snai Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Maart 1937 Vierde Blad Ns. 23599 KERK- EN SCH00LN1EUWS Op de Ijsbaan LUCHTVAART RECHTZAKEN BRAND- EN SNIJWONDEN. Belangrijke aankoopen voor Soesterberg. J Druk werk voor onze vliegtuig fabrieken. In aansluiting op het laatste punt van let eerste deel van het regeeringsprogram, met name de verbetering van den vlieg- óienst. zijn reeds, en zullen binnen zeer iorten tijd belangrijke bestellingen ge plaatst worden. Op het oogenblik wordt te Soesterberg druk gevlogen met de in Duitschland aan gekochte Bücker-„Jungmann". Leveren deze proefnemingen een goed resultaat op, dan zal worden overgegaan tot de aan schaffing van een geheele serie. Het wekte reeds eenigs verwondering, dat de invlle- jtr van Bücker. Benetz, in ons land bleef m wel in het bijzonder vielen op zijn her- raaide bezoeken aan de „Schelde" te Vlis- slngen, waarbij hij o.a. de „Scheldemusch" roorvloog. De serie Bückers zal echter in licentie door de Kon. Mij. „De Schelde" worden ge- louwd. Voor deze Duitsche machine bestaat poote belangstelling. Het afgeloopen Jaar iaden meer dan honderd toestellen van het type „Jungmann" naar het buitenland geleverd. Dit vliegtuig is een twee-per- üons twee-dekker voor militaire scholing co uitgerust met een motor van 80 Pk. jet is geschikt voor acrobatie-vliegen en jereikt een maximum snelheid van 175 KM. per uur bij een reikwijdte van 650 KM., die door inbouw van een extra tank rergroot kan worden. Het eigen gewicht bedraagt slechts 350 KG., terwijl het brandstofverbruik zeer gering la, n.l. 20 liter per vlieguur, wat jeerkomt op ongeveer 13 1. per 103 KM. Dan neemt men proeven met een eenigs- üns gewijzigde Koolhoven FK 46. bekend ils het standaard-lesvliegtuig der Nat. uuchtvaart School. Te Soesterberg zal deze nachine echter dienst moeten doen als «vliegtuig voor meergevorderde piloten, omdat de gewijzigde FK 46 minder traag op zijn roeren is en tevens geschikt is Toor verschillende stunts. Ook van deze achine wordt een belangrijke bestelling OTcrwogen. Ziet het er voor de „Schelde" en de Koolhoven-fabrieken naar uit, dat dc eerste maanden overbelast gewerkt zal moeten worden, Koolhoven heeft reeds handen vol werk aan dc in uit voering zijnde order voor „trainers" (FK 51) ook Fokker zal hieraan niet ontkomen. De Nederlandsche Vliegtui gen Febriek werkt reeds koortsachtig aan haar order voor 16 „luchtkrui- sers", Fokker T5; terwijl zij nu weer een bestelling kreeg voor 20 jagers D21, max. snelheid 485 K.M. per uur. Buiten al deze belangrijke aankoo pen is er dan nog de Glen-Martin, waarover echter met rrtzekerheid nog weinig gezegd kan worden. De consequentie hieruit wekt in lucht- aartkringen nog wel eenige ong-erustheid. !en schudde reeds het hoofd over het te- ort aan reserve-piloten voor onze lucht- uacht, doch bij een dergelijke uitbreiding iQrdt de toestand toch wel bedenkelijk, ikschien, dat men thans meer de waarde an het zweefvliegen zal gaan inzien, zoo- het „A. H. G. Fokker-Fonds" reeds iaadwerkelijk toonde. achter te kunnen blijven en heeft Mus solini in zijn functie van Minister van Luchtvaart bepaald, dat ^n escadrille van vlif toestellenzal deelnemen. Een dezer toestellen zal bestuurd worden door zijn zoon Bruno Mussolini en majoor Biseo. Doch al deze vooraanstaande piloten zün Minister Got nog niet genoeg. Ook het zwakke geslacht zal meevliegen en dus overweegt hij de deelname van twee vrou wen-équipes. De vliegsters zijn nog niet aan gewezen doch het behoeft wel geen twijfel, dat de talentvolle en lieftallige Maryse Bastie van de partij zal zün. Ook de bekende Amerikaansche aviatrice Amelia Earhart. heeft geseind, dat zij mee zal doen waarmede het vrouwelijk element een geduchte tegenstander voor de manlijke piloten zal vormen. VROUWEN OVER DEN OCEAAN. De race New YorkParijs. Hoewel aanvankelijk de belangstelling tor de te houden luchtrace van New York aar Parijs maar heel schaarsch bleef, üijnt er thans toch nog wel animo te «staan We gelooven echter wel, dat dit oofdzakelijk voortspruit uit het feit, dat «schillende luchtvaartkringen niet over- tofd willen worden en uit dien hoofde hun deelname, bij wijze van nood- tielijk kwaad, hebben toegezegd. Steeds heeft het er naar uitgezien, dat öe wedstrijd een fiasco zou worden. Zelfs vakpers schreef in mineur, vooral hier lande, waar men de zaak nu eenmaal nuchter bekijkt. Het is en blijft een "tenrace. De wedstrijd be palingen laten veel speling en zijn wat betreft de uit- 'hng en voorbereiding te weinig omvat- id. Een groote factor speelt voorts het van dezen wedstrijd. Gaat alles goed zien we alle machines veilig in Frank- landen. nu ja. dan wordt er gezegd: bewijs ls er. het kan. Daar houdt echter mee op. er is ook een andere mogelijkheid. "Mere toestellen, en deze kans is niet sering, kunnen wel nimmer hun eind- li bereikenBuiten het feit. dat we steeds uitermate zuinig moeten zijn t onze goede vliegers, kan dit groote iade berokkenen aan het commercleele («verkeer over den Oceaan, dat nu it in zulk een vergevorderd stadium voorbereiding verkeert. Pierre Cot de jeugdige en enthousiaste Hster van Luchtvaart heeft echter al tinnen gezet op deze grootsche her- king van den tocht van Lindberg in over den „grooten haringvljver" en zal hem hier af kunnen brengen Dies Men we er in en hopen vurig, dat allen lier kleerscheuren uit den strijd zullen J3* belangstelling komt thans echter los JTe- van het DUikle der internationale |*"atiek 'to Mollison. de man die nooit opgeeft door Vrouwe Fortuna misdeeld t™' boet mee, ditmaal in gezelschap van .ynslion Molinier met een driemotorlge Mice; maximum snelheid 385 K.M. per k,-Ditmaal zal 't toch weg geen ialoersch- Ob'n behaald succes van zijn gewezen B?t y Mollison zijn: zooals hij eenigen 'enig vertelde bii zijn poging het re- 'dn 'wwuc imh, IC °«r Kaapstad van zijn vroegere ega J te willen verbeteren ft j riik brengt aan den start de vlle- taoy, Rossi en Arnoux. allen met een (Sf® Caudron-Typhon. 'ik h 116 sr°ote deelname van Frank- oe{'t ook Italië thans gemeend niet DE POSTVLUCHTEN. De ..Edelvalk" is, thuiskomende van de Indië-vlucht, om 9 05 op Schiphol aange komen. JEUGDLUCHTV AARTORGANISATIE. Vergadering der Centrale Commissie. In de een dezer dagen gehouden ver gadering van de centrale jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver voor Luchtvaart wer den belangrijke besluiten, met betrekking tot de ieugdluchtvaartorganisaties genomen. Het jaarverslag van den secretaris, als mede dat van de modellencoimnlss'e, werd goedgekeurd. Het financieel verslag maakte een punt van ernstige bespreking uit en men was algemeen van gevoelen, dat maat regelen tot versterking van de financien dienden te worden genomen. De jaarver gadering zal dit jaar. met met oog op de internationale luchtvaarttentoonstelling, op 6 Augustus gehouden worden. In samen werking met het A.M J.V.-bestuur zal van 21 tot 30 Augustus op de Paalberg te Ermelo een jeugdluchtvaartkamo georganiseerd worden terwijl de ieugdluchtvaartdag dit jaar op 24 Augustus te Ermelo gehouden wordt. Zoowel het kamp als de ieugdlucht vaartdag zullen in het teeken van den modelvliegtuigenbouw staan, terwijl de landelijke wedstrild met modelvliegtuigen dan ook gehouden zal worden In principe werd besloten, dat de ieugdluchtvaart- organisatie een ploeg van 4 a 6 jeugdleden 2al afvaardigen naar den internationalen wedstrijd van modelvliegtuigen, welke dit jaar in Engeland gehouden wordt. De heer ir. Juste van Hattum is benoemd tot lid van de internationale modellen commissie der Fédération Aeronautiquc Internationale. De centrale jeugdcommis sie zal zich belasten met de organisatie van een wedstrijd met schaal- en vlie gende modellen, welke dit iaar. ter gelegen heid van de internationale luchtvaartten toonstelling gehouden wordt. De organisa tie van het bezoek van de schooljeugd aan de internationale luchtvaarttentoon stelling zal eveneens in handen ge'egd wor den van de CJ.C. De secretaris bracht verder nog rapport uit omtrent de luchtvaartavonden, zijn be spreking met bestuursleden van het luchtverded'gingsfonds gn de luchtvaart- tentoonstelling welke door de CJ.C. in samenwerking met de directie van de Gooi- en Eemlander te Hilversum van 17 tot 25 April a s. gehouden wordt. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 3 MAART. LEIDEN. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Voorm. 10 uur en nam. half 3 en half 8, (Biddag vooi het gewas), ds. H. Ligtenberg. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Nam. 8 uur (Biduur gewas), ds. W. Heerma. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 7 uur (Dankdag gewas), ds Stuiven- berg). BODEGRAVEN. Geref Gem.: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Biddag gewas), ds. M. Heikoop van Utrecht HAZERSWOUDE. Salvatorl: Nam. 7 uur, ds. L. Vroeg-in- de-Wey van Waddinxveen. Geref. Kerk: Nam 7 uur (Biduur ge was i, ds. Heuzenveldt. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Hendriksen. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond l Jultanaweg 28)Nam. 7,30 u„ ds. A. P. F. Pop van Monster. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur. ds. van 't Hoog van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen te Nljland R. Bijlsma te Fexta. Aangenomen naar Bussum (als hulp- pred.) J. v. d. Velden, cand. te Utrecht. Naar Leersum H. A. Jellema te Griipskerke (Z.). Naar Mlddelharnis L. Blok te Brandwijk die bedankte voor Neerlangbroek. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Borsselen p. Honkoop te Gra- vanhage en B. v. Neerbos te Vlaardingen. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen te 's Gravenhage-O.. J. B. de Neef te Vriescheloo. GEREF. KERKEN. Tweetal te Oosterbeek D. Scheeie te Assen en J. Weggemans te Beetgum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Amersfoort L. Kletsen te Vlis- singen en J. L. de Vries te Deventer. Dr. F. J. KROP. Morgen herdenkt de bekende Rotterdam- sche prediker dr. F. J. Krop, den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Frederik Johan Krop werd 19 November 1875 te Amsterdam geboren en vertrok als knaap van 11 jaar naar 't Prot. Opleidings instituut te Glay in Frankrijk. Vijf jaar Door J. P. BALJÉ. Met een glimlach om de lippen, maar toch ook wel een beetje schuldbewust, om dat hij zijn zaken dien middag in den steek liet, had hij zijn schaatsen te voor schijn gehaald en met een bijna liefko zend gebaar het vet weggeveegd. Het was alweer zoo lang geleden, dat hij gereden had, meestal had hij er heelemaal geen tijd voor, maar vandaag was het zulk heer lijk, pittig weer, en stond het zonnetje zoo helder aan het strakblauwe firmament, dat hij plotseling besloten had, eens te gaan rijden. Een tocht kon nog niet ge maakt worden, de vaarten hadden nog gevaarlijke wakken en vaargeulen, maar op de ijsbaan kon Je terecht. En daar stond hij dan aan den kant van de baan. Hij zocht zloh een plaatsje op een wankele bank, bond zijn schaatsen onder en ademde diep de pittige winter lucht in. Vlak bij hem was een koek-en- zoopie. een geur van chocolademelk prik kelde zijn reukorgaan en die geur werd vermengd met een sinaasappelaroma; een paar kleuters naast hem zogen het sap uit een smakelijke oranjevrucht. Het deed hem denken aan zijn eigen Jeugd, en het ac centueerde zijn prettig gevoel. Snel deed hij een paar forsche streken, en met genoegen stelde hij vast. dat het nog best ging. Zijn oogen verlustigden zich aan het bonte, aantrekkelijke schouwspel, der over de witte vlakte zwierende me nigte. Alles dwarrelde door elkaar, en de sportieve toiletjes overheerschten. Plotseling werd zijn oog getrokken door een slank jongmeisje, dat eenigszin aan den kant van de baan stond. Iets was er in haar houding, dat hem bekend voor kwam en aantrok. Langzaam reed hij in haar richting en hij liet zijn oogen geen moment van haar af. Warempel, dat was het trotsche, kleine nest. dat hij lederen morgen bij de halte van lijn 6 zag. Als hij er met zijn wagentje op uittrok, zag hij haar altijd staan, en direct had ze indruk op hem gemaakt. Vaak gebeurde het. dat hij zijn auto langzaam liet loopen, en ge lijk met de tram op reed, om te trachten, een blik van haar op te vangen. Maar ze was blijkbaar heel erg trotsch. ze scheen altijd door hem heen te kijken, en geen zweem van een glimlachje had hij ooit vermogen op te vangen, 't Was moeilijk, met zoo'n meisje in kennis te komen. Je kon haar toch niet zoo maar aanspreken, 't Figuur, dat je sloeg, als ze je negeerde.. Maar hier zag hij zijn kans. Op het ijs word.en de menschen anders, losser, ge makkelijker in omgang, toeschietelijker. En hij zag met innerlijke vreugde, dat het slanke ding in haar leuke gele sportjum- per op de schaats geen al te best figuur sloeg. Ze krabbelde een eindje, met de armen zwaaiend om het evenwicht te be waren. deed dan weer een streek, en zst toen! Direct was hij bij haar. Galant hielp hij haar op, en zijn glimlach vond een ant woord. Het trotsche ding van de tram bleek inderdaad anders te zijn. Ze stond hem maar al te graog toe, dat hij haar scheef-zittende schaatsen weer stevig vastbond, en zijn behulpzame hand sloeg ze niet af. Ze reden een baantje, en nog een tweede. Ze zaten als kinderen in het koek-en-zoopie. en ze genoten van de war me chocolademelk met het knappende be schuitje. Lief was ze vond hij'n Leuke boy. constateerde zij Een week lang bleef het vriezen. In die week had Charles Verdonk zijn zaken schromelijk verwaarloosd. Men had hem vrijwel iederen middag gesignaleerd op de ijsbaan „met een meisje In een gele sport- Jumper, dat op de schaats zienderoogen vorderingen maakte." Juist op den dag, dat het begon te rege nen, en het met schaatsenrijden gedaan was, stond er 's avonds een advertentie in de krant: Verloofd Madeion Verbrugge en Charles Verdonk. „Gefeliciteerd meld", stoof Kitty Made- lon's kamer binnen, „vertel eens gauw. hoe ls dat zoo snel in z'n werk gegaan? Ik heb je een week niet gezien, en je bent ver loofd. Heeft-ie eindelijk gedurfd? Waar heb Je hem leeren kennen?" Madeion lachte. „Dank je", zei ze, „en met welke vraag moet ik het eerst begin nen? Met de laatste maar? Ik heb hem leeren kennen op de ijsbaan!" „Oh," begreep Kitty dadelijk, „je hebt hem leeren schaatsenrijden?" Weer lachte Madelon. maar nu iets luider. „Mis." deed ze geheimzinnig, „hij mij!" Kitty's mond viel een paar centimeter open en ze zag er nu juist niet erg snug ger uit. „Hij... jougaapte ze, maar eh „Tja," bevestigde Madelon nog eens, „hij mij." Toen schonk ze rustig een kopje thee in, terwyi Kitty zat te popelen van nieuws gierigheid. „Je weet. dat hij iederen ochtend met z'n wagentje langs de tramhalte reed, en dat de stakker geen middel wist, om met me in kennis te komen. Nou. en je weet, dat m'n gevoel van eigenwaarde me weer hield, om hem daarbij te helpen. Zulke dingen doe je niet als meisje, je vermin dert er je waarde door. Maar toen kwam de vorst. En aangezien de menschen. als het vriest, niet naar de kunstijsbaan gaan, maar naar de gewone ijsbaan, hadden ze mij daar niet noodlg, en had ik mijn mid dagen vrij. Ik ging toen op de gewone ijs baan maar eens een baantje rijden, en toen zag ik hem. Nou, de rest begrijp je zeker wel?" Kitty's mond was al lang weer dicht, en ze knikte met schitterende oogen. „Natuurlijk!" grinnikte ze, „geraffineerd als je bent. deed Je of niet rijden kon, en de stakker vloog, er in. Gemeen van je. Ik zal hem inlichten!" Ze weerde het kussen af, dat haar naar de ooren vloog. „Gaen woord meer!" verbood Madelon haar. „'t Is zoo'n schat, en ik ben dol op hem. Later, heel later mag hij weten, dat ik instructrice was op de ijsbaan. Want als hij dat nu al zou weten dan zou hij wel eens te veel verbeelding kunnen krijgen.." volgde hij de lessen aan het gymnasium, studeerde een jaar te St. Quentin in de philosophic en ving op 17-jarigen leeftijd zijn studie aan aan de Hoogeschool te Pa rijs. In Juli 1897 werd hij doctorandus in de theologie op een proefschrift getiteld: „La pensee de Jésus sur ie Royaume de Dieu avec une appendice sur la question du Fils de l'homme". Aangezien hij niet voornemens was de Fransche kerken te dienen kon hij echter niet promoveeren. In 1897 werd hij candidaat bij de Waalsche commissie In Januari '98 werd hij hulp prediker bij de Waalsche gemeente te 's Hertcgenbosch en 15 Januari 1899 predi kant aldaar. In 1901 ging dr. Krop over naar de Ned. Herv. Kerk en werd predikant te Franeker. In 1903 werd deze standplaats met Zwolle verwiseld en 3 Maart 1912 ver bond dr. Krop zich aan de gemeente van Rotterdam. Dr. Krop neemt in ons vaderland op ver schillende gebied een zeer vooraanstaande plaats in. In Rotterdam ts hij de bezielende leider van de bekende Mannenvereen. „Gij zijt allen breeders", welke vereeniging over de geheele stad en zelfs daar buiten Ls ver takt Lr het gebouw „Geloof en Vrijheid" in de le Pynackerstraat heeft de Jubilaris het centrum van zijn wijteverk. Dr. Krop is in ons land vooral bekend geworden als een verwerd bestrijder van het communisme. Hij is .secretaris-generaal KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantonge recht alhier terecht staan W. W„ overweg wachter der Ned. Spoorwegen aan den overweg Morschweg alhier van de spoor lijn LeidenDen Haag, wegens het niet sluiten der afslultboomen, toen een trein van Den Haag naderde. Verdachte erkende de overtreding; hij was van meening, dat o"e trein reeds gepasseerd was en had daarop de afsluitboomen weer opgehaald. Het O. M. vroeg welke straf door de Ned. Spoorwegen was opgelegd. Verdachte ver klaarde. dat hij in verband met zijn gun stig strafregister was gestraft met in houding van een halven dag bezoldiging. Het O.M. vond het een buitengewoon ern stig feit, maar wilde rekening houden, dat verdachte gedurende 25 jaar nooit een overtreding gepleegd had en eischte f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De waarnemende kantonrechter, mr. Vos, veroordeelde verd. tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. L.. chauffeur te Noordwijkerhout, moest terecht staan omdat hij, rijdende Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan een groote wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodig elk klein snij-, brand- of schaafwondje direct te verbindeD en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zui vert., verzacht en geneest die kleine „ongeluk, jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 DOOZEN 30 en 60 c. TUBE 25 c. POEDER In STROOIBUS 40 c. van de Entente Fraternelle ïnternaUontOe h°P, de Beekla*n a!daar' pour la Dèfenre contre le Bcchevisme sur veiligheid van het veikeer op zeer ern- le Terrain Moral et Religieux en in die kwaliteit trad hij op met lezingen te Berlijn en te Noorwegen. Van het Landelijk Werk comité dr O. Schabert is dr. Krop de stuw kracht en leider. Allerwege in den lande heeft hij vergaderingen georganiseerd waar Russische predikanten kwamen vertellen van hun ervaringen in Sovjet-Rusland en geen poging heeft dr. Krop onbeproefd ge laten om verbannen Russische predikanten weer in vrijheid te krijgen en daartoe trad hij in contact met vooraanstaande staats lieden. Warm vriend van Frankrijk erkende de Fransche regeering zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in 't Legioen van Eer en tot groot-officier van het Ara bisch Legioen van Eer. Ook werd hem het eere-doctoraat van de «Parijsche faculteit aangeboden Van Finsche zijde werd hem de onderscheiding van de orde van de Witte Roos verleend. Het is de wensch van dr. Krop dat zijn gedenkdag zonder feestelijkheden passee- ren zal. ZILVEREN JUBILEUM VAN DS. J. J. C. KARRES. Ds. J. J. C. Karres, voormalig predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hazerswoude, thans te Apeldoorn, hoopt den lOen Maart a s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herden ken. Ds. Karres was te Hazerswoude werk zaam van 3 Sept, 1916 tot 2 Mei 1920, stige wijze in gevaar heeft gebracht, door hoewel er ruimte genoeg was om te pas- seeren, twee wandelaars, de heer en mevr. Klinkenberg, die geheel rechts van den weg liepen, ondersteboven gereden had. waarbij de heer K. zóó ernstig verwond werd, dat hij 8 weken in een ziekenhuis verpleegd moest worden en neg is de heer K. niet geheel hersteld. Mevr. Klinkenberg, als getuige gehoord, verklaarde, dat zij en haar man geheel rechts van den weg lie pen, toen zij plotseling ondersteboven wer den gereden. Door de ernstige verwondin gen van haar man had zij groote finan- cleele schade geleden Daar het bedrag te hoog was voor het Kantongerecht, zal zij dit langs civielen weg moeten vorderen Het O.M. wees verdachte er op, dat er een zeer ongunstig rapport van de politie was ingekomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat verdachte zeer onverschillig en woest rijdt en niemand met de autobus meegaat als verdachte hierop als chauffeur dienst doet. Het O. M. wees er op. dat als het rij bewijs Ingetrokken wordt, verdachte ge heel bloedeloos is; niettemin is een zeer strenge straf op zijn plaats, waarom het O. M. eischte f, 25 boete of 15 dagen hech tenis, bovendien één week princioale hechtenis (voorwaardelijk) en één jaar Intrekken van het rijbewijs, eveneens voor waardelijk. met een proeftijd van 2 jaar. Over 8 dagen zal de Kantonrechter von nis wijzen. L. B., koopman uit Den Kaqg, moest terecht staan omdat hij op de Hoogewoerd da solt mot 7240 (ingez. Med.) met zijn auto onnoodig links had gehou den, waardoor hij een juffrouw, die geheel rechts met een rijwiel aan haar hand liep, ondersteboven had gereden en het rijwiel grootendeels vernield werd. Verdachte beweerde, dat hij door een tegenligger verblind was geworden. Mej. Joh. Enning verklaarde, dat er geen tegen ligger geweest was; zij liep met nog twee meisjes op het trottoir met de fiets aan haar hand. Verdachte had haar.f. 0.25 schadevergoeding gegeven, terwijl nader hand de aangerichte schade f. 2.70 bleek te zijn. Het O. M. eischte f.25 boete of 15 dagen hechtenis met toewijzing der schade a f. 2.70 min f. 0.25. De waarne mende kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f. 8 boete of 5 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering f. 2.70. H van der B. uit Den Haag. moest te recht staan, omdat hij met zijn auto bij den Apothekersdijk het rechterverkeer geen voorrang had verleend, waarvan een zeer ernstige autobotsing het gevolg was geweest. Het O. M. eischte f. 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Mej. L. H., chauffeuse, moest voor de zelfde overtreding terecht staan. Zij had met haar auto geen voorrang aan het rechterverkeer hoek Haarlemmerstraat- Haven verleend, waarvan ook een ernstige botsing het gevolg was geweest. Verdachte verklaarde, dat het uitzicht belemmerd was door de gele tram, die al daar stilstond. Het O. M. wees verdachte er op, dat zij in 2 jaar reeds meermalen veroordeeld was voor verkeersovertredingen. Als dit zóó doorgaat zullen de boetes steeds hooger worden; thans eischte het O.M. nog f.15 boete of 10 dagen hechtenis met toewij zing der civiele vordering a f. 18.65. Over 8 dagen zal de waarn. kantonrechter von nis wijzen. W. C„ banketbakker te Leiden, moest terecht staan wegens overtreding van de Arbeidswet. Op 18 Jan. had een knecht in de bakkerij overwerk verricht, waarvoor verdachte geen vergunning had. Verdachte erkende de overtreding der Arbeidswet, maar dit was gekomen omdat drie knechts ziek waren. Het O. M. wees verdachte er op, dat hij reeds meermalen wegens over treding der Arbeidswet veroordeeld is. Het O. M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis en wees verdachte er met na druk op, dat als hij weer terecht staat, het geen geldboete zal opleggen, maar prin cipale hechtenis zal vragen. Uitspraak con form. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Meelcentrale. Aan de N.V. meelfabriek „De Hoop" te Hazerswoude, had de koopman H. te Rijs wijk een partij van 10.000 Engelsche Bostel verkocht, waarvoor hij van de Ned. Meel centrale vergunning moest hebben. H. had echter een valsche verklaring op gemaakt en vertelde dat de partij was ge kocht, voordat de Regeering de heffing van f. 2 per 100 KG. invoerde. Dit was onjuist, maar niettemin diende H. een verklaring in, waarbij werd ge tracht de heffing, die hij zou hebben moe ten betalen, terug te vorderen. De heer C. Donker deelde mede. dat ver dachte bovendien aan de Centrale heeft op gegeven. dat de bostel tegen f. 3.75 was kocht, doch in werkelijkheid bleek dit f.4 te zijn, zoodat verdachte reeds eenigszins op den maatregel had gerekend. Bovendien probeerde hij nu nog 50 cent van de Regeering terug te krijgen. De Politierechter vond het bezwaarlijk, dat de Regeering plotseling de maatregelen nam, waardoor H. gedupeerd werd. De officier vorderde f. 250 boete subs. 200 dagen hechtenis. Mr. Savelberg uit Den Haag verzocht vrij spraak. De Politierechter besloot schriftelijk von nis te wijzen. Vernieling. Een spiegel van een buffetkast was aan scherven gegaan door de hand van G. de V. te Katwijk aan Zee. Deswege had hij zich te verantwoorden, waarbij de kastelein vertelde, dat verdachte een glas naar- een kellner smeet. Maar hij miste en toen ging het glas door de buffet kast. De officier vorderde f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het vonnis werd bepaald op f. 15 subs. 15 dagen en een week gevangenisstraf voor waardelijk, terwijl aan den caféhouder f. 10 schade moet worden vergoed. Mishandeling. De caféhouder P. mishandelde De V. als reactie op de vernieling van zijn buffetkast. Hij had de V. een klap gegeven, omdat hij hem wilde verhinderen nog meer te gooien. De Politierechter vond dit heelemaal geen motiveering. De officier vorderde f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, waarbij hij rekening wilde houden met de omstandigheden. De politierechter legde f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis op.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13