BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 18 Februari 1)3] PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER. Voorkom GRIEP neem'n,>AKKERTJE" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN INDISCHE BEGROOTING. DE ALGEMEENE TOESTAND De Kamer moest gisteren met de wets ontwerpen inzake de Indische Begroot-ing gereed konten, want vandaag begint in den Senaat het algemeene debat over de Rijksbegrooting en daarbij was de aanwe zigheid van dr. Colijn vereischt. En de Kamer is gereedgekomen, zelfs zonder avond-vergadering. Uit de discussies van gisteren, waarbij zich niets verrassends of buitengewoon be langwekkends voordeed, doen wij enkele grepen. Zoo heeft Minister Colijn bij de afdee- ling „Onderwijs en Eeredienst" in het licht gesteld dat er. ondanks de bezuiniging, in de laatste jaren op onderwijsgebied toch nog wel het een en ander is verricht en bereikt. In die jaren :s het aantal leerlin gen zelfs met. 300.000 uitgebreid, wat niet mogelijk zou zijn geweest, als men niet naar verderen uitbouw had gestreefd. De Minister ziet als de voornaamste eisch in de naaste toekomst: de uitbreiding van het gewone volksonderwijs, dat, een locaal karakter dragend, zich moet aansluiten bij de dagelijksche behoeften der bevolking Ei' moet geen Westersche ontwikkeling worden bijgebracht, geen Westersche ken nis, maar de eigen volkscultuur moet wor den bevorderd. Want zoo vroeg de Mi nister wat hebben we aan scholen die verder gaan, en veel meer ontwikkelde leerlingen afleveren, dan de Indische sa menleving gebruiken kan? Wat hebben we aan een intellectueele bovenlaag, die ge heel is losgeslagen van de groote massa der bevolking? Uitdrukkelijk verklaarde de Minister, dat. ook naar het oordeel van de ondeiwijs-inspecteurs, het peil van het on derwijs doo: de bezuiniging niet is achter uitgegaan. Van de inheemsche onderwijs krachten, zal. zoo zeide hij. het mogelijke gebruik worden gemaakt. Wat het veelbesproken art. 177 Staats regeling betreft i verlof voor zending en missie1 verklaarde de Minister, dat de tijd voor opheffing van dat artikel geko men is. Zij behoeven niet meer gebonden te zijn. maar misschien dat er „iets an ders" moet komen, om te verhinderen dat er moeilijkheden tusschen zending en mis sie komen. Laten ze elkander zooveel mo gelijk uit den weg gaan!, aldus de Minis ter. en vooral in het uitgestrekte gebied van Nieuw Guinea. Inderdaad. Overigens gelooven ook wij, dat de belemmering van art. 177 kan worden opgeheven, waarbij dan natuurlijk nog sterker dan te voren de eisch moet worden gesteld, dat zending en missie met groote tact zullen optreden. De volksgezondheid bracht, natuurlijk, mevr. De Vries—Bruins in het geweer; zij hield een speechje over de slechte voeding der inlanders en, als gevolg daarvan, de toeneming van tuberculose. De Minister verklaarde, dat het verband tusschen die twee niet bewezen is, en dat ook op het terrein der volksgezondheid het mogelijke is gedaan, maar hij erkende toch. dat in de laatste jaren de voeding te wenschen heeft, overgelaten, maar er mag gehoopt worden, dat dit nu allengs zal verbeteren. Aan den heer Teulings heeft hij toege zegd een onderzoek te zullen instellen naar de nadeelige gevolgen, welke, volgens dien afgevaardigde, de koffiesteun voor enkele bedrijven heeft meegebracht. Defensie bracht verschillende afge vaardigden aan het woord; er werd o.a. gepleit voor de benoeming van in- landsche officieren in de hoogere leger- rangen en er werd gevraagd (in ver band met de jongste scheepsramp I of het met de radio-voorziening wel in orde is. De Minister beloofde dit te zul len onderzoeken. Uitdrukkelijk ver klaarde hij. dat de hoogste leger-ran- gen voor inlanders openslaan, wan neer zij toonen de geschiktheid er voor te bezitten. Voor een „volksmilitie" verklaarde de Minister niets te gevoe len; wel worden er jaarlijks 300 inlan ders bij de Marine ingedeeld. Alle wetsontwerpen der begrooting zijn aangenomen. De heer Cramer ver klaarde dat de sociaal-democraten ook zouden stemmen voor de wetsontwer pen inzake Oorlog en Marine, al be houden ze zich hun vrijheid voor ten begrootingen. aanzien van de komende suppletoire DE BALKAN-ENTENTE UITEEN. Vloot besprekingen. De conferentie der Balkan-Entente is geëindigd. Heden keeren de ministers terug naar hun hoofdsteden. Van een terugroe pen van Antonescu is geen sprake. Hij zal zelfs op terugreis 2 dagen te Belgrado ver- blijven In de kringen der conferentie blijkt men met de resultaten der-besprekingen bui tengewoon voldaan. Teneinde elk misver stand te voorkomen zal over de interpre tatie van het BulgaarschZuid-Slavisch pact een bijzonder proces verbaal worden opgesteld, waarin wordt vastgelegd dat het volkomen strookt met de bepalingen van het Balkan-bondgenootschap. Stojadino- witsj verklaarde dat geen later afgesloten overeenkomst de beteekenis van vroeger aangegane kon verminderen. Alle vroeger gesloten collectieve verdragen hebben evenals de nieuwe de beteekenis van bouwsteenen voor het vreóesgebouw van Europa. Naar verluidt, zal de Turksche minister president Ismet Inöni begin April en be zoek aan Belgrado brengen In antwoord op de vraag van den afge vaardigde der labour-partij. Arthur Hen derson, heeft de Britsche onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, lord j Cranborne. in het lagerhuis verklaard, dat sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande zijn tusschen de regeeringen van Londen en Berlijn met het oog op het sluiten van een bilaterale overeenkomst inzake een kwalitatieve beperking der be wapening op de basis van het vlootverdrag van Londen van 1936. De onderstaatssecretaris voegde eraan toe. dat bevredigende voortgang wordt ge maakt en dat er reden is te hopen, dac binnenkort een overeenkomst zal kunnen tot stand komen over de omstreden punten. Het sluiten van een overeenkomst met de Duitsche regeering hangt evenwel af, aldus lord Cranborne, van een overeenkomstig accoord tusschen de Britsche regeering en de sovjet-Russische regeering. met welke regeering thans eveneens besDiekingen gaande zijn. De sovjet-Russische ambassadeur te Londen. Maisky. heeft op het Foreign Of fice een nota van zijn regeering overhan- oigd, waarin de sovjet-Unie meedeelt, voornemens te zijn. de voorschriften inzake het duikbootv^pen. zooals deze zijn vast gesteld bij het verdrag van 1936 en aangenomen door de Vereenigde Staten Japan. Frankrijk. Italië. Duitschland en Engeland, eveneens aan te nemen. BELGIË Spaak in de Kamer. Tijdens de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken heeft minister Spaak geantwoord oo verscheidene inter pellaties Hii zeide o.a.. dat België thans in een tijdperk van herstel leeft niettegen staande alle douanemoeilijkheden die den uitvoer hinderen of beletten. De handel met- de Scandinavische landen en Amerika gaat goed vooruit. De minister zeide verder, dat volgens de opvatting van de Nederlandsche staatslieden het geschil over het Maas- Scheldekanaal de goede betrekkingen tusschen België en Nederland niet kan aantasten. Ten aanzien van de kwestiede Borch- grave zeide de minister vast besloten te zijn niet in te gaan op beschuldigingen, welke niet door bewijzen worden gestaafd. De regeerin? van Spanje heeft nooit ge tracht om de Belgische regeering aan spionnage te doen gelooven. De Belgische regeering zal met kracht eischen. dat het onderzoek, dat gevraagd is. tot het einde zal worden doorgezet. De regeering heeft verder gevraagd, dat verontschuldigingen zullen worden aan geboden. militaire eer zal worden bewezen en een schadeloosstelling zal worden be taald. aangezien zij overtuigd is, dat de Spaansche reeeering verantwoordelijk is voor den moord en niet voldoende heeft gedaan om de waarheid te ontdekken Dé minister herinnerde verder aan de beslissing van de niet-inmengings-comm s- sie. Geheel Europa wenscht niet-inmenglng en spr. vraagt, hoe België dan achter £DU kunnen blijven Sprekende over de overeenkomst van Locarno zeide Spaak dat de politiek van België er op gericht is het land buiten elk conflict van de groote mogendheden te houden. Met voldoening zijn de verklar'n- gen van Frankrijk. Engeland en Hitier inzake de onafhankelijkheid en neutrali teit van België ontvangen In deze ver klaringen ziet de regeering een mogelijk heid om tot een overeenkomst te komen. De regeering wil oorlog vermijden, niet uit egoistische overwegingen, doch omdat zij overtuigd is. dat vrede voor België vrede voor Europa beteekent. ROEMENIË Het diplomatieke incident. Vernomen wordt, dat de Roemeensche regeering aan de regeeringen van Duitsch land en Italië het dossier over het diplo matieke incident bij de begrafenis van de in Spanje gesneuvelde leden van de Yzeren Garde, heeft toegezonden, opdat zij daaruit ..de consequenties trekken". CHINA Herstel voor Tsjang Hsoe Liang;. De plenaire zitting van liet centrale uit voerend comité der Kwomintang heeft maarschalk Tsjang Hsoe Liang in zijn burgerlijke rechten, die hij na den opstand te Sian Foe verloren had. hersteld. Tsjang zal dus weer regeerlngsfuncties kunnen bekleeden. VEREENIGDE STATEN DE STRIJD OM HET HOOGGERECHTSHOF. NAAR DAVOS. Ds. T._ J. van Oostrom Soede, oud-K, disch predikant, die sinds Dec, j.l. belast is met de behartiging van de geestelijke belangen van de Nederlanders te Davos, zal dezer dagen naar het vaderland terug, kc-eren. De Raad van Beheer van de Stich ting ..Predikantsfonds Davos" (secr. de heer J. H. v. Wichen te Amsterdam-Z.) heeft voor de waarneming gedurende dé maanden Maart en April a.s. bereid ge vonden den heer J. Portgens, te Hoender, loo, oud-zendeling-leeraar en oud-diree- teur van de Zendingsschool te Oegstgeest, die in het begin van Maart a.s. naar Da- vos zal vertrekken. Zooals reeds gemeld zal van einde AprilOct. de geestelijke verzorging geschieden door ds. J. j. L. Mid- dendorp te Klosters, oud Ned. Herv. predi. kant en thans predikant bij de Zwitser- sche Kerk aldaar. DUITSCHLAND DE JODEN EN HET LEGER. KLEINE ONTWERPEN. De Eerste Kamer vergaderde gisteravond. Aan de orde is het wetsontwerp: ver mindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaansche Tramweg Mij., geves tigd te Terneuzen, wegens rentelooze voor schotten voor den aanleg en het in exploi tatie brengen van tramwegen in Zeeuwsch Vlaanderen. De heer de Merchant et d'Ansembourg (N.S.B.i zegt dat de betrokken maatschappij noodlijdend is, Erg is dat niet: onze geheele maatschappij is niet veel beter. Spr. vraagt zich af. hoe het gestaan heeft met het be heer der betrokken tramweg-maatschappij. Spr. wijst op hooge salarissen van den directeur en hooge vergoedingen der com missarissen. Aan hun stem verbinden de N.S.B.-leden de voorwaarden o.m., dat de directeur, de twee leden van Ged. Staten van Zeeland in den raad van toezicht en de buitenland sche leden daarin ontslagen worden. De heer Moltmaker (S.D.i betreurt dat J hier een politieke kwestie van wordt ge maakt. Spr wil hierin niet meegaan. Spr. heeft vroeger reeds raad gegeven over concentratie van tramwegen, doch die raad is voortdurend in den wind geslagen Spr. vraagt een uitkeering voor het bij de reorganisatie ontslagen personeel en dringt er op aan, verschillende misstanden bij dit bedrijf nader te onderzoeken. Spr. consta teert. dat de directeur een Inkomen had van f. 20.000 per jaar, terwijl er slechts en kele tonnen aan vracht werden ontvangen. De minister van Waterstaat, de heer van Liath de Jeude, merkt op dat de meeste vragen, door den eersten spreker gesteld, reeds in de memorie van antwoord zijn be antwoord. Bovendien zijn er nu heel andere toestanden dan ln 1920, waarover deze ENGELAND De Duitsche koloniën in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis is gesproken over de Duitsche koloniale eischen. De tifgevaar- cugde van de Labour-partij. lord Buxton stelde voor de conventie van Saint-Ger- main te wijzigen en zoo zekere staten in het genot van koloniale exploitatie te stel len. Hij verweet verder de regeering haar activiteit te beperken tot het voorbereiden van een oorlog, zonder rekening te hou den niet de economische factoren, welke sommige landen buiten hun grenzen drij ven. Dit is het geval met Italië. Japan en Duitschland. Spr. zeide. dat als men zijn koloniën behandelt als gesloten schuren, men recht op een oorlog aanstuurt. De volgende spreker, lord Lugard, ver klaarde dat men de mogendheden, die kla gen over onvoldoende grondstoffen, tevre den moet stellen door vermindering van de Britsche douane-rechten. Lord Lloyd bracht hulde aan Frankrijk, dat de afgeloopen tien jaar offers heeft gebracht om den vrede in Europa te hand haven en hij is het volkomen eens met de regeering, die verzekerde, niet voornemens te zijn Duitschland zijn vroegere koloniën terug te geven. Hij ontzenuwde achtereen volgens de argumenten van Duitschland. waarmede het zijn eisch naar koloniën rechtvaardigt. Hij herinnerde eraan, dat toen Duitschland koloniën bezat het min der tevreden was dan thans. Lord Cran borne antwoordde namens de regeering en zeide dat de generaliseering van het mandaat-systeem onder toezicht van den Volkenbond moeilijk uitvoerbaar is. De ver laging van de Britsche douanerechten is eveneens niet afdoende, aangezien hierdoor de kwestie van de deviezen, noodig voor het koopen van grondstoffen niet wordt geregeld. Het debat eindigde zonder stem ming. Dagelijks wordt ook Gij ermee beimet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: 6679 (Ingez. Med.) Hitier ontvangt dc oud-strijders. Er is een verordening uitgevaardigd, waarin den Joden toegang tot het leger wordt ontzegd. Dit geld, echter niet voor ..halve" of ..kwart" Jopen. De deelnemers aan het oudstrijderscon gres te Berlijn zijn onder geestdrift der bevolking te Berchtesgaden aangekomen; in den middag zijn zij door rijkskanselier Hitier ontvangen. In een toespraak bedankte hij de dele gaties voor hun bezoek in de eenzaam heid der bergen en zeide o.a.: „Als oud frontstrijder ben ik verheugd de oud- strijders van andere landen bij mij te zien. Wij zijn allen bezield van dezelfde gedach te. dat een nieuw conflict een catastrophe voor alle landen zou zijn. De oud-strijders hebben slechts één wensch, n.l. dat er nooit meer oorlog komt." Hei onzijdigheids-ontwerp. Terwijl de strijd om het Hooggerechts hof heftig wordt voortgezet-, hebben de democratische senatoren Weeier en Bone bij den Senaat een amendement ingediend waarbij aan het Congres de macht zal worden verleend opnieuw te stemmen over iedere wet, die door het Opperste Ge rechtshof ongrondwettelijk is verklaard. Ingevolge dit amendement zal iedere wet. die door het Hof ongeldig is verklaard niet worden onderworpen aan het zittend Congres maar aan het daarop volgende. Het wetsontwerp zal een meerderheid van 2/3 der stemmen moeten hebben om tot wet te kunnen worden verheven. Weeier en Bone verklaarden overtuigd te zijn. dat het amendement zal worden aangenomen door de tegenstanders van het hervormingsvoorstel van Roosevelt. Het wetsontwerp inzake duurzame on zijdigheid van Amerika luidt thans aldus: 1. Leeningen aan en munitie-uitvoer naar partijen in internationale of burger oorlogen zijn verboden. 2. Andere artikelen mogen niet naar oorlogvoerende landen worden uitgevoerd, aleer het eigendomsrecht van Amerikanen is overgegaan op buitenlandsche koopers. 3. Amerlkaansche koopvaardijschepen mogen niet gewapend zijn en het is Ame- rikaanschen burgers verboden, te reizen met aan oorlogvoerenden toebehoorende .schepen. Deze bepalingen zijn automatisch toe passelijk ingeval de president verklaart, dat er staat van oorlog is. De president heeft het recht naar eigen goeddunken Amerikaanschen schepen te verbieden eenig materiaal te vervoeren, waarvan de verzending den vrede der Ver eenigde Staten in gevaar zou kunnen brengen. President Roosevelt heeft gisteren den Senaat de benoeming toegezonden van d^n vroegeren gouverneur. Paul V. McNutt, uit Indiana, tot hoogen commissaris van het gemeenebest der Philippijnen. In Philip- pijnsche kringen beschouwt men dit als een maatregel, die de ontwikkeling van het gemeenebest in de richting van de onafhankelijkheid, die in 1946 verkregen kan worden, zal kunnen vergemakkelijken. De mijnwerkers hebben gisteren de vol gende eischen gesteld: dertigurenweek, verhooging der loonen met 50 dollarcents per dag. benevens een zevental verbete ringen in de arbeidsvoorwaarden. Dit alles ten behoeve van 400.000 arbeiders in de bruinkoolindustrie. DANZIG Het einde van de Duitsch-nationale partij. De Duitsch-nationale partij in Danzig heeft practisch opgehouden te bestaan. De leider van deze partij, Blavier, heeft kort geleden zijn mandaat als afgevaardigde neergelegd en teekende in de gevangenis een verklaring, waarbij hij beloofde zich niet meer met politiek te zullen bemoeien, waarna hij werd vrijgelaten. Een ander Duitsch-nationaal afgevaardigde, de advo caat Weise, is thans niar Duitschland ver trokken om hier een cursus voor nationaal- socialistische rechtsgeleerden te volgen. In oppositiekringen verwacht men. dat twee andere Duitsch-nationale afgevaardigden. Gamm en Steinbruch. in het vervolg de nationaal-socialisten zullen volgen, zoodat de geheele Duitsch-nationale fractie door de nationaal-socialisten is geabsorbeerd. Het orgaan van de partij, de National Zeitung. die. na zes maanden verboden te zijn geweest, weer verschenen is. onthoudt zich van elke oppositie. spreker het had. Nu gelden er heel andere regels. Spr. heeft geen reden, in te gaan op den eisch van ontslag van den directeur. Het is aan de aandeelhouders uit te ma ken, wie commissarissen zijn, het is wel heel moeilijk voor de regeering, bezwaar te maken. Wat het personeel betreft is dezelfde ge dragslijn gevolgd als bij vorige, soortgelijke tramwegmaatschappijen. Op initiatief van den minister wordt een regeling bevorderd i voor het ontslagen personeel. Ged. Staten zijn voorts tot een offer bereid, als de fusie tot stand komt. Met of zonder fusie acht spr. een regeling voor het personeel noodig. Het wetsvoorstel wordt z. h. st. aangeno men; tegen dc NS B. Aan de orde zijn dan de wetsontwer pen tot regeling van den invoer van: metalen schepwerk. benzol, zeevisch. aal 3n paling, chilisalpeter. enz Ze worden zonder debat en z. h. st. aan genomen. De vergadering wordt om half tien ver daagd tot heden elf uur, JAPAN. Verdere aanvallen op het leger. In het Lagerhuis werden gisteren weer aanvallen gedaan op het leger. Het oudste lid van het parlement, de 80- jarige partijlooze Ozaki oefende scherpe critiek op de defensie-begrooting en op het Duitsch-Japansche verdrag. Hij ver klaarde niet te begrijpen, dat men Duit sche hulp noodig heeft, om het commu nisme in Japan te bestrijden. Hij stelde hier tegenover voor, een non-agressiepact te sluiten met Moskou, Indien de sovjet unie dit wenscht. De minister-president en de minister van oorlog verzetten zich beiden tegen dit voorstel. Zij verklaarden, dat de woorden van het parlementslid een politieke on kunde over het verdrag met Duitschland. over Duitschland zelf en over den alge- meenen toestand verrieden. Men vreest, dat uiterst rechtsche ele menten, tot uitspattingen tegen de parle mentsleden zouden kunnen worden ge bracht. Men heeft dan ook uit voorzorg bewakingsposten geplaatst bij de wonin gen der parlementsleden, terwijl de wo ning van den oudsten staatsman, prins Sajonji en die van Joekio Ozaki, letterlijk omsingeld zijn door gendarmes. In sommige politieke kringen geeft men dan ook openlijk toe, dat de nieuwe re geering voor een ernstigen toestand staat, waaruit mogelijk een nieuwe regeerings- crisis zal kunnen ontstaan. VOOR HEDEN. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. L. Blok van Brandwijk. VOOR VRIJDAG 19 FEBRUARI. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain, van R'dam. NIEUWE-WETERING. Chr. School: Nam. halfacht. ds. Fokkema van AmstelVeen. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Nam. 8 uur, de heer P. v. d. Woude v. R'dam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jutphaas J. T. Klamer, te Ter Aa. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Bunschoten, M. Holtrop te Hilversum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ter Aar. D. Warner, cand. en hulppred. te Hardenberg. Ds. A. G. H. v. HOOGENHUIJZE. De bekende Amsterdamsche predikant ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, herdenkt 25 Febr. a.s. den dag waarop hij voor 25 jaar bij de Ned. Herv. Gem. in de hoofd- stad bevestigd werd. Anton Gerard Hendrikus van Hoogen- huyze werd 17 Mei 1871 te Heino (O.) ge- boten, waar zijn vader predikant was. De jubilaris ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Utrechtsche Universiteit theologie In 1898 candidaat geworden in Noord-Bra bant. bevestigde zijn vader, wijlen ds. E. A. G. v. Hoogenhuyze. hem 22 Aug. 1897 té Yerseke in zijn eerste gemeente, waaraan ds. v. Hoogenhuyze zich verbond, spreken de over Jer. 1 vrs 7. In 1901 vertrok hij naar Doorn, om 25 Febr. 1912 in de hoofdstad door zijn vader te worden bevestigd, waar na ds van Hoogenhuyze 28 Febr. d. a. v. zijn intrede deed, sprekende over 1 Petr. 4 vrs 10 en 11. Ds. v. Hoogenhuyze beweegt zich ln en buiten Amsterdam op verschillend gebied Zoo is hij voorzitter van de commissie der Herv. scholen, lid van de commissie van toezicht op het godsdienstonderwijs, sedert 1920 kerkmeester en als zoodanig voorzit ter van de subcommissie van de Nieuwe Kerk. de Elthetokerk en de Willem de Zwijgerkerk. Ook maakt de jubilaris deel uit van den Voogdijraad Amsterdam I, als mede van den Pensioenraad der Nederl. Herv Kerk. Verder heeft hij zitting in de hoofdbesturen van de vereeniging jProt, Nederland", van de Prot. Chr. Reclassee- rlngsvereen., van den Bond van Evangeli- satiën in en ten bate der Ned, Herv. Kerk, van het Nat. Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" en van de Ned. Prot. Chr. Film stichting. Ook maakt hij deel uit van de besturen van het Herv. Lyceum, idem van de Chr. Handels H.B.S.. van de vereeniging .Aanpakken", ter verbetering van de schraalste predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk en van de Amsterdam sche afdeeling van de Ned, Middemacht- zendingvereeniglng. Ds. v. Hoogenhuyze Ij ook secr. van het college van commissaris sen der Amsterdamsche Mij. van Jonge Mannen. Van de vereeniging „Oranje (je- trouw" is hij penningmeester. 9 jaar was ds. van Hoogenhuyze redii- teur van de Doornsthe Kerkbode en Is nt bijna 25 jaar redacteur van de wijkbode in wijk XXX der Amsterdamsche Herv. Gen Ook is hij medewerker aan „De Protes tant" en maakt hij deel uit van het hoold- bestuur van de Evang. Maatschappij. De jubilaris heeft al zijn Amsterdam sche dienstjaren gearbeid in de Indische buurt. Ds. v. Hoogenhuyze was de eerste predikant die in de vac. van de 30ste pre dikantsplaats in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam beroepen werd, nadat daar voor een gift van f. 100.000.was binnen gekomen In de verloopen 25 jaar weiden in de wijk van ds. van Hoogenhuyze ge bouwd het wijkgebouw Eltheto in '13, niet minder dan 4 Chr. scholen, terwijl hij 20 Sept. '29 in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Hendrik deElthetokerk mocht ingebrulknemen. Veel is in de hoofdstad veranderd in de kwarteeuw dat ds. van Hoogenhuyze er mocht arbeiden. Toen hij in 1912 zijn in trede deed als 30e predikant telde de ker- Iceraad 29 predikanten, 80 ouderlingen en 90 diakenen. Daarvan zijn nu nog in func tie 3 predikanten, 2 ouderlingen en 7 dia kenen. Toen hij in '20 kerkmeester werd. was hij de jongste in de rij van 24. Na 1' jaar ls hij de oudste en van hen die in '20 Kerkvoogd waren is thans niemand meer in functie. Ds. van Hoogenhuyze werd ter gelegen heid van de inwijding van de Elthetokerk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Door vertrek naar elders zal ds. v. Hoo genhuyze die in de kwarteeuw van zijn ambtelijke bediening in Amsterdam nim mer door ongesteldheid verhinderd was voor zijn gemeente op te treden, zich zoo wel op 25 als op 28 Febr. a.s. aan elke hul diging onttrekken. DE SCHORSCH1NG VAN Ds. J. G. KNOTTNERUS. Een vacantiereisje naar Zwitserland. De uitspraak van het Prov. Kerkbestuur van Gelderland, waarbij ds. J. G. Knott- nerus, Ned. Herv. predikant te Varsseveld, wegens verstoring van orde en rust. voor een maand geschorst ls met behoud van tractement ls j.l. Zondag van den kansel in arsseveld afgekondigd. Vanwege het va- eantiebureau van den Bond van Ned. Pre dikanten is aan ds. en mevr. Knottnerus een verblijf van een maand In Lugano (Zuid-Zwitserland) aangeboden. Ds. Knott nerus heeft hierdoor van zijn oorspronke lijk plan om tegen deze uitspraak in cas satie te gaan afgezien en het Prov. Kerk bestuur en den kerkeraad ter plaatse be richt. dat hem dit blijk van sympathie uit de predikantenwereld meer waard is. dan wat aan eerherstel langs den weg van ker kelijke processen te verkrijgen zou zijn. GEBOREN Maria Elisabeth Christina, dr. van K- Chr. Winkler en J. Kruljt Johanna Maria dr. van B. W. de Roo en C. W. Verhoog Nelly Maria, dr. van G, Barten en A. C. v- Kleef Lamberdina Bernarda Frederics, dr. van H. A. v. d. Water en F. H. J. Wijn hoven Johannes Jacobus, zn. van J. J- Stafleu en C. Kalkhoven Marie Lucienne. dr. van P. J. Frantzen en P. J. C. H Huijgen Wouter, zn. van M. Krie- ger en C. Kolk Willem Johannes, zn. van E. J. v. d. Walle en M. W. Du ij verman Maria Adriana, dr van J. Westhoek en A. v. d. Akker Petronella Jacoba. dr. va J. L. Duijndam en S. Guban Gerarda. di van J. J. Gljzenij en A. C. Rietkerk Hen' drika, dr. van P. G. Knibbe en J. H. Kuypci- GEHUWD A. v. Helden, jm. en A. Fakkel, jd. J Kramer, jm. en C. A. C. M Spruijt, Neuteboom. jm. en T. v. Egmond. jd. de Vreede jm. en M. Elzenaar. jd. Wa-senaar, jm. en J. v. d. Hoed. jd. W- v. d Water, jm. en C. Holswilder. jd- J Willemse, jm. en S. J. Houweling, Jd- H. D. v. Galen, wedn. en A. J. Meijer, 1° W. Reijenga, gesch. en D. Zandvoort, jd- 43

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14