ELTAX 666 Ouderavonden LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 Februari 1)3] DAG en NACHT School Hamerstraat. Gisteravond werd in 't gymnastieklokaal van de openbare lagere school aan de Ha- verstraat de eerste ouderavond van dit jaar gehouden. Toen het hoofd der school, de heer H. D. Vriesema. te ruim acht uur de bijeenkomst opende, was. zooais gewoonlijk, de zaal Volksonderwijs-. het zich laat aanzien, dat de school spoe dig te klein zal zijn. Voor het eerste leerjaar, dat met 1 Maart as. begint, hebben zich vijftig leerlingen aangemeld. De heer Muider, bestuurslid der school, hield een kernachtige toespraak, evenals de heer van Malssen. inspecteur van Chr. geheel bezet. Een honderdtal ouders had aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Na een woord van welkom tot de aanwe zigen, in het bijzonder tot den heer Har- ting. voorzitter van den Centralen Ouder raad. wees de heer Vriesema er op. dat de inkomsten van het Schoolfonds achteruit gaan. Hij wekte de ouders op hun bijdragen niet te verminderen. Voor de ouderavonden, voor het St. Nicolaasfeest en eventueel voor een bijdrage voor een schoolreisje zal an ders het fonds niet toereikend zijn. Ook in het sparen voor een schoolreisje moet verbetering komen en wanneer eens nagegaan wordt, wat sommige kinderen besteden aan snoeperijen en zelfs aan siga- 1 krachten te spreken. ziekte en werkloosheid en een zeer beschei den begin van invaliditeits- en ouderdoms- verzekering ontlastten verder de arbeiders van een deel van lrtt risico, dat tevoren in evenveel gevallen tot verpaupering leidde. Groote verbetering is ook in dien tijd R.K. STAATSPARTIJ, AFD. LEIDEN. De verkiezingsactie geopend. Gisteravond heeft de R.K. Staatspartij, afd. Lelden, haar verkiezingsactie Ingezet gekomen in de omstandigheden, waaronder met een propaganda-avond in de gioote gewerkt werd. De Veiligheidswet van 1896 Stadsgehoorzaal, op welke vergadering heeft, in sterke mate afhankelijk van de pastoor J H. Hooyman uit Amersfoor., als kracht der Arbeidsinspectie, de fabrieken spreker optrad De heer Blauw, onderwijzer, refereerde over het verantwoordelijkheidsbesef bij de jeugd, terwijl de heer van Druten óp voor treffelijke wijze zijn klas liet zingen. Ver schillende kinderen hielden samenspraakjes of vergastten de ouders op zang. Na de thee kwam de groote samenspraak ..Een school in 1330" aan de orde. Het werd een geweldig succes. De heer Niessen bleek een ouderwetsch schoolmeester te zijn, die de roede met vaardige hand wist te gebruiken. De ouders maakten een rondgang door de school om het werk van hun kinderen in oogenschouw te nemen en om met de leer vetten, dan moet een klein bedrag per week toch wf# af te zonderen zijn. NadsJ de Oudercommissie en het perso neel '^dankt waren voor hun werk ter voorbereiding van den ouderavond, kreeg de voorzitter der commissie, de heer P. Kruit, het woord. Daar de secretaris in ge breke was gebleven een jaarverslag in te zenden, werd thans door den voorzitter een door hemzelf samengesteld jaarverslag voorg^ezen. waarin o.a. de ouderavonden, het schoolreisje van de hoogste k)3ssen en het St. Nicolaasfeest voor de geheele school gememoreerd werden. Vervolgens werd het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het saldo sedert het vorige jaar met een bedrag van f. 14 was verminderd. De voorzitter vond hierin, aanleiding om nog eens de opwek king van het hoofd der school te onder- streepen tot steun aan het fonds. Vervolgens werd het woord gegeven aan mej. Pels. hoofd van de Bewaarschool, welke in hetzelfde gebouw gevestigd is. Zij wees er op. van hoe groot belang de leeftijd van 3 tot 7 jaar is voor karaktervorming van het kind. Dan moet er goede leiding zijn, welke de kinderen op de Fröbelschool kunnen verkrijgen. De ouders kunnen thuis lang niet altijd hun kinderen licht, lucht en ruimte om te spelen geven. Dit vinden zij wel op school, waar zij tevens speelgoed en vooral kameraadjes vinden. Op school leeren de kleintjes hun eigen krachten ken nen, ze worden zelfstandig. Spreekster be sloot haar opwekkend woord met een uit noodiging tot bijwoning van de openbare les. welke Donderdag gegeven wordt, ter wijl zij tevens in de pauze gaarne gelegen heid zou geven het in de school tentoon gestelde werk der kleine leerlingen te be zichtigen. Nadat er thee geschonken was. gingen de ouders in de klassen het werk hunner kinderen bezichtigen, terwijl er een zeer ruim gebruik gemaakt werd van de gele genheid om met het personeel te spreken Ook de tentoonstelling in de Bewaarschool mocht zich in een druk bezoek verheugen. Na de pauze sprak eerst nog de heer Harting een opwekkend woord in het be lang van het openbaar onderwijs, terwijl hij tevens aandrong op het bezoeken van den propaganda-avond voor het Bewaar- schoolonderwijs, welke op 4 Maart zal plaats vinden en waarvoor de ouders via de Oudercommissie een uitnoodiging zul len ontvangen. Volgens gewoonte werd de avond besloten met een vroolijk gedeelte: de heer Lingsma vertoonde nJ. weder eenlge humoristische films, waaronder een teekenfilm en een Charley Chaolin-film, welke natuurlijk de lachspieren danig tn werking brachten. Toen om ruim elf uur de heer Kruit de bijeenkomst sloot, kon hij dan ook met genoegen constateeren, dat ook deze ouder avond weder uitnemeng geslaagd was. Het was een prachtige avond, die uit nemend geslaagd mag heeten. Wat boven dien prettig aandeed was, dat de groote gymnastiekzaal tot de laatste plaats bezet was. Om half twaalf kwam het einde en na het zingen van Gez. 96 en dankgebed ging ieder weer huiswaarts. Plantsoenschool. Gisteravond werd in de Chr. School aan het Plantsoen de JaarlIJksehe Ouderavond gehouden. Nadat Psalm 105 gemeenschap pelijk gezongen was. opende het hoofd, de heer A. v. d. Baan op de gebruikelijke wijze. In een korte toespraak heette hij de ruim 200 aanwezigen van harte welkom en me moreerde hij enkele feiten uit het school leven van het afgeloopen jaar. Spr. wees met nadruk op het belang van Bijb Ge schiedenis op de school. Met een opwekking toch het Chr. onderwijs en in het bijzonder de Plantsoenschool, te steunen, besloot spr. zijn toespraak. De leerlingen uit de hoogste klas zongen dan onder leiding van hun onderwijzer, den heer Laman, enkele liederen, waarna mej. Kelly een overzicht gaf van het taal onderwijs in de 3de klas, welke met tal van voorbeelden, ontleend aan het school leven. toegelicht werd. Ook lazen enkele leerlingen de door hen gemaakte opstellen voor. In aanraking op dit referaat. De meisjes van de 7de klas voerden hierna op Sprookjesdroom", welke vlot en goed ge speeld werd. De jongens demonstreerden het voor ouders en soms ook voor hen zelf moeilijke vakprobleem in ..Een moeilijke keus". In de nu volgende pauze werd een kopje chocolade gebruikt en de heeren van een sigaartje voorzien. Direct na do heropening van de verga dering vond het afscheid plaats van de oudste leerlingen. De heer v. d. Baan sprak den scheldenden toe, waarop gezongen weTd van Psalm 72 vers 11. Ds. Punselie sloot na een kort woord de vergadering met dankgebed. Van de hierop aangeboden gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen en zich met het peTSoneel over de vorde ringen te onderhouden, werd een dankbaar gebruik gemaakt. Over het geheel een goed geslaagde avond, waarop de school met ge noegen kan terugzien. veiliger en hygiënischer gemaakt. De zorg voor de volksgezondheid door overheidsmaatregelen en particuliere licha men drong steeds verder door. Geheel an ders dan voorheen, toen de fabriekscentra volksverzwakking en degeneratie vertoon den en voortdurende verversching van het platteland noodig hadden, zien wij thans, dat de physieke toestand in de steden, ook de industriesteden, eer beter dan slechter is dan bij de landarbeiders of visschers en zeevarenden. Belangrijk is daartoe bijgedragen door de verbetering der volkshuisvesting. Hemelsbreed is het verschil in levenslot van den arbeider van 1890, die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de fabriek werkte en die zijn tehuis had in een 1- of 2-kamer-woning, met den arbeider van thans, die 8 uur werkt, meerendeels een vrijen Zaterdagmiddag en een vrijen Zon dag heeft en beschikt over een moderne woning met veel meer ruimte, licht en com fort dan een vorig geslacht. De gevolgen hiervan op de volkskracht spreken duidelijk uit de sterfte en levens duur, hetgeen spr. aan de hand van sta tistieken aantoonde. Wat die verminderde sterfte beteekent aan vermindering van leed en verarming in de gezinnen, kan niet hoog genoeg ge waardeerd worden. De toegenomen welstand, de algemeene cultureele verheffing enz. zijn moeilijk met cijfers weer te geven, doch wanneer alleen maar beschouwd worden de vermindering in drankmisbruik, de ontwikkeling gebracht door volksleeszalen en -bibliotheken, meer onderwijs op alle gebied, volksuniversiteit, wereldbibliotheek, bezoek aan schouwburg en concerten, radio en bioscoop, grootere ken nis van en liefde voor de natuur, ontspan- ningsreizen op Zondagen en in vacanties, toenemende sportbeoefening, kampleven, de zelfwerkzaamheid der arbeiders In de vak beweging en voor intellectueele en geeste lijke ontwikkeling, dan beseffen wij duide lijk, dat in die weinige tientallen jaren een andere, betere samenleving is ontstaan. De maatschappelijke tegenstellingen zijn ver minderd, de eerbied van mensch tot mensch (althans in Nederlandl is beter geworden, de verhouding van ondernemer tot arbeider wordt steeds meer gebaseerd op beider ge lijke waarde als mensch. De voor deze algemeene levensverrijking en rasverbetering noodige stoffelijke wel- vaartsverhooging is te danken aan de voort schrijdende productiviteit van het bedrijfs leven dank den technischen vooruitgang, de daarmede groeiende bedrijfsorganisatie en koopmanschap. Twee krachten moesten het geheel in evenwicht houden: eenerzijds het ten on rechte gesmade winstbejag, nog altijd de bron van initiatief, energie en selectie; an derzijds de waakzaamheid van overheid en vakorganisaties in het belang van de be steding van de vruchten van den arbeid tot heil van allen. r Spr. meent, dat in Nederland door alle partijen met een groote mate van werke lijkheidsbesef is gestreefd en gestreden. Wij leven thans ep wie weet hoe lang nog, onder de fatale gevolgen van den we reldoorlog en de z.g. vredestractaten. Het eerst noódige is nu de bevordering van een Ónder de zeer talrijke aanwezigen merk ten we op deken A. Homulle, pastoor J. Smitz, pastoor Th. Beukers en verden vele geestelijken van stad en omgeving, terwijl het muziekgezelschap Franz Schweitzer o. 1. van den heer Adolf Brunt, dat het muzi kale gedeelte van den avond op keurige wijze heeft verzorgd, voor in de zaal was opgesteld. Mr. E. J. M. Bolsius, voorzitter der R.K. Staatspartij afd. Lelden, zette in zijn kort openingswoord de te voeren propaganda nader uiteen, waarna het woord was aan pastoor J. H. Hooyman voor het houden van zijn rede. In October, zoo vangt spr. zijn rede aan. zal het veertig jaar geleden zijn dat de R.K. Staatspartij werd gesticht. Het Room- sche volk kent zijn historie niet, anders zou het weten hoezeer alles sinds dien tijd is veranderd. Welken invloed had het katho lieke volksdeel voor dien tijd in ons vader land? En dan is het Groen van Prinsterer die ons in 1870 op die vraag antwoord geeft en zegt: „Ik durf het katholieke volksdeel niet te beschouwen als een essentieel be standdeel dezer natie!" De katholieken van voor veertig jaren werden geweerd uit alle ambten en betrekkingen, welke iets met de politiek hadden uit te staan. Spr. weidt dan uitvoerig uit over de diepe verschillen op staatkundig gebied, van ons Katholieke volksdeel van vroeger en nu, om dan tot de verhouding van Kerk en Staat over te gaan. De Kerk zal en behoeft, aldus spr., niet te zorgen voor het stoffelijke, de Kerk is er voor het geestelijke, de verzorging van ons zieleleven, maar wel moet de kerk zich een bestaan verschaffen. Wij moeten voor haar een rechtspositie, een vrij, onafhanke lijk bestaan vestigen. Wij moeten meer doen en daarvoor hebben wij de R.K. Staats partij. Schaepman heeft ons veertig jaar geleden gemaakt tot een politieke persoon lijkheid en veertig jaar strijd hebben die persoonlijkheid van de Katholieken vrij ge maakt. Veertig jaar strijd, die velen hun angstkreet voor Rome deed ontsnappen. Ze zijn er, die knarsetanden van woede, om dat wij ons een plaats in de natie hebben verworven. Laat ze hun tanden kapot knar sen, ook wij zijn er, die op het schip van staat behalve matrozen ook onze stuurlui hebben staan. Wij zijn er met onze vader landsliefde, onze trouw aan het Oranjehuls, trouw die ondanks drie eeuwen van ver volging eerlijk en oprecht is! (applaus). Schaepman heeft het in Keulen gezegd: „Geen land heeft de vrijheid zoo lief als het Nederlandsche volk. Wij hebben onze vrije bisschoppen, geestelijken, semenaries, scholen, kloosterlingen, Jezuieten uit alle landen der wereld!" En nog hebben wij ze, wij zijn er niet bij ten onder gegaan. Hier naast zet spr. de vrijheid der kerk en haar bescherming, zooals zij in de grondwet staat beschreven, waarnaast spr. de droeve prak tijk plaatst, die wel heel erg met de ge schreven wet in strijd is. Ook wat de kwestie der gelijkstelling van Katholieken in ambten betreft, heeft spr. nog het een en ander te zeggen. Wij zijn, aldus spr., in de oogen van onze medemenschen nog te dom. Waar blijft de eerste Katholieke Gou verneur-Generaal? Nog nooit heeft een Katholiek het hooge ambt van den Raad van State bekleed en nimmer was een 4556 (Iügez. Med.) OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. aarde en de scheppende kracht der men- schen tot volle productiviteit komen en de vruchten tot heil van allen worden ge bruikt. Wij kunnen daar allen toe bijdragen, wan- neer wij met dankbaarheid beseffen, wat SOCIALE TOESTANDEN IN NEDERLAND verkregen is. de ^eb^eiJ: dat de aarde nog veel hooger levenspeil wereldorganisatie, waarbij, de schatten der VOORHEEN EN THANS. Voordracht van den heer C, J. P. Zaalberg. Op uitnoodiging van de Studentenvereen. voor Sociale Lezingen heeft gisteravond de heer C. J. P. Zaalberg, oud-directeur-gene raal van den Arbeid een voordracht gehou den over bovengenoemd onderwerp. De spreker heeft den indruk, dat buiten de kringen der arbeiders de belangstelling voor de publieke zaak zich tegenwoordig concentreert op buitcnlandsche politiek, economie en werkloosheid en dat In de kringen der arbeiders geen besef heerscht van de levensverrijking, die de 20e eeuw aan ons volk, speciaal aan het arbeidende deel ervan, heeft gebracht. Toen de Parlementaire Arbeldsenquête van 1887 zijn zittingen hield en zijn versla gen publiceerde, ging de nog niet vergeten rilling door het land, gewekt door het. lot der fabriekskinderen, maar ook van de vol wassenen. Na de weinig uitwerkende Kinderwet-van Houten van 1874 kwam in 1890 de eerste Arbeidswet tot stand, met het verbod van kinderarbeid (buiten den landbouw) bene den 12 Jaar en de beperking van den ar beidsduur voor vrouwen en jeugdige per sonen van 1216 jaar in fabrieken en werkplaatsen tot 11 uur per dag en 66 uur per week. Voor de mannen van 16 jaar en ouder bleef volledige vrijheid bestaan, ook voor nacht- en Zondagsarbeid. Waar niet door den invloed van de vakbeweging of door de gebondenheid van mannenarbeid aan dien van Jeugdige personen en vrou wen grenzen werden gesteld, bestond het leven der arbeiders uit een dagelljkschen arbeid van 11, 12 of meer uur, zoodat de rest van de 24 uur noodig was voor slapen en eten. In de continubedrijven was het 2-ploegenstelsel algemeen, hetgeen wil zeg gen, dat gemiddeld 84 uur per week in de fabriek werd doorgebracht met inbegrip van de rustpoozen voor het eten. Om bij beur ten een gedeeltelijke Zondagsrust te heb ben, werd op de andere Zondagen 18 of 24 uur gewerkt. Eerst in 1911 werd de leeftijd der jeugdige personen tot 17 Jaar verhoogd en de ar beidsduur voor hen en voor vrouwen in fabrieken en werkplaatsen beperkt tot 10 uur per dag en 58 uur per week. De groote veranderingen, die de oorlog in de positie en de Invloed der arbeiders in binnen- en buitenland bracht, maakte de wereld rijp voor den 8-urendag, die zeker de totale productie en de welvaart, dank den techni schen vooruitgang, niet heeft doen dalen Te beginnen met de Ongevallenwet in 1903 is ook de sociale verzekering tot ontwikke ling gekomen en maakte een einde aan een toestand, waarbij een ernstig arbeidsonge val voor den getroffene en zijn gezin veelal een telt de school oü infl iecT-u«„cL vens:ange arm°ede beteekende. Verzeke- gen, telt de school nu 308 leerlingen, zoodat ring tegen de geldelijke gevolgen van O. L. School Vrouwenkerksteeg A. De eerste ouderbijeenkomst van dit jaar vond plaats in het gymnastieklokaal der school. De voorzitter, de heer J, P. Paulusse, kon het welkom toeroepen aan ongeveer 75 ouders, in groote meerderheid moeders. Onder leiding van den heer Kühler werd door de leerlingen van het 5e en 6e leer jaar een reeks keurige gymnastische oefe ningen uitgevoerd, waarna enkele school liedjes ten gehoore werden gebracht. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Bleyl, bracht verslag uit over den vorigen ouderavond, terwijl de heer Zandvliet reke ning en verantwoording van het school fonds deed. Het hoofd der school greep deze gelegenheid aan om uitvoerig de be- teekenis van het schoolfonds uiteen te zet ten en wekte de ouders op om toch vooral mee te werken, voor zoover dit nog niet geschiedde. Tevens hield hij een pleidooi voor het schoolbad. Voor de pauze werden mej. van Lierop en de heer Bekooy tot leden der oudercommissie gekozen. Hierna werd chocolademelk aangeboden en voor de heeren tevens een sigaartje. Na de pauze ontpopte de heer J. Wolf slag. onderwijzer aan de school, zich als een buitengewoon geestig voordrager. Hij gaf ten beste „Ons Tuintje" van Broedelet en oogstte hiermee een alleszins verdiend succes bij de ouders. Nadat ook de heer Bleyi de belangen van het schoolfonds had bepleit en de ouders zich vervolgens verspreid hadden over de verschillende klassen om kennis te maken met het werk hunner kinderen, ging men klokke half elf in de beste stemming huis waarts. Chr. Opleidingsschool voor U.L.O. Hooge Morschweg 12. Gisteravond hield deze school haar jaar- lijkschen ouderavond. In verband met het eerste lustrum der school was aan dezen avond een feestelijk cacet gegeven. Om halfacht werd de samenkomst geopend door het hoofd der school, den heer Tijm- stra; gezongen werd Ps. 138 1. waarna hij voorlas 1 Tim. 6 1 pl.m. 16. Daarna ging hij voor in gebed om verder te releveeren de geschiedenis van de school vanaf de oprichting op 1 Maart 1932 tot nu. Het bleek dat de school zeer in bloei was toegenomen; begonnen met 21 leerlln- mogelijk maakt en dat die vooruitgang slechts mogelijk is bij de alzijdige wil om niet meer na te streven dan onder de om standigheden van het oogenblik te midden van het menschengeslacht met al zijn deug den en gebreken bereikbaar is. Idealisme zij onze motor, aldus besloot spr., werke lijkheidszin de stuwkracht. VEREENIGING „TOT STEUN" De jaarvergadering. Gisteren hield de Leidsche afdeeling van bovengenoemde vereeniging haar jaarver gadering ten huize van de voorzitster, mevr. Eerdmans Het jaarverslag begon met de weemoedige herinnering aan het groote verlies, dat de afdeeling leed door het overlijden van den secretaris, den heer J. M. Vos, die vele jaren met zoo groote toewijding zijn be stuurstaak vervulde. Het ledental is in het afgeloopen jaar helaas weer gedaald en bedraagt thans honderdvijftig. De afdeeling verzorgde negen pupillen, vijf jongens en vier meisjes. Een werd meerderjarig, zoodat aan het eind van het jaar nog acht pupillen aan de zorgen van de afdeeling waren toevertrouwd. Op één na waren allen in gezinsverband opgeno men. De samenstelling van het bestuur ander- ging geen verandering. De voorzitster, die aan de beurt van aftreden was. werd bij acclamatie herkozen. Aan de vorming van het Jubileumfonds bij de viering van het 50-jarig bestaan van de vereeniging werd door de afdeeling Lei den krachtdadig meegewerkt, o.m. door 't houden van een verloting, welke een zeer bevredigend resultaat bracht. Het overlijden van den secretaris maakte een bestuursverkiezing noodzakelijk, waar bij mevr. J. C. Tjalsma-Vos tot secretaresse werd gekozen. N.V. LEIDSCHE CARAMELFABRIEK v/h. BACKER EN Co. H. M. de Koningin. Van de 300 professoren aan onze Universiteiten zijn er 17 Katho liek, wij zijn voor iets dergelijks waarschijn lijk nog te dom! Maar daaraan zal eenmaal een eind komen. Wij hebben geen gelijk heid in middelbaar en hooger onderwijs, maar ook daaraan zal eens een einde ko men. Hierna ging spr. dieper in op het wezen van het Communisme en het Natio naal Socialisme. Het communisme dat den geest uitschakelt, de tien geboden vertrapt, dat leeft volgens de wetten van het stof: „Ik kom van ik ben uit en ik ga tot stof." Anders niet. Maar wij erkennen den geest en het gezag dat van God komt. Om gezag te kunnen voeren, moet men eerbied kunnen afdwingen en zooiets kan God al leen uit zichzelf. Hij is de eenlge die uit Zichzelf onderwerping kan vormen. Men heeft uit zichzelf geen recht om z'n medc- ménsch te onderwerpen. Maar wat gebeurt? Mqn dwingt: men tyranniseert! God moet uit de maatschappij verbannen. Maar dit weten wij: alle soorten van vervolging zijn oud, alleen de methode is nieuw. Stom verbaasd moeten we staan als wij hooren van een organisatie van Godloochenaars, die reeds meer dan 5 millioen leden telt. Stomverbaasd als wij iedere week één uur voor de radio naar den vrijdenkers-omroep kunnen luisteren. Hier heeft de geest van den hoogmoed geregeerd! Ze volgen maar, ze volgen met heilgeroep en ze zien niet. dat ze terecht zullen komen in hun geeste lijken ondergang. Zij gelooven in de opper machtigheid van zichzelf. Mussert's import Schlatmann's Confectie- en manutac °UiH°"^d^€„^":'tuurhandel „De Faam". Chide Rijn 1. Ui Voordrachten van prof. dr. B. D. Eerdmans en mr. J. H. Kramers. Het Oostersch Genootschap in Nederland heeft eisteravond ln het Rijksmusemh van Volkenkunde een maandvergadering in houden. waarin prof dr. B. D. Eerdmans hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit een voordracht heeft gehouden over „Be middeling van openbaring in het. Oude Testament" en waarin mr. J. H. Kramers lector aan de Universiteit alhier gesproken heeft over „Nieuw licht op den godsdienst der Achaemenieden". Voordracht prof. Eerdmans Prof. Eerdmans ving aan met te zeggen dat bemiddeling wil zeggen, dat de brenger van een openbaring Iets persoonlijks zegt wat hii aan God toeschrijft. Deze bewering die ln onzen tijd profaan met schijnen aldus spr., past zeer goed in het kader van de wereldbeschouwing in het oude Oosten Na eerst eenige voorbeelden uit de latere ïoodsche geschiedenis gegeven te hebtien waar door toedoen der priesters bovenna tuurlüke verschijnselen worden geconstni eerd om bij de geloovlgen Indruk te maken kwam prof. Eerdmans te spreken over gebeurtenissen, die samenhangen met het begin van den Joodschen godsdienst op den berg Slnai HU herinnerde er eerst aan, dat Mozes bii zün vlucht uit Egypte in aanra king was gekomen met zijn schoonvader Jethro en diens stam welke afstammelln gen van Kain of Kenleten waren. De Ke nieten namen een bUzondere positie in als smeden. Daarna herinnerde spr. aan wijze, waarop ln Exodus en Deuteronomium de verschijning van den God Jahve aan Israëlieten werd beschreven. De berg was in eerj. wolk gehuld, waarin allerlei gelul den en stemmen en bazuingeschal werden vernomen. Ook naderhand blijven de Joden geleid worden door een vuurzuil, maar na dat de Kenieten. die hun door den woestijn den weg hadden gewezen, vertrokken waren, hielden deze versohUnselen op. meent dus, dat een onbevooroordeelde lezing van het Oude Testament een Indruk geeft van de daadwerkelüke medewerking dezer Kenleten en dat de oude teksten dit volstrekt niet willen verbergen. Daarna noemde spreker nog eenige voor beelden uit het Oude Testament, waarin de voorstelling steekt, dat God zich in hei vuur of in het licht openbaart. Voordracht mr. J. Kramen Mr. H Kramers sprak over een in BS in Persepolis ontdekte inscriptie van Xe xes. waarin deze vertelt, dat hil de ver eering der Daiwa's of valsche goden heelt uitgeroeid en waarin bovendien de Perzen worden aangespoord ook Rta-Brazman! te vereeren. Dit is de eerste maal, dat in de inscripties van de Achaemenieden zoo dul delUk over godsdienstige onderwerpen ge sproken wordt. Terwijl vele geleerden tot nogtoe hadden aangenomen, dat de gods dienst van de Achaemenieden en ook de godsdienst van de Perzen, zooals die door Herodotus beschreven wordt, niet hei eigenlijke Zoroastrisme van den Avesta vertegenwoordigen, schijnt de nieuw ont dekte inscriptie van Xerxes op veel punten groote verwantschap met de bUzondere idiologie van den Avesta te vertoonen. Spr. is echter van meening, dat de ontwikkelin van de Perzische godsdienst-geschiedenis nog veel Ingewikkelder is geweest dan men tot heden geneigd was aan te nemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. „De Faam" maatschappij van handel in manufacturen en aanver wante artikelen. Oude Rün 1, Hoogstraat 1/2. Leiden, hoofdzaak: L Veerstraat 36 Haarlem. Het filiaal Hoogstraat 1/2 te Lei den is d.d. 1 Febr. 1936 opgeheven en over gegaan aan de N.V. Schlatmann's Con fectle- en manufactuurhandel ,De Faam te Leiden. N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon voorheen Hartevelt en Zoon. Langegracht 55/67, Leiden Nieuwe Commissaris: M. I B. Herfst. Leiden. den. Uittredend Commissarissen: H. A. J. M. van Woerden, Haarlem en G. Houtwiü- per. Haarlem. M. C. Reyneveld-Oudshoorn, Leidsche- weg 155, Voorschoten, kruideniers- en grut terswaren en bramdstoffenhandel. Uittre dend Eigenaar: M. C. Reyneveld-Ouds hoorn. Voorschoten. WUzleing handels naam in: P. C. Reyneveld. Nieuwe Eigenaar P. C. Reyneveld Voorschoten. P. J. de Haas. Heerenweg 84a. Warmond rund- en varkensslagerti. Uittredend Eige naar: P. J. de Haas, dd. 5 Nov. 1936. tionaal-socialisme is de staat het doel waaraan alles onderworpen is. Goed en kwaad zal worden gemeten naar wat goed en wat kwaad is voor den staat. Schaf maar af je oude catechismus, ruim ze maar op de Katholieke jeugdorganisaties, daar zal de Staat wel voor zorgen. Maar als ik u één ding te zeggen heb: „BlUf af van de jeugd, raak daaraan niet, nu niet, later niet en nooit!" Na een korte pauze vervolgde spr. zijn rede, waarin hu in het bUzonder de taak, welke voor de Katholieken op staatkundig gebied is weggelegd, uieenzette. Het eerste nummer van het program, moet, aldus spr., zijn de veiligstelling der Staatsorde. Wij Katholieken, aldus spr., zUn de eerstgebo renen op den Nederlandschen grond, en daarom zullen wU de eersten zUn, die den CHR HIST VROUWENGROEP str.Jd tegen de revolutie zullen aanbinden. Hierna gaf sur. eer. nadere uiteenzetting De Chr. Hist. Vrouwengroep vergaderd! van de consequente beginselen voor bet ten huize van mej. Langman. Als sprek" Katholieke volksdeel. Met een „Trouw aan voor dezen avond trad de heer Kyne uit de Staatspartij, trouw aan volk en Vader- Hillegom op, die op duidelijke wijze de land en trouw aan God en Kerk" besloot eerste zes artikelen van het Beginselpr?' spr. zijn enthousiast uitgesproken rede. gram der Unie behandelde. Na afloop van Mr. E. J. M. Bolsius dankte pastoor J. II. aeze lezing werd gelegenheid gegeven °j? Hooyman hierna voor zijn woorden en vragetl te stellen, waarvan druk gebrul* wekte allen op steun aan de Staatspartij te werd gemaakt Eenlge nieuwe leden gavfn nniupn crpvpn mprnn wpH Ho vproroHprincr _i_ Lelt. blijven geven. Hierna werd de vergadering zjCh 0D zoodat rte 38 leden In de gisternartnddag gehouden alge- op d€ gebruikelijke wijze gesloten, P' zooaat de gr.°fP nu 38 meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Caramelfabriek v/h. Backer en Cogevestigd te Lelden, ls tot adjunct directeur benoemd de heer N. Spaargaren alhier. Besloten werd voorts het winst-saldo ge heel te bestemmen voor afschrijving op fabrieksgebouwen en machineriën. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer J. M. H. ten Doesschate (Hengelo. O,). Voor het alhier afgenomen voor apothekersassistente is geslaagd J. A, Soeteman uit Maassluis. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2