LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Maart 1937 Binnenland Opening Jeugdgebouw „Nomateg". In de voormalige kliniek van prof. Gorter. De burgemeester beschermheer der Vereeniging. Met de opening van het Jeugdgebouw. waartoe de voormalige kliniek van prof. Gorter in de Boerhaavestraat aan een ge- heele restauratie was onderworpen, zag de Cly. Jeugd vereeniging „Nomateg" heden middag een reeds lang gekoesterden wensch in vervulling gaan. De Jeugdvereeniging „Nomateg". die met de opening van dit jeugdgebouw de vesti ging van een jeugdcentrum in de wijken II en VII der Ned. Herv. Gemeente op het oog heeft, heeft nu vijf jaar aan de ver wezenlijking van dit ideaal gearbeid. De vereeniging wist zich bij deze plannen ver zekerd van den steun van vele gemeente leden. die met groote sympathie het stre ven van „Nomateg" volgden. Dit is dan ook het eerste werk van zoodanigen aard. dat door Hervormde jongeren tot stand komt, De opening. In een der zalen van het ruime gebouw, dat door zijn Inrichting gezellig aandoet, vond hedenmiddag de openingsplechtig heid plaats, welke verricht werd door den burgemeester, mr. A. V. d. Sande Bakhuy- zen. Onder de vele aanwezigen, die de vroolijk met bloemen versierde zaal vul den. merkten wij o.m. op den wijkpredi- kant dr. W. Th. Boissevain dr. J. C. S. Locher had bericht van verhindering ge zonden leden van de Commissie van Toezicht, afgevaardigden van zusterorga nisaties en voorts de aannemers en uit voerders van het werk Ook waren vele leden van „Nomateg" met ouders aan wezig. Nadat het ,.Nomateg"-lied gezongen was. heette de voorzitter, de heer C. van 'tRiet allen hartelijk welkom, waarna in verband met een vergadering van het ministerie van predikanten, allereerst het woord werd gegeven aan dx. Boissevain. Hartelijke gelukwenschen werden uitge sproken met dit werk, waarbij de wensch werd geuit, dat een en ander er toe mocht bijdragen, dat de hier te verrichten arbeid velen jongeren tot zegen mocht strekken. Het bestuur en de leden van „Nomateg" werden in dit verband geprezen voor hun onvermoeiden arbeid. Na den spreker hartelijk dank gezegd te hebben voor zijn goede wenschen, bracht de voorzitter een woord van bijzonderen dank aan ar. Boissevain. door wiens me dewerking hét mogelijk was geworden om reeds vanaf as. Woensdag Bijbellezing in het gebouw te houden. Vervolgens zette spr. uiteen, dat het heden voor „Nomateg" een vreugdevolle dag is. Werd in den eersten tijd vooral uit kerkelijken kring verzet tegen de plan nen ondervonden, langzamerhand ging dit over in groote sympathie. Trouwens het is, aldus spr., een echt protestantsche zaak, dat elk gemeente-lid actief kan zijn. En al wordt dit ih'onze kringen wel eens min of meer ontkend, toch verkeeren wij met onze meening in goed gezelschap. Niet minder immers dan Calvijn en Luther hebben dit principe reeds verdedigd. Er is bij ons, aldus spr., geen sprake van een sectarischen geest. Het is een opbouwen van Gods Koninkrijk en in dit geval in het bijzonder van de Hervormde Kerk. Met een enkel woord weidde de heer Van 't Riet dan uit over de totstandko ming van dit jeugdgebouw waarna hij, naast dank aan God, de Leidsche bevol king en hierbij dacht hij niet alleen aan de Hervormde gemeenteleden dankte voor den financieelen steun en sympathie bij de verwezenlijking van een en ander ondervonden. En het allerhartelijkste van al deze sympathie is wel, aldus de heer Van 't Riet, dat ik vanmiddag mag zeggen, dat het den burgemeester heeft be haagd het beschermheerschap der Ver eeniging op zich te nemen. Gij hebt, aldus richtte de voorzitter zich tot den burgemeester, ons jongeren daar door ten zeerste bemoedigd. Geve God u nog tal van jaren om de Leidsche gemeen te te besturen en om uw belangstelling ook in ons kleine werk te blijven betoonen. Aohtereenvolgens dankte spr. nu allen, die op de een of andere wijze aan de ver wezenlijking van de plannen hadden me degewerkt om tenslotte nog een beroep op de offervaardigheid van allen te doen. daar er nog een aanzienlijk installatie tekort is weg te werken. Spr. verzocht hierna aan den bescherm heer der Vereeniging, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, om tot de officieele opening over te gaan. Op deze plechtigheid en op de avondfeestviering hopen wij morgen terug te komen. DE WAARDE VAN VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Uiteenzetting door Mej. Perné. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, heeft gister avond voor de geheel gevulde kleine Stads- zaal de presidente van het hoofdbestuur, mej. Perné uit Den Haag een uiteenzetting gegeven van de waarde van voorbereidend onderwijs. De spreekster werd ingeleid door de voorzitster der plaatselijke afdeeling, mej Wartena, die in haar openingswoord haar voldoening uitsprak over de talrijke op komst, waarin zij gaarne een bewijs ziet van de groote belangstelling, welke er in onze stad voor het voorbereidend onder wijs bestaat. In het bijzonder begroette mej Wartena den heer J. Baak, rijksin specteur bij het L. O., den heer H. A Vriend, gemeentelijk inspecteur, mej. Jan sen, lid van het hoofdbestuur van voor noemden Bond, den heer Van Rijswijk, als vertegenwoordiger van het Ned. Onderwij zersgenootschap, den heer Halting, voor zitter van den Centralen Ouderraad en last not least de spreekster, die daarop haar voordracht aanving. Mej. Perné wilde allereerst eenig Inzicht verst ekken in de bedoeling van het voor bereidend onderwijs. De kleuterschool heeft de pretentie het kind tusschen 3 en 7 jaar datgene bij de lichamelijke en gees telijke ontwikkeling te geven,, waaraan het op dien leeftijd behoefte heeft, uitgezon derd voedsel. Een kind van dien leeftijd heeft licht, lucht en ruimte noodig, een omgeving, waarin het zich thuis voelt, ge schikt speelmateriaal, leiding bij het spel en den arbeid en tenslotte speelkame raadjes. Uitvoerig ging spr op deze verschillende onderdeden in. waarbij zij tot de conclu sie kwam. dat slechts heel weinig huisge zinnen al deze factoren in zich vereeni gen. Zij kunnen dat trouwens ook niet. De jaren op de kleuterschool zijn bij uitstek van belang voor de karaktervorming en de ontwikkeling van den gemeenschapszin van het jeugdige Individu. De bekende ze nuwarts. dr. Van Schelven heeft onlangs gezegd, dat wat in deze jaren aan karakter wordt bedorven, later bijna niet meer kan worden ingehaald. En hij bevindt zich bij deze bewering in het tot oordeelen alles zins bevoegde gezelschap van Adler en andere vooraanstaande paedagogen. Van zoo prominent belang acht dr. van Schelven dit onderwijs, dat hij er den voor keur aan geeft boven het lager onderwijs. In de kleuterschool leeren de kinderen als het ware al vechtende den vrede te be waren; het onderwijs moet erop gericht zijn de kleinen te leeren zich ln de ver schillende omstandigheden te schikken, niet door slaafsche onderworpenheid aan de leerkrachten, maar door hen in staat te stellen zichzelf te zijn, hun onderlinge ruzietjes te beslechten, niet door geweld, maar door onbewuste versterking der ge meenschapsgedachte en van het rechtvaar- dlgheldsbecrlp. Aan de hand van talrijke voorbeelden, ontleend aan haar praktijk, schetste spr. ui het algemeen verschillende karakter trekken van het eenige kind. het oudste en het jongste kind. Het is onverstandig om van het oudste ';md lichamelijk en geestelijk mé»r te eischen dan van de volgende kinüeren, uitsluitend op grond van de eerstgeboorte. Daardoor kweeken de opvoeders bij deze oudsten veelal een minderwaadigheids- complex. Het Is zaak de kinderen te leeren hun beste krachten in te spannen ln dienst van een zichzelf gesteld doel. Al gaf de voorbereidende school aan het kind niet anders dan de gelegenheid om zich in zijn eigen wereldje in te stellen cp hetgeen het later ln de maatschappij wacht, dan zou zij haar bestaansrecht al dubbel en dwars bewezen hebben. Doch zij geeft oneindig veel méér! Uitvoerig wees spr verder od het belang van teekenen als middel om te uiten, wat er in de kinderziel leeft en op de evolutie, welke zich daarin voltrekt, om haar met groote aandacht gevolgde causerie te be sluiten met de vertooning van een aantal zelf opgenomen films, voornamelijk in een Haagsche kleuterschool. Met de volle waardeering voor de onder houdende wijze, waarop mej. Perné haar onderwerp behandelde, gaven deze beelden beter nog en vooral suggestiever dan haar woorden een voortreffelijken Indruk van de ongedwongen gedragingen der kleu ters in een school voor voorbereidend on derwijs. Mej. Wartena dankte tenslotte de spreek ster voor haar boelende voordracht. gaande regeeringen afkomstig Ook ver snelde deze regeering niet het tempo van verschillende werken, doch vertraagde het. Wal aan openbare werken uitgevoerd werd, was nog minder dan in normale tijden pleegt te worden tot stand gebracht. Met 'al van vijfers staaft spr zijn bewering dat er ln de jaren 1929 tot 1935 niet min der dan 700 mlllloen gulden inkomsten- vermindering te consteeren viel En dan ln „Het werkende land" te schrijven, dat de koopkracht gehandhaafd bleef, is te veel verlangd, aldus ir. Vos. Ook over de toe standen in de werkverschaffing wordt niet eerept in genoemd werk. Talrijk zijn de klachten uit die kringen, zegt spr. Dat de antirevolutionairen de Colijn-po- hiiek verdedigen, ligt voor de hand, doch de roomsch-katholieken zijn z. i. verant woordelijk voor het voortduren der aan- nrissings-methode. Het R.K. Plan ls voor 90" eensluidend met het Plan van den Ar- oeid van Nat. Vakverbond en S. D. A. P. Als men van die zijde ernst wil maken van dit Plan. zonden er geen ruim 400.000 .verkloozen ln ons land behoeven te zijn. Drie bekende economen bulten spreker's Kring. w.o. dri Posthuma en dr. v. d. Valk kwamen eveneens tot de slotsom, dat de ■inpassing overal een fiasco werd. Waar daarentegen plan-gedachten uitgevoerd werden, daalde het werkloozencljfer; ln Amerika bijv verminderde dit cijfer van millioen tot 5 millioen werkloozen In zweden ls het reeds zoover, dat er gebrek aan werkkrachten is. terwijl volgens Mi nister H. de Man. de man van het Belgi sche Plan van den Arbeid, ook bij onze zuidelijke buren tekort aan werkkrachten te venvachten is. De werkloosheid daalde in België in twee jaren met 200.000 man; hier daarentegen in 4 jaren een stijging van 100.000 werk loozen Hoe groot het vertrouwen van de Zwecd- sche bevolking is in haar soc.-dem. Plan- regeering. moge blijken uit het feit, dat men daar een 2' pCt. leening wist te plaatsen tegen den koers van 101 Te- selfder tijd leende minister Colijn tegen 3".'» tegen een uitgifte-koers van 97"/». Aan het veel vernomen argument, dat er geen geld zou zijn voor het Plan. schenkt spr. daarna aandacht. Hij toont aan, dat dit wél het geval is. Alleen reeds door winst op den goudvoorraad is er 200 millioen gul den beschikbaar. Bij de komende verkiezingen zal zJ. de olies beheerschende vraag zijn, of de soc.- democraten in de regeering komen. Spr. hoopt vurig, dat de Nederiandsche bevol king den sociaal-demoeraten de gelegenheid zal geven ons volk te verlossen uit den diepen nood en de geslagen wonden te keelen. Spr wekte daarna zijn partijgenooten op den verkiezingsstrijd in te gaan met de wetenschap, dat het anders kan en dus anders moet! Op deze inleiding volgde een warm ap plaus. Met een woord van dank aan ir. Vos werd de bijeenkomst hierop gesloten. PADVINDERS-FANCY-FAIR. Van g.oep III der N.P.V. Een der oudste groepen van de Leidsche oadvlndersbeweglng. groep III der Ned. Padvindersvereenlging. sedert kort ..Die Rhünlanders" geheeten heeft na een pauze van 2Vs jaar weer eens naar het beproefde middel der fancy-fair gegrepen om eenige verbetering te brengen in den toestand ha- rer geldmiddelen En evenmin als de vorige keer, heeft het ook ditmaal aan medewerking ontbroken De groepsleider, hopman J. W Cornejisse constateerde zulks gisteravond bij de ope ning met begrijpelfike voldenine doch het gestelde doel wordt eerst bereikt, wanneer de belangstelling Widens den duur der fancy-fair minstens zellik is aan die ge durende de voorbereiding. En voorzoover het tn onze macht ligt dit doei te heloen verwezenlijken getuigen wij gaarne en van ganscher harte, dat de in een drietal lokalen van het groepshuls v. d. Werfstraat 96 hoek Oude Vest onderge brachte expositie de moeite van een bezoek alleszins loont. Niet alleen dat de voortrekkers, verken ners en wel Den hun beste beentje hebben voorgezet en een keurcol'ectle voorwerpen hebben vervaardigd, die tegen zéér schap- Deliiken prijs worden aangeboden, maar ook de ouders lieten zich niet onbetuigd en stelden ve'.e fraaie en nuttige voorwerpen ter beschikking Daarnaast zijn er zóóvele attracties, dat het bijna een kermls-in-het- klein ma» heeten en dan ls er nog een afzonderlijke thee- of llmonadeschenkerij, «■aar men van de doorgestane emoties en het „winkelen" kan bekomen De groepsleider heeft voorts bti de ope ning woorden van hartelijken dank gericht tot de ve'en die od eenigerlei wlize bij droegen tot de succesvolle samenrielling dezer fanev-fair. in het bijzonder tot het groepscomité. mevrouw van der Spek. vaan drig te Koning en de schenkers der vele prijzen. Nadat de voo' zitter van het groepscomité de fancy-fair door het .breken" van de vlag had geopend, werden de bezoekers toegelaten en nam de verkoop een aanvang. Wie van zijn belangstelling voor groep III der N P V in k'inkende munt wil doen blijken kan zulks od even aantrekkelijke als gewaardeerde wlize tot en met moreen avond in het groepshuis doen. sprak als tolk van de aanwezigen, een dankwoord aan het bestuur van de Tuin- tjesvereenlging, voor dezen mooien avond De voorzitter van de Tuintjesvereeniglng bracht dank aan de leden voor hun op komst. en ln het bijzonder aan de heeren A. Galjaard en Mater, voor de verzorging van de zeer geslaagde lezing. TUINTJESVER. „ONS BELANG." VOLKSTUIN-VER. „ONS GENOEGEN". Goed geslaagde fecstvergadering. Gisteravond vond in de geheel gevulde zaal van Zomerlust een feestvergadering plaats, welke werd aangeboden door het dames-comité van de Volkstuin-Vereeni- ging „Ons Genoegen" alhier aan haar leden en huisgenooten. De Jazzband „The Noisy Fellows", onder leiding van den heer H. J. v. Wijk, opende den avond met opgewekte muziek. Het openingswoord werd gesproken door mevr de Zwijger, voorzitster van het dames-comité, die zeide, dat deze avond vooral bedoeld was als propaganda voor het Kinderkoor en het werk der dames. Zij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de Volks tuinen P. C. en L. en Ons Belang. Het programma werd geopend door het Kinderkoor met het zingen van het Marschlled. Vervolgens verleende het dub bel mannenkwartet „Sempre Avanti", onder leiding van den heer Joh. v. d. Broek zijn zeer gewaardeerde medewerking ter wijl daarna het kinderkoor onder leiding van den heer C. v. d. Keur Jr. met veel succes optrad o.a in een zangspel. Mevrouw Wilschut, spelleidster komt een woord van lof toe hetgeen zij met de kinde ren tot stand heeft weten brengen. Namens het bestuur werd aan den heer C. v. d. Keur Jr. een enveloppe met inhoud ter hand gesteld en aan mevrouw v. d. Keur een bouquet seringen. Mevr. Wilschut en de heer Joh. v. d. Broek mochten even eens een bouquet seringen in ontvangst nemen. Ook ontbrak op dezen avond de bekende humorist de heer Joh. v. d. Broek niet. die de lachspieren der aanwezigen duchtig in beweging heeft gebracht. Zoodoende werd het een avond, welke niet spoedig door de aanwezigen zal wor den vergeten. Zij, die hiertoe biidroegen, komt daarvoor een woord van lof toe. VERDINASO. „HET PLAN VAN DEN ARBEID EN DE A.S. VERKIEZINGEN" Inleiding van ir. H. Vos. Op uitnoodiging van de plaatselijke af deeling der S.D.A.P. hield gisteravond in een buitengewone ledenvergadering dezer organisatie ir. H. Vos in de concertzaal van hel Volksgebouw een inleiding over boven staand onderwerp. De belangstelling voor de inleiding van ir. Vos, een der voor naamste opstellers van het Plan van den Arbeid, was uiteraard groot. Na door den aideelingsvoorzitter, den heer v. Wouden berg, te zijn ingeleid, ving de spreker zijn inleiding aan. Spr. constateerde, dal het Plan zich mag verheugen ln een ongeken de belangstelling, ook van de zijde van de tegenstanders van genoemd Plan. Geen '..onder, aldus spr., de nood was ook te hoog gestegen, om een ernstige poging om uit dien nood te geraken, te negeeren. Ter wijl landen als Amerika, Zweden en België, waar Planpolitiek gevoerd wordt, opbloei mogen vaststellen, is het in ons land nog altijd in mineur gesteld met de conjunc tuur. Dit zal zoo blijven, tenzij de polltiek- Colijn opgeheven wordt. De keus ls z.i. „Co- lijn of het Plan". De regeering koos leeds positie, in welk verband ir. Vos herinnert aan de uitgave van het boek „Het werker- Je land". Spr. aarzelt niet de cijfers, in dit I boek genoemd, misleidend te noemen. Im mers; een zeer groot deel van de in dit boek I genoemde openbare werken is van vóór- Propagandavergadsring. De afdeeling- LekfétS -van het Verdinaso belegde gisteravond in. een der bovenzalen van de Harmonie een propagandavergade- ring. Deze bijeenkomst werd door ongeveer 20 personen bezocht. Een openingswoord werd gesproken door hoofdman A. Mertens, die tevens den spre ker, den heer D. Ypma inleidde. De heer Ypma begon met te wijzen op de talrijke fouten, welke onzen tegenwoor- digen z g. reentsstaat aankleven. Onze regeering, aldus spr., meent zich met het geheele bedrijfsleven te moeten be moeien. Moedwillig wordt het productie apparaat vernield en ingekrompen. Het is zelfs zoo erg, dat nu er eenige opleving valt te bespeuren, Nederland achteraankomt en zich de vruchten van de economische ver betering ontnomen ziet. Willens en wetens wordt aangestuurd op de vernietiging van ons geheele volk. Tegen deze methode van afbraak, aldus de heer Ypma, stellen wij ons opbouwend werd. gebaseerd op de Dietsche en de christelijke of solidaire traditie. Van oudsher is de Rijn-Maas-Schelde- delta de buffer geweest tusschen drie vol keren. Willen wij deze taak blijven vervul len, dan is eenheid een eerste vereischte. Bij een eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zal ons land ze ker zijn neutraliteit niet kunnen handha ven. Ook onze regeering ziet dat in en den laatsten tijd wordt onze weermacht dan ook verbeterd, terwijl men tevens bij een conflict op den steun van Engeland meent te mogen rekenen. Het eenige afdoende middel, ter verdedi ging van onze onschendbaarheid het sluiten van een militair verbond met Bel gië wordt echter over het hoofd gezien. Wij. aldus spr., willen echter verder gaan, ons doel is de vereeniging van de beide Nederlanden tot een sterken en krachtigen Dietschen staat. Slechts zoo'n rijk zal zijn plicht als bufferstaat op afdoende wijze kunnen vervullen. Ook op economisch gebied verdient de hereeniging der beide landen aanbeveling. Het industrie-land België en de landbouw- staat Nederland toch zullen elkaar volko men kunnen aanvullen. Volgens het tegenwoordige systeem re geert ons volk zich zelf; wat daarvan in de praktijk terecht komt, en wat de gevolgen ervan zijn. zien we om ons heen. Wij, aldus spr., stellen daar gezag, orde en sociale rechtvaardigheid tegenover. Onze staat zal worden geregeerd door een leider, die uit het volk groeit en die zelf de leiding zal nemen. Tenslotte schetste spr. ontstaan en groei van het Verdinaso en wekte op om als lid toe te treden. De heer Mertens sprak woorden van dank tot den heer Ypma. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. „Wat er kan groeien en bloeien in onzen tuin." Gisteravond ls voor de Tuintjesvereeni- glng „Ons Belang" een lezing mét licht beelden gehouden in de Jacobazaal van den Burcht. Spreker was de heer A. Gal jaard. opzichter bij den Gem. Plantsoen dienst. De voorzitter van de Tulntjesvereenlging de heer Bosch, sprak een woord van wel kom, tot de talrijken aanwezigen leden, tot de afgevaardigden van andere tulnjesver- eeniglngen ln de stad, en in het bijzonder tot den spreker van den avond den heer A. Galjaard, en den heer Mater, welke met een Epidloscoop-toestel; een serie plaatjes zou vevtoonen. Dê spreker heeft met zijn onderwerp „Wat er kan groeien en bloeien in onzen tuin", heel duidelijk aangetoond, hoe wij onzen tuin voor of achter ons huis moeten aanleggen, welke heesters wij moe ten gebruiken, en welk een keur van vaste planten en zaadplanten wij kunnen aan wenden om te maken, dat het geheele jaar onze tuin een genot is voor het oog. Aan de hand van de vertoonde plaatjes, loonde spreker aan het gebruik van klim planten, tegen de gevels van onze hulzen, het maken van mooie borders, muurtuln- tjes, kleine vijvers, tegelpaden met beplan ting en hij noemde verschillende soorten rozen, geschikt voor onze tuinen. Bij het einde van de lezing, bewees eer. krachtig applaus dat deze ln goede aarde was gevallen. De heer Gerritsen, voorzitter van ae Woningbouwvereeniging „Ons Belang" DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, be- hangers 24, betonvlechters 25, betonwerkers 67, glazenmakers 2, glazenwasschers 11, granietwerkers 17, grondwerkers 96, helers 2, metselaars 157. opperlieden 116, schilders 217, sloopers 9, straatmakers 10, hulp- straatmakers 14. stucadoors, witters 75, timmerlieden 304, uitvoerders 9. voegers 25, ongesch. bouwarb. 11. Totaal 1194. Fabrieksarbeiders: bleekers 20, lompen sorteerders 8, vellenblooters 6, steeniabr. arb. 123. zeepfabr. arb. 5, ongesch. arb. 73. Totaal 235. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 90, reizigers, colp. 49, winkelbedienden 35, eta leurs 4, incasseerders 12, musici 6, onder wijzers 9. overheidsperson. 11, verplegers 5. Totaal 221. Hotel- en café-person.: huispersoneel 8, kellners 53. koks 9. Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 6, hout bewerkers 87, kistenmakers 5, kuipers 9, lijstenmakers 4. mandenmakers 2, meubelt stoffeerders 19. meubelmakers 33, politoer- ders 1, ongesch. arbeiders 33. Totaal 199. Kleermakers: kleermakers 91. kappers 9, schoenmakers e.a. 16. Totaal 116. Land- en tulnarb.r bloemisten 44. land arbeiders 28. tuinlieden 35. warmoeziers 10, ongesch. landarb. 9. Totaal 126. Metaalbewerkers: bankwerkers 112. blikbewerkers 29. burgersmeden 44, elec- triciens 53, gasfitters 13, gasmetermakers 3, instrumentmakers 2, lsoleerders 12, kern makers 2, kettingsmeden 24, klinkers 11, koperslagers 2, lab. bedienden 3, lasschers 8. loodgieters 56, machinisten 19, metaal- boorders 6. metaaldraaiers 9, metaalslij- I Ders 3. monteurs 27, pianostemmers 4, po- lijsters 1. ponsers 5. rijwielherstellers 18. i rijtuigschilders 3. scheepstimmerlieden stokers 25, tegenhouders 18, verw. mon teurs 16. voorslaanders 7, voorwarmers 6, vulcanlseurs 1, vuurwerkers 4. wagenma kers 7, ijzerwerkers 55, zandspuiters 3, zandvormers 3. ongesch. arbeiders 37. Totaal 650. Sigarenmakers: sigarenmakers 23, slga rensorteerders 1. slgarenstrlppers 1. taal 25. Technici, opzichters: bedrijfsleiders ingenieurs 3, fechnlkers 6. teekenaars, 11, werkmeesters 12. Totaal 40. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 22. kluwers e.a. 8, luikers plaatsnijders 18, schobbelaars 2, spinners 58, sooelers 3, staaldraaddraaiers 3. ster kers 2, strijkers 18, wevers 123, wolbewer kers 41, ongesch. textlelarb. 64. Totaal Transportarbeiders: emballeurs 6. chauf feurs 151, exp knechten 21, koetsiers loopknechten 49, schippers 93, magazijn knechten 69, wakers 5, transportarbeiders 68, losse arbeiders 533. Totaal 1010. Typografen: boekbinders 34, boekdruk kers 19, fotografen 1, hulp-vakarbeiders letterzetters 24. steendrukkers 2. Totaal Voedingsmiddelenarb.: bakkers 90, o«- nisten 6, slagers 60, suikerwerkers 19, wijn kooperskn. 11, zoutzieders 4, zulvelbereider 4, ongesch. arb. fabr. 53. Totaal 247. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters naaisters .costuum) 22, strijksters 1, maas ters 1, spinsters 1, kooksters 1, winkeljuf frouwen 29, buffetjuffrouwen 1, serveer sters 7, linnenjuffrouwen 2. boekhoudsters 2, kantoorbedienden 21, verpleegsters bedrljfleidsters 1. teekenaressen 1. onder wijzeressen 4, ass. en huishoudsters dienstboden (d. en d. en n.) 77, kinderjuf frouwen 6, werksters 79, fabr. arbeidsters 61. Totaal 343. Alg. totaal 4938 5 Maart 1936 4879 7 Maart 1935 4471 Ben. 40 ged. werkloozen. Stroomlijn-locomotieven spoedig gereed. Hedenmiddag heeft de heer Aschen- brand ln het pand Haarlemmerstraat 186 een speciale zaak geopend in heeren pantalons. „Het Broekenhuls" dit is de naam van het nieuwe magazijn ls zeer ruim gesorteerd en zal zeker in staat zijn alle klanten naar wensch te bedienen. De brigadier van politie B. van der Veen. die as. Zondag den dienst met pensioen zal verlaten, zal morgenmiddag om 2 u. 45 ln de theoriezaal van het politie bureau afscheid nemen van het korps. Weldra proefritten. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). Naar wij vernemen, naderen de 6 loco motieven. die worden omgebouwd tot z.g. „stroomlijn-locomotieven" en die derhalve I in de centrale werkplaats te Zwolle van een ommanteling worden voorzien, haar voltooiing. Men verwacht dat binnen enkele dagen met de eerste van die stroom lijn-locomotieven proefritten kunnen worden gemaakt. Zooals men weet, betreft 't hier 5 loco motieven van het type 3700 en een loco motief van het type 3900. Zijn wij wel in gelicht, dan is 't niet de bedoeling om reeds onmiddellijk na de voltooiing dezer gestroomlijnde locomotieven, tot de ver bouwing van andere machines over te gaan Men wil eerst nog eens afwachten, of de aanvankelijk opgedane goede erva ringen met de thans in gebruik zijnde ge stroomlijnde locomotief, bevestigd zullen worden in de nu bijna gereed zijnde 6 an dere locomotieven. Verbetering van het spoorweg-materiaal De 3e klasse-wagens worden vernieuwd. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). Naar wij vernemen ls men bij de M derlandsche Spoorwegen voornemens, r~ tot een aanzienlijke verbetering van het klasse-materieel over te gaan. Zooals men weet. heeft men hlermW reeds een eigenlijken aanvang gemaakt bij de Invoering van de Diesel-electrlscM tractie. De derde klasse-afdeelingen in Diesel Electrische wagenstellen werd» immers voorzien van veerende, met zeU doek voorziene zitplaatsen en eveneens W kleede rug- en armleuningen. Welnu, aan dit systeem zal thans n". breiding worden gegeven Voorloopig z« men echter niet overgaan tot moderm seering van al het 3e klasse materieel, u» 3e klasse-rijtuigen, die 't eerst voor 0 verbetering in aanmerking komen, zjJ" die van de z.g. „oude lijn" 1 Amsterdam-- Rotterdam), dat zijn dus de 3e klasse-ril tuigen van het oude electrische niateriaai de nieuwere 3e kl. rijtuigen met doorga en de laatst aangeschafte, stalen coupe rijtuigen. Deze laatste zijn de z-S- 1 rijtuigen, welke om de andere coupé. P° i tieren hebben. Door deze verbeteringen, die naar m aanneemt, zéér door de reizigers gew?.„ de cliën aantrek DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE KERKRADE. deerd zullen worden, hoopt men teele te gerieven en uiteraard de aan"»» kelljkheid van het reizen per spoor ooi- de 3e klasse te verhoogen. Gistermiddag is he. vlei jarig zoon ie van den mijnwerker Senóen te Kerkrade aan gereden, door een achteruit rijdende auto. Het kind werd zoo ernstig gewond dat het kort na aankomst ln het ziekenhuis over- I Jaarbeurs te Utrecht leed. H M DE KONINGIN NAAK DE JAARBEURS Het ligt in het voornenier van H-M- Koningin Vrijdagochtend 12 "laait e'aj h, zoek te brengen aan de Nederland 2-'

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2