ELTAX AUTOBUS RINGLIJN 1 AANVANG 1 MAART A.S. Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Maandag 15 Februari 1937 DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1937. Voorstellen uit den Raad. De heer v. d. Laan doet voorstellen om de vergoedins voor de kosten van locale telefoongesprekken alleen toe te kennen aan B. en W. en eenige hoofdambtenaren, door B. en W. te bepalen. De kosten der abonnementen voor tele foon voor de leden van den Raad tot de helft te verminderen, behalve voor de Wethouders. G-ed. Staten in overweging te geven, de jaarwedden der Wethouders met 10 te verminderen. Ged. Staten in overweging te geven, de ^presentiegelden der leden van den Raad tot op te helft te verminderen Op de kosten van ziekenverpleging in de wijkgebouwen de voorgestelde korting van 15 °,o niet toe te passen. De heer Jongeleen doet een voorstel van tgelijke strekking als dit laatste. De heer van Eek stelt voor: De Raad verzoekt B. en W. te benoemen een Commissie ad hoc. die tot taak heeft w_._ te onderzoeken het vraagstuk betreffende gramma's en in den prijs der ontvang- tot stand komt, tengevolge van verticale en horizontale deflectie van den electro- nenstraal met zoogenaamde zaagtand- stroomen. De eigenaardige vorm van deze stroomen is op het scherm van den katho- destraal-oscillograaf voor alle aanwezigen duidelijk waarneembaar. Een eenvoudige omschakeling doet daarna een beeldraster op het fluoresceerende scherm ontstaan. De merkwaardige eigenschappen van relaxatie-trillingen, waardoor zij zich bij uitstek leenen voor synchronisatie, worden besproken en gedemonstreerd. Aan de hand van een reeks interessante dia positieven verklaart spreker de werking en schakeling van een 405-lijnen-systeem met geïnterlinieerde aftasting, zooals dat bij de Philips-Laboratoria in bedrijf is. Directe opname van ontvangen beelden gaf een goeden indruk van de hiermede te berei ken resultaten. Daarna gaf spreker een overzicht van den huidigen stand van de praktijk der televisie en besprak de verschillende eco nomische problemen en physiologische aspecten. Het technische probleem kan voorloopig als opgelost worden beschouwd. De grootste moeilijkheden liggen in de exploitatie van televisie-zenders, het ver zorgen van voldoend interessante pro- de instelling van contact-commissies tus- schen de maatschappelijke organisaties en het gemeentebestuur, en uit te brengen een verslag van haar conclusies aan den Raad. De Raad spreekt de wenschelükheid uit. dat voortaan ook in Leiden od Zondag namiddag het honden van optochten met muziek en banieren als regel zal worden toegestaan. De heer Hessing stelt voor De Raad verzoekt het College van B. en W. in overleg met het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland en z.m in samenwerking met de desbetreffende organisaties van werknemers en werkgevers de mogelijkheid te overwegen te Leiden een textielschool te vestigen en nooaigt, het College van B en W. uit het resultaat van apparaten. De conclusie luidt, dat aan een algemeene invoering van televisie voorloo pig niet te denken valt en dat slechts door een geleidelijke ontwikkeling zooals b.v. thans in Engeland begonnen, deze nieuwe techn'ek tot gemeengoed kan worden gemaakt. Hiermede was deze lezing ten einde. De voorzitter dankte den spreker voor de waarlijk leerzame en interessante lezing. NATIONAAL JONGEREN VERBOND AFD. LEIDEN. Oranje en de Kunst. De afdeel ng Leiden van het Nationaal haar bevindingen den Raad mede te dee en Jongeren Verbond heeft een bijeenkomst De Raad. van oordeel dat de door het in „Huize Feenstra" gehouden alwaar mej DE ALGEMEENE TOESTAND Balkanbond en Kleine Entente. Heden komt te Athene de Balkanbond bijeen, waarvoor Antonescu. Sto.iadi- nowitsj en Roesdji Aras zich derwaarts begeven. De Turksche minister verklaarde ver trouwen te hebben In de toekomst van den Bond Ten aanzien van het vriendschaps- pacl tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië zeide hij: „dit vormt een gelukkig prece dent. dat gevolgd zal worden door derge lijke pacten, die door Griekenland en Roe menië gesloten zullen worden". Roesjdi Aras verklaarde verder optimis tisch te zijn omtrent de ontwikkeling van den internationalen toestand. Stojadinowitsj en Antonescu verklaar den eveneens optimistischer te zijn oVbr de conferentie t Vermoedelijk zal begin Maart de perma nente raad van de Kleine Entente in bui tengewone zitting te Praag bijeen komen. Het initiatief tot deze bijeenkomst is genomen door de regeering van Tsjecho- Slowakije en het doel is de leiders van de buitenlandsche politiek van deze landen ln staat te stellen gemeenschappelijk den al- gemeenen toestand te bestudeeren. In officieele kringen verwacht men. dat in deze bijeenkomst de solidariteit van de Kleine Entente, ten aanzien waarvan in het Roemeensche parlement en in de pers twijfel is uitgesproken met betrekking tot de verhoudingen tusschen Tsjecho-Slowa- kije en sovjet-Rusland en de diplomatieke actie van Joego Siavië jegens Bulgarije en Hongarije, nogmaals schitterend zal worden bevestigd. Het zal echter de vraag zijn of dit niet weer meer schijn dan werkelijkheid zal worden College van B en W. aangeeeven eedrass lijn om onderhoudswerken bii de bedrijven te doen uitbesteden aan üarticulieren niet moet worden gevolgd, spreekt de wenschelükheid uit. om meer dan dit tot nu toe het geval wa:. onder houdswerken te doen uitvoeren in eigen beheer. - - De heer van der Voort stelt voor. om achter het woord .betreffende" uit art. 14 onder paragraaf 2 van de Verordening houdende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienst- voorwaarden van het Dersoheel in dienst van de Gemeente Leiden, het volgende ie doen opnemen: ..bezuinizlngs-maatregelen direct de belangen van het personeel ra kende'., voorts" verder volgens bestaand art. In art. 15 onder paragraaf 2 van boven genoemde verordening, „twee vereenigin- gen" wijzigen in „een vereeniging" en „kunnen" in „kan". De heer Schüller stelt voor. het bestuur van de Gemeentelijke Woning Stic htm: uit te-breiden door opneming in genoemd bestuur van een bewoner dezer woningen De. Raad noodigt B. ën W. uit plannen en kostenberekeningen te maken en bii hem in te dienen voor de volgende werken: le. Demping van het Levendaal met bij komende werken. 2e. Verbreeding en verlaging van de Jan van Goyenbrug. 3e. Bouw van een brug over de Haar lemmertrekvaart tusschen Maredijk en M. H. Nederburgh. oud-leerares der Meisjes H.B3. alhier, een zeer interessante lezing met vele lichtbeelden hield over: „Oranje en de Kunst". Zelf hebben de Oranjes zich bijna niet beziggehouden met het scheppen van kunst doch voor hun paleizen en buitenhuizen, voor hun portretten en voor de schilderin gen in hun verblijven hebben zij vele be langrijke opdrachten gegeven, die den naam van Oranje in de Kunstgeschiedenis vaak doen vermelden. Sor lichtte dit toe door tallooze plaatjes te orojecteerenaf beeldingen o.a. van het Prinsenhof te Delft, het Stadhouderlijk kwartier te 's Graven- haze het Huis Honselersdijk. het Loo, Soestdijk en minder bekende: Zuylensteln bil Amerongen Onder de portretten waren opmerkelijk de wandschildering in het Huls ten Bosch, voorstellende den zegetocht van Prins Frederik Hendrik en de portretten van Prins Willem waarvan veel zeer oude coo'eën bestaan Ook de wandschilderin gen met Braziliaansohe landschappen ge schilderd voor het Majiritshuis passeerden de revue. Een dankbaa- applaus beloonde de vele moeiten, die mej. Nederburgh zich moet hebben getroost om een dergelijk fraaie collectie plaatsjes te verzamelen. FABRIEKSSCHOORSTEEN WORDT GESLOOPÏ Een gevaarlijk werkje. In verband met de nieuwe verbinding Musschenbroekstraat en doortrekking van HeerengrachtZijlsingel via het terrein deze straat naar de Koningstraat. van de voormalige katoenfabriek en den De Raad spreekt de wenschelükheid uit buuw van een sigarenfabriek der firma dat ter bevordering der werkgelegenheid Wijtenburg aldaar heeft de bekende aan- wordt ingesteld een Gemeentelijk Bureau voor werkverruiming. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Televisie-lezing. Zaterdag j.l. hield de heer M. Leeuwin van de Philips-fabrieken te Eindhoven voor de Ver. van Mathesianen in de ge heel gevulde Collegezaal van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium een lezing over „De werking van moderne televisie—zend en ontvangsystemen en de resultaten, die hiermede bereikt kunnen worden". De voorzitter opende deze lezing met een woord van hartelijk welkom tot de vele aanwezigen, ln het bijzonder tot den spreker en den directeur en leeraren van het Kon. Gen M.S.G., waarna hil het woord aan spreker gaf. Dank zij de groote vorderingen, welke in de laatste jaren gemaakt zijn op vele ge bieden der electronen-techniek. is het mogelijk geworden het probleem der fijn- raster-televisie tot een voorloopig bevre digende oplosing te brengen. Terwijl nog niet zoo lang geleden de hoeveelheid details in de overgebrachte beelden zeer beperkt was, hoofdzakelijk door de ge brekkige hulpmiddelen voor beeld analyse, is men er door toepassing van vin dingen als de iconoscoop, de kathode- straalbuis en de electronen-vermenlgvul- diger ln geslaagd mede door toepassing van ultra-korte golven, televisie-beelden over te brengen, waarvan de kwaliteit die van een huiskino benadert. Spreker geeft een overzicht van de fundamenteele pro blemen bij televisie-transmissie en -ont vangst, waarbij een vergelijking met een cinéma als uitgangspunt dient. Aan de hand van algemeen begrijpelijke anologieën worden begrippen als beeld analyse en synthese, raster-synchronisme en isochronisme verduidelijkt, terwijl de rol die de physiologische eigenschappen van het oog hierbij vervullen, besproken wordt. Daarna wordt de werking van een eenvcudlg mechanisch systeem besproken als inleiding tot de moderne geheel elec- trisohe systemen. Deze laatste zijn, wat nemer van sloopwerken, de firma N. van den Akker uit Zoeterwoude hedenmorgen een aanvang gemaakt met het sloopen van een 52 meter hooge fabrieksschoorsteen, staande nabij de vroegere weverij aan den Zijlsingel. Deze schoorsteen werd blijkens het opschrift gebouwd in 1860. De eerste steen werd op 2 Juli van dat jaar gelegd door Clemens Driessen. Het gewicht van het gevaarte wordt geschat op niet min der dan 4 a 500 ton. hetgeen aannemelij ker klinkt, wanneer men weet, dat het metselwerk nabij den beganen grond een dikte heeft van 1 Meter 40 c.M. In ver band met het gevaar voor de omliggende bebouwing heeft men afgezien van het aanvankelijk voornemen om den schoor steen zoogenaamd de „strijken", d. w. z. omver te halen. De verrichtingen van de beide sloopers. die 50 meter boven de aarde op een steunvlak van slechts luttele tien tallen centimeters breedte hun gevaarlij ken arbeid uitoefenen, trekken uit den aard der zaak veel belangstelling. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvertooning „De laatste milliardair". De Zondagochtend bijeenkomst van de afdeeling Lelden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling bracht ditmaal een avantearde film van den bekenden René Clalr „De laatste milliardair". Het is een fantastische geschiedenis in het denkbeel- dge rijkje Cas narlo. dat door een bank directeur van den ondergang moet worden gered. Met echt-Fransche geestdrift is de film samengesteld en tal van scènes zün van een kosteliiken humor doortrokken. Zonder twüfel bevat de film een scherpe satire oo verschillende politieke toestanden vervat ir. een vermakelijke geschiedenis aan het hof van Casinario. Zooals altlid weet René Cia'r van de verschillende situ aties een dankbaar camera-gebruik te ma ken en benut ze o.m. voor het nqmen van verschillende „koppen" van zün typen, die oo zichzelf al; een kleine attractie vormen. Aan de hoofdfilm ging. behalve een jour- monzaiek geworpen beeld, door een fijne ne eer'tkomendr 7nnH»,»M.nH hii™ mSel^:mkf doori0dendkat^ïaa- uilVop^Ö" van" Gounod wo^er'nrkla"rdWefnlng^aemodn1fre^ rf» af^sterb^komst Vervolgens gaat spreker na hoe het beeld- ]een lez'n/Vorden gehoudl^over God? raster en bijzondere Lissagousche figuur dienst en Socialisme". FRANKRIJK Blum aan het woord. De premier, Leon Blum, heeft in een radiotoespraak allereerst herinnerd aan de vriendschappelijke onderhandelingen, wel ke thans door hem met de vertegenwoor digers der ambtenaren worden gevoerd over een nieuwe aanpassing der salarissen en traktementen aan de kosten voor le vensonderhoud. Blum zeide. dat hij door deze aanpas sing niet alleen gehoor zou geven aan den geest van rechtvaardigheid, maar dat hij zijn principes in toepassing zou brengen. Blum noemde het een gebiedende plicht van een regeering met spoed orde te ves tigen en maatregelen vast te stellen naar de mate en de behoefte der moeilijkheden. De regecring kan het deficit op de be grooting niet bovenmatig laten toenemen zonder het openbaar crediet in gevaar te brengen er, zij heeft aan dit crediet be hoefte om te voldoen aan buitengewone lasten, waarvan gij den oorsprong en den aard kent. Het probleem van het openbare crediet wordt thans nog ingewikkelder door het probleem van het particuliere crediet. Verschillend van hetgeen in andere lan den is geschied, gaat ln Frankrijk het eco nomisch herstel vooraf en moet dit lo gisch een financieel herstel met zich brengen. Zeer zeker zou alles zeer snel verande ren, indien de opgepotte en naar het buitenland overgebrachte kapitalen in het Fransche bedrijfsleven zouden worden teruggebracht. Zij bedragen thans onge twijfeld het drievoud van het bedrag, dat de Fransche staat in den loop van dit jaar zal moeten leenen. De economische en financieele stabili teit moet ons tot springplank dienen om de nieuwe fase Ln te treden, welke ook voor de stabiliteit der prijzen noodig Is. Blum wilde voor het oogenblik niets zeg gen over den uitvoer van kapitaal Blum bracht vervolgens in herinnering, daf de regeering het Parlement deze week wetsontwerpen ter goedkeuring zal voor leggen om den strijd tegen de prijsverhoo- gingen doeltreffender te doen zijn. Op de bestuursvergadering der socialis tische oai'tü heeft Blum dit nog nader toegelicht en voorts nog over de buitenl politiek gezegd: „Wij zijn door geen enkel geheim ver drag met eenige Middellandsche-Ze-emo- gendheid verbonden". Ten aanzien van de controle on het zenden van vrijwilligers en oorlogsmateriaal naar Spanje, verklaarde de Dremler: ..Mocht deze controle niet doel treffend blliken, dan zullen wij niet schromen om „neen" te zeggen. Wij hebben trouwens reeds „neen" gezegd. Er moet gehandeld worden, doch voorzichtig. Men dient eveneens te weten, dat wij niets zul len dulden, dat Inbreuk kan maken op de integriteit van ons grondgebied of van onze handteekening". Blum kreeg een motie van vertrouwen. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. In zijn preek van gisteren te München heeft kardinaal Faulhaber de nationaal- sociallstsn beschuldigd van talrijke schen dingen van het concordaat tusschen Duitschland en het Vaticaan. o.a. slui ting der confessionecle scholen, verbeurd verklaring der kerkelijke geldmiddelen enz. Het concordaat, dat als een vrijwillig ver drag onderteekend is, kan, zoo zeide hij, niet eenvoudig verscheurd worden zonder ernstig eerverlies. De kerkvorst wees er op, dat zijn preek een poging vormde om den nationaal-soclllstlschen staat de hand der verzoening te reiken en zeide een breuk tusschen kerk en staat, als de op zegging van het concordaat zal een groo- ten schok teweegbrengen in de andere landen, die trachten in Duitschland ver trouwen te vinden. Station - Breestraat - H. Rijndijk (H.B.S.) - Burg- gravenlaan - Cobetstraat - Zeemanlaan - YTuinstadwijk Witte Singel - Station V.V. 7V2 min. Dienst. 6604 Neem een abonnement of scholierweekkaart - Voor inlichtingen Tel, 666 (Ingez. Med ITALIË. Amnestie thans afgekondigd. Ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels, heeft de koning amnes tie afgekondigd voor misdrijven, die tot 12 Februari gepleegd zijn. DE VATICAANSCHE STAAT De Paus verlaat voor het eerst weer het bed. De Paus is gistermiddag opgestaan en heeft in zyn kamer enkele schreden kun nen doen. De resultaten werden zeer bevredigend geacht, aangezien de Paus er geen hinder van heeft ondervonden. PALESTINA De Imam van Jemen intervenieert. De Imam van Jemen heeft het hooge Arabische comité een schrijven doen toe komen. waarin hij het verlangen te ken nen geeft, in samenwerking mei de konin gen van Saoedie, Arabië en Irak voorstel len te doen ter oplossing van het Fale- stljnsche conflict en bemiddeling aan te bieden bij den koning van Engeland. Het schijt. dat de Imam de Joodsch- Arablsche kwestie op het plan der inter nationale politiek wil overbrengen en tot samenwerking der Arabische wereld wil komen, In de streek van Caiffa blijft het on rustig. Er zijn weer twee slachtoffers van aanslagen gevallen. De politie heeft ar restaties verricht. 70 jeugdige Joodsche revisionnisten zijn de bureaux van het Jewish Agency te Je ruzalem binnengedrongen en hebben daar de vensters en het meubilair kort en klein geslagen. 37 hunner zijn gearresteerd. Zij beweren, dat het Joodsche Agent schap jegens hen partijdig gehandeld heeft door hen van de immigratievergunningen der regeering niet een grooter gedeelte ter beschikking te stellen. EGYPTE Naar den Volkenbond. Irak heef zich er voor gespannen, om Egypte binnen te leiden in den Volkenbond In volkenbondskringen voorziet men, dat eind Mei wellicht de assemblee in buiten gewone zitting bijeen zal komen om zich over het Egyptische verzoek tot toelating uit te spreken. DANZIG HOOGE COMMISSARIS BENOEMD. Aansluiting bij Duitschland? De Volkenbond heeft den Zwitser dr. w. Burckhardt, hoogleeraar in de geschiedenis nis aan het Instituut universitaire des hautes études Internationales te Genèse tot Hooge Commissaris te Danzig benoemd Te Berlijn verluidt, dat het herstel der Duitsche souvereiniteit over Danzig on derwerp van bespreking zal zijn op de jachtpartij in Biolowitsja, waar Goering en Greiser leidende Poolsche staatsmannen zullen ontmoeten. Er wordt aan herin nerd, dat de Landdag van Danzig op het oogenblik alleen uit nation.aal-socialisten is samengesteld. Uit kracht van de souve reiniteit van Danzlg zou dus een wet kunnen worden aangenomen, die de aan hechting bij Duatscland zou vasstellen met inachtneming van zekere bepalingen ter eerbiediging van den internationalen status der stad. In nationaal-sociallstlsche kringen wordt verklaard, dat Polen compensaties en waarborgen zou verkrijgen. Hitier zou zich plechtig verbinden, de Poolsche souverel nlteit over den Poolschen corridor voor goed te erkennen. Verder zou Polen de vrije beschikking over de haven van Dan zig behouden. Dezelfde kringen zeggen ook, dat Beek minister Eden te Cannes van desbetreffende onderhandelingen op de hoogte heeft gesteld. Men is van meenlnj dat de aanhechting van Danzig weinig in vloed zou hebben op de binnenlandse!» politiek der vrije stad, omdat de Senaat thans reeds aan Hitler ondergeschikt is. De beperkingen, die de vrijheid der stad door het verdrag van Versailles zijn opgelegd ten gunste van Polen, zouden gewaarborgd kunnen blijven in anderen vorm. Over dien vorm zou ook op de jachtpartij ge sproken worden. RUSLAND Een kleine Raad? Gemeld wordt uit Polen, dat dezer da gen in het Kremlin een conferentie is ge houden tusschen Stalin en de vier maar schalken van het roode leger. Volgens ge ruchten, welke hieromtrent te Moskou de ronde doen, zou een wijziging in den re- geeringsvorm van de sovjet-unie bespro ken zijn. Men zou een kleinen raad met bijzondere volmachten willen instellen; deze raad zou dan actie tegen de oppo sitie nog sterker moeten voeren als tot nu toe het geval was. Verder zou het roode leger gereorganiseerd worden en de bewa pening nog meer dan thans worden opge voerd. Het behangers- en stoffeerdersbedrijf van den heer G. van Reenen is niet ge vestigd Rapenburg 7a. zooals wij Zaterdag abusievelijk schreven, doch Steenschuur No. 7a. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen 8 Febr. 54 volwassenen; 9 Febr. 56; 10 Febr 56; 11 Febr. 54; 12 Febr. 55; 13 Febr. 53 volwassenen. TSJECHO-SLO W AKIJE De verhouding tot Duitschland. De centrale van Tsjechische kamers van koophandel heeft een adres aan de Duit sche kamers van koophandel gezonden, waarin wordt vastgesteld, dat het commu nisme in Tsjechoslowakije een tot volledige politieke onmacht gedoemde beweging is, waarvoor in de Tsjechische republiek in het geheel geen plaats is en waarmede de socialistische partijen weigeren samen te werken. De Tsjechische kamers van koop handel wijzen op de gemeenschappelijke oeconomische belangen van Tsjechoslo wakije en Duitschland en op het feit, dat een politieke overeenstemming aan de op lossing van de oeconomische crisis vooraf moet gaan. UIT HET VERRE OOSTEN Krijgt Tsjang Hsoe Liang burgerrechten terug? Tsjang Kal SJek ls van meening, dat de tijd gekomen ls een verzoenend gebaar te maken en zal bijgevolg opheffing vragen van de veroordeeling van Tsjang Hsoe Llang, waarbij den generaal zijn burger rechten werden ontnomen Dit zou beteekenen het begin van herstel ln rang! MEXICO De R.-K.-actie. JAPAN. Hajasji leest regeerings- verklaring voor. Om 10.15 is de vergadering van het Hoo- gerhuis geopend, waarin de minister-pre sident Hajasji zijn regeerlngsverklarins heeft voorgelezen, welke wejnig verschilde met de rede op 21 Januari j.l. in den land dag uitgesproken door Hirota. Hajasji noemde de taak der regeering. gezien den zeer ernstigen binnen- en buitenlandschen toestand, uitermate moeilijk, en somde de volgende punten op welke de regeerinl denkt te verwezenlijken: 1. De stabilisatie van den toestand ln Oost-Azië. 2. De reorganisatie der nationale verde diging. 3. De ontwikkeling der industrie onder controle van den staat zonder echter al- breuk te doen aan het particulier initiatief 4. De bevordering van den handel met het buitenland. Tevens kondigde Hajasji een voorloopige belastingverhooging aan. maar een ver mindering van de begrooting der regeering Hirota met 270 millloen yen. Hij zeide voorts, het mislukken der onderhandelin gen met China te betreuren en gaf zijn bereidwilligheid te kennen te streven naar overeenstemming, niet slechts met de regeering van Nanking, maar met het ge- heele Chineesche volk. Japan zal alle pogingen in het werk stellen de taak te vervullen, waartoe het pact met Duitsch land haar verplicht. Wat Groot-Brittannië betreft. Japaria politiek met het doel de vriendschap met dit land te bevorderen, evenals met de Ver- eenigde Staten, blijft ongewijzigd. Voorla zal Japan alles in het werk stellen om de hinderpalen voor den buitenlandschen handel uit den weg te ruimen en dezen uit te breiden, aangezien dit voor de nationale ontwikkeling onontbeerlijk is. Op vragen, die den minister-president gesteld werden, antwoordde hij nog, dat de regeering zal streven naar oplossing van de bestaande geschilpunten met sovjet-Rus land, langs den weg van verzoening en wederziidsche concessies. Voorts deelde hu mede, dat Japan geen territoriale bedoe lingen heeft in Noord-China. Japan zal een bewapeningswedstrijd vermijden, maar, binnen de grenzen van de Japansche finan ciën, streven naar een vervolmaking der nationale defensie. De actie der R -K. ter heropening van de kerken wordt steeds voortgezet In tal van plaatsen werden gropte demonstraties gehouden. VEREENIGDE STATEN Regeling van arbeidsconflicten. Het resultaat van gevoerde besprekingen tusschen de eigenaars der confectlefa- orieken en de vereenlgde kleedermakers was, dat met ingang van Mei een 1 loonsverhooglng wordt verleend. De bestuurders van de United Automo bile workers of America hebben een be roep gedaan op nresident Roosevelt, waar- bii .zij rechtstreeksche interventie hebben gevraagd ten b°ho?ve van hun orotest tel gen den staat van beleg. De voorzitter- Victor Reuther, heeft in eer telezram a'n den president opheffing van deze bespre kingen gevraagd, opdat de vakvereenl- gingsleden weer „vrije menschen zouden kunnen worden". 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2