Waar de Vrouw belang in stelt Vrouwenbeweging in modernen stijl Fijn borduurwerk is in de mode Ilsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Maarf 1937 Derde Blad No. 23601 Belongrijke doelstellingen wijde perspectieven van de Vereeniging voor Vrouwenbelangen Het geeft, mits met smaak gekozen een waarde volle kleedingsier. Z UIV E LINLICHTIN GEN Internaat en Vrouwen-landdag te Noordwijkerhout Vrouwenbewegingeen woord, dat ongetwijfeld in de hoofden en harten van mijn lezeressen al zéér verschillende weer klanken opwekt! Natuurlijk zijn we het er allen over eens, dat de emancipatie der vrouw in binnen- tn buitenland, de strijd, die zij heeft ge- streden om los te geraken van al die on duldbaar geworden banden van conventie en traditie, die haar onverbiddellijk hielden op een lager levenspeil dan voor haarzelve en de maatschappij goed was, een groote, een belangrijke strijd is geweest. Ja, het is misschien een krasse bewering, maar ik durf toch wel zeggen, dat iedere vrouw, die de grootheid, de belangrijkheid en de uit den nood der tijden geboren noodwendig heid van dezen strijd niet voelt zich feitelijk nog nooit eens ernstig hierop heeft bezon nen. En tocher is het woord „vrouwen beweging" met zijn weerklanken, die niet alle sympathiek, niet alle aangenaam zijn. Er zijn caricatuurbeelden van een mrs. Pankhurst en haar satellieten, worstelend met politie-agentener zijn associaties met ouderwetsche, ook Nederlandsche, kies- rechtvrouwen, die in het heetst van den roor haar zoo nieuwen strijd, waarin zij de heele, manlijk-georiënteerde wereld tegen rich voelden, haar vrouw-zijn vergaten en zich manlijke allures eigen maakten. Er rijn vooral ook herinneringen aan „droog gedoe", aan redevoeringen over wetsont werpen, aan eindelooze reeksen cijfers, aan statistieken, aan allerlei dingen, die ons van nature niet al te best liggenEn dat is natuurlijk de oorzaak, dat het woord „vrouwenbeweging" bij sommigen van ons minder sympathieke weerklanken wekt Het is nu eenmaal zóó en niet anders. De eerste, felle opmarsch van de vrou wenbeweging ligt jaren achter ons en nu wij hierop terugzien, kunnen wij de feiten niet loochenen, we kunnen alleen trachten te begrijpen. Dit heb ik meermalen in gesprekken met vrouwen, die al of niet voor de „be weging" voelden, gedaan, en ik deed het nogmaals, toen ik een paar dagen geleden het voorrecht had, een ongedwongen ge sprek te voeren met een jongere vrouw uit de „beweging", met dr. W. H. Posthumus- van der Goot, wier portret u hierbij ziet afgedrukt. Een interview met mevr. Posthumus per soonlijk? Neen, dat was het dit keer niet, hoewel eenige levensbijzonderheden van onze eerste Nederlandsche doctor in de handelswetenschappen stellig niet oninte ressant zouden zijn. We spraken echter uit sluitend over de vrouwenbeweging, oud ennieuw. En we hadden, als twee vrouwen van de jongere generatie, spoedig contact. Het oude feminisme. „Gelooft u niet", vroeg ik mijn gast vrouw, „dat een der tekortkomingen van het oude feminisme is geweest, dat de pioniersters zich al te veel om de materie hebben bekommerd en daardoor den gees telijken achtergrond van de vrouwenbewe ging min of meer uit het oog verloren?" „Daar zat wel iets waars in, doch ik zou het liever zóó stellen: haar doelstelling was geen andere dan de onze, die luidde ook „volledige ontplooiing van het wezen her vrouw en daardoor invloed ten goede uitoefenen op de geheele maatschappij". Maar..,, om dit veel grootere, dit veeel ZONDAG: Hambroodjes, Kalfsnierstuk, Spinazie, Aardappelen. Warme Weenerpuó- ding met vanillesaus MAANDAG: Spinaziesoep met croutons, Koud kalfsvleesch. Stoofperen, Aardappe len, Omelet. DINSDAG: Varkenskarbonaden, Stamp- tot van raapstelen Vanillevla met rabarber. WOENSDAG: Schelvisch met tomaten- kus, Aardappelen, Kropsla, Pannekoeken. DONDERDAG: Bloemkool met saucijsjes, Aardappelen, Kabinetpudding. VRIJDAG: Bloemkoolsoep, Vischkoekjes, Aardappelen, Dunsel. Botersaus. Vanillerijst. ZATERDAG: Gehakt. Postelein. Aardap- Nlen, Gort met rozijnen. RECEPTEN. GESTOOFDE VISCH MET TOMATENSAUS. Benoodigd: 1 schelvisch, 3 d.L. water. ■Vj?ïi-aroma. 3 lepers tomatenpuree, peper :JUt. 1 ui, 1 lepel fongehakte selderii. 1 ■'tel fijngehakte peterselie, '/s ons boter, Ne; fijngehakte uitie met de selderij in 'e boter truiten maar niet bruin laten •orden De tomatenpuree toevoegen, peper, zout en meer geestelijke te bereiken, moest eerst 't kleinere worden bevochten, moest eerst macht worden Verkregen op economisch en politiek gebied. Dr. W. H. Posthumus-van der Goot. En die strijd om macht en vrijheid, dat verbitterd vechten tegen de taaie krachten van sleur en conventie, van wanbegrip en verdachtmaking, heeft misschien wel al te veel van haar krachten gevergd. Na den strijd, toen de stoffelijke voordeelen waren behaald, kwam de onvermijdelijke inzin king. Periode van onverschilligheid. Een volgende generatie ik herinner me dit nog zeer goed uit eigen studietijd bekommerde zich om de vrouwenbeweging al zeer weinig. Toen dan ook het vrouwen kiesrecht eindelijk werd ingevoerd, werd dit in de vrouwenwereld slechts met gema tigden geestdrift begroet. Men aanvaardde de verkregen voorrechten als vanzelfspre kend. Men maakte zich niet druk meer om vrouwen problemen, men had veelal een afkeer van „gedebatteer", althans over dit soort dingen. En wanneer dit jongere geslacht al eens in contact kwam met de een of andere af- deeling van de „Unie voor Vrouwenbelan gen" of de „Vereeniging van Staatsburge ressen" de oude strijdorganisaties, die nog altijd bestonden en een min of meer kwijnend bestaan voerden dan vroeg het zich af: „waar dient dat eigenlijk nog voor?" Deze reactie, deze onverschilligheid of hoe u 't noemen wilt, heeft stellig een kleine twintig jaar geduurd. En nu Hernieuwde belangstelling. Is een nieuwe lente aan 't opbloeien, nietwaar? Nieuwe idealen, nieuwe Strijd lust „Zeker. Of eigenlijk: het oude ideaal in een nieuw kleed, gedragen door andere menschen, maar niet minder levend dan in den eersten tijd". „Waaraan schrijft u die opleving toe?" Er zijn hoewel de eigenlijke oorzaak water met wat aroma erbij doen en even goed door laten koken. De visch schoon maken. inwrijven met wat zout en in een vuurvaste schotel leggen. De saus er over heen gieten en de schotel plm. uur in een vrij warme oven zetten. Van Hid tot tijd de visch bedruipen met het vocht en voor het opdoen de fijngehakte peterselie er over strooien. VISCHKOEKJES Benoodigd: pond gekookte visch. 4 aardappelen, 1 ei. paneermeel, peper, zout, V: lepel gehakte peterselie. Maggi's aroma, ons boter. De aardappelen fijnmaken en vermengen met de fijngemaakte visch. het losgeklopte ei, peper, zout pe erselie en Maggi's aroma naar smaak (Zilveren vork gebruiken). Van deze massa ronde koekjes vormen en deze door paneermeel halen en in de boter vlug bruin bakken. Inplaats van visch kan men een blikje zalm nemen, inplaats van aardappelen dan eenige beschuiten. WARME WEENERPUDDING. Benoodigd: 125 gr. oud brood zonder korst, 150 gr. suiker. 2'fo d.L. melk, 4 eieren, 100 gr. rozijnen. 5 gr sucade. sap en schil van 1 citroen. Het brood in dobbelsteentjes snijden en vermengen met de gewasschen rozijnen, de gesnipperde sucade. de afgeraspte ci troenschil en het sap. De heele eieren met, 50 gr. suiker kloppen, van de rest van de suiker in een giet ijzeren pan licht caramel branden. Hierbij de kokende melk voorzichtig gieten (van het vuur) en als alles wat afgekoeld is en alle caramel gesmolten, de vloeistof bij de eieren gieten Hierin het brood enz weeken tot het vocht er nagenoeg ingetrokken is. Overdoen in een blikken puddingvorm, die met boter ingesmeerd is. de vorm sluiten en de pudding au bain Marie Vi uut laten koken. Voor het opdoen de pudding zonder deksel even op laten drogen, dan keeren |en warme vanillesaus (3 d.L. er bij voegen). natuurlijk dieper ligt zeer zeker direct aanwijsbare aanleidingen te noemen. Men begon te „knabbelen" aan onze moeizaam verkregen voorrechten. In 1923 kwam u herinnert zich dit nog wel het ontslag aan de gehuwde ambtenares, met uitzon dering der onderwijzeres: vier jaar geleden werd de huwende onderwijzeres uitgescha keld en thans ook de gehuwde. Daarbij kwam nog de bekende circulaire van mi nister de Wilde omtrent de voorkeur, die de man steeds zou genieten, indien zich voor eenzelfde betrekking twee gegadigden van verschillende geslacht aanmelden. Al deze reactionnaire maatregelen brachten de vrouwenbeweging weer in actie. In 1934 had te Amersfoort een conferentie plaats van de „Ned. Vereen, voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap", in welke de beide oude organisaties bovenge noemd waren opgelost. Er was groote belangstelling van oud en jong. Er was ook ongetwijfeld waardeering van beide kanten en tochwas er een kloof, die moeilijk te overbruggen bleek. Twee groepen vrouwen van verschillende generaties waren daar bijeen en tusschen haar lag een hiaat van twintig jaar onver schilligheidTotaal andere wenschen met andere opvattingen had het snel wis selend leven in die jaren voortgebracht. Er werd gevoeld, dat met allen eerbied voor den arbeid, die geleverd was. nieuw, ander werk moest worden gedaan door de jonge ren. Het practische resultaat: de eerste jongerenconferentie te Biithoven in Janu ari 1935. Hier waren uitsluitend Jongere vrouwen bijeen: de leeftijdsgrens was veer tig jaar. En hier is toen ook het Jongeren- Werkcomité gevormd, dat nu bestaat uit de leden: mr. N. S. Corry Tendeloo (pres), mr. Maria Goedhart (secr.). mevr. Hilda Ger ritsen (penn.i. dr. W. H. Posthumus-van der Goot. mevr. A. Vlnk-Oosterveld en mej. Ph. Reitsma. En dit comité slaat nu naar alle kanten zijn wieken uit. U kent onze drie-vrouwen avonden, dit jaar gehouden te Amsterdam, Rotterdam en Leiden, waar telkens drie werkende vrouwen van haar arbeid vertel len; u kent natuurlijk ook de „hutspot clubs", waartoe wij den eersten stoot gaven; de gezellige eetclubs, waar vrouwen en meisjes van alle levensomstandigheden, zoowel gehuwde als ongehuwde, werkende vrouwen als huisvrouwen, bijeenkomen. Het doel van beide is, door kennisneming van eikaars werk en leven de solidariteit onder alle vrouwen te versterken en door per soonlijk contact belangstelling te wekken voor de problemen van onze samenleving, die eigenlijk niet anders zijn dan onze eigen problemen, duizendvoudig vergroot. „Dus in het groot gezien: ontplooiing van de vrouw, groei van enkeling tot gemeen schapswezen „We probeeren het. Het is niet gemak kelijk, maar wat we trachten te doen is, ons bezinnen enzaaienHet oog sten komt later. In ieder geval gaat ons ledental vooruit en dat bewijst de vrucht baarheid van den bodem". Tot zoover mevr. Posthumus, een der jongere pioniersters. Veel van wat zij vertelde, stemde mij tot vreugde, omdat het een diepen indruk in mij opnieuw versterkte. De indruk n.l. dat in breede kringen, ook in de vrouwen van Nederland, het besef begint te ontwaken van de haast overstel pende grootheid en belangrijkheid van onzen tijd. Van de noodzakelijkheid, dat de krachten van allen, die van goeden wille zijn en niet het minst de zeer bijzondere krachten der vrouw! worden ingespannnen voor de ontwikkeling van ons eigen volkswezen In de komende tijden. Het stemde mij tot dankbaarheid, nog- eens te vernemen, dat de vrouwenbeweging niet kwijnt, maar volop lééft, niet „droog" is. maar sprankelt van gloednieuwe moge lijkheden. Een ander maal vertel ik u meer over wat de vereeniging voor vrouwenbelangen practisch doet. Wellicht neem ik u mee naar den eerstvolgenden „hutspotavond.." R. DE RUYTERV. d. FEER. V/OOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD CUD£ /IMGELJ20 doezojtrqotJI 5769 (Ingez. Med.) VEGETARISCHE MENU'S. (Ter vervanging van enkele vleeschmenu's) 1. Kerrysoep met witte boonen. gebakken aardappelen, sla. botersaus, vanillevla met rabarber. 2. Stamppot van rauwe spinazie, warme griesmeelpudding met abrikozensaus. 3. Geroosterd brood met verschillende rauwe groente, Brusselsch lof met kaas saus. aardappelen, rijstkoekjes. 4. Tomatensoep, gestoofde selderijknol, aardappelen, botersaus, chocoladevla. RECEPTEN. GEROOSTERD BROOD MET VERSCHILLENDE RAUWE GROENTE. Per persoon rekent met 1 sneedje brood, bii voorkeur casinobrood, dat geroosterd wordt en gesmeerd. Het brood kan belegd worden: le met geschaafde wortel, radijs en ge hakte peterselie. 2e met andijviesla en radijs. 3e met gehakte spinazie en tomaten- plakjes. We hebben er reeds eerder over geschre ven: borduurwerk, toegepast op japonnen en blouses, op hoeden en handschoenen en tasschen, ja, zelfs op.... mantelcos- stuums, zal in het komend seizoen weer veel worden gezien. Maarlaten we er meteen bijvoegen f ij n borduurwerk en de dames, die bij het vernemen van deze blijde tijding al vlug de borduurnaald en een strengetje katoen hebben gegrepen om „hier en daar een steekje op te gooien" ernstig waarschuwen! Dat is niet de bedoeling! Het borduurwerk, dat straks onze kleeding zal sieren, stelt hooge eischen aan smaak en bekwaamheid. Misschien kan uw geoefend oog dit wel zien aan onze teekening. Het bovenste japonnetje is stellig nog het eenvoudigst van uitvoering, zoowel wat 4e met sla van knolselderij en mayonnaise. 5e met sla van Brusselsch lof en toma- tenplakjes. De groente wordt goed schoongemaakt, gewasschen, tusschen een doek goed uit gedrukt en klein gesneden. Daarna aangemengd met zout. citroen sap of azijn en olie of met mayonnaise. In plakjes gesneden radijs en gehakte Deter- selie dienen voor ganeering. STAMPPOT VAN RAUWE SPINAZIE (4 a 5 pers Benoodigd: V» KG. aardappelen, 3 d.L. melk. 40 gr. boter, zout. 1 K.G. jonge spinazie. De aardappelen koken en er met melk boter en zout purée van maken. De spina zie uitzoeken, wasschen, uitdrukken tus schen een doek (niet te hard) en fijn- hakken of in een gioentemolen fijnmalen. Ze door de purée roeren en 5 minuten laten stoven. Mevr. IJ. F.K. Voltanaflesschenmelk is voordeeliger in het gebruik. U behoeft ze niet te koken en hebt dus geen verlies door overkoken, verdampen en weggooien van vellen. Mevr. T. Yoghurt voorkomt zelfvergif tiging van het organisme door de stofwis selingsproducten der darmbacteriën en houdt U daarom jong en fit. Gebruik F.K. Yoghurt, hygiënisch bereide Yoghurt. Mevr. S. Mel'kinr. „Dijk en Rhijn", Hooge Rijndijk 34, Tel. 813 en Fa. F. v. d. Kloot, Lange Diefsteeg 10. Tel. 812 zijn oude vertrouwde Leidsche zaken. In Oegstgeest is er een filiaal, Kernpenaer- straat 32, Tel. 1956. 7343 (Insez. Med het model als de versiering betreft. Het is gedacht in beige crêpe met borduurwerk in rood en groen. Het zwarte toiletje rechts vraagt een ingewikkelde versiering, die is aangebracht op twee zakken, de eene op het lijfje, de andere op den rok. Het bor duurwerk bestaat uit streepjes en stipjes in witte zijde, waarbij een zijden galon den vorm van het motief onderstreept. Ook het borduurwerk op het lichte toi letje onder aan de teekening trekt de aan dacht door fijnheid van uitvoering. Het kan zoowel in donkerbruin op beige, als in een lichtere tint op zwart of marine blauw worden toegepast. Van „een steekje neergooien" is echter geen sprake: de tee kening moet eerst zorgvuldig op de stof worden aangebracht, voor het werk be ginnen kan. Soms verlaat het borduurwerk het ter rein van de japon en springt over op.... den hoed. Ook hiervan geven we een voor beeld; een stijlvol bladermotief, dat op de handschoenen terugkeert. Tenslotte nog een zeer smaakvol gebor duurde tasch met bijpassend ceintuur, ge dacht in soepel rood leer, met versiering van donkergroene zijde. Hier is dus weer voor elk wat wils. Door het Jongeren-werkcomité der Ned. vereeniging voor vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap wordt van 714 Maart op „De Vonk" te Noordwijkerhout een internaat georganiseerd, toegankelijk voor elk meisje en elke wouw, die graag wat meer van zichzelve en van ons land af wil weten en zoodoende haar plaats in het maatschappelijk leven wil bepalen. Er worden drie series van lessen gegeven, nJ. Psychologie „omgang met u zeiven en met anderen" door Hermien van der Heide. „De kunst om zich uit te drukken" door Jacqueline Royaards-Sandberg en „De huishouding van den staat" door mr. N. S. Corry Tendeloo. Verder zullen enkele voor drachten en aanschouwelijke lessen wor den gegeven en zal een excursie naar Den Haag worden gehouden, waar een zitting van het parlement wordt bijgewoond. Het internaat vindt plaats in combinatie met den ontwikkelingscursus voor Platte landsmeisjes, die jaarlijks op „De Vonk" wordt gehouden door de vereeniging „Bui- tenbedrijf". Op Zondag 14 Maart wordt een Vrou wen-Landdag bijeengeroepen in de jeugd herberg „De Duinark" te Noordwijkerhout, waar bekende vrouwelijke Kamer-, Staten- en Gemeenteraadsleden van verschillende politieke richtingen Zhllen spreken over haar werk. Als spreeksters zullen o.m. on treden de dames C. PothuisSmit. Jo hanna Westerman, mr Frida Katz. mr C. Bakker-Van Bosse. H. M. Blaauw. H Ver- weijJonker. De dag wordt besloten met een gemeenschappelijk"!) maaltijd, wc-tod de aanwezigen uitgenoodigd worden, vrijelijk critiek uit te oefenen op de vrou wenbeweging in het algemeen en op den landdag ln het bijzonder.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9