BUITENLAND IDECO" [fIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 5 Maarf 1937 Een prima Rijwiel geheel compleet f. 32.50 Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht DE ALGEMEENE TOESTAND Oostenrijk en Duitschland. In een rede, die hij voor leden van het Ifiderlandsche Front heeft gehouden, Irkhtte Schuschnigg zich tegen „de valsche I.] tendentieuze lezingen" die een bepaald |iftl der buitenlandsche pers aan het be- l(elt van von Neurath aan Weenen heeft Ijageven." Schuschnigg verklaarde dat dit Ijjjoek slechts één doel had: het bezoek I beantwoorden, dat Schmidt in het na- ifit aan Berlijn heeft gebracht. Zoowel I; Berlijn als te Weenen had men geen lir.dere bedoeling dan de cultureele en Ironomlsche samenwerking tusschen Oos- lïnrijk en Duitschland uit te breiden. Maar daarmede gaat het ook al niet ■test! Daar de rijksregeering het verschijnen Inn de „Neue Freie Presse", het eenige nog Duitschland toegestane Oostenrijksche ad heeft verboden, heeft de Bondskan- Jüiaril den Invoer in Oostenrijk verboden Inn de „Frankfurter Zeitung", het eenige Ittjitsche dagblad, dat nog in Oostenrijk Inocht worden ingevoerd. Of Schuschnigg nu al dan niet naar lïome gaat, blijft onzeker. OOSTENRIJK. Propagauda-reis van Schuschnigg. Bondskanselier Schuschnigg heeft zich naar Stiermarken begeven voor een propa- gandarels voor het Vaderlandsche Front. Te Frohnleiten heeft hij een bezoek gebracht aan het monument voor de helden van de Oostenrijksche onafhankelijkheid, die tij dens de nationaal-socialistische Putsch van 1934 zijn gevallen. Vervolgens begaf hij zich naar Frauen- thal, waar hij een rede hield tot de arbei ders. Hij zeide o.a. „alles voor de eenheid in Oostenrijk en onverzoenlijken oorlog tegen hen, die deze eenheid tegenwerken. Wij zullen niet toestaan, dat nog ooit nieuwe aanslagen worden gepleegd en nieuwe intri ges tegen het vrije Oostenrijk op touw zul len worden gezet". FRANKRIJK Ernstige stakingsrelletjes in Tunis. [Gistermiddag hebben zich ernstige lncl- Bnten voorgedaan in een mijn te Matlawi, d het Zuiden van Tunis, waar gendarmes 3 troepen, wier hulp was ingeroepen om li! orde te herstellen ln een door stakers ibezette opslagplaats, met revolverschoten den ontvangen. Een kapitein der gendarmerie en drie jgndarmes werden gewond. Er ontstond daarop een verwoed gevecht, lit tien minuten duurde, en na afloop van 13 stakers gedood en een twaalftal r!wond bleken. De stakers trokken zich ten lotte ln hun woningen terug, waarna de t wederkeerde. ENGELAND Defensie-leening in 3e lezing goedgekeurd. Verkiezingen te Londen. Gisteren heeft hét Lagerhuis in 3e lezing defensie-leening behandeld. Churchill (conservatief) keurde de ont- rpwet goed en wees ln zijn rede op het oote belang van een duidelijke en doel- vuste politiek. „Onze veiligheid, aldus Churchill. Is op (t oogenblik niet meer absoluut zeker en :t kardinale punt ln dezig veiligheid is et het bedrag aan geld, dat er aan wordt steed en de maatregelen, welke worden troffen, doch het aantal wapenen, dat maand na maand aan geoefende mon- liappen in handen kunnen geven." Churchill sprak de hoop uit, dat de op- mlng van groote aanvullende credieten den loop van het jaar -zal aantoonen. t er snel practische maatregelen worden 'troffen, om Groot-Brittannlë zijn veilig- tid te hergeven. Ik zal zeer blij verrast |p gerustgesteld zijn, aldus spreker, indien i de volgende twaalf maanden 60 a 70 illloen pond sterling worden opgenomen tor middel van leeningen. WIJ weten, dat bitschland 1500 kanonnen en dertig re- enten mobiele artillerie heeft buiten ilingsartlllerie. Wanneer zullen wij 1500 goede moderne (nonnen met geoefende artilleristen heb ei?" aldus vroeg Churchill zich af. -Chamberlain zegt, vervolgde spreker, kt er geen onmiddellijk oorlogsgevaar be last. Ik geloof dat dit waar is, wat de Me en den aanstaanden zomer betreft, kar wat staat ons in de toekomst te bchten? De regeering zou goed doen, de gevaar- Be periode in onze herbewapening te ver- Wen." Ik geloof, aldus besloot Churchill, dat rj kunnen rekenen op een toekomstige Iperioriteit der Britsche marine in Europa lang de Vereenigde Staten welwillend :nd blijven ten opzichte van ons en op tweede plaats ben ik gerustgesteld door :e betrekkingen met de Fransche par- lentaire democratie. Deze alliantie ls ietwijfeld een defensieve alliantie tegen i niet-geprovoceerden aanval. Ik ben van meening, dat de vriendschap n deze beide landen een der sterkstë larborgen is voor onze eigen veiligheid, -or de handhaving van den vrede of, in ergste geval, van ons gemeenschappe- 1 bestaan." Minister Neville Chamberlain gaf als in meening te kennen, dat de collectieve iiligheid geen vermindering, doch juist i vermeerdering der bewapeningen zou (tekenen. ,W1J hebben, aldus spreker, krachtens 1 Volkenbondshandvést geen enkele ver hitting, om met onze militaire krachten Mere landen, die het slachtoffer kunnen •'den van een aanval, te hulp te snel- Aan het slot der debatten werd een door de labours tegen de defensie- leening ingediende motie met 241 tegen 117 stemmen verworpen en werd de betreffende ontwerp-wet in derde le- ''tg goedgekeurd. - V - Gisteren hebben 'de verkiezingen voor Londenschen gemeenteraad plaats Bod. Volgens de laatste uitslagen veroverde Wbeidersparty tot dusver 56 zetels en 'f conservatieven 38. Van de dertig uit een die vandaag nog bekend gemaakt worden, heeft labour er nog slechts V'm noodig om de meerderheid te be- Wen. Ubour had totdusver 60 zetels, de con- Bratleven hadden er 56. Haar de „Times" meldt, is er onlangs daad van sabotage ontdekt op een l^uigfabriek bij Coventry. Een voe- r&buis van den motor van een zwaar ^bardementstoestel bleek klaarblijkelijk opzet, doorgesneden te zijn. De politie de zaak in onderzoek. ZUID-SLAVIË Stojadinowitsj over de buitenl. politiek. Minister-president Stojadinowitsj. Minister-president Stojadinowitsj heeft voor het geheel gevulde Huls van Afge vaardigden. waar ook het geheele corps diplomatique aanwezig was, ter Inleiding van de discussies over het budget van bui tenlandsche zaken, een rede gehouden, waarin hij de voornaamste richtlijnen uit stippelde van Joego Slavië's buitenlandsche politiek. Doel van die politiek is handhaving van den internationalen vrede, hand having van Joego Slavië's grenzen, in ternationale solidariteit, effectieve toe passing van het beginsel der algemeene veiligheid en vriendschappelijke samen werking met alle landen van Europa. Ofschoon de Volkenbond veel van zijn beteekenis en van zijn autoriteit verloren heeft, aldus de minister-president, blijft Joego Slavië overtuigd van zijn noodzake lijkheid, wijl tot dusver niets beters en ,niets volmaakters tot stand werd gebracht. De politieke atmosfeer is den laatsten tijd wel eenigsziins opgeklaard, maar de vrede, die ln Europa heerscht, ls een ge wapende vrede. Met voldoening heeft de Joego Slavische regeering kennis genomen van het totstand komen van 't Engelsch-Italiaansch „agree ment", waarin zij een gelukkige oplossing ziet, welke ook voor Joego Slavië, als Mid- dellandsche Zee-mogendheid, een indi- recten waarborg beteekent vanzijn terri- torialen status quo. Overgaande tot de betrekkingen van Joego Slavië jegens de verschillende mo gendheden. herinnerde Stojadinowitsj al lereerst aan 's lands tradftioneele vriend schap voor Frankrijk. Nog kort geleden is tot verlenging van het FranschJoego Slavisch vriendschapspact van 1927 beslo ten. De relaties met Groot-Brittanië zijn zoo wel op politiek als op economisch gebied, nog nooit zoo goed geweest als trans. Tusschen Joego Slavië en Duitschland bestaan geenerlei tegenstellingen. Beide landen hebben talrijke aanrakingspunten, vooral op economisch gebied. De Joego Slavische regeering zal ernaar blijven stre ven, deze vriendschappelijke atmosfeer te bevorderen. De misverstanden, welke voorheen tus schen Joego-Slavië en Italië bestonden, verdwijnen langzamerhand, om plaats te maken voor betrekkingen van goede buur- De Kleine Entente en den Balkanbond noemde spreker belangrijke vredesfactoren. Met geestdriftig gejuich betuigde het parlement zijn Instemming, toen Stoja dinowitsj vervolgens over het Joego-Sla- visch—Bulgaarsch vriendschapspact te spreken kwam, welk accoord. naar hij zelde, volkómen in overeenstemming is met de beginselen en doeleinden van den Balkan- bond. Wat de Habsburg-propaganda van de Oostenrijksche legitimisten betreft verklaarde Stojadinowitsj, dat hij slechts hopen kon, dat de verantwoor delijke Instanties in Oostenrijk niets zouden ondernemen, dat ernstige ver wikkelingen in midden-Europa met zich zou kunnen sleepen. Een herstel der Habsburg-dynastie wijst Joego slavië nog steeds met beslistheid van de hand. De betrekkingen met Hongarije zijn den laatsten tijd wezenlijk verbeterd: met Po len ontwikkelen zich 's lands relaties in een geest van hartelijke sympathie. De internationale positie van Joego-Slavië is dus zeer gunstig concludeerde Stojadino witsj; het land is zijn ouden allianties en vrienden trouw gebleven en heeft er nieuwe vrienden bij gewonnen, Onder stormachtige toejuichingen wees spr. ten slotte nog op de noodzakelijkheid van een versterking van de Joego-Slavische weermacht. POLEN Korter arbeidstijd in de mijnen. De Sjem heeft een wet aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, op initiatief van den minister van sociale za ken. den arbeidstijd in de steenkoolmijnen te verkorten. Polen is de eerste steenkool-exporteur, die een dergelijken maatregel neemt en men verwacht, dat Polen te Geneve het initiatief zal nemen om dezen maatregel uit te brei den tot andere landen. VEREENIGDE STATEN Roosevelt tegen het Hooggerechtshof. New-York's burgemeester beleedigt Hitier. De Vereenigde Staten staan voor een crisis, die in den grond nog ernstiger is dan die van vier jaar geleden, aldus verklaarde president Roosevelt tijdens het „overwin ningsdiner" vdn de democratische partij. Het succes der democratie in de Ver eenigde Staten werd, naar hij zeide, in gevaar gebracht door de handelwijze vah het Hooggerechtshof, dat tal van maatregelen ongrondwettig had ver klaard, „omdat de meerderheid van het Hof zulks in verband met hun per soonlijke economische voorkeuren be liefde". Roosevelt tartte ieder, de uitspraken Van het Hooggerechtshof waarbij New Deal- wetten ongeldig worden verklaard, te lezen en precies te zeggen of, en zoo ja, wat zij tijdens deze zitting van het congres zou den kunnen doen voor de arbeiders in den landbouw en in de industrie met een rede lijke zekerheid, dat zij niet in strijd met de grondwet zouden worden verklaard. De president drong er op aan, dat zij dezen twijfel en deze moeilijkheden uit den weg zouden ruimen. Indien wij de democratie willen doen overwinnen, moeten wij thans handelen, zoo voegde hij eraan toe. De rede werd door de radio uitgezonden. Verder heeft president Roosevelt o.m. nog gezegd, dat de democratische partij den strBd niet zou opgeven tegen toestan den, „die het mogelijk maken, dat een derde deel van het volk slecht gevoed, slecht gekleed en slecht gehuisvest is". Voorts zeide hij: „de democratische regee- rinrsmethodes kunnen en zullen slagen". Roosevelt erkende, dat de democratische zaak in verscheidene landen een misluk king was geworden, landen, waar de bevol king. vermoeid van IJdele discussies, de voorkeur heeft gegeven aan een onmiddel lijke actie, maar. zoo voegde hij hieraan toe. „zii vergaten de lessen der geschiede nis. volgens welke de uiteindelijke misluk king der dictaturen de menschheid op veel meer te staan komt dan een tijdelijke mislukking der democratie". „In de Vereenigde Staten is de demo cratie niet gestrand en wij zullen haar niet laten stranden". La Guardia, burgemeester van New-York, heeft onlangs een redevoering gehouden voor de vrouwenafdeeling van het Ameri- kaansch-Joodsche congres, waarin hij zich in onvriendelijke, zelfs beleedlgende, be woordingen over Hitier heeft uitgelaten. La Guardia heeft het hierin gehad over: „de fanatiekeling met het bruine hemd. die thans den wereldvrede bedreigt." Vol gens La Guardia zóu de beste oplossing deze zijn. om in één gebouw van de we reldtentoonstelling van 1939 een gruwel kamer ln te rich tery. en ln deze kamer den bruinhemdigen fanatiekeling tentoon te stellen. De Dultsche regeering heeft deze uitlatingen van dien aard geacht, dat zij door middel van het Duitsöhe gezantschap te Washington heeft laten protesteeren. Ook de Dultsche pers heeft, zooals was te verwachten, heftig gereageerd. „Wanneer La Guardia". aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, „zich vermeet, den leider van een volk van 60 millioen zielen te beleedigen, dan moet hij op zijn minst een klap om de ooren hebben". Staatssecretaris Hul? heeft In zijn ant woord op vragen van journalisten gezegd, niet op de hoogte te zijn van de redevoe ring in kwestie. Hij betreurde het echter, dat deze door een andere regeering als be- leedigend ziin beschouwd. Toen La Guardia er van in kennis werd gesteld, dat de Dultsche regeering te Washington tegen ziin uitlatingen had geprotesteerd, zeide hij: „Zij hebben vol komen gellik. Zii konden niet anders dan profesteeren. Tl- ken geen artist, zii het schilder of beeldhouwer die in staat zou zijn eenig lid var dê huidige Dultsche regee ring uit te beelden (voor de tentoonstel ling), Hitler incluis." De Carnegie Illinois Steel Corporation die den arbeiders reeds een veertigurige werkweek en verhooging der loonen heeft toegekend, is thans overgegaan tot ver hooging der staalnri.izer. De verhooging varieert tusschen zes en acht dollar per ton en wordt beschouwd als het recht- streeksche gevolg van de aan de arbeiders gegeven toezeggingen. Intusschen bereiden de tegenstanders van het comité voor industrieele organisa tie zich voor op het bieden van tegen stand tegen de enorme vorderingen, die door dit comité zijn gemaakt. Naar ver luidt, zouden de staalmaatschappijen dezen tegenstand van de plaatselijke vakvereeni- gingen. waarin de arbeiders per fabriek georganiseerd zijn, aanmoedigen. Overigens kan worden vastgesteld, dat het aan het „staalfront" niet volkomen rustig is. Zoo zijn 2500 arbeiders van de Bethlehem Steel in staking gegaan. Het conflict tusschen de American Federation of Labour en het comité voor industrieele organisatie spitst zich dus toe. Ook de telegrambestellers der Western Union en van het postkantoor te Chicago zijn gisteren in staking gegaan. Zij eischen hoogere loonen en kortere werktijden. JAPAN. De handelsbetrekkingen. In antwoord op een interpellatie in het Huis van Afgevaardigden heeft de onder minister voor buitenlandsche zaken, Hori- noetsji, een overzicht gegeven van de di plomatieke onderhandelingen met andere landen en daarbij gezegd, dat de binnen kort tusschen Japan en Australië aan te vangen besprekingen tot sluiting van een handels- en scheepvaartverdrag mogelijk zijn geworden na de succesrijke totstand koming van een overeenkomst voor het wederzijdsche handelsverkeer. Horinoetsji zeide voorts, dat de handels overeenkomst tusschen Japan en Birma, waarbij Japansche katoenen stukgoederen worden uitgewisseld tegen Birmeesche ruwe katoen, reeds van kracht is geworden, ter wijl de onderhandelingen met Britsch-Indië inzake herziening en hernieuwing van de handelsovereenkomst eveneens goeden vooruitgang maken. Vervolgens kwam Horinoetsji te spre ken over dc handelsbetrekkingen met Nedcrlandsch-Indië, waarbij hij ver klaarde, dat door de totstandkoming der scheepvaart-overeenkomsten tus schen Japan en Nederlandsch Oost- Indië een gunstige atmosfeer is ge schapen voor dc sluiting van een han dels-overeenkomst. Spr. zeide verder nog, dat de Japansche regeering er naar streeft, overeenkomsten Inzake het ruilverkeer te sluiten met an dere landen, met inachtneming van de geldende tendenz ln de internationale han delsbetrekkingen. Ten aanzien van Noord-China verklaarde Horinoetsji, dat de beide besturen ln N. China, nl. de autonome regeering van Oost- Hopei en de politieke raad van Hopei en Tsjahar tct stand zijn gekomen als ge volg van de bijzondere omstandigheden ln Noord-China. Het bestaan dezer besturen in Noord- China, die bereid en in staat zijn, samen te werken met Japan, Mandsjoekwo en China is wenschelijk. Horinoetsji zeide tenslotte, dat de eco nomische samenwerking met de Chinee- sche belangengroepen in Noord-China in goede banen is. De Japansche regeering bevordert de ontwikkeling der betrekkingen door de noodige middelen ter beschikking te stellen. BREESTR. 121, Tel. 2862 7387 (Inscz. Med.) CHINA Een demarche te Rome. De Chineesche ambassadeur te Rome heeft van zijn regeering opdracht gekregen, stappen te doen bij de Itaiiaansche regee ring ter bespoediging van het Itaiiaansche antwoord op de nota der Chineesche regee ring, waarin geprotesteerd werd naar aan leiding van de incidenten in een der bios cooptheaters te Shanghai. Men zal zich herinneren, dat de voorstel ling van een Russische film over den oorlog in Abessynië daar werd verstoord door Ita iiaansche mariniers en burgers, die het ge bouw gedeeltelijk vermelden en de film medenamen. De Chineesche minister van buitenland sche zaken heeft bestraffing van de schul digen. schadeloosstelling en het teruggeven van de film geëischt. De nieuwe Itaiiaansche ambassadeur is nog niet te Nanking aangekomen, weshalve Nanking zich rechtsstreeks tot Rome wendt. VOOR ZATERDAG 6 MAAKT. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20: voorm. en 7.00—7.30 VPRO. 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding 10.20: Gram.pl., declamatie en VARA- Maandrevue (Op gr.pl.). 1.200: Gram.- platen 12.45: Orgelspel 1.151.45: Gram.pl. 2.00 „Het internationale vraag stuk der grondstoffenvoorziening", cau serie 2.20: „Les Ménétriers", en gram.pl. 3.15: Schaakpraatje 3.30: R'damsch Philh. Orkest en solisten 4.30 Esperanto- uitzending 4.50: Vervolg concert 5.40 Literaire causerie 6.00: Orgelspel 6.30 „De Wielewaal" en causerie 7.00: „Film land" 7.30: Bijbelvertellingen 8.00: Herh. S.O.S.-Ber, 8.03: Berichten ANP., VARA-Varia 8.15 Arb.zangvereen. „Sem- pre Crescendo", Enschedésche Orkestver. e» solisten 9.00: Toespraak 9.10: VARA- Orkest 9.45: Radiotooneel 10.00: Be richten ANP. 10.05: Vervolg concert 11.00: Berichten 11.05: Damnieuws 11.10: Ramblers 11.4512.00: Gram.pl. Hilversum II, - 301 M. KRO-Uitzending, 4.00—5.00: HIRO. 8.00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 1130: Godsd. halfuur 12.00: Berichten 12.15. KRO-Orkest en Gra- mofoonpl 2.00: Voor de jeugd 2.30: De KRÖ-Melodisten en solist 3.00: Kin deruur 4.00: Gram.pl 4.10: Theosofi sche causerie 4.30: HIRO-Post 4 35: Gram.pl. 4.40: Causerie over personeels organisatie 5.05: De KRO-Melodisten en solist 5.30: Gram.pl. 5.45: De KRO-Nachtegaaltjes 6.15: Gram.pl. 6.20: Joum. weekoverzicht 6.45: Gram. platen 7.00: Berichten 7.15: Kath. RVU. 7.35: Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10: Overpeinzing met muzik. omlijsting 8.30 KRO-Melodisten. vocaal ensemble en so list 10.00: Declamatie en Gram.pl. 10.30: Berichten ANP. 10.40: Intern, sportrevue 10.5512.00: Gram.pl. Droitwich. 1500 M. 11.20: Orgelspel 11.50: Het Rawlins Strijkkwartet 12.50: Gram.pl. 1.20' Commodore Grind Or kest 2.20: „English Singers", vocaal kwartet en violist 3.20: Sportreportages 4.55: Declamatie 515: Gram.pl. 5.35: BBC-Dansorkest 6.20: Berichten 6.35: Sportnieuws 6.50: Welsch Inter mezzo 7.05: Komische dialoog 7.20: BBC-Zangers 7.50 Radiojournaal 8.20 BBC-orkest en soliste 9.20: Berichten 9.40: Variété-programma 10.40: De clamatie 11.00: BBC-Theater-Orkest en solist 11.50: Berichten 12.0012.20: Dansmuziek (Gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gram.pl. 1.35: Zang 1.50 en 3.20: Gram.pl. 5.20: Gevar. concert 8.20: Zang en voordracht 9.05: Conservato- riumvereeniging, Nimes 11.20—12.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50: H. Fröhlich's or kest en mandollnekwartet 8.50: Orkest concert 8.50: Grampl. 11.20: Orkest- vereen. Gleiwitz-Beuthen 1.35: Gram.- platen 3.20: Omroepkleinorkest en mili tair orkest 5.25: Omroepkwintet 7.30 Vroolijk programma 9.5011.20: West- duitsch dansorkest en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salonorkest 130: Omroeporkest 1.50: Gram.pl. 2.23: Vloolrecital 2.50: Pianorecital 3.20 Gram pl. 3.35: A. Felleman's orkest 5.20: Omroeporkest 6.05: Gram.pl. 6.35 en 7.20: dito 8.20: „Aïda", opera. In de pauze: Causerie, gram.pl. en be richten 11.3012.20: Gram pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroep orkest 1.30: Salonorkest 1.50: Gram. platen 2.23: A. Felleman's orkest 3.20: „Johannespassion" 5.50: Radiotoo neel 6.50: Omroeporkest en solist 8.20: Coura Kouznetzoff's Russisch orkest 8.50: Radiotooneel 10.30: Omroep- dansorkest 11.2012.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Ge- var. programma 9.20: Berichten 9.50: Fluit en piano 10.05: Weerbericht 10.2012.15: Dansmuziek (Gr.pl.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 6 Maart. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO, NCRV. enz 3e programma: 8.00: Keulen of diversen 8.20: Parijs Radio 8.50: Keulen of diversen 11.05: Londen Reg. 12.35: Keulen 13.20: Brussel VI 13.35: Keulen 14.35: Brussel Fr. 17.50: Keulen 18.20: Londen Reg. 19.20: Keulen 21.35: Londen Reg. 22.10: Berlijn. 4e programma: 800: Brussel VI. 9.20: Gram.muz G.R.D. 10.35: Droitwich 14.20: Londen Reg. 16.20: Brussel VI. 17.20: Droitwich 18 20: diversen 18 50: Brussel Fr. 19.25: Droitwich 22.45: Reg. Wijzigingen voorbehouden. 22. Oom Brom, die thans naar daden haakt, is vol van geest drift plots geraakt, zoodat hij van de ijver blaakt doch Thijs, die nu al menig avontuur heeft meegemaakt, spreekt zacht: „Doe nimmer overijlde dadenwij moeten ons heel goed beraden, want wij zijn hier op geheime paden; wellicht is hier of daar ver raad verborgen en wij moeten er voor zorgen, dat wij heelhuids dit avontuur doorstaan en niet iets ondoordachts beginnen gaan. Het Eskimo-volk is hierheen gekomen, nadat het onlangs had vernomen, dat Pegelbrecht het Noorderlicht maakt met een diamant doch blijkbaar hebben zij hem nog niet overmand, want, al maakt ook Pegelbrecht het licht niet meer, de Eskimo'tjes gingen neg niet naar hun dorpen weer. Wij zullen hen dus hier wel treffen en moeten het gevaar zeer goed beseffen Oom Brom heeft Thijs stilzwijgend aangehoord en intusschen stappen zij snel door de donk're gang nog voort. Toen zagen zij een beetje licht; daar kwam de uitgang in 't zichtVoorzichtig bleven zij nu staan en zagen eens 't taf'reel daar voor hen aanTus schen hooge bergen, gansch van ijs, stond hier Psgelbreoht's paleis; en daaromheen, bij 'n aantal kleine vuren, zat een menigte van Eskimo's kalm voor zich uit te turen.... 3—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 15