Waar de Vrouw belang in stelt 25 Februari 1937 Vierde Blad No. 23595 Geboorte en doop in Hongarije De nieuwe Zomerhoedjes Ijlsie Jaargang CjL^y. Huwelijk en Statistiek ZUIVELINLICHTINGEN Charmant, Qxentriek, kleurig en zéér gevarieerd bij VLASVELD ZWARTKOP Een tweede ei van Columbus -O al het een jongen of een meisje jjn? Uitgebreide maatregelen jgen booze invloeden. De functie van peettante gèen sinecure. Er ls bijna geen land ter wereld zóó rijk ui oude gebruiken, die van vader op zoon, in moeder op dochter zijn overgeleverd en g altijd vooral natuurlijk op 't plat- land in eere worden gehouden, ais tmgarije. Typische gebruiken, soms spre id van echte vroomheid en godsvrucht, ms wortelend in een duister bijgeloof, rns zelfs voor de menschen zelf. die er- rn vasthouden, totaal onbegrijpelijk van n geworden. Heel eigenaardig zijn bijv. de nschillende geboorte-gebruiken, waarvan [hier een en ander zullen vertellen. Reeds voor de geboorte, als het kindje :g, zooals men dat in Hongarije noemt, a de andere wereld" is. bereidt het zijn dramstigen ouders al heel wat zorg. Zal deen meisje of een jongen zijn? Bet oude gebruik wil, dat de man graag i zoon heeft, de vrouw wenscht zich arentegen een dochter. Maar wenschen Sn helpt niet, er moet iets gedaan wor- opdat de wenschen in vervulling kun- gaan. Is een bezoeker op de hand van vader, dan zal hij er goed aan doen, hoed op het bed te leggen, opdat de sggeborene een zoon worde. Gaat de Jonge vrouw op visite, dan ont wekt het niet aan symbolische goede ga- ■d: Men zet haar biefstuk voor, opdat er ka kindje kome, roode biefstuk, opdat 't ie wangen mag hebben, gesneden bief- opdat het mooie kruUen krijgt een goed voorteeken geldt het, wan- tr er aan tafel een glas water wordt jegooid en het vocht in de richting van vrouw stroomt: er zal zeker een doop- est zijn! [Ook voor de brandende vraag: jongen of elsje, zijn heel wat voorteekenen. Als de ïge vrouw een paknaald vindt, graag in n tabaksrook zit, trek heeft in spek, dan Didt het een jongen; vindt zij een naai- uld, heeft zij trek in suiker of aard- eien, dan zal het een meisje zijn. 'Is dan eindelijk het kind geboren, dan ooit alles aan het licht en meestal is er iwte blijdschap in 't gezin, om het even f! het een jongen of een meisje is. Maar en moet voorzichtig zijn: maar al te ge- ikkellj k kan de vreugde in verdriet ver- ierd worden. Aan allerlei voorschriften et stTeng de hand worden gehouden, op at 't ..kleine heidentje" niet nog vóór den doop wordt behekst. Het kindje zal naar de kerk worden gedragen, opdat de peet tante met de traditioneele boodschap kan komen: een heiden droegen wij, een Chris ten brengen wij binnen, of; een wolf droe gen wij, een lam brengen wij thuis. Zoo gaat dus het heidentje naar de kerk en intusschen ligt de moeder geheel afge zonderd in haar bed. aan vier kanten om hangen met geborduurde linnen doeken: Zoolang het kindje nog niet gedoopt ls, mag zij volstrekt geen bezoek ontvangen. Tijdens den kerkgang is het goed een vijl een boor of ander timmermanswerktulg bij de moeder in bed te leggen, opdat de kleine jongen een goed werkman worde; als hei een meisje is, een spinrokken. Ook mag nooit worden verzuimd, het kindje een rood lint om den pols te binden als bescherming tegen toovenarij en laat toch vooral niemand onderweg zeggen, dat net een mooi kindje is; ook dat werkt als een betoovering. In sommige streken mag de vrouw min stens vier weken lang het hek van haar boerderij niet uit en zelfs wanneer zij op het erf loopt, moet zij zich een wit kleed hullen en mag links noch rechts kijken. Veel heeft de jonge moeder in dien tijd niet te doen, want vier weken lang wordt zij door de familie van alle levensmidde len voorzien. Vooral de peettante van het kindje komt flink voor den dag. Soms op den dag van den doop, in an dere streken eenige dagen later, als de moeder weer is opgestaan, heeft het plech tige doopmaal plaats. Dit is geen kleinig heid: bij de Matyo's b.v. wordt als vaste :cgel een maal van zeven gangen opge diend, zelfs bij de armste menschen. die het overigens niet zelf behoeven te bekos tigen, want iedere gast brengt overvloedig etenswaren mee. Als doopgeschenk voor de peettante is voorgeschreven: vijf melkbroo- den, zoo groot als molensteenen. vier ronde koeken, zgs maanzaad-, vier ketel- en vier pruimenkoeken en een flesch wijn. Na het doopmaal wordt het kindje netjes in luier? gewikkeld, een poosje midden op tafel gelegd en alle gasten geven het een geschenk in geld: bij een jongen is dit het „sporengeld" bij een meisje wordt het be stemd voor haar uitzet. De peettante moet echter nog veel meer opbrengen. Een jaar na de geboorte geeft zij het doopgeschenk. Bij de Palóc bestaat dit uit een rooden kaschmieren halsdoek, een linnen blouse, een linnen hemd. waar van schouderstukken en borst prachtig ge borduurd zijn door de peettante zelf en zij den linten voor het hemd als het kindje een meisje is. Een jongen krijgt eveneens een linnen hemd, egn vest met metalen kuoopen en een roode hoed, met bloemen geborduurd. Dit alles draagt het kind, als het leert loopen. Het is voor de heele familie ,.een pak van het hart" als het doopfeest zonder inci denten is afgeloopen en meestal wordt er veel hhast achter het doopen gezet, opdat de duivel het kindje niet voor dien tijd wegrooft en er een van zijn eigen gebroed voor in de plaats legt. Zoo'n kind wordt „wisselkind" genoemd. Vanzelfsprekend is het een groot verdriet voor de moeder, als het kindje ongedoopt sterft. De ziel van zulk een ongelukkig wezentje zwerft, volgens het geloof der Matvo's rusteloos rond en vertoont zich om ce zeven jaar in den een of anderen struik of lieg, net zoolang tot een welwillend mensch zich over haar ontfermt. Wie n.l. ergens zulks een ongedoopte ziel ziet op doemen, moet haar een wit kleedingstuk omwerpen en erbij zeggen: „Ik doöp u in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes: zijt gij een jongen, heet dan Adam, zijt gij een meisje, dan zal Eva uw naam zijn!" Door deze spreuk wordt de zwervende ziel onmiddellijk verlost, zij wordt een engel en treedt de poorten van het paradijs binnen. 1 J 'v i 'li m i' meeste meisjes trouwen tusschen haar 21ste en 23ste jaar. Als onze dochter maar eerst eens ftrouwd is!" Dat is altijd nog een gelief- ®:<1 thema van de gesprekken tusschen Kers, die hun meisje zoo langzamerhand 'i eroot worden, 't Is het punt in 't toe- ►mstige leven van hun dochter, dat onbe- Ijddelde ouders vaak tegelijk met blljd- Ptp en zorg tegemoet zien. Want deze nirig begeerde mogelijkheid, waarvan dochter enkel vreugde en geluk ver pacht, heeft voor de ouders ook nog een fleren kant. Ze zouden n.l. zoo graag Marie of Nellie een huwelijksgift :?even en veronderstel nu eens dat Su re huwelijk valt in een tijd, dat de ouders fl op hooje lasten zitten. Was je nu maar Profeet, dat je dat tijdstip vooruit pre- wist. Duizenden zorgzame ouders wor- in onten moeilijken tijd door zulke •achten bezig gehouden en vele dui- rcaen dochters groeien in één generatie „- volwassen meisjes op. Wie zal zeggen het leven ieder van haar brengen zal? "til trouwen of alleen blijven? Het ant- ':d op deze vraag is niet zoo volkomen ^j°3olijk als het oppervlakkig lijkt. De «erne statistiek kan haar zelfs met wis- Jtöigo nauwkeurigheid beantwoorden. Tjjws, de „huwelijksfrequentie" is even- onderwerp van de wetenschap der 'iek als de frequentie van ongevallen JJMalde beroepen of van regen en zon- -■ohijn. De statisticus kan natuurlijk leggen: „Uw Suze zal op 3 Mei 1944 het Stadhuis rijden", maar hij kan 'och wel zeggen wanneer daarop de 'e kans bestaat, m. a. w. in welke le- l.'JhMriode de ouders zich, zoo mogelijk, voorbereiden op belangrijke uit- «a'6n. l^tCe?tc onderzoekingen in een der I JWest-Europeesche landen gaven de 1 ]'-% resultaten. Op de duizend meis- ltjLrÜUwden er in 18e levensjaar niet ton 20, op 19-jarigen leeftijd al 41, Mevr. R. F.K. Voltanaflesschenmelk, in automatisch gevulde en gesloten fles- schen. Deze melk kunt U veilig bewaren van Zaterdag op Maandog. Mevr. H. Al de F.K. producten staan onder controle van het Melkcontröle- station der V.V.Z.M., Den Haag. Dir. Dr. Y. Kramer. Mevr. G. F.K. Voltanamelk en melk- produoten worden in den handel gebracht door Melkinr. „Dijk en Rhijn", Hooge Rijn dijk 34, Tel. 813 en Fa. F. v. d. KLOOT, Lange Diefsteeg 10, Tel. 812. 7001 (Ingez. Med.) in het 20e jaar 66. Dan maakte de curve een grooten sprong naar boven: in het 21e iaar trouwen van de 1000 meisjes 93, in 't 22e jaar 100, in het 23e 99 en daarna be gint de curve weder te dalen. De grootste huwelijkskans ligt dus voor een meisje tusschen het 21e en 23e jaar, waarmede dus verstandige ouders, bij hun zorgen voor de toekomst rekening kunnen houden. Uit de levensverzekering zijn een me nigte speciale soorten van assurantie voort gekomen, die het den ouders mogelijk ma ken, vroegtijdig financieele beschikkingen te treffen, in verband met een eventueel toekomstig huwelijk hunner dochter. Dit denkbeeld is trouwens in het geheel niet nieuw. Eeuwen geleden is te Neurenberg al een plan uitgewerkt voor de instelling van een bruidschatverzekering en dit plan is alleen niet verwezenlijkt door het uit breken van den 30-jarigen oorlog. Dank zij het moderne verzekeringswe zen zijn de ouders in de gelegenheid de vaak belangrijke financieele lasten, aan het trouwen van hun dochters verbonden, tijdig op te vangen, zoodat de hoogtijdag van de gelukkige dochter, voor de ouders geen dag van verlegenheid en bekomme ring behoeft tc zijn. Neen, echt, „bekommeren" doen we ons er eigenlijk nog niet om! De bekommernis volgt pas over een week of zes. wanneer de enkele zwaluw uit Zuidelijker streken, die we thans reeds vluchtig kunnen signa- leeren, als prille lentebode, een groote zwerm soortgenooten heeft meegebracht. Als we werkelijk kunnen zeggen dat de Zomerhoedjes er zijn! Als ze ons ieder persoonlijk, stellen voor de moeilijke keuze: wat staat me nu het aller-allerbeste? Als we er allemaal weer met de wichel roede van onzen onfeilbaren goeden smaak op uit zullen trekken om in de overwel digende massa modellen juist dat ééne „grappige gevalletje", of juist die één sta tige bekroning der schoonheid te vinden, die voor ons als geschapen werd Tot zoolangbekijken we een teeke- ning als deze, die 't nieuwste van het nieu we op hoedengebied komt brengen, met gretige belangstelling, zeker, maar nog zonder directe bekommernis. Hier ziet u alvast vijf modellen, die de zen zomer „en vogue" zullen zijn, maar er komen er ongetwijfeld nog meer. Enkele groote lijnen? Welaan dan: de hoedvorm zal weer heel wat verschillen van dien van den afgeloopennu goed dan, laat ons voor de zekerheid maar zeg gen bijna afgeloopen winter. De bollen zullen niet meer zóó hoog de lucht in steken: ze zijn gezakt, zelfs hier eri daar geheel plat geworden. We gaan weer baretten dragenin alle mogelijke vormen, mutsjes van stroo en zelfs eigenaardige gevalletjes, die sterk doen denken aan de kinder-valhoedjes uit den tijd, toen onze moeders en tantes leer den loopen! Garneering? Heel veel gros-grain zal in de chapellerie worden gebruikt en allerlei vreemde kleurencombinaties komen aan de orde. Een donkerblauw lint siert een hoed je van cerise, een helgroen lint een hoed van beide-bruin stroo, een combinatie van rood en oranje brengt een felle toets aan op een zwart hoofddeksel. En bovendien zullen zeer veel gekleede hoedjes met bloemen prijken: geen gesty- leerde, maar heel echte „natuurlijke" bloe men: rozen, hyacinthen, klaprozen, zooals we het ons eigenlijk alleen nog herinne ren uit het kinderversje: Roze bloemen op mijnen hoed! Al mijn Jannekes zijn zoo zoet Roza, wil je kiezen? Kiezen? Jawel! Ook uit de hoeden zullen we mogen kiezen. Kiest u maar vast uit dit vijftal. Het zijn, van boven naar beneden: een gracieus toque-model van glanzend zwart stroo, versierd met rozen, die hoog over den bol zijn aangebracht, een strooien „valhoedje" met viltrandje, een aardige jonge-meüsjes-baret van soepel, helge kleurd stroo, een fluweelen hoedje met stroorandje door deze combinatie bij zonder geschikt voor den overgangstijd en last not leasteen moderne matelot. Ja dames, u voelt het al: ik bewaarde de troostrede voor het laatst. Voor de meer volumineuze typen onder ons, die gaarne en met gepasten trots de eeretltel „Hollandsche huisvrouw" voeren en dus allicht een meer waardig hoofddeksel bo ven een grappig idem verkiezen, zal daar ruime keus zijn in eenvoudige, stijlvolle matelots, met of zonder bloemensier en in panama's. Die panama's lijken me alvast een groote uitkomst, vooral omdat Parijs en Nice uit drukkelijk seinen, dat zegekleurd zul len zijn. Wit, zwart, roze, gentiaanblauw, groenalle zachte, verrukkende tinten, die de zomermode ten toon zal spreiden in zijde en volle en wat dies meer zij, zullen bovendien onze hoofden dekken. Wat een prachtkans om er tegelijkertijd waardig Jong èn betooverend uit te zien! ZONDAG: Kalfsvleesch pasteitjes. To matensoep met room. Biefstuk. Spinazie. Aardappelen. Charlotte Russe. MAANDAG: Varkenskarbonaden Stamp pot van raapstelen Yoghurt met beschuit en suiker. DINSDAG: Gebakken nier met Tomaten saus. Aardappelen. Kropsla. Rijst met bit- terkoekjes WOENSDAG: Rollade. Boontjes uit het zout Aardappelen. Grutjes in karnemelk. DONDERDAG: Kerryschotel. Kalfsoesters Doperwtjes uit de bus. Aardappelen. Vanil- levla met biscuits en jam VRIJDAG: Gebakken Schelvisch. Roode kool met botersaus. Aardappelen. Grie6- meelschotel met vruchten. ZATERDAG: Brwtensoep. Pannekoeken. Vruchten. RECEPTEN. GEBAKKEN NIER MET TOMATENSAUS. Benoodigd: 2 kalfsnieren. zout. 20 gram boter: voor de saus: 1 blikje tomatenpuree, L. bouillon, 40 gr. boter. 40 gr. bloem, peper, zout, citroensap. 1 kleine ui. De nieren in koud water leggen tot ze gekookt worden. Blancheeren d.w.z. opzet ten met koud water en zoodra dit kookt afgieten. De nieren goed afspoelen en op zetten met schoon water en zout en gaar koken (plm. 1 uur). Het vet er af snijden, de nieren door wat bloem halen en in 20 gr. boter lichtbruin bakken. Op de gewone manier tomatensaus ma ken, en deze gedeeltelijk over de nieren heen schenken. De rest in de sauskom erbij geven De schotel garneeren met wat peter selie. CHARLOTTE RUSSE. Benoodigd: plm. 1 ons biscuits de Savoye. 2Vi d.l. slagroom. 2 eiw tten. '/i d 1 maras quin, 6 geconfljte kersen 60 gr. suiker. 8 gr. gelatine. De biscuits stevig tegen de wand van een gladde puddingvorm (timbaai) zetten met VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE JltlGEL t20; tcu 7*9 OOEZOnHQQT 22; IluUZS .LEIOEN (Ingez. Med.) de botte kant naar buiten en zoo noodig aan de kanten iets bijsnijden. De kruimel tjes van den bodem wegnemen met een vochtig kwastje. De gelatine In koud water weeken en als ze zacht is oplossen in een kleine hoeveelheid d.l.) kokend water. De suiker hierbij doen en als alles wat afgekoeld is. met een dun straaltje gieten bij de room, die met de eiwitten stijfgeklopt is De marasquin toevoegen. De pudding massa geheel koud laten worden, nu en dan roeren om uitzakkken van de gelatine te voorkomen en als ze stijf begint te worden, de vorm vullen. Voor het keeren de biscuits gelijk afsnijden met het vulsel. De gekeerde pudding op het bovenvlak gameeren met de gehalveerde vruchtjes en een klein beetje room er op spuiten, die men ach tergehouden heeft. VEGETARISCHE MENU'S. (Ter vervanging van enkele andere). 1. Omelet met spinazie, aardappelen, ge droogde appelen, trommelkoek met boter en suiker. 2. Aardappelgehakt. raapstelen, aardap pelen. sinaasapplevla. 3. Macaroni met kaas, veldsla. Griesmeel pudding met pruimen 4. Magere groentesoep, postelein, aard appelen. Drie in de pan. OMELET MET SPINAZIE. Benoodigd: 4 eieren, 4 eetlepels melk. zout, 20 gr. boter. 8 flinke iepels gekookte spinazie, die ge stoofd is met wat room en zeer fijngehakt is. De eieren kloppen met het zout en de melk tot de massa heelemaal gelijkmatig is. De boter in een kleine koekepan heet laten worden. Een gedeelte van het mengsel er in gieten, even rustig laten staan op een vrij warm vuur. dan met een lepel over de bodem van de pan gaande de eimassa naar het midden scheppen, waardoor de omelet dik en luchtig wordt. Het nog vloeibare deel weer uitlaten loopen in de pan, zoo dat de vorm rond bil ft. De omelet gaar bakken aan één kant uit de pan laten glijden, de spinazie er op leggen en in drieën vouwen. Op deze manier van de rest van het eimengsel nog 3 omeiets bakken. Ze op een verwarmde schotel leggen en garneeren met een naar schijven tomaat. EENIGE KAASRECEPTEN. Als extraatje geven wij deze week enkele smakelijke recepten, toebereid met kaas. een onvolprezen voedingsmiddel, dat zeer geschikt is om het vleesch te vervangen. GEBAKKEN KAASBROODJES. Dunne boterhammen smeren met boter, korstjes er afsnijden en twee aan twee op elkaar leggen met een dikke plak kaas er tuscshen. In de koekepan in boter aan beide kanten lichtbruin bakken. AARDAPPELPANNEKOEK MET KAAS. Van gekookte aardappelen, melk, boter en zout aardappelpuree maken. Hierdoor een flinke hoeveelheid geraspte kaas roeren. In de koekepan boter laten smelten de aardappelmassa er in doen, glad maken met een vork en bruin laten worden. Met behulp van een deksel keeren en met wat boter de andere kant bakken. Opdienen met veldsla, kropsla of Brus- selsch lofsla. KAASKOEKJES. Benoodigd: 1 ons boter, 1 ons bloem, 1 ons geraspte oude kaas. 1 theelepel bak poeder. De boter in de bloem kleia snijden met 2 mesjes kaas toevoegen en kneden tot men een goed samenhangende bal heeft. Even op laten stijven, dan uitrollen op een met bloem bestrooide tafel en stokjes er van snijden (1x6 cM.) Op een met bloem bestrooid bakblik leggen. In een wei nig warme oven de koekjes „heel" licht bruin laten worden, daar ze gauw bitter worden. 2 Wanneer Uw haar te gauw vet wordt, dan vindt dit zijn oor zaak in de overmatige prik keling van de zich in de huid bevindende talkkliertjes. Ver betering brengt de regelmatige verzorging der hoofdhuid met zachte middelen, welke geen alkali en kalkzeep in het haar achterlaten, dus met Groene verpakking met "Haarglans", "Shampodor" en "Shampodor Blond- Speciaal" met Blondversterker, 20 cent per pakje; 7000 (Ingez. Med.) Een practisch stadgenoot, wiens gemoed smartelijk werd ontroerd door de veelvuldige klachten van huisvrouwen over het hin derlijk wegschuiven van vitrage-gordijnen heeft een eenvoudig apparaatje geconstru eerd. dat gemonteerd aan het uiteinde der roede, aan dit euvel een einde zal maken. Het instrumentje heeft den bovenstaanden vorm (ware grootte), kost slechts enkele centen en komt binnenkort in den handel. De uitvinder gaf er den naam van „ring- klem" aan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13