STADSNIEUWS Afscheid van den commandant veldleger, Jhr. W. Röell Het afscheid van den commandant veldleger VRIJDAG 5 MAART 1937 No. 23602 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN aasaae-*-» - 78s(e Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN? Van de garnizoenen Leiden en Den Haag Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. De scheidende generaal spreekt de troepen toe. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland 10.80 per J mud.) Foto van Vliet. schiedenis van de voorouders in aller hart gegrift staat. Want. aldus eindigde spr., het oranje van uw vaandels en standaarden en de op schriften der kanonnen, zij zijn alle zinne beelden van ons geliefd Oranjehuis, en als zoodanig aan de weermacht heilig. Na een dankbetuiging tot H. M. de Koningin, Die hem gedurende 5 jaar het commando over het veldleger toevertrouwde, besloot spr. met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van het Oranjehuis Mede namens den commandant der lichte brigade sprak hierna generaal-ma- joor jhr. Alting von Geusau den schei denden commandant toe. Spr. wees erop hoe deze veel van zijn ondergeschikten heeft gevraagd, maar nog meer van zich zelf. De door u ontworpen oefeningen wa ren steeds zwaar, maar uw voorbeeldige arbeidzaamheid maakte, dat wij ze gaarne tot uitvoering brachten. Na te hebben herinnerd aan de voor treffelijke rede van jhr. Röell op 23 Dec, j.l. ter gelegenheid van de beëediging van Prins Bernhard als officier, besloot spr. met een belofte en een wensch De belofte hield in. dat aller streven er op gericht zal zijn het veldleger verder te bekwamen langs den door den scheidenden generaal gewezen weg, en de wensch betrof diens persoonlijk welrijn- Wij danken u, aldus eindigde spr., voor alles, wat gij voor ons hebt gedaan. Tot besluit dezer plechtigheid werd voor den generaal gedefileerd, waarbij kolonel v. d. Bent de troepen commandeerde. Dr. H J. M. BOONACKER. Een halve eeuw geleden tot arts bevorderd. BINNENLAND. Het Nederlandsche paviljoen te Parijs zal waarschijnlijk op 1 Mei gereed zijn, (4e Blad). Ingediend Spanje. is een wetsontwerp (3e Blad). inzake DE POTVISSCHEN TE ROTTERDAM. Gem Wtl jhr. Röell onderhoudt zich met de vertegenwoordigers van het Leidsch tad erft en corps, de heeren De Jonge en De Ran i te, wien hij zijn dank betuigt voor hun aanwezigheid. Op het militair oefenterrein aan de ''ildrift heeft hedenmorgen dé comman- at van het -veldleger, luitenant-generaal W. Röell, die met 1 April a.s. den dienst verlaten, afscheid genomen van de ule divisie, omvattende de garnizoenen 'en en Den Haag. Ori 10 uur stonden de troepen, behoo- de tot het 4de regiment infanterie en regiment veldartillerie alhier, de regi on grenadiers en jagers, het 2de regi- t veldartillerie en het 3de halfregiment "en uit Den Haag, opgesteld onder ando van den generaal-majoor jhr. von Geusau, commandant der eerste Ie. ftecies op tijd kondigden de tonen van terste reprise van het „Wien Neer- ■ich Bloed" de komst van den com- r'dant veldleger aan. De generaal was ézeld van generaal-majoor Hackstroh, "teur der infanterie, kolonel H. F. M. 'ii van Voorst tot Voorst, inspecteur cavalerie en den brigade-commandant, cl A. R. van der Bent, adjudant in engewonen dienst van H. M. de Ko- "ii, die als paradecommandant fun 's. fyrts nam jhr. Röell in zijn staf op den "«I van den generalen staf J. J. van ■'•én. chef van den staf van het veld- kolonel baron Creutz, commandant het 2de regiment huzaren en kolonel D. Hasselman, commandant der 1ste •wie-brigade. begroeting waren mede aanwezig de E. w. de Jonge en De Ranitz na- het Collegium van het Leidsch Stu- corps. algemeene regeling op het terrein 'e In handen van de kapiteins An- "*n en baron van Heeckeren van jsnburg, beiden van het regiment ers, terwijl de plechtigheid werd op leid door de Kon. Militaire Kapel on- .eiding van kapitein C. L. Walther Boer •f muziekkorps van het 3de halfregi- \huzaren. 't generaal Röell de troepen had ge leerd, gaf hij order een carré te ien en hield vervolgens een toe- waarin hij allereerst zijn groote enheid betuigde over het resultaat «peetie. Het is. aldus spr., een zeer bijzonder doel. dat ons hier bijeen brengt. In de eerste plaats gedenken wij allen, en in het bijzonder de infanterie-lichting, die hier thans aanwezig is, maar straks naar huis gaat, dankbaar de onvergetelijke eer, dat wij bij het plechtige huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard eerediensten hebben mogen bewijzen. Het is niet alleen een blijde herinnering, maar het is ook een zaak van verantwoor delijkheid om de gedachte daaraan mede te nemen, omdat alle hier aanwezige troe pen in hun regimenten kunnen bogen op een zeer lange en schoone traditie. Het is niet alleen de afstamming van de oude Staatsche legers, doch het is ook de afwerping van het Fransche juk in 1814 en '15 en de bestrijding van den Bel gischen opstand, waartoe zij hebben bijge dragen en waaraan de opschriften van hun vaandels, standaarden en vuurmonden nog herinneren. Zij getuigen niet alleen van een roem rijk verleden, maar leggen ook verantwoor delijkheid op voor de toekomst. Mocht ooit. wat God verhoede, de ge spannen toestand in Europa ertoe leiden, dat ons land in een oorlog wordt betrok ken, dan vertrouwt spr., dat het Neder- landsche leger zal doen blijken, dat de ge- De vinder is tevens de eigenaar. In een bijeenkomst in „Atlanta" te Rot terdam heeft prof. dr. H. Boschma. direc teur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier, het een en ander verteld .ver de in Zeeland aangespoelde potvis- schen Men vermoedt aldus spr. dat, toen het water zakte, de beide exemplaren op de zandbank, door het eigen gewicht tegen de zandplaat zijn gedrukt en toen niet meer in staat zim geweest adem te halen. Prof. Boschma sprak zijn dank uit jegens allen, vooral tot de heeren de Kroes en de autoriteiten in Zeeland, voor de medewer king. welke zij hadden verleend. Spr. uitte ziin voldoening dat men in Rotterdam een terrein had gekregen, dat zich zoo uitste kend leende tot de ontleding van de pot- visschen en het wetenschappelijke onder zoek. Ten onrechte klaagde men over den geur, welken de dieren verspreiden, want de bezienswaardigheid van deze exemplaren, welke men hoogstwaarschijnlijk nooit meer zou kunnen aanschouwen, woog ruimschoots daar tegen op Bij het ontleden worden alle beenderen van een letter en een nummer voorzien om elk abuis uit te sluiten en het weder in elkaar zetten van het skelet te vergemak kelijken. Men schat het gewicht van elk skelet op ongeveer 10.000 K.G. Deze skeletten zullen in het Museum daarom niet worden opge hangen. doch opgesteld. Men rekent onge veer een jaar noodig te hebben voor deze oraeparatuur Prof. Boschma schatte den Dr. H. J. M. Boonacker. Gisteren was het 50 jaar geleden dat dr. H. J. M. Boonacker alhier tot arts werd be vorderd. Hij werd op 8 Augustus 1860 te Wagenin- gen geboren. Na het gymnasium te hebben bezocht, studeerde hij medicijnen aan de Universiteit alhier en in 1888 verwierf hij zijn doctorstitel. Na enkele jaren als offi cier van gezondheid werkzaam te zijn ge weest, vestigde hij zich in November 1895 te Maassluis, waar hij zich spoedig in een zeer drukke praktijk mocht verheugen. In 1909 kwam hij als opvolger van zijn vriend, dr. Idzerna naar hier. waar hij tot 1 September 1930 werkzaam is geweest. Onder zeer groote belangstelling her dacht hij op den vierden Maart 1927 zijn 40-jarig ambtsjubileum. Voor de samenstelling van verschillende handleidingen voor het verleenen van eerste hulp bij ongevallen, ten dienste van visschers- en koopvaardijschepen ontving hij de gouden De Ruytermedaille. Hoewel dr. Boonacker aan zijn jubileum geen ruchtbaarheid had gegeven zijn hem gisteren toch tallooze gelukwenschen aan geboden. Zoo ontving hij om deputaties van het Groene- en Roode Kruis, de vereeniging van huisartsen, de afdeeling Leiden van de Maatschappij voor Geneeskunde, de kraamvrouwenvereenigingen, de wijkver pleging van den Ned. Prot. Bond. Voorts werden tallooze schriftelijke mondelinge felicitaties van vrienden oud-patiënten bij den jubilaris bezorgd. De regeling der ziekenverpleging: overleg tusschen den minister en de bijzondere commissie uit de Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Landbouwersknecht doodgeschoten Groede. (Gemengd, 3e Blad). te BUITENLAND. Franco beschuldigt Frankrijk van actie in Marokko. (3e Blad). Hevige aanval van Roosevelt op het Hoog gerechtshof. (Buitenland, 4e Blad). Groote rede van den Zuid-Slavischen pre mier. (Buitenland. 4e Blad). Het Engelschc Lagerhuis neemt in 3e le zing de defensiewet aan. (Buitenland, 4e Blad). Finantieele maatregelen in Frankrijk. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Lezing voor de onderafdeeling Leiden. Ier tot het goud alleen was gekomen als en standaardmetaal. Hij besprak in dat ver- en band de eischen, welke aan „goed geld" ge steld moeten worden en stond uitvoerig stil bij do waardevastheid van het geld Hierna behandelde spreker het Neder- landsche geldwezen; daarna beschouwde nij de soorten geld, welke in de huidige samenleving van meer belang zijn dan het metalen geld, n.l. het chartale en het girale geld. De verschillende andere geldsoorten, hem na afloop van zijn voordracht over ,De Harmonie" hield de heer dr. F. Breed- velt uit 's-Gravenhage een lezing over: „De theorie van het geldwezen en de monetaire politiek". De vergadering was druk bezocht Spreker ving aan met mede te deelen. dat het onderwerp, waarover hij een inleiding zou houden, buitengewoon omvangrijk was. zoodat hij slechts de hoofdzaken zou kun nen behandelen. Hij sprak echter de hoop uit, dat, zoo bepaalde punten, welke een leTftïjd deTbeide"dieren'"op ongeveer Tes |.van .?«n ^hoorders belang ^mboezemden jaar. Spr. zeide nog. dat er hier te iande geen juridische regeling is met betrekking tot het vinden van deze soort dieren, welke niet onder strandvonderij gerekend kunnen worden, omdat er' geen eigenaar is ge weest. zooals voor strandvonderij geldt. Men heeft hier het recht van den vinder zonder meer toegepast en men kon zich dus alleen door middel van koop in het bezit stellen van de dieren, welke voor de Nederlandsche musea een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Men zal het werk zoo snel mogelijk be ëindigen en dezer dagen zal men ook reeds met het afspekken van het tweede exem plaar beginnen. Er bestaat Zaterdag, Zondag en Maandag gisteravond gehouden vergadering muntbiljetten, bankbiljetten en wis- ïn de bovenzaal van het cafe-restaurant seis passeerden daarbij de revue. Spreken de over de bankbiljetten, vertelde hij een cn ander over de circulatiebanken in het algemeen en over de Nederlandsche Bank in het bijzonder, terwijl hij bij de wissels uiteraard stilstond bij begrippen als wis se'koersen, goudpunten, betalingsbalans. Na deze beschouwingen ging spreker over lot behandeling van de monetaire politiek, die hij eenvoudigheidshalve aanduidde ais de wijze van handelen met en ten opzichte van het historisch gegroeide geldwezen in nationale huishouding. deze punten zouden kunnen interpelleeren Het onderwerp was, zooals de titel reeds f aangeeft, tweedeelig: een theoretisch-eco- schilderde hij de economische phases van nomisch gedeelte, waarin de theorie van h°°g- en laag-conjunctuur envanhet cri- het geldwezen bekeken wordt en een eco- .^verschijnsel. Hij wees hierbyi op enkele nomisch-politiek gedeelte, waarin de mo- ouderwetsche conjunctuur-theoneen a.s netaire politiek beschouwd wordt. nnderconsumptie en overproductie-üieor e Het theoretisch gedeelte moet klaarheid ?le zm*1 °°*- thans weer aan ons voorstel- verschaffen over het ontstaan, het wezen .en. Spreker wees op de dalende prijzen van en de functie van het geld. Uitvoerig zette gocoeren in de tijden van laagconjunctuur spreker uiteen, hoe de behoefte aan geld er. op de afwijking van kosten van produc- ontstond en hoe het geld, eerst als ruilmid- *ie" en goederenprijzen. del, later als waardemeter noodzakelijk Nadat ,spr-den toestand, waarin de was. Na besproken te hebben, welke goe- volkshuishouding verkeert of liever voor Dl UCDUISÜ D.LIU.5, duuum cu io»auu»r. atien in den loop der tijden als geld ge- eenige maanden verkeerde had uiteen- nog gelegenheid voor het publiek om de diend hadden, kwam de vraag aan de orde gezet en betoogd had, dat aanpassin0 ,n waarom men overal tot edele metalen, la- welken vorm ook geboden was, ging hij dieren in oogenschouw te nemen. Foto van Vliet De troepen defileeren voor den scheidenden commandant, luitenant-generaal jhr. W. RöelL uitvoerig in op de aanpassingsmethoden, die in verband staan met het geld. Hiertoe behooren de deflatie en de devaluatie. In den breede zette spr. overeenkomst en ver schil tusschen beide methoden uiteen. Vervolgens ging dr. Breedvelt na, hoe de monetaire politiek der verschillende lan den in de afgeloooen jaren was geweest om vervolgens te komen bij September 1936 toen Nederland tot verzwakking van de waarde van zijn munt in het internatio nale betalingsverkeer overging. De sedert dien getroffen maatregelen op monetair gebied beschouwende, besprak hij de ge volgen van de waardevermindering van den vulden Deze gevolgen gaven z.i. aan, dat de voorstanders van de devaluatie het bij het rechte eind hebben. Hierna wijdde dr. 3reedvelt eenige beschouwingen aan het monetaire vraagstuk in verband met de positie der ambtenaren en betoogde daar bij dat. wanneer ooit. op dit oogenblik een sterke organisatie (voor hem kon dat slechts de Ned Bond van Gemeenteamb tenaren zijn) geboden is. Van d° ge'rgenheid om vragen te stel len werd door verschillende leden gebruik gemaakt Met een woord van bijzonderen dank aan den spreker werd hierna de vergadering door den voorzitter gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1