„The show is on!" Proefneming met nieuw model strandwagen Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 te! 1937 Vierde Blad No. 23602 Een Feest van klank en rhythme LUCHTVAART Zweef-problemen. DIGESTIF RENNIE PASTILLES Voor het vervoeren van reddingbooterf Groote belangstelling te Katwijk aan Zee Paramount's nieuwe „Big Broadcast" Het permanente kamp van den Bond. Waarom niet bij Noord wijk? (Van onzen Luchtvaart-medewerker). Reeds lang koestert de Nederlandsche jjond van Zweefvliegclubs, kortweg de yjJ.Z.C., plannen voor een permanent «twefkamp en heel zwevend Holland ziet reikhalzend uiit naar dit zweef dorado. Tot nog toe is het den Bond niet licht jevallen een geschikt terrein te vinden en so dit al gelukte, het in bezit te krijgen. loo gebeurde het dan ook, dat men de be- fcrigstellende leden op de, vorige week ge houden, jaarvergadering moest mededeelen cat men een mooi terrein op de Veluwe bid gevonden, doch dat de gevoerde on derhandelingen mislukt waren. Het is ook in werkelijkheid niet zoo een voudig iets geschikts te vinden voor een dergelijke gelegenheid, want dit veld zal ian vele eischen moeten voldoen, wil het, jooals in Duitschland de Rhön en de Was- jerkuppe, 'n zweefcentrum bij uitnemend - beid worden; iets, dat toch het ideaal voor den zwever is. Men heeft zijn blik over het mooie Gooi isten gaan en nu weer over de Veluwe, echter zonder resultaat en wederom zeggen w: waarom zoo ver gezocht, wanneer het dichterbij in optima forma voor het grij pen ligt. We vragen weer: Waarom niet Noordwijk? Een terrein zooals de bond dit wenscht, moet rijk zijn aan helling- stijgwind. Welnu, deze is in Noordwijk wel in de allergrootste mate aanwezig. Het zegt toch wel genoeg, dat alle duurrecords te Noordwijk gevestigd werden. Het zweefterrein Noordwijk was toch ook het resultaat van het geheel ons land omvattende onder zoek der daartoe benoemde commissie van onze Eerste Nederlandsche Zweef- vliegclub. Maar alleen helling-stijgwind is niet genoeg, er moet ook thermiek aanwezig zijn. De oude E.N.Z.C. bezat nog een z.g. „Oostenwind-terrein". Dit werd gebruikt bij Oostenwind, zooals de naam reeds aanduidt, dus wanneer het zweven langs het strand niet mogelijk was. De geheele omgeving bestaat uit een zeer gevarieerde terreingesteldheid, die des zomers enorm veel thermiek oplevert. We noemen slechts de duin voet zelf, dan de afgravingen voor de steenfabriek te Hillegom, deze fabriek zelf, die niet anders doet, dan een ge weldige zuil van verwarmde lucht te laten stijgen, verder de Haarlemmer meer met haar uitgestrekte korenvel den en daar weer achter het Gooi en de Veluwe. Zijn we tegen dien tijd een prestatie-toestel rijk, dan ligt hier reeds een reusachtige afstandsvlucht uitgebakend Verder biedt Noordwijk een kam peergelegenheid bij uitnemendheid en mogelijkheid voor alle sportbeoefening in de vrije natuur. We meenen met voldoenden grond te mogen beweren, dat men nergens in ons land een mooier gelegenheid zal kunnen vinden. Prestatie-vliegen noodzakeh Reeds zoolang wordt door de onderschei dene clubs de dringende behoefte gevoeld aan hoogwaardige toestellen. Oorspronke lijk was er nog een kleine hoop, dat de f. 15.000 subsi-die van het Nationaal Lucht vaartfonds hier een weinig aan tegemoet zou komen, doch de practijk leerde ons helaas anders. De behoefte aan goede les- machines was reeds zoo groot, dat vrijwel bij alle clubs hieraan hun geheele subsi die is opgeteerd. Gelukkig zagen we nog een flink aantal overgangstoestellen, in den vorm van de bekende en populaire Grunau Baby, haar intrede doen. Voor een Rhön-Sperber e.d. was de subsidie ook te gering. En toch zal er minstens één „hoch- leistungs"-machine in dit permanente kamp moeten komen, wil onze zweverij de Duitsche evenaren. De Leidsche Zweefvliegclub heeft dfit zoo aangevoeld en tezamen met Den Haag en Delft een fonds gesticht, waarin hun sub sidies werden gestort, om tot de gezamen lijke aanschaffing van een hoogwaardige Condor te kunnen komen. Natuurlijk is dit geen ideale oplossing, doch honger maakt rauwe boonen zoet. Maar ook hier stootte men op moeilijkheden. Ook voor dit fonds was een Rhön-Adler of -Sperber te kostbaar en was vrijwel de eenige moge lijkheid een tweedehandsch Condor. Hoe wel we zeer zeker niets hebben tegen het type Condor I, hebben we toch wel bezwa- re tegen deze. We hebben hier tot nog toe over gezwegen, doch thans, nu ook deze aanschaffing zeer twijfelachtig is, dooi buitengewoon vertraagde aflevering, bren gen we dit even naar voren. Onze meening is overigens dat hier een taak ligt voor den bond, die geheel te combineeren is met de plannen voor een permanent kamp. Maagzuur en branderige pijnen met blijvend succes bestreden De heer A. M. M. schreef ons: „De laatste twee jaar heb ik vreeselyk geleden aan slechte spijsvertering. Ik heb in dien tijd verschillende middelen geprobeerd, het waren echter Uw Digestif Rennie Pastilles, die mij blijvende diensten bewezen". Deze pastilles nu bestrijden slechte spijsvertering op verschillende wijzen tegelijk. Zij bevat ten zuurneutraliseerende en absorbeerende bestanddeelen en bovendien pancreatine en pepsine, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Met als resultaat dat ook bij zeer hardnekkige gevallen dikwijls verras sende resultaten worden verkregen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig te nemen, men late de smakelijke pastilles eenvoudig in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f.0.40 per pakje en a f. 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. 74G2 ingez Med.) Voorts heeft Leiden dringend behoefte aan een goed terrein. Maaldrift's begren zing is te eng. Mogelijkheden voor een goede vlu it ontbreken in elk opzicht. Men heeft een oplossing gevonden, dooi- straks met meergevorderde leerlingen naar Ypen- burg te trekken, doch ook deze oplossing is verre van schitterend. Op Ypenburg is geen hellingstijgwind te vinden en zoo er al opvallende thermiek mag worden aan getroffen, Is deze voor de Leidsche club toch onbereikbaar, zoolang men zich nog niet de weelde van de vliegtuigsleepstart zal kunnen veroorloven. Verder zal men ten allen tijde ruim baan moeten maken voor de sportvliegers en de leerlingen der Natio nale Luchtvaartschool. Wat dan het resul taat is leerde ons de lijdensgeschiedenis van Schiphol reeds. Wil Leiden vooruit komen, dan zullen andere wegen bewandeld moeten worden. Laten Leiden en de N.B.Z.C. in deze ge heel samenwerken, dan is zeer zeker een vruchtbaar resultaat mogelijk en zal men de Hollandsche Zweefsport een onschat- baren dienst bewijzen. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postviegtuigen was giste ren: Nachtegaal (uitreis) te Singapore. Rietvink (uitreis) in Rhodes, de Perkoetoet (thuisreis) te Rangoon en de Kievit (thuisreis) te Marseille. Foto Kruyt. Reeds jaren bestaat er een groote sa menwerking tusschen de fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee en het hoofdbestuur van de N.Z.H.R.M., die het reddingwezen zeer ten goede is gekomen. Door Gebrs. Taat is nu geconstrueerd een nieuw model strandwagen om reddingbooten op een be tere wijze te vervoeren. Gistermiddag wer den daarmee goedgeslaagde proefnemingen gehouden. De heer D. Taat deelde ons een en ander over dit nieuwe model mede. Deze wagen is korter dan die, welke tot nu toe in gebruik waren. Het voordeel is, dat het nu bij slecht weer minder gevaarlijk zal zijn om de boot van den wagen af te la- veerendeze is dientengevolge spoediger te water dan bij een langeren'wagen. Ook is er minder kans om bij terugstooten de boot te beschadigen. De constructie is thans zóó, dat de wagen niet meer be hoeft gedraaid te worden, maar dat de boot, zoowel aan de voorzijde als aan de achterzijde getrokken kan worden om haar in zee te doen laten gaan, of er uit te trekken. De wagen rijdt op rupsbanden. Voor deze proefnemingen was gistermor gen voor de kust van Katwijk aan Zee uit IJmuiden aangekomen de motorredding boot „Eierland", die gesleept was door de reddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Hel der. Voor deze proefnemingen was de „Eierland" uitgekozen, omdat deze de zwaarste reddingboot der maatschappij is. Gistermiddag om 2 uur namen de oefe ningen onder veel belangstelling een aan vang. Hierbij waren tegenwoordig de secr. van de N.Z.H.R.M. de heer H. Th. de Booy uit Amsterdam; de burgemeester van Katwijk mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de heer P. E. R. Trousselot, de heeren D. Taat en W. Taat. Voorts o.a. de inspecteur van po litie van Katwijk mr. R. Warmoltz, de bri gadier-majoor P. Ruwhof, de commissaris van politie te Wassenaar W. M. Walpoott; van het dagelijksch bestuur van Noord wijk aan Zee waren tegenwoordig de hee ren Den Hollander en Van Beelen. De heer De Booy had de leiding van deze oefeningen opgedragen aan den heer W. Taat. De schipper van de Katwijksche reddingboot de heer C. Jonker nam ook krachtdadig deel aan deze oefeningen Te vens werd een tochtje op zee gemaakt. Om 4 uur waren de eerste proefnemingen ten einde. Door dit nieuwe model strandwagen is de ontwikkeling van het reddingwezen op onze kust door de heeren Taat weer een stap verder gebracht. Benny Goodman's Band in Gtne Kupra, virtuoze drummer van Goodman's „swingband", slaat een- rhythme uit zün cymbaal, dat flon- «t in het felle schijnwerperlicht. De *®De koperklank snijdt door de stilte van "studio vier maten lang dan atta- wert de band Bugle Call Rag"met fantastische precisie slingeren de en de kopergroen er het eerste •«otus" uit. De leider staat voor het or- leidt zijn blazers door de valstrikken "°een moeilijk arrangement. Daar gaat f heele saxgroen noten tuimelen uit J; blinkende instrumenten, daveren door studio, de microfoon in. den aether in, -kramers in. waar jongelieden en bak- ï*tien een gat in het tapijt dansen en zrootvaders vo] afgrijzen zoo ver «Wijk van den luidspreker af gaan zit- ,%le Call Rag... Goodman heft zün ""net op en daar staat het geluid in de vol en helder, en met een waarlijk ««terschap improviseert hü op het be- „The Big Broadcast of 1937" kende thema, dat al den gloed van het nieuwe krijgtthe show is on! De „big broadcast" is begonnen! Stokowsky dirigeert Naar een andere studiohet groote symphonie-orkest van Leopold Stokowsky staat opgesteld. Onafzienbare batterijen strijkers en houtblazers, de slagwerkers achter hun pauken Het oog van den maes tro gericht op het lichtsignaal bij ziin les senaar. Daar gloeit het opStokowsky's handen pakken het orkest in hun greep. sterk en teeker tegelijkdaar zet het een fuga van Bach in.grootsch en breedmachtige accoorden, die even in de studio lijken te bhiven hangen.... Weer een deur verderüle klanken, het Dregnante geluid van een mondhar monica Larry Adler. de virtuoos van het volksinstrument-bii-uitneinendheid is aan 't werk. Hii is de man. die op ziin mondorgel de Bolero van Ravel speelde zonder dat men er aanstoot aan nam. hii is de kunstenaar, die uit het kleine instru ment Ellington's Sophisticated Laly haalde en het heelemaal niet leeg deed klinken, hii is de man. diemaar luistert u naar wat hii in de „Big Broadcast" doet. Sluit uw oogen en prbeert u dan te gelooven, dat u alleen maar een mondharmonica hoort Ondertusschen dansen Eleanore Whitney en Louis Da Pron. „America's fastest tap ping team", een tapdance op een spiegel.... rondkom óók spiegelsen zoo zijn er vier. vü'f Adlers en dansparen, die in feil- looze regelmaat hun stuff" doen Regenpijp-muziek! Verder, verderergens anders vertel len George Burns en Gracie Allen hun grappen. Bob Burns haalt wonderhjke klanken uit zün „bazooka", een voor-his torisch instrument, dat de man zelf uitge vonden en gemaakt heefteen stuk looden püp. nog een eind buis, een trechter en een stuk iizerdraadziedaar, waar mee je al niet muziek kunt maken! Kük! „La Bomba!" Groote hoeden, soepel- bewegende lichamen, rumba-rhythme La Bomba!Frank Forest zingt en de girls dansen langs de glazen décorszü glüden voort, heup-wiegend, plotseling ver dwijnend achter 'n fantastisch-gevormden boomdan weer tevoorschijn komend... en Frank zingt La Bomba met de fasci- neerende begeleiding van de groote tom toms Jack Benny, de ceremoniemeester par excellence, kondigt aanShirley Ross zingt „I'm. talking through my heart" dan daveren de klanken van Goodman's band weer door de studio In deze film blijken weer de wonderlüke mogelükheden van de film. De rolprent, die niet aan plaats en tijd gebonden is die geen bezwaar maakt, als er een band, daarna een harmonica-virtuoos, dan een orkest van honderd man en tenslotte een man-met-een-regenpijp moeten optreden. „Hallo, hier Amerika!", zooals de film in ons land heet. is een opvolgster van die van het vorig jaar en kon het anders dan dat zü wéér grooter, wéér afwisselender is? Zoo'n film is een opéénstapeling van ta lent. dat Paramount uit alle hoeken van de states laat komen, om het publiek te geven, wat het wil.... Men gaat zich met eenige angst afvragen, hoe dit door moet gaan. Wat er na Stokowsky en Goodman nog waardig gekeurd zal worden voor de „groote uitzending" op te treden. Maar laten we niet aan de toekomst den ken. Daar Is Martha Rayeeen nieuwe ontdekking. Daar is de zanger van het levenslied, Benny Fields, daar zün de vele artisten, in een bonte afwisseling van gTandioos-opgezette scènes Unieke montage. Ja. die opzet! Hier is zorg besteed aan montage! Let op de zonder-meer unieke montages van de opnamen van Benny Goodman's orkest.hoe telkens de solist in een-of-anderen grilligen vorm in het beeldvlak geplaatst wordt. Hoe ingenieus zy'n ook de opnamen van Adler en het danspaar en ho« rük is de entourage van het ballet La Bomba! De celluloid-strook heeft weer eens haar mogelükheden getoond met deze Big Broadcast, die waarlük een feest van klank en rhythme is! „HÉLÈNE WILFUER". Dat de veel-verslonden boeken van Vicky Baum verfilmd worden, is géén wonder! Zij leenen er zich als het ware toe, daar zij dikwüls een serie veelverscheidene mo mentopnamen bevatten, in snelle afwisse ling, die den cineasten een kolfje naar hun hand zün. Madeleine Renaud. Constant Remy en Jean Louis Barrault spelen deze week hier in de verfilming van den bekenden roman Hélène Wilfuer, waaruit wij hierboven een scène plaatsen. „ZIJN LAATSTE RIT" Hierboven een scène uit de spannende film „Zyn laatste rit" met Godfrey Tearle, Hugh Williams Judy Gunn, Julien Mitchell, en Michael Hogan in de hoofdrollen, die deze week hier vertoond wordt. „Deze" spoorwegfilm is een „Engelsche verras sing" en een „perfecte thriller" genoemd, waarmee waarlijk niet te veel gezegd is. In „Zijn laatste rit" maken wij kennis met een aantal passagiers van de Mulches- ter Express, die niet weten, dat de trein in handen is van een door jalouzie waanzin nig geworden machinist, die vast besloten is den trein te pletter te rüdenZü be merken, dat er iets verschrikkelüks gaat gebeuren als de trein voorbüraast met een snelheid van 140 K.M. De nieuwe Engelsche acteur Mitchell geeft van dezen waanzinnigen machinist een opmerkelijk boeiende vertolking.... KAY FRANCIS AIS „FLORENCE NIGHTINGALE". Stichteres van het „Roode Kruis". Deze week kan men Kay Francis bewon deren in haar opzienbarende vertolking van Florence Nightingale, in de film „De Witte Engel", waarin de spannende levensge schiedenis van deze beroemde stichteres van het Roode Kruis verhaald wordt. Miss Florence Nlghtngale, deze heldin der menschheid, zal nimmer vergeten wor den, zoolang de begrippen humaniteit ea hulpvaardigheid de begrippen zullen blij» ven, waarnaar men zich richt. Zij werd den 12den Mei 1820 te Florence geboren, was de dochter van een Engel- schen grootgrondbezitter. Zij ontving van haar moeder, een dochter van Wii-Smiths, een ijverig voorstander van de slaven- emancipatie, -een zorgvuldige opvoeding, bezocht reeds vroeg enkele scholen, hospi talen en gestichten en vertoefde in 1849 eenige maanden in 'n diaconessen-inrich ting te Kaiserswerth aan den Rijn, waar van ze verslag gaf in haar geschrift: „The institution of Kaiserswerth for the training of diaconesses" (1850). Na haar terugkeer in Egelannd besteedde zü een aanzienhjk gedeelte van haar ver mogen aan de verbetering van de stichting voor gouvernantes te Londen en vooral gedurende den Krim-oorlog onderscheidde zij zich als ziekenverpleegster in de Engel sche hospitalen te Scoetari en Balaklava. Een kapitaal van 50.000 pond sterling in Engeland te haren behoeve bijeengebracht, werd ingevolge haar wensch gebruikt tot uitbreiding van het St. Thomashospitaal ter opleiding van ziekenverpleegsters Zij schreef: „Notes on nursing" 118581, „Hints on hospitals" (1859), „Observation on the sanitary state of the army in India" (1853) en meerdere werken. In 1907 verleende Ko ning Edward haar de orde van verdienste. Zü was de eerste vrouw aan wie zulk een onderscheiding te beurt viel. Zij overleed in 1010. William Dieterle was met de regie dezer film belast.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13