VjA 1BDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 18 Februari 1937 Neville Chamberlaim dient het Engelsche defensie-ontwerp in Labour in oppositie De regeeringstroepen openen bij Madrid een offensief De strijd der Evangelische Kerk in Duitschland LUCHTVAART Het resultaat totdusver gering Wat is de bedoeling van de nieuwe verordening van Hitier Ongunstige commentaar in de bladen I JJJat geen enkel verband is onthuld tus sen de voorsteilen der regeering en de 'tanlandsche politiek, omdat voorts geen ntele wijziging bestaat voor een essen- ;«-e coördinatie der verschillende onder- velen van de landsverdediging en omdat de Jjta niet door middel van belastingen zijn «kgd op de schouders dergenen, die ze het I zouden kunnen dragen. MIJNHARDT'S laxeer- tabletten LAND- EN TUINBOUW Gisteren heeft Neville Chamberlain bij het IEngelsche Lagerhuis het defensie-ontwerp ingediend. Hij gaf daarbij volgende toe lichting: Verklaring Chamberlain. Het voornemen der regeering, om haar jevlucht te nemen tot een defensie-leening ,j gedurende de vijf volgende jaren be- giootingsoverschotten voor verdedigings- jelelnden te besteden, zulks tot een bedrag i 400.000.000 pond sterling, vindt een af boende rechtvaardiging in de huidige we- [sltuatie, die zonder precedent is in de Igeschiedenis, en die ons dwingt tot derge lijke enorme uitgaven in een betrekkelijk |korte spanne tijds. Indien de oppositie met zooveel verbazing |<tat bedrag van vier honderd mlllioen verno men heeft, dan is dat een bewijs, dat zij spijt, dat Eden's onlangs gehouden rede over de buitenlandsche politiek geen enkel resul taat had opgeleverd en dat de regeering er niet in is geslaagd, de collectieve veiligheid te verwezenlijken. Nochtans, besloot Sinclair zullen wij eiken bewapeningsmaatregel steunen, waarvan ons de noodzakelijkheid bewezen wordt. De politiek der dictatuurlanden heeft der gelijke uitgaven voor bewapening gemaakt tot een slechte, gevaarlijke, maar onvermij delijke noodzaak. Sinclair beschuldigde vervolgens Neville Chamberlain ervan, de Volkenbonds-politiek van Eden te verloochenen en hij vroeg de regeering op duidelijke wijze te zeggen, of haar politiek er een van collectieve veilig heid, militaire bondgenootschappen of een van isolement is. Sinclair achtte het eveneens noodig, aan Ich geen rekenschap geeft van den gewei- jg grieven der ontevreden mogendheden Jgen omvang van de taak waarvoor de re- tegemoet te komen. gering zich gesteld ziet. Behalve voor de- Sinclair herhaalde nogmaals, dat terwijl ;enen, wier aandacht voortdurend op de E(jen verklaard heeft, dat Groot-Brittan- ilenslenoodzaak gevestigd is, is het inder- :1je Zyn verplichtingen jegens den Volken- LUCHTVAARTAVOND TE VOORSCHOTEN iaad uiterst moeilijk, zich er rekenschap Jnn te geven, hoeveel kostbaarder thans de (ollltalre uitrusting is dan in gewone tijden, a zelfs dan op het einde van den grootcn frereldoorlog. Overigens zij er nogmaals aan herinnerd, fat het totaal-bedrag van 1500 mlllioen •lid sterling, dat de regeering voor deten tie-maatregelen de volgende vijf jaar noo- dig acht, niet als definitief eindbedrag kan liorden beschouwd. In antwoord op een interruptie zeide vervolgens ChamberlainIk geloof niet, dat bet in het algemeen belang zou zijn, hier theoretische beschouwingen ten beste te geven over de vraag, tegen wien we met onze strijdkrachten te velde zul len trekken, of wie in een eventueelen strijd onze bondgenootcn zullen zijn. Onze defensieplannen zijn niet tegen die of die mogendheid, of groepen van mogendheden gericht, maar het is dc plicht der regeering een verdedigings program voor te stellen, dat zij voor de veiligheid van het imperium noodzake lijk acht. I Zinspelend vervolgens op een de vorige kil! door Attlee gemaakte opmerking, he ugde Chamberlain, dat het absoluut on- 1 is, te meenen, dat de Britsche defen- l-maatregelen tot een oorlog zouden kun- i leiden. Veeleer zal Engelands defensie vrede dienen en tot handhaving van i wereldorde bijdragen. Een ontwapend fctsch imperium te midden van een tot de Wen gewapende wereld, zou voor even- veroverlngszuchtlgen een aantrekke lijkheid kunnen hebben, die op een of an ken dag niet meer te weerstaan zou zijn |l'«)ulchingen bij de meerderheid). De geheele wereld weet trouwens, dat het Britsche rijk al zijn invloed zal aan wenden, om voor zich zelf en voor al len den vrede te handhaven. En onze van dag tot dag en van week tot week toenemende kracht is waarschijnlijk reeds nu het hechtste bolwerk van dien zoo zeer begeerden wereldvrede (toe juichingen bij de meerderheid). Overtuigd als wij dus zijn, dat dit bewa- ftiingsprogram van essentieel belang is 'oor onze veiligheid en een groote factor tor de veiligheid van andere naties, zou «tons onmogelijk zijn, zijn voltooiing uit It stellen. Wij betreuren het ten zeerste, en ach ten het een schande, dat onze beschaaf de wereld er de voorkeur aan geeft, zich den mg te breken onder voortdurend iwaardere lasten, in stee van te trach ten, door wederzijdsche concessies haar geschillen te régelen en al haar ener gie aan te wenden, om de menschheid welvaart en tevredenheid te brengen, maar voor het oogenblik kunnen wij niets anders doen, dan onze verdedi gingsmaatregelen voortzetten. Vrede en ontwapening zijn begecrens- hardlge objecten, zij kunnen echter niet bond loyaal zal nakomen, de verklaring van Neville Chamberlain deze politiek ver loochent. Neville Chamberlain interrumpeerde hier1 op, zeggende: Wat ik gezegd heb moet niet worden uitgelegd als een aigemeene nood wendigheid voor alle tijden en alle omstan digheden, doch heeft betrekking op de bij zondere omstandigheden, waarover wij van daag beraadslagen. Heden voortzetting. In hotel Deurloo te Voorschoten hield de jeugdluchtvaartclub een luchtvaartavond, waarin o.m. vertoond werd de K.L.M. be drijfsfilm. Omstreeks 8 uur sprak de voor zitter van deze afdeeling, de heer J. Koe voet, een woord van welkom tot de aan wezigen en in het bijzonder tot burgemees ter M. F, Berkhout en den heer Chr. A. C, Neü, waarna de heer Hagelen het doel van deze avonden nog eens nader uiteen zette, n.l. ten eerste om de jongelui op de hoogte te brengen met het bedrijf van de K.L.M. en ten tweede om meerdere bekendheid te geven aan het bestaan van deze jeugd- luchtclubs. Met een toelichting van den heer Hage len werd hierna vertoond een film van de ontwikkeling van de luchtvaart. Na een korte pauze werd het woord verleend aan den heer T. de Wit uit Rot terdam, die een zeer groot aandeel had ge had in de vervaardiging en samenstelling van de bedrijfsfilm van de K.L.M. Allereerst zagen wij de film: „een Jeugd- luchtvaartdag op Schiphol" en daarna de film in drie deelen, waarin een ruim over zicht werd gegeven van de werkzaamheden verbonden aan het nazien van een toestel en voornamelijk de verschillende onder deden. Aan het einde heeft de heer Hagelen een woord van dank gesproken tot den heer de Wit en dank gebracht aan de Directie der K.L.M.. die deze films ter beschikking had gesteld. DE POSTVLUCHTEN. De „Edelvalk" luitreis) kwam gisteren te Basra aan. de „Kievit" (uitreis) bereikte Rome en de ..Dia-lak" (thuisreis) arriveer de in Athene. Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. 17 Februari: De opheffing der Rijkscommissie, welke tot taak had het conflict tus- schen den nationaal-socialistiscben staat en de Evangelische Kerk uit den weg te ruimen, had tot logisch gevolg, dat de toestand op het oogenblik ge compliceerder is dan in 1933, toen het conflict ontstond. Het besluit van Adolf Hitier, om de Duitsche protestanten een Aigemeene Synode te laten kiezen, ware dan ook ruim drie jaar geleden eerder te begroeten geweest als een goede en hopelijk afdoende maatregel dan thans nu er al zoovele optimistische verwach tingen in rook zijn vervlogen. Men versta ons goed: wij zijn geenszins van plan, om bij voorbaat datgene ver dacht te maken, wat de nationaal-socialis- tische pers, die langen tijd het kerkelijk vraagstuk in Duitschland volslagen negeer de, plotseling met groote koppen en breed voerige beschouwingen op de voorpagina aankondigt als een „grootmoedig vredes voorstel" en zelfs als een „bekroning van het levenswerk voor den vrede" van den Führer. Er is echter in den toon der Duitsche bla den iets. dat de inderdaad verzoenende gn vredelievende strekking van Hitler's veror dening zooal niet te niet doet, dan toch het voorbehoud maakt van vele en zeer belang rijke condities. Hitier zegt duidelijk: „De Staatsinmenging is mislukt, tracht nu zelf een oplossing te vinden!" De pers daaren- or één mogendheid alleen worden verkre- tegen vermaant: „Ziedaar nu uw laatste »n. Echter, overal en altijd waar wij. andere men vinden, die naar vrede en ontwape- ojg streven, zullen wij ons in hun gezel- shap bevinden en met hen trachten een Jachtbaarder, gezonder en waardiger, op- stag te vinden (toejuichingen). Tenslotte gaf de minister een toelichting tan de regeerlngsplannen, waarin hij o m. "de. dat verschillende leeningsvormen mo- pi's waren en dat men niet. in alle geval- JJ. gebonden was aan een rentevoet van ""e procent. Het debat. Na deze rede van Neville Chamberlain I -amen de aigemeene beschouwingen een I invang: Pethick Lawrence zeide, dat „dc labouroppositie tegen het ontwerp zal stemmen Bovendien heeft de minister geen woord over den Volkenbond en collectieve „-"weid. De voorgestelde leening is een ''.egsleenlng in vredestijd, oinclair sprak vervolgens namens de libe- I \e.0PPositie .IJ oefende critiek op zekere aspecten kans. zorgt, dat ge die goed gebruikt, pro beert vooral geen dingen te doen, waarvan ge weet, dat wij ze nooit zullen dulden!" Officieuze verschijnselen. Tot op dit moment bestaat er betreffende de nieuwe fase van het conflict tusschen het Derde Rijk en de Evangelische Kerk nog geen enkele officieele uitlating. Het ont breekt echter niet aan zekere officieuze ver schijnselen, welke de grootste aandacht ver dienen. De Duitsche kranten bevatten alle aan den kop der eerste pagina de vetge drukte verordening van Hitier en daaronder ten commentaar. Aangezien deze commen taar in alle bladen in precies dezelfde volg orde precies dezelfde punten behandelt, ligt het voor de hand, dat het „von allerhöch- ster Stelle" afkomstig is, met andere woor den in het Propaganda-ministerle werd ge decreteerd. Vier stellingen. De in genoemden commentaar geponeer de stellingen zijn deze: 1. In Duitschland heeft een enorme geestelijke omwenteling plaats gehad, waar bij de Kerk niet mee kon komen en dus achterop is gebleven. 2. Het zoogenaamde „kerkconflict" was een zaak van weinig beteekenis, waar het volk niet-begrijpend tegenover stond en dat een handjevol zeloten deels uit domheid en deels tot eigen eer en glorie opblies. 3. De wrijving op kerkelijk terrein was slechts een conflict in den verdraaiden ge- 4. De Duitsche Sfaat is zoo sterk, en het Duitsche volk is een zoodanige eenheid ge worden, dat men niets riskeert door het or- ganiseeren van een volksstemming. (Men zegt in dit verband niet letterlijk, maar suggereert nadruktè&ijk, dat de te kiezen Aigemeene Synode èr ondanks alles toch zal uitzien, zooals de regeering het gaarne heeft). De lezer houde ons ten goede, dat wij ermee volstaan, de vier hierboven genoem de punten mede te deelen en ze niet, zoo als onze Duitsche collega's, ijverig van wijdloopsche beschouwingen te voorzien. „Opnieuw toont de Staat op een wijze, welke onmogelijk valt weg te redeneeren, dat zijn rijk van déze wereld is en dat hij zich door niets van zijn standpunt laat af brengen, om de gewetensvrijheid van wie dan ook onaangetast te laten". Weinig vredelievende commentaar. Aldus het hoofdorgaan der nationaal- socialistische beweging. de „Völkische Beobachter". Het citaat men zal het toegeven ziet er niet ontmoedigend uit. Onmiddellijk daarop echter zet de schrijver zijn meening op deze minder vredelieve- vende wijze nader uiteen: „Het uur der Evangelische Kerk heeft geslagen. Het is haar zaak, of zij van deze groote gelegenheid ge bruik weet te maken. De Staat ver leent zijn laatsten hulpdienst door het uitschrijven van kerkelijke verkiezingen en door voorloopig de verschillende kerkelijke leidingen te erkennen". De medewerker van den „Völkischen Beobachter" bewijst daarenboven met de volgende woorden, dat ook hij de leerstel lingen aanhangt van de vele stroomingen, die zich in het Derde Rijk op het oogenblik bulten elk christelijk verband toch christe lijk willen noemen: .De Evarfgelische Kerk moet in dit hoogst belangrijke uur dit is de groote aigemeene verwachting de machtige ge schiedenis harer wording door en door be seffen, In Duitschland is een ieder er van doordrongen, dat haar ontstaan vierhon derd jaar geleden een keerpunt was in de Duitsche geschiedenis. De evangelische leer was het ontwaken van het „Deutschtum" tegen een toenemende vervreemding van het geestelijke en politieke leven. De he roïsche daad van den jongen Luther vond in heel het volk, hetwelk zich bij zijn roep voor heit eerst als zoodanig voelde, den weerklank, zonder welken een histo risch oogenblik spoorloos moet verdwijnen. Heden ten dage is het niet de taak der Evangelische Kerk, een vuur te ontsteken, want dit brandt reeds. Het is echter haar niet te onderschatten plicht zich in te lijven, zonder voorwaarde en zonder voor behoud bij het „weltanschauliche" front aller Duitschers". Rijksbisschop Miiller. De berichtgeving over Hitler's verorde ning, welke hier en daar gepaard gaat met een kort historisch overzicht van het con flict brengt het nieuws, dait Rijksbisschop Müller zijn functie reeds iang heeft ver loren, ook al is daarover nooit iets bekend gemaakt. Intusschen vernemen wij, dat hij binnenkort nog als Rijksbisschop zal on treden en wel in het overwegend Luther- sche stadje Qütersloh in Westfalen, waar De regeeringstroepen bij Madrid zijn tot een aanval overgegaan, doch het resultaat is nog zeer gering. Officieel wordt daar over gemeld: Op 7 Februari hebben de rechtschen een hevig offensief ontketend met het doel, de verbinding tusschen Madrid en Valencia af te snijden. Zij vertrokken van Pinto de Val de Moro en maakten zich meester van de strategische stelling Maranosa, waarna zij oprukten in de richting van San Mar tin de la Vega. De verraste regeeringstroe pen trokken terug, waarop inderhaast toe ezonden versterkingen het offensief tot staan brachten. Óp 10 Februari lag de brug van Arganda onder het mitrailleur- vuur der rechtschen, de druk in den sector van de Jarama werd duidelijker. Den 13en Februari werd Arganda gebombardeerd en Morota de Tajuna bedreigd, terwijl de rechtschen eveneens trachtten de verbin dingen van Madrid af te snijden langs Alcala de Henares. Op 14 en 15 Februari werd de slag voortgezet, maar de aanval was tot staan gebracht. De aanvallen der rechtschen in den sec tor van Quadakajara, Somosierra en het Escorlaal werden onmiddellijk na den aan- vang gestuit. Den lBden Februari gingen de regee ringstroepen tot den tegenaanval over. Zij sloegen krachtig de rechtschen terug, die op het front van de Jarama een open fiank boden. Op 17 Februari kondigde ge neraal Miaja den aanvang van het offen sief aan. Het is thans nog te vroeg om voor spellingen te doen omtrent de resul taten, waartoe dit regeeringsoffensief zal leiden, maar men kan in het licht stellen, dat de rechtschen veel man schappen hebben verloren, op zekere punten hebben moeten terugtrekken en de doeleinden, die zij zich gesteld hadden, niet hebben kunnen bereiken. De aanval werd voorbereid door een hevig artillerievuur op de stellingen der rechtschen en een spervuur op hun ver bindingslijnen. In samenwerking met de artillerie bombardeerden Ï2 bombarde mentsvliegtuigen van de regeering, be schermd door jachtvliegtuigen, de loopgra ven van de rechtschen. Later rukte de in fanterie op, beschermd door vechtwagens en gesteund door een welonderhouden mi- irailleurvuur. De troepen van Franco bo den hardnekkingen tegenstand en de strijd duurde twee uur; hierna toonden de recht schen teekenen van vermoeidheid, hun vuur werd minder, levendig en de aanval lende regeeringstroepen konden gemakke lijker de loopgraven bestormen. De mi trailleurnesten van de rechtschen werden door tanks onschadelijk gemaakt. Niettegenstaande dit offensief schijnen de rechtschen eveneens tot den aanval te zijn overgegaan. Althans meldt de Madri- leensche verdedigingsraad eveneens, dat de nationalisten gistermiddag hun aanvallen ten zuiden van de hoofdstad hernieuwd hebben. Tot driemaal toe ging de Duitsche infanterie, die in den sector Arganda ope reert, tot den aanval over; zij werden op alle punten teruggeslagen en leden aan zienlijke verliezen. Uit het kamp der rechtschen wordt slechts melding gemaakt van het afslaan van aanvallen der regeeringstroepen, na tuurlijk onder zware verliezen enz. Te middernacht hebben luchtstrijdkrach ten der rechtschen een overval op Madrid gepleegd, waarbij vooral de verkeersaders nabfj het centrum der stad bestookt wer den. In de buitenwijken werden verschei dene gebouwen getroffen, zoodat zij in, brand vlogen, o.m. het gebouw van den Pacifico. Volgens de eerste gegevens zijn elf personen gedood en zestig gewond. Het gebouw der Belgische ambassade is door een granaat der opstandelingen getroffen; de granaat kwam echter niet tot ontplof fing. Het Catalaansche bewind. De Catalaansche minister president, Companys, heeft aan de journalisten me degedeeld, dat de Catalaansche regeering zich in haar gisteren gehouden vergade ring bezig gehouden heeft met verschillen de vraagstukken betreffende de verdedi ging der binnenlandsche veiligheid. „Wij zullen, zeide hij, zoo spoedig mogelijk de maatregelen toepassen, die de toestand en de openbare meening dringend eischen. Het Catalaansche volk vraagt onderwor pen te worden aan een doeltreffender en krachtiger organisatie, om den oorlog te kunnen winnen. Het wil discipline, een staand leger, een eenhoofdig opperbevel en den godsvrede tusschen de partijen. Ieder dient zich dus aan de zijde der Catalaan sche regeering te scharen en haar beve len te gehoorzamen. Van haar kant zal de regeering krachtig optreden tegenover hen, die er zich tegen zullen verzetten." Bijeenkomst der socialistische Internationales. Besloten is, dat op 10 en 11 Maart a.s. te Londen een conferentie zal worden ge houden van alle socialistische Internatio nales. KANTONGERECHT DELFT. Een aanrijding. De auto-bestuurder H. uit Stompwijk had een aanrijding op zijn geweten, waar van mej. T. uit Stompwijk de dupe werd. Voor dit feit moest de chauffeur zich voor den Delftschen kantonrechter verant woorden. Verdachte bleek nogal hard te hebben gereden, een aanrijding met de auto van v. d. Akker was het gevolg. Door de botsing was de dame uit de auto ge slingerd en was verwond. Verdachte betoogde, dat hij maar 35 KM, had gereden, hetgeen noch de ambtenaar, noch de kantonrechter erg aannemelijk vonden. De ambtenaar van het O, M. vorderde f, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Na pleidooi van mr. De Gidts uit Pljnaker, besloot de kantonrechter over 14 dagen schriftelijk vonnis te wijzen. werken zacht en zeker DOOS 60CT 6691 (Inffez. Med.) ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. De 22-Jarlge koopman T, S. uit Bode graven, heeft te Gouda op de Oostkade den houtbewerker T. Bresser zoodanig aange reden, dat deze man vrij ernstig werd ver wond. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld had hij 'zich voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van twee maanden. DE GOOISCHE MEINEEDZAAK. 'Wutregeeringsontwerp. Hij betuigde zijn tegen het Derde Rijk. dachtengang van buitenlandsche „hitsers" een geestverwant schoolhoofd een lokaal voor hem beschikbaar stelt. Een jaar gevangenisstraf gecischt. In den avond van den tweeden Juli 1936 heeft een iachtopziener onder Huizen een hond doodgeschoten. Hii gaf als reden op uit zelf verdediging te hebben gehandeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Ter terechtzitting zi1n twee getuigen a decharge, D, en J V., gearresteerd onder verdenking van meineed, omdat zil in strlid met andere getuigenverklaringen ten eerste beweerden, dat de hond den jacht opziener had aangevallen en ten tweede ontkenden dat de iachtopziener, ten be wijze van ziln zelfverdediging, na ziin schot aan ce eigenaresse van den hond zijn bloote been heeft laten zien en ten derde beweer den. schuim op den bek van den hond te hebben gezien. Onder (te getuigen was een dierenarts uit Hilversum die van meening was dat het gebit van den hond uitstekend was. zoodat, als het dier inderdaad gebeten zou hebben, de wond aanzienlijk zou zijn ge- Wat het bloote been betreft dat de jachtopziener zou getoond hebben, heersch- te geen eenstemmigheid onder de getuigen. Een arts uit Hilversum heeft den derden Juli een kleine schaafwond aan de linker kuit van den jachtopziener behandeld, waarvan deze getuige niet weet. hoe zti is ontstaan. Een verpleegster verklaarde het zelfde. Schuim op den bek van den hond heeft geen der getuigen gezien. De officier van justitie, mr. B. Kist. con stateerde dat de jachtopziener den hond in eendze oogenblikken tiids heeft afge maakt. zoodat hii zijn revolver gereed moet hebben gehouden. Van noodweer is geen sprake geweest. Ook de verklaringen van de verdachten omtrent het vertoonen van het been achtte de officier valsch. Hit eischte een jaar gevangenisstraf. Mr Endt. de verdediger van de verdach ten. achtte opzettelijk meineed niet be wezen en vroeg onmlddelliike invrijheid stelling. De rechtbank weigerde de onmiddellijke invrijheidstelling Uitspraak 3 Maart. HAARLEMSCHE KANTONGERECHT. Voor den kantonrechter te Haarlem stond terecht J. H. S„ uit Hillegom. wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij in de Groote Houtstraat te Haarlem. 1 uur met zijn auto heeft geparkeerd, de politieverordening staat slechts een half uur toe. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 5 subs. 2 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van f. 3 subs. 2 d. hechtenis. JUBILEUM DER MIDDELB. KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER. Op Donderdag 16 September a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer door wijlen Z. K. H. Prins Hendrik op plechtige wijze werd geopend. Omstreeks duizend leerlingen hebben in den loop der Jaren het einddiploma der school, welke is voortgekomen uit de Indi sche klasse van de voormalige rijksland- botiwschool te Wageningen, verworven en in de overzeesche gewesten hun bestem ming gevonden. Het ligt in de bedoeling het vijf en twin tigjarig bestaan te herdenken door het aan brengen van een gedenkplaat in het school gebouw en door de stichting van een fonds, waaruit ten behoeve van de M. K. L. S. en de vervolgcursussen (koloniale snikereursus, cursus voor meerjarige cultures en tabaks- oursus) bijzondere uitgeven kunnen worden bestreden. Tevens bestaat het voornemen een gedenkboek samen te stellen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13