STADSNIEUWS De moord in Den Haag De reis van het Prinselijk paar Jaargang DINSDAG 2 MAART 1937 No. 23599 Is de verdachte L. onschuldig? HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Zijn alibi door verscheidene personen bevestigd Dit nummer bestaat uit VtER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsTper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco1 per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 ntnd.) Te Zeil am See hebben Prins Juliana, Prins Bernhard en Prins Aschwin genoten van zon en sneeuw. Op bovenstaande foto's ziet men de Prinses in een sneeuwballengevecht gewikkeld met Prins Aschwin. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben giste ren in gezelschap van Prins Aschwin en andere gasten het kasteel Mittersill bij Zeil am See verlaten. De hooge bezoekers vertrokken per auto naar Innsbruck, waar zij tot hedenavond zullen blijven. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Tirol. Van Innsbruck uit hebben de Prinses en de Prins gisteren een autotocht gemaakt naar Igls. Zij brachten een bezoek aan ver schillende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben. PROPAGANDA VOOR HET NEDERLANDSCHE PRODUCT. Driedaagsche actie in de Sleutelstad. De driedaagsche campagne, welke onder juspiciën van het Nederlandsche Fabri- fetenhuis hier ter stede ten gunste van het Ssderlandsche product wordt gevoerd, is i'Steren ingezet met een middag- en een uondvertooning van de nieuwe propa- fanda-geluidsfilm „Kenau", waarvoor in middaguren bevredigende en des avonds Poote belangstelling bestond. Ter inleiding hield een lid der Propa- Eandacommissie een uitvoerige beschou- ig over de ellende der werkloosheid met daaruit voortvloeiende toenemende cri minaliteit en moreele degeneratie. Spr. vergeleek den tegenwooraigen tijd ™i de 16de eeuw, eenerzijds een periode hn opbouw, dank zij den handelsgeest onzer voorvaderen, anderzijds een tijd van i'mietiging en dreiging van vrijheidsbe- intr (30-iarige oorlog). Gelukkig kent ook onze tijd verschei- J steunpunten voor den nationalen bots, zooals de inpoldering van de Zuider se. de verrichtingen der K.L.M. en an sae "adat spr. nog met tal van voorbeelden d aangetoond, dat door bevoorrechting hn het buitenlandsche product boven het JWtcmen gelijkwaardige en even dure na- •mnale artikel de werkloosheid in de hand 'erdt gewerkt, schetste hij de mooie taak, ïr'ke hier voor de huisvrouw is weggelegd. ..Evenals ten tijde van Haarlem's beleg in Kenau Simonsz Hasselaar de vrouwen koter zich verzamelde in den strijd voor V'iheid en recht, zoo kan ook de huisvrouw hn heden haar land en volk een gewel- Srooten dienst bewijzen. Immers, de falistieken hebben uitgewezen, dat 80"'» hu het gezinsinkomen door de huisvrouw ordt uitgegeven, en het is dus van pro- «rient belang haar te overtuigen van het ptt groote gewicht, dat zij in de schaal JE' bij de bestrijding der werkloosheid ®*nen onze grenzen, san het slot van zijn inleiding weidde W. breedvoerig uit over de verschillende "rids der tentoonstelling, welke vandaag morgen in de Gehoorzaal wordt ge waden. Daarna werd de film „Kenau" vertoond, Wnomen door Chr. Pointl en waarin «ilenne Canivez de hoofdfiguur vertolkt. DE AANGESPOELDE POTVISSCHEN. Groote belangstelling te Rotterdam. De eerste potvisch is gistermorgen in de Parkhaven te Rotterdam gearriveerd, waar hij groote belangstelling trek. Hedenmor gen werd het tweede exemplaar verwacht. Teneinde de visch beter te kunnen ten toonstellen is de kolos met behulp van drie groote bokken op den wal geheschen. waar bij onder het circa 50 ton wegende ge vaarte stevige balken waren geschoven, waardoor beschadiging door de touwen werd voorkomen. Deze touwen waren vastgemaakt rondom den kop. in het. midden en aan den staart, zoodat dc visch in horizontalen stand werd Opgetakeld en vervolgens werd neergelegd. Het cadaver verspreidt een zeer onaan- genamen geur. doch men hoopt dit euvel te verminderen door zoo spoedig mogelijk de ingewanden te verwijderen. Onder de belangstellenden bevonden zich gistermiddag studenten uit Leiden en leerlingen van verscheidene Rotterdam- sehe onderwijsinrichtingen. De bezichtiging van de visch geschiedt tegen betaling, hetgeen voor het Rijks museum van Natuurlijke Historie hier ter stede een uiterst welkome tecmoetkoming is in dp hooge kosten, verbonden aan het tran-oor) en de bewerking in het destruc tiebedrijf te Overschie. J. v. d. ENDT. t In den ouderdom van 59 jaar is te Gouda overleden de heer J. van der Endt, die vele jaren lid was van den Gnudschen gemeente raad en o.m. bestuurslid van den Kamer kring Leiden der Chr. Hist. Unie. CABARETAVOND VOOR IVERKLOOZEN. In de achterzaal van „Zomerlust" organi seerde de heer Alb. Gerritsen gisteravond een cabaretavond voor werkloozen. De 'be langstelling was slechts matig. Door de „The Dutch Players" werden op voortreffelijke wijze een aantal populaire en shownummertjes uitgevoerd, terwijl Alb. Gerritsen met zijn liedjes en praatjes het publiek kostelijk heeft geamuseerd. Een hartelijk applaus beloonde de onvermoei bare artisten. Zooals men weet werd een zekere L. gearresteerd, onder verdenking betrok ken te zijn bij den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 's-Gravenhage gepleegden moord op den Haarlcm- schen garagehouder H. L. heeft echter kunnen aantoonen, dat hij het misdrijf onmogelijk gepleegd kan hebben, daar liij tusschen kwart voor acht en kwart voor elf door verscheidene personen op de Turfmarkt en het Spui in den Haag is gezien. Toen de heer Hess dood werd gevonden was het al over elf. Het lijk was toen reeds koud, zoodat aangeno men wordt, dat de moord reeds gerui- men tijd voor de ontdekking is ge pleegd. Naar aanleiding van een en ander hebben wij met verschillende autohan delaren een onderhoud gehad. De ver klaringen die nagenoeg gelijkluidend zijn, komen op 't volgende neer: In opdracht van S. in de Parkstraat moest L. Vrijdagavond 2 auto's vcr- koopen. te weten een Chevrolet en een Essex. Voor het eerst hebben bekenden L. om kwart voor acht op dc auto markt zien staan. Hij heeft met verschillende personen gesproken. Steeds bleef hij bij de Che vrolet, omdat daar nog al gegadigden voor waren. Tegen 8 uur 30 kwam de autohandelaar B. bij hem en samen namen zij plaats in de auto, in afwach ting van het oogenblik, dat een defi nitief kooper zou komen opdagen. Samen hebben zij zoo tot over tien uur in de auto gezeten. Bemerkende dat er geen kooper meer zou komen, zijn zij naar het café van K. aan de Turfmarkt gegaan. L. had vrijwel geen geld op zak. De eenigc gulden, welke hij had, had hij nog geleend. B. bood L. een kop koffie aan. In gezelschap van anderen is L. ongeveer tot kwart voor elf in het café gebleven. Toen is hij met de Essex naar de Lange Nekstraat gereden. Den volgenden dag was hij weer vroeg bij den autohandelaar B. aan de Nieuwe Haven present. Zij moesten een auto gaan haien in de Laan van Poot. Uit niets bleek, dat L. zenuwachtig was. Klaar met dat werk zijn beiden om twaalf uur in de werkplaats terugge keerd. L., die nog de beschikking had over de Essex, zeidc, dat hij naar huis ging, doch dat hij spoedig weer terug zou zijn. 's Avonds zou hij naar de grens ver trekken, omdat hij daar nog het een en ander kon verdienen. Hij zou zijn zoontje meenemen. In de auto had hij de fiets van zijn zoontje geplaatst. Onderweg naar de Rubensstraat heeft hij panne gekregen, waarop L. besloot met de fiets naar huis te gaan. Bij zijn thuiskomst werd hij gearresteerd, 's Middags werd bij L. huiszoeking ver richt. Daarbij is eenig geld gevonden. Naar L. heeft medegedeeld, wist hij van dat geld niets af. daar het blijkbaar overgespaard geld van zijn vrouw zou zijn. Geconfronteerd met den monteur Jansrna, heeft deze den man herkend, als een van degenen, die met den ver moorde de proefrit heeft gemaakt. De herkenning was gelegen in het feit, dat L. een gezichtsgebrek had. In het signalement, dat de monteur van een der verdachten opgaf was sprake van iemand met een zwarten doek voor het oog. Uitdrukkelijk heeft men ons verze kerd. dat L. nimmer een zwarten doek heeft gedragen en zeker niet op Vrij dag-avond. Wel heeft men iemand anders met een zwarte lap voor het gezicht op de automarkt gezien. Deze was in gezelschap van een an deren persoon. Beiden heeft men uit het oog verloren. Een ander vertelde ons, dat hij mon teur Jansma (de man die met Sloos uit Haarlem is gekomen) te 12 uur 15 van de autobeurs heeft zien vertrek ken. Eerst zou hij per trein naar Haar lem zijn teruggekeerd, doch later ver telde hij, dat hij met een auto van een kennis zou meerijden. Deze auto stond op den hoek SpuiTurfmarkt. Noch het slachtoffer noch JansK waren ge regelde bezoekers der Haagsche auto- beurs. Nader vernemen wij dat de politie thans een ander spoor buiten de residentie volgt. In het belang van het onderzoek kon men daarover nog geen nadere bijzon derheden meedeelen. Morgen zal de gearresteerde voor den Officier van Justitie worden geleid. Deze zal dan al of niet beslissen of hij in vrijheid zal worden gesteld. GEMEENTELIJKE REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. Afscheid van G. Langczaal. In tegenwoordigheid van het volledige ambtenarencorps werd gistermiddag op het bureau van den directeur van voor noemden dienst afscheid genomen van den heer G. Langczaal, die wegens het berei ken van den 65 jarigen leeftijd den dienst als huisvuilophaler met pensioen verliet. In een hartelijke toespraak wees de directeur, de heer J. H. de Jong er op, dat het bereiken van den 65 jarigen leeftijd op zich zelf reeds een feit van beteekenis mag worden genoemd, doch dat dit voor een ge meente-ambtenaar nog in bijzondere mate spreekt. Immers dan is het oogenblik aan gebroken. waarop men den pensioenge rechtigden leeftijd heeft bereikt, wat tevens wil zeggen, dat de dienstbetrekking is ge ëindigd. Deze mijlpaal, aldus de directeur, heeft U thans bereikt en wij hebben gemeend u niet van ons te mogen laten gaan, alvorens enkele woorden tot u te, spreken. Naar mij bleek is u reeds op 16 jarigen leeftijd begonnen uw krachten te geven aan den dienst van reiniging en ontsmet ting. In 1888, dus thans bijna vijftig jaren geleden, kwam u in dienst bij den toen- maligen pachter en wel als vuilophaler. Het waren toen geheel andere tijden, met werkmethoden, welke wij ons thans niet meer kunnen voorstellen. Menigmaal heb ik u hooren zeggen: „Wat leven wij tegenwoordig toch in een ande ren tijd". Vroeger alles even gebrekkig, primitief en gemoedelijk, thans alles be rekend op de meest vlugge bediening, de grootst mogelijke bevordering van aesthe- tica en hygiëne. Geachte Langezaal. het is mij een groot voorrecht u namens burgemeester en wet houders, speciaal namens den wethouder van den dienst, alsmede namens" alle amb tenaren hier aanwezig, hartelijk dank te zeggen voor de trouwe plichtsbetrachting en de onkreukbare eerlijkheid steeds door u aan den dag gelegd. Uw strafregister is nog precies hetzelfde als toen u de loopbaan bij de gemeente begon, derhalve... blank. Nooit was het r.oodig u voor straf voor te dragen, waar uit al weer blijkt uw juiste dienstopvatting. Bij al uw superieuren stond u als een uitstekend werkman aangeschreven en zoo ook gaat u van ons. Van harte wordt u thans de welverdiende rust gegund. Allen wenschen wij u toe hiervan nog vele jaren in goede gezondheid onder dezelfde opgewektheid als waarbij u steeds uw arbeid hebt verricht, te mogen genieten. Nadat neg een der opzichters een kort woord ten afscheid had gesproken, werden ververschingen rondgediend, waarna Lange zaal. oude herinneringen ophalend, harte lijk dank betuigde voor dit afscheid. Een bloeiende azalea in sierpot vertolkte de gevoelens van sympathie voor den scheidenden, plichtsgetrouwen werkman. VOOR 425 JAAR. Een toren val en een torenbouw! Men schrijft ons: De geschiedschrijvers van onze stad ver melden een feit. juist heden vier en een kwart eeuw geleden, waarop wij even de aandacht willen vestigen. Het betreft de oudste hoofdkerk van Leiden, de Pieterskerk dus. die heel vroe ger zeer beroemd moet zijn geweest, door dat aan haar westkant een zeer hooge toren gebouwd was. Zoo hoog zelfs, dat hij den schippers in de Noordzee zeilende tot een „baak en merkteeken" diende. Dit maakt dan ook zijn bijnaam duidelijk: „Koningh vander Zee." Van dien toren nu vertelt een stads secretaris in Orlers' Beschrijving der Stad hst volgende: BINNENLAND. Een nieuwe landbouw-uitvoer-wet inge diend. (3e Blad). Handelsovereenkomst tusschen Nederland en Turkije. (3e Blad). Voorstellen tot wijziging der consumptie- melkregeling. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Von Ribbentrop over de Duitsche eisch tot koloniën. (3e Blad). De Groote Fascistische Raad behandelt diverse resoluties. (4e Blad). De kwestie der Habsburgers. (Buitenland, le Blad). Moord op een Roemeenschen rector-mag- niticus. (Buitenl. Gemengd, 3e Bladl. Wijzigingen in Belgelsche en Itaiiaansche regeeringen? (Buitenland, le Blad). Smuts maant tot verdraagzaamheid. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Int Iaer ons Heeren 1512 opten vijf den dach van Maerte, tusschen den Donderdach ende den Vrydach, inder nacht, recht voor dat de Kloek een sloech. Int leste quartier vanden sel- ven uyre, inden eersten uyre vanden eersten dach van Maerte, soo viel ende storte ter neder den Tooren van St. Pieters Kercke, binnen der Stede van Leyden: ende het Cruys, Becken ofte Pyn-appel metten Maeokelaer, vielen Heer Symon Ewoutsz. Priester ende Pater valide Falyde Bagynen Huys ontstucken, ende daer was veel Houts op sijn bedde ghevallen daer hy op lach ende sliep, ende was in grooter vreesen van syn lyf, soo dat door Gods sonderlinghe gratie den selven Heer Symon niet gequetst en was, noch oock niemant anders. De opmerkzame stadgenoot zal op het Pieterskerkhof nog alleen het schuine af- -dak kunnen waarnemen, waarop dan vroe ger de toren zal hebben gestaan. De brok stukken zullen echter niet ver terechtge komen zijn van waar nu de fragmenten liggen geordend van den nieuwen stad huisgevel. Ons nieuwe stadhuis! Dat is weer ac tueel. De menschen zeggen tot elkander: het schiet al op! En het is waar. Het grauwgrijze geraamte vervult ons hart van de blijde verwachting: het zal er eindelijk van komen! Ook is ons op het bouwter rein een hooge houten stellage niet ont gaan. Daarin zagen we misschien kwam dat wel door dien omgevallen Pieterskerk- toren! den nieuwen Stadhuistoren op rijzen. En in eens hoorden we het caril lon spelen! Het klokkenspel is de ziel van de stad, moet iemand gezegd hebben. Nu meenen wij te weten, dat er in onze stad zich een comité heeft gevormd, dat namens de burgerij een stadhuis-geschenk wil aanbieden. Welke Leidenaars en oud- Leidenaars en vele niet-Leidenaars zouden niet graag dit comité willen helpen? In den nieuwen toren op de historische plek behoort een klokkenspel. En daneen „bezielde" stad! AANBESTEDING VERGROOTING „DE ZIJL". Ten bureele van den directeur van Gemeentewerken is heden aanbesteed het vergrooten van de Bronwatarzweminrich- ting „De Zijl" 't bijmaken van gazons voor zonnebaden met afscheringen en wissel cabines het wijzigen van rioleeringen, lei dingen, enz. een en ander met bijkomende werken. Er waren 18 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: R. Bijker, Haarlem f. 18.500; C. Godschalk Leiden f. 17.200: Ph. Meyers en Zn., Oegst- geest f. 17.100; Gebrs. Schouls, Leiderdorp f. 16.950; Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn f. 16.900: Fa. van Riet, Leiden f. 16.888; Wed. H. v. Driel, Koudekerk f. 16.880D. Kaay en Zn., Oegstgeest f. 16.800; Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude f. 16.500: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand f. 16.400; A. J. de Later, Oegstgeest f. 15.850; W. F. Marcelis, Leiden f. 15.743; J. en P. v. Wijk en C, M. Derenberg, Alphen a/d. Rijn f. 15.725; A. v. Halem en I. Door nik. Leiden f. 15.700: G. A. Koning, Voor schoten f. 15.300; A. J. Langeveld. Leiden f. 15 000: Vogels en v. d. Hulst. Wassenaar f. 14.950; P. J. en H. Visser, Wassenaar f. 14.790. De gunning is aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1