Vereeniging „Oud-Leiden" LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 Februari 1937 De jaariijksche ledenvergadering Verheugende toename van het ledental. Binnenland Hooldpijn, Kiespijn. Nieuws uit IJmuiden. Buitenland Antonesco naar Boekarest terug architect alhier, werd bereid gevonden, de leiding van deze werkzaamheden belang loos op zich te nemen, terwijl de Monu menten-Commissie van Zuid-Holland, het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland en eenige leden der Vereeniging een financieele bijdrage in de kosten ver leenden. Het aanvangen met de restauratie bleek echter gemakkelijker dan haar te vol tooien. Bij verwijdering van de cement- laag kwam een tudorboog van rooden steen met fijn geproflleerden kant te voorschijn. Evenwel bleek tevens, dat verschillende profielsteenen beschadigd en de zand- markt, van de verschillende huizen aan de Breestraat, de omgeving van het Waagge bouw, het Kort Rapenburg met de Paar- densteeg. het vroegere Levendaal, het Utrechtsche Veer met de trekschuit naar Utrecht, enz. Prof. Knappert sprak tenslotte woorden van dank. Men verwijt ons nogal eens sen timentaliteit en overgevoeligheid als wij opkomen voor het behoud van het oude, maar als we ook dezen avond weer gezien hebben 't schoons, dat vaak onnoodig verdwenen is, dan meent spr. toch dat er veel nieuws is gekomen, dat lang niet zoo mooi is als het oude, dat verloren is gegaan. Spr. wekte tenslotte allen op erop te letten, dat geen onnoodige vernieling in de toe komst zal plaats hebben. In de bovenzaal der sociëteit „Amicitia" hield de Ver. „Oud-Leiden" onder voorzit terschap van prol. dr. L. Knappert gister avond haar Jaariijksche algemeene verga- dering:. In de plaats van den heer G. F. E. Kiers, steenen hoek blokken aan de eene zijde die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd i eXeneens beschadigd en aan de andere als bestuurslid gekozen de heer A. M. de 21.J.de verdwenen waren. Het zoeken naar Blauw, directeur van Gemeentewerken i k0Passende oude steenen, het bikken van Aan het zeer uitgebreide jaarverslag van seprofdeerde metselsteenen en het ver den secretaris, den heer A. Bleker Caarten vaardigen van de zandsteenen hoekblok- ontleenen wij allereerst, dat het ledental "en yergt thans eenigen tijd, doch ver in het afgeloopen jaar steeg van 206 tot v;acht mag worden, dat binnenkort met de 303! verdere restauratie kan worden voortge in het belang van een doeltreffender 6 aan. contact met de gemeenten in de omgeving Hoewel vermoed werd, dat op den onder van onze stad, werden in verschillende ;]t van den gevelsteen een opschrift was plaatsen correspondenten benoemd. aangebracht, was niet bekend wat dit in- Nu uit de dit jaar weder gehouden excur- e'c' Het opschrift is vooral van belang sies is gebleken, dat deze door de leden om de beteekenis van den gevelsteen te zeer op prijs worden gesteld, heeft het kunnen begrijpen. Wel was op het ge- bestuur besloten ln den vervolge in het meente-archief gebleken, dat het bij het voor- en najaar geregeld eenige excursies b°ortie gelegen huis na 12 Februari 1602 in onze stad en haar omgeving te organi- eigendom was van Pauls Jansz. ..vleys- Dr. Sp. Mannatos over „Dc schatten van seeren In verband hiermede werd in De- houwer", doch, zooals bekend, werd om- de heilige grot van Arkalochori". cember Ingesteld een commissie voor het Utreeks dezen tijd geen paarden vleesch ge- organisecren van deze excursies. De com- nuttigd, zoodat de gevelsteen nog geens missie zal zich tevens belasten met het zi'is was verklaard. Met het verwijderen inrichten van de t.z.t te houden tentoon- v&n de verflaag kwam tevens de oplossing stellingen. In de commissie hebben zitting te voorschijn. genomen mejuffrouw F. A. Ie Poole en de ,.In den steen bleek n.l. het volgende te heeren ir. H. van Oerle, N. J. Swlerstra, ziin gebeiteld: jhr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Ro LEIDSCH STUDENTENCORPS. Tot praeses van het Leidsch Studenten corps voor het studiejaar 1937/1938 ls gis teren gekozen jhr. E. W. de Jonge. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebr van Dam, Kerkstraat 9, Noord- wijk. Motor-, rijwielhandel. Overleden: Mede-eigenaar: P. G. van Dam, dd. 8 Mei 1936. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: ver koop van radio-artikelen, waschmachines, kinderwagens enz. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN, senthal en A. Bicker Caarten. Zat het bestuur bij den aanvang van het Jaar ln financieele zorgen, omdat de ge meente Leiden, in verband met haar finan- cleelen toestand, de tot nu toe toegekende en zoozeer gewaardeerde subsidie ten be hoeve van de uitgave van het Leidsch Jaarboekje, heeft ingehouden, in den loop van het jaar kwam hierin gelukkig verbe tering. deels door invoering van verschil lende bezuinigingen, maar vooral door de toename van het aantal leden. Het gere geld verschijnen van het Leidsche Jaar boekje is thans verzekerd. Voorts zij vermeld, dat bij wijze van proef de mogelijkheid ls geopend donateur der Vereeniging te worden a f. 7.50 en be gunstiger a f.2 per jaar; begunstigers ont vangen geen jaarboekje. Hoewel deze maat regel niet algemeen bekend is gemaakt wilt hier 1 6 ipaardi u verblyden het paert laet ons rijden 44 (os) den os is tyt gesla gen hy is vet hy cant niet langter?) drage. Het poortje zal dus toegang hebben ge geven tot een gemengd bedrijf van ver- huurinrichting van rijpaarden en slagerij. In het volgend verslag hoopt het bestuur melding te maken van de voltooide restau ratie. Bij het toenemen der werkzaamheden der Vereeniging werd de behoefte aan een eigen bestuurskamer grooter. Het verheugt het bestuur uitermate te kunnen mede- deelen. dat de burgemeester als regent \an het Brouckhovenhof de bulten ge bruik zijnde regentenkamer van dat hof als bestuurskamer ter beschikking van de gaf een 5-tal leden zich als donateur op. terwijl 10 begunstigers tot de Vereeniging ^"vemgmg heeft gesteld. Een woord van toetraden. 1 hartelljken dank aan mr. Van de Sande Het verslag maakt daarna uitvoerig Bakhuyzen is hier zeker op zijn plaats, melding van de gehouden excursies en f1? verschillende zijden ontving de Ver- voordrachten. eeniging ten behoeve van haar nieuwe Als steeds was het bestuur waakzaam bestuurskamer geschenken, terwijl ook ge- voor het behoud van het schoone in stad -denken van anderen agrd werden ont- en landschap. Wel ls waar onderging in het afgeloo pen jaar het stadsbeeld geen belangrijke wijzig:ingen. doch niettemin wordt toch ge leidelijk aan het oude, aantrekkelijke beeld onzer stad geknabbeld. Hier en daar sneu velde een trapgeveltje en vielen er fraaie boomen als offer van het verkeer (Pie terskerkgracht!) of om andere redenen. Verschillende malen werd geadresseerd; vaak met succes. Bij het bestuur is de gedachte opge komen of het mogelijk zou zijn 't poortje, dat vroeger diende als toegang tot het erf van den rector van de Latijnsche School op de Pieterskerkgracht en dat eenige jaren geleden met subsidie der Vereeni ging van het Rijks-Museum, te Amster dam. naar de Lakenhal is overgebracht, doch voor de opstelling waarvan nog geen geschikt terrein is gevonden, een plaats te geven in den tuin achter de perceelen Ra penburg Nr. 67 71. welke eerlang bij den Hortus zal worden getrokken. Na zich ter zake gewend te hebben tot Curatoren der Universiteit, mocht het bestuur bericht ontvangen, dat zij niet zullen nalaten dit voorstel, zoodra nadere plannen voor de indeeling van het terrein aan de orde zijn, ter sprake te brengen. Tijdens de restauratie van de Pieters kerk ls bij het af bikken van de binnenzijde van een der buitenmuren een warm rood getinte steen te voorschijn gekomen, die aan het interieur een aparte wijding geeft. Het bestuur heeft aan het Rijks bureau voor Monumentenzorg, onder wiens leiding de restauratie plaats heeft, mede gedeeld. dat, indien het handhaven van dezen steen niet in strijd is met de ge schiedkundige restauratie, gehoopt wordt, dat de muren niet worden gewit of ge kalkt. Reeds geruimen tijd verkeert de molen „De Valk" in ernstig verval. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur alles deed wat in zijn vermogen lag om den laatsten Leid- schen walmolen van verderen ondergang te behoeden. Moge het volgend jaarverslag een gunstig resultaat vermelden. Gebleken is. dat een gedeelte van Gra- venstein. n.l. de galerij aan het Gerecht in vrij hevige mate is verzwakt, waardoor foto's, zoodat de vereeniging op den duur een Het komend jaar wordt met vertrouwen ingegaan. Op 5 November a.s. hoopt het bestuur te herdenken het 35-jarlg bestaan der Vereeniging en wel door in samenwer king met de Leidsche Amateur Fotografen Vereeniging te organiseeren een fotowed strijd met een daaraan verbonden ten toonstelling van in 1936 en 1937 gemaakte fotografiën, ten einde aan te toonen welk een historische schoonheid er ln Leiden en omstreken thans nog te vinden ls. Voor den wedstrijd zijn reeds vele en fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Het be stuur hoopt met de te houden tentoon stelling aan te toonen, dat het gerecht vaardigd ls den strijd tot behoud van de historische schoonheid in stad en land schap in de komende jaren onverzwakt voort te zetten. Moge bij velen het besef levendig wor den. dat de historische schoonheid van stad en landschap niet alleen is een cultu reel bezit van het tegenwoordig geslacht, doch dat tevens op de generatie van heden de plicht rust, die schoonheid ongeschon den over te dragen aan het nageslacht. De voorzitter huldigde den heer Bicker Caarten voor het vele werk, dat door hem in het afgeloopen jaar ls verricht. Er is een nieuwe geest ln de vereeniging gevaren, al dus spr. en dit hebben wij grootendeels aan onzen nieuwen secretaris en aan een zijner helpers, die niet genoemd wenscht te wor den, te danken. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer E. W. Wichers Rollandet, bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f. 1216, de uitgaven f. 1045, zoodat er een ba tig saldo is van f. 171, waarbij echter reke ning dient te worden gehouden, dat in 1936 voor het laatst een subsidie van de gemeente is ontvangen van f. 250. Ook den penningmeester werd dank ge bracht voor het door hem gevoerd beheer. Bij de rondvraag drong prof. J. W. Muller er op aan, dat er foto's zouden worden ge nomen van stadsbeelden of van gebouwen, die staan te verdwijnen en dat deze foto's in het Leidsche Jaarboekje zullen worden opgenomen. De voorzitter zegde overweging toe. Reeds thans neemt de heer baron van Dedem deze Dr. Marinatos. de directeur van het Herakleion-museum te Kandia op Kreta sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden over de ontdekking en het onder ziin leiding plaatsgevonden onderzoek van de heilige grot van Arkalochori. In den bloeitijd der oud-Kretenslsche cultuur. 3000—1400 v. Chr. waren de grot ten od Kreta de voornaamste cultusplaat sen. De Grieksche schrijvers hebben ons in hun geschriften van ve'.e eeuwen later nog iets overgeleverd van den grooten roep van heiligheid die deze grotten uitstraal de Allerlei wonderen zouden volgens hen in deze grotten hebben plaats gevonden, en Inzonderheid de geboorte en de prille jeugd van den vader der Grieksche Goden. Zeus. zouden z'ch In één dezer grotten hebben afgespeeld. Van deze grotten ziin er in den loop der laatste laren reeds vele ontdekt en onder zocht. maar de nikste van alle was de teruggevonden grot bij het dorp Arkalo chori. Duizenden messen, zwaarden, dub- belbiilen (een op Kreta bijzonder in eere zllnd symbool i alsmede allerlei weigeschen ken werden bii die gelegenheid in de grot gevonden Inzonderhe'd ziin hieronder te vermelden twee dozijn gouden dubbe'e billen en eenige zilveren Naar de meening van den opgraver, den spreker van dezen avond, is het deze grot, die als de plaats van geboorte van Zeus ge golden heeft want de ligging ervan komt ook volkomen overeen met de oudere tra ditie voor ons bewaard in de geschriften van Hesiodes. Deze grot werd omstreeks 1500 v. Chr., wellicht ten gevolge van een catastroohale aardbeving verwoest Bii die gelegenheid viel de reusachtige steenen zoldering over den inhoud heen en bedolf al deze wei geschenken tot zij. aldus bewaard voor lateren roof e.d.. nu een belangrijke aan winst voor de wetenschap vormen. BEROEPEN. Naar de Ger. Kerk te Ter Aai- is beroepen de cand. tot den H. Dienst .Warner te Hardenberg. DE TOESTAND VAN DEN HEER K. KRUIZINGA. Naar wij vernemen ls de toestand van den heer K. Krulzlnga, raadslid der S.D. A.P te Oegstgeest, op wien door een der patiënten van „Endegeest" een aanval werd gepleegd, nog immer onveranderd. Het slachtoffer is sinds het gebeurde be wusteloos gebleven. WERVELWIND TE BERGH. Boven de gemeente Bergh stak gister avond om half acht plotseling een wer velwind op, vergezeld gaande van onweer en hagelbuien, waardoor eenige huizen werden beschadigd. In Beek (bij Bergh), waar de storm het hevigst woedde, werden verscheidene hui zen beschadigd. Van de woning van de familie Bosman werd het dak afgerukt. NEDERLANDSCH VERBOND VAN POLITIEK ONAFHANKELIJKEN. Te Amsterdam is opgericht het Neder- landsch verbond van politiek onafhanke- 1 ijken. De organisatie stelt zich naast de handhaving van den democratischen staats vorm, o.m. ten doel hervorming der sociale wetten, zoodanig dat deze ten bate komen, van alle economisch zwakken, onverschil lig of deze ai of niet in loondienst werk zaam zijn. Behalve personen kunnen ook vereenlgingen tot het verbond toetreden. Besloten is deel te nemen aan de ko mende verkiezingen der Tweede Kamer. scheuren en z.g. bulking is ontstaan, zóó, dat voor instorting wordt gevreesd. Her stel van de galerij is, naar het oordeel van het bestuur, geheel afgezien van den de- piorabelen toestand, waarin het historisch en architectonisch merkwaardige gebouw overigens verkeert, dan ook dringend ge- wenscht. Het bestuur heeft zich mitsdien veroorloofd zich ter zake tot het gemeente bestuur te wenden met het dringend ver zoek de noodige maatregelen tot herstel van de galerij te nemen. Ten slotte een mededeeling betreffende het poortje tusschen de perceelen Stille- Rijn 14 en 15. Boven dit poortje, dat wel iedere stad genoot zal kennen, zit een fraaie gevel- fraaie verzameling zal verwerven. Na behandeling der agenda vertoonde de heer A. P. A. Eskens een reeks lichbeelden van oude prenten, foto's enz. van Leiden. Er waren afbeeldingen uit de 17de eeuw, maar ook vele van honderd jaar en korter geleden, waaronder er vele waren, die bij de ouderen onder de vele aanwezigen vaak weemoedige gevoelens opwekten voor het vele schoons dat verloren is gegaan, Spr. vertoonde o.a. de zeer fraaie oude molens, waarvan de stad er vroeger elf heeft bezeten, een aantal dat later tot 8 werd teruggebracht; 35 jaar geleden waren er nog drie, terwijl er thans nog slechts l'/t over zijn, namelijk de molen De Valk en de half afgebroken molen De Stier. Naar spr. Maandagavond a.s. komt de heer Otto van Tussenbroek, oud-directeur van het Museum voor Kunstnijverheid, in het Leidsche Volkshuis spreken over: „Potten bakkerskunst, oud en nieuw". Behalve door lichtbeelden zal de voor dracht ook toegelicht worden door een kleine tentoonstelling van voorwerpen uit oude tijden en werk van moderne kunste naars. Demonstraties van bet werken op de draaischijf door den pottenbakker Gerrit de Blanken zal tevens een inzicht geven hoe een voorwerp uit de klei gevormd wordt. Heden opent de heer P. Erades in het perceel Diefsteeg no. 15 een zaak in radio, rijwielen en electrische anparaten. Zoowel van het een als van het ander verkoopt de heer Erades uitsluitend de betere mer ken en kwaliteiten. Behalve volledige toe steilen kan men er ook terecht voor onderdeden van radio-apparaten, schema's, lampen e.d. Aan den winkel is tevens een reparatie-inrichting verbonden, waar her stellingen op het geheele gebied van dit veelzijdige bedrijf vakkundig worden uit gevoerd. Voor dit laatste staat de veeljarige ervaring van den heer Erades borg. steen, voorstellende een paard en een os. meent te weten zal er tijdens de aanstaande Sinds menschenheugenis heeft het poortje begrootlngsdebatten gesproken worden over echter bedolven gezeten onder een laag een restauratie van den molen de Stier en cement, terwijl de gevelsteen met verf was over herstel van de wieken van den molen besmeurd. j de Valk. welke wieken thans niet meer Met toestemming van de eigenaren en kunnen draaien, met instemming van den Directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg heeft het bestuur besloten dit poortje we- Da meeste molens te Leiden zijn in de tweede helft der 19de eeuw gesloopt. Spr. bezit een uitgebreide verzameling der in zijn oorspronkelijken staat terug te afbeeldingen van „De Burght", van het brengen. Ons trouw lid, de heer H. J. Jesse, Stadhuis, van de omgeving van de Visoh- VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 Februari. Tarbot per KG. f. 1.30—0.84; Griet per kist van 50 KG. f.36—18: Tongen per KG. f 0 72—0.53; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 139; Middelschol per kist van 50 KG. f. 14—12; Zetschol per kist van 50 KG. f.21.50—17; Kleine Schol per kist van 50 KG f. 17.50—8; Bot per kist van 50 KG. f. 86.60; Schar per kist van 50 KG. f. 14.508; Tongschar per kist van 50 KG. f. 4623; Roggen per 20 stuks f. 1917.50: Vleeten per stuk f.41, Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 85; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2313; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 22 —14: Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 19—12.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 16—8.50; Kabeljauw par kist van 125 KG. f. 38—15; Gullen per kist van 50 KG. f. 155.50; Lengen per stuk f. 2.10—1.40. Heilbot per KG. f. 0.86—0.44; Wijting per kist van 50 KG. f. 8.505.30; Koolvisch per stuk f. 0.950.07; Makreel per kist van 50 KG. f 13.508. Aangevoerd 90 kisten versche haring. Prijzen van f. 66.50 per kist. Aangekomen 193 stoomtrawlers: IJM. 417 met f. 2770; IJM. 60 met f. 2840; IJM. 26 met f.4710; IJM. 491 met f 2400; IJM 64 met f.1950; IJM. 179 met f.1880 IJM. 50 met f 2170; LJM. 78 met f.2700: IJM. 19 met f.4250, IJM. 31 met f4110; IJM. 6 met f. 4930; IJM. 70 met f. 1450; IJM. 106 met f. 1540. OP EEN RIJDENDE AUTO GEKLOMMEN. Dertien-jarige knaap te Amsterdam zeer ernstig gewond. Een dertienjarige jongen is vanmorgen te Amsterdam het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. De knaap was achter op een rijdende personenauto ge klommen, welke op den hoek van de Jan Evertsenstraat en de Witte de Wibhstraat zoo'n vaart had dat de jongen zich niet meer kon vasthouden en zloh liet vallen. Daarbij kwam hij zoo ernstig terecht dat hij bewusteloos bleef liggen. De Geneesk. Dienst heeft hem naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar hij in zeer ernstl- gen toestand hij had o.a.-een schedel breuk opgéloopen is opgenomen. ONDER EEN AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Hedenmorgen te halfelf is een arbeider, werkzaam bij den aanleg van het rijwiel pad tussohen Alkmaar en Den Helder langs den rijksweg, de 31-jarige D. Spaans uit Sint Maartensdijk, van een rijdende vracht auto gesprongen en door de gladheid van den weg eronder terecht gekomen. Het slachtoffer kreeg den zwaar geladen wagen over het lichaam en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Den chauffeur van de vrachtauto treft geenerlei schuld. pijnen te verdrijven is 'n Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist 6634 (Ingez. Med.) En in 7 loggers: KW. 75 met f,720; KW. 59 met f.800; KW. 52 met f.580; KW. 159 met f.1490; KW. 78 met f.1170; KW. 114 met f.810: KW. 104 met f. 720. (Van onzen correspondent). Naar Zee. De stoomtrawler Johanna IJM. 107. aan boord waarvan dezer dagen een binnen brandje heeft gewoed, is uit de Haring haven gehaald en zal voor de visscherij worden klaargemaakt. Poover resultaat der beugvisscherij. Konden de beugers verleden jaar nog wel eens reizen maken van f. 1000 of meer. dit Jaar zijn de resultaten wel heel poover. De VL. 195. die van de drie in de vaart zijnde beugers het laatst aan den afslag was, be- somde slechts f. 90. Het merkwaardige is, dat de trawlers de laatste dagen wel schelvisch vingen. De visscherij in de Moray Firth. Eenige IJmuidensche trawlers hebben reeds geprobeerd, in de voor de Engelsche trawlers verboden vischgronden van de Moray Firth kabeljauw te vangen. Tot nu toe was het resultaat zeer slecht doch gis teren was de Timor aan den afslag met de eerste goede vangst, bestaande uit c.a. 2000 stuks kabeljauw. Verwachte schepen. Verwacht voor de Donderdagmarkt: Henrlette Jaccba IJM. 190. vangst: 20 m. gul, 15 m. wijting, 15 m tarbot, 15 m. platvlsch. Totaal 65 manden benevens 1500 stuks ijskabeljauw, 700 stuks stijve kabel jauw. Utrecht, IJM. 73, vangst: 131 m. schel visch, 160 m. braadschelvisch. 20 m. gul, 20 m. wijting. 50 m. radio: 35 manden kool visch. Totaal 415 manden. HET STEIGERONGEVAL TE DEN HAAG. Omtrent het steigerongeval in het ij aanbouw zijnde Boschbad aan de Ajrralia van Solmsstraat te Den Haag, vernemtn wij nog, dat de hangstelltng uit drie dee- len was samengesteld, welke elk aan vier haken waren opgehangen. De breuk van een der haken in het middenstuk was oor zaak, dat de planken van ongeveer twee derde gedeelte van de stelling gingen glij. den en met de zes werklieden neerstortten, CONSUMPTIE-I JSBEREIDERS- CONGRES. Het door den Ned. Bond van consump. tle-ijsbereiders georganiseerde congres.dat heden in „Amicitia" te Den Haag werd gehouden, werd bijgewoond o.a. door de heeren dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, en T. L, van der Leeuw, directeur van het bureau van'den Kon. Ned. Mid- denstandbond. De voorzitter, de heer N. Weij, uit Dor drecht, wees in zijn openingswoord op de behoefte om tot betere bedrijfstoestanden te geraken. Door samenwerking en goede voorlichting kan veel worden bereikt. De heer A. Swaan, chef van den voor lichtingsdienst van den Kon. Ned. Mid denstandsbond, hield een prae-advies over de wenscheüjkheld van een wettelijke re geling van den markt- en straatverkoop van consumptieijs. In verband met het begrafenis incident. Nlet-offlcieel wordt gemeld, dat men Antonesco dringend verzocht heeft uit Athene naar Boekarest terug te keeren. Zooals men weet. woont Antonesco od het oogenbltk in Athene de conferentie bij van den Balkanbond. Naar men meent te weten, staat dit ver zoek om terugkeer in verband met de recente incidenten, op grond waarvan men de Dultsche en Itallaansdhe gezanten be schuldigt van inmenging in Roemeense!» blnnenlandsche aangelegenheden. DE GRIEPEPIDEMIE IN EUROPA Volgens de statistieken der gezondheid afdeeling van den Volkenbond heeft a griepepidemie in Engeland de grootse sterfte ten gevolge gehad. Daar zijn onge veer 4.000.000 griepgevallen voorgekomen in 122 groote steden bedroeg de sterile omstreeks Nieuwjaar 17 op 1.000 inwonen te Londen zelfs 22.1 per 1000 inwoners. De meeste sterfgevallen kwamen voor bij men schen op ouderen leeftijd. Er is reden om aan te nemen, (lat een lichte griepepidemie in Zwitserland, die In hoofdzaak beperkt ls gebleven tot tou ristenplaatsen in de bergen en de stad Genève, veroorzaakt is door het bezoek van Engelschen. In Dultschland heeft de griep ln de groote steden ernstig geheerscht. hoewel de ziekte niet vergeleken kan worden met de epidemie van 1918/1919. ZWENDELPARTIJ IN DEVIEZEN ONTDEKT. Men is hier te Warschau een uitgebreide zwendelpartlj in deviezen op het spoor ge komen en heeft een ambtenaar van een groot financieel bureau ln hechtenis geno men. Hij zou door zijn praktijken in korten tijd ongeveer 250.000 zloty verdiend heb ben. Niet minder dan vijftien handels firma's zijn bij deze deviezenaffalre be trokken. DE STRIJD OM MADRID. Een speciale correspondent van Havas meldt: De krijgsverrichtingen in den sec tor van de Jarama zijn gisteren van beide zijden hardnekkig voortgezet. Vooral tus schen Arganda en Tajuna was de strijd fel De regeeringstroepen bezetten hier stollingen in de olijvenkweekerijen, die gemakkelijk te verdedigen zijn. De recht- schen kunnen hier slechts voetje voor voetje vorderen en moeten het terrein meter na meter veroveren. De nationalis ten hebben echter met hulp van de lucht strijdkrachten, die de olljvenkweekerijeu met pakken handgranaten bestookten, be langrijke vorderingten gemaakt en den nilitietroepen groote verliezen toegebraent Gisteren hebben heele groepen buitenlan ders, die bij de militietroepen dienst deden zich overgegeven. GOERING OP JACHT IN POLEN. Op doorreis te Warschau vertoefde Goe- ring in de Duitsche ambassade. Hij heelt zijn naam gezet in het audiëntieboek van den president der republiek en heeft een bezoek gebracht aan maarschalk Smigb" Rydz, minister-president Skladkowsk) en den vice-minister van buitenlandsche zaten Szembek. Deze laatste bood een lunch aam Gisteravond is Goering na een receptie de Duitsche ambassade naar Bialowieza ver trokken, om deel te nemen aan een jacn partij met den president. Goering wordt scherp door de politie K Het is niet zeker, dat Beek vóór het eindj van het bezoek van Goering reeds uit Mcn^ Carlo, waar hij vacantie houdt, naar zal terugkeeren. Van officieuze zijde degedeeld. dat Beek een dejeuner heelt gericht ter eere van Eden, die. 2003 weet. eveneens te Monte Carlo verw» Beide ministers hebben zich langdurig gehouden met de internationale kwesu» Eden keert Zondag naar Londen teru* 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2