LAATSTE BERICHTEN De Ontploffing bij Antwerpen Veranderingen in den Engelschen kroningseed LEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 25 Februari 19j; Binnenland Buitenland Het verhaal van een ooggetuige. Vreeselijke verwoestingen. Als gevolg van de constitu- tioneele veranderingen. Nieuwe gezant in Portugal. De regeeringspersdienst meldt, dat inr. J. G, Sillem, thans zaakgelastigde in Athene, binnenkort benoemd zal worden tot H.M.'s gezant in Lissabon. Mr. Sillem is 16 November 1893 in Am sterdam geboren. Van 19121919 studeerde hij in Leiden en werd aldaar doctor in de rechtswetenschap. In 1921 werd hij attaché te Parijs, ver volgens in Brussel en daarna in Madrid. In 1923 volgde zijn benoeming tot gezant- schaps-secretaris 2e klasse. Als zoodanig ging hij in 1924 naar Praag en in 1925 naar Buenos Aires. nl 1927 werd hij gezantschaps-secretaris le klasse. In deze functie was mr. Sillem in 1928 te Bern en in 1931 te Rome werk zaam. In 1932 werd hij tijdelijk zaakgelastigde in Athene. Mr. Sillem is officier in de orde van Oranje-Nassau en officier in de orde van St. Mauritius en Lazarus van Italië. HET VERSCHE KADETJE. Onder leiding van den minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, is heden morgen te diens departemente een be spreking gehouden over het versch-brood- vraagstuk. met name over het denkbeeld van het. nemen van een proef gedurende eenigen tijd met de beschikbaarstelling des ochtends vóór 10 uur van klein brood. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Verbond van Ned. werkgevers, de Alg. R.K. werkeeversvereeniging. de Chr. werk- geversvereeniging en van de Alg.. de R.K.. de Chr.. en de Isr. patroonsbonden in het bakkersbedrijf. zoomede de directeur- generaal van den arbeid dr. ir Hacke en het hoofd van de afd. arbeid van het departement van oociale zaken, mr. Engels. De minister heeft kennis genomen van de wenschen der verschillende vertegen woordigers van de werkgeversorganisaties. Morgenochtend zal een dergelijke confe- ientie worden gehouden met de vertegen woordigers van de werknemersbonden. DE ZUIGER „NAMUR" NAAR RUSLAND VERKOCHT. Naar wij vernemen is de bakken- en cutterzuiger ..Namur". welke in 1931 cp de werf Gusto te Schiedam is gebouwd, c£?r bemiddeling van het maritiem kan toor W. H. Mellema te Amsterdam naar Rusland verkocht. De afmetingen bedragen: lengte 63 M„ breedte 13 M. en holte 4.20 M. De con structie is voorzien van twee zandpompen en een waterpomp, welke tezamen onge veer 3.000 p.k. ontwikkelen. De zuiger is het eigendom van de firma Ackermans en van Haaren te Antwerpen, oorspronkelijk een Nederlandsche onder neming, welke te Den Haag gevestigd is geweest en die al het materieel, dat zij gebruikt, in Nederland heeft doen bouwen. De zuiger zal dienst gaan doen in de Noordelijke IJszee. NEDERLANDSCHE OORLOGSBODEMS OP REIS. Hr. Ms. ..De Ruyter" is gisteren van Bom bay. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" van Athene vertrokken. NEGENJARIG MEISJE TEGEN BRANDENDE KACHEL GEVALLEN. BOUW VAN 150 LOCOMOTOREN VOOR DE SPOORWEGEN. Ter vervanging van rangeerlocomotieven. (Van onzen spoorwegmedewerker!. In verband met het feit, dat alle ran geerlocomotieven cp de stations der Ne derlandsche Spoorwegen vervangen zu'len worden door locomotoren (cp het station te Leiden zijn reeds de rangeerlocomotie ven door locomotoren vervangen, terwijl het tractiedepot is opgeheven en het per soneel overgeplaatsti zullen de Ned. Spoor wegen 150 nieuwe locomotoren laten bouwen. Behalve bij „Werkspoor" te Am sterdam zal ook een groot aantal loco- motoren in eigen beheer in de werkplaat sen te Zwolle gebouwd worden. De fabriek van Gebr. Stork te Hengelo zal hiervoor de motoren leveren. Door den bouw dezer locomotoren in de werkplaats te Zwolle zal ongeveer honderd-twintig man spoor wegpersoneel. dat zonder deze werkzaam heden anders overcompleet zou zijn, weer tijdelijk aan werk geholpen worden. De nieuwe locomotoren zullen met Diesei- electrische motoren uitgerust worden. De loccmotoren.. die nu reeds in gebruik zijn, worden meest met olie gestookt. Slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. Gisteravond om zeven uur had de negen jarige Gertruda van den Akker, wonende Prins Mauritsstraat 71 te Aalst, het onge luk tegen een brandende kachel te vallen. Het kind, dat alleen thuis was, vluchtte in vlammen gehuld de straat op. waar toe geschoten buren trachtten het vuur te dooven. Het slachtoffer werd met ernstige brandwonden naar het St. Josephs zieken huis te Eindhoven vervoerd waar zij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is over leden. N.V. A. HILLEN's SIGAREN EN TABAKFABRIEK. Behandeling van een surseance-aanvrage. Onder voorzitterschap van mr. A. S. Rueb, vice-president van de Haagsche rechtbank, werd heden in het paleis van justitie te Den Haag een vergadering van crediteuren der N.V. A. Hillen's sigaren- en tabakfabriek gehouden om te stemmen over de aanvrage tot surseance van betaling van deze N.V. De bewindvoerder van de vennootschap, mr. van Hellemondt uit Delft, bracht rapport uit. Zijn conclusie Is, dat de vennootschap rijp is voor faillissement, maar aangezien, de bestuurders een liquidatie-accoord in het vooruitzicht stellen, meent hij. dat sur seance van betaling de juiste oplossing is. Het liquidatie-accoord zou echter voor 6 maanden en niet voor l'/ï jaar, zooals com missarissen voorstellen, moeten gelden. De heer J. Vredenburg (Amsterdam) zou gaarne van den bewindvoerder vernemen, wat deze onder concurrente crediteuren verstaat. De bewindvoerder verstond hieronder, blijkens zijn antwoord op deze vraag: de ongedekte 7 pet. obligatiehouders de zuivere handelscrediteuren en een gedeelte van de pet. hypothecaire obligatiehouders. De heer Vredenburg merkte nog op, dat de vennootschap geen gelijkmatige verdee ling onder haar crediteuren beoogt, maar de 7 pet obligatiehouders bij de andere belanghebbenden achterstelt. Spreker was vóór een faillissement. De heer mr. J. W. W. van der Hoeven (Rotterdam) verklaarde namens de ven nootschap. dat deze zich volkomen aansloot bij het betoog van mr. van Hellemondt. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt waren werd tot stemming overgegaan. In aanmerking genomen het groot aantal 1 stemmen bij volmacht bleek en een groote meerderheid vóór surseance van betaling te zijn. De rechtbank zal op 11 Maart over het verzoek beschikken. DE TOESTAND IN HET BANKETBAKKERSBEDRIJF. De besturen van de Nederl. Banketbak - kersvereeniging en der Nederl. R.-K. ban- ketbakkerspatroonsvereeniging hebben den minister van landbouw en visscherij drin gend verzocht een regeling te willen tref fen, welke het mogelijk zal maken, dat de banketbakkers door het gebruik van tegen lager prijs ingekochte room en boter hun bedrijven in stand kunnen houden. O.a. wordt er op gewezen, dat de slechte toe stand zich de laatste maanden heeft toe gespitst. omdat door de devaluatie van den gulden een groot aantal grondstoffen meest van buitenlandschen oorsprong en onmisbaar in het bedrijf, zeer in prijs zijn gestegen (amandelen zelfs met honderd procent), waartegenover geen prijsverhoo- ging der producten kon worden gesteld, omdat de koopkracht van het publiek ge daald is. BEVOORRECHTING AUSTRALISCHE BOTER IN NED. OOST-IN'DIE? In verband met het bericht, volgens het welk de import van Nederlandsche boter in Ned. Oost-Indié van 1 Maart af zou worden gecontlngenteerd ten bate van het Australische product hebben de centrale landbouw-organisaties en de F.N.Z. een te legram tot den minister van koloniën ge richt. waarin zij uiting geven aan hun on gerustheid over bedoeld bericht, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederland sche boter in Indië zou worden gecontin- genteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden gegeven, den import uit te breiden. Bij achten het buitengewoon onbilllijk. dat op deze wijze de export uit het moe derland wordt achtergesteld, terwijl de bo ter op de Engelsche markt zwaar moet concurreeren en de Australische boter op diezelfde markt ingevolge het verdrag van Ottawa een voorkeur van 15 sh. per cwt. geniet. Voorts wordt er op gewezen, dat de bo- ter-export naar Duitschland tengevolge van de clearingregeling ook een sterken druk ondervindt van het belangrijk aandeel, dat de Indische producten in de clearing heb ben. Dringend wordt verzocht, al het moge lijke te doen. om de voorgenomen contin- genteering en de achterstelling van het eigen product te verhinderen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale 28 Februari t 'm. 6 Maart 1937 consumptiemelk regee- ringscontract taxegedeelte 6.25 cent. even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. NEDERLANDSCHE R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANT GEËMPLOYEERDEN „ST. ANTONIUS". Gisteren vond te Utrecht een vergadering plaats van het hoofdbestuur van boven- genoemden bond. Het bestuur werd samen gesteld als volgt: v. d. Willik. voorzitter, van Bijsterveld, secretaris, Mooijman, penningmeester, v. d. Bol, 2e secretaris, Uijlings. 2e penningmees ter en BalkKempes en van Esch commis sarissen. Vervolgens werd besloten de afdeelingen op te dragen in het geheele land vakcur sussen in het leven te roepen. Besprekingen werden gehouden in ver band met de groote groep van werkers boven de 35 jaren, die sinds de laatste wets- wijziging niet onder de ouderdomsverzeke- ring vallen Een nieuwe groep onverzeker- den is hierdoor ontstaan. Besloten werd te trachten, een collectieve pensioenregeling te verkrijgen. Het dagel. bestuur kreeg opdracht om wanneer mogelijk het orgaan 2 maal per maand te doen verschijnen. 1 Aandacht werd besteed aan de zg. loon- normen, welke enkele gemeentebesturen voor de steunregeling ontworpen hebben. Dit leidt voor ambulante werkers tot grove I onbillijkheid, aldus de vergadering. Hieromtrent zullen stappen bij het .1 ministerie van sociale zaken gedaan worden Regeling van auto-vervoer voor personen. Commissie door den minister geinstalleerd. De minister van Waterstaat, jhr. ir. Van Lidth de Jeude heeft hedenmiddag geïn stalleerd de „Commissie voor het auto- personen-vervoer". De Minister ving zijn rede aan met eraan te herinneren, dat de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, bevoegdheid ver leent tot invoering van een vergun ningsstelsel voor het exploiteercn van motorrijtuigen, onder de in paragraaf 47 dier wet omsehreven voorwaarden, terwijl volgens afdeeling 10 dier wet deze regeling bij Kon. besluit uiterlijk na twee jaren door een regeling bij de wet zal moeten worden vervangen. Deze gang van zaken brengt het voordeel met zich, dat gedurende be doeld tijdvak ervaring zal worden op gedaan omtrent de doelmatigheid van de thans getroffen regeling, waarmede te zijner tijd, bij de totstandkoming van de wet, zal kunnen worden reke ning gehouden. De regeling voor het autovervoer van personen is het eerste ter hand genomen, terwijl naar hij hoopte, de regeling voor het autovervoer van goederen, welke inmiddels reeds in hoofdzaak werd voorbereid, spoe dig zal volgen. Spr. bestrijdt de opvatting, dat de Re geering de ontwikkeling van andere mid delen van vervoer zou willen belemmeren in verband met de belangen van den Staat bij de Spoorwegen. Het motief voor het ingrijpen der Re geering en het richtsnoer voor haar han delingen kan immers uitsluitend worden ontleend aan het algemeen belang. Het vervoer grijpt zoo diep in heel het econo misch leven in, dat het verschaffen van voldoende vervoergelegenheid een ver- eischte is en dat steeds naar verlaging van de kosten van het vervoer zal moeten wor den gestreefd. Belemmering van den vooruitgang der techniek zou daarmede ten eenenmale In strijd zijn. Overvloed van vervoersgelegenheid alleen is niet voldoende om tot duurzame lage vrachtprijzen te geraken. Lage vrachtprij zen zijn op den duur slechts houdbaar bij lage vrachtkosten. Bij een teveel aan vervoercapaciteit wordt de „dichtheid" van het vervoer te gering voor een loonend bedrijf. De ervaring leert, dat bij een onbeperkten concurrentiestrijd de vrachtprijzen dalen en door de eigenaardige structuur der kos ten, de tarieven worden neergedrukt tot het niveau van de variabele of van de zg. additioneele kosten van transport. Groote verliezen, kaoitaalveï^pilllng en ineenstor ting van belangrijke deelen van het. ver- voerapparaat zijn daarvan de noodlottige gevolgen. De vervoerpolitiek zal dus moeten ge richt ziin op een regeling van onderlinge verhoudingen, het bevorderen van samen werking en het stellen van voorwaarden, die in het algemeen belang vereischt wor den. STAMBOEK VOOR HET NEDER LANDSCHE TREKPAARD. Minister Deckers teT vergadering. (Vervolg van het 3e Blad). Het voorstel van het hoofdbestuur tot w'jzieing van het reglement op de stam boek houding werd, met de stem van Gel derland tegen, aangenomen. De maximum boete werd van f. 500 tot f. 1000 verhoogd. Met algemeene stemmen werden herko zen in de commissie voor de keuring van hengsten voor dekking en opneming in het keurstamboek. als iuryjid de heer Aug. de Schutter te Dinteloord en als plaatsvervan gende juryleden de heeren M. Damoiseaux te Kloosterrade-Kerkrade en H. J. Aernaudts te Sluis. Ter vergadering verscheen hierna de minister van landbouw en visscherij. mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn secre taris, ir. Peters. Het voorstel m op 24 en 25 Juni in Den Bosch een nationale tentoonstelling te houden werd onder algemeen applaus en zonder discussie aangenomen. Minister Deckers getuigde daarop van zün instemming met het werk der vereeni- ging. Het deed spreker genoegen te bemer ken dat in deze organisatie waardeering bestaat voor het goede, dat aldus spr. ook nog wel eens van de ziide der regee ring wordt verricht. Spr. beval bestuur en leden van 't Stam boek aan op de bekende wijze te blüven samenwerken met de regeering in het belang van de gemeenschap. De regeering moet maatregelen nemen, die niet altijd even aangenaam zijn In de memorie van antwoord op de be grooting van landbouw en visscherii heeft spr. zijn denkbeelden over landbouworde- ning neergelegd. Spr. hoopt nog te beleven dat deze denkbeelden in een wetsontwerp ter beoordeeling van de Staten Generaal zullen worden voorgedragen. Jhr van Vredenburch sloot daarop met woorden van dank de bijeenkomst. UIT NED. OOST-INDIË. VERLAGING RUBBERUITVOERRECHT. BUITENZORG, 25 Febr. (Aneta-A.N.P.) Vastgesteld is de ordonnantie tot verlaging van het rubberuitvoerrecht. ,/rir RAS DESTA TERECHTGESTELD. Ras Desta, de aanvoerder der Abessijnen in het merengebied, is door de Italiaan- sche troepen gevangen genomen en gefu silleerd. Speciale G.P.D.-berichtgeving. Per telefoon. Grauw ligt het fort Polygoon onder den bewolkten hemel. Troosteloos druipt de motregen neer. Op het uitgestrekte terrein rondom het fort, waarop zich gistermiddag de ontzet tende ontploffing heeft voorgedaan, die aan 7 officieren van het Belgische leger het leven heeft gekost, zijn de soldaten reeds weer aan het oefenen. Hier, waar de dood gisteren zijn rijken oogst heeft binnengehaald, gaat vandaag het militaire leven reeds weer gewoon zijn gang. Bij het fort Polygoon is een z.g. genie school gevestigd, waar officieren en onder officieren van de verschillende wapens, als mede voor de gendarmerie een cursus vol gen in het leggen van mijnen en alles wat daarmede samenhangt. Aan de oefening van gisteren namen 35 officieren deel. Zij waren reeds sedert drie maanden vertrouwd gemaakt met de be handeling van explosieve stoffen. Gistermiddag hadden zij verschillende militaire werken in de lucht laten springen. Als laatste oefening van den dag stond het leggen van een groote mijn op het programma. De mijn was 2 meter diep begraven en voorzien van een lont van enkele meters lengte Wij hadden ons op veiügen afstand in onze loopgraven teruggetrokken. Wij wachten daar de ontploffing af, ver telde ons hedenmorgen een der officieren, die het ongeluk had meegemaakt en die zooals hij vertelde zelf als door een won. der was gered. Toen de ontploffing uitbleef wachtten wij, zooals het reglement luidt 20 minuten Wij zijn onder leiding van den instruc-' teur. die zelf zwaar werd gewond, uit ome schuilplaats gekomen en naar de mijn toegegaan. Op het oogenbiik, dat allen rondom de mijn stonden en terwijl de leider zich bukte om het lont te onderzoeken zagen wij plotseling den grond voor ons met een ontzettenden knal open. barsten. Vuurstralen, aardkluiten en stukken staal spatten uit de aarde maar voor ik me rekenschap kon geven, wat er ge beurd was, voelde ik me door den lucht, druk opheffen en 20 meter wegslinge ren. Naar het schijnt moet ik wel 10 mi nuten bewusteloos zijn geweest. Toen ik weer tot bezinning kwam en me bevrijdde van de laag aarde en zand, wa ren een aantal lanclers en manschappen der genie reeds bezig de gewonden te ver zorgen. Pas toen een ambulance-auto met doc toren ter plaatse verscheen, kwam er sy steem in het reddingswerk. De plaats des onheils bood een ver- schrikkelijken aanblik. Eenige kamera den waren letterlijk stuk gereten, ter wijl minstens 20 anderen bewusteloos waren, sommigen met afgrijselijke ver wondingen. Al vertellende had de officier ons naar de plaats waar het ongeluk was gebeurd ge leid. De ontploffing heeft een kuil van t meter diepte in het terrein geslagen. Een granaattrechter in optima formal Onze Londensche correspondent schrijft: De grondbeginselen waarop het bestuur van een staat berust zijn veelal vastgelegd in een document dat grondwet heet. Groot- Brittannië maakt hierop een uitzondering. Het heeft zijn constitutie maar ze is, zooals het wordt gekenschetst, (ongeschreven. Om precies te zijn moet men zeggen dat ze hoofdzakelijk onbeschreven is, een voort brengsel van gewoonte. Maar haar ontwik keling wordt gekenmerkt door zekere vaste en fundamenteele wetten. De voornaamste zijn Magna Carta (het Groote Charter) van 1215, dat de Jaarlijksche parlementen bracht en gelijk recht voor allen; de Habeas Cor pus Act van 1679 die de persoonlijke vrijheid waarborgde; de Act of Settlement van 1701 die een Protestante' troonsopvolging verze kerde; de Acten van Vereeniging met Schot land (1707) en Ierland (1800). Van den nieuwen tijd zijn de Parlementswet, door Asquith in 1911 doorgezet, waarbij het La gerhuis zonder toestemming van het Hoo- gerhuis wetsontwerpen tot wetten kon ver heffen; de wetten voor de regeling van de Iersche kwestie van 1920 en 1922; en de nieuwste het Statuut van Westminster, dat voor het onderwerp van een vorigen brief werd aangehaald. De constitutie van het Vereenigd Koninkrijk bestaat dus uit deze belangrijke wetsbesluiten en verder uit de ongeschreven beginselen die zijn ont staan uit de traditie en uit precedenten. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Oviedo omsingeld. De persdienst van de Baekische regeering deelt mede: Vandaag zijn de volgende berichten ontvangen uit den Asturischen sector: Gistermorgen is met geestdrift gestreden waarbij men langs San Claudio opereerde in de richting van Naranco. De omsinge ling van de hoofdstad (Oviedo) is thans voltooid. In de zone van de stad hebben onze troepen verscheidene huizen ver overd, o.m. la Zaballeta de Buenatvista, een strategische plek. die zeer versterkt was. In de andere sectoren van het front zijn belangrijke stellingen veroverd. Van morgen is niet gestreden om den troepen een weinig rust te geven en de veroverde stellingen te versterken. FRANSCHE KAMER NEEMT LANDBOUW- WE1 AAN. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp op collectieve landbouwovereenkom- sten aangenomen met 366 tegen 210 stem- men. De wet legt de voorwaarden vast voor den verkoop van landbouwproducten van één soort. HET BANDIETISME IN MANDSJOEKWO EN NOORD-CHINA Een honderdtal bandieten heeft bij Char- bin een autokaravaan aangevallen en 23 Cbineezen ontvoerd met het doel een los geld te bekomen. Bij Tientsin hebben ban dieten drie passagiers van een vaartuig ontvoerd en van 4.000 dollar beroofd. DUITSCHE VLAG TERUGGEGEVEN. Sir Claud Hollis heeft gisteravond den Duitschen gezant von Ribbentron die inlusschen weer voor eenigen tijd naar Duitschland zal terugkeeren de vlag overhandigd, welke tot 1916 op het regee- rmgsgebouw te Tanga (in het vroegere Duitsche Oost-Afrik?) gestaan heeft. De vlag was dit jaar in handen gevallen van een onderofficier van het Zuid-Afrikaan- sche leger, die haar later aan sir Claud Hollis gegeven heeft. Voordeelen van een onge schreven grondwet. De Britten zijn trotsch op hun constitutie die verklaren zijjuist omdat ze niet van a tot z in zwart en wit is vastgelegd, zich zonder veel omhaal en bijna onmerkbaar kan aanpassen aan veranderde opvattingen en denkbeelden. De juist aangekondigde veranderingen in den kroningseed bevesti gen de juistheid van deze aanspraak. Zj geven een nieuw voorbeeld van de wijk waarop zelfs een van de meest historlst!» constitutioneele gebruiken op het initiatief van den Privy Council en na overleg met de Dominions wordt veranderd om het ie overeenstemming te brengen met den nieuwen toestand. De eed in de kronings plechtigheid gaat zoo niet in den tekst dan toch in den zin en de kern terug tot de achtste eeuw. In zijn bewoordingen is hij sedert het einde van de zeventiende eeuw tot op heden grootendeels onveranderd ge bleven. De eed is in drie deelen, de belofte te regeeren overeenkomstig de parlements- wetten, de belofte genade voor recht te doen gelden, de belofte de wettige Protestante hervormde kerk te handhaven. De wijzigingen, De veranderingen, thans aangebracht,! den het eerste en het derde deel. Ze zijn noodzakelijk geworden als gevolg van de constitutioneele veranderingen die sedert de kroning van George V hebben plaats gehac in het bijzonder als gevolg van het in 19! onderteekende Statuut van Westminster dat de Dominions gelijkwaardig maakte aan het Vereenigd Koninkrijk in het Britschc Ge- meenebest van Naties. In het eerste deel van den eed gold de belofte de bevolk van Groot-Brittannië en Ierland" en de erbij behoorende Dominions". Dat. eerste deel moest dus worden veranderd op een wijze die uitdrukking gaf aan de gelijkheid van staat tusschen het Vereenigd Koninklijk en de Dominions. Dat is gedaan door Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en de Unie van Zuid-Afrika in één adem. te noemen met Groot-Brittannië en Ierland. Hierbij ka nog worden opgemerkt, dat het woord „I minions" in den ouden eed de beteekenlt had van „de overzeesche gebieden". De zin van het woord is inmiddels geheel veran derd door alleen de genoemde gebieden die een eigen en onafhankelijk bestaan hebben en die vrijwillige en gelijkgerechtigde leden zijn van het Britsche Gemeenebest van Na ties waarvan de Kroon het symbool is - er mee worden bedoeld. Het derde deel van den eed, over de be scherming van de staatskerk, ls ook veran derd om gevoeligheden In de Dominions je ontzien en eventueel misverstand daar te voorkomen. In den veranderden eed beloon de Koning alleen „in het Vereenigd Ko ninkrijk" de wettig gevestigde Protestante hervormde kerk „met mijn uiterste krachts inspanning te handhaven". In den ouden vorm werden in dit opzicht geen geogran-1 sehe grenzen gesteld. Geen verbittering bij niet-aanhangers van de Staatskerk. Men zou zich kunnen afvragen of er i verbittering moet ontstaan bij de ongeveer 3.000.000 Roomsch-Katholieken en I 5.000.000, dié bij de Vrije Kerken zijn wn- gesloten wanneer de Koning in zijn kro- ningseed zijn onderdanen van deze andere I godsdienstige secten geen gelooisbescner- ming toezegt. Die verbittering ontstaat njj hoezeer Bernard Shaw In zijn eigen wijsnei heeft beschikt, dat de kroningseed eeri oe- leediging is voor millioenen geloovige »r ten. Dat was hij in de zeventiende een toen hij hard en uitdagend was in Z"JgLLi. dienstige termen. Geleidelijk is die 'en" nologie verzacht hoe zeer het Protestant* karakter van de Britsche monarchie stand wordt gehouden. In dezen tooI w men niet waarnemen dat de plechtlgnVj 's Konings onderdanen van ander 'elo^ ergert. Er is geen tartende toon meer in 4-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 16