 met Wierden verwisseld werd. In 1923 vertrok ds. Enkelaar naar Langeraar om in 1927 te Monster zijn intrede te doen. In 1930 verbond hij zich aan de gemeente van Oud-Beyerland en in 1935 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Enkelaar behoort tot den Geref. Bond BESPREKINGEN TUSSCHEN BECK EN LOZORAITIS? Naar verluidt, zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Polen en Lithauen Beek en Lózoraitis aan de Rivièra een bespreking hebben over de geschilpunten tusschen beide landen. - GENERAAL LIOTTA NAAR ITALIË. Generaal Liotta, die bij den aanslag te Addis Abeba ernstig gewond werd. ls per vliegtuig naar Asmara overgebracht. Hij zal de reis voortzetten naar Italië. SCHAKEN. BODEGRAVEN—VOORSCHOTEN. Gisteravond werd in het Beursgebouw te Bodegraven de laatste wedstrijd gespeeld voor de competitie van den Leidschen Schaakbond. Partijen waren de Schaakclub „Bodegraven" alhier en de schaakclub te Voorschoten. Het was een belangrijke strijd, want voor Bodegraven stond hetkampioenschap op het spel. De wedstrijd, die te 8 uur aanving j werd eerst tegen 12 uur gestaakt, waarbij 3 partijen moesten worden afgebroken. De eindstand was als volgt: Bodegr. 1 Voorsch. 1 T. Scheer—J. van Os afgebr. K. VeermanK. A Waasdorp 10 G. MaaskantJ. J. Brogaar afgebr. A. ScheerJ. v. d. Eist 10 G. GroeneveldW. Verver afgebr. P. J. v. Dobben de Bruijn M. C. Overduin 10 J. v. SterkenburgA. Oudshoorn 01 P. J. G. IJdoMevr. Brogaar '/j'U J. G. BreekveldA. Volkers 10 N. v. Dobben de Bruijn J. J. Dijkman 'U'U VERSTERKING TROEPENMACHT IN FRANSCH-MAROKKO. Naar heden bekend werd, zullen ver scheidene gemotoriseerde eenheden der Fransche veldartillerie, welke tot dusver, hun standplaats in Nimes hadden, naar Fransch Marokko verplaatst worden. Zij zuilen hun standplaats krijgen in de buurt van Taza. 60 KM. van de grens van Spaansch Marokko. Kort geleden zijn de effectieven in Fransch Marokko reeds aan merkelijk versterkt. AUSTRALISCHE MINISTER AFGETREDEN. De Australische minister die belast wac met de onderhandelingen over handel-ver- dragen is onverwachts af «et reden De oor zaak zou gezocht moeten worden in ver- sohillen van meening over de te voeren handelspolitiek. 5—2 Het hangt nu van de 3 afgebroken par tijen af of Bodegraven kampioen van den Leidschen Schaakbond zal worden. Wordt er maar één partij in haar voordeel gearbi- treerd, dan reeds is de kampioenstitel be haald. HOCKEY. NEDERLAND—FRANKRIJK. De Nederlandsche dames hockeyploeg, welke Zaterdag a.s. te Parijs tegen 'n Fran sche damesploeg zal spelen, komt in de zelfde opstelling als op 21 Februari J.l. te gen Duitschland in het veld. De Nederlandsche ploeg bestaat uit de dames: doel: Andreas (BDHC); achter: Roos (BDHC) en Rollin Couquerque (HOC); midden: de Vletter (BDHC), Vreede (Rood- Wit) en Broese von Groenou (Kieviten); voor: Leeuwenberg (Rood-Wit), Terwindt (Amsterdam), van Bueren (BDHC). Teile gen (HHVC) en de Ruiter-Hofland (Gooi). AMSTERDAM, 10 Maart. De effectenbeurs verdeelt haar gunsten als het ware om béurten aan de verschil lende fondsensoorten. Heden waren de Sui kerfondsen 't eerste aan bod. Voor H.V.A.'s en diverse papieren, die als specifieke sui- keraandeelen kunnen worden gekenmerkt, bestond goede vraag, zoodat flinke koers winsten konden worden geboekt. De Nivas heeft haar limites in enkele dagen twee keer kunnen verhoogen en natuurlijk maakte dit een aangenamen in druk; bovendien koestert men gunstige verwachtingen omtrent het verdere verloop van de suikermarkt naar aanleiding va» het toenemende verbruik. Van de aandeelen ln Indische Cultuur- banken waren koloniale banken en In dische banken goed gedisponeerd. Naast d< suikeraandeelen waren het de scheepvaart- papieren die de aandacht trokken, vooral de Indische lijnen stonden in het centrum van de belangstelling. Nederlandsche Scheepvaart Unies en de aanverwante soorten konden een belangrijke koerswinst behalen. Aandeelen Java-China-Japan-lijn zetten de gisteren aangevangen rijzing verder voort. Aandeelen Holland Amerika lijn liepen enkele punten naar boven. Koninklijke booten, die wat lager waren geopend, konden zich geleidelijk aan her stellen. Hoewel de affaire in rubberfondsen belangrijk was ingekrompen, vonden in diverse specialiteiten nog flinke omzetten plaats en over het geheel genomen be stond daarbij een prijshoudende stemming. Tabakken trokken nauwelijks eenige attentie. Industrieelen werden op kleine schaal verhandeld. Aku's wérden wat lager genoteerd. Unilevers en de Philipsaandeelen waren weinig veranderd Op de petroleum- afdeeling bewogen Koninklijken zich voor- nameiiik omstreeks het laagste niveau van gisteren. De warrants werden verhandeld tusschen f. 595 en f. 600. Van de Amerikaansche shares trokken de metaalaandeelen de grootste aandacht. Anaconda's werden in 'n ruimen open hoek verhandeld en konden zich niet onbelang rijk verheffen. Van de overige koperaan- deelen waren aandeelen Kennecott Copper goed gedisponeerd. United States Steels en Bethlehem Steels hadden verhoudings gewijze een kalm verloop, doch aandeelen Republic Steels werden zeer druk verhan deld en kwamen wederom hooger te lig gen De beleggingsafdeling was stil. De Nederlandsche Staatsfondsen waren vrijwel over de geheele linie prijshoudend. Fransche papieren werden op kleine schaal verhandeld, en waren eveneens prijshou dend. De obligaties uit de Youngleening waren zoo goed als onveranderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.93 1/8 (8.92 1/4); Berlijn 73.45 (73.45); Parijs 8.35 3/4 (8.35); Brussel 30.80 1/2 (30.83 1/2); Zwitserland 41.71 (41.70); Kopenhagen 39.87 1/2 (39.85); Stockholm 46.05 (46.02 1/2); Oslo 44.90 (44.85); New-York 1.823/4 (1.82 13/16); Praag 6.38 (6.38). Prolongatie 1; Part. disc. 1/4; Daggeld 1/4. Registermarken 36; Crediet Sjoerrmarken 19 5/8; Effectensperrmarken 18 3/4; Reis marken 511/2; Bankpapier 42. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 10 Maart. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 224 vette kalve ren: le kwaliteit 6470, 2e kw. 5662, 3e kw. 4654 per kilo levend gewicht; 97 nuch tere kalveren f.59 per stuk; vleeschvar- kens, wegende van 90110 kilo 5556 cent zware varkens 545.6 ct. en vette varkens 5354 ct p>er kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BENTHUIZEN, 9 Maart. Aanvoer 1772 kipeieren, prijs f. 3.45—4.25; 73 eendeieren, prijs f. 2.502.95. KOUDEKERK, 9 Maart. Eierenveiling „Koudekerk-Rijndijk". Aanvoer 3427 eieren. Kipeieren 3.504.20. Eendeieren 2.70—2.90 per 100 st Boter 0.600.68: Kaas 0.230.24 per pond, Konijnen 1.002.00 per stuk. ZOETERWOUDE, 9 Maart. Eierenveiling „Ik leer nog". Aangevoerd 2700 eieren. Prij zen per 100 stuks: kipeieren f. 3.604.10; eendeieren f.3; kaas 22—26 ct. per pond; Pluimvee: kippen 75 cent: hanen 60 cent: duiven 14 cent; konijnen f. 1.50. Alles per stuk. RIJNSBURG, 9 Maart. Bloemenveiling. - Tulpen per bos: Pitt 2428 ct.; Lapiand 2025 ct.; Bartigon 2530 ct.; Victoire 22- 24 ct.; Murillo 1520 ct.: Prins van Oosten- rijk 1620 ct.; Ibis 1518 ct.; Gele Prins 2226 ct.; v. d. Hoeft 2226 ct.; La Reine 14—16 ct.; Witte Valk 26—28 ct.; Theeroos 2024 ct.: Prosperity 14—16 ct.; Flamingo 14—16 ct.; Electra 22—26 ct. VEUR, 9 Maart Eeierenveiling. Aange voerd 28455 kippeneieren van 3.904.70; 1200 Henneneieren van 3.40—3.60; 1332 Eendeneieren van 3.10--2.S0: 24 Ganzen eieren van 0.090.08; 101 Kippen van 0.40 —1.00; 32 Konijnen van 752.00; 6 Dui- I ven 14. n .1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3