BINNENLAND Rede van Oostenrijks Bondskanselier LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 15 Februari 193/ Vierde Blad No. 23586 77sie Jaargang Hitier en onze neutraliteit. Voor zwakke kinderen en moeders .de Nieuwe Eerste Nederlandsche' j(1jn/t en uiteren. FAILLISSEMENTEN Prinselijk paar heden naar Zeil am See. Een ontmoeting met den hertog van Windsor. Door een toeval hebben Zaterdag middag in hotel Bristol te Weencn Prinses Juliana en Prins Bernhard den hertog van Windsor en zijn zuster ontmoet. Onze Prinses en haar gemaal had den in de groote eetzaal van het hotel de lunch gebruikt. Zij wilden juist met de lift naar boven gaan om hun kamers op te zoeken, toen uit de naar beneden komende cabine de hertog van Wind sor en diens zuster, prinses Mary met haar echtgenoot de graaf van Hare- wood naar buiten traden. De Britsche gasten hadden geluncht in de vertrek ken, welke tegenwoordig in hotel „Bristol" steeds voor den hertog van Windsor disponibel worden gehouden De begroeting tusschen Prinses Juliana en Prinses Mary was buiten gewoon hartelijk. De beide prinsessen omhelsden elkaar en bleven een tiental minuten in geanimeerd gesprek. Prinses Mary droeg reeds haar reis- costuum. Zij was met haar echtgenoot op weg naar het Westbahnhof om daar den trein te nemen, welke hen naar Londen zou terugbrengen. De hertog van Windsor, bij wien zij op kasteel Enzesfeld hadden gelogeerd, bracht hen naar het station. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb- :n Zaterdagmorgen bij stralenden zonne- -hijn het leek wel voorjaarsweer erschillende Weensche bezienswaardighe- en bezocht. Zij waren in de Hofburg ge- eest, het vroegere keizerlijk paleis der "absburgers, waar hun aandacht vooral naar de vertrekken, waar keizer ans Josef gewoond heeft. Ook bewon erden zij de kostbare voorwerpen in de eizerlijke schatkamer. Daarna bracht het vorstelijk echtpaar n bezoek aan de Spaansche rijschool, aar een speciale voorstelling van de be- mde paardenöressuur voor de hooge langstellenden werd gegeven. Des namiddags bezochten prinses Juliana a Prins Bernhard de St. Stephanusdom de daaronder liggende eeuwenoude taconiben, waar de Weeners vroeger hun 'en bijzetten. Toen het paar in het hotel was terugge- rd is de prinses op haar kamer gaan :ten. In afwijking van het oorspronkelijke lan, is het Prinselijk paar gisteren nog te 'eenen gebleven. Zij zullen zich heden m Zeil am See begeven, waar zij H.M. ót Koningin zullen ontmoeten. Gisteravond hebben de prinses en de tins een bezoek aan den schouwburg ge acht. Uitlating van Rijkskanselier sloeg terug op mededeeling van 7 Maart 1936 De onaantastbaarheid voor ons een axioma. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft, thans de nadere vragen van het Eerste-Kamerlid den heer Van Vessem be antwoord Op de vraag, of de Minister bereid is. mede te deelen op welke vroegere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen Leider en Rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.i. uitge sproken rede. luidende: ..De Duitsche re geering heeft voorts aan België en Neder land verzekerd, dat. zij bereid is deze Staten te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te erkennen en de garandeeren", naar het inzicht van den Minister blijkbaar terug sloeg, zegt de Minister, dat hij ver onderstelde. dat de aangehaalde zinsnede terugsloeg oo de mededeeling. door den Duitschen Rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, volgens welke de Duitsche Regeering bereid was om een niet- aanvalsverdrag tusschen België, Duitsch- land en Frankryk te sluiten, onder waar borg van Groot-Brittannië en Italië, en ook Nederland als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzerzijds mocht worden gewenscht en de andere betrokken staten daarmede mochten instemmen. Kon de Minister den bewusten passus in de rede van den Rijkskanselier van 30 Januari op geen andere wijze verklaren, daarbij werd door hem niet voorbijgezien, dat de mededeeling van 7 Maart 1936 en de inhoud van de meer bedoelde zinsnede van ongelijke strekking zijn. Van de zijde der Duitsche regeering ver kregen inlichtingen hebben de juistheid van de bovengenoemde veronderstelling bevestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in kwestie van den Rijkskanselier moet worden opgevat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw ..West pact" tot stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, ais voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen .Westpact" wordt gesloten. Daarop is van Nederlandsche zijde aan de Duitsche regeering medeedeeld. dat de Ne derlandsche regeering, met alle waardee ring voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen, niet bereid zou zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid zegt de minis ter is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door Neder land te sluiten verdrag. Tandarcs j. H. C. R te U. schrijft: „OVaar ik kan, beveel ik In mijn praktijk Kalzan aan, daar dit preparaat ml) bl) uit stek bevalt, speciaal voor jonge kinderen en voor i-rouwen tij dens z\vangerschap en in de eerste p'crfode na de bevalling." HET CALCIUM NATRIUM VOEDSEL 6559 (Ingez. Med.) Uit Zeil am See komend zal H, M. de Ko- ing a.s. Donderdag te 14.15 van Inns- riick naar Nederland terugkeeren. Ver- ■oedelijk reist het prinselijk echtpaar dan naar den Brennerpas en Italië om nog een maand in het zuiden van Europa te ver blijven. begrafenis van de slachtoffers VAN het ongeluk te zandvoort. Enorme belangstelling. Zaterdagmiddag zijn te Zandvoort de beide slachtoffers van het droevig onge val met de reddingboot, schipper Jan Mo- lei^ar en Engel Schuiten, begraven. De 'langstelling was zeer groot, uit alle kust- laatsen waren vertegenwoordigers van de bemanningen der reddingbooten naar Zandvoort gekomen. Het bestuur der N. Z. ■i R. M was vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer P. E. Tegelberg, den beer Hudig en den heer de Booy. Namens be ZH.R.M. was aanwezig, inspecteur J. JJrenth. Aan het graf werd gesproken door burgemeester van Alphen. den heer P. E. Tegelberg, den heer Meyerling namens den bed. Bond tot redden van drenkelingen en Tromp. DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Men meldt ons uit Sassenhelm: £>e werkzaamheden aan den Nieuwen Rijksweg hebben <ioor het winterseizoen "'et veel sagnatie ondervonden. Het viadet over den Warmonderdam is gereed. Er ™oet nu nog gezorgd worden voor de op- raten en aanlegging van den weg. "oor het viaduct in den Menneweg is ■ufn bezig met het heiwerk. Hier moest jjowaeht worden tot de slappe kleilaag. tas S'or'en van zancb weg- en vastgeperst De aanleg van den aarden baan vordert oo* goed. Men graaft de veenlaag uit en Mort dan zand op de kleilaag. Hier en daar ook deze laag weg, zoodat meer zand gOr' moet worden dan berekend was. oebalve de reeds vermelde werken moet bogonnen worden aan de brug njov de Zandsloot, de viaducten over de «teekerlaan en spoorweg. dr michael schoengen overleden Danim in Westfalen, waar hij op fa- ZrObezoek was, is op 70-jarigen leeftijd va» b" Schoengen. een historicus |,t RttMe bekendheid, die gedurende 25 2t.„ïl v'iksarchivaris voor Overijssel te "e i» geweest. Mr. H. J. DIJCKMEESTER 90 JAAR. Men schrijft ons uit Zeeland: Morgen hoopt mr. H. J. Dijckmeester. oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, zijn 90sten jaardag te vieren. Mr. Dijckmeester was tot 1 Mei 1906 se cretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Op dezen dag aanvaardde hij zijn benoeming tot gou verneur van Zeeland zooals men daar, ondanks Thorbecke's wijziging van de pro vinciale wet, den Commissaris des Konings is blijven noemen. Tot 1 Mei 1921. dus 15 volle jaren heeft mr. Dijckmeester dit hooge ambt in Zee land vervuld. De zoo aanstond 90-jarige woont thans ie 's-Gravenhage, in het genot van een ge zondheid waarom menige 70-jarige hem benijden zou. COMMANDO-WISSELING TE SOESTERBERG. Met ingang van 1 April a.s. Met ingang van 1 April is de luit.-kol. H. L. van Royen van den staf der genie en eerstaanwezend ing. te Amersfoort, gede tacheerd bij het Luchtvaartbedrijf te Soes- teiberg. De bedoeling is dat overste Van Royen den kolonel b. d. K. E. Oudendijk zal opvolgen als directeur van het Lucht vaartbedrijf. Het contract van laatstge noemden loopt af op 15 Aug. a.s., doch 't vermoeden is gewettigd dat hij reeds eer der zal vertrekken. Het aftreden houdt verband met het bereiken van den 65-ja rigen leeftijd. Als opvolger van overste Van Royen is aangewezen de kapitein J. C Stumphius te Gorinchem. Omtrent den levensloop van den nieu wen directeur van het Luchtvaartbedrijf kan het volgende worden medegedeeld, al dus het Hbld. Na de H.B.S. te Haarlem doorloopen te nebben, kwam overste Van Royen als leer ling der Kon. Mil. Academie te Breda Het was in 1906 dat zijn studie aldaar werd beloond met de aanstelling tot 2e-luit. bij het wapen der genie. Hij werd gedeta cheerd bij den staf der genie te Arnhem in verband met de voorbereiding van den bouw van de kazernes voor de bereden wapens te Ede, Van 1907 tot 1908 was hij aldaar werkzaam. In 1908 kwam hij bij het reg. genietroepen, in welken post hij opgeleid werd tot balioncommandant. In deze func tie volgde in 1909 zijn benoeming tot le- luitenant. In 1913 werd overste Van Royen geplaatst bij den staf der genie te Utrecht, terwijl hij van Aug. 1914 af bij den innun- datiedienst tewerk werd gesteld. In datzelfde jaar kwam ook de bevorde ring af tot kapitein. Van 1916 tot 1919 was hij bij het veldleger als commandant van de 3e comp. veldpioniers, terwijl hij kort daarop aan het hoofd kwam te staan van =cctie V van den staf der 3e divisie. Hier na volgde" van 1919 tot 1922 een periode waarin hij als kapitein van specialen dienst bij het regiment genietroepen werkzaam was. Van 19221929 was overste Van Royen werkzaam op het departement van De fensie. Aan het eind hiervan werd hij be vorderd tot majoor en tewerkgesteld als sous-chef van de 5e afd. van het Dept., ierwij 1 hem tevens de functie van toege voegd hoofdofficier van den inspecteur der genie werd opgedragen. In 1933 werd hij bevorderd tot luit.-kolonel, waarna in 1934 zijn benoeming tot eerstaanwezend inge nieur te Amersfoort volgde. RECEPTIE BIJ DE VEREENIGING VAN NEDERL. GEZAGVOERDERS EN STUUR LIEDEN TER KOOPVAARDIJ. Een groot aantal bloemstukken had Za terdag een der zalen van het gebouw ..Neptunus" op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam herschapen in een bloementuin waar de vereeniging van Nederl. gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardij aan haar voorzitter, mr. G. Seret en haar secetaris-penningm., den heer S. J. van Limburg Stirum een receptie aanbood, ter gelegenheid, dat deze bestuursleden een kwarteeuw in de leiding der vereeniging werkzaam zijn geweest. Behalve door een zeer groot aantal leden, werd de receptie bezocht door vertegenwoordigers van scheepvaart-maatschappijen. Bovendien kwamen o.m. hun gelukwenschen aanbie den, mr. G. Koopman, waarn. burgemees ter. mr. F. C. van Geer en mr. H. B. Tjeenk Willink, plaatsvervangend voorzitter en secretaris van den raad voor de scheep vaart, de heer G. A. G. van den Boom, in specteur van de scheepvaart, bestuursle den van de Ned. reedersvereeniging „Het Nederlandsche zeewezen", de heer Edo Fimmen, namens de internationale trans portarbeidersfederatie, de heer Kieviet, voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders en leeraren van zee vaartscholen. Door den heer H. C. IJkema, werden beide jubilarissen, namens het algemeen bestuur der vereeniging toeg» sproken, waarbij spreker er aan herinnerde, dat beide jubilarissen de vereeniging hebben uitgebouwd tot die organisatie, welke zij thans is. Hij herinnerde ook aan de vele moeilijke tijden, die de vereeniging en haar leden hadden door te maken. Niet alleen naar buiten, maar ook naar binnen is veel en moeilijk werk door belde jubilarissen tot stand gebracht. STEUN VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOÖNEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C. gedenatureerd in het tijdvak van 8 Fe bruari 1937 tot en met 13 Februari 1937 f. 1.30 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijd vak gedenatureerd bedraagt de steunver goeding f. 0.80 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van 't dorsch- briefje in bovengenoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op f. 1.75 p. 100 K.G. hoofdbestuursvergadering van de hanze in het bisdom haarlem. Te 's-Gravenhage kwam het hoofdbe stuur van de Hanze in het bisdom Haar lem ter vergadering bijeen. Na de opening van den bondsvoorzitter, kreeg de geeste lijk adviseur het woord, tot het houden van een geestelijke overweging over den mensch als sociaal wezen en de christe lijke solidariteit, waarbij hij opwekte tot beoefening der deugd volgens Christus' voorbeeld. Hierna ging het bestuur over tot bespreking van het maandverslag van het Centraal Hanzebureau, het maande lijks financieel overzicht, het verslag der diverse ingestelde commissies, den voor- jaars centralen raad en het 30-jarig be slaan van den Bond, de Lodivoloterij. den Zeeuwschen propagandatocht en de actie voor de toekomst en de ingekomen en verzonden stukken. Na de rondvraag, waar in diverse belangrijke kwesties werden be sproken, sloot de voorzitter de vergadering Schuschnigg. Bondskanselier dr. Schuschnigg, heeft gisteren een rede gehouden voor 1500 lei ders van het Vaderlandsche Front, ver- eenigd in de groote zaal van den ouden Reichsrat te Weenen. De kanselier zette zijn politiek ten aanzien van het herstel van de Habsburgers en de pogingen van de nationalisten en Groot-Duitschers zich te hereenigen uiteen. Schuschnigg waarschuwde de monar chisten tegen iedere ontijdige actie en ten aanzien van de pogingen Groot-Duitsche bonden op te richten, zeide hij „non pos- sumus". Men kan niet genoeg den nadruk leggen op het besluit van den bondskan selier paal en perk te stellen aan de Groot Duitsche propaganda, op 't oogenblik dat Weenen zich gereed maakt den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, te ontvangen. Schuschnigg zeide onder andere: „Het standpunt van Oostenrijk en het Vaderlandsche Front in de kwes tie der monarchie, wordt geleid door drie richtpunten: Ten eerste: de eerbied voor de his torische traditie van Oostenrijk. Ten tweede: aüeen het Oostenrijksche volk is competent te beslissen over zün regeeringsvorm gebaseerd op de grond wet. Ten derde: geen proefnemingen. De monarchistische propaganda moet ondergeschikt zijn aan de binnen- en bui tenlandsche politiek van het nieuwe Oos tenrijk, alleen de leiders van den staat kunnen eventueel door een volksstemming een beslissing uitlokken. Op deze wijze handelt men in het belang van het volk, het land en het Huis van Oostenrijk." Overgaande op de campagne tot het vor men van Groot-Duitsche bonden zeide de bondskanselier: „Men schijnt in het bui tenland te denken, dat deze beweging een gecamoufleerde politieke actie verborg. Kort geleden werd in intellectueele krin gen gesproken over de oprichting van een „Deutsch-social-Bund", zonder dat deze evenwel gericht was tegen het Vaderland sche Front. Toch kan hierdoor misverstand ontstaan en de binnenlandsche samenwer king wordt eerder er door verstoord dan verbeterd. Daarom is de oprichting van Groot- Duitsche bonden inopportuun. We zul len niets toestaan waardoor de rechte lijn* van onze politieke richting in ge vaar wordt gebracht." Deze verklaring van den bondskanselier werd door de vergadering luide toegejuicht. In het verder verloop van zijn rede richt te de Bondskanselier een dringenden op roep tot de arbeiders. Hij verklaarde een onbegrensd vertrouwen te hebben in de Oostenrijksche arbeiders. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek van Oostenrijk verklaarde de Bonds kanselier, dat Oostenrijk goede vrienden is met Italië en Hongarije en bereid is alles te doen om de betrekkingen tot Duitsch- land te verbeteren in den geest van het verdrag van 11 Juli 1936, zoolang de sou- vereiniteit en onafhankelijkheid gehand haafd blijft, zonder geschillen met Praag en Belgrado te wekken en met vriend schappelijke en cultureele banden verbon den aan Engeland en Frankrijk. „Onze buitenlandsche politiek is een po litiek van vrede en goede verstandhou ding", verklaarde spr. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek verklaarde dr. Schuschnigg, dat de werklieden en werkgevers niet het recht van staken of lockout hebben. Alle ge schillen moeten worden opgelost door ar bitragecommissies. Verder verklaarde hij, dat het communisme niet in Oostenrijk mag binnendringen. Hij wees op de recen te arrestaties van buitenlandsche commu nisten in Oostenrijk en zeide, dat geble ken was, dat zij niet behoorden tot de ar beidersklasse. Op 1 Februari 1937 bedroeg het aantal politieke gevangenen in Oostenrijk 1162, waarvan 437 marxisten en 725 nationaal- socialisten. Aan het adres van de nationaal-so- ciaiisten richtte de Bondskanselier een laatste waarschuwing: „een ieder, die zich verklaart vóór het Oostenrijk van Dollfuss zal ais vriend worden behan deld door het Vaderlandsche Front en hem staat den weg tot de corporatieve vergaderingen open. Dit is een laatste waarschuwing, welke niet zal worden herhaald. Zij, die zich niet onderwer pen. zullen in de toekomst de verant woordelijkheid voor hun houding dra gen." Tenslotte verklaarde de Bondskanselier dat te Weenen een groot gebouw zal wor den opgericht, dat den naam „Huis van het Vaderlandsche Front" zal dragen. VERKEERSONGEVALLEN! Het verkeer eischt dagelijks talrijke slachtoffers. Tot die slachtoffers kunt ook gij be- hooren. Vrijwaart U tegen de geldelijke gevolgen van de ongevallen, welke U mochten treffen. De nieuwe N.E.N.-Ongevallen-polis overtreft in vrijgevigheid alle andere ongevallen-polissen. De nieuwe N.E.N.-Tarieven brengen een N.E.N.- polis binnen ieders bereik. De grootste en vermaardste Nederlandsche Maatschappij van Ongevallen-verzekering is Prinsessegracht 13 Vraagt nadere inlichtingen. 's-Gravenhage Agenten in alle plaatsen. 6553 (Ingez. Med.) VERSPREIDE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het a.s. vertrek der Nederlandsche handelsmissie naar Zuid- Amerika hebben de Argentijnsche gezant in den Haag en mevrouw Llobet Zater dagmiddag in het gezantschapsgebouw aan öe Nassaulaan te Den Haag een druk be zochte receptie gegeven. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Hengelo (G.), F. van Hoogstraten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Zuilichem: verder tot burgemeester der gemeente Wisch, J. J. G. Boot, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Winsum; met ingang van 15 Februari 1937 tot bur gemeester der gemeente Krabbendijke, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenberg; en tot burgemeester der gemeente Burgh. jhr. A. van Citters. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 17 be- bruari niet doorgaan. 30-JARIG BESTAAN „SURSUM CORDA". „Les Beatitudes" („De Zaligsprekingen") van César Franck. Ter gelegenheid van het 30-Jarlg be staan zal het 10 Januari 1907 opgerichte koor „Sursum Corda" op 26 Febr. een uit voering geven van „Les Béatitudes (De Zaligsprekingen)het indrukwekkende koorwerk van den beroemden componist César Franck, met medewerking van niet minder dan 7 solisten, t.w.: To van der Siuys (sopraan), Nora Blok (sopraan), Annie Woud (alt), Henk Viskil (tenor Jan Schipper (tenor), Max Kloos (bas) en Lucien Louman (bas). Het accompagne ment wordt verzorgd door het Utrechtsch Stedelijk Orkest, het geheel staat onder leiding van Anthon van der Horst. In de week van 8 tot en met 13 Febr. werden in Nederland 64 faillissementen uitgesproken. „Les Béatitudes", een der meesterwer ken zoo niet het meesterwerk van den in 1822 te Luik geboren en gedurende den grootsten tijd van zijn leven te Parijs le venden César Franck, die daar organist der Sainte Clothilde was, behandelt de Zaligsprekingen van Christus en berust op het geschrevene in het bekende 5e hoofd stuk van Mattheus. De tekstdichteres, ma dame Colomb uit Versailles, brengt ons in suditi" te hernieuwen, de proloog eerst terug naar den vóór- Ongetwijfeld heeft „Sursum Corda" voor christelijken tijd, naar de ellende die toen haar jubileumconcert de keuze op een der „n ce temps 14" op de aarde heersch- l schoonste compositie uit de koorlitteratuur te tengevolge van het egoïsme der mensch- laten vallen! heid en waarin men geen hoop meer had. Er waren slechts beulen of slachtoffers met kwalen belast, totdat een stem uit den Hemel klonk, waarop allen omhoog zagen naar den Heiligen Berg, waar de Engelen zich om den goddelijken Meester schaarden en zongen: „Welzalig hij, die de hoop in de verslagen harten doet herleven". Hier op volgen dan als sterk bemoedigend en vertroostend contrast de uitkomst schen kende „Zaligsprekingen" en haar om schrijvingen, waarin Christus, Satan, de Engel der Vergiffenis en van den Dood, de Maagd Maria, de Engelenkoren enz., op treden. „De Zaligsprekingen" getuigen van Franck's edelen geest en zuiver-religieus gevoel, alsmede van zijn groot composito risch talent. Het werk werd gedeeltelijk voltooid in het jaar 1870, vóór het uitbre ken van den FranschDuitschen oorlog. Gedurende het beleg van Parijs arbeidde Franck er verder aan en schreef daartus- schen door nog in een snel tempo zijn ora torium „Rédemption". Eerst in de herfst waren „Les Béatitudes", waarvan de com ponist een uitvoering in algeheele bezet ting zelf nimmer gehoord heeft, beëin- Jigd. Dit belangrijke en over de gansche wereld veelvuldig uitgevoerde werk stelt hooge eischen, zoowel aan koor als solisten Moge het onder een bekwaam leider als Anthon van der Horst de hoogstaande ver tolking verkrijgen, die deze waardevolle schepping verdient en moge geen muziek liefhebber zich de gelegenheid laten ont gaan. er mede kennis te maken of een

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13