ELTAX 666 BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 2 Maart 193) DAG en NACHT de iepziekte. Waar aanleiding van een ingezonden stuk ln ons Blad van Zaterdag j.l. betreffende het rooien van boomen, verzoekt men ons van de zijde van Gemeentewerken mede te deelen, dat daarin meerdere onjuistheden schuilen. Het rooien der boomen in de Stadhou derslaan tusschen Valdez- en Staalwijkstr geschiedde ingevolge besluit van den ge meenteraad. De aldaar staande eschdoorns ihet waren geen kastanjes! i kunnen een kruinbreedte krijgen van 10 meter en ston den in een gazon van 6 meter breedte op een onderlingen afstand van 5 meter. Dit op zichzelf zou voor de gemeente nog.geen reden zijn geweest om in te grijpen, ware het nlèt, dat de bewoners daarom zélf had- der\ verzocht. Dat op den Nieuwe Rijn boomen zijn ge veld. is niet in de eerste plaats het gevolg van het optreden der iepziekte, doch een verkeersnoodzakelijkheid. Door de boomen om den ander te verwijderen, is het moge lijk eep auto tusschen de boomen aan den walkant te plaatsen, waardoor de rijweg vrij blijft. De boomen aan de stadszijde der singels blijven, voor zoover ze geen gevaar opleve ren, gehandhaafd; aan de buitenzijde wor den ze terwiile van het verkeer opgeofferd. Men kan dit betreuren, doch het is een eisch van den tijd. De boomen op de Hooglandsche Kerkgr. waren in hooge mate gevaarlijk. Reeds meermalen waren groote doode stukken af gewaaid. Wat betreft de bewaard gebleven boom- I groep in het Plantsoen, zij opgemerkt, dat twee van de drie boomen onmiddellijk zijn verwijderd, terwijl de derde, welke op ver-1 zoek van een hoogleeraar werd gespaard, kort daarna toch noodzakelijk moest wor den opgeruimd. Tenslotte wijst men erop, dat alle rooiin gen geschieden onder toezicht van het Staatsboschbeheer, dat er wel tegen waakt, dat onnoodig boomen worden geveld! „TJNITAS". Feestelijke jaarvergadering. De Chr. Ver. van Textielarbeiders ,,Uni- tas" hield gisteravond haar feestelijke jaarvergadering in alle zalen van het ge bouw „Prediker". De voorzitter, de heer S. Stokkel. opende de vergadering, die zeer druk bezocht was, met een kort woord, waarbij hij gelegen heid vond om te wijzen op den vruchtbaren artbeid der vereeniging. welke o.m. tot uit drukking komt in het feit. dat ook dit af- geloopen jaar het ledental weer met ruim 10»/. kon worden opgevoerd. Dg vroolijke noot in het programma was toevertrouwd aan deli heer C Spaander man Jr., declamator, die gedurig de lach spieren in beweging wist te brengen en vooral succes oogstte met zijn tranforma- tieschets .JEen reisje door de Alpen" en 't slotliedje „Goeden nacht". De bondsvoorzitter, de heer G. Ekkel, teekende in 'n_korte rede. waarin hij hulde bracht aan het beleid van het afdelings bestuur, het Nederlandsche volk als een nuchter volk, maar dat als het in actie komt, tot groote dingen in staat is Na deze toespraak reikte de bondsvoor zitter aan twee leden der afdeeling, de heeren IJ. J. v. d. Velde en J. Scheffers het gouden C.N.V.-insigne uit, omdat zij reeds 25 jaren de Chr. vakbeweging ononderbro ken gediend hadden, welke onderscheiding de afdeeling door eenige geschenken ver gezeld deed gaan. Ook de voorzitter van den Chr. Besturen bond, de heer J. Schoneveld. kreeg nog gelegenheid om de afdeeling te complimen- teeren. waarbij hij er op wees, dat krach tens eisch der beginselen met den uitwen- digen groei een inwendige opbouw gepaard dient te gaan. Een orkestje zorgde voor de noodige muzikale afwiseling. terwijl tractaties niet ontbraken. De avond is door den voorzit ter op gebruikelijke wijze gesloten. ned. jongelingsverbond. Afd. Zuid-Holland. De afd. Zuid-Holland van het .Ned. Jon gelingsverbond houdt Tweeden Paaschdag haar Prov. Bondsdag alhier. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. J. H. H. v. Beem, Ned. Herv. predikant te Rotterdam- Vreewijk èn G. H. Pels Jzn. In de Hoog landsche kerk vindt een slotbijeenkomst plaats waarin zullen voorgaan de heeren R. v. d. Weide en ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant ter plaatse. DE ALGEMEENE TOESTAND De kwestie der Habsburgers. De Duitsche gezant te Londen heeft te Leipzig nog eens uitvoerig den Duitschen eisch tot koloniën toegelicht en verklaard. Men zie het 3e Blad. Men zal daaruit moe ten condudeeren, dat deze eisch dus weer het groote brandpunt der Duitsche politiek wordt. Intusschen zal de positie van den Duit schen gezant te Londen als zoodanig er niet aangenamer op worden. Het is immers niet gebruikelijk dat een gezant de groote leidende figuur is van de algemeene poli tiek eener regeering. Geruststellend in het betoog van von Ribbentrop was de verklaring dat niet aan vlcot-uitbreiding wordt gedacht, zoo kolo niën worden verkregen; alleen, zal de loop der omstandigheden dan niet dwingen? We vreezen dat in Engeland het vertrouwen niet groot zal zijn. Italië gaat zijn bewapening tot het uiter ste opvoeren, dat Is de conclusie uit het geen de Groot Fascistische Raad te Rome besloot, waarvoor wij verwijzen naar het 4e Blad. Zoo volgt het een consequent '-et a ndere Virginio Gayda behandelt in de Gior- r-ale d'Italia" neg rens de kwestie der Habsburgers. „De Italiaansche politiek tegenover Oos tenrijk, aldus Gayda, is meer dan bekend. Zij berust op het principe der politieke on afhankelijkheid en territoriale onschend baarheid van Oostenrijk met erkenning van het onvervreemdbaar karakter van Duitsche natie zooals is vastgesteld in de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst van 11 Juli 1936. Al hetgeen de Italiaansche politiek denkt te doen voor Oostenrijk gaat dus van dit principe uit. En zoo kunnen wij andermaal bevestigen, dat een her stel der dynastie van de Habsburgers niet actueel en dus gevaarlijk is". Het blad voegt daaraan toe, dat niets in de politieke daden, noch zelfs in de journalistieke literatuur veroorlooft te ge- looven of te doen gelooven, dat Italië gunstig zou staan tegenover een herstel der Habsburgers. Gayda verklaart tenslotte, dat zijn ar tikel werd gemotiveerd door de houding van zekere Fransche politieke kringen, die thans tegenover Italië blijk geven van „slecht humeur". Men zou in Frankrijk blijkbaar Italië als wachter aan den Bren ner willen vastnagelen, maar dan vergeet men zijn imperium, welks belangen het land een breeder politiek voorschrijven". Het Duitsche blad „Der Angriff" wijdt een geestdriftig commentaar aan het ar tikel, waarin de „Glornale d'Italia" zich tegen een restauratie der Habsbuigers in Oostenrijk verzet. Het Duitsche blad constateert, dat de zaak der Habsburgers nu geliquideerd is. De houding van Italië is te belangrijker, omdat Mussolini in de zitting van den Grooten Fascistischen Raad zijn beslissing over de richting van zijn politiek zal be kend maken. Op deze beslissing is reeds voori' _geloopen door het feit, dat de weg van het Italiaansch imperium thans door het Suez-kanaal leidt en nier meer over Klagenfurt. Daarom zullen de groote Ita liaansche manoeuvres dit jaar op en bij Sicilië gehouden worden en niet meer aan den Brenner. Daarom ook versterkt Italië het. eiland Pantellaria, als basis voor de Middellandsche Zee-vloot. In een groot deel van Europa, aldus ver volgt de „Angriff", is de oj>enbare meening een restauratie der Habsburgers vijandig gezind. Het blad besluit met een feilen aanval op de dynastie der Habsburgers en zegt dat de internationale politieke toestand thans van dien aard is, dat elk Oostenrljksch staats man tegenover een terugkeer van Otto slechts de houding kan aannemen van een Horthy, die zich in 1920 met de gewapende macht tegenover Karei van Habsburg stelde. In 't Engelsche Lagerhuis heeft Eden op de vraag waarom onder de bestaande om standigheden aan den Negus een uitnoodi- ging was gericht tot het zenden van een deputatie bij de kroningsplechtigheden, geantwoord, dat deze uitnoodiging juris- tisch volkomen verantwoord was, omdat de regeering de verovering van Abessynlë nog niet had erkend Men moest er echter niet de geringste politieke beteekenis achter zoeken en er slechts een uitvloeisel in zien van de normale procedure bij de kronings plechtigheden. ROEMENIË Gezanten-incident geregeld. instituut voor arbeidersontwikkeling. leidsche dames kapclub. Demonstratie van haarverven. Gisteravond gaf bovengenoemde club, underafdeeling der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" in Restaurant „De Harmonie". Breestraat een demonstratie in haarverven, welke wetenschappelijk werd toegelicht door een specialist op dat ge bied, den heer E. v. Heek uit den Haag. Na een inleiding, waarin de spreker er op wees, dat eenig inzicht in de scheikunde noodzakelijk is om de verfreactie, welke op het hoofd eener cliënte plaats vindt te kunnen begrijpen, werden de aanwezigen als het ware binnengeleid in een schei kundig Laboratorium, waaruit tecrolie, benzol en Totuol de grondstoffen vorm den eener deugdelijke en goede haar verf, om daarna uiteindelijk de verkregen resultaten te bezichtigen. Aan het einde der voordracht wees spreker er op, dat deze avond hoofdzakelijk theoretisch was, doch dat de theorie de grondslag vormt voor een goed uitgevoerde practijk. Een ernstige waarschuwing uitte de spreker tot hel pu bliek bij het koopen van haarverf, daar deze vaak niet alleen teleurstelling wekt. doch bij onkundige behandeling nadeellge gevolgen kan hebben. Een dankbaar applaus beloonde den spr. voor diens leerrijk betoog. De voorzitter, de heer F J. Cornelisse was de tolk der aan wezigen toen hij den spreker een „tot weersziens" toeriep. Natuurvriendengroep verzorgt Film-avond. De Natuurvriendengroep van de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling organiseerde gisteravond in het Volksgebouw een smalfilm-avond over Zwitserland en het Natuurvriendenwerk in Nederland. De vooruitgang, welke de techniek der smalfilm-industrie maakt, bleek duidelijk uit de serie fraaie opnamen, die door de Zwitsersche verkeerscentrale waren samen gesteld en waarin een beeld werd gegeven van een der ski-scholen in het hoogge bergte. Een vast en helder beeld gaf ook de film over de Bliimlisalpgroep en het Kien- dal, welker opnamen verzorgd waren door den geestelijke van het dal, wiens liefde voor het berglandschap en zijn eenvoudige bewoners daarin duidelijk te lezen was. Het gesproken woord van den heer J. Vogt, een der reisleiders van het Arbeiders-Reisbureau der Natuurvrienden hielp nog mede het ge- bodene tot een leerzaam en genoeglijk ge heel te maken. Voor de pauze werden door den afdee- lingssecretaris nog enkele mededeelingen benevens den uitslag van de gehouden foto prijsvraag gedaan waarvoor verschillende aantrekkelijke prijzen beschikbaar waren gesteld door de firma's van der Zanden, Geyenbeek en H. Bonte, wien spr. dan ook warmen dank bracht voor hun welwillende medewerking. Na de pauze werd o.a. nog een serie op namen van enkele Hollandsehe Natuur vriendenhulzen vertoond, die een beeld ga ven van de gezellige sfeer, welke er op deze vacantie-verblijven voor arbeiders heerscht. De films werden door de geluidsinstalla tie met frissche muziek geïllustreerd, het geen de prettige stemming in de goedge vulde zaal zeer verhoogde. De voorzitter der Natuurvriendencom missie de heer A. F. Kriek bracht aan het eind dank aan allen, die aan het welslagen dezer bijeenkomst hun krachten hadden verleend en wekte op voor het lidmaat schap. Na afloop werden de ingezonden foto's nog bezichtigd en volgde prijsuitreiking. BELGIË Wijziging in de regeering? In welingelichte kringen te Brussel ver luidt, dat over een dag of veertien, bij den teiugkeer van van Zeeland, een kabinets reconstructie te verwachten is. Bovesse, de liberale minister van justi ce, zou namelijk, met instemming van de liberale partij, vervangen worden door Paul Hymans, den vroegeren minister van buitenlandsche zaken. De overige ministers zouden evenwel hun portefeuilles behouden Zooals men weet, is reeds geruimen lijd U» kwestie der benoeming van Bovesse tot gouverneur van de provincie Namen han gende. Bovesse is thans naar Frankrijk. Men wijst op het feit. dat de Belgische minister-president, die behoefte aan rust had, naar Frankrijk is gegaan, waarchljn- 1 jk naar het Zuiden, om er eenig verlof door te brengen en dat hij niet wensehte zijn bestemming aan te geven, teneinde niet te worden gestoord. Het i-. niettemin waarschijnlijk, dat hij,' aan het einde van zijn vacantie, d.w.z. over een dag of veer tien. op de terugreis te Parijs eenige be sprekingen zal hebben. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer M. j. Lorié (Rotterdam). Met ingang van 15 Maart a.s. wordt de heer H. Veldhuizen, bureel-ambtenaar der Ned. Spoorwegen op het station alhier, als zoodanig overgeplaatst naar het station Haarlem. De neer C. de Rooy, stationsopzichter en dienstdoend stationschef op het station alhier, zal Donderdag 4 Maart a.s. den dag herdenken waarop hij voor 40 jaar ln dienst trad bij de H.IJ.S.M. Sinds 1 Maart 1923 is de heer de Rooy als d.d. stationschef op het station H.S.M. alhier werkzaam. Onze stadgenoot de heer J. A. Thijs, adspirant-ambtenaar voor Oost-Aziatische Zaken is bestemd voor een uitzending naar Ned. Indië. Mej. B Tan, commies-redactrice bii de generale thesaurie is alhier met verlof uit Indië aangekomen. ENGELAND uit het lagerhuis. Witboek over de noodlijdende gebieden. Het Lagerhuis heeft met 215 tegen 101 stemmen het eerste artikel van de wet op de weerbaarheidsleening aangenomen. Dit artikel betreft de machtiging de lee ning aan te gaan. Het amendement der oppositie, waarbij werd voorgesteld het bedrag van 400 millloen pond terug te brengen op 200 millioen pond werd ver worpen met 199 tegen 87 stemmen. In antwoord op een vraag inzake het aanbod tot samenwerking, op 23 Februari j.l. gedaan door den Amerikaanschen am bassadeur te Parijs, Bullitt, uit naam van president Roosevelt, verklaarde minister president Baldwin, dat de Britsche regee ring te allen tijde een samenwerken met de Vereenigde Staten tot het verlagen van de tolmuren en het kalmeeren van den internationalen toestand, waardoor het mogelijk zou worden de kwestie van de algemeene ontwapening te bespreken, gaarne zou aanvaarden. Het witboek over de noodlijdende gebie den is gepubliceerd. Hierin wordt o.m. me degedeeld, dat in Wales en Schotland mu nitie-fabrieken zullen worden opgericht, voor welk doel 9 a 10 millioen pond ster ling is uitgetrokken. Ook in Lancashire zal een munitiefa briek worden gebouwd, waarvan de kosten op 6 millioen pond sterling worden ge raamd. In dit gebied zal bovendien op kos ten van het ministerie van luchtvaart een fabriek voor den bouw van vliegtuigen worden opgericht, de kosten hiervan wor den op anderhalf millioen geschat. Aan industrieelen, die in de noodlijden de gebieden nieuwe fabrieken oprichten, zullen gedurende vijf jaar faciliteiten en verlichting van belasting worden toege staan. Aan deze industrieelen zullen lee ningen worden verstrekt, welk een totaal van twee millioen pond sterling niet mo gen overschrijden. FINLAND De nieuwe president geïnstalleerd. Gisteren is in den Rijksdag de nieuwe president van de Finsche republiek, Kal- lio. plechtig geïnstalleerd. De nieuwe pre sident hield zijn eerste rede. waarin hij o.a. zeide, dat de buitenlandsche politiek van Finland geen wijziging zal ondergaan. Na ie bijeenkomst van den Rijksdag nam dc afeetreden president, Svinhuvgud ln het riot van den president afscheid van de te- den van den staatsraad en het diploma tieke corps, waarna de buitenlandsche ver tegenwoordigers aan den nieuwen presi dent werden voorgesteld. Men verwacht, dat binnenkort de regeering af zal treden. Staat van beleg verlengd. Roemenië heeft met Duitschland en Italië de moeilijkheden geregeld, welke zich hadden voorgedaan wegens de aanwezigheid van de gezanten van Duitschland en Italië bij de begrafenis van twee leden van de ijzeren garde, die in Spanje zijn gesneuveld. Naar Reuter uit betrouwbare bron ver neemt, zullen de genanten niet worden te ruggeroepen. Het feit, dat Duitschland eh Italië twee van de beste afnemers van Roemenië zijn, zou de oplossing ten zeerste hebben verge makkelijkt. De gezanten hebben verklaard, dat zij den kerkdienst slechts hebben bij gewoond, om getuigenis af te leggen van hun sympathie jegens de Roemenen, die in den Spaanschen oorlog zijn gedood. De staat van beleg en de censuur, welke Is ingesteld na den moord op Duca. is op nieuw voor den tijd van zes maanden ver lengd. De regeering is verder voornemens aan het parlement volmachten te vragen voor het nemen van maatregelen tot het bewaren van de orde en het onderdrukken van de agitatie der rechtsche extremisten gedurende het reces van het parlement. De ministerraad heeft voorts een belang rijke bijeenkomst gehouden, tene nde be sluiten te nemen over maatregelen tot versterking van de orde. O.m. werd besloten tot tijdelijke sluiting van alle universiteiten en studentenhuizen. De un'versiteiten zullen eerst worden her opend na een reorganisatie volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs. Voorts besloot de ministerraad in dit wetsontwerp een nieuw artikel aan te brengen, waarbij het aan studenten op straffe ran verwij dering verboden wordt lid te zijn van een politieke partij, welke ook, of deel te nemen aan politieke betooglngeh Goedgekeurd werd èen wijziging van den tekst betreffende het dragen van politieke uniformen. Ook werd goedkeuring gehecht aan de stappen, die gedaan zijn door den minister voor eeredlenst bij het hoofd van de orthodoxe kerk betreffende sancties op deelneming door priesters aan haatcam pagnes, die de kerk maken tot een instru ment in den polltleken strijd. Tenslotte is de m'nister van binnenlandsche zaken ge machtigd onmiddellijk over te gaan tot ontbinding van alle vrijmetselaarsloges en alle geheime vereenigingen van welken aard die ook mogen ziin. De voorstellen van den minister voor nijverhe'd en handel betreffende bescherming van den arbeid der Roemeensche elementen ziin goed gekeurd. ITALIË. Regeringswijziging? - De aanslag te Addis Abeba - Geschil tusschen de-Bono en Lessona geregeld. Het gerucht gaat opnieuw, dat mogelijk binnenkort wijzigingen in de regeering worden gebracht. Deze zouden noodzakelijk zijn door de be noeming van verscheiden onderstaatssecre tarissen, met name voor de corporaties, ko loniën, pers en propaganda, wier plaatsen thans vacant zijn en door de vervanging van den minister van koloniën, die belast zou worden met een belangrijke missie naar Oost-Afrlka. Een te Dziboeti aangekomen ooggetuige van de bomaanslagen te Addis Abeba heeft den correspondent van de Daily Telegraph een levendige beschrijving van de gebeur tenissen in de Abessijnsche hoofdstad ge geven bij den aanslag op Graziani. Hij ver telt hoe zich duizenden inboorlingen had den verzameld om de giften te ontvangen, die zouden worden uitgereikt ter gelegen heid van de geboorte van den Prins van Napels. Graziani was met zijn staf aanwe zig en in zijn nabijheid stond een greep van 200 hoofden. Om 11.45 uur werd uit deze groep een bom geworpen. Dit was het sein voor het werpen van meer projectielen, ter wijl uit twee verdekt opgestelde machine geweren het vuur werd geopend. Een bom trof een pilaar van het vroegere keizerlijke paleis, waardoor Graziani gewond werd. Generaal Liotta, de Aboena en ver scheidene officieren en manschappen wer den eveneens gewond. Troepen trokken een cordon om de groep hoofden. Op weg naar het ziekenhuis werd de auto van Graziani beschoten. Het station en de strategische punten werden onmiddellijk door troepen bezet. Afdeelingen. voorzien van machinegeweren, patrouilleerden door de straten, terwijl honderden Abessijnen de stad ontvluchtten. Op verschillende plaatsen brak brand uit en bij huiszoekin gen ontdekte men voorraden munitie. Des avonds nam het aantal branden toe. zoodat de stad omringd was door een gordel van vuur. Een dichte rook hing over Addis Abeba. In de brandende huizen kwamen bommen en munitie tot ontploffing. Naar schatting zijn meer dan tweedui zend menschen om het leven gekomen. De Abessijnen stichtten brand in de nabijheid van een opslagplaats van benzine, in het midden der stad, zoodat de Italiaansche soldaten al het mogelijke moesten doen om een ontploffing te voorkomen. Graziani's toestand heet vooruitgaande te zijn. Naar het Berliner Tageblatt uit Addis Abeba meldt, heeft maarschalk Graziani het lijk van ras Desta naar Addis Abeba laten brengen om het daar ten toon te stellen. Het doel zou zijn de bevolking te toonen, dat ras Desta inderdaad dood is en dat daarmee het laatste hoofdstuk van het verzet tegen de Italiaansche heerschappij in Etiopië is afgesloten. Het geschil tusschen maarschalk de Bono c-n den minister van koloniën Lessona is door een eere-raad onder voorzitterschap van senator Santo Romano geregeld. Na afloop der beraadslagingen van dc jury werd het volgend communiqué gepu bliceerd: „Er zijn geen factoren, welke een ont moeting op de wapenen zouden kunnen rechtvaardigen tusschen maarschalk de Bono en minister Lessona". 4556 (Ingez. Med.) ZUID-AFRIKA Smuts maant tot verdraagzaamheid. Generaal Smuts heeft bij zijn installatie als kanselier van de universiteit van Kaap stad een redevoering uitgesproken, waarin hij dringend aanmaande tot een terugkeer naai' eerbied, verdraagzaamheid en men schelijkheid. Wat ook het resultaat moge zijn van de rivaliteit tusschen de fascis tisöhe en communistische systemen, die thans wedijveren om de heerschappij ia Europa, aldus Smuts, ik zou u willen vra gen te gelooven, dat hum vijandigheid jegens ■het beginsel van verdraagzaamheid ten op zichte van ras, godsdienst en politiek zeker een voorbijgaande phase moet zijn, die een symptoom vormt voor de heerschende ver warring en onrust. De onverdraagzaamheid' wordt eerus te meer beschouwd, niet als een terugvallen ln barbarij, maar als een teeken van kracht, vaderlandslievendheid en na tionale tucht, terwijl de zachtmoedige christelijke deugden bespot worden als tee kenen van zwakheid en nationaal verval De mensohelijke geest echter, die eens zün oorspronkelijke boeien geslaakt heelt en zdch ontworsteld heeft aan de slavernij zal zich nooit weer voor goed daaraan onderwerpen. Het tegendeel te gelooven zou zijn te wanhopen aan de menscheüjke natuur en zou een godslastering beteekenen jegens onzen Schepper. VEREENIGDE STATEN Ket Hooggerechtshof - Dc neutraliteitswet - Uit de staalindustrie. President Roosevelt heeft gisteren het wetsvoorstel-Summers geteekend, dat .het mogelijk maakt, dat leden van het Fede rale Hooggerechtshof op 70-jarigen leeftijd aftreden, met behoud van vol salaris. Het Federale Hooggerechtshof heeft met 5 tegen 4 stemmen gisteren de geldig heid erkend van de devaluatie van den dollar. Over een zestal hangende andere groote kwesties heeft het Gerechtshof nog steeds geen uitspraak gedaan. Senator Pittman opende gisteren ln den Senaat het debat over de neutraliteitswet, (zijn eigen ontwerp) met een rede, waarin hij o.a. zeide: „De bedoeling van 't ontwerp is slechts, door enkele redelijke beperkingen op te leggen aan onze burgers, onze koopware» en onzen handel, eenige der voornaamsie oorzaken voor het meeslepen van vrede lievende naties in een oorlog, uit te scha kelen. De bepalingen slaan op alle oorlog voerenden, zonder onderscheid." Senator Borah heeft verklaard, dat hij ook voor een verbod van wapenleveranties en oorlogsleeningen aan oorlogvoerende machten was. Hij kon ook nog goedkeuren, dat Amerikaansche burgers, die op schepen van oorlogvoerenden reisden, hun eigen risico moesten nemen en niet onder de be scherming van de Amerikaansche vlag vie len, maar hij was fel tegen iedere bepaling gekant, die zou beletten dat Amerikaan sche goederen op Amerikaansche schepen vervoerd werden, naar welks haven dan ook. Hij eischte een vloot van voldoende sterkte om den Amerikaanschen buiten- landschen handel te beschermen. Het feit, dat loonsverhoogtngen en dc 40-urige werkweek zullen worden inge voerd door de National en Republican Steel Corporations, de Bethlehem Steel Company, de Indland Steel Company en de Youngstown Sheet and Tube Company, wordt algemeen beschouwd als een voor bode voor reorganisaties in de geheele industrie. Bovengenoemde toezeggingen werden door de genoemde maatschappijen gedaan na uitvoerige besprekingen met de verte genwoordigers der arbeiders. De industrie werkt thans op een basis van 48 werkuren per week. De president der National Steel, Weir, heeft te Pittsburgh bekend ge maakt, dat een minimumloon van vijf dol lar per dag vanaf 16 Maart zal worden in gevoerd, terwijl de uren, die boven de veertig uren per week gewerkt zullen wor den, als overuren zullen worden beschouwd en betaald zullen worden met anderhalf maal het gewone uurloon. De Republican Steel en de Youngstown Sheet and Tube hebben in Cleveland bekend gemaakt, dat het minimumloon van 52'/! ct. per uur ver hoogd zal worden tot. 62V; cent per uur, terwijl overuren betaald zullen worden met anderhalf maal het gewone uurloon. Ook de Bethlehem Steel Cy. heeft mededeeling gedaan van een loonsverhooging van 10 ct. per uur en invoering van de 40-uren- week. Vertegenwoordigers van de Carnegie- Illinois Steel Corporation, de grootste aan geslotene bij de United States Steel, heb ben te Pittsburgh geconfereerd met ver tegenwoordigers van de organisatiecom missie der staalarbeiders, die aangesloten ls bij de commissie voor industrieele orga nisatie van John Lewis, over plannen om de vakvereeniging bij de staalindustrie of ficieel te erkennen. De vakvereeniglnes- leiders hebben bij deze gelegenheid eischen ingediend ten aanzien van loonen, werk uren en andere punten. Men hoopt de tegen 1 April afgekon digde staking te kunnen voorkomen. RUSLAND Negen Duitschers over de grens gezet. Van de 10 Duitschers, die door de r£" 'vering uii Rusland zijn gewezen, zij*- ne' gen onder politie-geleide over de grens ge bracht. Een. Pfeifer genaamd, die r" klaarde lieve- zijn straf uit te zitten Jan over d" Duitsch-Russische grens te wor- den gebracht, mag in Rusland blijven 'J'' dat hij vergunning heeft gekregen zich 111 een ander land dan Duitschland te ves tigen. Hij heette communist te zijnt 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2