STADSNIEUWS Jaargang WOENSDAG 3 MAART 1937 No. 23600 iConferentie der Oslo-Staten geopend Rede van minister-president Colijn HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DE HAAGSCHE CONFERENTIE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN |Er daagt een glimp van nieuwe hoop Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f.2.33 per week .TTl.".;. f. 0.18i Franco per post f.2:35 per 3 maanden -f portokostenj (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.>! Economische vrede als middel tot vermindering van politieke spanningen. Hedenochtend om 11 uur ls de bijeen- I komst van experts der Oslo-staten, welke I cp uitnoodiging der Nederlandsche regee- Inng ln Den Haag wordt gehouden, in de iTréveszaal in het departement van Wa- llrrstaat. geopend door den minister-pre- liicent, dr. H. Colijn, die daarbij de vol gende rejle in de Engelsche taal uitsprak: Namens de Nederlandsche regeering wil lik allereerst mijn oprechte dankbaarheid liitspreken jegens de regeeringen van Bei- Is?. Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, lijeden en Finland, dat zij op zoo hartelijke Irjze gevolg hebben gegeven aan onze uit- Inoodiging om naar Den Haag te komen lier bespreking van de handelsbetrekkingen Itosschen onze landen onderling en die met luidere staten. Slagboomen voor den handel lk ben mij er ten volle van bewust dat |(Cn samenkomst van afgevaardigden van de landen, welke de z.g. Oslo-groep vor- Iten. geen vraagstukken van wereld-betee- lkenis tot oplossing kan brengen, maar an- Icerszins kan toch niet worden ontkend dat Itr overal een groeiend besef leeft, dat de Ikconomische moeilijkheden van verschu ilende staten de grondoorzaak vormen van I de politieke spanningen welke een groot (eel van Europa en andere deelen der we- I :eld verontrusten. Indien dit waar is en I ik meen dat het juist is dan zal bevor- I dcrlng van economischen vrede, op zich- l:ell reeds een noodzakelijkheid, tegelijker- I tijd een middel kunnen zijn tot vermin- I tering van bestaande politieke spanningen. Wat wij noodig hebben is een uit breiding van den omvang van het in ternationale handelsverkeer, waardoor de verschillende landen ten volle een uitweg voor hun energie en voor hun arbeidskrachten kunnen vinden. Wij weten maar al te goed dat hfet eco- I tomische beleid der laatste jaren op een I teel anderen koers is gericht. Het is (hans 1 Hen jaren geleden sinds de economische wereldconferentie te Genève samenkwam Iter bespreking van de moeilijkheden van het internationale handelsverkeer en ter beraming van middelen om den toestand te verbeteren. Wij weten evenzeer dat deze conferentie er niet in geslaagd is om de slagboomen voor den handel op te ruimen en dat in de daarop volgende jaren de toe- Si and zich van kwaad tot erger ontwik kelde. Het ls niet zoo gemakkelijk de ware oorzaken der mislukking van de kruistoch ten voor een vrijer handelsverkeer op het spoor te komen. Gedeeltelijk, zij het niet geheel, is deze mislukking zonder twijfel toe te schrijven aan de kortzichtigheid van hen die zich niet genoegzaam rekenschap eivan geven, dat landen over en weer van elkander afhankelijk zijn met betrekking tot hun welvaart. Men zal echter ook in rekening hebben te brengen den wensch der regeeringen om zorg te dragen voor een meer in evenwicht gebrachte natio nale economie vermits door tal van oorza ken het evenwicht der wereldeconomie van vóór den oorlog is verstoord. Nijverheidslanden. onder den indruk ge komen van de bestendigheid van 't plat telandsleven, besloten hun landbouw te be schermen tegen de goedkoopere voortbren ging van andere landen. Landbouwstaten waren er niet langer tevreden mede zich ganschelijk te verlaten op hun landbouw bedrijf. En daar nu samenwerking op in dustrieel gebied met de landbouwstaten zoomin werd aangemoedigd door de in- dustrieelen zelf als door de economen der meer ontwikkelde landen, is de triumf der op de spits gedreven bescherming in al haar verschillende vormen het resultaat geweest instede van een matige protectie. Er daagt nieuwe hoop. Tot eind September van verleden jaar toe scheen er geen mogelijkheid te be staan van een kentering in deze poli tiek van tot het uiterste gedreven pro tectie, doch nu er een overeenkomst inzake het monetaire vraagstuk is be reikt daagt er nieuwe hoop. Met die overeenkomst schijnt een groote moei lijkheid ten aanzien van de verminde ring van handelsbelemmeringen te zijn overwonnen. Tal van denkbeelden zijn reeds geopperd waarvan een der radicaalste is om de quo ta's af te schaffen en te vervangen door laneven met beperking van (ie percentages tot een maximum. Zonder twijfel zult gij allen als deskundigen hiervan meer weten dan ik en daarom wil ik bij deze bijzon- deiheden niet lang stil staan. Ik kan mij '.r toe bepalen u te verzoeken alle mo gelijkheden te onderzoeken, welke voeren tot datgene wat wij allen wenschen, te weten om zooveel mogelijk van de boeien welke den handel kluisteren, te slaken. Ik besef tenvolle dat er geen groot re sultaat te verwachten valt van deze eerste samenkomst. Gij zult van gedachten wis selen, gij zult eventueele mogelijkheden onderzoeken, dan zult gij naar uw landen tcrugkeeren teneinde datgene wat gij ge vonden hebt te vergelijken met het oordeel van verantwoordelijke ministers, en dan. zoo vertrouw ik. zult gij terugkomen om aan uw werk de laatste hand te leggen. Doch ook dan aangenomen dat gij tot gunstige resultaten geraakt zal nog slechts het kleinste deel van uw werk zijn verricht. Dc meestbegnnstigingspolitiek Om twee redenen. Ten eerste: wat wij onder elkander wen schen te doen. raakt ook anderen. De m»estbegunstigingsclausule, hoe heilzaam ook in vele opzichten, is somtijds een be letsel voor het wegnemen van handelsslag- boomen tusschen landen die zulks wen schen te doen doch daarin worden verhin derd door de bestaande toepassing van deze clausule. Het kan daarom noodzakelijk voor u zijn de mogelijkheid van ccn nieuwe interpretatie der meestbegunstigings- clausule in handelsverdragen onder de oogen te zien, waarbij intusschen steeds in het oog moet worden gehouden dat elke overijlde handeling moet worden vermeden en dat niets tastbaars in dit opzicht kan worden gedaan zonder de volledige instemming van die landen, waarmede wij verdragen hebben, ge baseerd op de bestaande toepassing van de clausule. Ten tweede: wij moeten er van meet af aan op bedacht zijn dat niets van eenig belang kan worden bereikt indien grootere mogendheden niet bereid zijn om onze po gingen te steunen. Ons gemeenschappelr1" handelsverkeer is volstrekt geen te ver- waarloozen fact®-,'doch het handelsverkeer van elk onzer met sommige der andere lan den is belangrijker dan dat van één onzer met alle andere leden onzer groep tezamen Bijgevolg komt het mij wenschelijk voor na te gaan hoe men tot 't ontwerpen van zekere voorstellen zal kunnen komen waar mede wij andere mogendheden kunnen be naderen en wel in het bijzonder de groote mogendheden die genegen zijn om naar onze denkbeelden te luisteren. Het is zelfs denkbaar dat gij aan het einde van uw eerste vergadering tot het resultaat zult komen dat het wenschelijk ware een tweede vergadering reeds door afgevaardigden van andere mogendheden te doen bijwonen, wijl immers één enkel voorstel, waartoe gij kunt komen, in staat zal zijn resultaten af te werpen in over eenstemming met de beoogde doeleinden. Het zal noodig zijn een aantal maatregelen te nemen, waarvan enkele nationaal, maar andere buiten eenigen twijfel "een interna tionaal karakter zullen dragen. Bij som mige van die maatregelen kan eenvormig heid van methode worden verwacht, bij andere niet. Om deze reden zoudt gij het wenschelijk kunnen achten de medewer king van anderen in te raspen. De noodzakelijkheid om tot resultaten te komen is overweldigend. Er is overvloed van goederen in de wereld en desniettemin is er zooveel armoede, welke er met be hoefde te zijn. Misschien lijdt een aanzien lijk deel der bevolking van de aarde aan ondervoeding, terwijl er toch soms voedsel vernietigd wordt, als practisch gevolg van een op de spits gevoerde agrarische pro tectie. Sir Frederick Leith-Ross heeft er in zijn bekende „Memorandum on agri cultural protectionism" (uitgegeven door de economische afdeeling van den Volken bond i op zoo overtuigende wijze op gewe zen, dat de inkrimping van sommige mark ten overvoering van markten in andere landen ten gevolge heeft gehad en tot kwantitatieve regelingen tot het redden van lapdbouw-industrieën heeft geleid. De koopkracht van landbouwstaten was dien tengevolge ernstig aangetast en dit leidde dan omgekeerd weder tot werkloosheid in industrieele landen. Dit alles is zeer ontmoedigend,, doch dit mag geen reden zijn ons aan moedeloos heid over te geven. Integendeel, nu er een glimp van hoop daagt, moeten wij het probleem opnieuw aanpakken zonder te letten op de mislukkingen in het verleden. Daarom doe ik ook een beroep op u, om de vraagstuk ken aan te vatten met den fermen wil om iets te doen. Gij zijt vertegenwoordigers der kleinere landen. Onze invloed op de wereld als geheel genomen is zeer be perkt. doch wij beschikken over het enornfe voordeel dat wij onderling geen politieke strijdbijlen te wetten hebben. Wij wenschen slechts wat meer welvaart en anders niets. Onze individueele stem is de stem des roependen in de woestijn, tezamen zullen wij wellicht gehoord worden, indien wij althans in staat zullen blij ken redelijke voorstellen ter tafel te brengen, welke niet enkel en alleen beperkt behoeven te blijven tot tarie ven, quota's en dergelijke slagboomen van den handel. Er kunnen andere middelen ontdekt worden, welke de welvaart onzer volkeren en van de volkeren van andere landen welke ten slotte bereid zullen zijn met ons samen te werken, vermogen te verbeteren. Om op een van deze andere middelen te wijzen, vestig ik b.v. de aandacht op pe mogelijkheid van een meer geor dend stelsel van export en prijsvorming dan het huidige. Ten besluite, mijne heeren, wensch ik u succes in uw werk en tevens een prettig verblijf in Den Haag. De gedeleerden ter conferentie zijn: voor België: de heer M. Suetens, direc teur-generaal van den buitenlandschen handel van het ministerie van buitenland- gche zaken' voor Denemarken: de heer E. Waerum. hoofd van de afdeeling economische poli tiek van het departement van buitenland- sche zaken voor Finland: de heer O. Vahervuovi, hoofdambtenaar voor de handelsaccoorden van het departement van buitenlandsche zaken; voor Luxemburg; de heer Wehrer, regee- ringsadviseur; voor Noorwegen: de heeren C. F. Smith, directeur-generaal voor de handelspolitiek en O. Ravner, hoofd van den regeerings- raad voor economische aangelegenheden; EERSTE BLAD. BINNENLAND. De samenkomst te Den Haag van experts der Oslo-Staten. (Ie Blad). Geen verhooging van steunnormen. (3© Blad). Hardhandige ontvangst van crisisambte naren te Hedel en Kerkdriel. (3e Blad) Dc werkloosheid blijft iets dalen. (Laatste Berichten, le Blad). Een arrestatie te Nijmegen in verband me# de Haagsche moordzaak. (Laatste Be richten, le Blad). Na den overval op een postauto in Den Kaag; de tweede >-erdachte in Antwer pen aangehouden. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Eden over de Engelsche politiek. (3e Blad) Geheime Duitsche schulden ad 2 milliard dollar? (Buitenland, 3e Blad). Japan schijnt Binnen-Mongolië op te ge ven. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. voor Zweden: de heeren G. Sahlin, direc teur en M. Haeggloeff, hoofdambtenaar der handelsafdeeling van het departement van buitenlandsche zaken; voor Nederland: de heeren dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, prof. J. van Gelderen, voor zitter van de commissie van contact voor economische aangelegenheden van het de partement van koloniën en de heer H. A. Hooft, chef van de afdeeling consulaire en handelszaken van het departement van buitenlandsche zaken. De bijeenkomst werd vanmorgen bijge woond door den minister van buitenland sche zaken, jhr. mr. de Graeff, den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. ir. Gelissen, den minister van land bouw en visscherij, mr. dr. Deckers en door den minister van waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude. Dr. Colijn spreekt de openingsrede uüt. Aan tafel (v. 1. n. r.) de ministers Gelissen, de Graeff, Cafijn, v. ISidt de Jeude en Deckëfs. JAARVERGADERING VAN DE NEDERL. REISVEREENIGING. In de bovenzalen van café „In den Ver guiden Turk" vergaderde gisteravond de afd. Leiden der N.R.V. De voorzitter, de heer J. A. v. d. Horst, opent met een hartelijk welkom de bijeen komst en doet eenige mededeelingen over ae goedgeslaagde excursie's o.a. bezoek aan de A.V.R.O -Studio welke binnenkort voor de derde maal zal gehouden worden. Tevens deelt hij mede, dat door het werk-comité van het Instituut „Reclame voor Leiden ais woonplaats", een programma is opgesteld voor een 3-daagsch bezoek aan Leiden voor den prijs van f. 14 alles inbegrepen. Deze circulaire zal aan alle afdeelingen van de N.R.V. worden toegezonden, om se trachten het bezoek aan de Sleutelstad te stimulee- ren. Hierna worden door den 2en secretaris, den heer T. F; Vlieland de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, welke wer den vastgesteld. Bij de ingekomen stukken wordt aandacht besteed aan de nieuwe re geling inzake Afdeelingsnieuws in districten in „Reizen en Trekken" waartegen door het bestuur bij het C.B. is geprotesteerd. Op de algemeene vergadering in Arnhem zal dit nunt op voorstel van den heer Mooy aan de orde worden gesteld. Het jaarverslag over 1936 wordt door den secretaris den heer Joh. Geijtenbeek uitge bracht, waarin de goedgeslaagde herden king van het 25-jarig bestaan wordt ge memoreerd en den heeren Hardeweg en Mooy dank wordt gebracht voor alles wat zij in het belang van de N.R.V. hebben ge daan. Met een beroep op de leden om blij vende belangstelling te toonen voor de le zingen en excursies, besluit de secretaris zijn uitgebreid verslag. De heer P. C. Susan brengt het financieel verslag uit. Het saldo per 1 Jan. 1936 bedroeg f504.37. aan ont vangsten f. 1207.25, aan uitgaven f. 1422.85. "filet saldo op 1 Januari 1937 was f. 288.63. De kascommissie deelt, bij monde van mevr. Holswilder mede, de boeken en bescheiden nagezien en in orde te hebben bevonden, zoodat den penningmeester voor zijn keurig beheer der finantiën décharge wordt ver leend. De aftredende bestuursleden, de hee ren Vlieland en Blitz worden op voorstel der vergadering bij acclamatie herkozen. Ter afvaardiging naar- de algemeene vergade ring wordt het dagelijksch bestuur be noemd en als lid van den raad van afge vaardigden de heer van der Horst aange wezen. Bij de rondvraag stelt de heer Joh. Mooy voor in aansluiting op de circulaire voor reclame van de stad Leiden te probeeren het volgend jaar het congres van de N.R.V. in Leiden te krijgen. De voorz. antwoordt dat de hotel-accomodatie nog steeds een handicap voor onze stad is, doch misschien dat in de toekomst hierin voorzien wordt. Mocht dit dus in vervulling gaan. dan zal zeer zeker het afd.-bestuur z'n uiterste best doen de algem. vergadering in Leiden te doen houden. Hierna sluit de voorzitter met dank voor de aangename discussie de ver gadering. waarna men onder gezellige ver- poozing en een dansje nog eenigen tijd bij een blijft. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Installatiebureau „Elmo", Steenstraat 53, Leiden; electrisch installatie-bureau; gas- en waterleiding. Wijziging handelsnaam in Technisch Bureau H. Swaak. „De Concurrent", Hoogl. Kerksteeg 10, Leiden: verkoop van heeren- en jongens- kleeding. Vestiging filiaal Hoogl. Kerksteeg 12, Leiden, o/d. naam „Het Broekenhuis", dd. Febr. 1936.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1