STADSNIEUWS Samenkomst der Oslo-Staten op 3 Maart te Den Haag? MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 No. 23592 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN lik DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. H. M. de Koningin uit Zeil am See vertrokken i__ EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) INDONESISCHE KUNSTAVOND. Een interessant en artistiek programma. „De Indonesische Kunst" is ons weder een jp nader gebracht op dezen derden avond, sorganiseerd door de Studentenvereenlging 1 „S.V.I.K.". De banden tusschen het Moe- 1 erland en het Overzeesche Rijk zijn er op- jieuw nauwer door aangehaald, hetgeen joote toejuiching verdient. Want veler ken- 5s en begrip van wat Indle voor ons betee- ent en presteert, kan stellig nog verdiept orden. Dat de hier studeerende Indonesische stu- enten ons hun eeuwenoude, van traditie en lltuur getuigende kunst willen demon- reeren, blijkt, getuige de groote belang- elling, in goede aarde te vallen, j De zorgvuldige voorbereiding spreekt van |e ernst, waarmede de organisatoren te werk an: het verheugt ons, dat deze ernst leidt fit althans uit leekenoogpunt bezien pteressante en artistieke resultaten. Wij kunnen niet beoordeelen, of hier wer- Elijk aan de hoogste eischen voldaan wordt, ch in ieder geval is een programma, zoo- dit Zaterdagavond in de foyer der Stads- al voor talrijke belangstellenden vertoond erd, alleszins waard gezien te worden. Wij open dan ook mèt den voorzitter Bendoro aden Mas Hertog, dat deze vereentging anenkort in Gent, Amerika en Finland an optreden waartoe plannen in voorbe ding zijn en dat zij daar hetzelfde srtelijke succes moge oogsten als in onze ad. I Het programma bevatte wederom eenige ■alen Krontjong-muziek. waarin wij spe- laal het muzikaal-gevoelige spel van den st bewonderden. De Westersche in Portugeesche invloeden zijn in deze iek opvallend. Er werd met entrain ge musiceerd; de solozanger wist de juiste sfeer |itnemend te treffen. i verschillende wijzen werd de Pentjak i karakteristiek gestyleerde vechtdans dpmonstreerd. Hoe treft hierin de forrni- :1e lenigheid en behendigheid der strij- die in dezelfde seconde vallen en weer daan! In diverse dansen Solosche en Jogja- :he dans werden wij getroffen door de kheerschte techniek der hoofd-, arm- en [ingerbewegingen, die ieder haar symboli- fhe beteekenis hebben. Het zijn gevarieer- teedere, dan wel forsche houdingen en nden, die mede door de buitengewone fchilderachtigheid der fraaie inheemsche pachten, beelden van een zeer aparte parme en een zeldzame schoonheid oproe it Zie bijv. de sereniteit, die uitgaat van i ranke Javaansche danseres, zie de com- isities van lijn en kleur, die de verliefde in zijn opsieringsdans uitbeeldt, órdat hij opgaat naar zijn geliefde. treffende uitdrukkingskracht was ook het realistische gevecht tusschen de »ee gruwelijk gemaskerde Boegineezen, .evaarders, van de kust van Zuid-West jelebes, of de dans tusschen den strijden- Siti-dja en Gatotkatja fragment uit let drama „De dood van Samba"), waarin Bti-dja, „de-uit-de-Aarde-geborene", on- perwinneUjk blijkt te zijn. Djangèr, het geanimeerde en humo- iiische volksspel uit Bali, met de geestig- lerythmeerde declamaties, was een inslaand pccesnummer, uit dit wèlgekozen program- 2, waaruit wij slechts enkele grepen deden. juist was 't gezien, op het programma er niet-ingewijden de noodige verklarin- te geven, terwijl ook een der studenten or enkele rake opmerkingen een en ander prduidelijkte. gamelan-gramofoonplaten waren met jorg gekozen en gaven de onontbeerlijke puzikale omlijsting, die de speciale sfeer litermate verhoogde. 1 Het publiek betoonde door hartelijk ap plaus zijn groote ingenomenheid met het jebodene, dat naar waarde geschat is. Moge eze vereeniging ook in de toekomst de in- pse belangstelling ten deel vallen, waarom p voorzitter in zijn openingswoord gevraagd leeft. diep in den nacht .heeft tenslotte een animeerd bal allen in de beste stemming treend gehouden. GEMEENTE LEIDEN. Aflossing per 24 Maart 1937 van de 4°/o Geld- lcening 1911 en aflossing per 31 Maart 1937 van de 4% geldleeningen van 1930, 1933, 1934 en 1934 II, oorspronkelijk groot resp. f. 2.000.000.—, f. 2.000.000.—, f. 2.000.000.—, f. 1.120.000.— en f. 2.200.000.—. Burgemeester en Wethouders van Leiden geven kennis, dat de aflossingsdatum der 4"/o leening 1911 is gesteld op 24 Maart 1937 in plaats van op 16 Maart 1937 en bovendien aan houders van niet uitgelote obligation der 4»/» leeningen 1930, 1933, 1934 en 1934 H, dat deze leeningen a pari zijn aflosbaar gesteld per 31 Maart 1937 met bijbetaling van rente tot den aflossingsdatum (onder aftrek der couponbelasting De aflosbaar gestelde stukken, voorzien van alle niet vervallen coupons en den talon, zijn betaalbaar bij de kantoren op de obli gaties vermeld. Houders van niet-uitgelote obligatiën der 4°/o leeningen 1911, 1930, 1933, 1934 en 1934 II kunnen voor zoover mogelijk bij de uitgifte der 3'/i% Conversie-Leening, Tweede Lee ning 1937, recht van voorkeur uitoefenen. Indien wegens bijzondere omstandigheden de uitgifte der conversieleening 1937. groot f. 6.500.000.niet mocht doorgaan, zal de bovenvermelde aflosbaarstelling der 4"/« lee ningen 1930, 1933, 1934 en 1934 II geacht worden niet te zijn gedaan. Leiden, 22 Februari 1937. 6886 NF.D. VER. E.H.B.O., AFD. LEIDEN. Excursie naar Den Haag. [De Nederlandsche vereeniging E.H.B.O., "teeling Leiden, organiseerde Zaterdag 1.1. pii haar leden een excursie naar Den saS, waar een bezoek werd gebracht aan F gebouw van het Hoofdbestuur der Ver. pet Nederl. Roode Kruis", gevestigd aan de Pwsessegracht. lOiider deskundige leiding werd een en an- T oogenschouw genomen, waarbij eerst aandacht werd gevestigd op een gesenil- Fd portret van den grondlegger dezer in- I'nationale organisatie Jean Henri Dunant. L e'roffen door de aangrijpende tooneelon hulpeloos lijden op het slagveld bij Sol- fnno in 1859 drong bij hem de gedachte op. dit lijden te verzachten en hulp te F-vt'nen Hij begon zich geheel aan deze «t te wijden, stelde zijn geheele vermo- t m dienst van dit levenswerk en mocht .bekroning zien in de conventie van |«W in 1864. L?« hoofdbestuur is gevestigd in een patri- i j^hlng. destijds ten behoeve van het JL"«kndsche Roode Kruis door eenige he rstellenden aangekocht. Hiervan werd algemeen de bouw bewon derd, alsmede de fraaie afwerking met ge schilderde plafonds en wanden. Uiteraard gaat voor een E.H.B.O.-er de be langstelling uit naar de hulpverleening aan gewonden en hierin speelt het vervoer een belangrijke rol. Juist door een deskundig vervoer kan veel leed verzacht en onheil voorkomen worden. Op een onderhoudende wijze werd de groei van gewonden -en ziekenvervoer be sproken aan de hand van een uitgebreide tentoonstelling. Hierbij is van de grondge dachte uitgegaan, dat een patiënt zoo wei nig mogelijk hinder van het vervoer mag ondervinden. Duidelijk werd het groote nut gedemon streerd van het geperfectioneerde zieken- raam de Mooy. Practisch is met dit raam elk patiëntenvervoer mogelijk, zelfs over de grootste afstanden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft hierin een hoogtepunt bereikt, dat interna tionaal wordt nagevolgd. Van de verste uit hoeken van ons werelddeel heeft het N.R.K. patiënten naar het vaderland gehaald, die slechts liggend vervoerd mochten worden, zonder dat de patiënten hiervan hinder on dervonden. Het ziekenraam de Mooy past overal in, n.l. in elke spobrwegcoupé of goederenwa gen, personen- of vrachtauto, schepen, vliegtuig-kajuiten, achter een motorrijwiel, enz. Duidelijk werd dit getoond in de nage bootste spoorweg-coupé's van verschillend type. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de tentoonst. van verzamelingen van Generaal de Mooy. Speciaal viel hierbij op de mogelijkheid, reeds door hem voorzien in den tijd van de eerste luchtschepen, om pa tiënten door het luchtruim te vervoeren, hetgeen thans doordeluchtvaartmaatschap pijen reeds herhaalde malen met succes wordt toegepast. Den leider van de excursie, die kan bogen op een uitgebreide ervaring van vervoer tijdens de oorlogsjaren en van ziekenvervoer over groote afstanden, waarvan hij verschil lende voorbeelden aanhaalde, werd door den voorzitter der Leidsche afdeeling hartelijk dank gebracht voor den leerzamen middag, die bij de deelnemers wel een blijvenden indruk zal achterlaten. De regeeringspersdienst meldt, dat de Nedeilandsche regeering aan de regeeringen der z.g. Oslo-staten heeft voorgesteld de conferentie van experts op 3 Maart a.s. te 's-Gravenhage te doen aanvangen. In verband met het bovenstaande vernemen wij, dat nog niet vaststaat, in welk gebouw de besprekingen zullen worden gehouden. Wellicht zullen de vertegenwoordigers der Oslo-lan den samenkomen in het departement van buitenlandsche zaken. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de minister-president, dr. Colijn de eerste bijeenkomst zal openen. Verwacht wordt, dat de eerste conferentie vier of vijf dagen zal duren. Onzerzijds zullen vertegenwoordigers van de departe menten van buitenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van financiën en van koloniën aan de besprekingen deelnemen. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Mevr. de Clerde Bruijn stelt voor de arbeidsvoorwaarden inzake de overeenkomst tusschen de Gemeente en de N.V. „Cemsto" te handhaven. De heer Goslinga stelt voor het College van B. en W. uit te noodigen de invoering van een schriftelijk vragenrecht alsnog na der in overweging te nemen en gehoord de Commissie v. d. Huishoudelijke Aangelegen heden, den Raad van de uitkomst hunner nadere overweging fn kennis te stellen. Dezelfde stelt voor het voorstel van B. en W. inzake het schoonmaken van gemeente gebouwen aan te houden en het College te verzoeken a) Perceel 1 zoodanig te splitsen, dat uit de overeenkomst duidelijk blijkt hoeveel moet worden betaald voor: 1. de openbaare scholen voor g. 1. o. 2. de openbare scholen voor u. 1 o. 3. de bewaarscholen. 4. de overige in dit perceel genoemde schoolgebouwen. b) Den Raad in te lichten met welk be drag de aanneemsom moet worden verhoogd wanneer de schoolschoonmaaksters en de stokers van de centrale verwarming in de lagere scholen gedurende de herfst- en Kerstvacantie worden doorbetaald. Tenslotte stelt de heer Goslinga voor om na punt 6 der agenda de punten 8/12 en de suppl. agenda aan de orde te stellen en daarna punt 7 iBegrooting 1937). Ook verleden jaar moest de Raad na een vermoeiende begrootingsbehandeling zich nog door een agenda van verschillende pun ten heen werken. Uit den aard der zaak wordt dan aan die nakomende punten niet meer de aandacht geschonken die zij ver dienen. Het is daarom naar zijn gevoelen beter eerst alle andere aan de orde zijnde zaken af te doen en daarna de begrooting. LEIDSCHE BLINDENBOND. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Katwijk voorheen en thans. Voor bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag de heer N. van Beelen uit Kat wijk een lezing met lichtbeelden in de bovenzaal van Sociëteit Amicitia. De voorzitter heette de aanwezigen har telijk welkom, in 't bijzonder den spreker Spreker ving zijn lezing aan met een Katwijksch gezegde: „Bommen met Zwaar den". doch in den goeden zin des woords. Hij schetste het leven der Katwijkers als een groote familie, daarna vertelde hij over de bommen en zwaarden, die nu geheel verdwenen zijn en die genoemd werden „de meubelen der zee". Zij trokken zeer vele schilders en teeke naars o.a. Jan Toorop, Willy Sluyters, Josef Israels naar Katwijk. Toen deze bommen verdwenen, verdwenen ook de kunstenaars. Daarna liet spreker eenige Katwijksche types in kleederdracht zien, die nu helaas aan het verdwijnen zijn. Spreker eindigde zijn lezing met de woorden, dat de zee voor velen een vriend, maar voor velen ook een verraderlijke vriend is. Een vriend voor de menschen, die hun vermaak zoeken aan zee, een verrader lijke vriend voor hen, die weer en wind moeten trotseeren, om hun sober bestaan te verdienen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn vaak humoristische lezing. Receptie ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Het bestuur van den Leidschen Blinden- bond, aangesloten bij den Nederlandschen Blindenbond, hield Zaterdagmiddag in de bovenzalen van café-restaurant „De Harmo nie" ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van eerstgenoemde organisatie een drukbezochte receptie. De voorzitter, de heer L Rombaut, sprak een openingswoord, waarin hij een terugblik wierp op de afgeloopen 10 jaar. De eigen lijke oprichtingsdatum was 14 Januari 1927, doch het ledental was nog te klein om als afdeeling van den N.B.B. te worden erkend. Dit geschiedde eerst, nadat een geslaagde propaganda-avond het ontbrekende aantal leden had opgeleverd, In de eerste levens jaren verzocht het bestuur aan het ge meentebestuur een onderzoek te willen in stellen naar den toestand der blinden in onze stad. Kort daarna namen particulieren het ini tiatief tot de oprichting dezer vereeniging tot verbetering van het lot der blinden, waarna het gemeentebestuur een lokaliteit als werkinrichting beschikbaar stelde. Gedurende 7 jaren vond een aantal Leid sche blinden daar arbeid; toen bleek de in richting niet langer rendabel en werd zij opgeheven. Het gevolg was, dat de blinden waren aangewezen op den steun van Maat schappelijk Hulpbetoon. In samenwerking met den Nederlandschen Blindenbond drong het plaatselijk afdeelingsbestuur opnieuw bij de overheid aan op de openstelling van een werkinrichting en niet tevergeefs, want in November van het vorige jaar besloot de gemeenteraad tot de instelling eener zoo danige inrichting. Spr. bracht in dit ver band hulde aan het college van B. en W., dat daartoe de voorstellen indiende, Een groot aantal personen voerde daarna het woord. In de eerste plaats de heer J. J. van Stra len, wethouder van sociale zaken, die zeide zich er persoonlijk zeer over te verheugen, dat voor een aantal Leidsche blinden bin nenkort weer de gelegenheid wordt gescha pen om in hun eigen onderhoud te voorzien. Onder aanbeiding van gelukwenschen gaf de wethouder de verzekering, dat het werk der vereeniging de volle sympathie heeft van het college, dat met-groote belangstel ling haar verderen arbeid blijft gadeslaan. De voorzitter der feestcommissie, de heer M, G. Heuzen deed vervolgens mededeeling van de ingekomen felicitaties, waaronder van den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de zusterafdeelingen Den Haag, Arnhem. Groningen, Twente, de tooneelver. „Vondel" en het oud-lid den heer Abspoel, en den propagandist van den N.B.B.den heer Joh. van den Berg. Persoonlijke gelukwenschen werden aan geboden door den heer Koster namens het hoofdbestuur van den Nederlandschen Blin denbond en de afdeeling Rotterdam: door vertegenwoordigers van de afdeelingen Delft, Haarlem en Amsterdam, de heeren W. F. van der Steen, van Setten van der Meer en Susan namens het bestuur van „Nut en Vermaak", den heer P. Ernst, na mens het Eerste Leidsche Klucht- en Revue gezelschap en door den heer L. Boom. die inzonderheid hulde bracht aan den energie ken voorzitter, den heer Rombaut. Deze laatste dankte alle sprekers voor hun van waardeering en sympathie getui gende toespraken. Een aantal bloemstukken getuigde mede van de warme plaats, welke de Leidsche Blindenbond zich in veler hart veroverd heeft. LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING. Viering van het 23-jarig bestaan. In de groote zaal van „Zomerlust" vierde Zaterdagavond de Leidsche Geitenfokver- eeniging haar 23-jarig bestaan. De voor zitter der feestcommissie opende om acht uur den feestavond. Hij heette de afge vaardigden der zustervereenigingen van „O. B. K." en de verdere aanwezigen hartelijk welkom en zette in een kernachtige speech het doel en streven der L.G.V. uiteen. Spr. spoorde degenen, die nog geen donateur of donatrice waren, aan om dit hedenavond te worden en wenschte alleen een genoeg lijken avond toe. Dank bracht hij voorts aan de leden der fëestcombmissie voor hun velen en belangloozen arbeid, in het bij zonder aan mevr. Bekooij. Vervolgens ver zocht de heer C. v. Leeuwen den heer J. M. van der Moolen op het podium te komen Deze werd op recht kameraadschappelijke wijze toegesproken, waarbij hem dank werd gebracht voor het werk, dat hij in al die jaren had gepresteerd. Als bewijs van huz\ waardeering hadden de leden gedurende geruimen tijd vrijwillig een bedrag bijeen gebracht om hem een blijvend aandenken te kunnen aanbieden. Mevrouw Bekooij nam daania het woord, om ook persoonlijk zelf dank te betuigen voor de door den heer v. d. Moolen verrichte belanglooze hulp voor de L.G.V. Zichtbaar aangedaan overhandigde zij hem een prachtige ruiker bloemen. Vervolgens dankte de voorzitter den heer Mastenbroek voor het vele werk, dat door hem werd verricht. Al gaat gij de stad verlaten om in Enschedé werk en brood te vinden, aldus spr., ik weet en ver trouw, dat gij de L.G.V. niet zult vergeten. Spr. bood hem een prachtige tuil bloemen aan. De heer v. d. Moolen ,het woord ver krijgende, bracht daarna dank aan de leden en de commissie voor het prachtige geschenk. Wat ik gedaan heb en nog hoop te doen. aldus spr., is niets anders dan mijn plicht om het noodlijdende dier bij te staan. Spr. hoopte, dat allen nog tal van jaren in kameraadschappelijken geest ilio- gen samenwerken. Het muziekgezelschap BINNENLAND. Prins Bernhard moet wegens een lichte verkoudheid z'n kamer houden. «Bin nenland, 4e Blad.) Dc Eerste Kamer over de wijziging der dienstplichtwet. (4e Blad). Onze G. P. D.-redacteur schrijft over „De werklooze jeugd in Nederland". (4e Blad). Er waren 95 arbeidsconflicten in 1936. (Binnenland, 4e Blad). In enkele gemeenten zal, als proef, begon nen worden met de distributie van groenten in blik. (Binnenland, 4e Bl.) Auto te Overschie in de vaart; één der drie inzittenden omgekomen. (Gemengd, le Blad). BUITENLAND. De Duitsche minister van buitenl. zaken von Neurath, tc Weenen. (Buitenland 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De program-verklaring van den Poolschen leider Koe. (Buitenland, 2e Blad). Generaal von Blomberg over den Duitschen vredeswil. (Buitenland, 2e Blad). Betere verstandhouding tusschen China en Japan? (Buitenland. 2e Blad). Na den aanslag op maarschalk Graziani. Duizenden arrestaties. (Buitenland, 2e Blad). De strijd om het Amerikaansche Hoogge rechtshof. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. H. M. de Koningin is heden morgen uit Zeil am See ver trokken. Op Haar verzoek ge schiedde het vertrek zonder eenig ceremonieel en in alle stilte. Het station was afgezet. Reeds gisteren had H. M. de Koningin afscheid genomen van het Prinselijk Paar. Met H. K. H. Prinses Juliana heeft Zij hedenochtend voor Haar vertrek nog een telefoonge sprek gevoerd. „The Blue Rhythm Boys" zette een vroolijk „Lang zal hij leven" in en de stemming zat er al spoedig bij allen in. Daarna werd door de tooneelvereeniging „Zuiderkwartier" op zeer verdienstelijke wijze het tooneelspel in twee bedrijven „Gekke Jan" opgevoerd. Dat dit in den smaak is gevallen, bewees wel het donde rend applaus na afloop. Na de pauze werd nog opgevoerd „Het dekmanteltje of de firma Sanson en Moot", klucht in één bedrijf. Hierbij werden de lachspieren terdege in beweging gebracht. De heer H. W. Metselaar, die de tooneel- club heeft opgericht, had alle eer van zijn werk. Ook zijn optreden als humorist viel bijzonder in den geest. Rest nog te ver melden. dat een gezellig bal. onder leiding van den heer Bas v. Leeuwen den avond besloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma Kooy en Kool. Gouwsluischeweg b3a. Alphen a. d. Rijn. Bakkerij-grond stof fenfabriek. Vennoot: N. H. Kooy (Hu- welijksche voorwaarden). In de Sted. Werkinrichting waren op genomen van 1520 Febr. 1937: 15 Febr.: 48: 16 Febr. 50: 17 Febr.: 53: 18 Febr.: 53; 19 Febr.: 53; 20 Febr. 51 volw. personen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1