STADSNIEUWS Prinselijk paar naar Zeil am See DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 No. 23587, HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN IJiie Jaargang dagblad voor leiden en omstreken Hedenmorgen uit Weenen vertrokken EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1» Franco per post Tf. 2:35 per 3 maanden portokosten* (voor binnenland f. 0.39 pes 3 mnd>' NED. CHRISTELIJKE VROUWENBOND. Te Zeil am See logeert H. M. de Koningin in hotel Excelsior (x). Hoogstwaarschijnlijk zal daar ook het Prinselijk Paar z'n intrek nemen. Met prachtig weer een warme zon scheen aan een vrijwel wolkenloozen hemel zijn H. K. H. Prinses luliana en Z. K. H. Prins Bernhard hedenmorgen om negen uur uit Weenen ver trokken. De wegen buiten Weenen, die eenige dagen geleden nog ten deele met ijs en sneeuw bedekt waren, zijn daarvan thans grootendeels bevrijd, zoodat de tocht naar Zeil am See heel wat gemakkelijker verloopen zal, dan dit bij een vroeger vertrek het geval zou zijn geweest. Het Prinselijk Paar vertrok met drie auto's. In de eerste auto hadden H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard plaats genomen. De Prins zat zelf achter het stuur. Voor het vertrek verklaarde het Prinselijk Paar nog, dat het over zijn bezoek aan Weenen uiterst tevreden is en dat het hoopt spoedig nog eens naar de Weensche hoofdstad te zullen kunnen terugkeeren. Voor het hotel was een groepje belangstellenden samengeko men om het vertrek gade te slaan. Vermoedelijk zullen de Prinses en de Prins niet voor vanmiddag laat in Zeil am See aankomen. Na de voorstelling van de „Fledermaus" van gisteravond, heeft het Prinselijk Paar nog een bezoek gebracht aan een restaurant, waar eenige Weensche liedjes voor de hooge gasten ten ge- hoore werden gebracht. COMITÉ TOT HUISVESTING VAN SPAANSCHE KINDEREN. Gedurende een half jaar wordt onderdak gezocht. Naar men ons mededeelt heeft zich hier ter stede een comité gevormd voor huisvesting van Spaansche kinderen. Het betreft hier kinderen uit alle deeien 'an Spanje, die verlaten zijn aangetroffen. Een groot deel dezer kinderen is naar Frankrijk overgebracht en wacht daar om over verschillende landen te worden ver deeld. De bedoeling is. dat de kinderen gedu rende zes maanden, uiterlijk een jaar in gezinsverband worden opgenomen en ver zorgd. Het landelijk comité is gevestigd te Am sterdam, terwijl zich reeds in de meeste Plaatsen van Nederland sub-comité's heb ben gevormd. Het comité te Leiden, bestaande uit: mevr. s. v. d. Sande Bakhuyzen-Gericke. eere-voorzitster, mevr. A. H. Bosman-v. d. Sluis, mevr. L. Burgersdijk-Eerdmans, mej. D. Coebergh. mevr. C. v. Eysinga-baronesse van Hogendorp, mevr. E. L. Heskes-van Bergen, mevr. H. M. A. van Hees-Land. ®evr. C. Idema-v. Gaasbeek, mevr. S. W. P Kern-Salomons, mevr. J. Kristensen- Heldring, mevr. A. J. Kroon-Blomhert, mevr. T. Meijers-Godschalk, mej. mr. C. L. B. W. van Overeem, mevr. M. C. van Oven van Doorn. mevr. H. van Traa-van der Burg en mevr. M. F. Wijntjes-Boekee, ver zoekt dringend hulp en medewerking van a'le inwoners van Leiden en Omstreken. Inlichtingen zullen gaarne verstrekken: mevr. M F Wijntjes-Boekee, Plantsoen go. 5, Leiden, Telefoon 385 an mevr. E. L. Heskes-v. Bergen. Rapenburg No. 11, Lel den, Telefoon 1362. DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1931. Voorstellen uit den Raad. Mevrouw BraggaarDe Does, stelt voor, de subsidie voor de vereeniging van uit zending en verpleging van kinderen in ge zondheids- en vacantie-koloniën niet te verlagen. De heer Groeneveld stelt voor: Het sub sidie aan de Teekenschool van de afdee- ling Leiden van den Nederlandschen Pro testantenbond niet te verlagen. En voorts: De Gemeenteraad besluit een maximum- vergoeding aan telefoongesprekken vast te stellen aVoor de gemeentelijke woningaanslui ting van de leden van het College van B. en W. ide gemeentesecretaris inbegrepen) op ten hoogste f. 20 per jaar. b. Voor alle overige gemeentelijke wo ningaansluitingen op ten hoogste f. 10 per jaar. Ir. Gratama spreekt over Nederlandsche bouwkunst. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond sprak gister avond ir. Gratama, architect te Amster dam, over „Het Nederlandsche karakter in onze beeldende kunst". De samenkomst, welke in den foyer van „Den Burcht" werd gehouden en goed be zocht was, werd op gebruikelijke wijze en met een inleidend woord door de presi dente, mej. Van Loo, geopend. Ir Gratama, hierna het woord verkrij gend, begon met er op te wijzen, dat de huidige kunst niet van die beteekenis is als in vroeger eeuwen. Spr. gaf een uit voerige beschouwing over de kunst in het algemeen, waarbij hij aantoonde, dat zij voortkomt uit het gevoelsleven van den mensch. Alle groote kunst ls in wezen nationaal. Onherroepelijk staat het vast, dat er een Nederlandsche type is in de kunst, dat weer heel veel verschilt van-het Belgische, Duitsche, Fransche, Engelsche of Italiaansche type. In de Hollandsche type zien wij de Hollandsche mentaliteit zich duidelijk openbaren. Zou men dan ook trachten ons *Iand zijn Hollandsche karakter te ontnemen, dan zou zeker het Hollandsche volk in opstand komen. Wij willen onszelf zijn en blijven en onze eigen mogelijkheid van geluk verdedigen. Ook ten opzichte van de kunst zullen wij terdege doordrongen zijn van het feit, dat zij echt-nationaal is. Is ons volk, aldus spr., in de zeventiende eeuw niet in staat geweest om tot hooge kunst ontwikkeling te komen? Onze schilder- en bouwkunst is werke lijk gegroeid tot een wereldcultuur. Nadat de mystieke kunst der Egyptena- ren, de klassieke kunst der Grieken en de Middeleeuwsche kunst vinden wij de Ne derlandsche kunst der 17de eeuw vermeld staan. Het is een groote, bijzondere eer en roem voor Nederland, dat geen enkele natie be slag kon leggen op Rembrandt, die een typisch symbool is van Hollandsch genie. Niet gering zullen wij er over denken, dat mocht er ooit over de geheele wereld een plebisciet uitgeschreven worden naar den bekendsten schilder, dan ongetwijfeld Rembrandt de meeste stemmen zou krij gen. Spr. is er dan ook van overtuigd, dat de kunst alleen kan bloeien als zij natio naal is. Vervolgens toonde spr. aan, dat werd in den Gothischen tijd een stijl beheerscht vanuit een bepaald centrum (Rome) er toch een verschil valt waar te nemen tusschen de Hollandsche en b.v. Fransche gothiek. Het nationale element laat zich niet opzij zetten. Als voorbeelden haalde spr. in dit verband aan de bouwstijl van de St. Bavo te Haarlem en de Notre Dame te Parijs. Verder werd er op gewezen, dat ondanks internationale bewegingen de Hollandsche Renaissance een volkomen eigen stijl heeft. Aan de hand van een rijke collectie lichtbeelden gaf spr. voorts een overzicht van de kunstnijverheid vanaf het jaar 1600. Ook de architectuur in den stede- bouw werd getoond, waarbij spr. er op wees, dat wij tegenover de Fransche aris tocratie de meesters in de intimiteit zijn geweest. In al zijn grootheid was de Ne derlander bij zijn bouwkunst intiem. Met nadruk wees spr. er op. dat wij verplicht zijn om de juweeltjes van archi tectuur, die wij uit vroeger eeuwen bezit ten, te bewaren In dit verband prees spr. het werk van de Ver. Hendrick de Keyer. die reeds zeer vele oude geveltjes heeft aangekocht en hierdoor veel voor afbraak heeft weten te bewaren. Na een dankwoord van de presidente werd deze samenkomst op gebruikelijke wijze gesloten. v. d. Haak, Rotterdam f 160.000: Gesman en Zoetemeyer, Alphen f. 156.590 (sub 2 f. 155.890); N.V. Zwolsche Aannemingsmij Zwolle f. 154.000; N.V. v.h. Kool en Wilde- boer, Groningen f 152.700; Jelle v. d. Wal, Zandvoort f 147.000; J. Haitsma. Harlingen f. 144.040; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand. Leiden f 143.700; F. C. Marcelis, Lei den f 142.000: Barents en v. Workum, Am sterdam f. 136.500; D. Kaay en Zn.. Oegst- geest f. 134.200; A. Voordauw en G. van Eek. Zoeterwoude f. 129.200. De gunning werd aangehouden. DE TANDEiM IN HET ZAKENLEVEN. ZUIVERINGSINRICHTING VOOR HET RIOOLWATER. Na haar vele veroveringen in de sport wereld, heeft de taqdem thans ook haar intrede gedaan in het bedrijfsleven. De bekende glazenwasscherij van de firma Kukler liet bovenafgebeeld voertuig ont werpen, dat men eerstdaags in de Leidsche straten zal aantreffen. BINNENLAND. De Eerste Kamer over het defensiebeleid. (3e Blad). De regeling van het binnenvaartrecht; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Het tracé voor een auto-snelweg Arnhem— Nijmegen. (Binnenland, 3e Blad). De heer B. J. de Leeuw benoemd tot thesau rier-generaal van financiën. (Binnen land, 3e Blad). Hondeneigenaar aansprakelijk voor een door z'n hond veroorzaakt auto-onge luk. (Rechtzaken, le Blad). KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". GENEESKUNDIG ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden "eelt in Juni a.s. het jaarlijksch onder st: plaats van de .gewone dienstplichtigen «f landmaoht van de lichtingen 1925 en 1923 Plaats en tijd van het onderzoek hiöen nader worden bekend gemaakt. UITVOERING IN ENDEGEEST. Gisteravond gaf de Oegstgeester Gym nastiek- en Athletiekvereeniging „Houdt Braef Standt" in de Ontspanningszaal van Endegeest een uitvoering voor de patiën ten van Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest met welwillende medewerking van het mu ziekgezelschap „Symphonia" alhier, onder leiding van den heer J. Plu. Het openingswoord werd gesproken door den heer H. Bouters, uit Cegstgeest, die alle aanwezigen welkom heette. Spr. herinner de aan de prettige ontvangst bij het eerste bezoek aan de gestichten en richtte een woord van dank tot den geneesheer-direc teur dr. F. J. Stuurman voor diens mede werking en tot den heer J. Plu en diens staf voor de door hen te geven muziek. Hierna werd een aanvang gemaakt met, het afwerken van het programma, hetgeen zeer correct geschiedde. Het daverend applaus na elk nummer bewees, hoezeer de talrijke aanwezigen het gebodene waardeerden. De executanten kunnen met voldoening op dezen avond terugzien. Dc bouw aanbesteed. De burgemeester heeft hedenmorgen als waarnemend wethouder van fabricage na mens B. en W. aanbesteed: „Het bouwen van een rioolwaterzuive ringsinrichting. bestaande uit een voor- reinigingsgebouw. twee continufilters. een humustank, een dienstgebouw, elf slijkvel- den, benevens een fundeering voor een dienstwoning, een en ander met bijkomende werken op 'n terrein benoorden de Slaagh- sloot te Leiden." Er was als volgt ingeschreven B Rijker, Haarlem f. 199.850; Kuper, Am sterdam f 188.600; N.V. Betonmij. Monoliet Amsterdam f 184.100; H. V. en J. de Vries, Haarlem en Purmerend f 183.725; N.V. Noord Holland Heemstede f 182.680; O. Linzelf, Soestdijk f 180.000; N.V. A'damsche Ballastmij. A'dam f 179.200, N.V. Amers- foortsche Betonmij. A'foort f 178.000; Hol landsche Betonmij.. Den Haag f 176.200: N.V. Aannemersbedrijf v.h. H. T. Boersma Den Haag f 175.630; W. Aafjes en Zn., As sendelft f 175.000; N.V. vji. Nederhorst te Gouda f. 174.120; fa. Podde, te Enschedé f 173.900; H. C. Geerdink, Usselo f 173.200; Betonmij. Roele en Heynen, te Nijmegen f 172.940; Werninks Betonmij, te Leiden f 172.500; N.V. v.h. J. v. d. Wal en Zn.. Den Haaf f 170.200; Nat. Beton- en Bouwmij. Den Haag f 170.000; W. Konings. Nieuwer Amstel f. 168.000; A. en J. den Ouden Oegstgeest en Alphen f. 165.100 (sub 2 f 164.000; gewijzigd f. 153.800 (sub 2 f. 153.300); v. d. Wal en Woudenberg, te Utrecht f. 163.900 tsub 2. f 162.900); J. P. Uitvoering operette „Goudsterretje". Daar waren gisteravond als van ouds weer in de Stadsgehoorzaal vereenigd al degenen, die voor een prachtig bezet Huis een operette-uitvoering gaven, ditmaal „Goudsterretje", in 4 bedrijven, op tekst van mevr, N. C. HopmanKwast en met muzikale illustratie van den bekenden componist Jac. Bonset. De directeur de heer L. W. Beumer, zwaaide de staf over de schare leden van „De Kleine Stem", mevrouw M. Schippers Verwer was op haar post aan den vleugel en ook mevr. v. d. LijkeSytsma had als regisseuse opnieuw de handen vol met haar raadgevingen achter het tooneel. Nadat aanvankelijk nog een zekere on rust in de zaal heerschte zelfs toen de pianiste reeds de ouverture speelde een onrust, die echter spoedig krachtig onder drukt werd, konden wij genieten van het geen zich in de wereld dezer muzikaal gecomponeerde operette afspeelde. Zij bevat de geschiedenis van een jongen Prins, die zijn vader als koning zal opvol gen, maar dit niet wil doen. alvorens hij een heldhaftige daad verricht heeft, die hem waardig zal maken zijn volk te regee- ren. Ook aan den wensch, om een der schoone prinsessen uit de nabuurschap te trouwen, kan de Prins niet voldoen: hij wil een vrouw tot echtgenoote, hetzij arm of rijk, in ieder geval eene, naar zijn eigen keus. De vorstelijke ouders vinden zijn ideeën dwaas en romantisch, maar uiteindelijk krijgt de Prins zijn zin: hij trekt er op uit met zijn trouwen page Almar en zijn vriend, den schelmachtigere grappigen tuinmansjongen Fridolin. Ter bescherming tegen gevaar krijgt hij van zijn moeder een wonderbloem, van zijn vader een overoud zwaard mee. Zoo vinden wij het drietal in het 2de bedrijf in het bosch, bij de boschwaohters- woning. op hun weg naar gevaar en avon tuur. En als zij daar dan een eenvoudig meisje op hun pad ontmoeten, dat hen vriendelijk tegemoet treedt, dan voelt een ieder reeds waar het heengaat: zij zal de vrouw van den Prins worden en dat is des te gemakkelijker, omdat ze maar dat blijkt pas op het eind oók als prinses geboren is.Vóórdat dit huwelijk plaats vindt, gebeurt er echter nog héél wat! Tijdens de slaap wordt den Prins door twee feeën meegedeeld, welke zware op gave hem wacht. In het heksenhol heer- sohen de machten van het kwaad en van de duisternis Wanneer hij deze overwint, de giftige slangen doodt en de heksen in bedwang krijgt, dan zal het op de wereld goed wor den, dan heeft hij zich als een held ge dragen, dan zal hij zijn land kunnen re- geeren. Een strijd op leven en dood voert de Prins dan in het hekselhol en zijn vriendje Fridolin slaagt er door list in de heksen in zijn macht te krijgen, door haar een tooverdrank te laten drinken, die zij zelf gemaakt hebben. En opgetogen, als over winnaars gehuldigd, komen de drie avon turiers in het paleis terug: alles eindigt dan in vreugde en blijdschap. De Prins heeft de vrouw zijner keuze en het land zal een regeerder naar zijn hart verkrij gen Wij vertelden deze geschiedenis hier slechts in het kort; het spreekt vanzelf, dat zij volop gelegenheid biedt, alles op het tooneel te brengen, wat zoo in een echte kinderoperette thuishoort: een sta tige hofhouding, een serie grappige kabou termannetjes, die geheimzinnige en aller aardigste gebaren maken, een groep hek sen, die tijdens haar angstwekkende dan sen een luguberen indruk maken, talrijke burgers en burgeressen in vroolijke klee ding; al te zamen dus een gevarieerd beeld, dat een lust voor het oog is De uitvoering maakte dikwijls een aar- digen indruk Het is buitengewoon moeilijk met jonge kinderen in elk opzicht vlot, na tuurlijk spel te geven en hen zuiver en zeker te laten zingem Daaraan ontbrak het dan ook meermalen; er waren nog onzekere BUITENLAND. Von Neurath en Goering voor den vrede. (Buitenland, le Blad). Kallis gekozen tot president van Finland, (3e Blad). Overeenkomst inzake het stopzetten van zenden van vrijwilligers naar Spanje en een controle-regeling. (3e Blad) De Duitsche eisch naar koloniën in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le BI.). De Duitsche Evangelische Kerk zal een be stuur moeten kiezen. (Buitenland le Blad). Het Japansche kabinet krijgt votum van vertrouwen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. inzetten, de feeën zongen af en toe beden kelijk tegen den toon aan, terwijl daar naast de voor kinderen dikwijls te verheven taal een te weinig soepelen en afgemeten indruk maakte. Het tempo bleef over het algemeen wat traag en men zou in menig opzicht méér vaart gewenscht hebben. Maar daarnaast viel er toch ook veel te waardseren, temeer wanneer men de jeugd der executanten in aanmerking neemt. Uitstekend bijv. was het gezellige spel van den deugniet Fridolin, karakteristiek waren de dansen, leuke momenten bood het op treden der kabouters. De rol van den Prins werd zeer verdienstelijk vertolkt en ook de andere speles en speelsters spanden zich in, om naar beste krachten een goeden in druk te maken. De décors en de costuums bleken als steeds verzorgd en wisten jong en oud, die allen met gespannen aandacht de uitvoering volgden, te boeien. Vele medewerkenden, directeur peumer, de pianiste en de regisseuse, zijn hartelijk gehuldigd; er heerschte algemeen een dankbare en tevreden stemming over het gebodene. Een korte opwekking tot steun aan deze hardwerkende vereeniging, die binnenkort haar 20-jarig bestaan hoopt te vieren, zal zeker niet onbeantwoord zijn gebleven. „De Kleine Stem" heeft aan haar reeks avonden een nieuwe gevoegd, die bij de toeschouwers in levendige herinnering zal blijven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mejuffrouw A. C. Reeser (Rotterdami en de heeren G. J. Vermeu len (Leiden) en J. G. Wester (Den Haag). DE VADERTJE LANGBEEN-CLUB. En het Staalwijkbestuur. Het wijkbestuur van „Staalwijk", dat geruimen tijd met de Vadertje Langbeen club heeft samengewerkt, heeft gemeend de bestaande betrekkingen met deze club te moeten verbreken. Als overweging hier toe diende, dat het de vrijheid van han delen van beide vereenigingen ten goede zou komen, wanneer zulks gebeurde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing Dakpannenfabriek J. K. van Leeuwen, Emmalaan sa. Alphen a, d- Rijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1