Dinsdag 16 Februari 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS nik*»! EIDSCH DAGBLAD - Derde Biad RECHTZAKEN Soldaat door kanonschot gedood. PREDIKBEURTEN. RADIO Wachtmeester voor den krijgsraad. Hij had aan het aftrektouw getrokken. De krijgsraad te Den Bosch behan delde de strafzaak tegen den 22-jarlgen W. T. B„ wachtmeester bij de tweede schooibatterij van het vijfde regiment veld-artlllerie te Amersfoort, die zich te verantwoorden had wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Toen op 23 September van het vorig jaar manoeuvres werden gehouden heeft tijdens een oefening onder de gemeente Roosendaal de wachtmeester B. aan 't aftrektouw getrokken van 'n 6 c.M. veldkanon, terwijl eenlge mili tairen zich voor den vuurmond bevon den. Dit had tot gevolg, dat het kanon dat met een losse patroon was geladen, afging, waardoor de soldaat Berken bosch in den rug werd getroffen en eenige oogenbllkken later overleed. De beklaagde zelde, dat hij den mili- airen toestemming had gegeven, zich voor vuurmond te begeven. Een van hen roeg hem, of hij eerst wilde schieten. Mee- ende. dat het kanon niet af zou gaan, rot hij aan het aftrektouw. Het schot tag af en een der soldaen werd doode- Jk getroffen. Hij zelde voorts, dat hij van de bedle- ling van het 6 c.M. veldkanon niet goed de hoogte was. Als getuige werd gehoord de eerste lui tenant L. Croockewit van het vijfde regi- jent veld-artillerie te Amersfoort. Deze gaf je, dat het personeel, belast met de be ening van het kanon, niet goed met de aliening op de hoogte was. Wachtmeester die sectie-commandant was mocht niet an het aftrektouw trekken'. Dit moest torden gedaan door den stukscomman- int, eenige getuigen werden gehoord, an wie wachtmeester Koopmans ver aarde, aan zijn superieuren gerappor- Eerd te hebben, dat het personeel niet oed was afgericht. Deze hadden hem thter medegedeeld: „Wij zullen er dan laar van maken, wat er van te maken is". De auditeur-militair vond, dat de wacht- «ster B, zich heeft schuldig gemaakt un grove roekeloosheid en onvoorzichtig- ÉL Ofschoon beklaagde onkundig was iet de bediening van het geschut, heeft hij Kt aan het aftrektouw getrokken, terwijl andere soldaat zich voor den vuur- d bevond en ofschoon hij wist, dat niet mocht. Een verzachtende om- idlgheid is het, dat onkundig personeel :t was met, de bediening van het ge ut. Daarom had hij dubbel voorzichtig iten zijn. [har hij echter zoo onvoorzichtig ls ge it, dat het het leven van een zijner ;ers heeft gekost, moet hem een zware f worden opgelegd. De auditeur-militair was tevens van mee- dat de wachtmeester niet op zijn van meerdere kon worden gehand- fd. Hij eischte een hechtenistsraf van maand en verlaging tot den rang van 'oon soldaat. De verdediger mr. Doornbosch uit Arn- m, pleitte op juridische gronden vrij- k. De krijgsraad zal op 22 Februari uitspraak HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstallen van kaas. [Wegens diefstal van kaas heeft V. uit piphen aan den Rijn zich te verantwoorden jehad. [Want, behalve de eene kaas die nu was lerdwenen, werden meermalen kazen ge leien, en min of meer werd deze verdachte (aarvoor aangezien. [Uit het verhoor van de getuigen bleek, la: de telling der kazen niet al te nauw keurig was gebeurd. J De Officier vroeg 14 dagen gevangenis- liraf. 1 Mr. Meyer, die voor verdachte optrad, heende dat er zulk een wanorde in het be ril' was, dat het niet te bewijzen is, dat V. beft gestolen. De politierechter legde een peek gevangenisstraf voorwaardelijk met F» proeftijd van 2 jaar op. Verduistering. [Door ongunstige flnancieele omstandig- ^"en, was B. in Leiden er toe gekomen, W f. 14 aan parfumeriën te verduisteren. I Verdachte erkende het feit en had er pijt van. [DeOfficier van Justitie merkte op, dat er per verdachte een gunstig rapport ls uit- [ebracht, dat tot een voorwaardelijke straf Friseerde. [De Officier vroeg twee maanden voor- pardelijk met een proeftijd van drie jaar. bet vonnis werd conform den elsch. J- bit Leiden had steenkolen verduisterd, 'an de gelegenheid, dat hij kachels in wn school moest aanmaken, had hij ge- friik gemaakt om voor zichzelf ook kolen j? te nemen. Set feit werd bekend; uit armoede had gehandeld. Officier vroeg twee maanden fevan- i! af voorwaardelijk met een proef- ■"M van twee jaar. set vonnis werd conform dezen eisch. Verzet gepleegd. De gebrs. D. uit Leiden hadden zich ver- ltet |en de inbeslagname van ruim 4 kg. L"at de controleur v, Dolderen mee nemen. aarbij was controleur mishandeld. «Mt™100 strafblad was voor den officier welding, om tegen belde verdachten f. 50 te eLschen en tegen M. D. bovendien jeUjltmaan(ien Sevangenisstraf voorwaar- - v'j0"nis werd bepaald op f. 15 boete voor elk van de verdachten. B,v. 115 dagen IW A R en c B- hebben het samen fcliv, Politie te Leiden opgenomen, voor "en parm'Hheid zij zich te verant- Wederspannigheid. 5602 (Ingez. Med.) De agent van politie Huisman vertelde dat hij v/d, B. wilde aanhouden, omdat deze zijn rijwiel niet bleek te kunnen be sturen. Op dat moment greep B. den getuige vast waarna een worsteling ontstond, waarmee zich ook nog een derde persoon bemoeide. Met hulp van een collega en burgers, zijn de verdachten naar het bureau getranspor teerd. Beide verdachten verklaarden zich niets meer te kunnen herinneren. De Officier eischte twee maanden gevan genisstraf tegen B,, terwijl tegen v/d. B. twee weken werd geëischt. De Politierechter veroordeelde B. tot een maand gevangenisstraf en v/d. B. tot een week. Vrijgesproken. Wegens flesschentrekkerij heeft D. v/d. M. uit Alphen aan den Rijn zich reeds eer der te verantwoorden gehad, waarbij de Officier van Justitie twee maanden on voorwaardelijk en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf had gevraagd. In deze zitting kwamen nog twee getui gen hun mededeeiingen doen. Een hotelhouder deelde mede dat naar hij had vernomen, v/d. M. wel goed vleesch had geleverd, doch de prijs te laag was. De nieuwe eigenaar van de zaak gaf nog enkele inlichtingen over verdachte wiens bedrijf hij had over genomen. Daarna hield de Officier zich aan het reeds genomen requisitor. Voor verdachte trad op Mr. Loeft, die erop wees, dat verdachte steeds getracht heeft om aan zijn financieele verplichtin gen te voldoen. Van opzet is geen sprake. De politierechter deelde deze meening, en sprak verdachte vrij. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantonge recht alhier terecht staan W. J. G., stu dent te Den Haag, wegens ongerechtigd coilege loopen aan de Universiteit alhier. Voor deze zaak was veel belangstelling. Verdachte erkende volmondig aan de Uni versiteit te Leiden het college gevolgd te hebben van prof. Meyers zonder te zijn in geschreven geweest en zonder de vereisch- te collegegelden te hebben voldaan. Bij gehouden controle door de recherche was het bedrog aan het licht gekomen. Op deze wijze had verdachte de Universiteit bena deeld voor f. 310 zijnde f. 300 collegegeld en f. 10.inschrijvingskosten. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtui gend bewezen en laakt© in scherpe be woordingen de handelwijze van verdachte Hij eischte dan ook f. 150.boete of zes weken hechtenis. De Kantonrechter, die onmiddellijk vonnis wees, vond zulks een overtreding hoogst onbehoorlijk en geheel in strijd met de eer van een student. Hij veroordeelde verdachte tot f. 75.boete of 25 dagen hechtenis. H. W. van der W. te Leiden moest te recht staan omdat hij zonder vergunning van de Bevrachtingscommissie alhier een schuit met kolen heeft vervoerd van Lei den naar Leiderdorp. Het O. M. eischte f. 15.— boete of 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch tot f. 15.of 5 dagen hechtenis. C. van der M., melkhandelaar te Katwijk moest terecht staan, omdat hij in een ver trek dat in rechtstreeksche verbinding stond met zijn zaak, waarin hij zwak alco holische dranken mocht verkoopen, 5 liter brandewijn voorradig had zonder daartoe vergunning te hebben. Bij gehouden on derzoek was onder de toonbank in zijn winkel nog een groot aantal ledige fles- schen gevonden, waarin, zooals de lucht aangaf, cognac, rum en brandewijn aan wezig was geweest. Verdachte erkende de overtreding, maar voerde tot zijn verdedi ging aan, dat hij den brandewijn niet ver kocht, maar als geneesmiddel gebruikte voor een zieke koe. die.... aan buikpijn jeed. Het O.M.. dat niet veel geloof hechtte aan dit verhaal, eischte f. 30.boete of 20 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen drank. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20— boete of 8 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de in beslag genomen brandewijn. DE HUIZER DIEVENBENDE VEROORDEELD. Milde straffen opgelegd. Gisteren zette de politierechter te Am sterdam de behandeling voort van de strafzaak tegen de zes jongens uit Hui zen. die in combinatie verschillende inbra ken in hun woonplaats hebben gepleegd. Gedurende de vorige behandeling bleek, dat de reclasseeringsrapporten, uitge bracht door de kleine plaatselijke afdeeling van de Prot.-Chr. reclasseeringsver. verre van objectief waren, zoodat de politierech ter het uitbrengen van nieuwe rapporten gelastte. Thans zijn zij niet meer door de plaatselijke afdeeling, doch door ambte naren van de Prot. Chr. reclasseering te Amsterdam uitgebracht. Gezien de ernst van de feiten voraerde ue officier tegen leder der verdachten drie maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. De verdedigers drongen aan op een voorw. straf. De po litierechter veroordeelde J. van S. tot twee maanden gevangenisstraf. G. V. werd ver oordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd "an 2 jaar De vier an dere jongens werden ieder tot vier maan den veroordeeld, waarvan twee onvoor waardelijk met aftrek van twee maanden voorarrest. Voorts veroordeelde de poli tierechter de verdachten lede tot betaling van f.15— schadevergoeding. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Geknoei met Irisbollen. Gisteren stond voor den kantonrechter te Haarlem, aldus het Hbld., een bloem- bollenkweeker uit Hillegom terecht, wlen ten laste was gelegd, dat hij op 18 Sept. van het vorig jaar bollen van irissen had vervoerd met het doel deze naar Engeland te verkoopen, terwijl deze bollen ondeug delijk waren. Een controleur van den Plan- tenzlektekundigien dienst had bij een voor raad bollen, die voor verzending gereed stond een kastje aangetroffen met deze bollen; de eigenaar had toen gezegd, dat door een vergissing van den knecht het Kistje daar geplaatst was en toonde zich erg dankbaar voor de terechtwijzing. Het kistje werd toen van den voorraad afge zonderd. Toen de controleur echter den anderen dag eens een kijkje ging nemen op de kade in Rotterdam, waar de bollen klaar stonden om te worden ingescheept, vond hij daar weer hetzelfde kistje met bollen. Het spreekt vanzelf, dat toen on middellijk proces verbaal volgde. De verdachte, die bij gemachtigde ver schenen was, verklaarde, dat alles op een vergissing berustte. Hij had niet opzette lijk de ondeugdelijke bollen willen verzen den. doch toevallig was het kistje bij den voorraad terecht gekomen: hij had nl. aan den expediteur opgedragen alle bollen weg te halen, die in de schuur stonden, niet er aan denkende, dat daaronder ook het kidfje met de afgekeurde irisbollen was De ambtenaaf van het O. M.. was echter van meening, dat hier niet alleen van schuld, maar zelfs van opzet sprake was. Spreker eischte een voorwaardelijke hech tenis van twee maanden en bovendien 500 gulden boete. De kantonrechter, rekening houdende met alle omstandigheden legde een geldboete op van f. 250 subs, twee maanden hechtenis. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter stond terecht J. de R., kruidenier te Nieuw-Vennep, wien ten laste was gelegd overtreding der Drank wet. Verd. had eenige flesschen sterke drank vervoerd zonder vergunning. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 15 subs. 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring der in beslag genomen flesschen. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 8 subs. 4 dagen hechtenis eveneens met verbeurdverklaring, der in beslag genomen flesschen. Tegen den melkventer M. S. uit Lisse, die aldaar met zijn melkauto door onvoor zichtig rijden in aanrijding is gekomen met een tram, hoorde f. 10 subs. 5 dagen hechtenis tegen zich eischen. De Kantonrechter veroordeelde verdach te overeenkomstig den eisch. Wegens overtreding der motor- en rij- wielwet stond terecht J. W. uit Amster dam, die te Aalsmeer met zijn auto geen voorrang heeft gegeven aan een auto be stuurd door van E. uit Ter Aar, waardoor een aanrijding ontstond. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 15 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdach te tot f. 10 subs. 5 dagen hechtenis. De groentehandelaar van E. uit Ter Aar, stond terecht, omdat hij te Aalsmeer een aanrijding had veroorzaakt. Na getuigen verhoor eischte de ambtenaar f. 5 subs. 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter achtte geen schuld aanwezig en sprak verd. vrij. J. Y. v. KI., chauffeur uit Lisse, stond terecht, omdat hij geen voorrang heeft verleend aan den vrachtrijder J. KI. uit Noordwijkerhout. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 20 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 12 subs. 6 dagen hechtenis. Wegens overtreding der Leerplichtwet stond terecht de grondwerker G. R., uit Hoofddorp. De ambtenaar eischte 2 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd verdach te veroordeeld. Wegens overtreding der Vuurwapenwet stond terecht W. W. uit Aalsmeer. Ver dachte was in het bezit gevonden van een jachtgeweer zonder daarvoor een vergun ning te hebben. De ambtenaar eischte f. 15 subs. 15 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van het geweer. De Kantonrechter veroordeelde verdach te tot f. 10 of 10 d. hechtenis met ver beurdverklaring van het geweer. Voor een dergelijk feit stond terecht de los arbeider K. P. uit Haarlemmermeer. De ambtenaar eischte tegen hem even eens f. 15 subs. 15 dagen hechtenis en ver beurdverklaring van het geweer. De Kantonrechter veroordeelde verd. overeenkomstig den eisch. Wegens het niet aansluiten van zijn per ceel aan de Waterleiding in de gemeente Haarlemmermeer, stond terecht S. O. uit Haarlemmermeer. De ambtenaar eischte f. 3 subs. 2 dagen l hechtenis. i De Kantonrechter veroordeelde verd. tot I f. 1 subs. 1 dag hechtenis. VOOR WOENSDAG 17 FEBRUARI. AALSMEER. Chr. Ger. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heerma. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. MandersloostraatNam. 7 uur, ds. Van 't Hoog, van Utrecht. Rehoboth: Nam. halfacht, ds. Remme van Amsterdam.' BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Vroeg- ln-de-Wey, van Waddinxveen. BODEGRAVEN. Geref, Gem.: Nam. 7 uur, ds. Verhagen, van Middelburg. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Hendriksen. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. Bies- haar, van Den Haag. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligtehberg. Oud Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. J. van Wier, van Rijssen. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28): Nam. half acht, ds. P. J. Steenbeek, v. Oudewater. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Bout, v. Delfshaven. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Amsterdam (vac. ds. Ros- cam Abbing): Y. Alkema, te Aalsmeer, M. G. Gerritsen, te Amersfoort, en D. J. Vos- sers, te Vlissingen. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Breukelen, M. de Goede te Capelle a. d. IJssel en J. Kapteyn te Kra- iingscheveer. Beroepen: Te 's-Gravenhage-West (vac. prof. dr. K. Dijk), L. Oranje Czn. te Gro ningen. Aangenomen: Naar Laren (N.-H.), J. L. Wielenga te Arum (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Nieuwpoort P. de Groot te Gorinchem en J. A. Riekel te Delft. Bedankt: Voor Amersfoort L. S. den Boer te Arnhem. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen: Te Hoorn, J. Buiten te Arn hem. Bedankt: Voor Paterson (Am.), F. E. Huizinga te Leeuwarden. OUD-GER. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Bruinisse C. V. d. Grulter, te Oostburg. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: Naar den Horn en naar Groningen als hulppred. J. S. Postma, prop. te Zwolle. Dr. J. LAMMERTS VAN BUEREN. Naar wij uit goede bron vernemen zal dr. J. Lammerts van Bueren, directeur van de Heldringgestichten en predikant van de Vluchtheuvelkerk te Zetten, binnenkort met emeritaat gaan nu hij 40 dienstjaren heeft. Dr. J. Lammerts v. Bueren werd 7 Febr. 1872 te Utrecht geboren en in 1896 candi- daat in Zeeland om 28 Febr. 1897 te Bun- nik in het predikambt te worden bevestigd. In 1901 vertrok hij naar Rotterdam en dat zelfde jaar promoveerde hij tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Het Nieuw-Malthusianisme en de Christelijke zedeleer". In 1905 vertrok dr. Lammerts van Bueren naar Amsterdam, waar hij tot 1914 predi kant is geweest. 25 Oct. van laatstgenoemd jaar werd hij predikant van de Vlucht heuvelkerk en directeur van de Heldring- gestichten, beide te Zetten. Dr. Lammerts van Bueren heeft op het terrein van de bestrijding der openbare onzedelijkheid groote verdiensten. Hij heeft het werk van wijlen dr. A. Pierson te Zet ten met groote kracht voortgezet en ver der opgebouwd. Daarnaast heeft hij aan het werk leiding gegeven als voorzitter van de Ned. Midder- nachtzendingvereeniging en zich doen ken nen als een krachtig bestrijder van het Nieuw-Malthusianisme. waarover hij in 1909 een werk in het licht gaf. Dr. Lammerts v. Bueren is een man van groote welsprekendheid die steeds als hij in het land optrad volle gebouwen trok. VOOR WOENSDAG 17 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO 8.00: Gram.pl. 930: Kookpraatje 10.00: Morgenwijding 10.20: Melody Circle en Literaire causerie 11.30: Voor de werk- loozen 12.00: Gram.pl. 12.451.45: De Flierefluiters en solist 2.00: Gram.pl. 2.30: Voor de Vrouw 3.00: Voor de kin deren 5.30: Gram.pl. 6.00: Orgelspel 6.30: Cello en plano 7.00: Vocaal con cert 7.30: Causerie „Christelijk Huma nisme" 8.00: Herh. SOS-berichten 8.03: Berichten ANP. VARA-Varia 8.15: Cabaret-programma 8.45: Radiotooneel 10.00: Berichten ANP 10.05: VARA- orkest 11.0012.00: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00: Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.309.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst 11.00: Ensemble Van der Horst 12.00: Berich ten 12.15: Gram.pl. 12.30: Vervolg concert 1.30: Gram.pl. 2.00: Orgelspel 3.00: Chr. Lectuur 3.303.45: Gramo- phoonpl. 4.00: Christ. Liederenuurtje 5.00: Kinderuur 6.00: Landbouwhalfuur 6.30: Causerie over het Binnenvarings- reglement en Stoommachines 7.00: Be richten 7.15: Boekbespreking 7.45: Reportage 8.00: Berichten ANP 8.15: Arnhemsche Orkestvereeniging 9.25: Ouderuurtje 9.45: Vervolg concert 10.30: Berichten ANP 10.35: Schaak cursus 10.5011.30: Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. Droitwich 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.35—11.50: Gram.pl. 12.05: BBC-Nor- thern-orkest 12.50: Gram.pl. 1.20 2.20: Birminghamsch Hippodrome-orkest 3.10: Orkest Metropolitan Pol 3.50: Pianorecital 4.20: Vesper 5.10: Het Bath Pump Room orkest 5.35: BBC- Dansorkest 6.20: Berichten 6.40: Fransche causerie 7.00: Orgelspel 7.20: Het Celebrity-Trio 7.50: Het BBC-Dans- orkest 8.35: BBC-Symphonie-orkest en solist 9.25: Berichten 9.45: Vervolg concert 10.45: Het New Georgian Trio 11.20: Billy Thorburn en zijn Band 11.5012.20: Dansmuziek (Gr.pl.). Radio Paris 1648 M. 7.20 en 8.20: Gra- mophoonpl. 11.20: Symphonieconcert I.35: Zang 1.50: Vervolg symphoniecon cert 2.50: Orkestconcert 4.50: Piano recital 5.50: Gram.pl. 6.05: Zang 8.20: Pianorecital 8.50: „Cedipe-Roi", opera. Keulen 456 M. 5.50: Westduitsch Ka merorkest 7.50: Omroeporkest 11.20: Fabrieksorkest 12.35: Omroepkleiorkest 3.50: Siegburger Concert-orkest 5.20: Omroeporkest 7.35: „Der Gang zur Arbeit", Rijkszending 8.05: Grampl. 9.50: Prisca-kwartet 10.2511.20: Om- roepkleinorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M. 12.20: Gram.pl. 12.50: Salonorkest 1.30: Omroeporkest 1.502.20: Gram.pl. 6.20: Omroepdansorkest 7.20: Gram.pl. 8.20: Kamermuziek 9.05: Koning Albert-Herdenklng 9.30: Omroepsym- phonie-orkest 10.3011.20: Gram.pl. 484 M. 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroep orkest 130: Salonorkest 1.502.20: Gram.pl. 5.25: Omroeporkest 6.35: Salonorkest 7.20 en 8.20: Gram.pl. 8,30: Omroepsymphorüeorkest 9.20: Gram.pl. 9.35: Kamermuziek 10.30 II.20: Gram.pl. Deutschlandsender 1571 M. 7.30: Piano recital 8.05: Rijkszending „Der Gang zur Arbeit" 8.35: Militair orkest 9.20: Berichten 9.50: Viola en piano 10.50: Weerbericht 10.20—11.20: Will Glahe's dansorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. UITVAART VAN MGR. KENNINCK. In den grafkelder van de geestelijkheid der oud-bisschoppelijke cleresie, in de ro tonde op de eerste algemeene begraaf plaats te Utrecht, is gistermiddag het stof felijk overschot van Mgr. F. Kenninck, in leven aartsbisschop van Utrecht, bijgezet. Tevoren geschiedde in de St. Gertrudis een uitvaartdienst, die door een groot aan tal belangstellenden werd bijgewoond. In den dienst hield Mgr. van Vlijmen een predikatie naar aanleiding van Hebr. 13 7. Na den dienst hadden de aardings- plechtigheden plaats. Zij werden verricht door pastoor X. E. J. Gouard uit Rotterdam en door pastoor G. A. Smit uit Lelden. Om twee uur bereikte de eenvoudige, maar lange stoet de begraafplaats. De meeste kerkelijke hoogwaardigheids- Voor Woensdag 17 Februari. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3e programma: 8.00: Keulen of div. 0 50: Deutschlsender of dlv. 11.20: R. Danmark 12.20: Brussel VI. 14.20: Gi'am.muz. G.R.D. 14.50: Parijs Radio 16.20: Keulen 18.20:' Brussel VI. 18.35: Brussel Fr. 19.20: Beromunster -■ 20.05: Keulen 21.20- Boedapest of div. 22.20: Brussel VI. 22.30: Berlijn 23.20: diversen. 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20: Gram.muziek G.R.D. 10.35: Droitwich 11.50: London Reg. 12.50: Droitwich 14.25: London Reg. 15.10- Droitwich 18.20: Diversen 19.00: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. bekleeders die in de kerk waren, kwamen ook in den stoet mee. Verder merkten wij op, de commissaris der Koningin voor de Provincie Utrecht. Aan de groeve werd gesproken door Mgr. Berendsz, bisschop van Deventer, Mgr. E. Kreuzer, namens de buitenlandsche ker ken, den heer C. A. Mittelbeck, vertegen woordiger der oudste en grootste vereeni- glng van de oud-katholieke kerk, dr. J. D. van Calcar, namens de maatschappij Zandbergen en pastoor E. Lagerwey, deken van Utrecht. De aanwezigen kregen daarna gelegen heid den ontslapen aartsbisschop eenlaat- sten groet te brengen. GEESTELIJKE VRIJHEID. De Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond (V.C.J.B.) zal in de maanden Februari en Maart een reeks getuigenisavonden orga- niseeren voor geestelijke vrijheid. De lei dende gedachte van deze actie is het beste aldus samen te vatten: In den feilen strijd der machten van dezen tijd loopt de gees telijke vrijheid gevaar, ja. hier en daar manifesteert zich een openlijk ongeloof in de geest zelf. In groote kringen wordt het goed der geestelijke vrijheid gering ge acht, besef van geestelijke waarde gaat bij velen verloren. Het is de plicht van jonge Vrijzinnig Protestanten in de eerste plaats te getuigen van hun geloof in den geest en van hun vasten wil om het goed der gees telijke vrijheid hoog te houden in woord en daad. In een op 24 Febr. in de Remonstr. Kerk te Den Haag te houden bijeenkomst, zal o.m. minister Oud het woord voeren. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11