ELTAX LEIDEN 666 VONDEL LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 18 Februari 19]) Fa. B. DE KLER DAG ETV NACHT ALBERT VERWEY VRAGENRUBRIEK VERGADERING DER N. S. B. Rede van den heer G. F. Vlekke. Voor de, afdeeling Leiden der N. S. B. sprak gisteravond in de geheel gevulde groote zaal van „Den Burcht'' de heer G. F. Vlekke uit Overveen over het onderwerp ,,Op de bres". Na een welkomstwoord van den kringleider, was het woord aan den spreker, die allereerst herinnerde aan de Decemberdagen van 1931, toen de N. S. B. ontstond. Sindsdien heeft de N. S. B. voort durend strijd gevoerd om haar beginselen ingang te.doen vinden, zoodat het onjuist ware thans te spreken van een speclalen verkiezingsstrijd., zooals andere partijen dien kennen. De politieke strijd hier te lande staat sedert 1901 in het teeken van de antithese; rechts tegen links. Dit stelsel is geboren uit wantrouwen en niet anders dan een kunstmatige vernietiging der volkseenheid. Het maakte ons land tot een partijen staat, waarin het onderling wan trouwen gedurig werd aangewakkerd. Een periode van hoogconjunctuur de ge schiedenis leert het is nimmer bevor derlijk geweest aan de interesse van het vclk in de politieke constellatie en toen dan ook na 1929 de economische toestand dusdanig werd. dat de maatschappelijke tegenstellingen zich alom toespitsten, wer den de oogen van het Nederlandsche volk plotseling op ruwe wijze geopend. Colijn, handig staatsman als hij is. paste zich aan dien toestand onmiddellijk aan en verving het parlementaire kabinet door een ministerie op zgn. breeden natio- nalen grondslag. Ondanks de meest gun stige omstandigheden, waaronder hij het bevind aanvaardde, en zijn bijna dictato riale volmachten, heeft hij in de afgeloo- pen vier jaar niet bereikt, wat van hem verwacht werd. Het aantal werkloozen is sedertdien verdubbeld. Zijn aanpassings politiek heeft fatale gevolgen gehad voor hel bedrijfsleven en voor het onderwijs. Land- en tuinbouw, veeteelt en visscherij zijn grootendeels vernietigd ondanks kost bare steunmaatregelen, waarvoor de mid delen door het Nederlandsche volk zelf bijeengebracht zijn. Als volwaardige Ne derlanders is het onze plicht van het hui dige kabinet rekenschap van zijn daden te vragen, doch wanneer men die vraag stelt, is het antwoord steeds ontwijkend en ne gatief, waarbij slechts verwezen wordt naar toestanden in het buitenland. De afgeloo- ren jaren hebben ons geleerd, waartoe de mocratie leidt: moge de toekomst leeren. waartoe het nationaal-socialisme in staat is. De 26ste Mei. de dag. waarop de verkie zingen plaats vinden, biedt daartoe de ge legenheid. De antithese rechtslinks heeft vpgehouden te bestaan en plaatsgemaakt voor de tegenstelling democratienatio naal-socialisme. Het woord democratie" beteekent „volksregeering", doch spr. vraagt zich af welke de invloed van het Neder landsche volk is -geweest op den droevigen gang van zaken. De huidige toestand is geschapen door de opportuniteit der po litieke partijen en de profanatie van het begrip „Christendom". Dit moge voor ons. alous spr.. een reden zijn om op de bres te staan tegen de decadentie van het be ginsel, waaiwan spr. in een aantal citaten uit redevoeringen van onderscheiden voor aanstaande jiolitici voorbeelden noemde. Het ernstigste symptoom daarvan is vol gens spr. de beweerde ,,ver-chrlstelijking'' der S.D.A.P. Zooals het ook in provincie- en gemeentebesturen is gegaan, dreigt ook hier de moderne arbeidersbeweging een ge consolideerde meerderheidspositie voor zich op te eischen, waarna samenwerking met de communisten de volgende stap zal zijn. De praktijk in België heeft het be wezen. De komende periode brent ons voor de noodzaak het masker weg te rukken voor het gezicht van hen, wier bestier een onheil voor ons land en volk zou beteeke- nen. Zij stelt ons voor de plicht op de bres te staan voor de beginselen van 't natio naal-socialisme; verlichting te brengen in het elleridige lot van tienduizenden volks- genooten. Tenslotte bestreed spr. het socialistische Plan van den Arbeid, dat in wezen volgens spr. verraad, aan het grootkapitaal betee kent. het KathoUeke Plan voor den Op bouw. den liberalen strijd voor den vrij handel en Colijn's plan van de aanpassing Daartegenover stelde spr. het nationaal bewustzijn en het saamhoorigheidsgevoel van het Nederlandsche volk. zooals deze momenteel alleen nog maar worden ge vonden in de rijen der N.S.B. Nederland kan welvarend zijn in eigen imperiaal ver band en heeft daarvoor het buitenlandsche initiatief niet noodig. He huidige econo misch peil in Duitschland is het beste be wijs, waartoe het natlonaal-socialistische regime in staat is. Zooiets is alleen mo gelijk in een land, aldus eindigde spr., waar eenheid van actie bestaat. Daartoe mede te werken en op de bres te staan voor de toekomst voor het nationaal-so cialisme, is ons aller plicht. Na de pauze bestond gelegenheid tot 't stellen van mondelinge of schriftelijke vra gen. Er werden alleen vier schriftelijke vragen ingediend, welke door den spreker werden beantwoord. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van 't Wilhelmus. DE NASSAUSCHE EN LIPPISCHE LANDEN. Causerie voor de Nederlandsche Reisvereeniging. Over de Nassausche en Lippische landen, de stamlanden van ons prinselijk paar, heeft gisteravond de heer Oltmans, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Reis vereeniging. gesproken voor de leden der Leidsche afdeeling. na daartoe te zijn inge leid door den voorzitter, den heer van der Horst. Spreker, die reeds drie jaren over hetzelfde onderwerp lezingen gehouden heeft in ons land, zelde dat de belangstel ling voor het land van Lippe den laatsten tijd natuurlijk zeer sterk gestegen is in ver band met het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard en het leek hem toch ook goed dat het publiek dan even eens iets meer van het land van Nassau te weten komt dan men er op de scholen gewoonlijk van leert. Nassau, immers, is tot den tijd van Napoleon nauw aan Nederland verbonden geweest. In den tachtig-jarigen oorlog streden niet alleen Willem de Zwij ger, Frederik Hendrik, Adolf en nog eenige bekenden aan Hollandschen kant. maar tevens tientallen Nassausche graven, die Een interl. tel. gesprek vanuit de cinliggendc plaatsen met Leiden KOST THANS SLECHTS 4 CENT Voor prompte bediening bel op: 6676 (Ingez. Med.) dikwijls belangrijke posities in ons leger be-, kleed hebben. Zonder hulp (ook aan geld en goederen) uit Nassau zou het er voor Hol land in den 80-jarigen oorlog heel anders uit hebben gezien dan thans het geval is geweest. Overgaande tot de gèschiedenis van Nassau heeft spreker verteld dat het land van Nassau in 1251. na den dood van Hen drik de Rijke, door diens twee zoons in een Noordelijk en een Zuidelijk deel gescheiden werd: Otto in het Noorden en Walram in het Zuiden. Beiden hebben een zeer talrijke nakomelingschap gehad, doch geleidelijk is daarin verandering gekomen en thans is Koningin Wilhelmina de eenige nakomeling van Otto en de groothertoging van Luxem burg de eenige van Walram Met fraaie lantaarnplaatjes heeft de heer Oltmans hierna gedemonstreerd dat Nas sau (met haar hoofdstad Dillenburg, waar Will,em de Zwijger geboren is) niet alleen rijk is aan historie maar ook aan natuur schoon. Via het Waldecksche land (in Arol- sen is wijlen Koningin Emma geboren) nam spreker vervolgens zijn gehoor mee naar het Lippische land, daarbij wijzende op de voortdurende familierelaties tusschen de huizen van Lippe met Nassau en Waldeck. Verscheidene huwelijken zijn door de eeuwen heen tusschen deze huizen tot stand gekomen tot ongeveer honderd jaar geleden en het is wel merkwaardig, aldus spreker, dat dan nu weer een prinses van Nassau met een prins van Lippe in het huwelijk getreden is. Over dat land van Lippe vertelde de heer Oltmans hierna een groot aantal bijzonder heden. daarbij o.m. opmerkende dat in het wapen van prins Bsrnhard voorkomen: de roos van Lippe, de zwaluw van Schwalen- berg en de ster van Sternberg (onder wel ken naam het prinselijk paar thans in het buitenland vertoeft), en z'n rijke documen tatie wist voortdurend de aandacht gevat te houden. Een warm applaus werd ten slotte spreker's deel. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. „Plangedachten in andere kringen". In de laatste der serie cursus-lezingen georganiseerd door de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, sprak gisteravond drs. Kuin, Den Haag, in het Volksgebouw over ..Plangedachten in andere kringen". Het protestantsch "Christendom, overwe génd conservatief, verwerpt in.-jü. zijn schakeeringen de ideeën der Fransche Re volutie, welke immers gedragen werd door de geestesgesteldheid dier tijden nl„ dat de vrije mensch in zich draagt een vonk der Rede, die. indien op juiste wijze aangewak kerd. het hoogste hier kan bereiken met eigen krachten. Uit het verzet tegen deze strooming en haar latere voortzetting, for meerde Abr. Kuyper, in alle opzichten een waar politicus, een politlek-christelijke be weging: de Anti-Revolutionnaire Politiek. T. o. van de maatschappij heerschen hier de opvattingen, dat wel voor eenige ver betering mogelijkheden bestaan, doch dat hier op aarde het volmaakte niet is te be reiken. 't Socialisme moet h. i„ gebaseerd op totstandkoming door eigen krachten, dan ook een illusie zijn. Staat dus de Chris ten in het algemeen wel met eenige eischen tegenover de maatschappij, anderzijds heeft hij eerbied ervoor, daar ook de hand Gods erin werkzaam is. Ook onder de Christenen vindt men echter een groep van meer utopisch gerlchten, die volgens het Evangeliewoord een betere maatschappij willen stichten. Wat de Christelijk-Histortschen betreft, deze verschillen niet in zeer principlëelen aard. De Savomin Lohman was tegen de door dr. Abr. Kuyper voorgestane kies rechtuitbreiding. waarna splitsing volgde. De Ohristelijk-Democratische Unie, ont staan uit enkele christelijk-democratische groepen, stelt zich meer op het reeds eer der genoemde utopisch standpunt. Is echter uit het christendom als gods dienst niet een bepaald maatschappelijk stelsel af te leiden, de Katholieken hebben wel een voorkeur voor een vorm, zooals deze reeds door Thomas van Aquino werd uitgewerkt. Tegenover de ontwikkelings- voortgang-ldee van de prot. chr. staan hun statistischer, doch verder uitgewerkte op vattingen. Zoodat in de Pauselijke Ency clieken van „herstel" gesproken wordt, waar gedoeld wordt op deze gewenschte vormen. Voortvloeiend uit de hierboven geschet ste opvattingen kan spr. vaststellen, dat dus de A. R.. wel voelend voor bedrijfs organisatie, geen planmatigheid wenschen als te ver doorgevoerd zijnde. In de C. H. kringen echter leeft vooral onder de Jongerengroep een sterke strooming naar ordening. Prof Lieftinck. Iden'burg, Van Walsum, het zijn namen van hen, die in woord en geschrift deze maatregelen voor staan. Zij gaan echter weer niet zoover als het Plan van den Arbeid, doch samen werking op concrete punten is niet moge lijk. De C. D. U. verwacht geyi heilstaat van de plannen, doch is niét afkeerig. Van veel doorslaand belang is echter deze partij niet, daar ze. hoewel groeiend, nog weinig vertegenwoordigers heeft, Wat tenslotte de Katholieken betreft, deze zouden wel samen kunnen gaan met een Plan-regeering, vooral wat de maat regelen der ordening aangaat. Spr. be treurt, dat verschillende omstandigheden, o.a. de kwestie Spanje ongemotiveerd ge bruikt worden een mogelijk goede ver standhouding te vertroebelen. Dat de vensch aanwezig is, blijkt wel uit het ge- orokene op een „Kaderdag" van het R.K. Verkliedenverbond. Een krachtige druk an een democratische volksbeweging, üdus spr. zal mogelijk ook hier de ge meesterde wenschen kunnen doen rijpen ot een daad. Na een korte pauze volgde nog gelegen- I heid tot vragen stellen, waarvan door enkele bezoekers gebruik werd gemaakt. Nederl. Chr. Houtbewerkersbond. Viering van het twintig-jarig bestaan. Huldiging van den heer Tegelaar. De afd Leiden van den Ned. Chr. Hout bewerkersbond en aanverwante vakgenoo- ten herdacht gisteren haar twintig-jarig bestaan. Tegelijkertijd mocht de heer Tege laar het feit herdenken, dat hij onafgebro ken tien jaar de functie van penningmees ter heeft vervuld. Teneinde een en ander feestelijk te ge denken was 's avonds in Gebouw Prediker een samenkomst belegd, welke zeer druk bezocht was en uitmuntte door haar gezel lige sfeer. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den bondsvoorzitter, den heer Westdijk, die met den heer Baart het H.B. vertegenwoordigde, voorts den heer Corpel van den Chr. Besturenbond en afgevaar digden van den R.K. Bond van Houtbewer kers en van de Chr. Sportver C.G.W. De voorzitter, de heer Biesbroek las hij opening een gedeelte uit Rom. 12 om dan allen hartelijk welkom te heeten en voorts een oogenblik stil te staan bij de oprichting van de thans jubileerende afdeeling. Spr. schetste deze oprichting als een daad van durf en wijs inzicht en dankte de oprich ters voor hun eens genomen initiatief. Dat de oprichting in een groote behoefte voor zag bleek duidelijk uit het feit, dat spoedig vele leden toetraden, waardoor de afdeeling haar ledental van zes zag stijgen tot hon derd-twee-en-zestig. In een van- grooten dank en waardeering getuigend speechje richtte spr. zich vervol gens tot den penningmeester, den heer Tegelaar. die op dezen avond het feit her dacht. dat hij de organisatie tien jaar als penningmeester heeft mogen dienen. Toe gezongen werd hem Ps. 121 4 „De Heer zal u steeds gadeslaan". Daar voor deze gelegenheid een feest comité al het voorbereidend werk had ver richt, werd de leiding nu in handen gege ven van den wnd voorzitter de heer D. v. d. Reyden. die al dadelijk aan het dage lij ksch bestuur verzocht om op het podium plaats te nemen. In een korte toespraak wees de heer Van der Reyden op de goede verstandhouding en prettige samenwerking van de leden met het D. B. Nadat hij de beste wenschen voor den verderen groei der afdeeling had uitgesproken, bood hij de heeren Biesbroek. Tegelaar en Zuidema. resp. voorzitter .penningmeester en secre taris een bestuursfoto in lijst aan. Een aparte huldiging viel den penning meester hierna nog ten deel. Namens de leden dankte de heer Van der Reyden hem voor zijn vele bemoeiingen in het belang van de afdeeling verricht. Tien jaar aldus spr. zijt gij thans penningmeester en deze functie heht gij met groote trouw en zorg vuldige toewijding vervuld. Door uw werk hebt gij de sympathie van alle leden ver worven. die U dan ook thans gaarne willen huldigen Maar niet alleen U, ook Uw vrouw zijn wij'veel darvk verschuldigd. Zeer zeker is het mede aan naar onontbeerlijke hulp te danken, dat gij steeds in staat waart U geheel en al aan ons te geven. Als blijvend aandenken bood spr. twee fauteuils aan, er den wensch bij uitspre kende, dat God het echtpaar Tegelaar nog vele jaren voor de organisatie moge sparen. De heer Tegelaar zegde dank voor deze onzedachte en door hem zeer op Driis ge- Stelde hulde er de verzekering aan vast- knoonende. dat hij zich gaarne met ziin echtgenoote nog lang in dienst van de vereeniging wenschte te stellen om daarbii de belangen van alle ieden In het oog te houden in 't bijzonder wel die der werk loozen. Namens het H B. voerde vervolgens de bondsvoorzitter, de heer WestdUk het woord, die. na de gelukwenschen te hebben overgebracht wees 00 het belang van een christelilk sociale organisatie. Voortgaande stelde spr. in het licht, dat er in de laatste twintig laar heel wat gedaan is om de arbeiderscositie omhoog te brengen. Wij moeten aldus spr.. echter verder. De be- teekenis van de christelijke organisatie is ontzettend groot. Wii hebben ons hierbij wel te realiseeren, dat ons werk geen lief hebberij is maar dure roeping en harde noodzaak Onze strijd gaat ln het belang van onze gezinnen. Spr. wekte in.dit ver band dan ook od om actief aan den uit bouw van de christelijke sociale gedachte mede te werken in het besef, dat deze taak ons van Godswege op de schouders is ge legd. De fcondspennlngmeester. de heer Baart, die reeds eerder aan den jubileerenden afdeelingspenningmeester namens het H B. een bloemenmand had aangeboden, richtte zich vervolgens in een üersoonlilk woord tot den heer Tegelaar. waarin hij er op wees. dat deze ziin vrije uren steeds heeft willen besteden ln het belang van ziin mede- menschen. Achtereenvolgens werden nog gelukwen schen aangeboden door den heer van Ooyen namens den R.K Bond van Hout bewerkers St. Anth. van Padua. welke spr. een voorzittershamer met inscriptie aan bood. door den heer M Corpel voor den Chr. Besturenbond en den heer A. v, d. Velde namens de Chr Sportver. C. G. W. Alle sprekers gewaagden van de prettige samenwerking met de jubileerende afdee ling en spraken de beste wenschen voor een opgewekt vereenigingsleven uit De avond, welke een gezellig verloop had en een waardige herdenking van dit vierde lustrum vormde, werd afgewisseld met mu ziek van de Leidsche Chr. Harmonie-ver- eeniging en de opvoering van een geestig tooneelstukje door het Prediker-tooneel- gezelschaD. dat hiermede bij vernieuwing bewezen heeft prachtle in staat te ziin een groot gedeelte van een avond op vroo'iike wiize te vullen. SANATORIUMFONDS „ONS BELANG". Zaterdag 27 Februari a.s. zal ln de Graan- beurs een herdenkingsavond worden gehou den ter gelegenheid van het 25-jarig be staan Van het genoemde fonds. Dit feest zal in intiemen kring worden gevierd. De muziekvereeniging „6e R V A." onder leiding van den heer Bolderdijk en het Ensemble Mej. Blokker en de heeren Kramp en de Vriend, onder leiding van den heer Kramp zullen hun welwillende medewer king verleenen. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". Ordening 111 het Kleinbedrijf. Voor de K.J.N.V. „St. Peter Kanis" be handelde drs. H. C. Jansen gisteravond het onderwerp „Ordening in het Kleinbe drijf". Na de opening met den groet der Ka tholieke Jongeren door den voorzitter, den heer J. Janssen, was het woord aan den spreker voor het houden van zijn causerie. Na de vraag: „Hoe behouden wij een ge zond kleinbedrijf in de maatschappij?" uitvoerig beantwoord en besproken te heb ben, gir.g spr. dieper in op de wetgeving ten dienste van de ordening in het klein bedrijf, zuiver practische wetgeving, welke voor den middenstand van groot belang is, zoo niet voor onze geheele maatschappe lijke samenleving. Uitvoerig wijdt spr. over dit onderwerp uit, om vervolgens de vesti- gings-eischen en -wetten nader te bespre ken. Eischen waarvan, aldus spr.. het peil niet direct is vast te stellen en die gelei delijk tot een systematisch geheel moeten worden opgevoerd. De vereischte handels kennis, welke in de Vestigingswet ligt op gesloten. acht spr. niet te zwaar, al zal wel degelijk met den eisch der kennis van de kostprijscalculatie rekening gehouden moeten worden. Het slot van zijn causerie wijdde spr. dan ook hoofdzakelijk aan de eischen, welke zullen worden gesteld voor het verkrijgen van het diploma Handels kennis. Na een korte pauze werd gelegenheid tot vragen stellen gegeven, waarvan 'n dank baar gebruik werd gemaakt. Speciaal werd hierbij gesproken over de vermindering der werkloosheid door de ordeningsgedachte, dc emigratie en de handelsmoraal. Na spr. dank te hebben gezegd voor zijn interessante causerie, sloot de voorzitter de vergadering hierna op de gebruikelijke wijze. VER. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, RAPENBURG 23. Verkort jaarverslag over 1936. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Wegens drukke werkzaamheden zag mevr. J. Overvoorde-Gordon zich genood zaakt in April ontslag te vragen als lid en voorzitster van het bestuur. In de ledenvergadering van li Februari 1936 werd mej. J. H. Hofs, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie her kezen als lid, tevens penningmeester esse De school werd bezocht van 1 Januari 1 September door gemiddeld 306 leerlingen, van 1 September31 December 1936 door gemiddeld 288 leerlingen, terwijl over 1936 gemiddeld 377 cursusleerllngen de school bezochten. Totaal dus 971 1rrilngen De afdeelingsschool te Alphen aan den Rijn werd van Januari tot September be zocht door 76 leerlingen, van September tot 31 December door 79 leerlingen. De buitenleerllngen waren afkomstig uit: Alphen. Abbenes. Alkemade. Bodegraven, Boskoop, 's Gravenhage. Hazerswoude, Hil- legom, Katwijk, Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden. Lisse, Nieuwkoop, Noord wijk. Oegstgeest. Oude-Wetering, Rijnsburg, Sas- senheim, Valkenburg, Voorschoten, Voor burg. Warmond, Wassenaar, Zegwaard en Zoeterwoude. In den loop van het Jaar verlieten de school met diploma of getuigschrift: Huis houdkundigen 11. kinderjuffrouw (theorie en practijk 9, kinderjuffrouw (theorie) 15, hulp i/d huishouding 11, huisnaaister 12, avond-costuumcursus 4. 2-jarige dagoplei ding 39 en huish. avond-opleiding 8. Op verzoek van de commissie tot huis houdelijke voorlichting werden in de school aan totaal 63 vrouwen drie naaicursussen gegeven van twaalf lessen. KON. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Voordracht van ir. K. Volkersz. In het café-restaurant „In den Vergul den Turk" vond gisteravond de maande- lijksche bijeenkomst plaats van de afd. Leiden en Omstreken van bovengenoemde Maatschappij. Te halfacht riep de voorzitter, de heer J. G. Ballego, allen een hartelijk welkom toe en wel in het bijzonder tot ii. K. Vol kersz. Rijks tuin bouwconsulent te Lisse. die zou spreken over „De cultuur van Hip- peastrum's volgens de nieuwste methode", tot de leden van Bloembollencultuur, de ambtenaren van den Plantenkundigen Ziektendienst en tot de leerlingen van de tuinbouwcursussen. Alvorens tot deze lezing over te gaan werden de notulen der voorgaande bij eenkomst gelezen en onveranderd aange nomen. Na het behandelen der ingekomen stuk ken, werd door den voorzitter medegedeeld, dat de samenwerkende Vereenigingen de peridioscoop kunnen krijgen tegen de helft van den huurprijs en wees hij op de be langrijke Narcissen tentoonstelling te Sas- senheim, v/aar het allernieuwste is inge zonden. Vervolgens werden dc op de voorgaande vergadering behaalde prijzen van den Paperwhlte's-wedstrijd. resp. aan de heeren A Galjaard. J. v. d. Berg en H. Verbiest, uitgereikt. De heer J. H Smit moch zich hierna door de vergadering zien aangewezen ais lid van de kascommissie in de plaats van den heer A. Lagendijk. De heer D. de Jongh had een mooi groepje rijkbloeiende planten van Primula Kewensis ingezonden, die door de jury 8 punten waard werd gekeurd. Na de pauze behandelde Ir. K. Volkersz. breedvoerig de cultuur der Hippeastrum's, zooals die heden ten dage geschiedt. Door de voortdurende selectie, de wijze van kwee ken enz. heeft men het zoover gebracht, dat men nu bollen kweekt met 2, 3 bloemsten gels met ieder 5, 6. 7 somtijds 8 bloemen. Hierdoor verkreeg men ook betere rassen die de Innerlijke eigenschappen der ouders bezitten. Spr. ging er trotsch op dat hier in onze omgeving de speciaalculturen zijn dat Nederland bijzondere verdiensten op dit terrein heeft en roemde den moed ier kweekers om dit product al dadelijl- op groote buitenland—he ter'oonslf'ünc- f brengen. Door de selectie h'eft me" ver kregen: eenheid in vorm "n '-leur, -bi- liteit in blad en stengel en opvolgende bloei der knoppen, wat van groot belang voor de handelswaarde is. De nieuwste methode der voortkweeking VERSCHENEN: Volledige Dichtwerken en oor spronkelijk proza, verzorgd er, ingeleid door 6706 Omvang ruim 1450 bladzijden. PRIJS SLECHTS 1.7.90 VOORHANDEN BIJ: Oude en Nieuwe Boelchande! NIEUWE RIJN 45 - Tel. 885 - LEIDEN (Ingez. Med.) geschiedt langs vegetatieven weg. Bij df ervaring dat Hippeastrums zich langs dezen weg het best laat vermeerderen, stond spr, zeer langen tijd stil evenals bij de wijzt waarop dit geschiedt, want juist hierdoor verkrijgt men planten die innerlijk dezelfde eigenschappen bezitten. Planten, die alle dezelfde hoogte hebben enz. enz. hetgeen zoowel vóór den kweeker als voor den pro ducent van zulk een groot belang is. Ook hierdoor heeft men eenheid gebracht in de bloeiwijze, bloemstengels enz. waardoor men dikwijls voor zeer groote verrassingen kwam te staan. Na vooraf een theoretische uiteenzetting te hebben gegeven omtrent de samenstelling van een Hippeastrum-bol, werd deze inleiding door eenige zeer mooie, interessante lichtbeelden verduidelijkt. Hierbij kwamen de verscheidene, door vegetatieve .vermenigvuldiging verkregen eigenschappen duidelijk naar voren. Het was reeds zeer laat, toen de voorzit ter den heer Volkersz dank bracht voor zijn mooie en zeer leerzame lezing, waarvan velen getuigen waren. Eenige vragen werden door spr. naar ge noegen beantwoord. Hierop volgde sluiting. NED. ARBEIDERS SPORT BOND AFD. LEIDEN. Ouderavond der groep Jonge Pieter Jellen Gisteravond hield de Jonge Pieter Jel- lengroep van den N.A.S.B., afdeeling Lel den, een ouderavond. De voorzitter der 1. P. J. commissie opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige ouders. Spr. gaf een overzicht van het J.F.J.-werk gedurende de afgeloopen maan den. Tevens deed hij uitvoerige mededee- lingen betreffende de plannen, welke in voorbereiding zijn, waaruit bleek, dat het J.P.J.-werk gedurende de zomermaanden op intensieve wijze zal worden aangepakt •Spr. constateerde met vreugde, dat het le dental met een flink aantal is vermeer derd. Dit is ook wel vobr een groot «1 te danken aan de medewerking welke te bestuur heeft mogen ondervinden van de zijde der ouders. Alleen met hun mede wei king is het mogelijk een dergelijk re sultaat te bereiken. Spr. wekte de ouden op. hun kinderen deel te laten nemen aan den eerstv. Landdag der J.P.J.. welke hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben te Amersfoort. Hierna kregen de ouders ge legenheid vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Na deze vra gen tot aller genoegen te hebben beant woord, sloot de voorz. met een opwekkend woord dezen goed geslaagden avond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziginngen: F. P. van Dijk. Noordeinde 43/47. Leiden Galanterieën, porcelein, manufacturen, pharmac. arikelen enz. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: grossierderij, agentuur-en commissiehandel. B. Sprey, Kaashandel. Zwammerdam, Lindehovenstraat, Alphen a. d. Rijn, kaas handel. De zaak is met ingang van 1 Aug. 1935 opgeheven. De firma F. Noordhoek en Zoon te Bodegraven, heeft met ingang van dien datum het recht gekregen voor bepaalde landen den handelsnaam B. Sprey Kaashandel, Zwammerdam, te voeren. Met ingang van 19 Febr. a.s. wordt de ondermachinist H. Tekamp alhier als zon danig overgeplaatst naar station Roosen daal De 19-j. van E. alhier heeft bij he' verrichten van werkzaamheden aan de duinwaterleiding te Wassenaar een zijnet vingers verbrijzeld. Op advies van dr. de Haan werd hij na verbonden te zijn naar het Academisch Ziekenhuis alhier overge bracht. Het schoenmagaz. „De Vooruitgang Haarl.straat 192, heeft een ingrijpende ver bouwing en moderniseering ondergap, welke van buiten af direct opvalt. De win kel heeft 6.1. een geheel nieuwe pui ge kregen, waardoor het mogelijk was ook de ealages anders in te richten en het ge- etaleerde schoenwerk veel beter tot zdn recht komt dan voorheen. Met deze ver nieuwing ging een uitbreiding gepaard van de voorraden, inzonderheid van steun- en damesschoenen. De verbouwing werd uit gevoerd door den aannemer A. J. La"?!' veld o.a. met medewerking van G. ver hoeven schllderswerk) en A. Koeleman (loodgieterswerk). K. v. d. V. te K. De inschrijving hee" plaats in Januari van het Jaar. waar.n n personen 19 jaar worden. Dit geldt °u thans ook voor u. De loting wordt In df" regel gehouden in Juni telkens voor 0 lichting, waarvoor de algemeenr ins®1' ving plaats heeft in het eerstvolgend? Ja' Als men ter gemeen tesecrr'erie niet op a hcogte is. moeten er toch voor u inUd' :n;e" worden ingewonnen Hieron kunt alsnog aandringen. J. H„ te W. Voor inlichtingen «J® u zich het best kunnen wenden tot n Departement van Koloniën.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2