STADSNIEUWS Leiden's brandbeveiliging lliie Jaargang VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 No. 23596 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De nieuwe autospuit der gemeente Leiden |0ok op den Rijnsburggrweg wordt een brandspuit gestationneerd. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES r 3D Cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden .*77.... f. 2.3S per week f.M« Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Op de reeds genoemde cabine is een af neembaar zoeklicht gemonteerd, terwijl inplaats van de op de oude spuit aanwezige bel een krachtige electrische sirene is aan gebracht. Het publiek zij er nadrukkelijk op gewezen, dat wanneer het signaal dezer sirene weerklinkt, de rijweg, zoowel door voetgangers als door rijverkeer voor de naderende autospuit moet worden vrij gehouden of -gemaakt). Ver. tot Bevordering der Bouwkunst. „ONZE TAAK IN DEN TIJD". Op zij wanneer de sirene loeit! TV. De autospuit is gebouwd op een Ford ue nieUWe autospuit V.-8 chassis, voorzien van vol ballon anti- slipbanden, waardoor de kans op slippen gearriveerd tot een minimum is gereduceerd. De 8-cylinder Ford-motor is, teneinde de bedrijfszekerheid zoo hoog mogelijk op te voeren, voorzien van een dubbele ontste king. De pomp, welke door den automobiel- motor wordt aangedreven, is een „Magirus" centrifugaalpomp met een capaciteit van 2000 liter perminuut bij een manometrische opvoerhoogte van 80 Meter of respectieve lijk c.a. 2500 liter per minuut bij 55 meter; deze capaciteit is dus 500 liter per minuut grooter dan die van de oude spuiten. De pomp is voorzien van 4 zuigaanslui- tingen ,n.l. 2 voor het onttrekken van water aan grachten of brandputten en 2 afzon derlijke voor het onttrekken van water aan de waterleiding, terwijl 6 pers.-aansluitin- gen zijn aangebracht. Het aantal stralen kan evenwel door 2 verdeelstukken tot 8 worden opgevoerd. Leiden's gewijzigd brandbeveiligings systeem, ingezet met de onderbrenging van de brandweer bij de politie en daarna principieel voortgezet door het raadsbesluit tot den bouw van een nieuwe brandweerkazerne en uitbrei ding van het materiaal, is thans in een nieuw, effectief stadium gekomen sedert de recente aankomst van de be stelde autobrandspuit, welke een plaats heeft gevonden op het terrein der voormalige Petruskerk naast haar beide ouclere zusjes, die respectievelijk da- teeren van 1922 en 1926. Kort daarvoor waren ook twee Ford-chas sis gearriveerd, zoomede een draagbare babyspuit. Het wachten is nu nog slechts den 20 meter hoogen autodraailadder waarmee het wagenpark althans voor de wrste jaren compleet zal zijn. Vermoedelijk zal met de komst van dit voertuig echter nog wel eenigen tijd gemoeid gaan. In de nieuwe kazerne aan de Langebruf ttl geheel onder eigen beheer dezer dager wn aanvang worden gemaakt met de mon tering der beide Ford-chassis, waarvan ei een zal worden ingericht als gereedschaps- *agen, terwijl hierop tevens de ladder var vroegere grootste autospuit zal worde1 ingebracht. Het andere chassis is bestemd voor het vervoer van de babyspuit en zaJ worden gestationneerd aan de Oegst- geesterzijde van den overweg nabij het station, namelijk op het terrein der j N.Z.H.T.M., in de onmiddellijke nabij- heid van de spoorbaan. Bij brand aan gene zijde van den overweg rukt dus j deze spuit direct uit in afwachting van de komst van de groote spuit, die im mers veel kans heeft voor "den gesloten overweg te moeten wachten! Deze auto zal ook worden toegerust met Qe noodige ladders, standpijpen, slangen, ttz. Zoodra deze werkzaamheden' hun beslag «men hebben gekregen, worden de beide JWe spuiten, die wel verouderd, doch S^nszins versleten zijn, in de eigen werk plaats beurtelings gedemonteerd, gerevi erd en, zooveel mogelijk ook, gemoderni- terd. In de naaste toekomst zal het wagen park der Leidsche brandweer dus be staan uit: 1 groote autospuit, 1 autodraailadder, 2 autospuiten, 1 gereedschapswagen met ladder, 1 auto met de babyspuit, J^rvan alleen de laatste zal zijn gesta gneerd aan den Rijnsburgerweg. Van- sprekend is ook op laatstgenoemde post en nacht personeel aanwezig. De inspecteur van de brandweer, de heer A. Couzy, naar wiens inzicht, en aan- Jpngen de nieuwe spuit door de firma «ank te Weesp werd gebouwd, verstrekte «.Li naangaartde nog de volgende tech- ^ctl« bijzonderheden; De heer W. A. Couzy. x Teneinde bij brand, direct na aankomst ter plaatse, water te kunnen geven, dus reeds voordat de aansluiting van de zuig- slangen of het plaatsen van een standpijp is geschied, is de autospuit voorzien van van een reservoir inhoudende 350 liter water, welke hoeveelheid water direct onder pompdruk kan worden weggespoten. In afwijking met de tot op heden veelal gevolgde bouwwijze, waarbij de manschap pen op twee aan de buitenzijde aange brachte langsbanken moeten plaats nemen, is op de nieuwe autospuit een geheel geslo ten (dus ook overdektei cabine aanwezig, waarbinnen alle manschappen op dwars- banken plaats vinden. De cabine is voor zien van 4 portieren en aan voor- en zij kanten van ruiten van splinter-vrij-glas. De manschappen zitten dus geheel be schut, terwijl zij ook bij eene eventusele aanrijding minder gevaar loopen dan bij de oude plaatsing der zitbanken. Een dergelijke indeeling der zitplaat sen wordt in het buitenland reeds veel vuldig toegepast, doch in Nederland is deze nieuwe autospuit de eerste, waarbij dit is geschied, zoodat Leiden hiervan de primeur heeft. Onder de zitbanken en achter de cabine zijn ruime bergkasten aangebracht, terwijl bovendien 4 slangenhaspels en een groote afneembare slangenhaspelwagen aanwezig zijn. Hoewel deze autospuit kleiner en lichter is dan de aanwezige, (zij weegt volbelast 4650 K.G.. tegen de aanwezige groote auto spuit 8650 K.G.) kan een grootere hoeveel heid slangen en andere materialen worden medegevoerd dan zelfs op de grootste der beide aanwezige spuiten. Voordracht van prof. dr. A!b. Verwey. Op verzoek van den V.C.S.B. heeft prof. dr. Albert Verwey gistearavond in het Klein Auditorium van de Universiteit een lezing gehouden naar aanleiding van het opstel „Het Lijden aan den tijd", dat hij onlangs in het tijdschrift ..Het Kouter" en daarna als brochure verschijnen deed. De titel van zijn voordracht was: „Onze taak in den tijd". Bepaaldelijk voor studenten sprekende, zette hij uiteen, dat de wetenschap reeds sedert lang en over de geheele wereld, een doel en een mentaliteit heeft geschapen, die onafhankelijk zijn van persoonlijk of groepsbelang. Zij veronderstelt een geestes gesteldheid. die vóór alles hecht aan be trouwbaarheid en waarheidsliefde. Ze neemt aan, dat er tusschen al haar adepten niet alleen een geest van samenwerking, maar ook een grondslag van verstandhou ding bestaat. De grootste vijand van deze voorwaarden ziet spreker in de uitwassen van het tegen woordige nationalisme. Hij acht dit even wel geen reden om mismoedig te zijn. maar eerder om zich aaneen te sluiten en front te maken tegen de algemeene bedreiging. Spreker is van meening, dat dit front maken, hier te lande, aan ons eigen natio naal besef geen schade maar voordeel zal doen Wij zijn het volk van Grotius en Spinoza, van Van Vollenhoven en het Inter nationale Hof. Daardoor, en ook in andere opzichten, blijkt onze nationale rol samen tc vallen met onze internationale gezind heid. Na dit eerste deel van zijn rede, behan delde prof. Verwey de vraag wat men onder Kuituur te verstaan heeft. Hij kwam er tegen op, dat men die zoekt in den bescha vingsgraad van de oogenblikkelijke menigte. Men moet ze eer zoeken in de meer opge sloten kringen van werkende groepen en bedrijven. Doet men dat. dan bespeurt men dat er veel gewerkt wordt, dat werkloosheid als een ramp en werk als een zegen wordt beschouwd en dat, terwijl de christelijke zedeleer, die van het voorschrift, zeker in onzen tijd geleden heeft, de zedeleer van het inzicht die van Spinoza, zei spreker daarvoor In de plaats gekomen, en zeker niet minder verheven is. Hij ziet hierin een kuituur-verschijnsel en wel een gunstig. Een gunstig kuituurverschijnsel ziet hij ook in het algemeen verbreid besef algemeen tenminste hier te lande dat vrijheid van denken en spreken den Staat ten goede komt. Ook deze beschouwing van het kuituur- vraagstuk leidde dus tot het besluit, dat de tegenwoordige uitwassen van het nationa lisme. die ten slotte op dwingelandij en op muilbanding van de Pers en de Wetenschap uitloopen, verderfelijk zijr. Spreker her haalde daarom zijn meening, dat in uni versitaire kringen niet zoo groot mogelijke verscheidenheid van groepen het eerst- noodig is, maar integendeel aaneensluiting van alle groepen tot een gezamenlijk front. Ten bewijze, dat ook onder studenten de verschillende richtingen tegenwoordig soms eerder een vereenzaming dan aaneenslui ting teweeg brengen, las spreker een ge dicht voor dat „Positie" heette, en door den student-dichter F. W. van Heerikhuizen geschreven is. Hij eindigde met te zeggen: Boven den druk van het lijden aan den tijd. dat ieder van ons in deze dagen beseft en heeft af te weren, moge bij u ook de roep.weerklinken, die ik wilde dat de leus van 'allen zou worden: „Onze taak in den tijd". Voordracht van den heer A. P. A. Eskens. Over „Oud-Leiden". KATH. DEM. PARTIJ. Jaarvergadering der afd. Leiden. De K.D.P. afd. Leiden, hield gisteravond haar vierde jaarvergadering. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stukken, brachten de secretaris en penning meester hun jaarverslagen uit. Hieruit bleek o.m. dat de belangstelling voor de K.D.P. steeds toeneemt. Het ledental breidde zich gestadig uit, terwijl tijdens de actie van het R.K.W.V.. om het lidmaatschap niet vereenigbaar te verklaren met dat der K.D.P.. het grootste aantal nieuwe leden geboekt werd. hoewel ook eenige leden zich genoodzaakt zagen te bedanken. Het na- deelig saldo, ontstaan bij de gemeente raadsverkiezingen, was tot een zeer bevre digend batig saldo omgewerkt, dank zij de vele vrijwillige bijdragen en den financieel zeer geslaagden propaganda boottocht, waarvoor de vergadering onder applaus dank bracht. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en het be stuur werd met 2 leden uitgebreid. Hierna werd overgegaan tot definitieve candidaat- stelling voor de Tweede Kamer. Na een po litieke bespreking en een korte rondvraag werd de vergadering met den Chr. groet gesloten. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gisteravond de 269ste vergade ring gehouden van de Vereen, tot Bevor dering der Bouwkunst. De voorzitter, de heer C. Ponsen, heette de vrij talrijke aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de introducé's en den heer Eskens. die dezen avond zou spreken over „Leiden na 1600". Spr. achtte de ver- eeniging gelukkig, dat zij den heer Eskens bereid heeft gevonden uit zijn verzameling oud-Leiden een en ander te laten zien. De heer Eskens, oud-hoofdinspecteur van po litie, heeft zich vooral de laatste jaren zeer toegelegd op de verzr»neling van foto's van oud-Leiden, terwijl hij ook voor de gemeente beslag wist te leggen op tal van films, welke historische waarde hebben. De voorz. deelde vervolgens nog mede, dat het bestuur thans als volgt was samen gesteld: C. Ponsen, voorz.: J. Stigter, onder voorzitter; C. Sweris, secretaris (Rhijnhof- weg 8. Oegstgeest), J. Iterson. penningm. en J. Arnoldus, 2e secretaris. Hierna was het woord aan den heer A. P. A. Eskens, die allereerst een ouden plattegrond van Leiden op het doek bracht, waarop hij de oude stad en de verschil lende vergrootingen en uitbreidingen aan toonde. De oude stad lag in de eerste tijden be sloten tusschen Kort Rapenburg, Bree- straat, Gangetje en Nieuwe Rijn. In 1294 kwam de eerste uitleg en werd er bijgetrokken het gedeelte, dat gelegen is tusschen Nieuwe Rijn, Heerengracht en Oude Rijn. De tweede uitleg, in 1359, liep van de Haven langs Oude Vest, Oude Sin gel naar Turfmarkt en Prinsessekade. In 1659 volgde de uitleg buiten 't Rapen burg langs de Jan van Houtkade, Geere- gracht naar Kraaierstraat. Rond de stad lagen de stadswallen, waar door acht toegangswegen naar de stad voerden, welke alle werden afgesloten door poorten. Op de wallen stondenvoorts elf molens. De wallen zijn gesloopt in de jaren 1820—1830, van de poorten zijn er nog slechts twee over, van de molens in 1904 nog drie, nu nog anderhalf. Toen de wallen gesloopt werden, werden op de bolwerken begraafplaatsen aange legd. Die aan de Mare- en Heerepoort zijn buiten gebruik gesteld, toen Rhijnhof werd aangelegd. De heer Eskens bracht daarna de ver schillende oude stadspoorten op het witte doek en vertelde er tal van bijzonderheden van, welke wel nagenoeg bij niemand be kend zijn. Verschillende poorten werden bij de uitlegging der stad ook meer naar bui ten gebracht. De meeste dezer bouwwerken waren afkomstig van Pieter v. d. Helm. enkele ook van v. Banchem, wier namen thans nog voortleven in de naar hen ge noemde straten achter den Stationsweg. Ook de molens der oude stad kwamen op het witte doek. meer in het bijzonder die, welke óf thans nog bestaan, óf bij velen nog in de herinnering voortleven, n.l. de Valk en de Stier en molen de Oranjeboom of het Kalf. De eerste twee zijn nog alge meen bekend. Sedert eenige jaren staan de wieken van de Valk stil, doch men is doende te trachten weer leven erin te brengen. De molen De Stier werd in 1935 ontwiekt en tot een peperbus hervormd, doch ook hier worden pogingen tot herstel aange wend. Aan het Plantsoen stond de molen het Kalf. later omgedoopt in de Oranjeboom, doch in den Franschen tijd (179518151 weer het Kalf genoemd. In 1900 werd dit bouwwerk door de stad aangekocht en in 1904 gesloopt. Aan dezen molen herinnert nog de Oranjeboomstraat daar in de na bijheid. Vervolgens deelde de heer Eskens een en ander mede over Den Burcht. De meening, dat die in vroeger tijden een Romeinsche nederzetting was geweest, blijkt niet juist te zijn. Een door dr. Holwerda in 1925 in gesteld grondig onderzoek heeft niets aan het licht gebracht betreffende de geopper de veronderstelling. Spr. gaf hierna eenige historische bij zonderheden over dit merkwaardig stads centrum. vanwaar, naar gezegd werd, on- deraardsche gangen zouden gevoerd hebben naar de Hoogstraat, alwaar de kapel van het Kasteel zou hebben gestaan. Een voor twee jaar gevonden grafsteen uit 1496 bij den bouw van „De Faam" schijnt hiervoor mede een aanwijzing te zijn. In 1651 nam de stad Den Burcht over. acht jaar later werd de burchtpoort gebouwd door Rom- bout Verhulst. Daarna verscheen voor de oogen der be langstellende aanwezigen het oude Stad huis op het witte doek, waaraan zoovele herinneringen voor iedereen verbonden zijn. Het exterieur maar vooral ook het interieur rolde in tal van beelden aan het oog voor bij en we konden opnieuw bewonderen de fraaie burgemeesterskamer met allegorische voorstellingen op de gobelins en fraaien schouw, de raadszaal, de schepenkamer, enz., enz., hetgeen alles door den noodlot- tigen brand op 12 Februari 1929 werd ver woest. Daarnaast verscheer, het beeld van het nieuwe stadhuis. Na de pauze vervolgde de heer Eskens zijn causerie en waren het ook nu weer in de eerste plaats de beelden, die de belang stelling wekten, ook de toelichting van den BINNENLAND, Naar verbetering der Beersche Maas. (3a Blad). De concentratie van bijzondere scholen. (4de Bladl. Krijgt Rotterdam toch den grooten tun. nel? (Binnenland, 3e Blad). De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten jubileert: een onderscheiding voor den directeur, Mr. Jonker. (Bin nenland, 3e Blad). Samenstelling der beide elftallen voor den voetbalwedstrijd NederlandZwitser land. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De Engelsche defensie-voorstellen opnieuw in het Lagerhuis. (Buitenland, 4e BI.) De Amerikaansche minister Hull over de conferentie van Buenos Aires. (Buiten land, 4e Blad). De Belgische Rexisten betoogen tegen Van Zeeland. (Buitenland, 4e Blad). Iloe Ras Dcsta in Abessynië viel. (Buiten land, 4e Blad). Incident in het Tsjecho-SIowaaksche par lement. (Buitenland, 4e Blad). Duitschland en de Zwitsersche neutraliteit, (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. heer Eskens was voor velen iets nieuws, want Ingevoerd als de inleider is in het oude stadsbeeld, wist hij de beelden nog telkens te verduidelijken door het gesproken woord. Het zou ons te ver voeren hem hierbij op den voet te volgen, zoodat we moeten vol staan met de opsomming van verschillende beelden. Zoo zagen we achtereenvolgens het Sinte Catherine-gasthuis aan de Breestraat, de oude studentensociëteit en 't H. Geesthofje welke beide in 1874 werden afgebroken voor de nieuwe Minerva-societeit, het eerste postkantoor, het fraaie Rijnlandshuls, het Waaggebouw, in 1658 door Pieter Post ge bouwd. de hoekpanden aan den Nieuwe RijnHoogstraat, welke In 1867 door brand werden verwoest en waarbij een man en drie kinderen om het leven kwamen. Een stadscollecte voor den herbouw bracht f. 15000 op. Dan volgden het Academiege bouw. de Pieterskerk. Gravestein, de Schut tersdoelen. de oude O. L. Vrouwekerk aan de Haarlemmerstraat, de oude Paardesteeg, in 1910 gesloopt om plaats te maken voor de fraaie Princessekade, de buitensocieteit „Amicitia", het Galgewater, de Stadswerf, het Kort Rapenburg voor de overwelving, de ramp met het kruitschip in 1807, voor de slachtoffers waarvan de landscollecte ruim een millioen gulden opbracht, de doorbraak van de Korevaarstraat in 1923, de Zijdgracht voor de demping in 1884, de Neksluis, de St. Petruskerk. de Luthersche Kerk en tal van andere beelden. De voorzitter was zeker aller tolk, toen hij hierna den heer Eskens hartelijk dank bracht voor hetgeen hij dezen avond te zien en te hooren had gegeven en waar mede hij veler herinnering aan het oude Leidsche stadsschoon weer had verleven digd en vele onbekende bijzonderheden ter kennis had gebracht. Spr. deed tenslotte een beroep op de In troducé's om zich aan te sluiten bij „Bouw kunst". dat voortdurend zooveel moois te zien en te genieten geeft. Hierna werd nog een korte huishoudelijke vergadering gehouden. Het bestuur der Vereenigde Facultei ten der Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte van Leidsche Studenten voor het jaar 1937—1938 is als volgt samen gesteld: P. V. Putman Cramer, praeses; Mej. M. V M A. Voitus van Hamme, ab-actis. Snelliusstraat 1, Den Haag: P. R. d'Arnaud Gerkens, quaestor; J. P. de Veer, assessor I; Mej. Han Tjia Nio. assessor II; G. R. M. Dorodjatoen, assessor III.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1