De Italiaansche groote Fascistische raad LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 2 Maarl 1937 Gemeenteraad Alphen AKKERTJES Militaire voorbereiding en de Internationale toestand VRAGENRUBRIEK FAILLISSEMENTEN Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht Gr i&grootI vei'scfdt Conversie geldleeningen - Verkoop van grond - Overneming schietgebouw - Benoeming leden Stembureaux Wijziging Vermakelijkheidsbelasting - Spoedig aanbesteding Raadhuis- bouw. Door prijsstijging bouw belangrijk duurder. Gisteravond vergaderde de raad van Al phen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Mede- deelingen; verschillende goedgekeurde raadsbesluiten. De heer Bergshoef vroeg de hefling vrijstelt: de vermakelijkheden, uitgaande van vereenigingen, tot welker doel en gewone werkzaamheden het geven van vermakelijkheden niet behoort, voor zoover deze vermakelijkheden kosteloos of Inlichtingen omtrent de al of niet goedge- tegen betaling van niet meer dan f. 0.40 per keurde raadsbesluiten i. z. aankoop wei land van mevr. v. d. EntBraat en pand Jonkergouw. Bruggestraat. De voorzitter antwoordde, dat Ged St. omtrent een en ander inlichtingen hebben gevraagd en dat omtrent het pand Jonkergouw reeds de goedkeuring is verkregen. Omtrent 't land moest een rentabiiiteitsberekening worden overgelegd, zoodat dit nog is aangehouden Ingekomen stukken. Verzoeken van wed. persoon toegankelijk zijn en dan voor niet meer dan twee vermakelijkheden voor elke vereeniging per kalenderjaar, en daaraan deze uitbreiding te geven, dat voor derge lijke vermakelijkheden eveneens geen be lasting zal verschuldigd zijn, voor één ver makelijkheid per kalenderjaar, indien de entree-prijs niet meer dan f. 0.80 per per soon bedraagt. Aan de vereenigingen' zou dan de keuze worden gelaten, of zij vrij- J. de Bruijn. H. v. d. Wel en wed. A. Peenc- stelling wenschen voor één vermakelijkheid man. om toeslag op hun pensioen over '37. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. is besloten een toeslag van 40 pCt. te ver kenen. Z. h. st. werd dan aangenomen het voorstel van B. en W. inzake vaststelling v an het voorschot aan bijz. scholen op ae gemeentelijke vergoeding voor 1937. Bij het voorstel inzake vaststelling van de uitkee- ring ex art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1934, dat eveneens z. h. st. werd aangeno men, vroeg de heer Geerlof omtrent het voorschot aan bijz. scholen of een bedrag van f. 10.10 per leerling niet gering is. De voorzitter zeide. dat het een behoorlijk ge middelde is. Z. i. zijn de schoolbesturen la ter tot bezuiniging overgegaan dan de ge meente. terwijl sommige scholen bovental lige leerkrachten hebben. Door de mone taire maatregelen hebben de bezuinigin gen zeker wel het laagste punt bereikt. De bedoeling is verschillende onderhoudswer ken aan scholen jaarlijks geleidelijk te doen uitvoeren, zoodat men niet het ééne jaar veel. en het andere jaar weinig krijgt. Bij noodlijdende gemeenten en waar geen openbare scholen zijn. bedraagt het be drag pl.m. f. 8. Na stemming werd overgegaan tot ver- rieeling van den raad in afdeelingen. De samenstelling werd als volgt: le afd.: de heeren H. van Kleef, J. L H. Boeren; den Ouden. Bergshoeff en van 't Riet; 2e afd.: C. Koren, den Uijl. Ruijssenaars, B. Spreij en J. H. Ruting; 3e afd.: Lam. Veltman, Groenendijk. Geerlof en Verdonk. Tot le den-werkgevers van de commissie van toe zicht op het agentschap der arbeidsbe middeling werden benoemd de heeren A. van Dam. H. van Leeuwen en A. Verruijt. Voor leden-werknemers was de voordracht •T. van Doorn, J. Capel en W. Geerlof. De heer Ruijssenaars merkte op, dat hij in- plaats van den heer van Doorn liever den heer Groenendijk op de voordracht zag ge plaatst. De voorzitter en ook de heer den Uijl gaven in overweging het advies van de organisaties te volgen. Alvorens tot stem ming over te gaan, ging de raad eerst ech ter geruimen tijd in geheime zitting. Na heropening werden benoemd de heeren Groenendijk, Capel en Geerlof. Als voorzit ter werd weer benoemd weth. W. J. Spreij. Bij het voorstel inzake overneming van het schietgebouw der vereen. „Nederland en Oranje" alhier, betwijfelde de heer Groenendijk het zeer, of een en ander ren dabel was te maken, hij achtte het be zwaarlijk voor de gemeente als zulks niet het geval zou zijn, gelet op de subsidie, die aan B. V. L. en Burgerwacht ad f.290.— reeds wordt toegekend. De voorzitter licht te deze aangelegenheid uitvoerig toe en wees er op dat de schietvereen. door ver plaatsing van het gebouw, dat pl.m. f700 heeft gekost, in moeilijkheden is gekomen. Alhoewel B. en W. ook niet enthousiast bezien. Tevens werden verschillende vra gen gesteld omtrent 't uurloon en de voor waarden, die eveneens door den voorzitter werden beantwoord, alsmede omtrent de uurloonen van de a.s. aanbesteding van liet uitbreidingsplan in West en rioleerings- plan. die eveneens door den voorzitter wer den beantwoord Gelet op de emolumenten nadert het loon vrijwel het normale ;n het vrije bedrijf. De heer den Uijl. vroeg in verband met de a.s. verkiezingen eenige plaatsen aan te wijzen tot het aanbrengen van verkie zingsreclame, om het kalken en besmeu ren te voorkomen De voorz. zegde toe, dit verzoek te zullen bezien. Nadat de heer B Spreij had aangedron gen op spoedige aanbrenging van een weg dek bij den oprit van de Lagewaardsche- brug, volgde sluiting. per jaar tegen een toegangsprijs van ten hoogste f. 0.80, dan wel voor twee verma kelijkheden per jaar tegen een toegangs prijs van ten hoogste f. 0.40: b. de grens van de niet-belastingplichtige vermakelijkheden te verleggen door de vrijstelling niet lan- Haag is het adres van het Nationaal Fonds J. L. te L. Het antwoord dat wij in ons Biad van Zaterdag gaven was niet juist. Een Rijr.landsche roe is een lengtemaat en gelijk aan 3.767 meter. Gewoonlijk bedoeld men echter met een rijnlandsche roe een oppervlaktemaat. Een vierkante rijnland sche roe is 3.767 x 3.767 meter. De Rijn landsche roe is dus 21 x (3.767)2 vierk. M. D. P. R. M. te L. Prinsegracht 28, den ger te binden aan een entreeprijs van ten hoogste 40 ct., maar bij een eenigszins hoo- geren toegangsprijs genoemd werd 50 c. ook nog de vermakelijkheid niet belas tingplichtig te stellen. B. en W. gaven den voorkeur aan b. omdat van deze verruiming verschillende vereenigingen profijt kun nen hebben. De heer van Kleef wilde aan dit voorstel nog toevoegen vrijstelling van 1 uitvoering per jaar tot een entreeprijs van 75 cent, om alles te kunnen ondervangen, teneinde tegemoet te komen aan het ver zoek van ..Hosanna". De voorzitter meen de, dat een keuze moest worden gemaakt tusschen a. en b. en wilde niet verder gaan De heer Geerlof zette uiteen hoe en waarom „Hosanna" thans een uitvoering in het Nut geeft tegen de entree-prijzen van 40 en 60 ct. Men heeft zich aangepast en zich tot medewerking van solisten moeten beper ken, zoodat deze vereeniging bij dit voor stel niet gebaat is. Na bespreking, waar aan werd deelgenomen door de heeren Ko ren. Verdonk, Boeren en Lam, deelde de voorzitter mede, dat het college ook wel bereid zou zijn het voorstel te wijzigen tot twee uitvoeringen van 40 of één van 80, doch later kwam de voorzitter hierop te rug. na een bespreking van den heer Boe ren dat bijv. tooneelvereenigingen van bui ten bij een entreeprijs van 75 cent dan nok vrijgesteld zouden zijn. De wethouders en voorzitter zetten dan uiteen, dat men 't mes niet aan twee kanten moest laten snij den óf het een, óf het ander, daar men anders de verordening wel buiten werking kan stellen. Het voorstel van den heer van Kleef werd verworpen met 611 st. Vóór stemden de heeren den Uijl, Verdonk, Groenendijk. B. Spreij, van Kleef en Koren Het voorstel van B. en W. tot vrijstelling bij een entreeprijs van 50 ct. werd aange nomen met 142 st. Tegen stemden de hee ren van Kleef en Koren. Bij de rondvraag vroeg de heer Bergs hoeff of het niet van belang zou zijn, of in verband met de prijsverhooging van 't betonijzer en verder ijzer, dit voor den raadhuisbouw niet vast kon worden be steld. temeer daar de levering soms een half jaar kan duren. Z.i. bedraagt de prijs verhooging, gerekend op pl.m. 15 ton, reeds nu f.3000.De voorzitter deelde mede, dat een en ander zeker van belang is. Hij gaf een uitvoerige lezing in welk stadium de plannen verkeeren. Alles is bestedingkiaar, zoodat spoedig tot aanbesteding zal kun nen worden overgegaan. Juist is de zaak opgezet om officieel toestemming aan het voor bijzondere Nooden. B. te L. U kunt zich wenden tot het bureau van consultatie in den Haag, Prin segracht 45. Het bureau vergadert eiken Maandag, Dinsdag en Woensdag te half twee en eiken Woensdagavond te 8 uur. 2. Belastingjaar 1926/27. Bij res van 25 No. 1926 No. 87 heeft de Minister be paald. dat contributie van een vakvereeni- ging behoort tot de kosten rechtstreeks op het beroep betrekking hebbende, die vo gens dit art. 10 in aftrek van de beroeps opbrengst mogen worden gebracht. 2a. Beslissingen in belastingzaken. 2b. Alleen contributie van een vakver- eeniging. Volgens res. van 22 Maart 1927 No. 28 behoort daaronder niet te worden begrepen de contributie voor een werk loozenkas. de bijdrage in een ziekenfonds en dergelijke bijdragen die niet met de eigenlijke taak van een vakvereeniging in verband staan. 2c/d. Een maximum aantal is niet vast gesteld, evenmin een maximum contribu tiebedrag 3. Het tegenwoordige vastgestelde tarief q. kinderaftrek met ingang van het be lastingjaar 1934/35. 3a. Personeele belasting in 1920. 3b. Als rijksinkomstenbelasting. M. v. d. B. te L. Als het huwelijk werd gesloten met gemeenschap van goederen, vormt de helft van alle goederen de na latenschap. De kinderen en de langstle vende echtgenoot hebben in het beschre ven geval elk recht op een zesde gedeelte der nalatenschap. Het percentage, dat aan successierecht moet worden betaald, hangt af van het bedrag, dat geërfd wordt. Voor kinderen of echtgenoot varieëren de per centages tusschen 2. 5 en 7. Opgeheven wegens gebrek aan actief: N V. Bloembollencultuur en Handel Bijco in liq. te Wassenaar. Statistiek over de maand Febr. Samen gesteld door v. d. Graaf en Co. N.V., Afd. Handelsinformaties. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 36; Amsterdam 46; Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 28; Den Haag 18; Rotterdam 9; Utrecht 10; Gelderland 27; over deze aangelegenheid zijn. is de voor- werkfonds te vragen voor het beschikbaar Noord Brabant 31; Limburg 17; Zeeland 5; t-4...«7 fint /"\r\ /Jan rliwir j. -- zitler toch wel overtuigd, dat op den duur een en ander wel rendabel zal rijn. De heer Groenendijk bleef aanvankelijk nog vast houden aan zijn bezwaren wat den heer Bergshoeff aanleiding gaf. zich óók in de discussie te mengen, waardoor bijna een incident ontstond tusschen de heeren den Uijl en Bergshoeff. De voorzitter trad ech ter tusschenbeide. Na ook den heer Boeren er op te hebben gewezen, dat geen groote kosten voor verwarming of verlichting zul len worden gemaakt, daar de bedoeling is ten gasradiator te plaatsen, werd 't voor stel aangenomen. Z. h. st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. inzake conversie van geld leeningen. Tot leden der per 1 Maart aftr. 3 commissiën tot wering van schoolverzuim werden benoemd in de le comm. H. Zijde: Th. A. Rozestraten, H. Nijhoff. H. S. v. d. Putte. H. van Dongen, H. van Leeuwen. J. de Groot, M. Broekman, E. D. Lodder, K. J. J. H. v. d. Burgh; 2e comm. L. Zijde; J. C. Veerman. P. Baane, D M. Binnendijk. B. A. Wille, A. van Driel J. L. J. Gaillard. L. van Beusekom. J. Th. Verkleij en W. J. v. d. Brink: 3e comm Aarlanderveen: P. M. v. Egmond, H. B. J. v. d. Kreke. P. Pasma, C. den Ouden en C Verdijn. Tot voorz. van het stembureau no. 9 werd benoemd de heer G Bergshoeff in de va cature P. J. Koelewijn; tot leden van 2. H. J. Straathof, voor 13 A. F. Ruijssenaars, voor 14. S. Groenendijk en tot pl.v. leden voor 1. T. Raaphorst en voor 2. H. Sloot haak. De heer B. Spreij vroeg, of men voor 3 al een gebouw heeft. De voorzitter zeide, dat men nog niet klaar is. Indien men de ze kerheid zou kunnen bekomen vóór 26 Mei, zou het voormalige café van Beumei' zeer geschikt zijn. Doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat dit inmiddels verhuurd is. De a.s. raadsvergadering hoopt men echter met een voorstel te kunnen komen. Aangenomen werden de voorstellen in zake verlenging van den geldigheidsduur, de beheers verordeningen voor het grond bedrijf en de water- en lichtbedrijven; ld. inzake verlaging van den huurprijs voor de woning Schoolstraat 14; idem tot verkoop van bouwgrond aan den heer J. Westmaas q.q. en den heer W. Brouwer q.q. De Vermakelijkheidsbelasting Ter tafel kwam de vermakelijkheidsbe lasting. Op de vorige vergadering weraen 2 denkbeelden naar voren gebracht: a. be houd van het tegenwoordige stelsel, dat van gestelde bedrag. Men heeft een begrooting Friesland 14; Groningen 8; Drenthe 3; gemaakt van de prijzen voor de devaluatie Overijsel 13. Totaal 265 faillissementen. To- en_van thans; het verschil zal pl.m. 15 a taal vanaf 1 Jan. 1937 552 faillissementen. 1677 bedragen. Een en ander zal dus in de Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 820 faillis- commissie van openbare werken worden sementen 19. Oom Brom ging er dus maar bij zitten, doch Thijs begon (heel ijverig te spitten, daar het hem onwaarschijnm-k soheen, dat heel het Eskimo-volk hier plots in de lucht verdween. Het plots'ling ophouden van 't spoor kan men toch slechts op één mander verkla ren; en wél, dat hier de Eskimo's in 'n onderaardscihe gang verdwe nen waren! Eerst groef Thijs een tijdlang met zijn handen; zoo maakte hij al 'n kuil met diepe wanden, doch met hand en voeten ging het nog veel beter en spoedig kwam hij tot een diepte van ■een meter! Oom Brom, die thans zijn dorst wat had gelescht, zei: „Doe maar goed je best! Je bent je krachten nuttig aan 't besteden, ook als je niets bijzonders aantreft daar beneden want in zulke diepe kuilen kan men wel een beetje schuilen". Maar plots voelt Thijsje dat rijn voet, ai gravende, iets hards ont moet; hij trapt er op, hoort doffe, holle klankenen vindt een luik van houten planken! „Hier zijn", roept hij, „de Eskimo's dus doorgekropen! Nu maak ik vlug dit luik eens open!" De militaire voorbereiding van het volk en de internationale toestand vormen het onderwerp van het communiqué, dat is uit gegeven over de zitting van gisteravond van den grooten fascistischen raad te Rome. Na een rapport van Mussolini te hebben aangehoord over de militaire voorbereiding der natie, hechtte de groote raad goedkeu ring aan een resolutie, waarin de meening wordt vastgelegd, dat „iedere, zelfs verwij derde eventualiteit van beperking der bewa peningen van nu af definitief is uitgeslo ten". Besloten wordt: 1. een plan ten uitvoer te leggen voor de verdere ontwikkeling der gewapende macht. 2. voor den tijd van vijf jaren de functies te verlengen, die toevertrouwd zijn aan het commissariaat-generaal voor de oorlogsfabricaties. 3. alle actieve krachten der natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel te mili- tariseeren door periodiek oproepen van de mobiliseerbare lichting. 4. een maximale autarchie tot stand te brengen ten aanzien van de militaire behoeften, die zoo noodig moeten voor gaan aan de civiele behoeften. 5. de Italiaansche technische weten schap, uit tc noodigen mede te werken aan een snelle verwerkelijking van deze autarchie, teneinde weerstand te kun nen bieden aan een eventucelen aanval van landen, die rijk zijn aan geld en die grootere natuurlijke hulpbronnen bezitten. Na een redevoering van minister Ciano over den internationalen toestand hechtti de groote raad goedkeuring aan de volgen de resolutie: „De raad geeft uiting aan solidariteit me het nationalistische Spanje, welks overwin ning het einde van iedere bolsjewistische! stuiptrekking in het Westen en het begM van een nieuw machtig tijdperk zal betee-1 kenen van sociale rechtvaardigheid vool het Spaansche volk, dat met het Italiaan-I sche volk verbonden is door eeuwenoud! banden van taal, godsdienst en geschiede! nis. Den minister van buitenlandsche zake! wordt opgedragen deze resolutie ter kennil te brengen van Franco". Voorts werd een tweede resolutie aangeJ nomen, die als volgt luidt: „Na een rapport te hebben aangehoorl van den minister van buitenlandsche zal ken over de Italiaansche politieke activiteil na 18 November, hecht de groote raad daail aan volledige goedkeuring en constateeif tot zijn vreugde, dat de politiek val Duitsch-Italiaansche overeenstemming zie! zoodanig heeft ontwikkeld, dat zij haaf toenemende realistische kracht toont. D raad beschouwt met voldoening de Ita liaanschBritsche accoorden van 2 Janj die een nuttige opheldering beteekenen var de Britsch-Italiaansche betrekkingen tel aanzien van de Middellandsche Zee. e( neemt nota van de positieve resultaten, di( bereikt zijn door de Italiaansch-Turkschi besprekingen. Wederom bevestigt de raai zijn wil tot vreedzame doelmatige samen] werking met alle landen, die getoond heb] ben of toonen zullen te willen samenwer) ken met het fascistische Italië". Aan het einde van de vergadering zonl de raad een groet aan onderkoning Graf ziani en een huldebetuiging aan de ltd liaansche fascisten en arbeiders in Add! Abeba voor de houding, die zij na den i slag hebben getoond. De groote raad morgenavond tien uur weer bijeen komeil (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET ROOIEN VAN TWEE ONZER MOOISTE BOOMEN. „Het gerucht van de bijl des hout hakkers en van des sloopers moker houdt niet op te weerklinken door het and. De dood waart rond en slaat in het wilde om zich heen. Het verderf is alomtegenwoordig. Niets is heilig en niets is veilig. Weerloos zijn onze grootsche en onze bescheiden oude steden, onze lieve dorpen, onze an tieke bouwwerken, onze bosschen, hei den en plassen, onze heuvelen en duinen, tegen de aanslagen der in velerlei gestalten verschijnende ver- woesters onbeschermd is de luister, de heerlijkheid des lands tegen de overal en altijd dreigende bezoedeling en vernietiging" „Het kleine land en zijn groote schoonheid" door dr. Henri Polak. Inderdaad, ik ben het roerend eens met „Vericundus" in het Zaterdagavondblad van „Het Leidsch Dagblad" van 27 dezer, dat „die rondwarende ieoziekte op de meest verrasende plaatsen, ook waar kastanjes staan, een mysterie is, dat dringend opheldering vraagt". Ongetwijfeld en daar zal elkeen het mede eens zijn valt er veel en velerlei natuurschoon ten offer aan het verkeer en wordt het voor den echten natuurvriend steeds moeilijker, plekjes te vinden, heerlijk en stil, waar hij na volbrachte dagtaak met alle beslommeringen van dien. eens heerlijk kan uitrusten en volop gelegenheid heeft echt tot zich zelf in te keeren Waar het oog reikt en ik blijf nu alleen in de omgeving van onze Sleutelstad het ontwaart en ziet niet anders als beton, prikkeldraad en telefoon- en andere, meestal ook betonnen palenVoorwaar, een droevig, in elk geval geen erg opwek kend beeld, waaruit alles, of zoo goed als alles, wat de naam van boom, heester of struik verdient, verdwenen is. Wii aan vaarden het als onvermijdelijk en gelukkig! het nieuwe geslacht, dat zijn land niet anders als zóó heeft gekend Want wiens hart en gemoed komt niet in opstand menigmaal neen. eiken dag wanneer „het gerucht van de bijl des hout hakkers en des sloopers moker" tot zijn (haar) ooren doordringt? Zoo tevoren reeds zeiden, we aanvaarden als onvermijdelijk het kappen van boomen i n onze stad, hoewel de motieven er toe dikwijls raadsel achtig en mysterieus zijn en blijven. Maar dat men zonder eenige piëteit raakt aan de onvergelijkelijke schoonheid van ons plantsoen, een schoonheid, verhoogd door de luister van die wie weet eeuwen oude statige iepen, prachtig gegroepeerd langs de waterkant, waar jong en oud, Leidenaar of vreemdeling zich altijd aan verlustigt, dat mag en kan niet zonder protest geschieden De tweede boom is reeds geveldWaar zal het einde zijn en tot hoever zal de schennende hand zich uitstrekken? Bestaan er inderdaad plan nen dit mooie natuurreservaat, het eenige wat ons hier in Leiden is gebleven te laten verdwijnen? Is dat mogelijk? Kan hier niet door het Gemeentebestuur worden in gegrepen? Het is toch niet waar, dat de Gemeente om materieel gewin, deze mooie oude boomen boomen met een geschiedenis zonder meer zal laten rooien. Wij hebben, zoodra ons oor „het gerucht van de bijl des houthakkers" op een vroege morgen opving, een ontroerende schok ge voeld, welke we aan elke ingezetene van Leiden, maar vooral aan hen die opdracht tot deze schennende daad hebben gegeven, tusschen de werking nol "AKKERTJES" en vanl waardelooze namaak. L daarom goed op dat het merk AKKER op elk, AKKERTJ E-voorkoa "AKKERTJES" zUn van een bijzonda f A\ samenstelling, welke snel en zeker bel K tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglöi KKER) heid, griep, kou. koorts of rheumatic L E Ze verdrijven *n "kater" verrassend anti! J gp'VIEC (AKKER- CACHETS) Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dum, Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 2) d 7242 (Inzez. Med) zouden willen overdragen. Er zijn echte gevoelens die nu eenmaal niet nader omschrijven en te definiëeren zijn Maa| gij die dit leest en ik hoop dat het e velen zullen zijn. zoowei in als buiten J den kent ge dat gevoel, wanneer mena of dier, weerloos wordt gemarteld en zi.it machteloos om te helpen? Of wannej ge 's avonds in de huiskamer luistert naf een stukje schoone muziek en plotseling...] een storing Ge hoort niets meer. Of gelee hoe het menschen menschen als u en t in den oorlog is gegaan of in de Du J sche concentratiekampenOf missctoef kent ge ook dat weemoedige gevoel, ploj sellng alleen te zijnWelnu, dergelijB gevoelens bestormden mij. toen ik hoorf en aanschouwde, hoe men daar op vroege morgen in het Plantsoen aan til kappen was gegaan, en waar nu ontzield f als op een slagveld in stukken aehaT en gekloofd, twee van onze prachtige M men liggen. Boomen. die zachtjes ruisen1! en bewogen door een heerlijk avondwind! of kreunden, loeiden en zuchtend zwieptel wanneer een stormwind ongenadig r-fl kruinen teisterde, die u vertelden met n] boomentaai van zooveel schoone mooie oogenblikken. naast zoovele i'H leed. kommer en verdriet, waaraan onj oude stad zoo rijk is geweest en waarvai zii de overbHivende en stille getuigen - 4 „Velen zijn er in den lande, die worsteling (de strijd om alles wat het behoud van wat mooi en schoon i kan leiden n.l. „N") met een mep lijdend glimlachje gadeslaan, haar i schouwen als een liefhebberij van e 1 noozele menschen. die schreien als M boom geveld, een oud huisje af?e!3 ken. of een grachtje gedempt wor n Het verdwijnen van de schoonn'i des lands is geen onbeteekenen 1 kleinigheid. De strijd voor haar wn<> is geen ernstig en menschen °Pw„„.i spel. Indien ons land zijn sehoon geheel zou verliezen en niets mm si dan dit vait te duchten ^an ton 9 leven zelf van de bewoners des lanp> helft van zijn waarde verloren neo i Met deze regelen uit Dr Henri Pjpa met groote liefde voor zijn land eescn «i boek „Het kleine land en zijn R' jl schoonheid" wil ik eindigen. Ik h00®.. /J dat de instanties dien 't aangaan en ai 1 iets kunnen doen en waarvan men -. veronderstellen dat hun liefde v0° groote schoonheden van historische kenis van Leiden even groot is als ander, maatregelen zullen nemen, o (Mr, kwaad en tenslotte alle vandalisme- goed en intiid* te keeren. Leiden 28'2 1937. ■iend' „Natuurvne 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14