De organisatie van den Luchtbeschermingsdienst Auto-ongeluk eischt drie slachtoffers LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 10 Maart 1937 PARLEMENTAIR OVERZICHT Wat er reeds te Oegstgeest geschiedde Samenwerking met andere gemeenten gewenscht Paraat-zijn is 't wachtwoord EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Drama op den weg Hoorn-V olendam RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN In verband met 't feit. dat sinds eenigen tijd te Oegstgeest een Luchtbeschermings dienst wordt georganiseerd onder 'elding van den in die gemeente wonenden gen. vice-admiraal A. F. Gooszen. was deze zoo vriendelijk ons een onderhoud toe te staan, waarin hii ons in korte trekken 't een en ander mededeelde over de olannen en het geen hij tot nu boe bereikte. Ook de burgemeester van Oegsgeest. de heer A. J. van Gerrevink. was. als uitvoer der van de wet. die ter zake reeds in 1936 werd aangenomen, in verband met deze ontegenzeggelijk belangrijke materie, bereid ons te ontvangen en eenize uiteenzettingen te geven, hetgeen wij te meer waardeer den, nu hij. hoewel sterk aan de beterende hand. toch nog niet geheel en al van een ernstige ziekte genezen is. Het is ons tijdens deze gesprekken gebleken, dat men te Oegstgeest reeds een eind met de organisatie van een Luchtbeschermingsdienst gevorderd is. Indien de gemeenteraad binnenkort goedkeurt, het door B. en W. voorge stelde, voorloopig noodzakelijke bedrag ad f. 1800 voor eerstbenoodigde kosten ter bestrijding van aanschaffing alarmsignaal, gasmaskers, verbandmid delen enz. te voteeren, dan kan de verdere regeling van dezen dienst voortgang hebben. Er moet echter nog veel worden geregeld, terwijl men ook nog practische oefeningen zal moeten houden. m Gelijk men weet. zijn bij de wet „Be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen" (23 April 1936, Stsblad 2302» de gemeenten onderverdeeld in drie .gevaar klassen". Oegstgeest nu, is geplaatst in de derde en wel de minst gevaarlijke klasse. Hoewel dit cp zichzelf natuurlijk tamelijk gerust stellend is. neemt zulks toch niet weg, dat ook een dergelijke gemeente de noodJge maatregelen moet treffen, om haar bevol king tegen aanvallen uit de lucht, yan welken aard ook, te behoeden. Burgemeester van Gerrevink was ongeveer anderhalf jaar geleden zoo gelukkig in den heer Goos zen Iemand te vinden, die de noodza kelijkheid van een luchtbeschermings dienst terdege inzag. Deze verklaarde zich op verzoek van den burgemeester inmiddelllj'k bereid, de regeling ter hand te nemen. Er zullen worden ingesteld de navolgen de hulpdiensten: een geneeskundige dienst, een waarschuwingsdienst, een alarmeeringsdlenst, een politiedienst met medewerking van leden der Burgerwacht een dienst voor vervoer- en watervoor ziening, voor brandweer, herstelling, reini ging en ontsmetting. De hoofden dier diensten zijn bereids aangewezen en deze zullen binnenkort met de regeling van de hun toegedachte werkzaamheden kunnen aanvangen. Wat er nu in groote lijnen, bij een drei genden aanval uit de lucht, gebeuren zal. daarover vertelde ons Vice-Admiraal Goos zen het volgende: Nadat het alarmsignaal in werking is getreden, verzamelen de hoofden van de diensten zich onmiddellijk in het centrum der gemeente. Hiervoor worden bepaalde gebouwen aangewe zen. Men staat dan gereed om, zoo noodig dadelijk hulp te verleenen. Ook op diverse punten, meer aan den rand der gemeente Morsehweg, Viaduct, Groene Kerkje enz. zullen groepen van 10 a 12 personen gestationneerd worden, teneinde eerste assistentie te verleenen. Men wacht rustig af. totdat ergens hulp verlangd wordt. Valt er bijv. in de omgeving van den Morsehweg een bom, dan snelt de daar aanwezige groep direct te hulp. Tevens wordt be richt gezonden naar 't centrum, waar na eventueele gewonden per zieken auto (vrachtwagens, ingericht voor ziekenvervoer) getransporteerd worden naar een noodhospitaal, later hetzij naar huis, of bij ernstige gevallen, naar een der groote ziekenhuizen. Sinds verscheidene maanden in men bezig, onder leiding van drie doktoren, ploegen op te leiden voor eerste-hulpver- leening. Binnenkort zal op deze cursussen ook de behandeling onderwezen worden van personen, die door gassen zijn aangetast. Op verschillende plaatsen in de gemeente zullen indien het daartoe benoodlgde bedrag verleend wordt gasmaskers op geslagen worden alsmede zakken met zand, om een begin van brand te stuiten. Wat het duister maken van de gemeente betrelt: maatregelen daartoe zijn in voor bereiding en zullen van hoogerhand on middellijk Ingesteld worden, bij het afkon digen eener mobilisatie. Daar Oegstgeest ingedeeld is in de derde gevaarklasse, is deze gemeente niet wette lijk verplicht, zorg te dragen voor de z.g. ..bomvrije kelders". Zulks verhindert ech ter niet, dat een ieder, die een kelder heeft, deze als schuilplaats kan inrichten. Het zal dus goed zijn, indien bezitters van kel ders contact zoeken met hen, die daarvan verstoken zijn, opdat deze daarin gezamen lijk hun toevlucht kunnen nemen. Ook in ander opzicht kan dit contactzoeken zijn nut hebben: bijv. voor het gemeenschap pelijk gebruik van brandslangen. Voor deze samenwerking is het nood zakelijk, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot de oprichting eener „Vereeniging voor Luchtbescher ming" te Oegstgeest, die dan tevens de noodige propaganda voor den Lucht beschermingsdienst dient te maken. Want velen zijn nog niet van het nut van dezen dienst doordrongen. Het is geenszins de bedoeling met een en ander een paniekstemming" te verwekken, maar men moet toch goed voorbereid zijn. Vele bezwaren van tegenstanders zijn den or ganisatoren bekend. Doch zelfs de felste antl-mllitarist zal aldus vice-admiraal Gooszen dienen te begrijpen, dat men bij een aanval, getroffenen hulp moét ver leenen. 't Niet treffen van maatregelen is toch zeker géén waarborg, dat er géén bommen zullen vallen of gassen verspreid zullen worden? Dit heeft niets met pro- of anti-oorlog te maken. Reeds hebben verscheidene inwoners te Oegstgeest aan een indertijd gedane op roep gehoor gegeven en zich aangemeld ten Raadhuize. Doch hun aantal is nog te gering.... Vele krachten zijn noodig, ook als Inval lers. om hén te vervangen, die op zekere uren hun werkzaamheden hebben. Voor zekere takken van dienst zullen zooveel mogelijk gemeente-arbeiders gebruikt wor den, bijv. bij het herstellen van gespron gen waterleidingen enz. Zoodanige hulp gaat dan steeds van het centrum der ge meente uit. De burgemeester kan zoo noodig iedere burger of burgeres - volgens de wet tot hulpverleening verplichten. (Vrij gesteld zijn zij, die bij mobilisatie in dienst moeten treden, dan wel beschikbaar moe ten blijven voor eventueele latere oproe ping voor den militairen dienst). Doch aan degenen, die zich vrijwillig opgeven, heeft de dienst véél meer. Van hen toch mag men verwachten, dat zij het groote belang van het werk Inzien en dat zij het dus met liefde zullen doen. Niet een ieder echter, die zich nu op geeft, zal reeds onmiddellijk een functie toebedeeld krijgen. Men komt in aanmer king naar geschiktheid en naarmate de organisatie zich ontwikkelt. Samenwerking met andere gemeenten is dringend noodzakelijk. Er zijn meerdere onderdeelen, die een uniforme regeling vereischen. Zoo heeft men te Oegstgeest reeds proeven genomen met het afdekken van automobiellichten, die echter beëindigd moesten worden, daar te dezer zake een regeling voor het gansche land zal komen. Deze uniforme regelingen, welke uitgaan van den Inspecteur voor de bescherming tegen luchtaanvallen luit.-gen. b/d. P. H. A. de Ridder te Den Haag, zullen ln de toe komst geleidelijk aangegeven worden. Men zal er streng de hand aan moeten houden, want niets is zoo onpractisch aldus de heer Gooszen dan dat voor maatregelen als hierboven genoemd, iedere gemeente op zichzelf gaat werken. Wij bevinden ons nog ln een begin stadium: véél moeten wij nog regelen, al dus besloot de organisator van den Lucht beschermingsdienst. Doch persoonlijk hadden wij het gevoel, dat te Oegstgeest reeds een basis ls gelegd, die de veiligheid der inwoners niet dan ln hooge mate ten goede kan komen. Laten wij echter hopen, dat hetgeen hier ls voor bereid, nimmer in de practijk ln casu een oorlog! ten uitvoer gebracht behoeft te worden. Moge hetgeen in het kort geschetst is, voor andere gemeenten in het bijzonder Leiden een aansporing zijn, eveneens de handen in een te slaan en een Lucht beschermingsdienst in te stellen. Samen werking tusschen grensgemeenten ook met het oog op een van tijd tot tijd ge meenschappelijke oefening zal absoluut gewenscht zijn, doch hoe kan Oegstgeest ln alt opzicht slagen, wanneer Lelden ten achter blijft? De reeds in Oegstgeest ontplooide activi teit, wettigt het vermoeden, dat men zich ook te Leiden bewust zal worden, een orga nisatie onder de oogen te zien. Tenslotte zij hier de aandacht gevestigd op de vele practische en nuttige wenken, vervat ln een indertijd te Oegstgeest ver spreide circulaire betreffende den Lucht beschermingsdienst, waarin men opgewekt werd om mede te werken aan dezen gemeen telijken dienst. Van deze wenken, voor iederen particu lier, mede met het oog op het nemen van maatregelen in zijn eigen huis van groot belang, willen wij o.a. noemen: Bij dreigend oorlogsgevaar: Kelder of schullvertrek inrichten; werktuigen, brand- blusch-, levensmiddelen en kleeding ge reed leggen op vaste plaats; zolder ont ruimen en tegen brand beschermen: huis lichtdicht maken (d.i. wettelijke verplich ting). Bij luchtgevaar: alle deuren en ramen en hoofdkraan van het gas sluiten; over bodige lichten dooven; schuilplaats op- BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID, SCHEEPVAART Gisteren zat ln den Senaat Minister Gelissen achter de regeeringstafel. In den loop van het debat heeft de heer Ter Haar de opmerking gemaakt, dat het weinig zin had, zoo vlak voor de verkiezin gen en aan het eind der loopende wetge- de periode, de economische politiek van het kabinet uitvoerig te bespreken. Hij zelf hield dan ook een korte rede. waar schuwend tegen tariefsverhooging en er op wijzend, dat bij de concurrentie onze industrie liet vooral ook in de kwaliteit moet zoeken. Maar anderen spraken veel langer. Zoo heeft de heer de la Bella in een uitvoerige rede de bekende ordenings-ge- dachte verdedigd. Er is over dit onderwerp allengs zoo veel gezegd in den laatsten tijd, dat wij er vrijwel het zwijgen toe kunnen doen De afgevaardigde critlseer- de 's Ministers houding inzake de orde ning in het baksteen- en in het bakkers bedrijf en verdedigde uitvoerig het Plan van den Arbeid. Hij vroeg daden daden Inzake de bedrijfsraden, daden inzake de ordening in allerlei vorm. daden om zoo als hij zei de vrijheid en ongebonden heid der ondernemers tegen te gaan. Gaat het niet vrijwillig, dan moet de staat tot economische ordening dwingen, om rege ling te brengen in het productie-proces. Zooals gezegd, deze opvatting is in de laat ste jaren zoo vaak verdedigd in en buiten het parlement, dat het bijbrengen van nieuwe argumenten er voor ten eenenmale onmogelijk is geworden. De heer Gelderman waarschuwde er te gen (evenals de heer Ter Haar reeds had gedaan) om van de ordening een dogma te maken, dat de vrije concurrentie zou uitschakelen; zij vreesden dat de ordening zou leiden tot kunstmatige bescherming van niet-levensvatbare industrieën. Op ge leidelijke afschaffing der contingenteerin- gen heeft de heer Knottenbelt aangedron gen; over de voornemens met betrekking tot de evenredige vrachtverdeeltng vroeg de heer Droogleever Fortuyn nadere inlich tingen. En overigens hebben de heeren Nivard, Werker en Lohman de daadwerke lijke belangstelling der Regeering ge vraagd met betrekking tot de Antwerpsche Rijnvaartpremiën en tot bescherming van onze eigen havens. Vandaag de Minister. WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHTWET. Wij leven in een tijd, waarin de weer macht wordt uitgebreid en de persoonlijke militaire lasten worden vergroot. Het ont werp tot wijziging der Dienstplichtwet, dat gisteren in behandéling kwam, is van dit laatste een uiting. Het beoogt drieërlei: ten eerste, de eerste-oefentijd voor dc dienstplichtigen bij de zeemacht wordt verlengd, en wel maximaal tot 21 maanden (thans: 15), behoudens voor de kustwachters, die op 11 maan den komen (thans: 9); hierdoor zal de sterkte van de in werkelijken dienst zijnde mannen anderhalf maal zoo groot worden als tegenwoordig; ten tweede, het aantal herhalingse- oefeningen wordt uitgebreid, en wel voor de landmacht gebracht van 2 op 3 (elk van 13 dagen; de totaal-duur van 40 dagen van thans wordt ge handhaafd); ook de zeemilitie zal in gedeelten opgeroepen kunnen worden; ten derde, de vrijstelling wegens broederdienst aan ingeschrevenen van de lichting 1938 en 1939 verleend, of nog te verleenen, zal slechts een voor loopig karakter dragen; de bedoeling van deze bepaling is, deze vrijstellin gen (ten deele) later te doen verval len, wanneer het in te dienen wets ontwerp inzake uitbreiding van het contingent tot stand zal komen; de broederdienst-vrijstelling zal dan wel grootendeels worden geschrapt. Het wetsontwerp heeft in wezen zoo gced als geen bestrijding ondervonden. Reeds dadelijk kwam de heer Ter Laan verklaren, dat de meeste sociaal-democra ten er vóór zouden stemmen, omdat zij, onlangs op hun congres de landsverdedi ging aanvaard hebbend, de billijkheid en noodzakelijkheid van het voorgestelde er kennen, teneinde ons land ln staat te stel len, ten allen tijde over een gewapende macht te beschikken. Ook tegen een derde herhalings-oefening zouden hij en de zij nen zich niet verzetten, nu de totaal-duur dezelfde bleef. Alleen tegen de bepaling inzake den brbederdienst hadden zij eenig bezwaar: dit punt zou afzonderlijk aan de orde komen. In den geest van deze rede, die een duidelijk blijk leverde van de ge wijzigde militaire politiek der sociaal-de mocraten, spraken verschillende afgevaar digden, zij het dat zich nu en dan een zekere schakeering vertoonde. Zoo gaf de heer Vervoorn er de voorkeur aan. geen wijziging te brengen in de vrijstellingen (broederdienst)maar het uitsluitend te zoeken in de eigenlijke uitbreiding van het contingent. En zoo verzette de heer Schaepman zich tegen het denkbeeld van het aanhouden eener bemande reserve aan Wagen met 5 Volendammers geslipt en te water gereden. Vermoedelijk door de gladheid van den weg is gistermiddag een auto, waarin vijf VolendammeTS waren ge zeten, op weg van Hoorn naar Volcn- dam, den dijk van de ringvaart afge reden en in het water gestort. Twee der Inzittenden konden zich uit het water bevrijden. De drie anderen, de gebroeders de Boer en C. van Tol, verdronken. Tegen kwart voor drie waren vijf Volen- dammer visschers. die een bezoek aan Hoorn hadden gebracht, vandaar met een gesloten Fiat-wagen vertrokken om naar Volendam terug te keeren. Het was zeer slecht weer. op den weg lag veel sneeuw en sneeuwjachten belemmerden het uit zicht. Te ruim drie uur bevond de wagen zich op den Klamdljk. luist od dat gedeelte van den weg. dat hoog gelegen ls. Het grootste gedeelte van den weg loopt n.l. onder langs den dilk. Tengevolge van het slechte weer is de wagen. Juist in de bocht, met het achtergedeelte geslipt en van den ongeveer tien meter hoogen dijk ln het uitwaterings- kanaal van de BeemsteT ringvaart r.aar het IJsselmeer gestort. Dit kanaal, hoewel niet bestemd voor de scheepvaart, is ter plaatse vrij diep. Mej. W. Beets uit Schardam, had even tevoren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vreesde zil een ongeluk. Hoewei zij daarvan geen zekerheid had. ging zU hulp halen bii de in de nabil heid gelegen Coöperatieve zuivelfabriek „Concordia". Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Ter plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit de in het water gevallen auto te komen. Het waren de visschers P. Veer man en N. Veerman, beiden uit Volen dam, die vertelden, dat zich in den wagen, die nog te water lag en geheel onder het wateroppervlak was verdwe nen, nog drie personen bevonden. Onmiddellijk werd met het reddingswerk begonnen. De visschers Veerman werden intusschen medegenomen naar de woning van mej. Beets waar zü van droge kleeren werden voorzien en waar zii met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van de auto van de zuivelfabriek ..Concordia" ln geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten nj alle drie op de achterbank van de auto, waarop ook nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visschers na eenigen tijd uit het voertuig waren getrokken, konden de In middels gearriveerde artsen, de heeren J, A. Groenman en J. Reurink uit Oosthuizen, slechts den dood constateeren. Ook de burgemeester van Beets en Ou dendijk. de heer D. Stam. de rijkspolitie van Oudendijk en de gemeente-veldwachter van Beets waren toen ter plaatse gekomen, om aan het reddingswerk deel te nemen. De drie slachtoffers, die bleken te zijn de 51-iarige C. Tol en de ongeveer 40-]arlge gebroeder de Boer werden op een wagen naar het liikenhulsje in Beets gebracht Later in den middag werden de Ulken door den offioler van Justitie te Alkmaar vrijgegeven voor het vervoer naar Volen dam. De visschers Veerman rijn, nadat zü van den grootsen schrik waren bekomen per auto naar Volendam gebracht. schepen in Nederland (in verband waar mee de oefentijd-verlenging voor de zee macht noodig is)hij wenschte de geheele reserve in Indië, anders komt ze bij con flicten toch te laat. Een opvatting, welke de heer TiJanus bestreed, hij gaf om fi- nancieele en moreele redenen de voorkeur aan opleiding in Nederland. De heer Schaepman verdedigde ook nog het denk beeld, om ln het Burgerlijk Wetboek een bepaling op te nemen, welke werkgevers verbiedt militairen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen, te Ontslaan, Evenals de sociaal-democraten verklaar den ook de vrijzinnig-democraten (bij monde van den heer Schllthuls) dat zij voor het ontwerp zouden stemmen, zonder zich echter te binden aan volgende re- geerings-voorstellen. I>eze reserve had ook de heer Ter Laan gemaakt. En de heer Wendelaar gaf er zün teleurstelling over te kennen, dat niet reeds nu een vorostel tot contingents-uitbreidlng was 'gedaan. Minister Colyn heeft, ln antwoord op idt laatste, uiteengezet, dat het nu nog niet kon, o.a. omdat de Regeering nog niet pre cies kan beoordeelen, welke personee!- elschen de vloot-ultbreiding stelt, en om dat een volgend kabinet niet kan worden gebonden. De Minister had natuurlijk bü de verdediging van zijn voorstel een ge makkelijke taak. Hij legde er den vollen nadruk op, dat het niet de taak van de Staten-Generaal is te bepalen, waar de vloot zich, ter be scherming onzer belangen, dient op te houden. Dit ls regeerings-taak. Een be mande reserve achtte de Minister met het oog op allerlei eventualiteiten noodzakelijk. Ten aanzien van het onderwerp, door den heer Schaepman en anderen besproken, het ontslag van voor herhalings-oefening opgeroepenen (inderdaad een zeer ernstig euvel) zegde de Minister toe, een commis sie te zullen benoemen, die zal onderzoeken wat daartegen gedaan kan worden. De heer Ter Laan heeft, door middel van een amendement, getracht, voor de wegens broederdienst vrygestelaen voor de lichting 1938 ln ieder geval definitieve vrijstelling te krUgen, zoodat daaraan later niet meer getornd zou kunnen worden. De poging mislukte. Na bestrUdlng door den Minister Ls het amendement verworpen met 46 te gen 17 stemmen (vóór socialisten en com munisten). Het ontwerp zelf is tenslotte aangeno men. Er waren toch nog enkele tegen stemmers. Niet alleen de communisten (de heer Wijnkoop had verklaard voor een sterke weermacht te zyn, mits die alleen voor. democratische lees; commu nistische doeleinden zou worden aange wend) maar ook de sociaal-democraten mevr. De VriesBruins en Van Zadelhoff. Deze behooren tot de minderheid in de S.D.A.P.. die zich op het standpunt der eenzUdlge ontwapening bluft stellen. De Kamer heeft besloten, het ontwerp inzake de ziekenverzorging niet meer te behandelen op de loopende agenda. De dames en heeren willen zoo spoedig mo gelijk naar huis. Den verkiezingsstrUd in. HAGENAAR. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Stranding van de KW 112. De raad voor de Scheepvaart heeft gis teren een onderzoek Ingesteld naar de oor zaak van de stranding van den motorlogger KW 112 op 12 December J.l nabil Kamper duin. Opgeroepen was de kapitein van den logger die werd verhoord op schuldvraag, Uit de verklaringen van den kapitein bleek, dat er dikke mist hing en het kompas niet ln orde was. De voorzitter van den raad verweet den kapitein niet voldoende voorzorgsmaatrege len te hebben eenmen. vooral daar hem bekend moest zijn dat het kompas een af wijking vertoonde. De raad zal later uitspraak doen. zoeken; niet rooken; niet onnoodig telefo- neeren; brandwacht naar den zolder. I>eze en andere wenken gaan vergezeld van uitvoerige toelichtingen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee; „paraat-zijn" is daarom het wachtwoord Eigen- en anderer veiligheid zal bij grondige kennis van bovengenoemde wenken hoogelijk gebaat zijn! Uitgesproken Th. J. Salman, te Noordwük, Boeren- burgerweg 31; r.-c. mr. G. H. B. van den Boom, curator mr. M. T. Moolenburg te NoordwUk- J. van den Broek, handelaar in boter, kaas en eieren, te A'.phen aan den RUn, Hoofdstraat 311; r.-c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, curator mr. A. J. Meijer te Alphen Opgeheven de faillissementen van: J. Pet, Lelden; W. de Ruiter, Katwijk a. Zee; J. H. P. Stolk, Wassenaar. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal, Wegens diefstal van kachelhout en anthraciet heeft V. uit Leiden zich te ver antwoorden gehad. Naar verdachte be weerde. had de diefstal eigenlUk niet veel te beteekenen. Over V. was een rapport uitgebracht dat gunstig voor hem luidde, doch de officier was van oordeel dat. waar V een goed loon verdiende, de diefstallen hem zwaar aangerekend moesten worden. De eisch was drie maanden gevangenis straf De politierechter vonniste tot drie maanden gevangenisstraf doch voorwaar delijk en onvoorwaardelijk tot f. 100 boete subs. 100 dagen hechtenis. A. s. uit Sassenhelm heeft bloembollen L weg genomen bü G. Volgens den officier I waren het er 1700 a 2000 stuks. Verdachte P bekende den diefstal, waarvoor de offlciet zes maanden voorwaardelijk vroeg. 1 De politierechter gaf den verdachte nog een vermaning over zUn gedrag en legde toen de gevraagde straf op. Valscb verkoop briefje. Zooals we hebben gemeld, heeft de koop man H. uit RUswijk terechtgestaan inver- band met het feit, dat het verkoopbrlefie van een partil Engelsche Bostel aan een meelfabriek te Bodegraven verkocht, valsch was gedateerd, om een heffing die inmid dels door de Regeering was ingevoerd, ie ontgaan. De politierechter heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan en noch de vervalsching van het verkoopbriefje, noch de DOging tot benadeeling der Ned. Meel centrale bewezen geacht en verdachte vrij gesproken Oplichting. P. uit Lelden maakte zich aan oplichting schuldig. Er was over hem een ongunstig rapport uitgebracht. Het reclasseerlngsrapport adviseerde tot een gecombineerde straf, waarmede de officier accoord góng. Twee maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijke met een proef tijd van drie iaar werden geëischt. De politierechter deed conform uitspraak. Aardappelen gestolen. Tezamen met v. d. B.. had S. uit Noord- wiik zich schuldig gemaakt aan diefstal van aardappelen. Verdachten bekenden. I* politierechter meende voor v d. B. de oor zaak mede te moeten zoeken in het f»»J dat hij veel ln café's komt hetgeen ver dachte evenwel bes'i-t, ontkende De ioffi cier vroeg drie maanden voorwaarden)' met een proeftijd van drie Jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. - 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10