BINNENLAND jemtm De versterking onzer weermacht jhe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Februari 1937 Vierde Blad No. 23591 Voor het nieuwe Kabinet liggen alle defensie plannen gereed Bouw van een nieuwen kruiser niet urgent geacht. Rentelooze voorschotten aan gemeenten. Mededeelingen over het werkloosheidssubsidieFonds. Verschenen is de memorie van antwoord liet voorloopig verslag der Eerste Kamer opens het wetsontwerp tot vaststelling n de begrooting van inkomsten en uit- jven van het Werkloosheidssubsidiefonds r het dienstjaar 1937. Wij lezen er o.a. in: Ten aanzien van het vraagstuk der subsidieering in de gemeentelijke werk loosheidslasten heeft de regeering zich sedert de instelling van het werkloos heidssubsidiefonds. in beginsel op het standpunt gesteld, dat de begreoting ran dat fonds van jaar tot jaar slui tend moet zijn. Toen de regeering zich aan het ontwer- n der fondsbegrootlng voor 1937 zette, leek, dat indien zij zou voortgaan op den es. zooals die, ten aanzien van de toeken- - van gewone en bijzondere bijdragen n gemeenten, in 1935 en 1936 is gevolgd, n nog grooter tekort zou moeten wor- n geraamd dan voor 19351936 wordt rwacht. Daardoor zag zij zich genood- kt het totale bedrag, dat aan subjec- ve bijdragen zou kunnen worden beschik- r gesteld, aanmerkelijk te beperken, en einde den gemeenten zooveel mogelijk haar moeilijkheden, als gevolg van die perking. tegemoet te komen, werd in de ntwerpbegrooting een post opgenomen, aaruit de zoo noodig rentedragende voor- ïotverleening zijn bezwaren geopperd. De minister wijst er echter op, dat de eering bij de primitieve samenstelling i begrooting van het fonds voor 1935 en 936 er naar gestreefd heeft, die begrooting ■end te doen zijn. Door later gebleken tandigheden zijn er tekorten in die n ontstaan. Daarop mag zeker geen roep worden gedaan, om voor 1937 een rooting met een tekort in te dienen. De eering had integendeel tot plicht er t te streven voor 1937 een zooveel mo- elijk sluitende fondsbegrooting in te die- n. Het vraagstuk der voorschotverleening is a de inmiddels ingestelde commissie Kan rgelegd. In afwachting van 't van deze missie te ontvangen advies, houdt de - ering deze aangelegenheid in beraad, jj bepaalt zich slechts tot het berekenen gemeentelijke tekorten, zoodat zij. wan- r zij het advies der commissie zal heb- ontvangen, haar standpunt zal kunnen len, zonder dat iets gepraejudicieerd is. or uit den desbetreffenden begroo- spost het woord „rentedragend" te rappen heeft zij zich voorts in de ge- enheid gesteld desgewenscht aan ge nten rentelooze voorschotten te ver- kken. Wijziging gemeentewet, provinciale wet en kieswet. Intrekking van de gemeente- borgt ochtenwet. ANTON kabelaar gehuldigd. Een serenade gebracht. Vijttig jaar geleden, op den verjaardag n Koning Willem III, redde de 21-jarige "Uier van dr. Stein het leven van Ko- ingin Emma en van Prinses Wilhelmina. is den laatsten tijd veel geschreven over fn held van den 19den Februari 1887, er Anton Kabelaar. te Den Haag, die de "rden van het Koninklijk rijtuig, die op 1 waren geslagen, tot stilstand bracht. De vereeniging „De Princevlag", welke hing nam in een comité ter inzameling sn gelden voor den oud-koetsier, heeft, "t medewerking van de muziekcorpsen 'ein maar dapper" en „Juliana" gister- 'ond een serenade aan Anton Kabelaar (bracht. Onder groote belangstelling van de urtbewoners kwam de stoet onder vroo- ike marschmuziek gisteravond omstreeks art over acht voor de woning van Ka- ihar. Amslerdamsche Veerkade 35. aan. Of voorzitter van „De Prjncevlag". de (er Joh. G. L. Berlott, heeft medegedeeld. ten behoeve van den jubilaris ont ken gelden aan den Armenraad zullen rden afgedragen en dat deze raad An- Kabelaar uitkeeringen zal doen toe- men. Uit het geheele land kwamen bijdragen ®ien. o.a. van den minister-president, H. Colijn, en van den oud-gouverneur- neraal jhr. mr. B. C. de Jonge. Voorts is aan Anton Kabelaar van de se van H. M. de Koningin een gift ver- ;d. uitsluitend te besteden voor klee- 'i en dekking. na een half uur marcheerden de mu- «orpsen. bestuur en leden van „De ■incevlag" af. na door den jubilaris en rijnen hartelijk te zijn bedankt voor "rd en daad. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzi ging van de gemeentewet, de provinciale wet en de kieswet en intrekking van de gemeenteborgtochtenwet werd met dit wetsontwerp algemeene stemming betuigd. Sommige leden bepleitten een wijziging van artikel 26, ten einde buiten twijfel te stellen, dat personen, die voor het ver krijgen van het raadslidmaatschap met de gemeente een overeenkomst van huur, pacht, levering of aanneming hebben aan gegaan. lid van den raad mogen zijn. Enkele leden bepleitten een wijziging van de artikelen 80, 100, 111, 114 en 183. Thans wordt in die artikelen bepaald, dat de jaarwedde van den burgemeester, de wethouders, den secretaris, den ontvanger en de ambtenaren van den burgerlijken stand, onder goedkeuring van de kroon, wordt vastgesteld door gedeputeerde sta- tén, nadat de gemeenteraad is gehoord. Zou het niet wenschelijk zijn, zoo vroe gen deze leden, deze procedure te vereen voudigen door het hooien van den raad niet langer voor te schrijven? Zoo zou ook gestreefd kunnen worden naar meer uni formiteit in de jaarwedden in de verschil lende provincies. Andere leden zouden tegen zulk een wij ziging ernstig bezwaar hebben. Het zou onjuist zijn. eiken invloed van de gemeen teraden in dezen uit te sluiten. Voorts achtten verscheidene leden een voorziening noodig, ten einde vast te stel len, op welk tijdstip de vereischten voor het raadslidmaatschap aanwezig moeten zijn. Het zou aanbeveling verdienen, een vas ten datum aan te nemen, waarop de ver eischten voor het raadlidmaatschap aan wezig moeten zijn en waarvan alle drie in stanties bij de beslissing over de toelating moeten uitgaan. Sommige leden gaven voorts den wensch te kennen, dat hetzij nu, hetzij bij een latere wijziging van de gemeentewet de minimumleeftijd van raadsleden zal wor den verhoogd van 23 tot 25 jaar. Eenige leden wezen er op. dat aan het benoemen van een ontvanger voor meer dan een gemeente bezwaren verbonden zijn met het oog op de controle. Andere leden meenden, dat thans dient te vervallen de mogelijkheid van samen voeging der betrekkingen van secretaris en ontvanger der zelfde gemeente. Sommige leden, die het toejuichten, dat ook voor den gemeente-ontvanger de ver plichting tot zekerheidstelling zal verval len, waren er niettemin niet geheel zeker van, dat het opleggen aan de gemeenten van de verplichting om zich tegen risico's ten aanzien van gemeentegelden te verze keren bij verzekeringsinstellingen niet op moeilijkheden zal stuiten. Hoe zal het gaan, indien geen maat- schappij bereid gevonden wordt zulk een verzekering af te sluiten? Dit geval achtten de hier aan het woord zijnde leden niet ondenkbaar. Er zijn slechts weinig maatschappijen, die dit ri sico verzekeren, en indien in een bepaalde gemeente eenige gevallen van fraude zijn voorgekomen, is het lang niet uitgesloten, dat geen maatschappij meer bereid is die gemeente verder te verzekeren. De radio-verbinding met vliegtuigen. Voorbij Cairo voortdurend contact met Indië-vliegtuigen. Nieuwe korte golf-installatic van Rijksberichtendienst op Schiphol. Met ingang van 1 April a.s. zal de korte golf-installatie gereed zijn van de Rijksberichtendienst voor de lucht vaart op Schiphol, die tot nog toe slechts op de lange golf met vliegtui gen kon werken. Tevens zal met ingang van dien da tum ook door p.T.T. via Scheveningen- haven op de korte golf met vliegtuigen gewerkt kunnen worden, waardoor een zeer belangrijke verbetering tot stand komt in de radioverbinding van vlieg tuigen in de lucht met grondstations. e vEREENIGING van nederlandsche gemeenten. Gemeld wordt: Ge bijeenkomst der Vereeniging van Ne- '(«andsche Gemeenten, ter gelegenheid "j1 haar 25-jarig bestaan, heeft groote ~»r?stelling. groot aantal officieele personen, Wonder ook vertegenwoordigers uit het .„■{"land, zal deelnemen aan den maal- "elke op Vrijdag 26 Februari in den '"entuin te 's-Gravenhage wordt ge- Men. «enrelfden dag zal 's morgens de alge- -ene vergadering plaats hebben, waar naive een aantal punten van huishoude- ,'ltn aard aan de orde komt een lezing Jcirv<ien dii'ecteur der vereeniging. mr, a. "«er over: een terugblik op het gemeen- Sl .ezen der laatste 25 jaren, in verband f'"J werkzaamheid der vereeniging. vjl ®en dag voorafgaande aan de alge- ene vergadering, derhalve op Donderdag "pruari, zal het bestuur der vereeni- v,s,smiddags gelijk reeds gemeld ™t 5' uur een ontvangst houden in v, tebrug. Op den avond van dien ktha. het gemeentebestuur van 's-Gra- (i- 'e de deelnemers ontvangen in het "Wemuseum aan de Stadhouderslaan. Dit is vooral van groote beteekenis voor de vliegtuigen der K.L.M. op de lange Indië-route. Zooals reeds eenigen tijd ge leden werd medegedeeld zullen de nieuwe D.C. 3-machines worden uitgerust zoowel met een lange- als met een kortegolf zend en ontvanginstallatie, waarvan men thans aile voordeelen zal kunnen uitbuiten. Dank zij den nieuwen korte golf-zender en dito ontvanger aan boord der K.L.M.- vliegtuigen zal de rijksberichtendienst en dus ook de grondorganisatie der K.L.M. voortaan tot Cairo met de Indië-vliegtui gen in verbinding kunnen blijven. Voor heen was dit slechts tot even over de Bel gische grens. Ook voorbij Cairo echter blijven de vlieg tuigen in draadloos contact met Neder land. De taak van den Rijksberichten dienst wordt dan verder overgenomen door Scheveningen-haven, dat reeds over krach tige korte golf-zenders beschikt, waarmee o.a. op de 600 meter-golf het draadloos verkeer met schepen wordt onderhouden, en dat voortaan op van tevoren vastge stelde en zorgvuldig geselecteerde uren, die de minste storingskansen bieden en bere kend zijn op de tijdstippen, waarop de vliegtuigen zich op de verschillende tra jecten van de Indië-route in de lucht be vinden. Niet alleen met Nederland echter, doch ook met Indië zullen dp K.L-M.-vliegtuigen langs vrijwel de geheele route voorbij Cairo in draadlooze verbinding staan, dank zij de medewerking van de Indische P.T.T. Evenals Scheveningen-haven zal ook Ban doeng op vastgestelde tijden op de korte golf met de Indië-vliegtuigen werken. Daar bij ligt het in de bedoeling, dat de vlieg tuigen op de uitreis voorbij Cairo voor namelijk met Scheveningen-haven zullen blijven werken, de vliegtuigen op de thuis reis tot Cairo voornamelijk met Bandoeng, dus steeds met het station, dat men in den rug heeft. De nieuwe D. C. 3-vliegtuigen zullen waarschijnlijk eerder geleverd worden dan de oorspronkelijke verwachting was. Doch zelfs indien de K.L.M. reeds in den loop van Mei deze toestellen op de Indlë-lijn in dienst stelt, zijn P.T.T. en Rijksberichten dienst gereed en in staat om in de nieuwe behoefte van onze luchtvaaart volledig te voorzien. Verbindend en onverbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten. De bcdrijfsraden voor het boekdruk kers- en rasterdiepdrukbedrijf, voor de sigarenindustrie, het stucadoorsbedrijf, het chemigrafisch bedrijf en het kap- persbedrijf hebben zich dezer dagen tot den minister van sociale zaken ge wend met eenige schriftelijke opmer kingen met betrekking tot het ontwerp van wet betreffende de algemeen ver bindend- en onverbindendverklaring van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten. De bedrijfsraden hebben met groote be langstelling van dit ontwerp kennis geno men en spreken de hoop uit, dat het ont werp zoo spoedig mogelijk het Staatsblad zal bereiken. Naar hun meening is deze algemeen bindend-verklaring van overeen komsten een eerste stap in de richting van een algemeen geldend permanent bedrijfs- recht. Zij stellen zich voor, dat op den duur de bedrijfsorganen, die niet alleen uit het georganiseerde bedrijfsleven opko men, maar ook het geheele bedrijfsleven beoogen te dienen, zelve behoudend het toezicht der Kroon, moeten kunnen beslis sen, welke sociale normen voor een be drijfstak zullen gelden. In dit verband merken zij op, dat naar hun meening nog niet algemeen en ook niet overal in dit wetsontwerp wordt inge zien dat het oogmerk der georganiseerde bedrijfsgenooten er op is gericht, de alge meene belangen van het bedrijf te dienen. Ziet men het organisatieleven van pa troons en arbeiders slechts als het uitslui tend dienen van de belangen der aange slotenen en niet van het geheele bedrijf, dan zullen altijd bepalingen noodig zijn. die uitgaan van de gedachte, dat de ongeor ganiseerden op bijzondere wijze in het be drijfsleven tegen georganiseerden moeten worden beschermd. Naar de meening der bedrijfsraden bestaat dit gevaar voor de ongeorganiseerden echter geenszins en in het algemeen is zulks in de praktijk ook niet aanwijsbaar. Wat den tijdsduur van het verbindend zijn eener bepaling betreft, achten zij het ais hoofdregel wenschelijk, dat deze gelijk is aan den duur van het collectief con tract, waaraan de bepaling is ontleend. De bevoegdheid ten allen tijde de verbindend verklaring in te trekken, zou ten deze reeds voldoende voorzien in het geval van plotseling ingrijpende wijziging der om standigheden, waaronder de verbindend verklaring werd uitgesproken. Tegen het uitsluiten van de leekenrecht- spraak van verbindendverklaring, hebben zij bezwaren. De bedrijfsrechtspraak, in het bijzonder die van het z.g.n. bindend advies, heeft in de praktijk bewezen op eenvou dige. deskundige en onpartijdige wijze ge schillen te kunnen behandelen en het rechtsgevoel van de bedrijfsgenooten vol komen te kunnen bevredigen. Uitschake ling van dezen bedrijfsrechter zou voor vele bedrijfstakken elke waarde aan de bindendverklaring ontnemen. Met betrekking tot hetgeen het wets ontwerp zegt, over het verplichte lidmaat schap. zeggen de bedrijfsraden, dat naai' hun meening het verplichte lidmaatschap niet steeds behoeft te worden beschouwd, als een ongewensehte toestand, die zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Wan neer maatregelen worden genomen, dat onder waarborgen voor conscientie-vrij- heid. de bedrijfsgenoot zich niet kan ont trekken aan zijn taak, in het organisatie leven om gezamenlijk met de andere be drijfsgenooten aan de rechtsvorming deel tc nemen, is dit eerder toe te juichen dan te betreuren. In artikel 3 van het wetsontwerp wordt opgemerkt, dat de controle door den be- drijfsraad of door een commissie uit werk gevers en werknemerse moeilijk kau wor den gemist. Zou deze controle-instantie niet bestaan, dan ware de naleving der bepalingen in het niet aangesloten ge deelte naar hun meening volkomen illu soir. Zij merken hier nog bij op. dat een belangrijke taak kan worden toebedeeld aan den bedrijfsraad, de krachtens Jde wet ingestelde instantie, die de sociale belan gen van het geheele bedrijf heeft te be hartigen. Van de mogelijkheid *ot onverbindend verklaring van bepalingen ln de collectieve arbeidsovereenkomst, genoemd ln artikel 8. hebben zij echter met leedwezen kennis genomen. Onverbindendverklaring wil zeg gen vernietiging van het bestaande recht en heeft als tegenstelling het scheppen van recht. Het wetsontwerp wil dit echter niet, doch slechts bestaand recht erkennen, maar dan zal het ook niet het bestaande recht willen vernietigen. Dit ware. gezien de strekking van het ontwerp een geheel vreemd element. Zij dringen er dan ook met klem op aan, de bepalingen betreffen de het onverbindend-verklaren in te trek ken. De bedrijfsraden verzoeken den minister met al deze wenschen rekening te willen houden. UITVOER VAN BENZINE. Het verbod opgeheven. Bij Kon. Besluit is met ingang van heden ingetrokken het besluit van 9 Octoher 1935, waarbij een verbod werd uitgevaardigd voor den uitvoer van benzine. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk VIII (Departement van Defensie) der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937. In het stuk lezen wij o.a.: Evenals zulks voor de begrootingen van de overige departementen noodzakelijk was. werden de laatste jaren ook de defensie- uitgaven aan beperking onderworpen. Van verwaarloozing kan echter niet worden ge sproken. Zoo zijn verschillende voorzienin gen, in het bijzonder op materieel gebied, tot stand gebracht. Het Defensiefonds moet als een eerste stap worden beschouwd. In de naaste toe komst zullen dan ook nog nieuwe bedragen noodig zijn om de weermacht op het ge- wenschte peil te brengen. De thans nog noodige fondsen ten behoeve van de Defensie zullen zooveel mogelijk moe ten worden gefinancierd uit den gewonen dienst (het betreft hier toch in hoofdzaak Jaarlijks terugkeerende uitgaven). Ook om die reden komt het de regeering niet moge lijk voor een bepaalde leening voor dit doel tegen nog lagere rente aan te gaan. De maatregelen, welke zullen kunnen leiden tot een verdere versterking der weerkracht, worden op zoodanige wijze voorbereid dat een volgend kabinet in staat zal zijn dienaangaande op zeer korten termijn een beslissing te nemen en de ter uitvoering van die beslissing vereischte wetsontwerpen zeer spoedig zal kunnen indienen. Voor zooveel de marine betreft, heeft de Regeering er de voorkeur aan gegeven om de beschikbare financien in de eerste plaats te besteden aan versterking van de maritieme weerkracht voor Indië. Aan dezen gedachtengang is onvermijde lijk verbonden een beperking van de mari tieme verdediging in Nederland tot mijnver- sperringen, die tegen opruiming beschermd zullen worden door gepantserde bewakings vaartuigen. Het oordeel der leden, dat, ook na de onlangs bekend geworden bestelling van bombardementsvliegtuigen, een verdere uitbreiding van de luchtmacht niet ach terwege kan blijven, onderschrijft de minister. Daartoe zullen te zijner tijd dan ook de noodige voorzieningen moeten worden ge troffen. Ten aanzien van de economische en in- dustrieele verdedigingsvoorbereiding zijn thans maatregelen getroffen, welke de ver wachting wekken, dat een energieke behan deling dezer aangelegenheid wordt gewaar borgd. Bij de beoordeeling der maatregelen van de regeering, die toegeeft, dat sinds 1930 de omstandigheden zich in ongunstigen zin hebben gewijzigd, mag niet uit het oog wor den verloren, dat de aanschaffing van een 39-tal Glenn Martin-bommenwerpers, voor plaatselijke verdediging der meest bedreig de punten in Indië, bij het plan-1930 niet was voorzien. Daarbij mag ook niet uit het oog worden verloren, dat de aanschaffing van een tweede groep van 39 bombardementsvlieg tuigen voor Indie in overweging is. Een ongebreidelde bewapening ligt aller minst in het voornemen. Het streven van de regeering is er slechts op gericht de be staande oorlogsorganisatie van ons leger op de hoogte te brengen van den tijd, teneinde G Jeeovitot levertraon wetenschappelijk de beste levertraon voor U en Uw kind, Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. 6795 (lngez. Med.) REGEERINGSBUREAU LANDBOUW- CRISISWET. Uittreden van de heeren Bückmann en Van Zwanenberg. De minister van landbouw en vïsscherij heeft aan de heeren L. Bückmann en S van Zwanenberg eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der stichting re- geeringsbureau voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet onder dankzegging voor de diensten door hen in die functie bewe zen. Tegelijkertijd is de heer C. C. C. van Stolk te 's Gravenhage benoemd tot be stuurslid van genoemde stichting. DE HEER BRITZEL VERLAAT DE ZUIVELCENTRALE. Zijn opvolger wordt de heer A. van Wijnen. Naar het „Hbld." verneemt, zal de voor zitter der Zuivelcentrale, de heer L. F. Britzel. die enkele weken geleden werd benoemd tot burgemeester van Usquert, ontslag vragen als voorzitter dezer Cen trale. Het zou de bedoeling zijn tot opvolger van den heer Britzel te benoemen den heer A. van Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten te Gouda. DE „HERTOG HENDRIK" IN ATHENE. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Her tog Hendrik" gisteren in Athene aangeko men. te bereiken, dat de onderdeelen daarvan ge lijkwaardig worden aan de overeenkomstige onderdeelen van de legers der ons omrin gende landen. Dat de regeering op dit oogenblik den bouw van een nieuwen kruiser vooralsnog niet urgent acht is niet het gevolg van een vermeend groot verschil van gevoelen in den kring der deskundigen, doch van het feit, dat de beslissing om den kruiser „Su matra" te vervangen, nog niet behoefde te worden genomen. Een voldoend sterke weermacht is onmis baar voor het behoud van onze onafhanke lijkheid, Zelfs bij een goed functionneeren van den Volkenbond, waaraan de regeering groote waarde hecht, kan een dergelijke weermacht niet worden gemist. Ook bij een collectief ojrtreden zal de to verwachten hulp niet onmiddellijk beschik baar kunnen zijn en zal de weermacht de schending van ons grondgebied moeten kun nen tegengaan. In het huidige stadium, waarin de Vol kenbond verkeert, is, naar de meening van den minister, het tijdstip voor het organi- seeren van de collectieve verdediging nog niet aangebroken. Ongetwijfeld kan van een georganiseerd stelsel van collectieve defensie een preven tieve werking uitgaan, waardoor de veilig heid zal worden verhoogd. Wanneer echter belangrijke mogendheden buiten de hierbe- doelde groepeering blijven, kan het stelsel van collectieve verdediging voor een staat als Nederland inderdaad gevaren mede brengen, welke het bij het doorvoeren van een zelfstandigheidspolitiek zou hebben, kunnen vermijden. Niet de N.S.B., aldus de minister, doch de ontwikkeling van den internationalen poli- tieken toestand, gepaard gaande met het opvoeren van de bewapening in de ons om ringende landen, is oorzaak geweest dat de Regeering het noodzakelijk heeft geoor deeld op het gebied van 's lands defensie bijzondere maatregelen te treffen en de uit voering van verder strekkende maatregelen ter verbetering en versterking van de weer macht voor te bereiden. Overigens zou de regeering zich niet gaar ne willen verlaten op de in de N.S.B. heer- schende tucht, gehoorzaamheid, leiderschap en trouw. Zij is van oordeel, dat gedurende de militaire opleiding deze eigenschappen bij de weermacht op een anderen, meer hechteren grondslag worden gekweekt, waarop de regeering beter kan bouwen. Dat de geest der N.S.B. in het leger alge meen instemming zou hebben gevonden, ontkent de minister ten stelligste. Met het geen daaromtrent door een aantal leden werd opgemerkt, acht de regeering deze be wering in strijd met de werkelijkheid en daarenboven zoo kennelijk onjuist, dat zij voor het instellen van onderzoek ter zake geen aanleiding kan vinden. De minister kan tegenover eenige leden met stelligheid verklaren, dat er geen verschil van meening bestaat tus- schen de thans in functie zijnde hoog ste legerautoriteiten, omtrent de maat regelen, welke in groote lijnen noodig zijn om onze onafhankelijkheid te ver zekeren. Dat er hier en daar soms ver schil van meening bestaat over de uit voering van detailpunten is vanzelf sprekend. Wat betreft den wensch van verscheidene leden, dat het beheer van de Rijksmarine kome te berusten bij den minister van de fensie, zij opgemerkt, dat een oplossing van het vraagstuk van het in één hand brengen van het beheer van de Rijksmarine niet los te maken is van de financieele verantwoor delijkheid voor de uitgaven, die door „be heers" daden worden veroorzaakt. De minister is in beginsel voorstander van een regeling, waarbij alle uitgaven voor de maritieme defensie, ook die voor Nederlandsch-Indië op het achtste hoofd stuk der rijksbegrooting worden gebracht met een jaarlijksche bijdrage ten laste van de Indische geldmiddelen. Tegen dit denk beeld rijzen intusschen verschillende bezwa ren. Die bezwaren zijn deels van admini stratieven aard. maar houden voor een an der deel verband met de omstandigheid, dat allerlei maritieme uitgaven in Indië van hieruit moeilijk kunnen worden beoordeeld en beheerd. In elk geval acht de minister het een juist standpunt, dat voor de geheele staatsmarine de kosten van aanbouw (hieronder mede begrepen de vliegtuigen en de maritieme middelen voor de locale defensie van de overzeesche gewesten) op de defensiebe- begrooting worden aangevraagd. Aan vertegenwoordigers van de Departe menten van Defensie, Koloniën en Finan ciën, is opdracht verstrekt dit onderwerp nader te bezien en den minister daarom trent te adviseeren. Wat het tempo betreft bij de uitbreiding van de vloot voor Indie, dat verscheidene leden versneld zouden willen zien, merkt de regeering op, dat bij de bepaling van dit tempo de financieele omstandigheden toch niet uit het oog mogen worden verloren. De Regeering kan niet toegeven, dat zij ten opzichte van de kruisers te optimistisch is. Men kan nu eenmaal niet doorloopend alleen nieuwe schepen in dienst hebben Het ligt voorshands in de bedoeling de tweede flottieljeleider in 1938 op stapel te zetten. Het maakt inderdaad een punt, van over weging uit tot den bouw van kazematten met gietstalen koepels over te gaan. in den geest, zooals deze ook reeds in het buiten land in daartoe geëigende terreinen toe passing vinden. Ten behoeve van het houden van een be proeving is de bouw van een dergelijke kaze mat reeds in voorbereiding, teneinde zoo spoedig mogelijk tot eventueele invoering te kunnen overgaan. Aangezien de bouw van de kazematten aan de Oost- en Zuidelijke grens reeds groo- tendeels gereed is, komen dergelijke stalen kazematten niet in aanmerking voor de ver dediging langs IJssel en Maas. Het tusschen Soesterberz en onze in dustrie bestaande contact is zoo warm mo gelijk, onafgebroken heeft inzake liegtuig- bouw o.a. overleg plaats tusschen, eener- zijds, de leidende organen van de militaire luchtvaart en, anderzijds, de Nederlandsche vliegtuigindustrie in haar geheel.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13