STADSNIEUWS No. 23595 Ih Jaargang DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN „Toen de Prinses trouwde DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Beersche Overlaat werkt. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 nuid.) PROF. BR. J. PH. VOGEL. Eerelid van de Royal Asiatic Society. Prof. Vogel. Prof. Dr. J. Ph. Vogel alhier, is benoemd lot eerelid van de Royal Asiatic Society te kilden, wegens zijn bijzondere verdiensten voor de studie van de Indische archeologie. Er zijn slechts twintig buitenlandsche ge larden eerelid van dit wetenschappelijke gnootschap. Prof. Vogel is benoemd in de plaats van het overleden eerelid prof. Win- irnitz uit Praag. CHR. FRÖBELSCHOOL HEERENSINGEL. Viering van het 12Vi-jarig; bestaan. [De herdenking van het 12'/2-jarig be- ban van de Chr. Fröbelschool aan den |Heerensingel, welke gisteravond in het mnastieklokaal van de Lusthoflaam- iooI plaats vond, was druk bezocht. 2eer velen, waaronder enkele hoofdi |»n scholen en onderwijzend persoi xmden deze herdenkingssamenkomst bi] ■elke tevens bedoeld was als ouderavond. De heer Goslinga heette aan het begin Itan den avond allen hartelijk welkom om ■can aan de hand van Ps. 78 een kort ope- Iwngswoord uit te spreken. In een zeer uitvoerig overzich gaf ver volgens de secretaris de heer H. van Cit- tert een terugblik over de bestaansperiode der school. Duidelijk kwam hierin uit, dat de school in een groote behoefte voorzag. Reeds bij eerste Inschrijving traden 88 leerlingen tot de school toe, welk aantal reeds spoedig vermeerdering ondervond en thans 160 bedraagt. Nauwkeurig werden voorts in dit over zicht de bestuurs- en personeelsverwisse- lingen gememoreerd, waaruit bleek, dat met de school de voorzitter, de heer Gos linga en het hoofd, mej. De Rave, jubi- leeren. Voorts maakte het gewag van den zeer gewaardeerden steun van de Dameskrans .Clara Dory", die in de 12'/i-jarige be staansperiode der school voor bijna zeven duizend gulden bijdroeg. Het overzicht dat ook dank bracht aan het bestuur der Geref. Schoolvereenlging voor het steeds beschikbaar stellen van het gymnastieklokaal der school Lusthoflaan., eindigde met dank aan God onder afbid ding van Zijn zegen ook voor de toekomst. Zooals 'oij elk jubileum vond ook hier een huldiging plaats. Allereerst gold deze den heer Goslinga, wien dank werd ge bracht voor zijn bezielende leiding. Als blijvend aandenken werd hem een vulpen aangeboden. Ook het hoofd der school, mej. De Rave werd in deze huldiging be trokken. Haar werd een barometer aange boden. Dat ook de ouders zich niet onbetuigd wenschten te laten, bleek later op den avond toen een uitgebreide collectie speel goed w.o. autopeds en fietsen, werd aan geboden. Namens de Ver. van Chr. Fröbelscholen, werd een electrische klok voor het school gebouw aangeboden, terwijl de Dameskrans ..Clara Dozy" bij monde van mevr. Gos linga de school een telefonische aanslui ting met de daaraan verbonden jaarlijk- sche kosten aanbood. Mej. De Rave ont ving van deze krans een prachtige fruit mand. Tenslotte werd namens de Prinses Juliana-bewaarschool een ets aangeboden. Een aardig nummer van het programma, dat een aantrekkelijke afwisseling bood. was: ,,Wat boertjes en boerinnetjes bren gen." Dat dit nummer ook de kas ten goede kwam, verhoogde mede de feestelijke stemming waaraan een ieder gaarne ook in financieel opzicht het zijne bij droeg. De avond werd besloten met een vertoo ning van de Juliana-film, waarvoor het bestuur zich de meiewerking van den heer Eleuzé verzekerd had. 1 peering heeft aan den kunstschilder Piet van der Hem i teekenaar van onze Ibdijksche plaat) opdracht gegeven een schilderij te verwaardigen van de huwe- I '^-plechtigheid van H. K. H Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernard. - De heer Van der Hem is gisteren' ter plaatse begonnen. Tengevolge van de voortdu rende was van de Maas is vanochtend om half elf, bij een stand van 10.85 M. -!- A.N.P., de Beersche Overlaat bij Gassel over een lengte van honderd meter aan het werken gegaan. Daar uit het Zuiden nog steeds was wordt gemeld, is het te verwachten, dat vandaag nog over de geheele lengte, zijnde 4500 Meter, het water over de Overlaat de aangrenzende streek zal binnen vloeien. LEZING VAN DEN HEER KUYNTJES. NED. BOND v. VER. v. OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. Over de vakopleiding voor labrieken en werkplaatsen. Voor een aantal leden van de Vereeni- ging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland en de Leldsche Vereeniging van Industrieelen, hield de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool, gisteravond in de bo venzaal van „Amicitia" een lezing over „Vakopleiding voor fabrieken en werk plaatsen". De heer J. Heringa, voorzitter van de Vereeniging van Industrieelen, leidde den spreker in. De heer Kuyntjes begon met te constatee- ren dat het groote publiek over het alge meen van het nijverheidsonderwijs weinig afweet. Zooals bijna alle andere nijverheidsscho len staat ook de Leidsche Ambachtsschool, aldus spr„ onder leiding van een bestuur. Het doel der scholen is om jongelui van 1316 jaar op te leiden voor het vak, dat zij hebben gekozen. Tot voor korten tijd werd aan de scholen een 3-jarlge cursüs gegeven. Herhaaldelijk zijn van de zijde der regeering pogingen aangewend om uit een oogpnut van bezui niging den 3-jarigen cursus in een 2-jarigen te veranderen. Tenslotte is dat, niettegen staande het groote aantal protesten en bezwaren, verleden jaar gelukt. Dat deze maatregel het onderwijs niet ten goede komt, behoeft wel geen nadere toe lichting. Bovengenoemd besluit aldus spr. komt hoofdzakelijk voor rekening van de Rotterdamsche metaalbedrijven. Het bleek n.l. dat de jongelui die in deze fabrieken te werk werden gesteld te „knap" waren. Zij werkten er korter of langeren tijd en ver lieten dan het bedrijf om zich een betere positie toegewezen te zien. Het gevolg was gebrek aan aankomende krachten in deze fabrieken. Om daarin te voorzien werd door de fabrikanten onderling een leerschool in het leven geroepen, waar den jongelui pre cies genoeg onderwezen werd. Deze twee jarige cursus, die volgens de fabrikanten uitstekend voldeed, was een prachtig pro pagandamiddel voor de voorstanders van het 2-jarig onderwijs. De ambachtsschool echter gaat van een heel ander standpunt uit. Zij stelt zich niet ten doel de jongens precies klaar te „stoo- men" voor een bepaald vak, doch zij streeft er naar hun een aigemeene opleiding te geven; hebben zij dan eenmaal de school verlaten, dan kunnen bij' zich gaan specia- liseeren. Sprekende over de geschiedenis van het nijverheidsonderwijs, wees spr. op de groote verbeteringen, die de nijverheidsonderwijs wet heeft gebracht. De wet kent 3 soorten onderwijs: dat wat aan de gewone am bachtsscholen wordt gegeven en het stelsel waarbij de leerling, die overdag in de fa briek werkt, verplicht is een avondcursus te volgen. Als derde groep wordt de M.T.S. genoemd Naast het gewone dagonderwijs worden aan de ambachtsscholen ook avondcursus sen gegeven. Waren deze lessen tot voor korten tijd slechts gewijd aan de theorie, tegenwoordig wordt ook de praktijk onder wezen. Daar het de bedoeling van den mi nister is, dat dit practische onderwijs ge heel gewijd wordt aan de behandeling van moeilijkheden, die de leerling op den dag in zijn bedrijf heeft ontmoet, spreekt het wel van zelf dat dit stelsel practisch op hoofdelijk onderwijs neerkomt, iets wat de minister nu juist niet wil. Deze moeilijkheid wordt op alle scholen gevoeld. Tenslotte wijdde de heer Kuyntjes eenige aandacht aan de vraagstukken, die op de nijverheidsonderwijscongressen te Barce lona en Rome zijn besproken. Na een korte pauze werd een aantal lichtbeelden vertoond, die een kijkje gaven in de scholen en de werkplaatsen. Nadat enkele vragen waren beantwoord, dankte de heer Heringa den heer Kuyntjes voor zijn met groote belangstelling gevolgde causerie. 1936 was voor de afd. Leiden een goed jaar. Gisteravond hield de afd. Leiden van bovengenoemden bond haar maandelijksche vergadering, welke hoofdzakelijk van huis- houdelijken aard was, In het jaarverslag van den secretaris trof de optimistsche toon; immers de afd. mocht zich in het jaar 1936 in een groote belangstelling van de leden verheugen, wat tot uiting kwam in druk bezoek aan excursies en vergade ringen, terwijl er ook nog leden- en dona teurswinst werd geboekt. Bij de Bondsteekenprijsvraag waren niet minder dan drie leden uit de afdeeling prijswinnaar. Bij den Chrysanten-kweek - wedstrijd kwam voorzitter J. H. Smit voor de twesde maal in het bezit van de wissel medaille. welke nu zijn eigendom blijft. Ook op het Tuinbouw-onderwijs was de af deeling in samenwerking met andere ver- eenigingen werkzaam. Een goed vereeni- gingsjaar is achter den rug en de secre taris hoopte dat 1937 in hetzelfde teeken mocht staan. Bij het verslag van den penningmeester bleek dat er ondanks hooge kosten en slechte tijdsomstandigheden nog een goed batig saldo aanwezig was. De kascontrole commissie stelde de vergadering voor den penningmeester onder dankzegging voor 't correcte beheer en de bewezen diensten te dechargeeren. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor de door hen bewezen diensten, hetgeen door de vergadering met applaus werd onder streept. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter met alg. st. herkozen en werden de heetten v. d. Berg en Dee in de plaats van de" heeren v. d. Blom en Kret gekozen. In de kascommissie werden gekozen de hee ren Uljee en Ammerlaan. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de bondsvergadering te Zeist besproken en de heeren v. d. Blom en Uljee daarheen afgevaardigd. Nog een gratis verloting werden nog enkele vragen van leden beantwoord en gaf zich reeds een aantal deelnemers op voor den Chry- santen-kweekwedstrijd. H.O.R.A.-LEDEN NAAR DE STERREWACHT. Geslaagde excursies. Dezer dagen organiseerde de afd. Leiden van de Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren een excursie naar de Sterrewaoht. De belangstelling onder de leden was hiervoor zoo groot Ier waren ruim 130 cursisten), dat beide avonden in 2 groepen moesten worden gesplitst. De voorzitter der afdeeling, de heer H. Zunderman, sprak er op beide avonden zijn voidoening over uit, dat zooveel leden gehoor hadden gegeven aan de uitnoodi- ging van het bestuur, om de Sterrewacht eens van nabij te aanschouwen. Hij hoopte, dat in de toekomst de ledenvergaderingen eveneens zoo druk bezocht mochten worden. In de eerste plaats dankte hij den hoog leeraar-directeur van de Sterrewacht, prof. dr. Hertzsprung, voor de medewerking, door n.l. de collegezaal en de diverse gebou wen ter beschikking te stellen. Verder in het bijzonder den heer Fer- werda. assistent aan de Sterrewacht, die zich spontaan bereid verklaarde, gijn be middeling te geven bij de filmvertooning en bij het rondleiden der groepen. Waren de beide avonden nu niet be paald bijzonder geschijct voor deze excur sie (beide avonden regende het „pijpen stelen") de leden hebben niettegenstaande dat, in woord en beeld genoten van het- BINNENLAND. Minister Gelissen over de Nederlandsche handelspolitiek; er is éénstemmigheid in het kabinet. (4e Blad). De practische voorbereiding van candidaat- leeraren. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Congres van den Centr. Bond van P.T.T.- personeel. (Binnenland, 3e Blad). Goed spel van Wallaart (U.V.S.) in den oefenwedstrijd van het Nederlandsch elftal. (Sport, 3e Blad). Een bijzondere foto-reportage uit de Eerste Kamer. (3e Blad). BUITENLAND. Debat in het Engelsche Hoogerhuis. (Bui tenland, 4e Blad). De stakingsactie in de Vereenigde Staten. (Buitenland, 4e Blad). Ernstige ontploffing in Belgisch legerkamp. 7 dooden, 12 gewonden. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad). geen de heer Ferwerda en de voorzitter hebben laten zien. In de eerste plaats toonde ons de be drijfsfilm, die ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Sterrewacht is op genomen, van welk- een omvang dit ge bouw is. Van alles, wat de moeite waard is, kortom, de geheele instelling is in deze film verwerkt. Een woord van hulde komt den heeren Ferwerda en Uitendijk toe, die deze film hebben vervaardigd. Hierna werd het gebouw en de zich daarin bevindende klokken en kijkers be keken en toegelicht. Was de eerste avond niet geschikt voor Tiet waarnemen der sterren en andere hemellichamen, de tweede maal waren de weersomstandigheden iets beter en ver scheidene leden hebben de maan nog kunnen aanschouwen. Nadat nog eenige lantaarnplaatjes ver toond waren over diverse sterrenbeelden, waaronder de spiraal-nevels, was de voor zitter de tolk der aanwezigen toen hij den heer Ferwerda hartelijk bedankte voor dat gene, wat hij in het belang van H.O.R.A. had gedaan, n.l. in de eerste plaats de leden meerdere kennis bijgebracht van hetgeen de Sterrewacht biedt en in de tweede plaats, de H.OÜ.A.-band wederom versterkt. De hoop uitsprekende, dat op de jaar vergadering, welke 10 Maart gehouden zal worden, nog meerdere leden aanwezig zullen zijn, en na nog meegedeeld te heb ben, dat binnenkort wederom een excur sie-avond gehouden zal worden, dankte de voorzittei' alle leden en introducé's voor hun opkomst. Foto Pander, Leiden. De leerlingen van de Chr. Voorbereidende School aan het Plantsoen voerden girteTen, gedurende de openbare les een spel op: „Toen de Prinses trouwde". Met veel blijd- schap is door de kinderen Nederlands groote feest nog eens overgeleefd, tot groot genoegen van de vele ouders en genoodigden, die hierbij aanwezig waren. - Hier boven ziet men het Bruidspaar te midden der bruidsmeisjes.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1