mmab s mm mi Tinbaggermolen „Kantoeng" vergaan No. 23604 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 8ste Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen De opvarenden zijn gered EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gerestigd 2ijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ AFSCHEID BRIGADIER-RECHERCHEUR B. v. d. VEEN. Een hartelijke huldiging. In de theoriezaal van het politiebureau am Zaterdagmiddag de brigadier-recher- heur B. v. d. Veen, die wegens het bereiken an den pensioengerechtigden leeftijd den -litiedienst ging verlaten, afscheid van perieuren, colle- a's en onderge- -hikten. Zeer velen aren bij dit af- -heid tegenwoordig, ok het superieure -rsoneel gaf bijna ltallig van zijn be- -ngsteiling blijk. Namens het corps erd het woord ge- oerd door den heer Zwart, die er op ees, dat de rust. elke de heer v. d. "een gaat genieten, derdaad welver end is. Er is geen -den voor den -beidende om treu- ig te zijn over dit De heer B. v. d. Veen fscheid. Hij heeft zijn plicht gedaan. Vele ongeren wachten op een opengekomen iaats en het is goed. dat de ouderen op -n bepaalden leeftijd ruimte maken. De eer v. d. Veen was, hoewel hij slechts met n kleinen kring collega's te maken had, heel het corps in aanzien. Vooral in dien 'einen kring echter, „in het achterka- ertje", waar het nog al eens heftig toe on gaan in de onderlinge discussie werd heer v .d. Veen gewaardeerd. Namens t geheele corps bood spr. den scheidenden ollega een divan aan en wenschte hem toe, t hij nog vele jaren in gezondheid van Ün pensioen zou mogen genieten. Do hoofdinspecteur, de heer W. G. Weijers prak eveneens enkele hartelijke woorden .en afscheid. Spr. zeide den heer v. d. Veen c hebben leeren kennen als een plichts- etrouw dienaar van de gemeente, die zich isschien wel eens de boosheid van de bak ers en slagers c.s. op den hals heeft ge aaid, wanneer hij hen betrapte op een vertreding der bijzondere wetten, maar die bij zijn superieuren om zijn getrouwheid cn iptheid in den dienst goed stond aairge- -hi-even. Spr. herinnerde er aan, dat de "ste collega's van den heer v. d. Veen, om een hengel hebben geschonken. Moge hij ook daarvan evenals van zijn divan, nog 'eel genieten. Na deze korte, maar hartelijke huldiging amen alle aanwezigen den scheidenden rigadier-rechercheur de hand ten afscheid 'ken. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Jaarlijksche ledenvergadering. De Ned. Ver van Huisvrouwen afd. Lei en heeft haar jaarvergadering gehouden het vereenigingslokaal in het Nutsge- w. Aan het jaarverslag van de secretaresse "vr. S. Koert-Bouman is het volgende ntleend Het ledental ging niet noemenswaardig chteruit. In de bestuurssamenstelling wamen enkele wijzigingen. Met dankbaar- id wordt het werk der verschillende sub- mmissies gememoreerd en melding ge- aakt van de belangrijkste werkzaam- «den. in de redactie-commissie kwam "nige verandering. Wegens vertrek naar elders moest mevr. Rademaker-Couche bedanken als corres- Tidente van 't Instituut tot voorlichting «1 huishoudelijken arbeid. Als haar opvolg- ta werd door 't hoofdbestuur benoemd: iievr. E. Beyerinck-van Vleuten. Door opheffing van 't Crisis-Comité roam er een einde aan het collecteeren. raaraan vele leden hebben medegewerkt, ri de vier jaren dat er gecollecteerd werd. loeft de penningmeesteresse een bedrag fan plm f. 7000 aan 't C.C. kunnen afdra- Ben. Aan de collectanten werd een afscheids- tijddag aangeboden; de presidente dankte al,c leden, die aan dit sociale werk hebben medegewerkt. Voor de verloting van 't Jacobafonds kon '■ank zij de medewerking der leden een van handwerken aan 't hoofdbestuur ptonden worden. Er werden 3 medailles en oorkonden wegens 12'/: iarigen trouwen [flenst uitgereikt. Het verslag eindigt met een beroep op »e leden om niet te verzwakken in haar W'angstelling voor het werk der vereeni- FjBR. Het jaarverslag werd onder dankzeg- goedgekeurd. De rekening en verantwoording van de tenningmeesteresse mevr. A. Groen-Nicu- Vr-.iiizen Segaar over het dienstjaar 1936 fend ongewijzigd goedgekeurd en ook de .'^noting over '37 werd onveranderd vast gesteld. De presidente, mevr. A. van Gilse- Geldermalsen. die 3 jaar zitting had herkiesbaar was, werd bii acclamatie Wkozen. In de vacature van de reriactie-commis- Iwerd mevr J. Metz-Reuling benoemd. De vorgestelcle reglementsherziening werd [^Benomen Na de rondvraag sloot de pre sente onder dankzegging aan de aan- wzijen voor jiaar belangstelling, deze ver- Iwdenng, EERSTE BLAD. De tinbaggermolen „Kantoeng" kort na het vertrek van Rotterdam, gesleept door de sleepbooten „Schelde" en „Humber", Bij Eddystone omgeslagen en gezonken. Bij den internationalen sleepdienst Smit en Co., te Rotterdam, en bij de directie van de werf Gusto, te Schie dam, is bericht binnengekomen dat de tinbaggermolen „Kantoeng", op weg naar Ned.-Indië gisteravond om 9 uur bij den vuurtoren Eddystone is omge slagen. De runners, die zich aan boord van den baggermolen bevonden, zijn gered. Gistermiddag om één uur seinde de ka pitein van de „Humber", een der beide sleepbooten welke de „Kantoeng" naar Banka zouden brengen, dat er tengevolge van een zwaren oosterstorm in het achter dek van de „Kantoeng" lekkage was geko men. De ..Kantoeng" bevond zich op dat oogenblik 1 mijl zuid-zuidoost van de vuur toren Eddystone. en zou trachten de ha ven van Plymouth binnen te loopen. (Ed dystone ligt ter hoogte van Plymouth, on geveer 20 K.M. uit de kust). Uit de verdere 'berichten bleek, dat de runners, die zich op het achterdek bevon den. geen gelegenheid hadden de pompen te bedienen. Gisteravond te 9 uur seinde de kapitein van de „Humber" nader aan zijn kantoor te Rotterdam, dat de „Kantoeng" drie mijl van den vuurtoren, van Eddystone was om geslagen. Kort daarna is de baggermolen gezonken. De runners, die het ongeluk zagen aan komen en zich op alles hadden kunnen voorbereiden, werden door de sleepboot „de Schelde" aan boord genomen. De sleepbooten zoeken de omgeving nog af voor eventuéel drijvende materialen. Wanneer zij niets van belang mochten vin den keeren zij hedenmiddag naai' huis terug. Over 2 a 3 dagen kunnen de „Humber" en de „Schelde" in de eigen haven van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst verwacht worden. De Kantoeng, welke gebouwd is op de werf Gusto te Schiedam heeft 2 millioen gulden gekost. Het gevaarte had een gewicht van 3500 ton, terwijl de afmetingen waren 67.50 meter lengte, 20 meter breedte en een diepgang van 3.80 meter. Het vaartuig was in buitengewoon korten tijd gebouwd, hetgeen zijn oor zaak vond in het feit, dat voor het transport naar Indië rekening moest worden gehouden met de moeson- condities in den Indischen Oceaan. Hiervoor was het noodig. dat het trans port niet later dan begin Mei te Aden zou aankomen. Men had gerekend, dat het transport onder normale omstandigheden met een gemiddelden voortgang van 3'/2 a 4 mijl zou geschieden, terwijl voor het geheele traject circa 3 a 4'/2 maand gemoeid zou zijn. Het vaartuig, dat met een staaldraad van 520 meter aan de sleepbooten was verbon den, was door 4 runners bemand. Het transport was Donderdagmorgen 4 Maart om kwart over tien onder groote belangstelling vertrokken met bestemming Banka, en passeerde Vrijdag Dungeness. Indrukken van de werf „Gusto". Een dik helderwit sneeuwkleed overdekt dezen morgen de uitgestrekte terreinen van de scheepswerf Gusto te Schiedam. Vier dagen geleden vertrok van hier de „Kantoeng"' geflankeerd door sleepbooten en feestelijk gepavoiseerd, op weg naar Indië, uitgeleide gedaan door honderden be langstellenden, die zich op de terreinen en op de havenhoofden hadden verzameld. De sirenes van de aan den wal liggende sleepbooten loeiden. Het vlaggensaluut werd gebracht. En nu. vier dagen later, hangen in Schie dam bulletins met het bericht dat het inge nieuze constructiewerk in de diepte van het Engelsche kanaal is verdwenen. „Het is jammer", hoort men overal waar men komt. „Het is erg jammer", is ook het eerste, wat ir. C. M. Heymans, een der directie leden van „Gusto" ons toevoegt, wanneer wij op de werf komen om nadere bijzonder heden te hooren. Veel nieuws kan men ons echter daar niet geven. „Alles 'wat wij er van weten, is ons medegedeeld door Smit en Co." zegt de heer Heymans. Wanneer hoorde u van de ramp? Ikzelf wist het gisterenavond reeds, maar op de werf wisten ze er tot vanmorgen nog niets van. Het is zeer te betreuren, want het was een mooi stuk werk. Er moet een dikke storm hebben gewoed. Ik kan mij het anders niet voorstellen. De molen die eigendom is van het departement van Koloniën had van de scheepvaartinspectie het certificaat van zeewaardigheid. Ook het departe ment van koloniën en Smit en Co. erkenden, dat de molen zeewaardig was waarmede wij dus volledig aan de op dracht hadden voldaan. Men zie voor verdere gegevens pag. 2 van het Eerste Blad. BINNENLAND. Ir. De Kok en Schmidt Crans op Ypenburg teruggekeerd. (4e Blad). De vestigingswet voor het kleinbedrijf; me morie van antwoord aan de Eerste Kamer. (4e Blad). De conferentie der Oslo-staten beëindigd. (Binnenland, 4e Blad). De stille omgang te Amsterdam. (Bin nenland, 4e Blad). Verkeersbonden dringen aan op vóórwaar. schuwingsseinen bij spoorwegovergan gen. (Binnenland, 4e Blad). Instelling van een openbaar lichaam voor den ingepolderden Wieringermeer; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, 4e Blad). De moord te Den Haag; verdachte L. op vrije voeten gesteld. (Laatste Berich ten, le Blad). De heer Graadt van Roggen over de 36ste Nederlandsche Jaarbeurs, (le Blad). Drama te Hoofddorp. (Gemengd, 4e Blad), BUITENLAND. Rondom de Spaansche controle. Toch nog Italianen naar Spanje? (3e Blad). De kwestie der restauratie der Habsbur- gers. (Buitenland, 2e Blad). Degrelle wil in België tusschentijdsche ver kiezingen. (Buitenland, 2e Blad). Radio-rede van Blum over de Franscho finantieele voorstellen. (Buitenland, 2e Blad). Het program der Engelsche Labour-partij. (Buitenland, 2e Blad). Sato over Japan's buitenlandsche politiek. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. TOONEELVER. „HET NIEUWE TOONEEL", VEREENIGING GRONINGEN VOOR LEIDEN EN OMGEVING. Een goedgeslaagde tooneelavond. Voor de Leidsche Groningers was het Zaterdagavond feest in de Burchtzaal. De tooneelclub zou eindelijk optreden! Einde lijk, want zoowel door griep als anderszins had "men de voorstelling eenige malen moe ten verschuiven tot later datum. Nadat de \saarn. voorzitter, de heer J. A. W van Kluyve 'n hartelijk woord van welkom had gesproken, ging het doek open voor het tooneelspel' ..'n Veurjoarsdag" ,,'n Veurjoarsdag" Is het 't vorig jaar be kroonde tooneelstuk onder pseudoniem Jan Haikens. Het behoort tot het beste, wat op tooneelgebied in het Groningsch is ge schreven Aanvankelijk schijnt het stuk naar 't dramatische te zullen overhellen, wanneer het lijkt of een misstap van een boer en zijn vroegere arbeidster zich zal wreken doordat de zoon. daaruit voortge komen, avances op het oog schijnt te heb ben voor de wettige dochter van den boer. doch in het tweede bedrijf neemt de auteur zijn draai en aan het slot is alles naar be- hooren in orde gebracht: twee paartjes op het tooneel, een derde blijft onzichtbaar, doch ook daarvoor is het voor elkaar. De situatie is goed geteekend en een zeer menschelijke figuur van een dominé helpt krachtig mede om aan het stuk een dieperen inhoud te geven. Gemakkelijk te spelen is het niet, doch de tooneelclub d'er Leidsche Groningers heeft zich geheel gegeven en het stuk op zeer verdienstelijke wijze over het voetlicht gebracht. Het dankbaar applaus toonde wel aan. hoezeer men ingenomen was met het gebodene. Aan de dames werd een blosmcnhuld'1 gebracht Na afloop bleef men nog bij elkaar voor een dansje, als in familiekring. DE STILLE OMGANG. Ruim 2000 deelnemers uit het district Leiden. Aan den jaarlijkschen Stillen Omgang, welke in den nacht van Zaterdag op Zon dag 1.1. te Amsterdam werd gehouden, heb ben meer dan 2000 pelgrims uit Leiden en omgeving deelgenomen, i Zaterdagavond om halftien werd voor de Leidsche deelnemers een godsdienstoefe ning gehouden in de Hartebrugkerk. waar pater E. v. d Snoek de pelgrims op .ref- fende wijze toesprak, waarna allen zich in I stilte naar het station begaven om met den trein van 23.00 uur naar de bedevaart plaats te vertrekken. De andere deelne mers reisden met den trein, welke om 23.41 uur uit Leiden vertrok. In de Mozes- en Aaronkerk te Amster dam sprak pater van Galen tot de Leid sche bedevaartgangers, terwijl groep B. (omgeving) doov pater Himmelreich uit Katwijk werd toegesproken. De omgang rond de H. Steé, welke hier na aanving, werd gehouden tot de alge- meene intentie: „Dat God ons vaderland beware voor het communisme en elk ander nieuw heidendom." Om 2.45 en 3.45 uur werd in de M.- en A.-kerk resp. voor groep A en B. een H Mis opgedragen, waaronder allen tot de H. Tafel naderden. De geheele omgang werd door goed weer begunstigd. Om 6.20 uur Zondagmorgen arriveerden de pelgrims weer aan het sta tion alhier. GOUDEN DOCTORAAT. Op Vrijdag 12 Maart a.s. zal het. 50 jaar geleden zijn, dat dr. P. F. C. Koch, arts te Baek (Gelderland), aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. IN BEWARING GESTELD. De politie alhier heeft den 46-jarigen typograaf J. van O., in bewaring gesteld, gedomicilieerd te Nijmegen, die ervar. wordt verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een damesmantel uit de gang van een hotel aan de Bree- straat. Aangehouden is de 54-jarige A. v. d. W Leidenaar van geboorte en koopman van beroep, die wordt verdacht van heling sub sidiair diefstal van eenige lijfgoederen ten nadeele van B. K. alhier en welke goederen onbeheerd in een auto lagen. Opvoering van „Nanda". Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond voor een niet talrijk maar zeer aandachtig luisterend publiek in de groote zaal van „Zomerlust" het dramatisch spel in vier bedrijven „Nanda" van Otto Zee- gers opgevoerd. De voorzitter, de heer J. Piket wees er in zijn openingswoord terecht op, dat de vereeniging zich daarmede voor een moeilijke taak plaatste, doch het goede verloop der opvoering heeft bewezen, dat zij die voor deze keuze verantwoordelijk zijn geweest, een juist inzicht hebben gehad in de capaciteiten hunner medeleden. Er werd over de geheele linie goed spel te zien ge geven en de aandachtige stilte in de zaal was het zwijgende bewijs, dat het gebodene in den smaak viel. Den dorpspredikant van den heer J. van Es hadden wij graag iets overtuigender gezien zou er overigens wel één predikant bestaan, wiens hande lingen zoozeer in tegenspraak zijn met de door hem verkondigde liefdeleer? doch verder verdiende ook zijn spel allen lof. Aan den jongsten deelnemer, den jonge heer P. van Egmond, werd ter herinnering aan dezen avond een vulpotlood aange boden Na de pauze werd als tegenwicht van de ernst daarvoor een tweebedrijvige klucht „De repetitie-avond van Eensgezindheid" (niet te verwarren met de Leidsche buurt- vereeniging van dien naamopgevoerd, die eveneens veel succes oogstte. Een bal onder leiding van den heer G. Mieremet besloot deze geslaagde uitvoering, waaraan „The Dutch Players" onder leiding van den heer Alb. Gerritsen, op de van ouds beproefde wijze muzikale mede werking verleenden. De heer Piket, die aan het begin van den avond allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de talrijke vertegenwoordigers der mstervereenigingen. verzuimde niet daarbij tevens zijn dank te betuigen aan de leden donateurs en dona trices voor den ondervonden financieelen steun, maar ook aan degenen, die prijzen beschikbaar stelden voor de tombola.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1