BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Mandag 22 Februari 19)7 DE ALGEMEENE TOESTAND Von Neurath naar Weenen. DUITSCHLAND Heldengedenkdag Vredespropaganda De Kerkstrijd. Hooggerechtshof Een compromis? Momenteel is aller oog gericht naar Weenen, waar heden de Duitsche mi nister van buitenl. zaken von Neurath op bezoek zal komen. Hij wordt verge zeld door zijn echtgenoote en eenige hooge ambtenaren. De „Voelkischer Beobachter" schrijft tover dit bezoek: „De twee groote vraagstukken, welke eich naar voren dringen, zijn deze: de bin- nenlandsche pacificatie van Oostenrijk en de restauratie. Binnenlandsche tevreden heid zou het mogelijk maken, dat alle op bouwende elementen deelnemen aan den arbeid van den staat. Ten aanzien van het tweede vraagstuk is geen twijfel mogelijk: de manier, waarop Schuschnigg verleden week de kwestie der restauratie behandeld heeft, heeft allen vijanden van Duitsch- land hoop gegeven, dat zij dit probleem op nieuw als een appel van Paris tusschen Berlijn, Weenen en Rome zouden kunnen werpen Zü gelooven voor deze gelegen heid bondgenooten te hebben gevonden in degenen, die van meening zijn, dat Oos tenrijk niet met Duitschland moet samen werken, maar zich geheel moet losmaken. Ter verwezenlijking van dat doel streven deze elementen naar de restauratie, die zij eenige jaren geleden als een anachronisme verwierpen." De Oostenrijksche bladen publiceeren ar tikelen ter verwelkoming van von Neurath: verscheidene geven intusschen uiting aan een zekere bezorgdheid. Zoo schrijft de „Reichspost"„Ongetwijfeld zou onze gast gaarne zien, dat de verzoening in wat snel ler tempo geschiedt, maar de belangen gemeenschap, die ons met Duitschland bindt, is voor ons een bron van bezorgd heid. Iedere slag, die aan het Christendam in Duitschland wordt toegebracht, wordt hier gevoeld als iets, dat ons aangaat. Het Christendom is een bestanddeel van het Germanisme." De „Wiener Zeltung" schrijft, dat von Neurath algemeen vertrouwen geniet en een der groote Duitsche figuren is, die al tijd veel belangstelling voor Oostenrijk ge had heeft. Zijn bezoek zal ten doel hebben de uitbreiding van de overeenkomst van 11 Juli van 't vorig Jaar. Het „Wiener Neues Tageblatt" schrijft: „Oostenrijk verheugt zich er over. dat na jaren van verschil van meening thans de natuurlijke betrekkingen tusschen twee Duitsche staten, gegrondvest op het recht van vrije beschikking, hersteld worden." De burgemeester van Weenen Schmitz, heeft een rede gehouden voor de Ween- sche afdeeling van het Vaderlandsche Front, waarin hij o.a. zeide, dat vroeger de Duitsche wetenschap en kunst, handel en industrie, de steun en het kanaal voor den Invloed van Duitschland in de geheele wereld waren. Thans stooten deze allen overal op wantrouwen en terughoudend heid. De Oostenrijkers worden gelukkig nog door de overige volken begrepen. Zij zijn en blijven de vertegenwoordigers en bood schappers van het Christelijk Germanisme, dat reeds zoo dikwijls Europa heeft ge diend door zijn groote daden en gedurende eeuwen de Westersche wereld heeft geleid. De politie te Weenen heeft gisteren tal rijke natlonaal-soclalisten gearresteerd, die pamfletten verspreidden, waarin de bevol king werd opgewekt zich in grooten getale naar de straten te begeven, welke von Neu rath vandaag zal passeeren, en voor het Hitlerisme te betoogen. Bij wijze van voor zorgsmaatregel werden voorts bekende na- tioriaal-soclalistische leiders gearresteerd. Men ziet: er is, gelet op al deze stemmen en gebeurtenissen, alle reden voor de groote belangstelling. Zal von Neurath sla gen en toenadering kunnen bewerkstelli gen? Dan zal Duitschland nog verdere con cessies moeten doen dan in Juli 1936. Het trekt in dit verband de aandacht dat Mussolini den Oostenrljkschen minis ter van financiën Neumayer, heeft ontvan gen, terwijl de leider der monarchisten, baron von Wiesner, aartshertog Otto te Steenockerzeel een bezoek bracht. 6856 (Ingez. Med.) Terwijl Paraguay definitief den Volken bond verlaat, zal spoedig Egypte als meuw lid worden voorgedragen. Gisteren is In Duitschland de „Helden gedenkdag" gevierd tergelegenheid waar van in de staatsopera te Berlijn een offl- cleele bijeenkomst werd gehouden in te genwoordigheid van den Fuehrer. De Rijksminister van Oorlog, generaal zon Blomberg, hield een toespraak, waar in hij o.a. zeide, dat heden alle gesneu velden uit den wereldoorlog worden her dacht. Zoowel de Diiltschers en hun bond genooten, als de gesneuvelden van de te genpartij.. Uit de graven van de gevallenen stijgt overal de kreet op: „vergeet den haat, toont u ons offer waardig, ver hindert met alle kracht een herhaling van deze verschrikking." Het nieuwe Duitschland schenkt gehoor aan dezen roep. De kern van de binnen landsche politiek van den Fuehrer Ugt in een vreedzaam samenbundelen van de volkskrachten en het richtsnoer van de buitenlandsche politiek is het handhaven van den internationalen vrede. Men moet het aan de andere zijde van de grenzen niet te gering achten, dat Duitschland na de vernederingen van na den oorlog allen de hand ter verzoening bood. Eindelijk moet men begrijpen, welke beteekenis het voor den vrede heeft, dat Duitschland zich van het dictaat van Versailles heeft los gemaakt. Als vrij volk staat het thans te midden van anderen, het bedreigt de vrij heid van anderen niet. Degene, die in de vrijheid en de gelijk- gerechtigheid van de volken den grondslag ziet van de internationale orde, die zal ook de oorlogsverklaring van het nationaal- socialisme aan het bolsjewisme begrijpen. Het Duitsche volk weet, dat het onder be scherming van zijn weermacht ongestoord kan werken aan zijn vreedzamen opbouw. De tijd van dreigementen is voorbij. De weermacht is. geboren uit den geest van het nationaal-socialisme. de draagster van de nationaal-socialistische levensbeschou wing. Tezamen met de N.S.D.A.P., waar mede zij onafscheidelijk is verbonden, vormt zij de ruggegraat en het fundament van het nieuwe rijk. Zij waakt over den vrede van het rijk. De hoogste waarde van het leger is de opvoeding van den Duitschen mensch, want hiermede en niet met kanonnen en boinbardements-escadril- lcs, zal in de toekomst worden gewerkt. Na deze rede van von Blomberg inspec teerde de Fuehrer de eerewacht en legde een krans neer op het monument „Unter den Linden". De leiders der oud-strijdersvereenigingen te Berlijn bijeen, hebben tot de staatshoof den der veertien landen, welke aan het congres hebben deelgenomen, een tele gram gezonden, waarin de oprichting wordt aangekondigd van een permanent inter nationaal comité, dat zich ten doel stelt de moreele krachten der oud-strijders in dienst te stellen van den vrede, welke een gemeenschappelijk belang vormt voor alle volken. In kerkelijke kringen rekent men erop, dat de bij decreet van den Fuehrer vastge stelde vekiezingen voor de evangelische kerk pas na Paschen men spreekt van begin April zullen worden gehouden. Drie tot vier groote kerkelljk-politieke groepen zullen daarbij tegenover elkaar staan, n.l. de belijdeniskerk, de bij den Lutherschen raad aangesloten landsker- ken, de „Duitsche christenen" en de bond voor het Duitsche christendom, ook ge naamd Thueringsche richting. De publicatie van de kiesbepallngen wordt een der volgende weken verwacht, waarmede de deelneming van den staat aan de kerkelijke verkiezingen zal zijn ge ëindigd, daar Immers, naar beloofd werd, staat en partij besloten zijn, zich te ont houden van elke directe of Indirecte me dewerking of beïnvloeding. In een toespraak voor de provinciale gecommitteerden van de evangelische ker ken heeft rijksminister Kerrl, naar gemeld wordt, aangekondigd, dat de evangelische predikanten, die „den staat tegenwerken", zullen worden afgezet. Naar men voorts meldt, voegde Kerrl hier aan toe, dat pogingen moeten worden gedaan, om uniformiteit te brengen in het denken in kerkelijke aangelegenheden en dat de kerk de idealen van het nationaal- socialistische geloof moet eerbiedigen. ITALIË, De aanslag op Graziani. Censuur houdt de telegrammen uit Addis Abeba achter, zoodat er te Rome geen nadere bijzonderheden bekend zijn omtrent den aanslag op Graziani. In totaal zijn 2000 inboorlingen ge arresteerd. Zij zullen door den auditeur ENGELAND Sir Percy Cox overleden. Naar gemeld wordt, ls overleden sir Percy Cox, de vroegere Brltsche Hooge Commissaris van Mesopotamië, (thans Irak). Aangezien dit alles de overbevolking in den landbouw niet verhindert moet de ont wikkeling van de industrie en de steden worden nagestreefd. Ten aanzien van de minderheden zeid< overste Koe, dat zij geëerbiedigd zullen worden, voor zoover zij het staatsbelang niet schaden. Als leiddraad noemt hij broe derlijk samenwerken en gemeenschappe lijk bouwen aan de macht van Polen. Wil lekeur en terreur jegens het Joodsche deel van de bevolking zullen niet worden ge- militair verhoord worden. Schuldigen duld Doch 't strven van het Poolsche volk of medeplichtigen zullen op staanden naar economische zelfstandigheid noemt voel worden gefusilleerd. spreker natuurlijk. Ondanks de massa arrestaties schijnt dS«n''en mVa^ het evenwel nog met gelukt te zyn den tersteiling van persoonlijke- of partij-am- dader of de daders te grijpen. bities zich gemeenschappelijk willen in- spannen om gediciplineerd, door één wil Wel zou reeds uit het onderzoek gebleken geleld tot een doel w worden gebracht, de ^^cw „m€n,n.et e,en op 2irt?flfstaandenhand rcl|rt en in zijn rycn wil opnemen aanslag en niet met een politiek complot' te doen heeft. Volgens het officleele com muniqué verloopt het leven In de Abessini- sche hoofdstad normaal en hserscht ln het geheele land rust. -Maar geheel rustig is het toch niet. Ge meld wordt immers, dat de troepen van twee colonnes afdeelingen niet onderwor pen Abessijnen hebben ontmoet, die zich terugtrokken. Na een korten strijd werden zij verslagen en uiteengedreven, terwijl ver scheidene aanvoerders, o.m. dedjas Dejene Merid. gevangen genomen werden. De Italianen zijn eenigszins verbaasd, want men dacht, dat de Abessijnen zich geheel geschikt hadden in de Italiaansche heerschappij, met uitzondering slechts van een kleine groep, die onder leiding van Ras Desta nog verzet bood. Men vraagt zich vooral af. hoe het moge lijk is geweest, dat de aanvallers den maarschalk zóó dicht met granaten hebben kunnen naderen. Maarschalk Graziani is een uiterst popu laire figuur. Tijdens de laatste officieele plechtigheid voor die van Zaterdag jJ., had Graziani de betuiging van trouw in ont vangst genomen van 34 Abessijnsche waar- digheidsbekleeders. Hij had toen verklaard, dat hij per auto 3000 K.M. had afgelegd dwars door Ethiopië heen, slechts bege- Seid door vijftig man, zonder dat zich ergens een Incident had voorgedaan. Terwijl Graziani en het hoofd der Koptische kerk, de aboema Cyrillus, snel herstellende zijn van de lichte ver wondingen, heeft men het leven van generaal Liotta, den chef der lucht macht, slechts kunnen redden door hem een been af te zetten. De ampu tatie is goed geslaagd en de toestand van het slachtoffer is thans verbeterd. t Generaal Liotta is echter door hand granaatsplinters ook in het gelaat ge wond, en wel zoo ernstig, dat hij ver moedelijk een oog zal moeten missen. In verband hier med 2 is op last van Mus solini de oogarts Darlo Sawadlno per vlieg tuig uit Rome met bestemming naar Addis Abeba vertrokken. Hij wordt vergezeld door den vermaarden chirurg professor Vittorio Puccibelll, den lijfarts van den duce. UIT HET VERRE OOSTEN flhineesch-Japansche toenadering FRANKRIJK Redevoeringen van Blum en Jouhaux. Te St. Nazaire heeft Blum bloemen gelegd op het monument voor de gevallenen en voorts den eersten steen voor een nieuwe arbeidsbeurs. In een rede heeft de premier uiteengezet, waarom thans een pauze zal treden in de door de regeering uit te voeren hervormin gen Hij schetste nogmaals uitvoerig de moeilijkheden, waarmede de Volksfront-re- geerlng te kampen heeft, en zeide: „Wij zijn vastbesloten, de moeilijkheden te overwinnen. Bij het verminderen en het vermijden er van, kunnen wij er geen nieuwe moeilijkheden aan toe voegen. Wij zullen niet terugtrekken en geen stukje van het verworven terrein prijsgeven. Hetgeen in de Kamer gebeurt en nog gebeuren zal, zal bewijzen dat wij niet van onzen weg wil len afwijken, doch om te zware lasten voor het land te vermijden, ls een adempauze noodig, vóór wij beginnen aan een nieuwe étappe, die, als de vorige, de instemming heeft van het Volksfront. Men heeft zich afgevraagd, of de pauze gelijk zou staan met een wijziging der politiek. Ik zal Flan- din in de Kamer in bijzonderheden antwoor den, doch ik kan mijn antwoord in enkele woorden zeggen: er is geen sprake van een verslappen, hoe weinig ook, van den band, die ons bindt met de volksmassa's, noch op nationaal, noch op internationaal gebied." Jouhaux, de secretaris-generaal van de C.G.T. zeide o.a.: Het is thans onmogelijk de regeering, die door de volksmassa wordt gesteund, af te breken. Wij beleven een moeilijke over gangsperiode. Indien de opleving niet zoo is, zooals ze zou moeten zijn, dan ls dat omdat zij botst op de vijandigheid van bevoorrech ten. op den muur van geld, dien wij onver wijld moeten neerhalen. De te nemen maatregelen zijn: Controle op en nationalisatie van het crediet en de groote industrie. Jouhaux vervolgde: Wij willen de regee ring van het Volksfront onzen wil niet op leggen, maar wat begonnen is, moet wor den doorgezet. Ten aanzien van den vrede zeide Jouhaux: WIJ willen toenadering tot alle naties onder eerbiediging van vrijheid en orde. POLEN Koc's program-verklaring. Gistermiddag heeft overste Koe zijn aangekondigde rede voor de microioon gehouden en de ideologische en politieke verklaring afgelegd over het nieuwe poli tieke kamp dat hij heeft gesticht. Hij be riep zich hierbij op de toespraken van maarschalk Smigly Rydz, waarin deze aandrong op eenheid. Op de eerste plaats noemde overste Koe de grondwet de gTondslag voor de orde waarvan het leger de gerant ls. De stich ter van het leger, maarschalk Pilsudski, heeft Smigly Rydz tot zijn opvolger be noemd en op het oogenblik vereenigt het leger het geheele volk. Op 24 Mei 1936 deed Smigly Rydz een beroep op allen, die de versterking der macht en de weerbaarheid van het volk willen steunen om de onder linge geschillen te vergeten en eensgezind te werken aan de verdeeling van den staat. Ten aanzien van den godsdienst verwees Koe naar de regeling van godsdienst en staat, welke is vastgelegd in de grondwet. Wat de sociale kwestie betreft, zeide spr. dat geen leer, welke slechts één sociale groep dient, voor Polen dienstig is. Het communisme is den Pool9chen geest zoo vreemd, dat hiervoor in Polen geen plaats is. Een communistisch Polen zou geen Polen meer zijn. Polen heeft het communisme op de slagvelden in 1919 en 1920 van de hand gewezen. De weerbaarheid van den staat, zoo zeide overste Koe verder, eischt organisatie van het economische leven. Spr. baseert zich op het privé-bezit en particulier initiatief doch de staat behoudt het recht invloed uit te oefenen op de harmonische onwikkellng van de totale productie en in het bijzon der de industrie, welke in verband staat met de landverdediging, te controleeren. Aangezien de structuur van Polen voorna melijk steunt op de breede massa van ar beiders en boeren, moet vooral rekening worden gehouden met het lot, den wel stand, de cultuur en de gezindheid van deze massa. Klassenhaat is den Pootschen geest vreemd, de staat garandeert dienover eenkomstig arbeid en kapitaal, doch behoudt zich het recht voor hier con. trole uit te oefenen en verzet zich tegen uitbuiting. Vervolgens behandelde overste Koe den landbouw en wees op de noodzakelijkheid van: 1. Wijziging van de landbouw-wetgeving tot vergrooting van den bezittenden boeren stand, zonder vermindering van de produc tie. 2 Verbetering van de landbouw-cultuur. 3. Rationaliseering van de uitwisseling van goederen. 4. Wettelijke maatregelen tegen versplin tering van het grondbezit. 5. Het scheppen van gunstiger crediet- voorwaarden. Het ernstig ter hand nemen van de verbetering van de ontwikkeling. Italiaansch incident te Sjanghai. De Kwomintang heeft ln drie hoofdstuk ken de richtlijnen voor de centrale regee ring vastgelegd. Het eerste hoofdstuk heeft betrekking op de buitenlandsche politiek: Wat Japan betreft, zal China blijven streven naar re geling der betrekkingen met dit land op den grondslag van gelijkheid, wederkeerlg- held en eerbiediging der territoriale sou- vereiniteit en onschendbaarheid. Een on misbare voorwaarde voor ontspanning ls opheffing van alle belemmeringen, die aan het Chlneesch bestuur in Noord-China in den weg zijn gelegd. Jegens alle andere landen zal China ln den geest van den Volkenbond een politiek van vredelievende samenwerking voeren. Het tweede hoofdstuk, dat over de bin nenlandsche politiek handelt, bevat een resolutie, waarin van de Chineesche com munisten, die de wijk naar de Noord-Wes telijke provincies hebben genomen, geëischt wordt, dat hun strijdkrachten worden ont bonden, de Chineesche sovjet-regeering verdwijnt, de communistische propaganda wordt gestaakt en tenslotte dat de leer van den klassenstrijd wordt prijsgegeven. In het derde hoofdstuk wordt gewezen op de noodzakelijkheid van ontwikkeling van industrie en landbouw De Japansche premier Hajasji heeft ln antwoord op een vraag verklaard, dat zijn politiek ten aanzien van China er op ge richt is geleidelijk de problemen, welke beide landen betreffen, op te lossen. De onderhandelingen hiertoe zullen worden gehouden op grond van de reeds bestaande overeenkomsten. De premier hecht groote waarde aan een toenadering tusschen belde landen en hoopt de vijandige gevoelens ten aanzien van Japan in een groot deel van China te kunnen doen verdwijnen. Italiaansche matrozen en officieren heb ben te Sjanghai een inval gedaan in een bioscoopzaal, waar een sovjet-Russische film vertoond werd over den ooTlog ln Abessynlë. Twee Russen, die de film afdraaiden, werden afgeranseld. Het filmtoestel werd vernield en de film meegenomen. De schade, door de Italianen aange richt, wordt geraamd op 20.000 Chineesche dollars. Terwijl deze schepelingen, behoorende tot de bemanning van den oorlogsbodem Lepanto,'t lokaal, waar de projectiecabine zich bevond, binnendrongen, hielden an dere Italianen, onder wie zich een vijftig tal officieren en matrozen bevond, een be tooging ln de bloscooDzaal en riepen „leve de duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trokken daarna weg. De twee bovenbedoelde Russen moesten in een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. De matrozen losten zes schoten buiten de bioscoopzaal en wisten vervolgens ln auto's te ontkomen. De film heette beleedigend voor Italië te zijn! AGENDA HEDEN. Oud Hortuszicht: Leidsche Radiover. Sul uur nam. Volkshuis: Spr Otto van Tussenbroek! over Pottenbakkerskunst. 8.15 uur nam Dinsdag. Morschweg 59Stadsevangelisatie te 8 namiddag. Stadszaal: Residentie-orkest. Solo-yJ liste Ida Handel. 8 uur nam. Woensdag. Haagweg 31: Aandeelhoudersverg. NvJ Leidsche Caramelfabrlek v.h. Backer Co. 2 uur nam. Nutsgebouw: Leidsch Drankweercomltél 8 uur nam. Plantsoen 71: Ledenverg. Ver. „Tot Steun", afd. Leiden. 3 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Spr. ds. A. Straatsma over moderne jeugd, 8 uur nam] Katwijk a. Zee (Casa Cara): Spr. cl heer Schoonderbeek, 7Vt uur nam ril DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Gtl r.eeskunde. Medisch Opvoedkundig BuresJ (Boerhaavestraat 21). Half drie tot hall vier: Donderdae Inenting tegen diDhterli| 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst v. Praeventleve Gsl neeskunde. Consultatlebur. v. AlcohollstrJ 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees! kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeu»! 45 uur nam. DAGELIJKS Lakenhal: Weefwerk- en plastiektenJ toonstelling L.K.V. (tot 28 Februari): 4 uur, 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur mus| „Burgtheater". Woensdag, Donderdag en ZaterdagnaJ 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstel ling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nan| „De kandelaars van den Keizer". Woensdag en Zaterdag nam. 2 Zondag van 27 uur doorl. voorsteliltl Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nar] „De dansende piraat" Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uul Zondag doorl. voorstelling van 2—7 un| en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str, „Drie dagen bil de levenden". lederen middag 2.30 .u. 's avonds om en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uir| Jeugdvoorstelling. De apotheek Hooigracht 48 ls d nacht geopend voor leden v. h. ziekenioiil „Tot Hulp der Menschheid", echter rJ nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen iï| sDoedreceptep. De avond-, nacht- en Zondagsdienst él apotheken wordt van Maandag 22 tolt: met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen icoj de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 1 telefoon 523 en mej. J. Doendens, Wllhll| minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. 6857 (Ingez. Met) NOORWEGEN Kroonprins geboren. De echtgenoote van den Kroonprins, Prinses Martha, heeft het leven geschon ken aan een zoon. Totnutoe had hert kroon prinselijk paar twee dochters. ZUID-SLA VIË De toenadering tot Hongarije De regeering Stojadinawitsj heeft van het streven blijk gegeven, de betrekkingen tot de Hongaarache minderheid zooveel mo gelijk te verbeteren. Hongaarsche vereeni- glngen. waarvan de werkzaamheid was stopgezet, hebben deze weer kunnen her vatten. Ten aanzien van het schoolwezen is met de Hongaarsche partij een vergelijk getroffen op de volgende basis: 1. De zoogenaamde analyse der namen van de schoolkinderen vervalt. Het doel dezer analyse was, naar den klank vast te stellen, of de drager van Servischen oor sprong was, In het geval de naam Servisch klonk, werden de betrokken kinderen ge dwongen, de Servische lagere school te bezoeken, ook wanneer zij alleen maar Hongaarsch verstonden. 2. De Hongaarsche onderwijzers, die men naar Bosnië en Hercegowina had gedeta cheerd worden weer naar het Hongaarsche taalgebied teruggeroepen. 3. Ten aanzien van de stichting van een kweekschool voor Hongaarsche onderwij zers zijn zekere beloften gegeven: een be slissing is nog niet getroffen. VEREENIGDE STATEN De strijd om het President Roosevelt, die de tenuitvoej legging van zijn plannen tot hervorm» van het Hooggerechtshof wenscht te t*l spoedigen, heeft de leden der regeering t een aantal Senatoren op het Witte Huj ontvangen ter bespreking van de methml van bestrijding der tegenstanders. I Intusschen heeft de democratische «w| tor voor New-York Copeland zich bij '1 oppositie gevoegd. Eenige aanhangers van de berroi'l mingsplannen zijn in verbinding P'| treden met democratische tegensta»'! ders, met de bedoeling de mogelijkbe»| van een compromis te bespreken. Ofschoon de president niet heeft Mjf doorschemeren dat hij ln een tusscne»'» oplossing zou toestemmen, gelooven som-i migen zijner aanhangers, dat een dergew plan kan worden uitgewerkt. De achter president Roosevelt senatoren hebben plannen ontworpen zoo spoedig mogelijk tot een openw behandeling te kunnen komen. Zu binnen twee of drie weken met de de» ten in den Senaat kunnen beginnen. Uit de door de verschillende Senat» afgelegde verklaringen over hun ncu" ten aanzien van het Hooggerechtsnoi J»j thans den volgenden stand van worden opgemaakt: tl0. Dertig senatoren zijn openlijk vot*»^^ der van de hervormingsplannen, dertig hebben zich er tegen altgesprii terwijl vier en dertig nog geen stanw s te kennen hebben gegeven Van reg'eer»', zijde echter wordt beweerd, dat de p» „D van Roosevelt kunnen rekenen »P„t. steun van drie en vijftig senatoren, geen meer ls dan de verelschte mee 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6