BINNENLAND Het eerste merk f VAN HOUTENS CACAO LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Maart 1937 Derde Blad No. 23602 78sfe Jaargang dat in Nederland werd gedeponeerd voor cacao - deze heette in dien tijd nog poederchocolade - was ons merk. Het is nog alt ij d het beste SPREEKCEL Hoest bü kinderen Dampo lucht op en geneestt BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN CORRESPONDS! TH Regeling der ziekenverpleging. dededeeling van het mondeling overleg. Verschillende wijzigingen. Nadat de memorie van antwoord betref lende het wetsontwerp tot regeling der liekenverzorging was ingezonden, heeft «n mondeling overleg tusschen den mi nister van Sociale Zaken en de bijzondere (ommissie plaats gehad. V3n dat overleg is nu aan de Kamer mededeeling gedaan. Het gaf aanleiding tot verschillende wijzigingen, welke, in een nadere nota van wijziging vereenigd, aan commissie werden toegezonden. Deze itsie nota van wijziging ging vergezeld van een nader gewijzigd ontwerp van wet. Van de zijde der commissie werd gewe ien o]) het gestelde in het vijfde lid van artikel 10. dat o.a. bepaalt, dat van een jei«ering om een adspirant-deelnemer toe te "laten of van een verbreking van een verbintenis met een deelnemer beroep openstaat bij de commissie van toezicht, dit zich van behandeling van dat beroep onthoudt, indien deze behoort tot de be voegdheid van den tuchtrechter. Deze verwijzing naar den tuchtrechter is niet juist omdat de behandeling van een be roep als het bedoelde nimmer tot diens bevoegdheid behooren. De minister erkende de juistheid van de opmerking met betrekking tot het vijfde van art. 10. van welk artikel hij een wijziging toezegde. Uit het midden der commissie werd aanvulling van het ontwerp bepleit met ten bepaling, welke voor alle gevallen het hooren van den centralen raad voor de vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur verplicht stelt. De minister bleek tot een zoodanige aan vulling bereid te zijn. De commissie meende, dat het aanbeve ling zou verdienen in verschilende artike len. waarin thans alleen van regeling door Kroon wordt gewaagd, uitdrukkelijk te spreken van een algemeenen maatregel van bestuur. De minister zegde toe, het ontwerp op punt aan een herziening te zullen on derwerpen. Bij de commissie bestond ernstig be waar tegen de blanco volmacht, welke bij artikel 8 door de regeering wordt gevraagd. Overigens gaf de commissie als haar Pening te kennen, dat ook deze bepaling naar het artikel betreffende de rechten en verplichtingen der leden zou behooren te vorden overgebracht. De minister zegde overweging toe. De commisie stelde de vraag, of de wei- standsgrens in art. 9 niet zou kunnen ver vallen of althans op een vrij hoog bedrag zou kunnen worden gesteld, indien een ge differentieerd tarief werd ingevoerd. De minister verklaarde zich bereid, de mogelijkheid van een gedifferen tieerd tarief in overweging te nemen. Tegen het geheel doen vervallen van de welstandsgTens bleef bij den minister ernstig bezwaar bestaan. Wel deelde de minister mede, dat het zijn bedoeling is, te bevorderen, dat krachtens de overgangsbepalingen wordt afgezien van den eisch van een weistandsgrens ten aanzien van die fondsen, die zulk een grens op dit oogenblik niet hebben. HANDEL IN VEEVOEDER EN MESTSTOFFEN. Invoering van een vergunnings stelsel. Ministers Deckers heeft volgens het Handelsblad" een voorontwerp van wet icmaakt tot vervanging van de artikeien 1 5 der wet van 31 Dec. 1920 i. z. bestrij ding van bedrog in den veevoeder-, kunst mest- en zaaizaadhandel. Deze wijziging is actueel geworden se dert de oprichting van een controledienst door de coöperaties en de daarmede sa menhangende landbouworganisaties en de luaeslies, voortvloeiende uit het ook offi- ticel erkende feit. dat het onmogelijk is, een monster mengvoeder te controlee- ten op zijn juistheid. De handel in veevoeder, kunstmest en Uaizaden zal worden onderworpen aan een vergunningstelsel, evenals het vervaardi gen en het verhandelen van mengsels de- stoffen. Beoogd wordt de oprichting van een Mengcontrolestation voor kunstmest en veevoeder" door een vereeniging uit de drie centrale landbouworganisaties en de banden van handelaren en bereiders, waar bij aan het coöperatieve en particuliere element precies dezelfde zeggenschap zal orden gegeven. Bedoeling is, de thans door de wet voor- Schreven en door de mengers zelf ge maakte documenten nopens samenstelling, vervangen door rijksmerken. Het ge- kruik daarvan zal verplicht zijn: uitgifte gebruik dezer merken zal worden ge- Plaatst onder de controle van het station, sooals dit reeds is geregeld met de boter- haasmerken. melkproductencertifica- in Dootaardappelmerken. baconmerken. •at enz Ir, VERWET NAAF ClIKACAO. De minister van Sociale Zaken maakt bSKnd. dat de directeur van den rijks- J'fnst der werkloosheidsverzekering en ar- widsbemiddeling, ir. R. A. Verweij, die zich tf< volvoering van een hem door den mi eter van Staat, minister van Koloniën, 'uvtrekte opdracht naar Curasao heeft be- U'en om den gouverneur advies uit te "re'igen over voorgenomen sociale maat delen. tijdens zijn afwezigheid wordt ver- vangen door den adjunct-directeur van "sn dienst, mr. H. J. MoTren. De nieuwe voorrangsborden. Twee nieuwe „silhouetten" in ons verkeersbordenstelsel. VEOBOD ötöOD VOODRAtlöSWEül Nu het begrip „voorrangsweg" zijn in trede in onze verkeerswetgeving heeft ge daan en de practische uitvoering voor de aeur staat, vormt de wijze waarop de aan duiding ervan zal geschieden een punt van ^root belang voor den weggebruiker. Immers valt niet te ontkennen dat het verkeer zich even zal moeten gewennen aan de nieuwe situatie, niettegenstaande rial reeds bij velen een zeer juiste gewoonte is geworden om, wanneer men vanaf een zijweg een hoofdverkeersweg nadert, aan het verkeer uit beide richtingen daarop den voorrang tc verleenn. ook al is men daar toe wettelijk nog niet verplicht. Het blijft evenwel uiteraard noodzakelijk de aanduiding van den voorrang zoo dui- oelijk mogelijk te maken en daarom acht de A.N.W.B. het toe te juichen, dat de bor den. gebruikt voor de aanduiding dat men een voorrangsweg nadert, en aangevende dat men zichzelf op een voorrangsweg be vindt, beide reeds door hun vorm direct als zoodanig te herkennen zijn. Het op de internationale overeenkomst van Genève berustende grondstelsel van het Nederlandsche verkeersbordensysteem, waarbij uit den vorm van het bord de hoofdbeteekenis is af te leiden, is daardoor niet twee nieuwe „silhouetten" verrijkt. In totaal bevat dit dus thans de volgende vijf grondvormen. Een rond bord word gebruikt ter aan duiding van een absoluut verbod of gebod, dus bijv. een parkeerverbod of een gebod >m een bepaald rijwielpad te berijden. Voor het aangeven van aanduidingen, welke men desgewenscht kan opvolgen, dus bijv. richtingaanduidingen, wordt gebruikt gemaakt van rechthoekige borden. Een driehoekig bord met de punt naar boven duidt op een gevaar, hetwelk den weggebruiker dreigt: een wegkruising, een scherpe bocht, of anderzins. Het driehoekige bord met de punt naar beneden duidt aan dat men een samen komst met een voorrangsweg nadert, ter wijl tenslotte een op de punt geplaatst vierkant bord aangeeft dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Volledigheidshalve zij hierbij gememo reerd dat dit laatste eveneens aangegeven wordt door oranje koppen op de hectome- terpalen. GENERAAL TONNET Oud-inspecteur der artillerie. Na een korte ongesteldheid van eenige dagen ds gisteren de gepensionneerde ge- neraal-majoor J. C. C. Tonnet te Vorden overleden, aldus het „Hbld". De heer Tonnet verliet in 1886 de Kon. Militaire Academie en was een tijdlang in specteur van de artillerie. Hij heeft in de weermacht algemeene bekendheid verwor ven, o.a. door zijn werkzaamheden als lee- raad aan de Hoogere Krijgsschool en als schrijver op militair en maritiem gebied. In zijn latere levensjaren heeft generaal Tonnet de aandacht tot zich getrokken door zijn optreden in de zaak van den landarbeider Boeyink. die z.i. op onrecht vaardige wijze uit zijn woning was gezet en dien hij nadien een nieuw boerderijtje bezorgde. Later is de heer Tonnet nog eenigen tijd op last van de justitie in een inrichting vcor zenuwzieken opgenomen, met als gevolg, dat de betrokkene, na zijn ontslag hieruit, een vordering heeft inge steld tegen een Arnhemschen psychiater omdat deze op lichtvaardige gronden een verklaring zou hebben afgegeven die ge leid had tot de opname in het gesticht. De rechtbank te Arnhem heeft den eischerzijn vordering toen evenwel ontzegd. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DEN BIJSLAG BIJ DEN UITVOER VAN RUNDVEE. De minister van iandbouw en vlsscherij heeft een commissie van advies voor den bijslag bij den uitvoer van rundvee inge steld. Tot leden zijn benoemd de heeren D. E. C. Hartog, te 's-Gravenhage; A. Th. Sme ding, te Deinum en J. P. van der Stoel, te Leiden. Tot lid. tevens voorzitter, is benoemd de voorzitter van het bestuur van de Stichting Nederlandsche Veehouderijcentrale, en tot lid, tevens vice-voorzitter, de vice-voorzitter van dat bestuur. Welke bedragen vloeien in den „kippenpot" Vragen van het Kamerlid Van der Sluis aan den minister. De eierenuitvoer naar Duitschland. Het Tweede Kamerlid, de heer Van dei- Sluis, heeft aan den minister van Land bouw en Visscherij de volgende vragen ge steld 1. Kan de minister bevestigen, dat de z.g. „kippenpot" is samengesteld uit: a. de heffingen op eieren bij den uitvoer naar Duitschland? b. de ingehouden restituties bij uitvoer? 2. Is de minister bereid een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de sub a. en b. bedoelde bedragen worden ge specificeerd met vermelding van de iedere week naar Duitschland uitgevoerde eieren, de opgelegde heffingen en de ingehouden restituties, een en ander sedert met de vorming van den „kippenpot" een begin werd gemaakt tot heden? 3. Is de minister bereid mede te deelen, of in den „kippenpot" eveneens zijn ge vloeid de bedragen, waarvoor geen resti tutie werd verleend, toen van November 1933 tot Januari 1934 de rechten op maïs, tarwe en gerst waren verhoogd van f. 1 tot f. 1.50 de 100 kg., terwijl gedurende deze periode de toeslag bij export bleef gehand haafd op het bedrag, hetwelk berekend was, toen de heffing nog f. 1 bedroeg? Is eveneens in den „kippenpot" gevloeid het bedrag van 25 cent per 100 eieren, waar mede de restitutie onmiddellijk na de muntdepreclatie werd verlaagd om eerst een maand later weder op 85 cent te wor den teruggebracht? 4. Is de minister bereid gespecificeerd mede te deelen. welke bedragen uit den „kippenpot" ten behoeve van de pluimvee houders zijn gebruikt voor steun aan fok kerijen en vermeerderingsbedrijven? 5. Acht de minister het juist de bedra gen, welke benoodigd zijn als voorschotten voor de financiering van den export naar Duitschland te beschouwen als bedragen, waarmede de „kippenpot" werd verminderd of is de minister van meening. dat deze bedragen, zij het vertraagd, terugkomen, zoodat zij ten slotte toch weder in den ..kippenpot" vloeien, waardoor slechts van tijdelijke vermindering zou kunnen worden gesproken? 6. Is de minister bereid mede te deelen, welke de reden is, waarom thans blij kens zijn verklaring in de vergadering der Tweede Kamer van 18 Febr. 1937 „na genoeg niets, althans niet de groote som men, die de millioenen doen ontstaan", m den „kippenpot" zouden vloeien? 7. Staat de minister nog steeds op het standpunt, dat de „kippenpot" geheel aan de pluimveehouderij ten goede behoort te komen? BORGSTELLINGSFONDS VOOR KLEINE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Te 's-Gravenhage opgericht. In het gebouw van de Kamer van Koop handel, en Fabrieken voor 's-Gravenhage is gisteren ten overstaan van notaris mr. C. H. C. M. Martens de stichtingsacte ver leden voor een borgstellingsfonds voor kleine middenstandsbedrijven in de ge meenten Rijswijk. Stompwijk, Veur, Voor burg en W.assenaar, welke gemeenten alle behooren tot het gebied van genoemde Kamer Hiertoe waren met de leden van het bureau der Haagsche Kamer de heeren mr. J. A. G. M. van Hellenburg Hubar, burgemeester van Rijswijk, W. J. H. J. M. Keyzer, burgemeester van Stompwijk-Veur, L. C. de Koning, wethouder der gemeente Veur, jhr. C. W. Stern, burgemeester van Voorburg en J. J. M. Wiegman, burge meester van Wassenaar tezamen gekomen. De borgstellingen zullen als regel een bedrag van f. 500 niet te boven mogen gaan. Het bureau zal worden gevestigd ten kantore van de Nederlandsche Midden- standsbank te 's-Gravenhage, Noordeinde No. 35. NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE TE RIO DE JANEIRO. De Nederlandsche handelsmissie, die on der leiding van jhr mr. dr. H A. van Kar- nebeek staat, is gisteren te Rio de Janeiro aangekomen. Men hecht daar veel waarde aan dit Nederlandsche bezoek De missie heeft dadelijk een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden door de gedachtenwisseiing te openen met het interdepartementale Braziliaansche werk comité. Voorts was er dien dag op het Neder landsche gezantschap een noenmaal, waar de missie voor het eerst in contact kwam met de ambtelijke- en zakenwereld uit Brazilië. De leider der missie, jhr. van Karne- beek, bracht vervolgens een bezoek aan de ministers van financiën, van landbouw, van arbeid en van binnenlandsche zaken. Later in den middag bezocht de missie de Braziliaansche persvereeniging en ont ving een aantal journalisten. De volgende dagen zijn bestemd voor zakelijke besprekingen. De ontvangst en de stemming waren overal zeer hartelijk. De groote dagbladen in Rio de Janeiro publiceeren uitvoerige beschouwingen met portretten der missie leden, alsmede tal van artikelen en afbeel dingen over Nederlandsche onderwerpen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 7 Maart t.m. 13 Maart consumptiemelk regeerings- contract. taxegedeelte 6.25 cent. eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit: overmelk re- geeringsmlnimumprüs 5.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. DE DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is de Regeering voor nemens binnenkort een bespreking te hou den met vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel over de distributie van het volksvet. Poederchocolade 7397 (Ingez. Med.) VERKEERSSTREMMINGEN DOOR HOOG WATER. De A.N.W.B. meldt: Veer 'tLooHuissen: gestremd; over tocht voor voetgangers en rijwielen per roeiboot. Vierhngsbeek-Bergen: gestremd; over tocht voor voetgangers en rijwielen per roeiboot. BaarloSteijl: overtocht gestremd. Renkumsche Veer: overtocht alleen mo gelijk voor voetgangers en rijwielen per motorboot. Wageningen (Lexkesveer)overtocht normaal. Opheusdensche Veer: overtocht normaal. Eek en Wielsche veer: overtocht normaal. Brakel-Henvijnen: overtocht gestremd. Rijwielen en voetgangers per motorboot. Cuyk-Mook: gestremd. Katwijksche Veer: overtocht voor voet gangers en rijwielen per roeiboot. Tiel-Wamel: gestremd, voetgangers en rijwielen worden per roei- en motorboot overgezet. Doornenburg-Pannerden: alleen overtocht voor alle voertuigen van 6 uur tot 22 uur. Ingensche Veer: alleen overtocht over dag voor personen en rijwielen. Rhenen: overtocht normaal. Beusichemsche Veer: overtocht normaal. Deventer (schipbrug lovertocht alleen voor voetgangers en rijwielen: het groote verkeer over de spoorbrug. Doesburg (schipbrug): normaal. Veer Wijhe: gestremd. Veer Olst: gestremd. Overtocht voetgan gers en rijwielen per roeiboot. Veer Well (Maas)overtocht alleen mo gelijk voor auto's en vrachtwagens. Driel: gestremd voor auto's. Overtocht voor voetgangers en rijwielen per roeiboot. Gestremd zijn de volgende wegen: Zutphen-Vierakker-Wichmond-Baak. Zutphen-Leesten-Wichmond. Zutphen -Baak-Steenderen. Dieren-Olburgen-Steenderen. Dcesburg-Steenderen. f Zutphen-Doetinchem. OVERZICHT VAN DE INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET 1919 TOEGESTANE RENTEN. Op 1 Januari 1937 werden 35.135 wedu- wenrenten en 13.957 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 117.497 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 52.349 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 120.929 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens artikel 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self-supporting ver zekeringen) met rentebedragen van 3 tot 20 gulden per week bedroeg 4177. VERSPREIDE BERICHTEN. Ook het bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale heeft zich met een adres, ver gezeld van een uitvoerige memorie van toelichting, tot de Tweede Kamer gewend, waarin de bezwaren van de Nederland ?"he Vakcentrale werden ontv/ikke'd tegen het voorliggend ontwerp van wet betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Gisterochtend is de tinbaggermolen „Kantoeng", welke gebouwd is bij de werf .Gusto" van de firma A. F. Smulders te Schiedam, voor rekening van het departe ment van Koloniën, van Schiedam naar Banka vertrokken. De heer J. T. Kerkhoven, onder-direc teur van de Rutten's Bierbouwerij „De Zwarte Ruiter" N.V. te Rotterdam (Rut ten's Cafetaria's. Bufetaria's, Heck's Lunch rooms. enz.) herdenkt morgen den dag, waarop hij vóór 25 jaar bü voornoemde Vennootschap in dienst trad. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Maandag 8 Maart e. k. niet plaats hebben. Te Haarlem is, 70 jaar oud, overleden de heer M. A. Jacobson, een bekende figuur in het drufekersbedrijfDe heer Jacobson stichtte in 1897 de Haarlemsche Steen drukkerij, waarvan hij tot voor kort de leidende firmant is geweest. In 1907 werd hij bestuurslid van den Nederlandschen Bond van Steendrukkerijen. Van 1916 tot 1934 was hij voorzitter van den bond. MODELLEN VAN HET PRINSELIJK JACHT Een lezer oppert het plan eenvoudige steenen of aardewerk modelletjes te maken van het Prinselijk jacht. Deze modelletjes zoo zegt hij, zouden een aardige herinne ring vormen aan het nationaal huwelijks geschenk en tevens zouden de aardewerk fabrikanten en vele verkoopers er werk door krijgen. Het borstje inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 et Bij Apotb. eo Drogisten, 7396 (Ingez. Med.) GEBOREN Regina Margaretha Angela, dochter van J. A. Bernsen en C. H. van Vliet. ONDERTROUWD. M. D. Gijsman, jm., 43 jaar en G. Kas pers, jd., 30 jaar C. Warring, jm„ 32 j. en H. J. C. Kasten, jd„ 30 jaar. OVERLEDEN: M. E. GiessenWijnbeek wede 84 jaar A. v. d. MarkKling, wede., 58 jaar A. Harteveld, wedn., 67 jaar C. C. Rem merswaal. dr., 17 jaar A. Wegkamp, wedn., 60 jaar. M. A. O., te V. - Wij kunnen Uw stuk niet plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9