Wijziging der Dienstplichtwet LEIDSCH DAGBUD - VserdéT BEad baandag 22 Februari 193) I- De werklooze jeugd in Nederland KERK- EN SCHOOUSUWS De strijd om Madrid De arbeid van de „Centrale voor .Werkloozenzorg" Een onderhoud op het secretariaat Verdeeling der herhalings oefeningen over meer tijdvakken Voorloopig verslag der Tweede Kamer LAND- EN TUINBOUW (Speciale G. P. D.-Berichtgeving) Komt uit een gezin van 12 personen, vader, moeder en 10 kinderen. Steun f18 per week!" Aarzelend reken ik na: f. 1.50 per week per persoon voor voeding, vuur, licht, huur, kleeding, schoeisel enz. enz. Dit is een letterlijk citaat uit één der rap porten. die de chefs der werkkampen voor jeugdige werkloozen, ressorteerende onder de „Centrale voor Werkloozenzorg" te Utrecht, aan het einde van een kamppe riode over de deelnemers uitbrengen. Vóór mij ligt nog een stapel rapporten. Meeren- deels getuigen ze van bittere armoede en van moeilijke huiselijke omstandighe den „Een praatje over de „Centrale" zelf?" Op het secretariaat is men zoo welwillend op mijn verzoek ingegaan om in enkele werkkampen eenige dagen te verblijven, dat ik ook deze vraag durf te stellen. De adjunct-secretaris, de heer S. J. Stoel, speciaal belast met de uitzending der jon gens, de aanstelling van de tentchefs en kampmoeders, is onmiddellijk bereid mij te woord te staan en in te lichten. En dus „Enkele jaren geleden om precies te zijn op 3 October 1932 belegde de Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom te Utrecht een vergadering ter bespreking van de vraag: Wat kan ge daan worden (en wat wordt gedaan) voor de moreele ondersteuning van werkloo zen?" Op dien dag werd besloten een or gaan ln 't leven te roepen onder den naam van „Centrale voor Werkloozenzorg". Deze kwam eind December tot stand. Reeds spoedig na de stichting der „Centrale" kwamen uit allerlei deelen van het land verzoeken om inlichtingen en medewer king tot het oprichten van plaatselijke en gemeentelijke commissies, teneinde de mo reele werkloozenzorg ter hand te nemen. De omvang van 't werk nam dan ook zóó toe, dat besloten werd, over te gaan tot oprichting van provinciale comdté's met soortgelijke samenstelling als de „Centrale" zelf. In den nazomer van 1933 werden door de „Centrale" een 3-tal sub-commissies in het leven geroepen, teneinde rapport uit te brengen over drie belangrijke zaken om. over de organisatie van werkkampen voor jeugdige werkloozen. Ir. J. Th. West- hoff, inspecteur der Rijkswerkverschaffing te Zwolle, heeft in Juni 1934 op een con ferentie van het bestuur der Stichting „Centrale voor Werkloozenzorg" een voor dracht gehouden over werkverschaffing aan jeugdige werkloozen. Hierbij wees ir. Westhof f op de noodzakelijkheid van de oprichting van werkverschaffingskampen. Het plan vond weerklank, zoodat de „Cen trale" een commissie benoemde om de uit voering ervan na te gaan. Het bleek mogelijk te zijn. Weliswaar bleek het plan van Ir. Westhoff tot in richting van één centraal kamp niet door te kunnen gaan, maar men kwam tot over eenstemming inzake het inrichten van werkkampen in verschillende deelen van ons land, waar jeugdige werkloozen van 1725 Jaar gedurende een bepaalde pe riode tegen kost en Inwoning en een ver goeding te werk gesteld konden worden. Natuurlijk waren er vele, zeer vele moei lijkheden te overwinnen, eerstens al wat betreft de werkobjecten en ten tweede, de financiën. Men heeft deze echter overwon nen, zoodat er thans in totaal 9 werkkam pen in ons land door de „Centrale" geor ganiseerd worden. Bleven de deelnemers daar eerst 8 weken, later is dat gebracht op 9 weken. Tusschen elke periode houdt men dan één week rust. Waar de kampen liggen en wanneer ze geopend zijn? Op 13 Mei 1935 werd ,.'t Wijde Veld" te Ede geopend. Anderhalve maand later volgde „De Schaapskooi" te Rockanje 130 Juli 1935). Op 9 September d.a.v. werd „Elfbergen" te Oude Mirdum geopend. Daarna op 23 September „Ouverberg" te Rumpen en „Gooiland" te Bussum. Een week later was het kamp „Eerde" te Ommen gereed. „Roden" te Roden ging op 7 October draaien, terwijl „Het Putven" te Chaam en „De Kuil" te Beekbergen, Er zijn in ons land verschillende or ganisaties die zich geworpen hebben op de oplossing van het probleem dat de werklooze jeugd in ons land oplevert. Vier organisaties in Neder land. t.w. de Centrale voor Werkloo zenzorg te Utrecht, de Naturiale R.K. Commissie voor Jcugdwerkloo- zenzorg, de Moderne Centrale voor Werkloozenzorg en de Federatie voor Werkkampen, hebben lange en korte werkkampen ingericht, teneinde op die manier iets te doen voor de 160.000 werklooze jongens en meisjes. Waar de „Centrale voor Werkloozenzorg" met 9 lange en 5 korte werkkampen, benevens een Internaat voor Meisjes te Haarlem, momenteel de grootste organisatie op dit gebied is, heeft onze G.P.D.-redacteur zich met het secretariaat in verbinding gesteld en daar de vraag opgeworpen of hij ge durende enkele dagen als gast in 3 lange kampen het leven van nabij mocht gadeslaan. Op uiterst welwil lende wijze heeft 't secretariaat hier voor toestemming gegeven. In een serie artikelen zal hij thans iets over de werkkampen te Chaam (N.B.), Rockanje (Z.H.) en Ommen (Over- ijsel) vertellen. Vóóraf ter inleiding een over zicht in vogelvlucht van de „Cen- Irale" zelf. Een gesprek met den heer J. Schipper, den secretaris, zal deze reportage besluiten. respectievelijk op 27 April 1936 en 3 Augus tus 1936 geopend werden. Men kan deze kampen in 2 typen onder scheiden. Zij zijn n.l. ingericht voor 96 jongens, welke óf verdeeld worden over 8 barakken met 12 jongens (chef inbegre pen) óf over 12 barakken met 8 jongens (eveneens chef inbegrepen). Aan het hoofd van elk kamp staat de kampcommandant. In vasten dienst zijn dan verder twee kampdames (de kamp moeder en haar assistente) en een kok. In totaal zijn er dus gedurende 9 weken 100 menschen in zoo'n kamp bij elkaar. Het is niet gemakkelijk geweest om geschikte lei ders daarvoor te vinden. Er zit zoo ont zaggelijk veel aan vast dat gewikt en ge wogen moet worden. En dan de financiën enhet werk. De regeering verleent veel medewerking, zelfs zooveel dat door middel van collectes het ontbrekende geld bijeengebracht kan worden. Elke deelne mer aan een kamp ontvangt nl. per week f. 1.75 zakgeld benevens in de meeste ge vallen een fietsvergoeding. De regeering verleent nJ. 75°/o subsidie van een bedrag van f. 6.25 per week per deelnemer. Voor af stelde zij als eisch dat de organisaties zelf 1/4 der kosten beschikbaar stelden van f. 6.25. Wat elke deelnemer meer kost boven dit bedrag <en dat Is ongeveer f. 0.75 a f. 1.betaalt de „Centrale" boven 1/4 gedeelte van f. 6.25. En het werk? Uitgegaan is van de ge dachte dat de kampdeelnemers geen werk mogen verrichten, dat anders ook gedaan zou worden. Deed men dat wel, dan zou men de menschen, die dat werk anders verrichten, werkloos maken. Eenerzijds moet het dus werk ziln, dat anders niet verricht zou worden. Anderzijds moet het wel beteekenis hebben teneinde te kun nen bevredigen. Het is lang niet meege vallen om werkobjecten te vinden die hier aan voldeden. Dat dit toch is geschied, dankt de „Centrale" aan de groote mede werking hierbij van tal van zijden onder vonden." De interviewer heeft het laatste goed in de ooren geknoopt. Reeds den volgenden dag zal hij naar het eerste der 3 werk kampen in overleg met den secretaris der „Centrale" en den adjunct-secretaris, dc heeren J. Schipper en S. J. Stoel, uitge zocht voor een bezoek van enkele dagen, starten. „Het Putven" te Chaam (spreek uit Kaam) zal hem eerst gastvrijheid ver- leenen. Het is zelfs zoo uitgevallen dat het den reporter speet, dat hij na het verstrij ken van den vastgestelden tijd door moest naar Rockanje PREDIKBEURT. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Hedennam. 7 uur, dr. Ruys, van Lisse. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Boven-Hardlnxveld (toez.) T. v. d. Hee te Polsbroek Te Brouwers haven (toez.l, Drs. K. H. Slecama, cand. te Rotterdam. Aangenomen. Naar Vaassen H. C. J. van Deelen te Oosterend (Fr.) Ds. D W. O. MÜHLNICKEL. As. Donderdag viert ds. D. W. O. Mühl- nickel, Ned. Herv. predikant te Waalwijk zijn zilveren ambtsjubileum. Detlev Wilhelm Otto Mühlnlckel werd 26 April 1880 te Batavia geboren. Hij ontving zijn opleiding aan het Chr. gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht theologie. In 1910 werd hij candidaat in Drenthe en in Mei van dat Jaar werd hij hulpprediker te Dinxperlo. 25 Febr. 1912 bevestigdle wijlen ds. D. J. v. Dijk van Doetinchem hem te Weert (L.) ln zijn eerste gemeente. 20 Juni 1920 leidde wijlen ds. W. J. J. Jenny hem in zijn tegenwoordige gemeente tot zijn ambt in. Ds. Mühlnickel is praeses van het clas sicaal bestuur van Heusden. Ds. Mühlnickel zal zijn jubileum niet publiek vieren en ook geen gedachtenisrede houden. Vader boudt er ven De kinderen vragen er om Moeder zorgt er voor Geen wonder, van oud, iijn de hooge voedings waarde, de lichtverteer. bearbeid en de pittige smaak bekend, van Dr. C. HILLE RIS LAMBERS. Dr. C. Hille Ris Lambers, Ned. Herv. pre dikant te Lith (Br.) zal met ingang van 15 April a.s. na een diensttijd van bijkans 47 jaar met emeritaat gaan. Dr Hille Ris Lambers werd 10 Nov. 1865 te Maassluis geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om in 188» candidaat te worden ln Zuid-Holland. 4 Mei 1890 bevestigde ds. C. G. M. Quack van Rockanje hem te Oostvoorne ln zijn eerste gemeente. In 1894 vertrok hij naar Venhui zen, welke standplaats in 1898 met Haaks bergen verwisseld werd. In 1907 deed dr. Hille zijn intrede te Hornwerd (Fr.) om zich 1 Mei 1927 aan zijn tegenwoordige ge meente te verbinden. Dr Hille promoveerde 7 Juli 1890 tot doctor in de theologie op een dissertatie ge titeld: „De kerkhervorming op de Veluwe". Van zijn hand zag o.m. het licht in de serie „Groote Denkers" een geschrift over „De wijzen uit het Oosten", terwijl hij ook een boek schreef getiteld: „Hoe moeten we den ken over het Spiritisme?" Dr. Hille is quaestor van het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van den heer J. F. Westermann had de jaarvergadering der afgevaardigden der afdeeJingen van het Nederlandsch bijbelgenootschap in Zuid- Holland te Den Haag plaats. Uit het jaarverslag van den secretaris, jhr. mr. J. M. M. van Asch van WIJck blijkt, dat ln het afgeloopen Jaar 12 nieuwe af- deelingen zijn opgelicht, zoodat er thans in A O G 6 E B ft O O D ROTTERDAM, TEL. 53949 OEN HAAS, TEL. 333298 6865 (Ingez. Med.) Weer evenwicht. De strijd bij de Jarama wordt blijkbaar met groote felheid voortgezet. Beide par tijen blijven spreken van kleine vorderin gen. van groote verliezen der tegenpartij en meer van die „feiten", die op zich zelf al getuigen van een vastgeloopen zijn der krij gsverrichtingen Door de troepen van Franco is opge merkt, dat de regeeringstroepen nieuw zwaar geschut in het vuur hebben ge bracht. in het bijzonder een Russisch ka non, dat achtereenvolgens vier granaten afvuurt. Bij het Escurial schijnen de re geeringstroepen zich weer eenige lucht te hebben verschaft. In een interview met Havas verklaarde generaal Miaja, de leider der regeerings troepen. het waarschijnlijk te achten, dat Franco wil trachten Madrid te omsingelen Dit zou volgens hem evenwel zeer moeilijk zijn, daar de rechtschen daartoe niet over voldoende manschappen beschikken en zich in de hoofdstad voldoende strijdkrach ten bevinden om dit plan te verhinderen. Hoewel de strijd lang zou kunnen duren, veranderde dit volgeps Miaja niets aan den uitslag, welke zal bestaan uit de overwin ning der reseering„„ Oviedo door de regeeringstroepen genomen? Uit Gijon wordt gemeld, dat de re geeringstroepen Oviedo zijn binnenge rukt na de laatste krijgsverrichtingen, die door het opperbevel waren ont worpen. Om vier uur in den morgen begon de ar tillerie de voorbereiding, die verscheidene uien duurde. De militietroepen gingen toen tot den stormaanval over en bezetten de essentieele verbindingswegen der stad. Ver volgens werd de aanval gericht op 't wees huis. dat op een hoogte ligt, die de stad beheerscht en waar de rechtschen een fel, maar vergeefsch verzet boden. Op een an der punt drongen de regeeringstroepen door in de omgeving van de poort Nueva Suno. zoodat zij in de straten der stad. die naar de Arena lelden, kwamen. De arena werd bezet en de rechtschen trachtten te vergeefs haar te heroveren. Officieel bevestigd is dit echter niet! Zesduizend Mooren naar 't front Te Alceeiras en Malaga zijn 6.000 Mooren uit Marokko ontscheept ter versterking van Franco's macht. Officieel decreet inzake dienstplicht Bii decreet van dc regeering te Valencia werden alle mannen tusschen 23 en 27 jaar onder de wapenen geroepen. Spaansch schip opgebracht. Uit Alicante wordt gemeld, dat 't Spaan- sche schip „Nuria 3", dat op 30 Jan. van Oran was vertrokken met bestemming naar Alicante, door twee vliegtuigen der recht schen werd gedwongen zich naar Melilia te begeven, waar het 1 Febr. is aangeko men. De bemanning en de 103 passagiers werden onder bewaking gesteld. De niet-inmenging. Het verbod van het zenden van vrijwil ligers naar Spanje is nu ln werking. De Fransche grens is hermetisch gesloten en alle landen hebben de noodige wettelijke bepalingen getroffen. het geheel 68 afdeellngen zijn waardoor Zuid-Holland van alle provincies de meeste afdeellngen heeft. Ds. D. E. Boeke deed verschillende mede- deelingen omtrent de plannen van het hoofdbestuur, ten opzichte van de herden king van het 300-jarig bestaan van de statenvertaling. Het ligt in de bedoeling de jaarvergadering op 16 Juni as. te Amster dam, in het teeken te doen staan van deze herdenking, terwijl aan den vooravond daarvan een ontvangst zal plaats hebben ln het Bijbelhuis. Tevens zal men in die dagen gelegenheid hebben de bijbeltentoonsteüing te bezich tigen, welke vanwege het Ned. Bijbel genootschap in het museum Fodor wordt gehouden. Nog deelde ds. Boeke mede, dat de aetie met de bonboekjes ln 1936 f. 7000 heeft op gebracht. Maar de centrale commissie voor het binnenland, welke 18 Maart te Amsterdam wordt gehouden, zijn afgevaardigd de heeren jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, ds. S. Kamper, ds. W. J. J. Velders en J. F .Westermann Aan het voorloopig verslag van de be sprekingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzigng van de dienst plichtwet wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betuigden hun in stemming met dit wetsontwerp, dat eenige verbeteringen zal brengen, waardoor de waarde van onze krijgsmacht zal worden verhoogd. Andere leden betreurden de beperkte strekking van dit ontwerp. Zij herhaalden hun reeds eerder uitgesproken meening, dat de regeering het doen van voorstellen tot uitbreiding van het contingent niet had moeten uitstellen tot na de a.s. ver kiezingen. Naar men meende te weten, is de lich ting 1937 In. October 1936 onder de wape nen gekomen. Welke redenen, zoo vroeg men, hebben daartoe geleid? Op welk wets artikel berust deze vervroegde opkomst onder de wapenen? Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat het voorstel tot verlenging van den eersten oefeningstijd van de dienstplichtigen der zeemacht, behoudens de kustwachters, nauw verband houdt met de overtuiging van de regeering, „dat het noodig is, de materieel-reserve van de voor Indië noodig geoordeelde maritieme macht althans ten deele in Nederland beschik baar te houden voor oefeningsdoeleinden". Naar hun meening is de materieelreserve in 1930, bij de vaststelling van het plan- Deckers, niet ingesteld voor het houden van oefeningen in Nederland. Wordt nu een groot gedeelte van die re serve naar Nederland overgebracht, niet voor herstellingen, maar „voor oefenings doeleinden" dan beteekent dit een beden kelijke verzwakking van onze maritieme macht in de Indische wateren. Gevraagd werd, of de opleiding van het marinepersoneel niet beter in Indië zou kunnen plaat] hebben. Verscheidene andere leden, mede van oordeel, dat het in tijden van groote poli tieke spanning in het oosten bedenkelijk zou zijn, indien een aantal voor Indië be stemde schepen zich in Nederland zou be vinden, zouden niettepiin aan een beman- oe reserve in Nederland de voorkeur geven boven een onbemande in Indië. Overigens gaven zij als hun meening te kennen, dat de opleiding in Indië veel duurder zou zijn, dat toch telkens schepen uit Indië in Ne derland zouden moeten komen voor be langrijke herstellingen en dat, indien men den eisch zou stellen, dat steeds alle sche pen ln Indië aanwezig zouden moeten zijn. noodzakelijk enkele schepen in Nederland boven de sterkte beschikbaar zouden moe ren worden gehouden, uitsluitend ten be hoeve van de opleidingen en oefeningen. Europeesche schepelingen in vast Indisch verband. Verscheidene leden waren van oordeel dat een personeelsorganisatie, die niet vol doende rekening houdt met de goede krach ten, waarover de inheemsche maatschap pij beschikt en voorts tot bedenkelijke maatregelen leidt als het beschikbaar houden van de materieelreserve in Neder land, niet op den goeden weg voert en tot onnoodlg hooge uitgaven leidt. Zij gaven daarom ernstig in overweging, over te gaan tot de Instelling van een korps Europeesche schepelingen in vast Indisch dienstverband en het over en weer dienen te beperken tot hetgeen voor de Nederlandsche kust. verdediging en de allereerste opleiding van nieuw-aangekomen schepelingen noodig Eenige leden vroegen, of er niet eenV- genstrijdigheid bestaat tusschen het on derhavige voorstel en het te kennen gege. ven voornemen, de maritieme defensie van Nederland te beperken tot de kustverdedi ging. Andere leden zouden beperking van de Nederlandsche maritieme defensie tot de kustverdediging uiterst bedenkelijk ach ten, wanneer dit althans zou beteekenen, dat de middelen tot het voeren van een ac tieve verdediging zouden komen te ont breken Gevraagd werd, of dit voorstel wellicht moet worden beschouwd als een eerste stap om te komen tot uitzending van dienstplichtig personeel naar Indië. Opgemerkt werd. dat bij herhaling en kele schepen in Nederland aanwezig zijn voor het ondergaan van herstellingen. De vraag werd gesteld of groote herstellingen niet evengoed in Indië verricht kunnen worden. Vrij algemeen werd Instemming be. tuigd met het voorstel, den duur der herhalingsoefeningen over meer tijd vakken te verdcelen. Men achtte dezen maatregel onafwijsbaar. Eenige leden meenden evenwel, dat aan vergrooting van het aantal herha lingsoefeningen minder behoefte be staat, nu mag worden verwacht, dat de duur van den eersten oefeningstijd eerlang zal worden verlengd. Algemeen werd de wensch geuit, de regeering zoodanige maatregelen zal bevorderen, dat dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen, daardoor hun betrekking niet verliezen. Er blijken nog altijd onvaderlandslieven de werkgevers te zijn, die ten deze hun medewerking niet verleenen, waardoor z( mede oorzaak zijn, dat het leger niet die plaats ln het volksleven heeft, die 't behoeft Vergoeding voor loonderving! Enkele leden drongen aan op het toe kennen, althans bij derde en latere herha lingsoefeningen, van een vergoeding vooi loonderving ten behoeve van voor herha lingsoefeningen onder de wapenen gen pen dienstplichtigen. Men achtte het niet zonder bedenl dat het tweede lid van art. 33 onverüj derd zal blijven voortbestaan. Nu het ao- tal herhalingsoefeningen niet meer di de wet zal zijn beperkt, moet niet wordi gehandhaafd de bepaling, dat, voor veel noodig, voor de onderofficieren elki herhalingsoefening zeven dagen iangi duurt dan voor de andere dienstplicht Vele leden konden zich vereenigen mei het voorstel om, in afwachting van een na dere wettelijke regeling, aan ingeschreve nen voor de lichting 1939 slechts voor loopig vrijstelling wegens broederdienst tl verleenen. Omtrent het voorstel, op de aan inge schrevenen voor de lichting 1938 reeds ver leende vrijstellingen wegens broederdiens terug te komen, werd van verschillend) zijden als bezwaar aangevoerd, dat di neerkomt op het ongedaan maken van een vrijstelling, waarvan het derde lid van ar tikel 12 der dienstplichtwet bepaalt, da zti „uitsluitend voorgoed" wordt verleent Voor sommige leden was dit een reden, zicb t°gen dit voorstel te verzetten, terwijl vele andere leden verklaarden, over dit bezwaar te willen heenstappen, aangezien de voor gestelde maatregel noodzakelijk is met hel oog op de te verwachten nadere voorstel len van dc regeering. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mijn vetplanten worden, door ongedierte beschadigd, zooals bijgaand deel aantoont. Wat kan hiervan oorzaak zijn en wat er tegdb te doen? J. V. te H. Antw.: Slakken en keldermotten zijn oorzaak van de aangebrachte beschadiging. Dit ongedierte doet 's nachts een en ander en door ln het kastje één of meer versche sla- of koolblaadjes te leggen, kunt U ze vangen. Het ongedierte kruipt hier n.l., te gen dat het licht wordt, onder. Eiken mor gen de ingelegde blaadjes even nazien en, zoo noodig, ververschcn. Vraag: Onze „Ster van Bethlehem" moet worden overgeplant in een grootere bak. Hoe doen we dat het best? Wed. J. H.vV. d. B„ te A. a/d. R. Antw.: Haal bij een bloemist ln de buurt goede aarde en zorg, dat onder ln de bak flinke openingen aanwezig zijn waarover potscherven worden gelegd. Vul de nieuwe bak daarna grootendeels met de aarde en neem de plant met een flinke kluit op en plant haar over. Druk dc aarde aan en zorg dat de plant niet dieper komt te staan. Snijdt vóóraf de grootste bladeren weg en kort de stengels tot de helft in. Vraag: Wij moeten Rhododendrons verplanten, wanneer is het daarvoor de beste tijd? Wed. J. H. v. d. B. te A. a/d. R. Antw.: Dat kunt U nu eiken dag doei Wanneer de grond te nat mocht zijn, is he aan te raden tot half Maart te wachten Genoemde maand is gewoonlijk vrij droos zoodat het grondwater dan meestal sterï zakt en planten en verplanten mogwl^^ wordt. Vraag: Onze Clivia, welke vermoede!!)' eerstdaags zal bloeien, heeft twee stekken Wanneer is het de beste tijd deze laatste e' af te nemen S. S. te L. Antw.: Dat doet U 't best kort na bloei, bijv. wanneer de uitgebloeide bloem stengel wordt verwijderd. Neem de stek»» met wortel af en haal daarvoor de w" uit de pot. U kunt ook een grootere pot geven e: scheuten aan de plant laten. Op die maru" krijgt U een plant, welke later met mee dere bloemstengels bloeit. Vraag: Wij hebben een groote ASP1"L distra, welke plant wij willen scheur -I Wanneer is 't daarvoor »en geschikte m I S. S. te L. Antw.: DatkuntUnu lederen i— Snijdt de plant ln meerdere gedeewj doch houdt aan elk deel wortels c" te| Jonge bladeren. Zet elk deel in een I - - 'zame potaard bloemist in I r doen.| groote pot en gebruik voedzame potaai®! Haal deze laatste bil een bloemUtJlnTa„ |i« I D |t« buurt. Zorg voora' dat in de botie® eej| elke oot een (waning is en leg daarop, potscherf, vóór ge aarde in de pot 1 Houdt de aarde dagelijks nat. Vragen op Tuinbouwgebied an Redactie onder motto „Tuinbouw d« I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14