STADSNIEUWS Het 35-jarig jubileum van „Werkmans Wilskracht" DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 No. 23589 Nog een Leidsche vijfling HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN jlsfe laargang Prachtig geslaagd Invitatieconcert Auto tegen een boom gereden en in brand gevlogen gen- Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. De „Hertog Hendrik' nog niet vlot LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) NED. VER. VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. 't Schijnt wel, alsof de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", een der uitste- Sendste corpsen uit onze stad en verre omgeving, zijn beste beentje heeft willen voorzetten ter gelegenheid van het 35- jarig jubileum. Wij schreven reeds dikwijls over de kra nige prestaties van dit ensemble, maar ioó enthousiast als ditmaal, waren wij naar wij meenen nog nimmer. Het met zorg samengestelde programma bood niet slechts in muzikaal opzicht, wer ken, van een niveau, dat ver boven 't ge middelde stond, maar dat óók technisch eischen stelde, die een groote bekwaarn- [heid der muzikanten noodzakelijk doet zijn, om er een behoorlijke vertolking van te ftven. Aan die voorwaarde voldoen de leden tan „Werkman's Wilskracht" alleszins en rij willen beginnen den directeur, den heer Gcrardus Dik ons compliment te maken toor dc wijze, waarop hij zijn mannen 'edrild" heeft, zóó dat. zij vaak bewon- .enswaardig hun schitterend klinkende rumenten bespelen. Er is dezen avond met een enthousiasme een vaart gespeeld, die het talrijke pu- Siiek tot groote ovatie's heeft gebracht. «laai na de met een enorme „schwung" tn zekerheid gespeelde ouverture van 8uppé. waarin de piccolo zoo lustig blies. De vonken spatten er af! Het ensemble kon toen staande danken voor de opgeto- 5tn hulde. Maar wij loopen vooruit: vóór de pauze trof onmiddellijk de sonore klank in Wag ner's aan de Meistersbiger herinnerende -Huldigingsmarsch". waarin het klankrijke koper van een uitnemend gehalte was; het tempo bleef tot het eind toe frisch en de rythmisch moeilijke passage's zaten er, be houdens een enkele inzinking, goed in. Blijk van grondige studie gaf ook de veel door orkest gespeelde „Caprice Italien" van Tschaikwosky, met de klare trompet- inzet, die zuiver werd getroffen en die zeker niet gemakkelijk was. mede door de veelverscheidenheid van rythmen. De bewerking van de prachtige wals uit de opera „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss was eveneens een aandachttrek kend nummer: het zonnige wals-tempo verd met muzikaal begrip volgehouden en al waren er soms onzuivere momenten, ais Seheel werd ook deze vertolking er een, waarvoor wij waardeering konden koes teren. Bij de marschen zijn de Werkmans Wils kracht-leden volledig in hun element. In de „Fortes Fortuna", gecomponeerd door den directeur, liep dan ook alles op rolle tjes. Nog werd uitgevoerd een herinnering aan de opera Rigoletto van Verdi, een com positie van Dunkier en een Marsch Finale, waarin de goede capaciteiten al evenzeer op den voorgrond traden. Natuurlijk is nog niet alles even gaaf onzuiverheden komen in een zaal duidelijker tot uiting dan in de open lucht en zij vielen dan ook wel eens op. Maar over het algemeen legden dé ver tolkingen getuigenis af van vaardigheid, oegrip en een voortreffelijk volgen van den ®et groote stuwkracht en rhythmische energie leidenden heer Dik. die indertijd hjn kunde bij het 4de regiment reeds ruimschoots bewezen heeft. Vóór alles treft bi), deze kapel het sonore klankgehalte: wij zijn er van overtuigd, dat Werkman's De heer Gerardus Dik, directeur van „Werkmans Wilskracht". Wilskracht in de conditie, waarin het zich op het oogenblik bevindt, op belangrijke concoursen een waardig figuur zal maken. Het indertijd reeds door ons besproken dubbel-mannenkwartet „Sempre Avanti" verleende medewerking en deze zangtts doen hun naam Alle eer aan. Want inder daad is er bij hen een groote vooruitgang op te merken, dank zij mede de muzikale leiding van den heer Joh. v. d. Broek en 't bijzonder loffelijke materiaal. Dat dit ensemble werkelijk dc „Kunst" met groote K - wil dienen, blijkt wel uit de keuze: het van religieuse kracht getuigen de en Gregoriaansch ingestelde „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock. uiterst moeilijk te zingen, want zeer hoog ge schreven Psalm 42 van Jac, Bonset, het lyrische „Hoort ge niet het stil gefluister" van Uitenboogaard en na de pauze Roeske's indrukwekkend „Requiem", Diamant's de voot „Kerstlied" en Beethoven's stem mingsvol „Die Vesper". Met stijgende belangstelling beluisterden wij deze zangers, in het bijzonder de teno ren en de bassen: zoowel individueel als gezamenlijk deden zij kostelijke dingen. Ook zij oogstten een uitbundig succes en werden onder opmerkelijke stilte gevolgd. Zij konden niet vertrekken, alvorens een toegift te brengen en wel het imposante „Redders der Zee" van Hugo de Groot, op tekst van Martien Beversluis. Leiden kan trotsch zijn op dit kranige troepje zangers, die zich van jaar tot jaar méér weten te onderscheiden Deze jubileum-uitvoering van Werk man's Wilskracht en zijn kranigen direc teur is dus in elk opzicht een succes gewor den. Dc vele toehoorders konden inder daad genieten, alsede de vertegenwoordi gers der 3 October- en diverse zusterver- eenigingen. De voorzitter de heer Stïkkelo- rum heeft nog een kort opwekkend woord tot steun gesproken. Wij vertrouwen, dat een vereeniging, die werkelijk zooveel voortreffelijke zaken presteert, deze volop mag ontvangen! heer D. van der Tang, Oude-Rijn 48, is de gelukkige eigenaar van bovenstaand; jMhtg. die vier weken, geleden het eerste levenslicht aanschouwde. Het is een nest rj^riie keeshonden. Eerst na veel geduld en moeite gelukte het den fotograaf het ^hge quintét te bewegen zich gedurende één oogenblik eens niet te bewegen. Zii dringt aan op wijziging der Gcldschieterswet. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door het hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging een adres ge zonden. waaraan het volgende- is ontleend: De bij art. 1 sub f van het ontwerp tot wijziging van de Geldschieterswet voorge stelde aanvulling van artikel 2 eerste lid dier wet met een bepaling, die ten doel heeft, uitdrukkelijk te doen uitkomen, dat ook het betaalzegelbedrijf onder de werking der wet valt. heeft aanleiding gegeven tot een actie van de ziide der belanghebben den. waartegenover onze vereeniging het wenscheliik acht ook haar, uitsluitend op overwegingen van algemeen belang ge gronde meening. uiteen te zetten en eer biedig ter kennis van Uw college te bren gen. De vraag of het betaalzegel onder de werking der geldschieterswet behoort te vallen, lost zich in twee andere vragen op: is wettelijke regeling van het betaalzegel bedrijf gewenscht en. zoo ia. behoort die regeling in de geldschieterswet thuis? Al dadelijk de eerste vraag wordt door sommigen ontkennend beantwoord, op grond dat het betaaizegelbedrlif een maat schappelijk nuttige functie zou vervullen en zich daarbli geen zoodanige misbruiken zouden voordoen, dat een wetteliike rege ling ter beteugeling daarvan noodig is. Met name zou „woeker" daarbii niet in ernstige mate voorkomen, integendeel de aan cre- dietnemers in rekening gebrachte rente over het algemeen matig zijn. Wat dit laatste punt betreft moet wor den opgemerkt, dat woeker en andere on- gewenschte praktiiken bij het betaalzegel bedrijf vóór de inwerking treding der geld schieterswet evengoed voorkwamen als bij het gewone geldschietbedrijf. Wat de beweerde sociaal nuttige functie der betaalzegelbedrijven aangaat. die functie is. ondanks vormverschillen, in wezen dezelfde als die van geldschietban- ken en afbetalingsbedriiven. Deze alle_ ver schaffen consumptief crediet, hetzij zij verbruiksgoederen op afbetaling verkoonen dan wel geld of zegels op crediet leveren om daarmeede verbruiksartikelen aan te schaffen. Dit consumptieve crediet vervult een nuttige functie indien en in zooverre als het aan gerechtvaardigde behoeften voldoet, is daarentegen schadelijk wanneer het leenkwaad daardoor in de hand ge werkt wordt (hetgeen steeds het geval is). Het groote' sociale nadeel van alle com- merciëele instellingen ter voorziening in de consumptieve credietbehoefte is. dat zii onvermijdelijk het leenkwaad in de hand werken. Haar doel winst te maken, brengt n.l. mede. dat zii haar credietverstrekking zooveel mogeliik uitbreiden, een zoo groot mogelijk aantal personen in haar werkings sfeer trachten te betrekken en tot leenen trachten te verleiden, waarbii de instellin gen dan nog onderling concurreeren. zoo dat dezelfde persoon bii meer dan één in stelling tegeliik in het kri.it kan staan. Er is dus een tegenstelling tusschen het commerciëel eigen belang der geldschieters om het even of zii betaalzegelonder- nemingen of geldschietbanken ziin eenerziids en het welbegrepen eigen belang der leeners en het algemeen maatschap- peliik belapg anderzijds. Bii productief cre diet vindt het commerciëele eigen belang van den 'credietgever zijn tegenwicht in het commerciëele eigen belang van het crediet- nemende bedriif. loonen die belangen zelfs tot op zekere hoogte parallel, daar ook de credietgever belang heeft dat alleen wer kelijk productief d.w.z. aan het crediet- nemend bedrijf ten goede komend crediet wordt verstrekt. Bii consumptief crediet ontbreekt dit. tegenwicht, staat tegenover den commerciëelen credietgever een veel minder zakelijk rekenende leener. geneigd om de bezwaren van aflossingen in de toe komst tegenover de voordeelen van het heden te onderschatten. De noodzaak tot beperking van het leen kwaad geldt voor alle vormen van con sumptief volkscrediet. De daartoe noodige wetteliike maatregelen vormen een aaneen sluitend geheel Begonnen met de geld schieterswet. heeft de wetgever nog eerst in het vorige iaar door de wetten van 23 April 1936 S.. nos. 202 en 605 tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop oo afbetaling en van het afbeta- lin<»sbedrijf den keten gesloten. Zouden thans de betaalzegelbedrijven buiten deze wettelijke regeling worden gesteld, dan ware dit niet slechts een schrede terug, maar zou het reeds bereikte oo losse schroeven worden gesteld en door middel van het betaalzegelbedrijf kunnen worden bereikt wat de wetgever aan geldschiet banken en verkoopers op afbetaling tracht te beletten. Aldus zouden de consumenten- credietnemers worden benadeeld en dat niet alleen, misschien zelfs niet in de eer ste nlaats, door het wederom openen van de mogelijkheid tot kwade praktijken maar vooral ook door het. wiid ooen zetten van de deuren voor het leenkwaad. Beantwoordt dus onze vereeniging de vraag, of de betaalzegelbedriiven wetteliike regeling behoeven, met volle overtuiging bevestigend, naar hare meenina is. op de in de memorie van antwoord reeds uiteen gezette gronden, die regeling in de geld schieterswet. op hare plaats. Voorzooverre de bestaande bepalingen ir. sommige op zichten bezwaren opleveren kan daarin in de geldschieterswet worden voorzien. Een afzonderlijke regeling echter zou noodeloos omslachtig ziin en. in verband met de over gangen tusschen zuiver betaalzegelbedrijf De vier inzittenden gewond, van wie één levensgevaarlijk. Vanochtend omstreeks half zeven is nabij het bekende landgoed „Salentijn" op den rijksstraatweg tusschen Putten cn Nijkerk, een vrachtauto, toebehoo- rende aan de firma weduwe Van der Vegt, uit IJsselmuiden, tegen een links van den weg staanden boom gereden cn in brand geraakt. De auto was met waschgoed op weg naar Amsterdam. Alle vier inzittenden werden gewond, namelijk de chauffeur A. H. van Putten, de 16-jarige R. Rie- senbos, mej. C. Schilder en haar vijf jarig zoontje. Mej. Schilder was er het ernstigst aan toe. Zij had vermoedelijk een zware hersenschudding gekregen cn was tegen den middag nog steeds bewusteloos. Voorts bekwam zij brand wonden. De overige drie hadden ver schillende verwondingen opgeloopen, voornamelijk aan hoofd en gelaat, doch hun toestand is redelijk wel. De gewonden zijn opgenomen in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Nijkerk. De doctoren Bosch en Van Lent verleenden de eerste hulp. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft, is het niet uitgesloten, dat deze gezocht moet worden in het breken van een veer van een der voorwielen. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. Volgens verklaringen van een automobilist, die op korten afstand achter den verongelukten wagen reed, zou dc vrachtauto een zeer groote snel heid hebben gehad. De vier genoemde personen, die zich in de cabine bevonden, zijn met een der portieren uit den wagen geslingerd. Ware dit niet gebeurd, dan zouden zij ongetwijfeld in de vlammen zijn om gekomen. De brand is tot den motor en de cabine beperkt gebleven. De laad ruimte van de auto bleef onaangetast, zoodat het waschgoed geen schade be kwam. Met een andere auto van de zelfde firma is de lading later naar haar bestemming vervoerd. VRIJZ. CHRISTEL. JONGERENBOND. Propaganda-avond der Leidsche afdeeling. In het Leidsche Volkshuis is de j aarlij k- sche propaganda-avond van de afd. Leiden van den V.C.J.B. gegeven. Te ruim 8 uur opende de voorzitster der afdeeling deze bijeenkomst, welke zeer goed bezocht was, met een kort welkomst woord, waarna het bondslied werd ge zon- Het programma voor de pauze werd bijna geheel door leden van de Leidsche afdeeling verzorgd. Zoo zong een klein koortje een drietal bekende liederen uit de jeugdbeweging, waarvan vooral „Wij wand'len ztngend door het land" het goed deed. Hetzelfde koortje liet zich later nog eens hooren met „Bede" van Joh. de Zwaan, terwijl de weergave van „Ich har- rete des Herrn" uit het Lobgesang van Mendelssohn aantoonde, dat de V.C.J.B.- afd. enkele zeer goede zangstemmen rijk is. Twee violisten en een pianiste welke laatste ook het koortje en de wijdingsdan- sen rustig en goed begeleidde) gaven met een sonate van Loeillet, doch vooral met het Largo uit het dubbelconcert van Bach blijk van technische vaardigheid en muzi kaliteit. Ook de wijdingsdansgroep van de afdee ling kwam voor het voetlicht met een vier tal wijdingsdansen, dansen dus, die een religieus lied of religieuze gedachte plas tisch uitdrukken Zoo gaf de eerste een bekend V.C.J.B.-lied weer, cle tweede had tot titel „Roeping". De derde dans ..Strijd" werd. begeleid door het bekende lied „Laat af van 't strijden", uitstekend door een BINNENLAND. Krachtige gezagshandhaving; memorie van antwoord inzake de Justitiebegrooting. (3e Blad). Minister Gelissen over de handelsmissie naar Zuid-Amerika. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Herv. Geref. Staatspartij te Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). Aan het egalisatiefonds kan geen open baarheid worden gegeven. (3e Blad). Brandstichting te Gennep; leider der Lu- tine-expeditie in arrest. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). De gemeenteraad van Katwijk heeft be sloten tot den bouw van een koelhuis voor haring. (4e Blad). Debat in de Eerste Kamer over de rijks- bcgrooting begonnen. (Ie Blad). en zuiver geldschietersbedrijf. slechts moei lijkheden bii de toepassing opleveren, ter- wiil de inhoud toch met die van geldschie terswet en wet od het afbetalingsbedriif zou moeten overeenkomen. Redenen, waarom adressanten Uw Col lege eerbiedig verzoeken er toe mede te werken, dat de betaalzegelkassen aan de werking der Geldschieterswet onderworpen blijven. 't Welk doende enz. Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woeker bestrijding. Mr. Th. A FRUIN. voorzitter. P. A. VAN AGGELEN. secretaris BUITENLAND. De regeeringstroepen hebben bij Madrid een offensief ingezet, doch tot dusver met weinig resultaat. (3e Blad). Neville Chamberlain heeft de Engelsche defensie-ontwerpen ingediend. Labour in oppositie. (3e Blad). De conferentie der Balkan-Entente is ge ëindigd. (Buitenland, 3e Blad). Vlootbesprekingen tusschen Engeland, Duitschland en de sovjets. (Buiten land, 3e Blad). Spaak over Belgic's buitcnl. politiek. (Bui tenland, 3e Blad). Het aantal slachtoffers der overstrooming in Mozambique valt mede. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). De Duitsclie eisch tot koloniën in het En gelsche Hoogerhuis. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Blijkens nadere berichten ontvangen van den commandant is het aan den grond loopen van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" een gevolg van het breken van de schacht van het anker en niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, van krabben van het anker. De sleepboot „Viking" van Svitiers* Bergingsmaatschappij uit Kopenhagen is gistermiddag ter assistentie bij het schip aangekomen. De eerste poging om het schip vlot te brengen heeft gefaald. Gewacht wordt thans op hoog water. De aanvankelijk, doorstaande krach tige Noordelijke wind is gaan liggen, zoodat van gevaar geen sprake is. enkele stem gezongen. De vierde en laat ste dans „Levenscirkelgang" werd zeer knap uitgevoerd en maakte diepen indruk. De heef J. Goorhuis. hoofdbestuurslid, gaf een korte uiteenzetting van de betee- kenis van den V.C.J.B. Na de pauze, waarin thee werd rondge diend. vulde de afdeeling Lisse van den V.C.J.B. het programma op zeer gelukkige wijze aan met de opvoering van het lee- kenspel „Godzoekers". Vooral de beide hoofdrollen, die van den zoeker en van de autoriteit werden goed vertolkt. Het spel. waaraan een korte toelichting voorafging, werd door de thlrijke aanwezigen met aan dacht gevolgd. De avond werd besloten met het zingen van een gemeenschappelijk lied.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1