BINNENLAND JJsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 Februari 1937 Derde Biad No. 23587 Er InstanUne Nieuwe tHesaurier-generaal van financiën. Benoeming van den heer B. Jl 'de Leeuw. De heer B. J. de Leeuw. Bij Koninklijk besluit van 10 Februari 1937 is benoemd tot thesaurier-gene raal van de financiën de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van Financiën in Nederlandsch-Indië. thans waarne mend thesaurier-generaal. De heer B. J. de Leeuw werd 19 October 19.87 te Dinxperlo geboren. In 1921 werd hij voor den tijd van 3 jaar jaar Indlë uitgezonden als inspecteur van financiën 2de klasse. Na zijn terugkeer in 1925 hier te lande, werd de heer De Leeuw in 1927 benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen, waarna hij in 1930 weer naar Indië vertrok, fiians als thesaurier-generaal bij het de partement van financiën te Weltevreden. Met ingang van 16 Maart volgde zijn be- ming tot directeur van financiën bij dit departement, welke functie hij tot 1934 Heef bekleedcn, toen hem op zijn verzoek ten eervol ontslag werd verleend onder nkbetuiging voor de goede diensten door m in moeilijke omstandigheden aan den de bewezen. De heer De Leeuw is in Indlë voorzitter •eest van den Raad van Departements- fden en lid van de commissle^van blj- nd voor de Staatsspoor- en Tramwegen. Hij is ridder in de orde van den Neder- ndschen Leeuw en officier in de orde van Otanje-Nassau. DE GEDENKNAALD TE SOESTDIJK WORDT GERESTAUREERD. Naar wij vernemen zal de Rij ksgebouwen- éienst de gedenknaald, staande aan het einde van de Koningslaan te Soestdijk en opgericht in 1816 ter eere van den kroon prins Willem Frederik Lodewijk George, den lateren koning Willem II. uit dank baarheid van het Nederlandsohe volk voor rijn moed, beleid en trouw, betoond in den siag bij Quatre Bras in 1814, geheel laten restaureeren. De versierselen zullen opnieuw worden rprguld, de beide kanonnen en het hek werk worden opnieuw geschilderd, terwijl de oude hardsteenen gedenkplaten voor tover noodig, door nieuwe zullen worden vervangen. 1VEER EEN POLITIEKE PARTIJ. In een te Utrecht gehouden vergadering j» na een inleiding van het oud-Kamer- ,i. den heer Kolthek, besloten tot het op lichten van een partij, die den naam draagt „Vereeniging recht en vrijheid". In Groningen. Friesland en Amsterdam bestaan reeeds vereenigingen, die in boven- Senoemden geest werkzaam zijn. Zij sloten ach bij de gestichte partij als afdeelingen aan. De Groningsche vereeniging beschikt tteds ruim 5 jaar over een weekblad, dat oen naam draagt ..Recht en Vrijheid". De vereeniging heeft het blad nu aan de partij overgedragen. Tot leden van het partijbestuur werden gekozen de heeren H, Kolthek, journalist «Groningen, H. Lammerts. adj. commies '11 de posterijen te Groningen. A. Seven- «er, landbouwer te Wier (Fr.), S. Seven- he, technisch ambtenaar bij het rijks- 'andbouw-proefstation te Groningen ën de dcc M. A. Visser, hoofd eener openbare «hooi te Amsterdam. d De nieuwe party zal niet deelnemen aan ue a.s. Kamerverkiezingen. Autosnelweg van Arnhem naar Nijmegen. Tracé tusschen de beide bruggen vastgesteld. Naar wij vernemen ls door den mi nister van Waterstaat het plan voor den nieuwen autosnelweg, welke zal leiden van de nieuwe brug te Arnhem naar de nieuwe brug bij Nijmegen, vast gesteld. De weg zal over de geheele lengte gelegen zijn ten Oosten van de spoorlijn ArnhemNijmegen, zoodat hij nergens de spoorlijn zal kruisen. Voorts is gerekend op de mogelijkheid om het vliegveld te Eist aan dezen weg aan te sluiten. De weg is een onderd&l van het plan van autosnelwegen, zoodat venvacht mag worden, dat het profiel, dat voor deze wegen is vastgesteld, ook hier zal worden toegepast. Het is te hopen, dat de weg thans zoo spoedig mogelijk tot stand zal komen aangezien de bestaande weg tenge volge der nieuwe rivieroverbruggingen over belast is. Zooals destijds uit mededeelingen in de Kamerstukken is gebleken, kan veronder steld worden, dat de aanleg van den nieu wen autosnelweg ArnhemNijmegen even als van verschillende andere wegen gefi nancierd zal worden uit de tijdelijke ver hooging der benzinebelasting met een hal ven cent per liter ln verband met den versnelden bruggenbouw. VERGADERING VAN HET A.C.O.P. Afscheid van den heer S. N. Posthumus. Het comité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.i kwam te 's-Gravenhage in ver gadering bijeen. Het comité n^m afscheid van den heer S. N. Posthumus, die ln verband met zijn pensionneering, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, zijn bestuurswerk zaamheden ah bezoldigd voorzitter van den Bond van Nederlandsche onderwijzers en daarmee tevens als tweeden voorzitter van het A.C.O.P. heeft beëindigd De voor zitter van het comité, de heer L J. Bakker, wees er in een hartelijk speechje op, dat de heer Posthumus ruim tien jaar het A.C.O.P. met bekwaamheid, ijver en toe wijding heeft gediend. Ter herinnering aan de vriendschappelijke samenwerking bood hij hem namens het comité een barometer met inscriptie aan. De heer Posthumus verklaarde zeer ge troffen te zijn door de woorden van den voorzitter en de aanbieding van het ge schenk en hij sprak den wensch uit. dat het A.C.O.P. en zijn aangesloten bonden zich ln de- toekomst in steeds grooter bloei zullen mogen verheugen. Hierna werden uitvoerige besprekingen gevoerd over het voor de moderne arbei dersbeweging nog steeds bestaande organi satieverbod betreffende personeel, dat onder het departement van defensie ressorteert. Ten slotte werd besloten, op Vrijdag 19 Maart te Utrecht met vertegenwoordigers van bondsafdeelingen in de daarbij be trokken veertien gemeenten boven 40.000 inwoners een bijeenkomst te houden ter bespreking van een ontwerp-algemeen ambtenaren-reglement, dat in het centraal overleg van die gemeenten in voorloopigen eindtekst is vastgesteld. In deze bijeenkomst zal tevens worden beraadslaagd over de vraag, of het A.C.O.P. in dit overleg uit eindelijk zijn stem aan het reglement zal kunnen geven en daarna meewerken aan de invoering er van in bedoelde gemeenten. OUD-BURGEMEESTER SCHOENFELD OVERLEDEN. Gisteravond om zeven uur is te zijnen huize in de Langestraat te Winschoten plotseling overleden mr. H. I. Schoenfeld, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en oud-burgemeester van Win schoten. Dr. H. I. Lovink geen lid van de Tweede Kamer. eerste hulpposten roode kruis. De afdeeeling Wegen en Verkeer van den schrijft, dat het Roode Kruis thans v» hulpposten langs de hoofdwegen heeft jrPlaatst Deze posten werden in 1936 elke maanden gecontroleerd vanwege de Manische Afdeeling van den B.B.N. 'n tbtaal is door de posten in 1936 1001 «al hulp bij ongevallen verleend. Daarbij cpvu er 34 met doodelijken afloop; 967 «■allen betroffen lichte of zware verwon- dngen. Wet blijkt wel, dat de hulpposten van 6 vot nut zijn voor het motorisch verkeer ej den weg. Bij de meeste ongevallen waarbij een beroep op de hulpposten ,worden gedaan, waren motorrijtui- L," "brokken. Het Roode Kruis zal thans «gaan tot het plaatsen van nog 200 **1 langs de wegen. s' i fI" die dit menschlievend werk wil steSêen en een bÜdra8e wil beschikbaar Un Ln de onkosteni aan de vestiging «oe hulpposten verbonden, kan dit doen 11 01 to J a a M A J A .-1 A W J'C/vV A Vtteei lid te worden van de Nederlandsche Tüging „Het Roode Kruis". Naar wij vernemen heeft dr. H. J. Lovink, cud-buigsmeester van Alphen a. d. Rijn en sinds kort directeur der Nedarl. Heide- Maatschappij. aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie doen weten, dat hij voor de as. verkiezingen geen Kamercandlda- tour meer wenseht te aanvaarden. Het binnenvaartrecht opnieuw geregeld. Verschillende wijzigingen wetsontwerp. in het Averij-grosse weer opgenomen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot nieuwe wettelijke regeling van het binnenvaartrecht was het der regeering zeer aangenaam te vernemen, dat de vaste com missie voor privaat- en strafrecht van de indiening der onderhavige wetsontwerpen met instemming heeft kennis genomen. Het vooruitzicht, dat een nieuw bin nenvaartrecht spoedig zijn beslag krijgt is zeker toegenomen, doordien ook de commissie één algemeene transportwet noch noodzakelijk, noch wenschelijk acht, te meer wijl de commissie daar aan toevoegt, dat zjj de behoefte aan een spoedige totstandkoming van de voorgestelde regeling zoo groot oor deelt, dat een vertraging daarvan ern stiger bezwaren zou opleveren dan een tijdelijk verschil tusschen de bepa lingen omtrent het landvervoer en die voor de binnenvaart. Het is het streven der regeering zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ratifi catie der hierbij ter goedkeuring voorge dragen conventies van Genève betreffende aanvaring in de binnenscheepvaart en be treffende de teboekstelling van binnen schepen, de zakelijke rechten op die sche pen en andere daarmede samenhangende onderwerpen. Het is een gelukkige omstan digheid. dat de totstandkoming der ver dragen samenvalt met de overweging van de nieuwe nationale regeling. Niet alle argumenten, welke de commis sie aanvoert voor behoud van het instituut der averij-grosse in de wet. komen de re geering even sterk voor. Een sterk argument is evenwel, dat uit de kringen van belanghebbenden verschil lende stemmen zijn opgegaan oni het in stituut der averij-grosse niet over boord te zetten, maaar te blijven gebruiken tot ge meenschappelijk nut van schip en lading. Ook dezerzijds is ervaren, dat de wensch tot afschaffing minder algemeen is, dan aan vankelijk werd verondersteld. Het is dit ar gument, dat de regeering doet besluiten de averij-grosse alsnog in het wetsontwerp op te nemen en daarmede terug te keeren tot het aanvankelijke ontwerp der commissie- Molengraaff. Dit ontwerp kende dezelfde gevallen van gemeene averij, welke ook het voorloopig verslag aanbeveelt, te weten: werping, noodlossing en hulpverleening. Het gewijzigd ontwerp van wet sluit zich hierbij aan. Hypothcekakten. Aan den wensch der commissie, dat de verplichting om hetbewijs van het al dap niet bezwaard zijn' van het schip met hy potheek aan boord té hebben, niet zul gelden voor schepen, welke uitsluitend bin nenslands worden gebezigd, is tegemoet gekomen. Ingang van den vrachtprijs. Overweging van een bij art. 799 ge maakte opmerking heeft tot wijziging van dat artikel geleid. De gewijzigde bepaling komt hierop neer. dat de vrachtprijs ingaat op den dag volgende op dien, waarop het schip ter beschikking van den bevrachter is en deze daarvan in kennis is gesteld, tenzij de inlading op dien dag zelf is aan gevangen. als wanneer de vrachtprijs reeds op dien dag ingaat. Voorgesteld wordt thans, de aan sprakelijkheid van den vervoerder we gens schade, aan de met het schip vervoerde goederen overkomen, te be perken tot een bedrag, te berekenen naar een bij algemeenen matregel van bestuur vast te stellen maatstaf, welke verschillend kan zijn voor verschillende soorten schepen. De bepaling, dat de vervoerder zich mag ontdoen van goederen, welke ge vaar opleveren, is thans uitgebreid tot het geval, dat gevaar bestaat voor de opvarenden. Ter tegemoetkoming aan het bezwaar van eenige leden, dat men zich in het zelfde havengebied nu eens tot den kan tonrechter. dan weer tot den president dei- rechtbank moet wenden, is thans in de desbetreffende art. 825, 829, 833 ,834 en 836 uitsluitend de kantom-echter ais de be voegde autoriteit aangewezen. In overeenstemming met de beginselen, liiervoren bij art. 818 uiteengezet, wordt ook de vaststelling van den maatstaf, waar naar de maximum-aansprakelijkheid voor sleepbooten wordt berekend, toevertrouwd aan een algemeenen maatregel van be stuur, en ook hier wordt bepaald, dat die maatstaf verschillend kan zijn vo;r ver schillende typen van booten. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen en van een gewijzigd ont werp van wet. Droogmaking en indijking van den Noord-Oost-Polder. Binnenkort de aanbesteding te wachten. „nederlandsche illustratiepers". In de dezer dagen te Amsterdam gehou den jaarvergadering van de vereeniging „De Nederlandsche ülusti-atiepers", werd besloten tot het organiseeren van een groote persfototentoonstelling 1937. Mededeeiing werd gedaan van de tot stand gekomen overeenkomsten met de Nederlandsche ver eeniging van persfotografen en filmopera teurs. Plannen zijn in uitvoering voor de instelling van een centraal apparaat voor propaganda en organisatie der geïllus treerde pers in Nederland. Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. J. G. Strengholt (Periodieke Pers) voor zitter; E. de Lang (Het Vaderland) vice- voorzitter; A. E. Garf (Algemeen Handels blad); H. E. Temme (De Arbeiderspers); J. E. H. Becker (Vereenigde Foto-Bureaux) secr.-penn.; H. G. L Schimmelpenningh (Fotopersbureau); J. Lely (N.V. Polygoon); mr. dr. E. W. Catz, rechtsk. adv. De financiën der vereeniging geven alle redenen tot tevredenheid, Tjjf - -«St DE OPPERVLAKTE V.D. N.O.POLDER VERGELEKEN m. GEDEELTE v Z-H0LLAND 1RAVENHAGE .ZotUrmter 'JSSELMEER met N.O.POLDER Binnenkort, in ieder geval vóór hpt einde van deze maand, zal er op het Mi nisterie van Waterstaat wederom een be langrijke aanbesteding plaats hebben in zake de indijking en droogmaking van de Wieringermeer. In April van het vorige jaar werd een aanvang gemaakt met de voorbereiding van de uitvoering van den Noordooste lijken Polder. Na goedkeuring door den Minister van Waterstaat werd een bestek opgemaakt en aanbesteed en in Mei 1936 kon het voorbereidend werk begonnen worden: het graven van een werkhaven. het inrichten van opslagterreinen en het maken van een fundeeringsput met om- ringdam. Om eenigen indruk te krijgen van de beteekenis meer in het bijzonder van den Noordoostelijken polder, welke bij de bo venvermelde aanbesteding betrokken is, is het belangwekkend het oordeel te ver nemen van den directeur van het Bodem- kundig Instituut te Groninger), dr. D. J. Hissing, omtrent de gronden, welke hier verworven worden. „De gronden van den toekomstigen Noord-oostelijken polder maken een zeer gelijkmatigen indruk. Het is lang niet onmogelijk, dat zij tot de homo- geenste gronden van Nederland zullen behooren: deze gelijkmatigheid is een groot voordeeel voor de cultuur." „De groote middenmoot van dezen polder, bijna 60'/., wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28000 H.A. van niet al te zware kleigronden, rijk aan koolzure kalk en met voldoende humus, phosphorzuur en kali, om een langen tijd groote oogsten op te leveren. De rest van de polder bestaat uit rond 10.000 H.A. lichte zwavelgronden en rond 8000 H.A. goede zandige gronden, alle eveneens rijk aan koolzure kalk. Ons vergelijkingskaartje geeft een dui delijk beeld van de oppervlakte grond, welke gemoeid is met de droogmaking van dezen Noordoostelijken Polder, waarvan de eigenlijke werkzaamheden: het aanleggen van de meerdijken in aansluiting op het eiland Urk en op het vorige bestek, na de eerstdaags plaats hebbende aanbesteding, zullen kunnen aanvangen. NIEUWE CANDIDATEN DER A.-R. PARTI?. Geen algemeene instemming met de door het Centralen-Convent voorgedragen personen. Naar wij vernemen aldus de „Tel." staat thans definitief vast. dat de heeren mr. C. S. van Dobben de Bruyn. burge meester van Bodegraven, mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis en de heer P. Wielinga niet meer in de Tweede Kamer zullen terugkeeren. Ter aanvulling en uitbreiding der can- didatenlijst heeft 't Centralen-Convent der A.-R Partij voorgesteld de namen der vol gende heeren op die lijst te plaatsen: W. Wagenaar, administrateur op het departe ment van Financiën, J. Tjalma, burgemees ter van Hoogeveen, mr. G A. Diepenhorst te Zeist, H J. W. Meyerlink, oud-leeraar aan een Chr. Holl. kweekschool voor on derwijzers in Indië. te Arnhem. A. B. Roos- jen le Amsterdam en mr. J. Algera, amb tenaar ter provinciale griffie te Leeuwar den. Dit voorstel is niet met algemeene in stemming ontvangen, voornamelijk omdat eenige van deze candidaten in het geheel geen of slechts zeer weinig bekendheid ge nieten in den lande. OOK NOORWEGEN NEEMT DE UITNOODIGING AAN. Naar wij vernemen heeft de regeering van Noorwegen thans medegedeeld, dat zij de uitnocdiging om experts te zenden naar de samenkomst der Qslo-statên ih 'Haag, aanneemt. dat Instantine onmiddellijk het pijncentrum beïn vloedt en daarom zoo bovenmate pijnstillend werkt. (bayêr) v e Vr/ stilt en voorkomt pijnen! 6603 (Ingez. Med.) 7 distributie aan werkloozen en steun in natura. Adres van de drie Ned. Middenstandsbonden aan den minister van sociale zaken. De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben zich gewend tot den minis ter van sociale zaken in verband met diens aan de gemeentebesturen medegedeeld voornemen om de subsidieering in de kos ten van extra hulp aan werkloozen (klee ding, dekking en schoeisel), de z.g. steun- verleening b, ook voor het dienstjaar 1937 gedeeltelijk in natura te doen geschieden. De hoofdbesturen der drie bonden ver klaren van dit voornemen met groote be vreemding kennis te hebben genomen. Het is hun gebleken, dat het betreffende pers bericht in de kringen van den midden stand in het geheele land een even groote bevreemding heeft teweeg gebracht. Zij hopen, dat alsnog zal kunnen worden voorkomen, dat de steunverleening door het departement van sociale zaken steeds verder wordt geleid in een richting, die ook het kleinhandelsbedrijf hoe langer hoe meer .steunrijp" moet maken en die op den, vooral op het oogenblik in het be drijfsleven zoo gewenschten, geest van Vertrouwensvolle toekomstverwachting een totaal averechtschen invloed uitoefent. Het is hun bekend, dat in verschillende plaatsen in het verleden de inschakeling van den winkelstand bij de verstrekking van steun in natura is geschied op een wijze, die niet alleen strekte in het be lang van den winkelstand, maar evenzeer in het belang van de steunende organen en van de gesteunde personen. Gaarne stellen de drie Ned. Midden standsbonden hun op dit punt verkregen ervaring ten dienst» van den minister, ten einde mede te bevorderen dat in andere plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat, de insehaJceling van den winkelstand bij ondersteuning in natura op een speciale wijze tot stand wordt gebracht. Zij verzoeken den minister daartoe de wijze van besteding der voor de steun be schikbare gelden ten volle aan de ge meentebesturen te willen overlaten. DE ZEVENTIGSTE VERJAARDAG t VAN Ds. C. A. LINGBEEK. Herdenking te 's-Gravenhage. Vrienden en geestverwanten van den 70-jarige ds. C. A. Lingbeek, afgevaardigde van de Hervormd Gereformeerde Staats partij in de Tweede Kamer, waren gister avond in de aula van het Lyceum aan den Parkweg te 's-Gravenhage samengekomen, om den jarige op eenvoudige, doch onge dwongen wijze hun aanhankelijkheid te betuigen. Vooral de afdeeling Schevenin- gen van de H.G.S. was goed vertegenwoor digd. Daarnaast waren er ook afgevaar digden uit Loosduinen, Rijnsburg en Mon ster. Ds. Lingbeek, omgeven door zijn naaste vrienden, ds. H. E. Gravemeyer, uit Am sterdam, ds. K. H. E. Gravemeyer uit Den Haag. ds. B. Gijzel uit Amsterdam, ds. Lagermeijer uit Tuil en 't Waal, alsmede ds.' Boer uit Scheveningen en ds. Kromsigt uit Den Haag. had op het versierde podium plaats genomen toen eerstgenoemde, die de leiding van deze bijeenkomst had, woorden van welkom richtte tot de aan wezigen, inzonderheid tot den jubilaris, die met zooveel opgewektheid en strijdvaar digheid dezen dag heeft mogen beleven. Beurtelings spraken alle predikanten hartelijke woorden van waardeering voor de militante figuur uit het kerkelijk en politiek leven en zij allen wenschten hem nog vele jaren, waarin hij zijn krachten zal mogen aanwenden voor het doel, dat hij nastreeft. Na een korte pauze, waarin ververschin- gen werden aangeboden, heeft ds. Ling beek, op de hem eigen geestige wijze, de aanwezigen toegesproken, daarbij allen dankend, die hem veel grooter hebben ge maakt. dan hij is en zijn werk beter heb ben gezien en beoordeeld dan het was. Hij overzag in het kort zijn levensweg, welke naar zijn inzicht niet naar het parlement leidde, waarin hij ten slotte toch terecht is gekomen en zeide zich naar Paulus' woord slechts te willen beschouwen als het aarden vat, dat broos en breekbaar is, doch dat zoovele geestelijke schatten kan bevatten, wanneer het openstaat voor Gods Woord en Gebod. De samenkomst werd met gezang en ge bed door ds. K. H. E. Gravemeijer be sloten, waarna alle aanwezigen nog ge legenheid kregen den jarige persoonlijk de hand te drukken. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Oosterbeek is, naar het Hbld. meldt, 72 jaar oud overleden de heer T. H. Meijer, oud-directeur van de Hevea-fabrie ken. De heer Meijer was oorspronkelijk werkzaam te Hoogezand. Toen in 1916 het hoofdbedrijf van de Ver. Ned. Ruöber- fabriek werd overgebracht naar Hevea dorp, werd de heer Meijer directeur van de Hevea-fabrieken. Hij bleef deze functie tot 1927 bekleeden. Na zijn aftreden werd hij benoemd tot commissaris van de N.V., welke functie hij tot zijn dood waarnam. De gewone audiëntie van den minister if! sociale zaken zal morgen niet plaats

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9