BINNENLAND Een nieuwe landbouw-uitvoerwet Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Maart 1937 Derde Blad No. 23599 Eenvoudiger controle Geen aparte tuinbouw- uitvoerwet. SPREEKCEL Het water blijft hoog. Waalkade te Nijmegen nog diep onder water. In den hoogen waterstand van de Waal bij Nijmegen en lager af is nog geenszins een gunstige wijziging ge komen. De stand van het water was gisteren te Nijmegen nog 12,52 Meter plus N.A.P. De Waalkade ligt nog diep onder het water. Een chauffeur uit Bennekom, die meende langs de Waal kade naar de electrische centrale te kunnen rijden, is halverwege in het water blijven steken. Hij kon noch voor, noch achteruit. Enkele personen waad den door het water, teneinde de auto op het droge te trekken, waarin men mocht slagen. Verkeersstremming. De A.N.W.B. meldt: Veer 'tLooHuissen: Gestremd. VierlingsbeekBergen: Gestremd. Over tocht alleen mogelijk voor voetgangers en rijwiel per motorboot. Baarlo—Steijl: Gestremd. Overtocht per motorboot voor voetgangers en rijwielen. Renkunmsche veer: Overtocht alleen mo gelijk voor voetgangers en rijwielen per mo torboot. ffageningen (Lexkesveer)Overtocht normaal. Opheusdensche veer: Overtocht normaal. Eek en Wielsche veer: Overtocht dag en nacht normaal. Brakel—Herwijnen: Overtocht gestremd. Kijwielen en voetgangers per motorboot. Cuyk—Mook: Overtocht gestremd. Katwijksche veer (bij Arnhem)Over tocht voor voetgangers en rijwielen per roeiboot. TielWamel: Gestremd. Voetgangers en rijwielen worden overgezet per roeiboot en motorboot. DoornenburgPannerdenAlleen over tocht (voor alle voertuigen) van 6 uur v.m. ;ot 10 uur n.m. Ingensche veerAlleen overtocht overdag toor personen en rijwielen. Rhenen: Overtocht normaal. Beusichemsche veer: Overtocht normaal. Deventer (schipbrug)Overtocht moge lijk alleen voor voetgangers, de brug wordt saarschijniijk spoedig uit de vaart geno men. AI het verkeer gaat over de spoorbrug. Doesburg (schipbrug)Normaal. Veer Wijhe: Gestremd. De volgende wegen zijn gestremd: ZutphenVierakker—WichmondBaak. ZutphenLeestenWichmon,d. Zutphen—BaakSteenderen.' DierenOlburgenSteenderen. DoesburgSteenderen. Normaal zijnde wegen: Doesburg—Dieren. Dieren—BrammenZutphen. ZutphenDeventerWij heZwolle. ArnhemDieren. Oorzaken en gevolgen der depreciatie. DE CONTRÓLE AAN DE SPAANSCHE GRENZEN. Naar aanleiding van geruchten, dat schout bij nacht J. S. C. Olivier zal worden sangezocht door de sub-commissie der non-interventie-commissie voor Spanje, cm zich te belasten met de leiding van de controle ter zee. hebben wij ons met den rehout bij nacht, die te Oegstgeest woont, in verbinding gesteld. Hij deelde mede, dat hem een dergelijk verzoek niet is gedaan en dat hij zelfs over oeze kwestie niet gepolst is. Rede van prof. Goudriaan te Brussel. In een vergadering van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, Zaterdag te Brussel gehouden, heeft prof. Goudriaan. t buitengewoon hoogleeraar aan de handels- hoogeschool te Rotterdam, een uiteenzet ting gegeven van de oorzaken en gevolgen der depreciatie ln Nederland. Na de devaluatie van het pond in Sep tember 1931, bevond Nederland zich al dus spr. ln een kritiek tijdperk. Daar het niveau der wereldprijzen als gevolg van den val van het pond met 20, 30 en 40 pet. was gedaald, kon Nederland, dat weigerde tot devaluatie van den gulden over te gaan, slechts tusschen drie mogelijkheden kiezen: 1. Het kon hopen, dat de val van het pond een prijsstijging in Engeiand zou te weegbrengen, welke de prijzen in goud tot hun oorspronkelijk peil zou terugbrengen. 2. Het kon hopen, dat het mogelijk zou zijn het prijspeil in Nederland te verlagen om vroeg of laat op het wereldgoudpeil te geraken. 3. Het kon hopen, dat een stijging der prijzen in Engeland zou samenvallen met een prijsdaling in Nederland. Men moest zich in Nederland voorberei den op een tijdperk van aanpassing, dat in ieder geval 15 tot 20 jaar zou duren. Het gemiddeld aantal werkloozen in Ne derland, dat vóór de Engelsche devaluatie nooit de 150.000 had overtroffen, nam elk jaar met 50 tot 100.000 toe. Verleden jaar winter had men de 475.000 bereikt en men zou de uitbreiding der werkloosheid als absoluut onvermijdelijk onder het oog heb ben moeten zien, zoolang de gouden standaard gehandhaafd zou zijn gebleven. Men ziet dus de moeilijkheden van deze aanpassingspolitiek, die volgens spr. geen kans op welslagen bood, maar te verklaren is door het feit dat ons volk niet houdt van plotselinge wijzigingen. Nederland was liet laatste land in West- Europa, dat in 1875 den gouden standaard aanvaardde, het is ook het laatste land ge weest, dat den gouden standaard prijs gaf. Thans is de devaluatie in Nederland sinds vijf maanden een feit. In enkele weken heeft het crediet zich hersteld, en is de rentestandaard voor de staats- en gcmeenteleeningen tot drie en drie en een half procent gedaald. Het ren dement van de exportindustrieën heeft zich hersteld. De scheepvaart is opge bloeid en de scheepswerven hebben een overvloed van orders. De export cijfers zijn met 25 a 40 pCt., naar waarde en hoeveelheid, toegenomen. Het aantal werkloozen was in Decem ber 1936 13.000 lager dan in December 1935. De index voor de kosten van le vensonderhoud is niet merkbaar veran derd. In den afgeloopen maand, na vier maanden devaluatie was hij slechts toegenomen met 1.6 pCt. In het verdere verloop van zijn betoog zeide prof. Goudriaan, niet te gelooven aan een spoedigen terugkeer van den gou den standaard. Echter is de in het economische leven door het loslaten van den gouden stan daard geschapen toestand niet de defini tieve en evenmin de gewenschte oplossing. Het tijdperk van de vrije wiselkoersen moet eerder worden beschouwd, als een over gangstijdperk 't welk de menseheid moet doorloopen, zoolang het geen rationeele op lossing gevonden heeft voor het monetaire vraagstuk, m. a. w. zoolang zij geen mone tair stelsel gevonden heeft dat ons be schermt tegen den val der prijzen, de crisis en de werkloosheid. i Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst.) NAAR DE TEXT1ELCONFERENTIE TE WASHINGTON. Bij K. B. is de afvaardiging van Neder land naar de driedeelige technische confe rentie betreffende de textielindustrie, wel- v APr'l a.s. te Washington zal worden Sehouden, als volgt samengesteld: benoemd werden: 1 tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering Dr. j. Wisselink, bijzonder hoogleeraar in de toegepaste economie en bedrijfsleer, in eenderheid betreffende het textielbedrijf aan de Nederlandsche handels-hoogeschool te Rotterdam; b. tot werkgevers-afgevaardigde: ij?' van <2er Muelen, directeur der naam loze vennootschap koninklijke stoomwe verij te Nijverdal; tot arbeiders-afgevaardigde: u. Rengelink, voorzitter van den Alge- reeenen Nederlandschen bond van textiel- atoeiders „de Eendracht" en bestuurslid <}e internationale organisatie van tex tielarbeiders: d. tot technische raadslieden van den tgevaardigde der Nederlandsche regeering: 'e. ir. A P. Drost, hoofdinspecteur van "en arbeid; fcij2e- mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris "1 net departement van sociale zaken; ze. G. J. Teppema. administrateur bij het •Parlement van handel, nijverheid en aeneepvaart; 'ot technische raadslieden van den «roevers afgevaardigde: i jf nvr A. C. van Eek, secretaris van de "brikantenvereeniging mr- B J M. van Spaendonk, secretaris „n de Nederlandsche r.k. vereeniging van «roevers in de textiel-nijverheid; i tot technische raadslieden van den ar- °e ders-afgevaardigde W' ,A v- d. Meys. voorzitter van den r.k. xticlarbeidersbond ..St. Lambertus" en »w de christelijke internationale ^"t'eierhelfters; J* G Ekkel, lid van het algemeen be ton» van 'le' christelijk nationaal vakver- jj-bd in Nederland en voorzitter van de I ijbodandsche christelijke textielarbeiders- „Unitas". HYPOTHEEKBANKEN EN ERFPACHT. Het advies om geen nieuwe hypotheken te verstrekken. Op de vragen van den heer Vliegen in verband met het advies van de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken aan bij die vereeniging aangesloten hypotheek banken inzake het verleenen van hypothe ken op erfpacht heeft de minister van so ciale zaken geantwoord, dat het hem be kend is, dat de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken het besluit heeft ge nomen. „om, zoo lang de te hooge canons der erfpactscontracten niet behoorlijk ver laagd zijn, door de bij de vereeniging aan gesloten hypotheekbanken geen nieuwe hypotheken op erfpacht te doen verstrek ken". De minister is van oordeel, dat het ad vies, voor zoover het strekt om krachtig tegen te gaan den bouw van nieuwe wonin gen op erfpacht, „omdat daardoor een on billijke en fnuikende concurrentie wordt aangedaan aan de eigenaren van reeds bestaande woningen", belemmerend kan werken met betrekking tot de productie van woningen met lage huren, ten behoeve van personen met kleine inkomens. Hij meent echter, dat niet mag worden voorbijgezien, dat het advies overigens, waar het strekt om geen nieuwe hypotheek te verleenen op erfpacht, „zoolang de te hooge canons der bestaande erfpacht niet behoorlijk verlaagd zijn", omgekeerd er toe kan leiden, dat de huren van bestaande woningen verlaagd worden en meer onder het bereik kunnen komen van gegadigden met lagere inkomens. De minister ziet in het geïncrimineerde advies een verschijnsel dat zich ook op ander gebied voordoet n.l. het behartigen van speciale belangen, wat. hoewel zulks niet als onwettig is aan te merken, licht kan leiden tot het innemen van een iet wat eenzijdig .standpunt Het komt den minister eenigszins prae- matuur voor, tegnmaatregelen te baseeren uitsluitend op de publicatie van een ad vies, gelijk hier bedoeld. Naar zijn oordeel kan daarvan eerst sprake zijn. indien ia gebleken, dat het practisch effect van dat advies het algemeen belang zou aantasten. VERVOERBELASTING OP AUTOBUSSEN EN HUURAUTO's IN DUITSCHLAND. De K.N.A.C. deelt mede, dat ingaande gisteren in Duitschland een belasting wordt geheven voor voertuigen als autobussen, huurauto's e.d., waarmede betalende pas sagiers worden vervoerd. Deze belasting be draagt voor buitenlandsche voertuigen, wel ke tijdelijk in Duitschland blijven 0,3 rijks- pfenning per persoon en per in Duitschland af te leggen kilometers, en moet worden be taald bij het grenskantoor. De vermoedelijk in Duitschland te rijden afstand wordt als grondslag voor de berekening der belasting genomen, terwijl afwijkingen moeten wor den verrekend bij het douanekantoor van uitgang. De afstand wordt vastgesteld vol gens de berekening, welke voor de spoor wegen geldt. HR. MS. KRUISER „DE RUYTER" TE SABANG AANGEKOMEN. Aneta meldt 'uit Sabang: Hr. Ms. ..De Ruyter" is heden na een voorspoedige reis en onder belangstelling van alle groepen der bevolking bü daglicht te Sabang gearriveerd. Overal elders werd de „De Ruyter" eveneens hartelijk ont vangen. De kruiser ankerde enkele uren in de baai van Sabang De gewestelijk militair commandant van Atjeh. kolonel Gosenson. met z'n adjudant en de assistent-resident waren ter verwelkoming aanwezig. Van de gelegenheid om de ..De Ruyter" te bezich tigen werd zeer druk gebruik gemaakt. De scheebskacel soeelde vroolijke wiisjes He den om 9 uur is Hr. Ms. „De Ruyter" naar Tandjong Priok vertrokken. Alles is wel aan boord. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissements-rechtbanik te Am sterdam mr. G. C. B. E. Suringar, rechter in de airrondissemens-rechtbank te Rotter dam. Verder is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Assen mr. A. W. L. Bondam, rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Arn hem. UIT NED. OOST-INDIË. De nieuwe directeur van onderwijs. Zooals we gisteren vermeld hebben zal dr. P. J. A. Idenburg benoemd worden tot directeur van het departement van onder wijs in Indië. Wij schreven daarbij in een deel van onze oplaag dat de heer Iden burg verbonden is aan het Centr. Bureau voor de Statistiek en tevens gemeente raadslid is van Wassenaar. Dit blijkt on juist te zijn. Aan het Hbld. ontleenen wij thans de volgende bijzonderheden De nieuwe directeur van onderwijs is een zoon van wijlen den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië A. W. F. Idenburg. Hij is in Indië te Meester Cornells en 8 Juni 1896 geboren en nadat hij zijn studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, met zijn promotie op een proefschrift over de clausule „rebus die Statibus" in het Vol kenrecht. beëindigd had, is hij in 1923 weer naar Indië vertrokken. Hij werd er ter be schikking gesteld van den G.G. en was eenigen tijd werkzaam bij den dienst der belastingen als adjunct-inspecteur. In 1926 werd dr. Idenburg tijdelijk werk zaam gesteld op de alg. secretarie. Een jaar later kreeg hij zijn benoeming tot secreta ris van den Raad van Indië en in 1929 ver gezelde hii den toenmaligen gouverneur- generaal, jhr. mr. A, C. D. de Graeff, op een dienstreis door Zuid-Sumatra. In 1931, na terugkeer van een Europeesch verlof, werd mr. Idenburg refendaris ter algemeene secretarie. Drie jaar daarna werd hij als gouvemements-secretaris ter beschikking van den vice-president van den Raad van Indië gesteld, in welke hoe danigheid hij een werkzaam aandeel had in de Nederlandsch-Indlsch-Japansche on derhandelingen. Na afloop van de bespre kingen kwam mr. Idenburg naar Neder land, waar hij ter beschikking van den minister van koloniën werd gesteld om deze rapport uit te brengen over de onder handelingen met Japan. Daarna keerde mr. Idenburg naar Indië terug en werd ter beschikking gesteld van den directeur van Onderwijs en Eere-dienst. waar hij thans nog werkzaam is. In hetzelfde jaar werd de verdienstelijke hoofdambtenaar benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. WFDONO GEARRESTEERD WEGENS KNOEIERIJEN. Ook dessa-hoofden aangehouden. SEMARANG, 1 Maart. (Aneta) De po litie arresteerde den wedono van Bodja, Kadarisman, in verband met knoeierijen in het Kendalsche. De betrokkene was in 1931 benoemd tot regentschapssecretaris en daarna tot we dono. De politie heeft eveneens verscheidene dessahoofden uit het Bodjasche gearres teerd. De verduisterde bedragen beloopen tien duizenden guldens. Het onderzoek wordt nog voortgezet. HET ECONOMISCH HERSTEL. Export-overschot over 1936 grooter dan totale invoer. BATAVIA. 1 Maart. (Aneta) Blijkens het „Economisch Weekblad" heeft het. ex- port-excedent van Nederl.-Indië over het jaar 1936 f. 332.400.000 bedragen, of wel 54°/o van den totalen uitvoer. De invoeT heeft n.l. f. 282.300.000 beloopen en de uit voer f. 614.700.000. Dit uitvoer-overschot is f. 115.700.000 hooger dan dat voor 1935. toen het 44'Vc bedroeg van den totalen export. In 1929 bedroeg het 27°/o van den totalen uitvoer. De enorme beteekenis van de prijsstijging van export-producten blijkt uit de globale raming van de verwachte vermeerdering der uitvoer-waarde van landbouw-export- Strenger keuring van boter, kaas en pootaardappelen. Ingediend is een wetsontwerp, houden de nieuwe bepalingen nopens het waar borgen van bepaalde eigenschappen en hoedanigheden, van uitgevoerde voort brengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf ilandbouwuit- voerwet 1937). Aan de memorie van toelichting wordt 't volgend» ontleend: Sedert de Landbouwuitvoerwet 1929 in werking is getreden, d. i. met ingang van 1 Febr. 1930, heeft de regeering bevoegd heid maatregelen in het leven te roepen tot het waarborgen van bepaalde eigen schappen of hoedanigheden van uitgevoer de voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt-, en zuivelbedrijf. Die wet is tot heden ten aanzien van tal van producten toegepast. De organen voor de uitvoering zijn: a. de botercontróle-stations, b. de kaascon- trölestations, c. de melkproductencontröle- stations, d. de vereeniging Nederlandsche baconcontróle, e. het uitvoer-contröle- bureau; f. de rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt; g. het Nederlandsch eier- contröle-bureau; h. de Nederlandsche al gemeene keuringsdienst en de plantenziek- lenkundigo dienst. Bepalingen van gelijke orde komen nu eens in de wet, dan weer in algemeene maatregelen van bestuur, koninklijke be sluiten of ministerieele beschikkingen voor. Het thans ingediende wetsontwerp beoogt de geheele regeling van dc uit- voercontrölc op land- en tuinbouw producten naar een eenvoudiger en overzichtelijker plan op te stellen, met behoud van al wat in de practijk doel treffend is gebleken, waaronder sa menwerking tusschen het vereenigings- wezen der belanghebbenden en dc re geering op den voorgrond blijft staan. Hierbij is de volgende hoofdlijn in acht genomen De wetgever wijst de producten aan. voor welke regelen betreffende kwaliteitscon trole bij uitvoer zullen gelden, alsmede, welke straffen gesteld zijn op overtreding van die regelen en welke ambtenaren die overtredingen zullen opsporen. Een algemeene maatregel van bestuur zal verder vaststellen de algemeene voor waarden, waaraan de organisaties moeten voldoen, die de merken, enz. zullen ver strekken. de algemeene rechten en plich ten der leden en andere algemeene voor schriften zooals het beroep en het kosten verhaal. In denzeifden algemeenen maatregel van bestuur, waarin of krachtens welke do eischen zullen worden gesteld, waaraan een in artikel 2 genoemd voortbrengsel zal moeten voldoen (uitvoercontróleblesluit), zal ook de organisatie worden aangewezen, aan welke de uitvoering van de kwaliteits controle op dat voortbrengsel zal worden toevertrouwd. De minister van landbouw en visscherij zal ten slotte de merken, teekenen en be wijsstukken enz. vaststellen on het rijks- toezicht od de vereenigingen regelen. Het is de bedoeling, indien naar deze richtlijnen de wet is tot stand gekomen, de bestaande organisaties, die medewerken cn de bestaande werkwijzen, die doelmatig zijn gebleken, zakelijk op den ouden voet te handhaven in het nieuwe bestel en over toepassing der in deze wet gegeven be voegdheden ten aanzien van in artikel 2 genoemde producten, welke nog niet on der de werking der landbouwuitvoerwet 1929 vielen, met de representatieve orga nisaties te voeren overeenstemming te doen verkrijgen. Hetzelfde zal geschieden terzake van alles, wat tengevolge van deze wets wijziging eenige verandering zal behoeven. Wat eventuèele wijzigingen in reeds vl- geerende regelingen betreft, diene het vol gende: Boter en kaas. I. Voor boter en kaas zal de aanvulling bestaan in meer stringente eischen betref fende het product en zijn verzorging. Thans geldt enkel de eisch, dat zij voorzien moeten zijn van het rijksmerk. Dit biedt echter geen waarborg voor goede kwali teit, doch slechts voor echtheid en onver- valschtheid. Slechts door invoering van keuringen op wettelijken grondslag kan die waarborg verkregen worden. Voor den goeden naam van deze producten en om de gunstige uit komsten. die onze mededingers op de we reldmarkt reeds met verplichte keuring op kwaliteit en verzorging bereikt hebben, moet de bestaande toestand niet langer bestendigd blijven, maar dient op den weg der verbetering te worden voortgeschreden Hierbij, het behoeft geen nader betoog, stelt de minister zich voor. met belangheb benden te overleggen en tot overeenstem ming te komen omtrent een toepassing van de wet, die met de eischen van de practijk der bewerking en verhandeling ten nauw ste rekening zal houden. Van al wat reeds op dit gebied bestaat, zal zooveel mogelijk profijt getrokken worden ten einde de practijk met den geringst mogelijken last tot het grootst mogelijk voordeel te leiden. Pootaardappelen. In de practijk is ook gebleken, dat de re geling voor den uitvoer van pootaardappe len niet volledig tot de gewenschte resul taten voert, doordat niet alle aardappel- uitvoer onder wettelijke controle staat. Telkens blijkt dat vrije uitvoer van andere dan pootaardappelen te veel gelegenheden openlaat om de bedoeling der regeling ie ontgaan en dat hierdoor de goede naam van ons uitnemend potersmateriaal in het buitenland schade lijdt en rechtmatige be langen van bona fide telers en exporteurs in het gedrang komen. De vrees, die bij de invoering der geldende regeling bestond voor moeilijkheden voor den export van consumptie-aardappelen, is bij nader be zien" van de verhoudingen door belangheb benden zoozeer verminderd en de verwach ting, dat keuring van deze zelfs voordeeien zal opleveren voor den handel zoozeer toe genomen, dat de minister over de bezwaren die ontegenzeggelijk aan de uitbreiding van de keuring verbonden zijn, thans meent te moeten heenstappen en ze algemeen ver plichtend te maken. Ook hier zal intus- schen, gelijk reeds herhaaldelijk verzekerd werd. slechts zoodanige regeling zijn goed keuring vinden, die me™ alle rechtmatige verlangens van betrokkenen ten volle re kening houdt en tegenstrijdige belangen zooveel doenlijk verzoekt. Groente en fruit. De verplichte keuring van voor onzen uitvoer van beteekenis zijnde groenten- en fruitsoorten werd reeds langen tijd in de betrokken kringen van teelt en handel, zoowel ter voorkoming van onbehoorlijke handelspractijken, die onze gevestigde ver bindingen in gevaar brengen, als tot be houd en uitbreiding van afzetgebied, nood zakelijk geacht. Het overleg met belanghebbenden heeft dan ook reeds voor enkele tuinbouwpro ducten tot onmiddellijke toepassing er van gevoerd. Deze is neergelegd in den alge meenen maatregel van bestuur van 16 September 1936. Volgens artikel 9 der land bouwuitvoerwet 1929 moet deze algemeene maatregel" van bestuur worden vervangen door een wet. Daar evenwel het thans ingediende wets ontwerp alle gelegenheid biedt van ge dachten te wisselen en te oordeelen over het beginsel van uitvoercontröle op tuin bouwproducten, alsmede over de belicha ming daarvan in het tuinbouwuitvoerbe- stuit is de minister voornemens er van af te zien alsnog de indiening van een ont- werp-tuinbouw-uitvoerwet te bevorderen. Op dezelfde gronden stelt hij zich voor geen uitvoering meer te geven aan art. 9 der landbouwuitvoerwet 1929 betreffende de in den algemeenen maatregel van bestuur van 14 Jan. 1937 vervatte regeling ten aanzin van den uitvoer van tulpenbloemen naar Groot-Brittannië. Noord-Ieriand en den Ierschen Vrijstaat. Ook ten aanzien van deze uitvoercontröle wordt in beginsel beslist in art. 2 van dit ontwerp van wet. Telkens wanneer en niet eerder dan na dat het vereischte voorbereidend overleg met belanghebbenden geschied is en de noodige overeenstemming omtrent de te slellen eischen bereikt is. zullen achtereen volgens voor de andere tuinbouwproduc ten, genoemd in art. 2 van dit ontwerp, bij algemeenen maatregel van bestuur gelijk soortige regelingen worden getroffen. Volgens art. 31 kan deze wet worden aan gehaald onder den titel „landbouwuitvoer wet 1937".. producten in 1937 in vergelijking met het jaar 1935, n.l. voor Java f. 89.000.000 en voor de buitengewesten f. 252.000.000, welk be drag temeer waarde heeft, indien men bedenkt, dat de totale geldwaarde van alle export-producten (inclusief mijnbouw- en andere producten) in 1935 f. 491.000.000 en in 1936 f. 615.000.000 heeft bedragen. Van de geraamde vermeerdering komt rond f. 197.000.000 op rekening van den rubber-uitvoer. Ondanks de prijsstijging van de invoer artikelen is de ruilvoet van Nederl. Indië met het buitenland in de maand December 1936 nog verder verbeterd, omdat de prijs stijging van de uitvoerproducten in den loop van die maand belangrijk grooter is geweest dan die van de invoer-artikelen. De gemiddelde pasar-prijzen (van 120 passar's op Java en Madoera) van de voe dingsmiddelen voor inlanders zijn in de maand December van het vorig jaar niet onbelangrijk gestegen waardoor het index cijfer van de voedingsstoffen der inheem- sche bevolking met 2 punt is gestegen, nl tot 62 Deze stijging is echter niet grooter geweest dan de normale seizoensstijging pleegt te zijn. Het indexcijfer over Decem ber 1935 bedroeg 65. Ondanks de devaluatie waren de prijzen der voedingsstoffen van de inheemsche bevolking op Java en Ma doera in December jl. dus nog lager dan een jaar tevoren. DE CEMSTO-SCHOONMAAKSTERS Een lezer schrijft ons o.m. het volgende: B. en W. stellen voor om het uurloon van de schoonmaaksters in dienst bij de „Cem- sto" van 35 cent per uur op 30 ct. per uur te brengen. Daar dit den schijn wekt alsof .r uitsluitend 35 ct. per uur en niet min der uitbetaald wordt, wijst schr. erop, dat volgens het bestaande reglement van de „Cemsto" uitbetaald wordt: van 130 uur per week 35 ct. per uur; van 3048 uur: 33 ct. per uur: boven 48 uur: 30 ct. per uur Hieruit blijkt dus dat het uurloon ge bonden is aan het aantal uren en dat men cwat zeer logisch is en ook gedaan wordt) het aantal uren per werkster, zooveel mo gelijk, boven de 48 uur brengt ten einde het uurloon op 30 ct. te brengen. De vraag is nu: wanneer de voorgestelde loonsver laging doorgaat, dus het uurloon door den Raad van 35 op 30 ct. gebracht wordt, zal de ..Cemsto" (met een reglement! dit dan op 25 ct. kunnen brengen? Of zal men een minimum stellen van 30 ct. per uur? Zoo dat het geval moge wezen dan blijkt uit bovenstaande regelen, dat dit minimum al reeds bestaat, en den gemeenteraad dus geen beslissing over blijft!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9