dlh LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 10 Maart 193 Binnenland De vermissing van de „Baltic". 2—1 CHR. Ml'ZIEKVER. „ATHALIA". Geslaagde uitvoering in samenwerking met „De Abeispelers". In de goed bezette Stadsgehoorzaal gaf gisteravond de Chr. Muziekvereeniging „Athalia" in samenwerking met het too- neelgezelschap „De Abelspelers" een uit voering. Met een enkel woord heeft de voorzitter van „Athalia", de heer N. de Neef, dezen avond geopend, waarna direct een aan vang werd gemaakt met de uitvoering van het met zorg samengestelde en over het algemeen voortreffelijk uitgevoerde pro gramma. De directeur van het corps, de heer H. v. d. Veld, toonde zich een uit stekend dirigent, die zijn gezelschap vol komen beheerscht. Dat hij daarnaast ook een zeer verdienstelijk componist is, wer den wij gewaar bij de vertolking van het „Onze Vader". In dit nummer toonde ook het corps goede krachten in zijn midden te hebben Hout en koper harmonieerden in dit werk uitmuntend. En al moge dan de techniek nog niet door allen volkomen worden beheerscht, het enthousiasme waarmede dit corps zich tot spelen zet, on dervangt. dit bezwaar geheel en al. De dirigent heeft het geheel dan ook op een peil weten te brengen, dat voor een dilettanten-orkest zeer bevredigend mag heeten. Van de overige nummers willen vij nog noemen „Die Ehre Gottes aus der Naturvan L. van Beethoven, waarop prachtig het koraal: „Ich bete an die Macht der Liebe" aansloot. Een marsch van Gadenne, die gebisseerd moest wor den, waarbij het corps met vier bazuinen was versterkt, besloot het muziekprogram ma. dat voor de pauze geheel door Athalia werd gevuld. Het tweede gedeelte van den avond werd in beslag genomen door het tooneelgezel- schap „De Abelspelers", die ditmaal met. de première „Voor de derde maal", een vrcolijk detective-spel. kwamen. Het stuk, dat van begin tot eind een ieder in span ning houdt, werd vlot en goed gespeeld en oogstte veel succes. Reeds meerdere malen zagen wij dit ge zelschap nu al spelen en nog steeds valt een opgaande lijn in het spel te consta- teeren. Ook de regie van den heer Hendriks viel te prijzen. „Athalia" en „De Abelspelers" kunnen met groot genoegen op dezen avond terug zien, die mede bijgewoond werd door af gevaardigden van de Drie Octobervereeni- ging. de Contact-commissie en verschei dene zusterverenigingen. MODE-SHOW. Bij de firma Vroom en Dreesmann. dj&K Jh V CARNEGIE HELDENFONDS. N. Z. H. T. M. Conferentie met de vakorganisaties. Gistermiddag had de driemaandelijksche conferentie van de directie der N Z. H. T. M. met de vakorganisaties in het hoofd kantoor aan de Leidschevaart. te Haarlem plaats. Met beperking tot de hoofdzaken werd tot het navolgende besloten: Inge steld zal worden, voorlooplg in de werk plaats te Haarlem, een contactcommissie, waarin, andere onderwerpen dan de dienst- indeeling besproken kunnen worden; als nog zal vooraf vanwege de directie worden vastgesteld welke onderwerpen men ter sprake kan brengen. Nu er eenige vacatures van „ploegbaas" ten gevolge van de bezui niging onaangevuld zijn gebleven, zal wor den nagegaan, of er gegronde aanleiding bestaat, om de functie „voorwerker" in eenig opzicht te splitsen. Met oetrekking tot de nieuw ingevoerde verlofregeling wordt het aantal toegestane z.g.n. „snipperdagen" te gering geacht; de directie zal nagaan, of het mogelijk is, om zoowel twee verlofdagen als de twee extra verlofdagen als snipperdagen aan te mer ken, zonder daardoor in extra uitgaven te vervallen. Buitengewone werkzaamheden, als sneeuwruimen e.d., welke worden verricht tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens. zullen in de desbetreffende regeling als „nachtarbeid" worden aangemerkt, ter wijl eveneens wordt besloten, om bij nacht arbeid gedurende twee of meer achtereen volgende nachten den duur van den laatsten nachtarbeid even lang te doen zijn als die van de overige nachtarbeiden. Gehandhaafd zal worden de bepaling, dat voor hen, die den vrijen Zaterdag middag genieten, de Zaterdag desondanks als geheele verlofdag geldt. DE NIEUWE VOORSCHRIFTEN DER MOTOR- EN RIJWIELWET. Keuring van gedimde koplichten van motorrijtuigen op verblinding. De Commissaris van Politie verzocht ons opname van het volgende: Het is een algemeen bekend feit, dat de voorlantaams van zeer vele motorrijtuigen onjuist zijn gesteld, tengevolge waarvan de lichtbundels van de voorlampen, wanneer deze op „gedimd" licht zijn gesteld, te hoog en te ver worden geworpen. Deze z.g. „ge dimde" verlichting is dan zeer hinderlijk voor de tegenliggers, omdat er in feite nog van verblindende verlichting sprake is. Voorheen was het begrip „verblinding" moeilijk te definieeren, waardoor het in bepaalde gevallen bezwaarlijk was ten ge noegen van den rechter aan te toonen, dat van verblinding inderdaad sprake was. Aan dezen twijfel is sedert 1 November 1936 een eind gemaakt door het nieuwe artikel 35-quater onder 1 sub. d. van de Moter- en Rijwielbeschikking, volgens welk artikel onder verblindende verlichting van motorrijtuigen onder meer wordt verstaan een andere verlichting van motorrijtuigen dan: „verlichting door electrische lantaarns, zoodanig ingericht of aangebracht, dat daarvan de gerichte stralenbundel, gepro jecteerd op een grijze schijf met een door snede van 40 c.M. op ongeveer 10 M. af stand vóór het midden van het motorrij tuig verticaal of nagenoeg verticaal ge plaatst, een duidelijke scheidingslijn tus schen licht en donker te zien geeft, in dier voege dat het lichte vlak. hetwelk aan den bovenkant door die scheidingslijn wordt begrensd, niet hooger mag reiken dan de hoogte van het midden van het lichtdoor- latend gedeelte van de lantaarn boven den beganen grond, verminderd met 10 cM De Verkeerspolitie alhiev is in het bezit van een dergelijke schijf en stelt bestuur ders van motorrijtuigen gaarne in de ge legenheid de verlichting daarvan op ver blinding te doen controleeren, waartoe zij zich met hun motorrijtuig aan het politie bureau kunnen vervoegen. Een drietal modellen van de vele. welke gistermiddag bü V. en D. werden ge demonstreerd. Wel zelden zullen de fleurige, nieuwe voorjaars- en zomertoiletten op 'n mode show getoond zijn, terwijl het buiten nog volop winter was, zoodat de bezoeksters, dank zij 'n venijnige sneeuwjacht wit be poederd en verkleumd haar entrée maak ten. Dit nu was 't geval bij de show, gis teren- en hedenmiddag door de firma Vroom en Dreesmann voor 't eerst in onze stad gehouden uitgezonderd dan de cor- setten-show van eenige weken geleden. Het ongunstige weer heeft echter geen. of al thans heel weinig Invloed gehad op het aantal bezoeksters. In grooten getale waren ze toegestroomd, zoodat geen plaatsje on bezet bleef. Nadat ons In een Inleidend woord verteld was, dat hetgeen hier geboden zou worden, niet in de eerste plaats buitengewoon ex centriek zou zijn, maar Integendeel voor ieder draagbaar en bereikbaar, ook wat de prijzen betreft, ving de show aan met enkele aardige zijden peignoirs, die de toe komstige bezitsters stellig zullen verleiden 'n aanzienlijk deel van den morgen in zoo'n négligé door te brengen. Daarna volgde 'n groote verscheidenheid in mantels, com plets, japonnen, van 't eenvoudige tot het meer gekleede genre, enkele sportcostuump- jes en avondjaponnen, We hebben geleerd, dat de nieuwe mode zeer werkt met tegen stellingen in kleuren, vaak de afwerking met opgestikte blezen toepast en kantstof, zoowel in katoen, wol of zij, veel gebruikt wordt. Vele der toiletten waren copleën van Fransche modehuizen: Patou, Schiaparelli, Lelong. terwijl ook Weenen en Berlijn me nig nieuw costuum geleverd hadden. De mantels, vrij strak aangesloten, voor zien van riem of ceintuur, waren meest zonder kraag, zelfs zonder revers, welke halsafwerking 'n shstsf! in afstekende kleur vraagt We zagen combinaties als beige bruin. blauw-terracotta. groen-bruin en als iets nieuws de Engels'che kroningskleuren: purperrood-paarsblauw. wat in een aller aardigst complet werd getoond. Onder de tallooze complets en mantel- costuums viel, behalve het altijd gekleede klassieke tailleurmodel, 'n aardig geheel van wollen angorastof op, in de bekende Patou-kleurcombinatlede rok oud-rose het rose-Patou de jumperblouse mat blauw 't bleu fumée. In een korte pauze werd den serveuses ge legenheid gegeven de bezoekers van goede gaven te voorzien, hetwelk later op den middag nog eens herhaald werd. De goed verzorgde thé-complet, waaraan tenslotte ook de cigaret niet ontbrak, zal dan ook bij het publiek evenzeer in den smaak gevallen zijn als wat op modegebied getoond werd. Van de meer gekleede modellen, die na deze pauze de revue passeerden, noemen we: 'n beige complet met 3/4 los jasje, af gezet met bont 'n blauw gestreept clo- qué costuumpje met kanten ruche, 'n eenvoudige, maar zeer gekleede zwarte ja pon van dunne wollen georgette, hoogge sloten aan den hals, met als eenige versie ring witte kralen en 'n zeer smal wit riempje, 'n complet van zwart crêpe, waarvan de japon en de revers van de lan ge rechte mantel versierd waren met dwars aangebrachte, veelkleurige banden. Keurig was ook het donkerblauwe casaque-costuum waarvan de klokkende schoot en de mouw koppen met opgestikte tresblezen gegar neerd waren. Trouwens ook bij de complets zagen we In hoofdzaak de aangesloten 3/4 mantel met klokkende schoot, terwijl de vrij nauwe rok daaronder tamelijk kort ge dragen wordt. Wie herinnert zich b.v. niet het zeer ge distingeerde zwart cloqué jacquet-costuum, het jasje met punthals. revers en split van achteren, de bijbehoorende eenvoudige zwarte hoed met breede witte strik? In hoeden zagen we 'n groote verschei denheid: klein en hoog, met zeer lange en wijduitstaande voiles, de platte matelot, Breton model, de nog steeds geliefde slappe vilten hoeden. Na enkele fleurige strand- en sportpak- jes, die ons de winterkou geheel deden ver geten. kregen wij nog 'n keur van middag en avondtoiletten te zien, waarin veel kant en imprimé verwerkt was. Denken we aan het zwarte tollet, waarop 'n wit kanten bovenstuk, dat aandeed als 'n bolero van Richelieu-borduurwerk, aan de bruin tul len avondjapon, met gouddraad doorwerkt, de gebloemde georgette japon met bontaf- gezet, van voren openvallend op 'n zwarte onderjapon. Algemeene belangstelling wek te ook de vlsitejaipon van zwarte wollen georgette met bijbehoorende mantel, beide afgezet met glimmende zwarte biezen, ter wijl het witte vest met ruche er 'n zeer goed geheel van maakte. De taftzijden avond japon, afgewerkt met tullen banden aan mouwen en onderkant van de rok was wel zeer stijlvol, maar zou m.i. toch nog mooier geweest zijn, als door 'n lange onderjapon de doorschijnende beenen aan 't oog ont trokken waren geweest. Nog vele avondtoi letten zweefden ons voorbijde rose tullen op 'n rose zijden onderjapon, de gebloemde zijden met sleep, de geel organdi met ruche aan den hals, maar het is onmogelijk ze alle te noemen. Laten we dus besluiten met te constateeren, dat deze e°rste mode-show 'n succes is geweest, zoowel voor de firma als voor het publiek, dat voldaan huiswaarts keerde, diep weggedoken in de winterman tels. Onderscheidingen en belooningen. Aan het jaarverslag 1936 van het Car negie Heldenfonds voor Nederland ontlee- nen wij het volgende: D. Meijers. opperman, alhier, heeft 13 September 1934 een knaap gered uit het water aan den Witten Singel, door gekleed te water te gaan en met het kind naar den wal te zwemmen. Als vergoeding van de geleden schade is hem een bedrag van f. 10— geschonken. M. H. van den Burgh. zonder beroep, al hier. heeft 16 Juni 1935 een kind gered uit het water van de Oude Vest, door gekleed daarin te springen. Als schadevergoeding is hem een bedrag van f. 15.— geschonken J. J. Houps, fabrieksarbeider alhier, heeft 17 Juni 1935 een Jongen gered uit 't water langs de Steenschuur. door gekleed daarin te springen. Als schadevergoeding is hem een bedrag van f, 15.geschonken L. Rombout, slagersknecht, alhier, heeft 10 Aug, 1935 een Jongen gered uit 't wa ter van de Oude Vest, door gekleed daar in te springen. Als schadevergoeding is hem een bedrag van f. 15.geschonken D. de Graaf, technisch ambtenaar bij Gemeentewerken, alhier, heeft 12 Nov. '35 I een jongen gered uit het water aan den Witte Singel, door gekleed daarin te sprin gen en den drenkeling zwemmend aan wal te brengen. Als belooning is hem een zil veren horloge met inscriptie en ketting geschonken. F. Zwart. 15 Jaar. fabrieksarbeider, al hier, heeft 9 Febr, 1936 een jongen gered, die door het ijs was gezakt. Zwart zakte zelf ook door het Ijs, doch wist den jon gen aan een ander over te reiken. Als ver goeding van de geleden schade is hem een een bedrag van f. 10.geschonkéh. H. A. Mank. groentenhandelaar, alhier, heeft 13 Febr. 1936 des avonds een meisje gered uit den Ouden Rijn aldaar, door ge kleed te water te springen. De redding was moeilijk. Als belooning is hem een bedrag van f. 25 geschonken. J. H. H. Lentz, wachtmeester bij het 6e Reg. Veldartillerie, alhier, heeft 8 Mei '36 een meisje gered uit het water aan den Morschsingel door gekleed daarin te sprin gen en het meisje zwemmend naar den wal te brengen. Als vergoeding van de ge leden schade is hem een bedrag van f. 10. geschonken, W. Hemerik. venter, alhier, heeft 18 Juni 1936 een kind gered, dat, gezeten in een kinderwagen, in den Nieuwen Rijn gereden was, waartoe hij gekleed te water sprong. Als vergoeding van de geleden schade is hem een bedrag van f. 15.geschonken. A. Slera, los werkman, alhier, heeft 27 Juli 1936 een jongen gered uit den Nieu wen Rijn, door gekleed te water te sprin ger,. Als vergoeding van de geleden schade is hem een bedrag van f. 10.geschonken. A. Nieuwenhuizen, kettingsmid. alhier, heeft 15 Aug. 1936 een kind gered uit de Oranjegracht, door gekleed te water te gaan. Als vergoeding van de geleden schade is hem een bedrag van 10,geschonken. LEIDSCHE AQUARIUM EN TERRARIUM- VEREEN. „DE NATUURVRIEND". De kweek van interessante vischsoorten. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de groote zaal van Huize „Van Wijk" haar maandelijksche ledenvergade ring. Na een welkomstwoord van den voor zitter. den heer W. Zwart, werden enkele mededeelingen gedaan. Vervolgens sprak de heer M. Raatsie over „De kweek van eenige interessante visschen". De te behandelen visschen, aldus spr.. behooren niet tot de jongste importen; tnch zijn zij, mede door de geringe aan- schaffingskosten, aan te bevelen voor be ginnende aquariumhouders. Hierna gaf spr, een verhandeling betreffende de kweek van den muilbroeder. Het mannetje van deze vischsoort maakt eerst een kuiltje in den bodem, waarna het vrouwtje eenige malen 1015 eieren afzet. Na iedere, af zetting zamelt het wijfje de eieren in om ze in haar muil of keelzak te bewaren en ze uit te broeden. Nu is het tijd om het mannetje af te zonderen, ten einde vecht partijen te vermijden, daar het wijfje in deze periode zeer boosaardig is. Moeder- visch ziet er dan uit alsof ze met een krop gezwel behept is. Men ziet de eieren er doorheen schemeren. Zoolang de jongen niet uitgekomen zijn, wat ongeveer 14 dagen duurt, neemt de moedervisch geen voedsel tot zich. Zijn eenmaal de jongen uitgeko men, dan blijft moeders muil nog steeds de wieg en de bewaarplaats van de jongen, tot op zekeren dag een heele zwerm jonge vischjes ontsnapt en wemelt en krioelt om moeders kop. Bij het minste gevaar en ook 's avonds keeren ze weer snel in hun schuilplaats terug. Een tweede interessante broedver- zorging is die der Badiis-Badis of Blauwe Baars. Deze zetten haar eieren af in een met den bodem naar het licht toegekeerde bloempot. Hierin wordt na een liefdes voor spel een 100 a 150 tal eieren afgezet. De zorg hiervoor wordt door den man waar genomen, na eerst zijn ega buiten de deur of bloempot gezet te hebben, 3 a 4 dagen bewaaiert hij zijn vinnen de eitjes, welke na deze 'periode uitkomen. De vischjes zijn dan nog zeer klein en onbe holpen en kunnen de eerste 8 dagen haast niet zwemmen. Ze worden echter trouw door vadertje visch verzorgt. Zwemmen de kleintjes, dan maken ze dadelijk jacht op infusoren, welke dan in groote hoeveelheid aanwezig moeten zijn. Na een paar dagen laat het mannentje de jongen aan hum lot over om zijn wijfje weer op te zoeken en dan de woning In orde te maken voor nieuw kroost. Onder luid apjpaus eindigde spr. zijn lezing, waarna de voorzitter de heer W. Zwart een causerie hield over: „Het in richten van diverse kweekaquaria". In verband met de vischsoorten die men kwee ken wil, zal men al of niet een bodem- grond moeten aanbrengen, een grintlaag, drijfplanten of een bloempot. Uitvoerig ging spreker hierop ln. Ook werden ver schillende waterplanten getoond, die bij het kweeken van dienst kunnen zijn en werd op hun meerdere of mindere ge schiktheid gewezen. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M. Roos. Haarlemmerstr. 58, Leiden. Vischhandel. Opheffing filiaal; Hooge- woerd 32, Leiden. Mevrouw Ros-Vrijman en mr. Schmal voeren het woord. De afdeeling Leiden der Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie had gister avond in een der zalen van hotel „den Burcht" een propaganda-vergadering be legd, waarin mevr. W. A. L Ros-Vrijman en mr J. J. R. Schmal respectievelijk de onderwerpen behandelden „Wat beteekent Vrijheid van denken voor ons volk en onze beschaving" en „Democratie" hier en nu!" Het bezoek aan deze bijeenkomst bleef beneden dat van vorige vergaderingen, waaraan de minder gunstige weersomstan digheden ongetwijfeld niet vreemd zijn geweest. De spreekster en spreker werden Ingeleid door den afdeelingsvoorzitter, den heer S, Ouwersloot. die er od wees. hoe de ko mende verkiezingen het Nederlandsche volk voor de keus stellen tusschen de knoet der dictatuur en de vrijheden van de de mocratie en daarna het woord gaf aan mevr. Ros-Vrijman. De waarde van vrijheid, van denken en spreken, aldus spr,, drein ln het gedrang te komen, wanneer zich partijen voordoen, die beweren een einde te kunnen maken aan de werkloosheid en andere euvelen van dezen tild Het gaat evenwel niet aan om. hetzij hel communisme, hetzij het nationaal socialisme een kans te geven, omdat het vermoedelijk heel wat moeite en zelfs bloed zou kosten om deze bewinds lieden bij 'n eventueel falen weg te werken. De keuze wordt ons voorgelegd: commu nisme of faseisme, doch ziln deze twee in wezen niet gelijk? Men kan gemakkelijk iets anders wen- schen. doch het ls verstandiger eerst eens goed te beseffen, wat men momenteel be zit. Van welk een geweldig groote beteeke- nis is niet de vrijheid van godsdienst. Op staatkundig terrein heerscht hier te lande volledige vrijheid van denken, mits binnen de perken van orde en fatsoen. Vrijheid bestaat er ook ten aanzien van de kunst en van de wetenschap; nóg staat bü ons de film niet ln dienst van de idealen, welke de staat voorschrijft: vrü zijn wij ook in de opvoeding onzer kinderen naar gelang ran hun aanleg en bekwaamheden. De geestelijke erfenis, welke het voorgeslacht ons heeft overgedragen, legt aan de huidige generate groote verplichtingen op De eeuwenoude traditie van vrüheid van den ken maakte ons land tot een schuilplaats voor allen, die om des geloofswille vervolgd werden en bereidde ons volk voor od de internationale gedachte welke hier te lande levendiger heerscht dan elders in Europa Wie daaraan wil raken, tast het volk Ln zün diepste wezen aan. Bij ons huidige staatsbestel .staat de openbare controle od den voorgrond, een factor van ontzaglük groot belang, evenals de vrüheid van het gedrukte en gesproken woord. Om te weten, wat natlonaal-sociallsme en communisme ons te bieden hebben, behoeft men slechts de bladen en geschriften dier partijen te lezen. n.1. een onsmakelijke scheldpartij. De oorzaak, dat de crisis momenteel niet op te lossen is. ligt primair ln haar inter nationaal karakter en secundair ln het verheerlüken der nationale gevoelens boven de humanitaire gedachte van Internationale samenwerking. In den democratischen staat ls de sterke er niet om te trappen, maar om te dienen Spr v er vervol gens op hoe in dictatoriaal geregeerde lan den geen plaats ls voor rakbeweging en particuliere werkloozenkassen. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat. wü ln Nederland, ondanks de fouten, welke overal en dus ook hier voorkomen, reden tot groote dankbaarheid hebben. Wanneer er hier ooit een dictatuur mocht komen, dan volgt er een bloedbad, veel verschrikkelüker dan in Spanje. Wie het tegendeel beweert of eraan twijfelt, begrüpt niets van den Nederlandschen volksgeest. Voor hen, die zich van al deze zaken terdege rekenschap geven, is de keuze tus schen democratie en dictatuur niet moei lijk. Wij willen geen rassenhaat; wij wen- schen een eenheid, doch een eenheid verscheidenheid. Wje daaraan wil werken, hü ls ln de rijen van E. d. D. van harte welkom. Mr J J. R. Schmal van Voorburg som vervolgens over „Democratie hier en nu" Men zou de vraag kunnen stellen, aldu1 spr., of het op heden nog wel noodig is voor de democratie op te komen: zelf fascistische en nationaal-socialistisch- schryvers beijveren zich, aan het lezen publiek duidelük te maken, dat hun be. doeling geen andere' ts dan den volke d- democratie, zelfs nog wel de „ware" de mocratie, te brengen. Neemt men daarbü den wonderlijke groei der Nederlandsche beweging „Een heid door Democratie" in aanmerking, da- Is er zeker geen reden tot ongerusthei „WU zün niet bang", zegt ook spr. Dit neem intusschen niet weg. dat, wie den strij voor de democratie principieel wenscht ii te voeren, zich steeds weer op eigen be ginsel heeft te bezinnen en dat in de weg van overtuigen aam anderen zal p- gen bü te brengen. Spr. pleit voor de de mocratle hier en nu. Daarin ligt opgesl- ten, dat hy den staatsvorm, die ande naties voor zich kiezen, wenscht te late- voor wat deze is. Hij kan zich indenken dat, om maar iets te noemen, het natio- naal-sociallsme aan onze Oosterburen een communistisch regime heeft bespaard. Onze verantwoordelykheid als Nederlan ders raakt inzonderheid hetgeen in eige- land staat te gebeuren. „Eenheid door De mocratie" is ln dit opzicht een teeken d' tijds: duizenden Vaderlanders tot verschil-; lende politieke groepeeringen behoorend, staan hier schouder aan schouder tot ver dediging van onze democratische staatsin stellingen. „Wy willen Holland houen" is hun vastberaden leuze. Als man van Chris- telijk-Hlstorische richting heeft ook spr. zich met geestdrift by „Eenheid door De mocratie" aangesloten. Waar het gaat om de eendracht van het land, zal men op de Christelük-Hlstorlsche richting niet tever geefs een beroep doen, mits men althans bereid ls met de ChrfstelUke grondslagen van ons volksleven te rekenen. Het strijdlied van Da Costa kan ln deten gedachtengang het strüdlied worden van heel de Vaderlandsche democratie: „ZJ zullen het niet hebben ons oude Neder-1 land." JAMBOREE-ACTIE IN RIJNLAND. Gelijk in andere plaatsen van ons land! zal ook in het district RUnland een Jam boree-actie worden gehouden en wel vsr 13 tot en met 20 Maart, Deze actie zal ln hoofdzaak bestaan tij het verkoopen van de zeer aantrekkelijke brochure „U komt". I Te Leiden zal de verkoop hoofdzakelilt geschieden op Zaterdagmiddag as. door alle Leldsche padvinders. Op dien dag zullen ook Alphen, Boskoop, Katwijk aan Zee en Llsse bewerkt worden. De daarop volgende week zullen de jon gens de brochure bij familieleden en ken nissen trachten te plaatsen, terwijl df laatste Zaterdagmiddag (20 Maart) dl gemeenten rondom de plaatsen, waar al-1 deelingen gevestigd zijn, bewerkt zullen worden. De gemeenteraad van Leimuiden be noemde heden tot gemeente-ontvanger en Ö'eëedigde als zoodanig, den heer A. C. Wes' ten, alhier. Vrijdag a.s. hoopt de hoofdagent van politie, M. van Schaik, den dag te her- 1 denken, dat hü voor 26 jaren in dienst der gemeentepolitie trad. De gebruikelijke huldiging zal des namiddag te 3.15 uur van dien dag plaats vinden in de theoriezaal van het politiebureau. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd d« dames J. de Boer (Rotterdam) en M. P. Groeneveld (Den Haag) Aan het politiehureau zijn eenige mol ton-dekens te bevragen, welke vermoede- lyk van diefstal afkomstig zijn. Het schip had reeds 6 dagen geleden teruggekeerd moeten zijn. is aangehouden en zich thans eveneens In pclitlebewaring bevindt. Deze heeft op zijn beurt de costuums van de hand gedaan aan twee opkoopers te Leiden en het is l' j politie dan ook gelukt een gedeelte van I' ontvreemde goederen te achterhalen. Tot vanmiddag half een zijn nog steeds geen berichten omtrent het Ne derlandsche motorvaartuig „Baltic" ontvangen. Het scheepje, dat 24 Febr. van Vlis.singen naar Londen en Shore- ham, komende van Zaandam, is ver trokken, onderhield een wekclijkschen dienst op Engeland. Het had dus al zes dagen geleden teruggekeerd moeten zijn. DIEFSTAL VAN KLEEDINGSTUKKEN. In verband met de inbraak gepleegd in het kleedingmagazün van Mentink aan de Groote Marktstraat 37, te Den Haag, waarvoor zich thans 3 verdachten bij de politie in bewaring bevinden, kan thans worden medegedeeld, dat uit een verder ingesteld onderzoek is gebleken dat de in- oraak, gepleegd op 12 Jan. j.l. in 't kle dingmagazijn Rembrandt aan het Lo- rentzplein 85 te Den Haag. eveneens door dezelfde verdachten is gepleegd. Een ge deelte der costuums is verkocht aan den 58-j- opkooper J, K„ een goeden bekende vin de justitie, die naar aanleiding hiervan AUTO-ONGEVAL VAN DEN TSJECHISCHEN GEZANT. De heer Krno (gezant van Tsjecho-Slo- wakije) en z'n echtgenoote reden gister avond in hun door hun chauffeur bestuur den auto in den laten avond uit de rich ting Wassenaar naar Den Haag, toen on geveer 100 meter voorby het viaduct de wagen op den gladden door bevroren sneeuw bedekten rijweg slipte. Het was den chauffeur niet mogelijk, den wagen ver der te beheerschen. De auto gleed dwars over den weg door en kantelde ln de vaart tusschen Marlot en den straatweg. Het water ls daar zeer ondiep, zoodat het den drie inzittenden vrü gemakkelijk gelukte, zich in veiligheid te stellen. Met hulp van intusschen op de plaats van net ongeval aangekomen andere automobilis ten werden de heer en mevr. Krno naar. öiaconessenhuis Bronovo overgebracht, daar mevrouw K. een lichte verwonding aan den neus en aan den hals had beko men. De gezant zelf bleek ongedeerd te zijn. Beiden hebben den nacht in het zie kenhuis doorgebracht. De chauffeur, O' geenerlel letsel had opgeloopen. kon z'c" met een andere auto huiswaarts begeven- AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN', De 19-j. student C. D. Smit uit Wageningen die Maandagavond op den tijks-traatw s op zyn motorfiets in botsing kwam. w een auto en daarbij ernstige verwonding opliep, is vanochtend in Ziekenzorg ov« ledea

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2