e BINNENLAND Korting op Indische pensioenen goedgekeurd De Staatkundig Gereformeerde Partij rfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 Februari 1937 Derde Blad No. 23588 GAAT U VERHUIZEN! „IDECO" Een amendement De Geer aangenomen Algemeene vergadering te Utrecht Prinselijk paar te Zeil am See. Hartelijke begroeting door H.M. dc Koningin. voor de toekomst, een les, die leert, hoe gevaarlijk het is particuliere orga nisaties in de overheidsbemoeiing in te schakelen, zonder aanstonds die orga nisaties aan een zeggenschap en een controle van de regeering te onder werpen, welke haar binnen de perken kunnen houden van hetgeen het al gemeen belang eischt en toelaat. Verblijf te Mitterzell. H.KJH. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gisteravond om zes uur uit Ween en tc Zeil am See aange komen, waar H.IVI. de Koningin in hotel „Excelsior" verblijft. Het weerzien tus- schen het jonge vorstelijke echtpaar en zijn Koninklijke moeder was zeer har telijk. In intiemen kring gebruikten dc hooge gasten het souper in de kamers van H.M. de Koningin. Om half negen zette het jonge paar de reis voort naar Mitterzell, dat een uur rijdens ten Westen van Zeil am See ligt. Hier staat een oud kasteel, dat tegenwoordig is ingericht als pension voor voorname buitenlandsche gasten. Sedert eenige dagen zijn hier kamers voor de vorstelijke jonggehuwden m gereedheid gehouden. Dit pension staat onder leiding van frau Toni Ott, een bekende figuur in de Oostenrijksche hotelwereld. In haar jeugd was zij een speelgenoote van den lateren keizer Karei I van Oostenrijk. Samen speelden zij in het park van het paleis „Augarten" te Weenen, dat aan de moeder van den jongen Aarts hertog toebehoorde. In latere jaren is dit paleis bewoond door mr. A. R. Zimmermann, toen hij Volkenbonds commissaris voor Oostenrijk was. Koningin Wilhelmina begaf zich bij het vertrek met de jonggehuwden naar beneden en onderhield zich nog met Haar kinderen, toen dezen in de auto plaats namen. Toen de wagen wegreed wuifde Zij hen nog lang na. Omstreeks tien uur kwam het prin selijk echtpaar weibehouden op het slot Mitterzell aan, en begaf zich terstond naar de voor de vorstelijke gasten ge reserveerde vertrekken. Critiek op de crisis-varkenscentrale. Onwettige beschikking pver gelden. De commissie voor de rijksuitgaven be handelt in haar rapport het verslag van Algemeene Rekenkamer betreffende de handelingen der crisisvarkenscentrale. Deze centrale besteedde belangrijke be dragen aan propaganda, voornamelijk in het buitenland; de desbetreffende uitga ven werden als geheim aangemerkt. Toen Rekenkamer daartegen bezwaar maak- werd aan den crisisdienst opgedragen een onderzoek in te stellen. Het rapport, waartoe dat onderzoek leidde, bevatte tal van opmerkingen, o.a. wijzende op een ge brekkige administratie en op het- ontbreken van bewijsstukken. Kort nadat de opdracht tot het hierbedoelde onderzoek was gege ven. hief de veehouderijcentrale. in wel ke <k crisisvarkenscentrale inmiddels was opgelost het propagandafonds. waarin In totaal f. 36.742 was gestort, op. Dc commissie meent, dat hier van een zeer onbevredigend verloop van zaken moet worden gesproken. Uiter aard zal in het gebeurde moeten wor den berust. Het zal echter noodig zijn er met ernst tegen te waken, dat een toestand als de hier besprokene op nieuw zal kunnen ontstaan. In de tweede plaats meent de commissie biet tc mogen nalaten nog eens de feiten herinnering te brengen, waarvan de «ekenkamer op de bladzijden 22 en 23 van haar verslag onder het kantschrift „onwet- j*® beschikking over gelden door gewes- *®hjke varkenscentrale" gewaagt. Aan handelingen van dezen aard hebben Jch niet minder dan acht gewestelijke varkensorganisaties schuldig gemaakt. E®n harer keerde uit de opbrengst van oormerken en van vergunningen tot huis- «achting sommen tot een gezamenlijk be- ovag van f. 10.000 uit aan drie vereenigin- 6en van landbouwers „uit hoofde van de Medewerking, verleend bij de uitvoering van crisismaatregelen" en bovendien f 5000 aan een boeren- en tuindersbond „ter vor- Mmg van een fonds voor bevordering van oen varkenshandelEen andere der be doelde organisaties zonderde een bedrag Jan ruim f. 18.000 af voor de oprichting jan een stichting ter bevordering van de arkenshouderij en varkensfokkerij. Wel *as deze laatste beschikking door den Mi ester vernietigd, doch de betrokken or ganisatie ontkende de rechtsgeldigheid an s minister's besluit met een beroep op '®ar juridische positie op het tijdstip, ^°P zij de genoemde beschikking nam. tekenkamer teekent bij het relaas n vet gebeurde aan, dat, ook naar de •eening van den landsadvocaat, de gel- jen. waarover op deze wijze onwettig is gehikt, als verloren moeten worden be- ^nouwd. De commissie kan uiteraard niet W«S t*oen ^an zicl1 kij de berustende kenv^' lensl°tte door regeering en Re- aanshJiter n(XKi8edwon^€n aangenomen, ZÜ weet, dat onder de huidige bepa- jmgen een herhaling van het gebeurde niet meer kan voorkomen. Zij heeft niettemin gemeend op deze ernstige eiten nog eens de aandacht te moe- Q Vestigen, omdat zij een les vormen Commandant Veldleger. Eervol ontslag gevraagd. Jhr. W. Röell. Wij vernemen dat het thans vast staat, dat de commandant van het veldleger luitenant-generaal jhr. W. Röell. als zoodanig tegen 1 April eer vol ontslag heeft gevraagd aan H.M. de Koningin. Zijn wij wel ingelicht aldus het Vad. dan zal hij worden opgevolgd als commandant van het veldleger door gcneraal-majoor der infanterie J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, comman dant van de vierde divisie te Amers foort. Deze zal dan als commandant van de vierde divisie worden opgevolgd door den kolonel van den Gencralen Staf P. W. Best, commandant van de Luchtvaart-afdeeling. HET SCHILDERIJ VAN HET HUWELIJK VAN DE PRINSES Nog eenige bijzonderheden. Wii hebben reeds melding gemaakt al dus het Vad. van de opdracht, die de Haagsche schilder. Piet van der Hem heeft ontvangen, om een schilderij te vervaar digen van de huwelijksinzegening van Prin ses Juliana en Prins Bernhard in de St. Jacokskerk te Den Haag op 7 Januari j.l. De schilder heeft, nog eenige bijzonder heden over dit werk medegedeeld. Hij is op het oogenblik reeds met de voorberei dingen bezig; hij is reeds in de kerk ge weest om de situatie daar ter plaatse nog nader te aanschouwen en ook heeft hij in het Paleis reeds de stoelen bekeken, waarop het bruidspaar in de kerk gezeten was. De schilder moet uiteraard fragmentarisch te werk gaan met het weer construeeren van de plechtigheid. Hli heeft echter niet de bedoeling er een kükprent van te maken, maar wel degelijk den nadruk te leggen op het picturale: dit in tegenstellingen met vroegere schilderijen van dergelijke ge beurtenissen. zooals die b.v door Pieneman gemaakt zlin van den slag bij Waterloo en de kroning van Koning Willem II. Vanzelf sprekend zullen op het schilderij de hoofd personen. het Bruidspaar en de naaste familieleden te zien zijn evenals b.v. ds. Weiter. Tijdelijk extra-invoerrecht in Indië op 2 pet. bepaald. NAGEDACHTENIS GEËERD VAN PROF. DR. HUGO DE VRIES. De tuin van den Hortus Botanicus te Amsterdam is gistermorgen in den stroo menden regen, het tooneel geweest van een korte, doch treffende plechtigheid, waarbij studenten eer hebben bewezen aan de nagedachtenis van prof. dr. Hugo de Vries Voor het front van de palmenkas is kort geleden een door den steenhouwer W. J. Jansen ontworpen en door hem in graniet uitgevoerd eenvoudig monument is ge plaatst. waarop de plaquette met de beeltenis van prof. De Vries is aangebracht, welke plaquette prof. Th. J. Stomps, die haar door wijlen den beeldhouwer Eduard ■Tacobs had doen vervaardigen, op 8 Januari 1935 enkele maanden vóór het over lijden van prof. De Vries bij zijn recto rale rede aan de stad ten geschenke had aangeboden. In tegenwoordigheid van prof. Stomps verzamelde zich te ruim tien uur 'n groote groep studenten, voor het meerendeel leden van het biologen dispuut Congo, voor het eenvoudige monument. De voorzitter, de heer D. Mulder, hield een korte rede, waarin hij deed uitkomen dat men tot de idee van deze plechtigheid gekomen was, omdat prof. De Vries van daag vóór 89 jaar is geboren. Nadat op verzoek van den heer Mulder een damesstudente een tuil bloemen aan den voet van het monument had neerge legd, dankte prof. Stomps voor het aan zijn grooten voorganger gebracht eerbetoon. Rede van ds. G. H. Kersten. In Tivoli te Utrecht is heden door de Staatkundige Gereformeerde Partij een al gemeene vergadering belegd. De openingsrede werd uitgesproken door ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer. Spr. begon te wijzen op de groote moeilijkheden, waarmede de partij te kampen heeft en wees op de groote gevaren, die van de zijde van Rome dreigen. Wil het Hervormde Nederland aan de opkomst van Rome niet medewerken, zoo zeide spr.. dan moet het onverwijld de A.R. en C.H. gelederen verlaten. Door het monster-verbond met Rome te sluiten hebben de z.g. Chr. partijen ge- meene zaak gemaakt met onzen aarts vijand. Niet alleen de coalitie, die Colijn weder wil herstellen, zal ons land verder felijk zijn, maar ook de coalitie Kuyper is ons land op de allerschrikkelijkste wijze verderfelijk geweest. Het land is bezaaid met Roomsche in stellingen, millioenen vloeien jaarlijks naar de kloosters. In het maatschappelijk leven Ons parlementair overzicht. De Regeering wil gelijk men weet het tijdelijke extra-uitvoerrecht in Neder- landsch-Indië op 2 bepalen. Maar: de Volksraad had uitgesproken, dat hij het liever op 4 wilde hebben. De heer Cramer had een motie voorge steld. om aan dien bij amendement uitge sproken wensch te voldoen, en de Regee ring uit te noodigen het recht op 4 te brengen. De Kamer heeft dit afgewezen. Met 55 tegen 28 stemmen is de motie verworpen. Er voor stemden de sociaal-democraten, de communisten, de vrijzinnig-democraten, de katholiek-democraat Arts en de socialist Duys. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. HERBEREKENING VAN DE INDISCHE PENSIOENEN. De tribunes krioelden van de Indische gepensionneerden Er zat daar voor een heel pensioen-bedrag bij elkaar Zij hoorden de Kamer eerst een aantal andere en kleinere ontwerpen aannemen, in één waarvan de Griffie een schrikkelijke fout had ontdekt, want er stond achter den naam der Koningin: „Prinses van Oranje- Nassau enz. enz.", terwijl er moest staan: „Prinses van Oranje-Nassau enz. enz. enz". De Kamer zette er daarom een enz. bij. zonder hoofdelijke stemming. Zij hoorden vervolgens de Kamer eenige tijd debattee- ren over een paar amendementen op het pensioen-ontwerp. Daarbij nam de Minister een amendement van den heer Rutgers van Rozenburg over, om een iets mildere be paling te maken voor de afgevloeide amb tenaren, benevens eenige amendementen van den heer Joekes, meer van redactio- neele dan van feitelijken aard, waardoor duidelijk tot uitdrukking werd gebracht, dat het ontwerp alleen de korting van pensioenen op het oog heeft, en dat het een tijdelijke maatregel is tot verlichting van de pensioenlast voor de Indische schatkist. Nog een derde amendement had mr. Joekes. Hij wilde namelijk de kapiteins pensioenen buiten de korting brengen, omdat die vroeger reeds in een ongunstige verhouding stonden tot de pensioenen, aan andere officiers-rangen verbonden. De Minister gaf toe. dat de kapiteins-pensioe nen in een eenigszins ongunstige positie staan, maar hij was toch huiverig om het amendement over te nemen, omdat hij de gevolgen er van moeilijk kon overzien. De heer Joekes bleef het billijk achten om de kapiteins van de nieuwe korting vrij te ondervindt de benarde middenstand den Roomschen druk maar al te zeer. Bij de verkiezingen zullen wij het Neder- landsche volk de vraag voorleggen of het mee wil werken aan net herstel van de Prot. Christelijke maatschappij. Ernstig waarschuwde spr. tegen het her stel der coalitie. Onder de coalitie toch heb ben we socialisme en communisme steeds zien groeien. Steeds meer gaat het den weg der revolutie op. De N.S.B. die in grond en wezen hei- densch is zal de godsdienst slechts duiden voor zoover de staat er belang bij heeft. Van de politiek Colijn is niets anders overgebleven dan een verkapt liberalisme, dat met Gods geboden geen rekening houdt. Een politiek, gebaseerd op den verheer lijking van den mensch Colijn moest wel op een teleurstelling uitloopen. Vervolgens besprak ds. Kersten, wat er van het programma der huidige regee ring terecht is gekomen. De resultaten zijn, dat de schuldenlast met vele millioenen is verzwaard, de lasten ondragelijk zijn. de werkloosheid groot bleef, de rechten van het volk aan banden zijn gelegd, de Roomsche ordening wordt doorgezet, de devaluatie kwam. het leven duurder werd en de dure verzekerings wetten gehandhaafd blevc-n. Na een vierjarig bewind van het tegen- woordige kabinet is slechts een verarmd, uitgeput, onder zware schuldenlasten ge bogen volk overgeschoten. Duizenden arme gezinnen hunkeren naar het voedsel dat door de reglementeering van de regeering werd vernietigd. Wij wenschen: terugkeer tot Gods Woord; verlichting van lasten en belastingen; op heffing der omzetbelasting; afschaffing der verzekeringswetten en zoo niet dan overname door openbare kassen van den last nu op de bedrijven gelegd: intrekking der erisiswetter.. opdat ieder bedrijf zijn vrijheid herkrijge; en geen Roomsche ordening die nog meer ons volk in de kluisters boeit. Door het plan Deterding is de geheele politiek Colijn veroordeeld. Wij wenschen ons Nederlandsche volk wakker te schudden, opdat het van de trouwelooze verzaking van den heiligen overheidsplieht terugkeere. Tenslotte deed spr. enkele mede- deelingen over de besprekingen met dr. Visscher. De door de S.G.P. zoo ge- wenschte samenwerking, aldus spr,, is helaas mislukt omdat prof. Visscher in art. 36 der geloofsbelijdenis wilde lezen „vrijheid van godsdienst". Dit kan de S.P.G. niet toestaan, wij wen schen te blijven bij de onverminkte belijdenis onzer vaderen, die geens zins vrijheid van godsdienst toelaat. In de middagvergadering werd deze rede besproken. De Geer. stellen, waarop de heeren van Dijk en Suring den Minister adviseerden, de zaak eens met de Indische Regeering te bespre ken. Hiertoe verklaarde de Minister zich bereid; valt er een voor de kapiteins gun stige beslissing, dan zal daaraan met terug werkende kracht uitvoering worden gege ven. Na deze toezegging: trok de heer Joekes zijn amendement in. Eindelijk was er nog een belangrijk amendement van den heer de Geer, hij wilde het wetsontwerp slechts laten gelden tot 1 Januari 1938. dus voor 8 maanden. Men weet: Oorspronkelijk zou het van kracht zijn tot 1940. maar de Minister had zich bereid verklaard het slechts tot 1939 te laten gelden. En nu stelde mr. de Geer voor: 1938. Zijn hoofdmotief voor dit voorstel was om te voorkomen, dat de oud-gepen- sionneerden (van voor 1933) het slachtoffer zouden worden van een eventueele verwerping van het ontwerp. Immers, het ontwerp bevat voor die gepensionneerden een verbetering; werd het ontwerp afgestemd, dan ver viel die verbetering; werd het amende ment en als gevolg daarvan het ont werp aangenomen, dan zou die verbe tering blijven, omdat zij het blijvende element in het wetsontwerp vormde, want alleen de korting is lijdelijk. De heer Ter Laan echter verklaarde in ieder geval tegen het ontwerp gekant te zullen blijven, omdat het meerendeel der gepensionneerden er door achteruit gaat en mr. Joekes kwam er tegen op. dat de Minister de herberekening vastkoppelt aan de verbetering voor de vroeger-gepension- neerden; ook de heer Van Poll wees er op, dat de Regeering in een dwangpositie slond. De Minister deed daarop de verrassende mededeeling, dat hij 's middags voor de Kamer was gekomen met de bedoeling, om zelf de wijziging a-n te brengen, welke het amendement-De Geer beoogde. En: hij deed de positieve toezegging, dat, bij aanneming van het ontwerp (wan neer de termijn op 1 Januari '38 werd gesteld) de verhoogde pensioenen zeer stellig van kracht zullen blijven. Het amendement-De Geer nam hij over. Uit de rest der discussie bleek, dat door dezen loop van zaken vele tegenstanders waren bekeerd, en in de korting geduren de 8 maanden zouden berusten ter wille van de blijvende verbetering van vele pen sioenen. De Kamer heeft toen het wetsont werp met 51 tegen 28 stemmen aange nomen. Tegen waren de sociaal-demo craten, de communisten, de katholie ken Suring, IJsselmuiden, Aalbersc, Steinmetz, Van Koeverden, Van Poll, de katholiek-democraat Arts en de so cialist Duys. INTERPELLATIERECHT ENZ. Een andere uitspraak betrof het inter pellatie-recht van den Volksraad. De betrokken commissie had (binnen ze kere grenzen) in gunstigen zin geconclu deerd. maar een amendement-Van Dijk, hetwelk zich tegen toekenning van het in terpellatie-recht verklaarde, werd met 42 tegen 34 stemmen aangenomen. Tegen, (dus vóór het interpellatie-recht) stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-de mocraten, de communisten, de christelijk- historischen Krijger. De Geer, Weitkamp en Bakker, en de katholieke democraat Arts. De Kamer heeft dus het recht van in terpellatie afgewezen. De wetsontwerpen inzake instelling van een Rubberfonds en inzake de 25-millioen- toelage, werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. INDISCHE BEGROOTING. Wat ae verdere behandeling der hoofd stukken van de Indische Begrooting be treft, slechts een kort woord. Bij de desbetreffende afdeeling hebben verschillende sprekers gepleit voor spoed met de sociale wetgeving en voor moder niseering van de rechtspraak. De Minister heeft nog eens in het licht gesteld, dat er op sociaal gebied al veel is gedaan, en dat zeeker ook in de naaste toekomst naar het bereikbare wordt gestreefd, maar de middelen zijn nog altijd beperkt. Na de afdeeling „Binnenlandsch Bestuur" is de Kamer blijven steken. Vandaag moet de behandeling der begrooting afloopen, want morgen begint het algemeen debat over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer. HAGENAAR. K. L M. WH LOCKHEED-VLIEGTUIGEN AANSCHAFFEN. Voor de binnenlandsche lijn. Naar wij vernemen voert de K. L. M. momenteel onderhandelingen met de Lockheed Aircraft Corp. over den eventueelen aankoop van Lockheed- vüegtuigen voor de binnenlandsche lijnen der K.L.M. en voor de mogelijke uitbreiding der vloot in West-Indië. De laatste vliegtuigen van de Lockheed Aircraft zijn de Lockheed Electra en de Super Electra. beide geheel metalen vlieg tuigen, zooals tegenwoordig aan bijna alle Amerikaansche vliegtuigen geleverd wor den. Deze toestellen, welke in Amerika reeds zeer veel in gebruik zijn. werden ge bouwd om de zgn. aansluitingslijnen van de Amerikaansche luchtvaartmijen te be vliegen. Het is dus begrijpelijk dat de K. L. M voor haar kleinere lijnen eveneens lol dit type zal overgaan, waar de Fokker- vliegtuigen waarmede de mij. in de afge- loopen jaren deze lijnen heeft onderhou- j 6658 WIJ VERZORGEN UW LICHTLEIDING. BREESTR. 121, Tel. 2862 (Ingez. Meel den, inmiddels bijna alle verkocht zijn, terwijl de D.C. II en D.C. IH-vliegtuigcn door hun motor-uitrusting pas tot een goed rendement kunnen komen op den ,angen afstand, waarbij de vliegtuigen op een hoogte van ten minste 2000 M. kun nen vliegen. De Lockheedvliegtuigen zijn in Europa leeds in gebruik bij de Poolsche lucht vaart-maatschappij Lot en bij de Swissair De mogelijkheid is groot, dat de be treffende vliegtuigen reeds dezen zomer aan de K.L.M. zullen worden geleverd, zoodat nog dit jaar daarmede diensten kunnen worden onderhouden. Hbld.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9