Blijft jong door het innemen van [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 Februari 1937 Gemeenteraad van Leiden NAGEKOMEN BERICHTEN UR0D0NAM** Officieele Crisispublicatie Uit de Omstreken Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. 5,nde Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer fipl inter. Na goedkeuring der notulen doet de voor ster mededeeling van Ingekomen Stukken wo. missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Dan komt aan de orde de AGENDA 5o. Voorstel inzake hét aangaan van cenlge geldleeningen. (22) Conform besloten. Voorstel tot het aangaan van een obli- fatieleening. (28) Conform besloten. lo, Onderzoek van den geloofsbrief van iet nieuw benoemde raadslid, den heer Dr. 8. Key. Deze wordt in handen gesteld van een tommissie, bestaande uit de heeren Wilmer •an Eek en Goslinga. Bij monde van eerstgenoemde wordt ver klaard dat alles in orde is bevonden en tot oelating geadviseerd. Aldus wordt besloten. 2o. Praeadvies op het verzoek van G. Heulenberg om ontslag als onderwijzer aan It opleidingsschool voor u. 1. o. aan de Drie Octoberstraat. (19) Coniorm besloten. 3o. Voorstel tot het wijzigen van eenige jaadsbeslulten inzake de verhuring van een rietal perceelen en van een strookje tond. (20) De punten b en c worden eerst terugge- acmen door B. en W. Conform wordt ver ft; besloten. (o. Voorstel tot het verpachten van het trceel weiland, gelegen nabij de Fruinlaan, ad. bekend gemeente Lelden, sectie M Nis. (ged. en 4225 (ged.) aan J. Huisman, te Leiden. (21) Coniorm besloten. o. Voorstel inzake het vaststellen en uit teren van de voorschotten op de vergoe- ling, bedoeld bij art. 101 der Lager Onder- itjswet 1920, ten behoeve van bijzondere Men voor gewoon lager- en uitgebreid iger onderwijs, over het jaar 1937. (23) Conform besloten. De heer GOSLINGA stelt voor om na rant 6 der agenda de punten 8/12 en de uppl. agenda aan de orde te stellen en karna punt 7 (Begrooting 1937). De heer SCHÜLLER wil punt 12 (zijn in- erpellalle) liever behandeld zien bij de efrooting algemeene beschouwingen). De heer v. ECK steunt den heer Gos- inga. De VOORZITTER is er tegen. De begroo- og is zeker even belangrijk en daarvoor deze zitting bijeengeroepen. Bovendien ft de raad het zelf in zijn handen om hg voort te maken. en W. zijn ook niet in staat tot be deling der overige punten, gelet op de t ingediende voorstellen waarover B. en I nog niet konden beraadslagen. De heer GOSLINGA raadt aan dan punt aan te houden en de overige punten wel te doen. De VOORZITTER heeft behalve formeel 'aar ook principieel bezwaar tegen de Schuller. Tusschen de begrooting moet liet iets anders worden ingelascht. De heer GOSLINGA trekt zijn voorstel Ook de heer SCHULLER legt zich i bij handhaving der agenda. DAN VOLGT DE BEGROOTING- BEHANDELING. De heer VAN ECK opent oudergewoonte, tergen komen wij daarop terug. (De zitting duurt voort). daarop ontstond, stortte een toestel der nationalisten bij Montc Agudo neer. De door de rechtschen geleden verlie zen zijn zeer zwaar. In enkele sectoren trachtten de nationalisten tot tegen actie over te gaan, o.m. te La Robla, maar hier werden zij achtervolgd tot den spoorweg van Miallana, die over een lengte van 70 meter vernield werd. DEDJAS GABRE MARIAM GESNEUVELD. BINNENLAND. DE HEER BECKERS OP VRIJE VOETEN. I Naar wij vernemen is de heer F. Beckers, M naar men weet, na den grooten brand F de moutfabriek „Aurora" te Gennep, pwrvan hij de directeur is, als verdacht [W brandstichting, werd gearresteerd, he- pn na door den rechtercommissaris te Misrtogenbosch te zijn verhoord, op vrije fflen gesteld. Andere Abessijnschc aanvoerders terechtgesteld. Eij de gevechten, die de laatste dagen in het merengebied van Abessynië zijn ge voerd, is de Abessijnsche legeraanvoerder Dedjas Gabre Mariam, die de Abessijnen in dit gebied, commandeerde, gesneuveld. Dedjas Berene Merid en andere Abessijn sche hoofden, die in de gevechten gevan gen werd genomen, zijn onmiddellijk te rechtgesteld. NA DEN AANSLAG TE ADDIS ABEBA. Dc gezondheidstoestand dergenen, die bij den aanslag te Addis Abeba gewond werden, blijft verbeteren. Ook in den toe stand van generaal Liotta is verbetering gekomen. U post een uitste kende hygiëne toe indien iederen avond een lepelvol Urodonal in een weinig water inneemt. De Urodonal-kuur verzekert de verwij dering van afval s tof- fen. en houdt jong. Goedgekeurd door Profcaaor POUCH ET, Lid van de Académie de Médecine te Parijn. URODONAL voorkomt al- I Ie verschijn- I s e I e n van; I arthritisme: I rheumatiek, I jicht, spit, ze- nuwpi jn en, j migraine, J enz... Het is oen product CfcTATELAIN esp Het mb^k dat waarbort; biedt. 6866 (Ingez. Med.) HAARLEMMERMEER. WEDER DRIE INBRAKEN IN HAARLEMMERMEER. BUITENLAND. De strijd in Spanje. Felle gevechten te Oviedo. Successen der regeering»troepen. I Ut Talavera de la Reine: Een speciale ""respondent meldt: De militietroepen tbben gisteren opnieuw verwoede aan- ffltn gericht op het Westerpark, ten- (Jw den schroef om Madrid los te wrih- De militietroepen vielen verscheidene *i aan, maar moesten telken male kekken. De officieele mededeelingen over de 'Peraties, die zich voor Oviedo af- 'Pelen, behelzen o.m. het volgende: Gistermorgen om half zeven verover en de regeeringstroepen den top Del *rbol, waarbij zij de eerste vijandelijke "nle in den sector van den berg Ma- "nco in de richting van Oviedo pas- 'eerden. De eerste Baskische brigade "'overde den top del Pardo. De Astu- 'ache brigade trok kort daarop Fresno 'innen en maakte zich meester van Arena van Oviedo. Terzelfdertijd be- 'ette de tweede Baskische brigade de "pen Ribelies en Lamata. waarbij ten "eeden male de weg van Oviedo naar 'ado werd afgesneden. De regee- ""8'luchtmacht deed de omgeving van Interne Delayo in vlammen op- laan. Tijdens een luchtgevecht, dat In een kantoor de brandkast opengebroken. Aan het plegen van Inbraken en diefstallen komt in deze uitgestrekte gemeente nog maar geen einde I Op een drietal plaatsen hebben dieven in den nacht weder brutaal hun slag ge slagen. Bij den winkelier M. aan den Aalsmeer- derweg nabij den Kruisweg, waar onge veer drie weken geleden de ongewenschte bezoekers een inbraak hadden gepleegd, doch niets van hun gading konden vinden, zijn zij thans door het vernielen van een ruit en het openen der draairamen een der vertrekken binnengedrongen. Gekomen in het kantoor, waar een brandkast stond, konden zij deze blijkbaar zonder veel moeite openbreken en ontdoen van den geldswaardigen inhoud, die echter slechts bestond uit een kistje met een hoeveelheid kopergeld. De heer M. was zoo verstandig geweest, het andere geld in veiligheid te brengen. In de andere vertrekken bleek verder alles overhoop gehaald, doch ook daar hadden zij geen succes, zoodat de buit ook ditmaal weder niet groot was. Doordat een der mannen toen een raam in de achter kamer wilde openen en daarbij de wegge nomen pen op den grond liet vallen, werd de dienstbode wakker, die naar beneden ging en een man door de voordeur de vlucht zag nemen, terwijl men kort daarop zijn confrater dezelfde route zag nemen. Ook is in denzelfden nacht, vermoedelijk door dezelfde personen, een bezoek ge bracht bij den even verder aan de over zijde van den Aalsmeerderweg wonenden winkelier B„ waar zij zich door het open trekken van een z.g. stolpraampje toegang tot de keuken verschaften, om zich daarna naar den winkel te begeven. In de kamer echter bevond zich een hond, die aanhou dend blafte, zoodat de dieven in hun werk gestoord werden en het blijkbaar maar het beste vonden zich uit de voeten te maken, waartoe zij nog gauw een deur wisten open te krijgen. Verder werd gistermorgen ontdekt, dat 's nachts ook was ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp. Dit is in den loop van eenige jaren reeds de derdemaal, dat er daar inbraak met diefstal werd ge pleegd. De dieven zijn eventls de vorige keeren ook thans door het vernielen van een ruit de consistoriekamer binnen gedrongen, hebben de offerbusjes weten te bemachtigen, deze naar de consistorieka mer gebracht en opengebroken. Daar deze busjes nog kort geleden waren geledigd, is het wel aan te nemen dat ook hier de buit niet groot is geweestmisschien f10 a f 15. Het is te hopen, dat de politie, die een uitgebreid onderzoek instelt, er spoedig in slagen zal de hand te leggen op de daders. DE BRUTALE OPLICHTING. Hoofddader vermoedelijk naar het buitenland. In verband met de in Haarlemmermeer gepleegde brutale oplichting, waarvan de arbeider v. A. door het afstaan van zijn spaarduitjes voor een niet-bestaande expe- STEUN CICHOREI. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de provinciale Landbouw-Crisis-Organi- satles dezer dagen aan de haar bekende telers van cichorei een aanvraagformulier voor de steunregeling 1937 toezonden, deelt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale mede, dat zij die wel voornemens zijn cichorei te verbouwen, doch die op 1 Maart nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, na dien datum bij de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie waaronder zij ressorteeren nog een aanvraag-formulier kunnen verkrijgen. Men dient er echter rekening mede te houden, dat alle aanvragen om in de steunregeling te worden opgenomen, uiter lijk 15 Maart a.s. in het bezit van de Landbouw-Crisis-Organisaties moeten zijn. 6852 ditiezaak de. dupe is geworden, vernemen wij, dat de tweede vermoedelijke dader in Amsterdam door de politie, bij zijn woning werd gearresteerd. Hij werd naar Hoofd dorp overgebracht en met den anderen aangehouden verdachte ter beschikking van de Justitie gesteld. Belden hebben een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. De derde bij deze zaak betrokken ver dachte, die beschouwd wordt als de hoofd dader, die zich in het bezit van het geld heeft gesteld, is vermoedelijk naar het buitenland uitgeweken. KATWIJK. VERGADERING DER KATWIJKSCHE OUDHEIDKAMER. Gunstige financieele toestand. De „Stichting Oudheidkamer" vergaderde Zaterdag in het reederijlokaal „Vuurbaak", onder leiding van den Voorzitter den heer D.Taat. Na diens openingswoord gaf de pen ningmeester de heer A. Haasnoot een over zicht van den toestand der financiën. Die toestand bleek zeer gunstig: er was een batig saldo van f. 500.Een hiervoor te benoemen commissie zal de bescheiden met de boeken alsnog controleeren. De pen ningmeester mocht voor zijn werkzaam heden den dank der vergadering oogsten. Dan kwam in behandeling het punt „Vast stelling van het huishoudelijk reglement". De secr. de heer A. Haasnoot bood de ver gadering een concept aan, dat behoudens enkele ondergeschikte wijzigingen, werd aanvaard. Dan kwamen nog verschillende interne aangelegenheden van de „stich ting Oudheidkamer" in bespreking, als het samenstellen van een Catalogus, het ge bouw, de werkzaamheden voor het a.s. seizoen, er.z. Hierna sluiting dezer belangrijke en ge animeerde vergadering. KATWIJK AAN ZEE. Aanrijding. v o Gistermiddag had dn de Voorstraat een aanrijding plaats tusschen een auto, be stuurd door mej. E. A. S., uit den Haag en den fietsrijder J. H. uit de Burgerdijkstraat. Deze werd de woning van den heer D, bin nengedragen. Dr. Hueting verleende ge neeskundige hulp; hij constateerde ver wondingen aan hoofd en beenen. De fiets werd beschadigd; van de auto is een ruit verbrijzeld. Visscherij-examens. Bij de in de Visscherijschool alhier ge houden examens zijn geslaagd voor het certificaat van voldoende kennis der inter nationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee: Willem Vooys, Jan v. d. Plas, Willem van Leeuwen. Jan Hoek Jzn., Piet Hoogendijk, Dirk v. d. Plas. Nico de Jong, Gerrlt Hoek, Piet Hoek, allen van hier en Jan Plug van Noordwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van den heer C. Var- kevisser. Rijksgedelegeerde was bij deze examen kapitein J. H. Götz, lid van de exxamen-commissie voor stuurlieden te Den Haag. LISSE. Opening van mooie Huisbroei- tentoonstcllingen. Zaterdagmiddag werden een tweetal ten toonstellingen geopend van bolgewassen, die door de leden van de Kath. Jeugdcen- trale in bloei waren getrokken. Deze ten toonstellingen werden géhouden in het Pa tronaatsgebouw te Lisse en het buurtschap „De Engel".' De opening te Lissc. De eerste Werd geopend in tegenwoordig heid van afgevaardigden van vereenigin- gen. De voorzitter der commissie, de heer S Langdaan bracht dank aan allen, die het mogelijk hebben gemaakt deze ten toonstelling te organiseeren door het be langeloos afstaan der bloembollen Weth. Warmerdam voerde het woord in de plaats van den Burgemeester die verhinderd was. Direct valt op, dat een prachtige prestatie is geleverd, aldus spr. Het gehalte is goed en als deskundige verklaarde hij, dat de moei te, die de jongens eraan hebben besteed, zijn groote voldoening heeft. De voorzitter dankte hem voor deze lof. Het woord werd gevoerd door Kapelaan Egberts, Dir. der K.J.C. en St. Jozefgezellen. Deze spoorde hen, die nog geen deel nemen in dit mooie werk, aan, tot actief mede werken in de toekomst. Namens „Bloembollencultuur" sprak de heer W. Onderwater. Naar diens meening wordt aan voorbereiding wel iets te laat be gonnen. Hij zeide voor de toekomst de volle medewerking toe van Bloembollencultuur. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd en veel aandacht geschonken aan de mooie prestaties. De opening in „De Engel" Hier werd een openingswoord gesproken door den heer J. C. de Haan, Gemeente- Secretaris nadat de Dir. der K.J.C., Kape laan van der Togt had gewaagd van de groote belangstelling. De heer De Haan wees op het groote nut dat in dezen mooien arbeid gelegen is. De jeugd leert hierdoor kennis voor het vak van haar toskomst. De teekenen wijzen op een verbetering in het bloembollenvak. Blijkt zulks juist, dan wordt óók de kans voor den goeden vakman grooter. Meer dan ooit zal blijken, dat voor hem, wiens han den verkeerd staan geen plaats is. Spr. bracht hulde aan hen, die het initiatief na men tot het organiseeren van deze reeks tentoonstellingen. Spr. weet zich de tolk van velen, wanneer hij hen daarvoor dank brengt. Ook met de daaraan verbonden huisvlijttentoonstelling wenschte spr. veel succes. De directeur dankte den heer De Haan en beval in het bijzonder datgene aan wat betrekking had op de jeugd. De jongenszangvereeniging bracht enkele nummers ten gehoore, waarna een rond wandeling werd gemaakt. Door eenige bloe misten waren ter ópluistei'ing fraaie collec ties bloemen ingezón&ën. De huisvlijtten toonstelling gaf vele mooie voorwerpen te zien. Een woord van lof komt toe aan de leiders dezer vereenigingen De Schoolkindervoeding. Op advies van den schoolarts is men op de Kath. scholen begonnen met schoolvoe- dlng, daar ongeveer 70 jongens en meisjes lijden aan ondervoeding. Dit. zijn dan ech ter de allerdringendste gevallen en feitelijk zou het dubbele aantal voor schoolvoeding in aanmerking komen. Voorloopig zal men zich beperken tot de maanden Febr., Maart en April. Bij de pl. Vlncentlusvereeniging e nhet R.K. Armbestuur heeft deze zaak reeds lang een punt van bespreking uit gemaakt, dóch de finantiën waren beperkt. Daarom wordt een beroep gedaan op vereenigingen en particulieren. Men is be gonnen met de verstrekking van warme rrielk, door de zusters gekookt. 12. Nadat oom Brom, die wat beteuterd voor zich uit te staren zat.eèn beetje levertraan gedronken had, kwam hij weer van zijn verbazing bij en luisterde, wat Thijsje van den toestand ie 1: „Waarom", vroeg Thijs, „gingen alle Eskimo's op reis? Waarom verlieten zij plots deze streek en lieten zij hun huisjes in den steek? Dit geval is wel zeer onverwacht. De oplossing van 't raadsel heb ik zóó bedacht zij gebruiken 't Noorderlicht bij 't Jagen en bij 't visschen, en bij 't naaien van hun jassen en hun broeken; kan het nu zijn, dat zij dit licht óók missen, en bezig zijn het op te zoeken?" „Ach nee, kom kom", sprak nu oom Brom, „voor zooiets zijn zij véél te dom!" „Eli toch zijn zij verdwenen, naar 'k zou meenen". vervolgde Thijs, „en daar is toch een oorzaak voorMaar wacht; hier zie ik dui delijk hun spoor hier zijn zij, met hun honden-sleden, over 't sneeuwdek heen gegleden. Laat ons achter 't spoor nu aan gaan loopen, en verder 'tbeste er van hopen; kijk, het brengt ons recht naar 't Noorden toe. Of bent u voor zoo'n wandeling te moe?" „Wel nee. wel nee zei oom, terwijl hij nog wat levertraan op slikte, „men ze: t, dr.' loopen gced is tegen üi" e;. dus is het ook mij re::: -d. Maar Jammer is het toch, dat ik g en slee heb, met een hond". Zoo,gingen zij nu langs het spoor; zij stapten stevig door, ./Al) n vader rookt au-EEVi Ster tabak" ,Ja en mun vader ALLEEN RIJPE TA DAK EN DAT IS HETZELFDE WANT... NIEMEUERs STERTAfiAK VAN 25-65 Cl HALF PONB 6855 (Ingez. Med.) NOORDWIJK. Jaarvergadering „Draagt elkanders lasten" In het gebouw „Sartorius" alhier werd de 14de jaarvergadering gehouden der ver. „Draagt elkanders lasten", onder presidium van den heer C. van der Wiel. Blijkens het jaarverslag bestond de vereeniging op 1 Januari '37 uit 3545 contribueerende leden; hierbij gevoegd een 1800-tal kinderen bene den 16 jaren, bedraagt het aantal verzeker den 5345. Voor rekening der vereeniging zijn ver pleegd 195 patiënten, die 4459 dagen A f2.50 hebben in beslag genomen tot een bedrag van f. 11.148.50, d.l. f. 3187.50 meer dan in 't vorige jaar. Daarbij is uitbetaald voor 1/3 operatiekosten aan degenen, die door 's Rijks ziekenhuis geweigerd zijn f. 172.05; aan Röntgenologlsche behande ling f. 799.85, en voor vrij vervoer per auto vice-versa de ziekenhuizen f. 1413.40, zoo dat in 't belang der patiënten is uitgekeerd f. 13.534.25. Daar ter voldoening dezer som f. 2500 uit de reservekas moest gelicht worden, werd op de alg. vergadering van 1 Dec. besloten tot contributieverhooging van 2 ets. per lid, waarvan 1 cent tot herstel der reservekas en 1 cent ter vergoeding van eventueele operatiekosten tot een maximum van f. 75 en toenemende verplegingsgevalien. Door 't college van toezicht op de finan ciën werd schriftelijk medegedeeld dat alle bescheiden, betreffende ontvang en uitgaaf 1936 accoord zijn bevonden. Tengevolge van 't bedanken door ds. N. J, Cupédo als lid der financieele commissie van toezicht, werd in diens plaats benoemd ds. W. W. Siddré alhier. Ten slotte zijn twee per. aftr. bestuurs leden, de heeren D. van der Niet Jzn. en J. Kloos herkozen en in hun functies beves tigd. Medegedeeld werd dat de herbenoem de secretaris de heer J. Kloos, die nu 14 jaar als zoodanig is verbonden geweest, de post van zich garant te stellen voor de ver- pleegkosten der patiënten aan de diverse Ziekeninrichting, met 1 Maart a.s. zal over dragen aan den 2en secretaris, den heer C. Elsgeest, Zandvoortschestr. ro. 6, Noord- wijk Binnen. Na rondvraag volgde sluiting door den heer Van der Wiel. Brand in een schuur. Gistermiddag werd de brandweer gealar meerd voor een brand, ontstaan in een schuur van den heer J. de Witt in het Lan- geveld. Toen de brandweer arriveerde was men er echter reeds in geslaagd het vuur met een slang op de waterleiding te be dwingen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De schade wordt niet door verzekering gedekt. NOORDWIJKERHOUT. Bewonderengswaardige Bloemen- en Huisvlijttentoonstelling. De afd. Noordwijkerhout van den R.-K. Volksbond organiseerde een bloemen- en huisvlijttentoonstelling in café-restaurant „De Zwaan", waarvan de groote zaal in een lusthof herschapen was. De voorzitter der commissie, de heer J. v. d. Voet, zette het doel dezer tentoonstelling uiteen; er moet uit blijken, dat de Noordwijkerhout- sche kweekers eerste vaklui zijn! De bekende bloemist-firma J. v. d. Berg- Smit zorgde voor het geheele arrange ment, dat boven allen lof verheven is. De burgemeester en de pastoor spraken hun bewondering uit over het gepresteer de. Op geestige wijze reikte pastoor Quant den wisselbeker met lsten prijs uit, aan C. Nulkes. De uitslag der Jury luidt als volgt: Vrije inzending, kasbroel: J. v. d. Berg Smit, eereprljs met lof van de jury; le pr. W. Kortekaas; 2e pr. J. v. d. Berg Fzn.; 3e pr. J. A. van Noort. Verplichte huisbroei. 47 deeln.; le pr. Jac. Nulkes; 2e C. v. d. Berg; 3e G. Wijers; 4e A. v. d. Berg C.zn,; 5e J. v. d. Burg J.zn; 6e Th. Kortekaas; 7e Ant. v. d. Voort; 8e H. v. d. Voet; 9e Chr. Wessels; 10e Cor Nulkes; lie J. Kortekaas; 12e N. van Kampen; 13e Jac. de Winter; 14e J. WiJ- nands; 15e W. Derksen. Vrije huisbroei. 12 deelnemers; le pr. G. Wijers met lof van de jury; 2e Jac. Nul kes; 3e C. v. d. Berg J.zn.; 4e F. v. d. Bosch; 5e Wout Kaptcyn; 6e S. v. d. Berg; 7e J. Looyenstein; Se H. v. d. Voet. De afd. huisvlijt was eveneens bewon derenswaardig. Werkstukken op allerlei gebied waren aanwezig. ..De mannenkop" van E. Broekhof verwierf den eersten prijs. 2e pr Jo v. d. Werf; 3e W. J. v. d. Oete- lacv; 4? Th, Edelaar; 5e J. Kapteyn. T-I'i.'van d- or.derafd, F. J C.: le ,-t. G. van c.üvik; ?e H. P '-kran; 3e J. Duivenvoorde, troostprijs J. Koster. De beer J. v. d. Voet broei dank aan de groote hulp van de fa. v. d. Berg-Smit, aan alle kasbroeiers. inzenders en genoo- digden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7