Uit de Rijnstreek [EIDSCH ü)MBLAD - Tweede lad Zaterdag 13 Februari 1937 IIN/T EN LETÏEICN Berichten vorige oplage Het Nobelprijs-comité schenkt 2000 pond sterling* VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Margaretha, dr, ui o. Sclirama en J. E. Doeswljk Cor dis, z. van C. L. Beukenholdt en H. Planje. Gehuwd: G. Oskam en S. van Os. Overleden: Wilhelmina G. Langelaar, htgenoote van C. Werkhoven, 68 j. aria H. A. Fisser, cchtgenoote van L. Elll- M, 66 j. Maria Aïsi, weduwe van Q. ji der Peet, 68 j. Bernardus M. Oor- hot, 18 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Me). M. Müller, Leidscheweg 1_ Keng Djin Ie iTheo), Leidscheweg jl H. W. A. Mol en gezin, Burgem. ■tubstraat 34 G. W. van der Beun en ïin. Wijngaardenlaan 101 MeJ. J. B. M. i Moorsel, Veurscheweg 3 Mcj. M. B. van Moorsel, Veurscheweg 3 P. J. de aas en enechtg.. Donklaan 14 J. E. ïgelkens, Leidscheweg 191 Mej. C. G. n Dijk, Haagweg 2 Mw. Wed. P. van ittem geb. Fijnand, Burgem. Treubstr. 40 Mej. H. P. Kuneken, Hyacinthstr. 8 K. Brouwer, Leidscheweg 191. Vertrokken: J. H. J. Bijster, Leidscheweg naar Hel. WARMOND. Ingevolge besluit van de Bakkers- loonsvereeniging zal de broodprijs in se gemeente met ingang van Maandag I, met 1 cent per 8 ons worden verhoogd. WASSENAAR. DRES INZAKE HET UITBREIDINGS PLAN. Voor het behoud van natuurschoon. Het bestuur van de Alg. Ver. voor Na- urbescherming voor 's-Gravenhage en nstreken heeft in verband met het ont- trp voor herziening van het ultbreldlngs- lan van de gemeente Wassenaar een adres lt den raad dier gemeente gericht. In dit ires wordt betreurd, dat de ontwikkeling rr bebouwing in Wassenaar ten koste van lel natuurschoon heeft plaats gehad, dressant verheugt zich er daarentegen ie:, dat bij de herziening van het thans uihangige plan gestreefd is naar concen- atie der bebouwing. Toch meent adressant, dat door de thans itworpen bestemming van verschillende litenplaatsen, bosschen en daarbij aan- iiitende terreinen de bestaande natuur gesteldheid geheel verloren zal gaan laats te maken voor een verspreide luwing. zij het ook, dat deze minder msief zal zijn dan tot nog toe mogelijk In het adres worden hiervan verschil- le voorbeelden genoemd. ,Iet adres vervolgt dan: „het zal niet n noodig zijn voor de meeste der ter- in verdere bebouwings-mogelijkheid uit alten. Op deze wijze zou slechts con ing van het bestaande natuurschoon hebben maar niet worden bereikt, deze terreinen de bestemming als ratiegebled ten behoeve van het alge- ïn welzijn zouden verkrijgen. Daartoe is een positieve daad van de ierheid noodig. Slechts wanneer de over- (of een door haar gesteunde instel- die zich met het beheer daarvan in 8 algemeen belang wil belasten) de be- thikking over de terreinen krijgt, wordt de ierheid verkregen, dat ook op den duur it algemeene belang op de meest doel- tliende wijze wordt gediend. Adressant meent, dat door den gemeen- raad moet worden overwogen, welke stap- iii kunnen worden genomen om althans allermooiste terreinen voor bebouwing vrijwaren en een blijvende bestemming ongeschonden staat te verzekeren. Burgerlijke Stand. Oeboren: Engelbertus Jozef, zoon van 1 van der Lubbe en A. B. Westphal /hannes Willem Fellx, zoon van J. C. ?nzee en S. B. Boender Maria Antho- da, dochter van T. J. A. Hessing en M. C. Geloven. Overleden: Emma Martens, 70 jaren, fd, van C, A, P. van Stolk Johannes omelis Swaab, 20 jaren, ongehuwd rietje van Dort, S7 jaren, e. v. W. A. de lnS Hendrlca van den Berg, 57 Jaren, v. A. J. Borsboom Teunls Jansen van Wder, 66 jaren, e. v. C. S. Wlllemler. Ondertrouwd: P. M. M. van Helmond en 0- van der Hulst. Loop der bevolking. GevestigdM. A. O. M. Bassdorf, zon- beroep, Kerkehout 41 B. Becker, -onstbode. Zijdeweg 35 V. Boullllant Linet, zonder beroep, Schouwweg 78 A A. Brongersma, zonder ber„ Scliouw- Sg 82 r. Doesburg kinderjuffrouw, (tetraatweg 269 A. R. W. Geij van Utius en vr., zonder beroep, Acacialaan 11 C. J. Groenheide, dienstbode, Buurt- ,fI 93 - E. J. Haase, kokkin, Wittenbur- «TOg 132 - E. J. J. C. Hoekstra, zonder er°ep, Houtlaan 8 H. Hooijer, timmer en, Oud Wassenaarscheweg 16 M. van *'ypn, dienstbode. Laan van Koot 23 Jongeman, dienstbode. Rijksstraatweg H. A. v. Kekem, zonder beroep, Oost- wpcrweg 79 D. van Klaveren, landar- ceider, Deylerweg 35 M. B. Knapen, z. Groot Haesobroekscheweg 61 A. A. ""jnenburg, zonder beroep, Rljksstraat- «g 328 l. M. Lankkamp, huishoudster, vvbkenlaan 6 J I. Persoon, hulsbedlen- K. van der Doeslaan 1 J. W. Peters, finjyer ter gem. secr., Kerkstraat 22 F tS15, veehouder, Raaphorstlaan 24 l' vhbs en gezin, melkslijter. Raaphorst- j' I. Schober, zonder beroep, Bloem- rJPlaan 35 H. J. S. Tukker, dlenst- i( Gr. Hoefijzerlaan 15 E. Utard, T Schouwweg 78 T. Verduyri, 2;r Molenplein 14 A. J. War- v™?veh. dienstbode, Plein 13. '«trokken: W. J. R. Thorbecke en ge- to'?aar Eindhoven, hotel Royaal L. DWT' naar W«m A. J. Boetz, naar lljj» Kulsdaelstraat 5 N. L. Wind Ita» denzaal. Spoorstraat 30 H. Kruyt 1.4 ryHur. Juliana van Stolberglaan Th. Ebben en gez., naar Voorburg, Buu»»'an ^"ddenburg la C. J. Ver- I r naai ^en Haag, Grebbestraat 42 |0ran„p j,103" naar Luxemburg, Rue de We'd. N- A. van Rijn, naar Voor- Ham r^Tk,weS 70 e P. Wljnla. naar - Doelenstraat H. Veerman en gez. ALPHEN. De heer C. O. de Vroomcn t. Aihier is op 75-jarigen leeftijd overleden de gemeente-opzichter, de heer Cornells Otto de Vroomen, wiens verdiensten voor de gemeente zeker nog langen tijd in her innering zullen blijven. Burgerlijke Stand. Geboren' Martinus Johannes, z. van An- tonius Ekelschot en van Petronella Teunis- sen; Catharina Jacoba, d. van Abraham van Griethuizen en van Catharina Dina Gevonden: diverse handschoenen; tuinslang; deken; regenjas: damestasch m, inhoud; portefeuille met inh.; shawl; hond; hoedje: belaetingmerk in etui; rol staaldraad: wieldop van auto en rijwiel- belastingmerk. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Dongema Maria Catharina, D van C. J. van Kempen en H. M. A. de Roolj Hubertus Cornells, Z. van A. J, van Mil en J. M. Hyerhoek Maria Theodora, D. van C. P Heyker en A. K M. van Vliet Vorstelman; Aarnout, z. van Adriaan Leijnse Jacoba, D van H. van Meurs en G. M. Ver en van Neeltje Huisman; Jacob, zoon van tegoal Jacob, Z. van A. Vreugdenhll en Teunis Roest en van Neeltje Zwaan; Cor nelis Hubertus Nicoladus, z. van Hubertus van der Laan en ran Johanna C. Kleijn; Lnurentius Leonardus, z. van Petrus Th. Zirkzee en van Johanna P. Tulnenburg; Cornelis, z van Nlcolaas Doelman en van Anna Noordam: Willem Hendrik, zoon van Arend Zoutman en van Wilhelmina Brui nes; Willem Marie, z. van Pleter J. Schou ten en van Marijtje van der Lee; Elisabeth, d, van Dirk Bezemer en van Johanna B. Vermeulen. Gehuwd: Antoon van Velsen, oud 22 jr., wonende te Bodegraven met Gerrltje van Es, oud 19 jr. Overleden: Wilhelmus Adrianus Koeken bier, oud 78 jr.; Franclna Margaretha Li- bert, oud 86 jr.; Leuntje Hus, oud 79 jr.; weduwe van Dirk v. d. Zwart; Marinus Kok, oud 68 jr., gehuwd met Huberta Schulp, Loop der Bevolking. Gevestigd: J. W. de Ridder en gez., techn. ambt., Prov. W„ Zaalbergstr. 17a; Adrianus P. Kers, boekbinder, Pr. Hendrikstraat 43; Albert Zweers en gez., vertegenw. N.V, Sam- som, Stevinstr. 20; Wilhelmina C. van Dijk, z. beroep, Nesse 7; Wilhelmina de Kleer. dienstbode, Kromme Aarweg 1; Jaantje W. Vermelj, dienstbode, Steekterweg 230; Maria E, Velis, dienstbode, Pr. Hendrikstr. 52 Vertrokken naar: Amsterdam, Wittebur- gergracht 61/63, Jan W. van Zwieten, ass.- machinist; Leiden, Fagelstraat 55, Johanna W. Stledlng, verpleegster, v. Mandersloostr. 43rd; Haarlemmermeer, Hoofdweg 1328 Pie- ter Ambagtsheer, kappersbediende; Zwam- merdam, B-ll, Pieter J. Verduin, veehou dersknecht; Hazerswoude A-259, Wilhelmus C. Nobel, veehoudersknecht; 's Gravenhage, Drebbelstraat 30, Wilhelmina J. de Helj, zon der beroep; Bodegraven, Noordstr. 78, Fran- cientje van der Ende, z. beroep; Boskoop, Laag Boskoop 2, Geertrulda J. Prins, zonder beroep; 's-Gravenhage, Weteringplein 8, Gatsche Visser, dienstbode. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Wouter, zoon van W. van Holst en G. W. de Jong. Ondertrouwd: A. Zwijnenburg en T de Zeeuw; C. Blonk en F. v. d. Ende; M. Bek- ker en G. M. Blonk. Loop der Bevolking. N. Hoogendoorn, veehoudersknecht van Woubrugge; C. de Bruijn en gezin, machi nist van Reeuwijk; C. M. Verhoef en gezin, machine-bankwerker van Hooge- en Lage Zwaluwe; G. Wolters, huishoudster van Dordrecht; G, van Kooten, veehouders knecht van Waarder; D. Visser en echtge., onderwijzer B. O. van Rotterdam; F. v. d. Ende, z. b. van Alphen a. d. Rijn; C. Bak ker, machinist van Gouda; G. A. v. Rossum, z. b. van Rietveld. Vertrokken: P. D. Stolwijk, hulp i. d. huls houding. naar Utrecht; C. de Jong en gezin, kaashandelaar naar Den Haag; J. H. van Jaarsveld z. b. naar Amersfoort, z. b. naar Amersfoort; W, Rootert, z. b. naar Canada; P. v, d. Berg, dienstbode, naar Gouda; M. Oudshoorn, dienstbode naar Zwammerdam; A. Busser, dienstbode naar Ede; D. Verboom z. b, naar Alphen a. d. Rijn; P. Pouw, huls schilder naar Rietveld; J. C. Zwanenburg, hulshoudster naar Uithoorn; P. Kalshoven, z. b. naar Nieuwkoop. In Hotel Van Rossum had een goed geslaagde uitvoering plaatst .van de Chr. gymnastiekver. D.O.S. onder directie van den heer P. van Wijk uit Lelden. Na ope ning door den voorz., den heer H. Damman, werd het programma vlot afgewerkt. De voorz. complimenteerde den directeur en bood hem een boekwerk aan. De eere voorzitter, de heer I. Hoogendoorn. sprak een zeer waardeerend slotwoord, waarbij aan mevr. Damman, de echtgenoote van den voorz., voor haar verdiensten bloemen werden, aangeboden. De muzikale afwisseling was in handen van den heer H. Grégoire, alhier. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van A. Verkalk en B. Ruitenburg Anthonie Arend, z. van T. Vermeul en H. de Geest Overleden: Arie van Wilgen 59 j. Ber nardus H. J. Brouwer 17 dagen. In de jaarvergadering van de Ned. Herv. Schoolvereeniging zijn als bestuurs leden herkozen de heeren A. C. Blonk en C. Spijker. In de vacature van den heer A. A. Nij- veldt werd gekozen de heer H. Hendriksen. naar Amsterdam W„ Sassenheimstraat 19e J. J. van Driest, naar Amsterdam. Ge rard Douplein 17 I J. Simons, naar Oe- ieen. Timorstraat 45 M. L. Buiiclc, naar den Haag. Ternootstraat 38c A. Krizek naar Den Haag, Scheveningscheweg 88 J. C. Luckerath, naar den Haag, Z. Bui tensingel 1 H. M. L. F. E. V. Oostrom Soede, naar den Helder, Badhuisweg 124 A. Stob, naar Kloosterburen, Hom- hulzen II. C. Branse, naar Voorschoten Mo'enlaan 4 B Zwaan, naar den Haag, v. Belerenstraat 116 M. J. Haak, naar den Haag. H. de Grootstraat 11 C. J. v d Heide" nee den Haav. Biauwe Ka merlaan 16 H. Strubbe en vr., naar Velsen N.H Driehuis, De Genestetlaan 38 C. R. Rijnenberg, naar den Haag, Noord- wal 18 A. Blum, naar den Haag, Stahl- perlstraat 35. J. van Dorp Adriana Wilhelmina Maria, D. van M. Steenpoort.e en G. v. der Steen Allda, D. van P. Blonk en M. A. v. d. Meer Joanna Adriana, D. van A. H. van Amsterdam en H. J. Baak Everina Geer- truida Joanna, D. van H. J. Straver en G. de Graaff Aleed, Z. van C. Bos en M. M. Meerburg Corstlaan Maria, Z. van P J. de Groot en C. A. van der Poel Maartje, D. van H. Langeveld en M. Bogaards Gerrltje, D. van N. van Tol en G. van Tol. Overleden: H. Rotteveel 66 J„ gehuwd m, A. Vriesekoop C. Bos 84 j., weduwe van J. WijfjesC. Edelaar 69 j„ gehuwd met C. van Nlerop T. van Wferingen 4 j. L. A. Francken 1 j. Th. van Wetten 82 j., wedr van P. van der Holst K. Ravensberg 74 j.. geh. met M. J. van Enk M. Slootweg 83 j, wed. van M. van Oostrum. Ondertrouwd: T. de Graaf 31 j. te Lei derdorp en J. de Wit 25 j. alhier. Gehuwd: A. T. v. d .Pouw 42 j. en W. C. van Dijk 39 j. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Elisabeth, d. van Gerrit Duiker en Catharina Hoek: Hermanus, z, v. Corenis Horsman en Pietertje de Bock, LEIDERDORP. Lood der bevolking. Gevestigd: A. H. van der Voort, Hoofd straat 8 W. A. HeijnGeelen, Koningstr. 75 G. Jongeleen en gezin. Zijloordkade 3, Wed. A. Bronwasser—Botermans en ge zin .Dwarswateringkade 8 G. H A. van Schuilenburch en gezin, Koningstr. 7 A. J. Maat, woonschip „Jeanne" I. F. Dron- kers en gezin, Lindelaan 14 J. Zaagman en gezin. Koningstraat 52 G. Romer en gezin, Hoogmadescheweg 9. Vertrokken: A. H. Strickllng naar Voor schoten G. van den Berg naar Ouddorp T. J. van Kuilenburg en gezin naar Ha zerswoude G. J. Dirksen naar Zeist A. O. Wassenburg en gezin naar Leiden Chr Hoppenbrouwer naar Leiden D. van Laar naar Leiden M. Th. van der Meer naar Vleuten A. Klein Kranenburg naar Heerde E. Brandt naar Leiden J. Ho- gewonlng naar Zoeterwoude J. Olijer- hoek en gezin naar Zoeterwoude J. P. van Buuren naar Leiden M. Noorder- vliet en gezin naar Leiden J. L. Bakker naar 's-Gravenhage K. Topper en gezin naar Hoek van Holland. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Wilhelmina d. van G Bloemendaal en A. J. Laterveer. NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Gevestigd: W. v. Amerongen van Leiden; M. Kraaljenveld van Bergen op Zoom; G. v. Leeuwen van Bergen op Zoom; W. Mel- lema van Leeuwarderadeel; E. Nijdam van Leeuwarderadeel. C de Ruiter van Zeist. Vertrokken: M. Mettinghof naar Bergen op Zoom. Burgerlijke Stand. Overleden: H. v. Wijngaarden, oud 65 j. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Franciscus Maria, Z. van J. Maurlts en M. W. van Velden. Overleden: Marrigje Bouthoorn, wede. v. H. Boer Gerard Holscher 71 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. M.' Hilbers v. Beverwijk M. J. Jansen van Amsterdam A. Voor- douw van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: M. A, Velis naar Aiohen a. d. Rijn N. Schoof naar Woubrugge J. M. Bontje naar Leiden S. de Vries en gezin naar Alphen a d. Rijn. WOUBRUGGE. Loop der Bevolking. Ingekomen uit Bodegraven J. A. Huisman, B 361: uit Alphen a. d. Rijn: W. W. Hars kamp, A 24, E. van der Horst, B 60. E. Gran- dia, A 37. Vertrokken naar Wassenaar: J. P. van der Ploeg, Rijksstraatweg 3; naar Alkemade: J. A. van der Star, Rljpweterlngnaar Ter Aar;N. J, Vuyk, Kerkbuurt B 74. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Apolonla Maria, d, van B. van Leeuwen en M. H. Baak: Elisabeth Johanna, d. van P. Borst en E. J. Slobbe. Overleden: Wilhelmus Been, weduwnaar van Th. van der Meij, 74 Jaar. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Wilhelmus, Z. van W. J. Baars en J. Kramer Adrianus, Z. van G. Vis en C. Bos. Ondertrouwd: C. Slootweg 29 j. en N. Blijleven 19 j. Overleden: H. W. Brummelkamp 21 j. Gevonden: Een kosteloos Rijwlelbe- lastlngmerk 1936'37 en een autowiel met reserveband. Inlichtingen ter secretarie. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Pleuntje, D. van Adrianus Ver donk en Neeltje Boere Pieter, Z. van Jan Verduijn en Gerrltje Verbeek Maria, D. van Willem Degenhardt en Aaltje ten Hoeve Jaarvergadering Chr.-Hist. Kiesvereeniging De Chrlst.-Hist. Kiesvereen. alhier hield ln de Ned. Herv. School haar Jaarvergade ring. De waarn. voorz., de heer J. H. Ruting. opende met gebed, nadat hij Psl. 121 had voorgelezen. Spr. herdacht den vertrokken voorz., den heer Z. J. Ninaber van Eijben en wierp een blik terug over de bijna af- geloopen 4-jarige zittingsperiode der Twee de Kamer, De secretaris, de heer D, v. Geest, las de notulen en bracht het jaarverslag uit. Het financieel verslag van den penning meester, den heer J. H Llnschoten, sloot met een klein nadeelig saldo. De commissie benoemd lot het nazien dezer rekening, had deze geheel in orde bevonden. De heer J. J. Koning, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding was, werd her kozen. Bij het opmaken der candidatenlijst voor de a.s. Kamerverkiezingen werd besloten in hoofdzaak de thans zittende leden te hand haven. Van het hoofdbestuur was een ver zoek ingekomen om een bijdrage in het te kort van f. 25.000, terwijl door den Kamer kieskring Leiden eveneens een bijdrage werd gevraagd. Besloten werd voorloopig geen bijdrage te verleenen, met, het oog op den toestand van de plaatselijke kas. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. KOSMOS-EERSTELINGEN-PRIJS. Onder dezen naam heeft de N.V. Uitge_- vers-Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam ter aanmoediging van debuteerende schrij vers. een nieuwen letterkundigen prijs in gesteld, groot Duizend Gulden. Het ligt in haar bedoeling dezen prijs jaarlijks toe te ^Alie11' in het Nederlandsch schrijvende auteurs, van wier hand niet eerder een roman in boekvorm is verschenen, kun nen naar dezen prijs mededingen. De jury bestaat uit: Dirk Coster, voor zitter, Antoon Coolen, A. M. de Jong, C. J. Kerk. dr. P. H. Ritter Jr.. terwijl als secre taresse van de jury optreedt me). M G. van Kranendonk, Oude DeRt 124, Delft Voor den Kosmos-Eerstehngen-Prijs 1937 kunnen manuscripten worden ingezonden tot. 1 Mei 1937. UITSLAG VAN DE PRIJSVRAAG VOOR EEN LUSTRUMSPEL VAN HET AMSTER- DAMSCH STUDENTENCORPS. Aan de prijsvraag voor een lustrumspel, door den Senaat van het Amsterdamsch Studentencorps in December van het vo1- rige jaar uitgeschreven, is in ruime mate deelgenomen. Bij de, als jury optredende, spelcommissie zijn 22 inzendingen inge komen. Na rijpe overweging heeft de jury beslo ten drie ontwerpen, zeer verschelden naar opzet en uitdrukking, te bekronen Geen dezer inzendingen meende zij echter, in vergelijking met de andere twee, voor een eersten prijs in aanmerking te kunnen la ten komen, zoodat zij de voor bekroning beschikbare gelden gelijdelijk ovèr de drie inzenders meende te moeten verdeelen. De bekroonde inzendingen zijn: „De steenen ruiters", ingezonden door het oud-A.S.C.-lid mr J A. Bletz, waarin tot uitdrukking gebracht wordt hoe het ge weld. gepersonifieerd In Castor en Pollux, feitelijk mag overwinnen.' maar hoe onze sympathie met de argeloozen is. Fan-Europa". Ingezonden door den heer A den Hertog, waarin geteekend wordt, dat de Pan-Europa-gedachte, echter zonder eenigen politieken inslag individueel zonder onderscheid naar stand of beroep, in het leven tot uiting gebracht dient te worden, om tot een duurzamen vrede in onze sa menleving te komen. „Isola-Bella", ingezonden door mr. J. Derks, een stuk dat met een charmante in trigue, in 'n luchtigen vorm. den spot drijft met de machteloosheid van Volkenbond en diplomaten in de wereldproblemen. Een beslissing omtrent al of niet opvoe ren van een dezer stukken, is nog niet ge nomen, in verband met belangrijke ontwer pen welke buiten de prijsvraag om, zijn ingekomen. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. BUITENLAND. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de slaehtveemarkten vloeit de stroom reeds aanmerkelijk minder wat de aanvoe ren betreft. De handel heeft zich dus ten gevolge van de mindere aankoopen voor het plan-Deterding eenigszins teruggetrok ken en zoo is de wet van vraag en aanbod weer wat ln evenwicht gekomen. Voor het oogenbllk is het natuurlijk voor de aan voerders van slachtvee minder aangenaam, dat de prijzen niet bleven stijgen, want in de afgeloopen week kwam er wel eenige reactie, maar zooals we reeds eerder schre ven, het had een gevaarlijk kantje en dat is, dat wanneer de aankoop ineens wordt gestaakt er een zóó groote val zou komen in de prijzen, die de heele winst op het plan-Deterding gemaakt, wel eens mee zou kunnen sleepen. Bovendien is thans de actie, die er van sommige zijden werd ge voerd, vrijwel van de baan. De markten ln de tweede helft der week verlieoen reeds weer wat vaster, dan in het begin. Woensdag te Deii Bcïs.i -elf iets williger te-wil' de Vr'ldagmarkten zoo wel hier tei -ba:se, als te Leeuwarden en Zwolle, hoewei kp.'me hande', toch vrijwel prijshoudend verliepen. We zijn er evenwel van overtuigd, dat wanneer de commissionairs van het plan- Deterding niet als kooper waren opgetre- Aan de Internationale V redescampagne. Het Nobelprijs-comité heeft na een nauwkeurig onderzoek van de werkzaam heden der Internationale Vredescampagne in 42 landen, besloten aan Lord Robert Cecil en Pierre Cot ten bate van hun ar beid als voorzitters der internationale vre- öes-campagne de som van 2000 pond ster ling te schenken ten behoeve van deze belangrijke beweging. „Het Nobelprijscomité,, is aldus de „Ti mes", „bekend om zijn onafhankelijkheid en om de grondigheid, waarmee het alle verzoeken om steun onderzoekt." Wij vernemen, dat ook zekere invloed rijke Amerikaansche kringen overwegen, aan de campagne een gift toe te kennen, opdat deze in staat kan worden gesteld, zijn vredespropaganda op grqpte schaal over de geheeie wereld te voeren. GENERAAL FAUPEL AMBASSADEUR BIJ FRANCO. Rijkskanselier Hitier heeft generaal Fau- pel, zaakgelastigde bij het bewind van Franco, benoemd tot Duitsch ambassadeur bij dat bewind. Faupel is vandaag door den minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, beëedigd. GENERAAL OSJIMA IN TOKIO. In welingelichte kringen te Tokio levert men uiteenloopend commentaar op de aanwezigheid van generaal Osjima aldaar. Generaal Osjima is de Japansche militaire attaché te Berlijn. Zijn terugkeer naar Ja pan was niet aangekondigd. Men verwacht binnenkort een nauwer aanhalen der Ja- pansch-Duitsche betrekkingen. Osjima, die verscheidene malen geheim gehouden be sprekingen heeft gevoerd met de legerlei ders, zal binnenkort met nieuwe instructies naar Berlijn terugkeeren. PLAN VOOR HET OPRICHTEN VAN KETTINGWINKELS. Chlneesche fabrikanten en handelslie den hebben de regeering een plan voor gelegd tot het oprichten van een groep van 40 warenhuizen in verschillende deelen van China, Dit plan, waarvoor een kapi taal van twee miliioen dollar noodig is, vormt een onderdeel van de campagne voor Chineesch fabrikaat. Men hoopt de warenhuizen op een coöpe ratieven grondslag te vestigen, waarbij de regeering een derde deel van het kapitaal verstrekt en de handelslieden, bankiers en groote fabrikanten het overblijvende deel. Bij het kiezen der plaatsen waar de nieuwe warenhuizen zullen worden geves tigd, zal begonnen worden met de groote steden en de hoofdplaatsen der provin cies. Men wil vermijden een warenhuis te openen in plaatsen waar reeds een maga zijn van Chlneesche artikelen gevestigd is, teneinde een noodlottige concurrentie in den kleinhandel van birmelandsche goe deren te voorkomen. Al degenen die achter dit „kettingwin kel-plan" staan, zijn leden van het volks comité voor economisch herstel, dat on langs onder aandrang van generaal Tsjang Kai Sjek is gevormd. VOOR DE SLACHTOFFERS DER OVERSTROOMINGEN. President Roosevelt heeft gisteravond een reeds door het Congres aangenomen wets ontwerp geteekend, waarbij nogmaals twin tig miliioen dollar ter beschikking wordt gesteld tot steunverleening aan de slacht offers der overstroomingen in het dal van de Mississippi en de Ohio. DE KERKELIJKE MOEILIJKHEDEN IN MEXICO. De Mexicaansche minister van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat hij een agent van pölltie uit zijn functie ontheven heeft, aangezien deze zonder bevelschrift binnengedrongen was ln een huis, waar een clandestiene Mis werd gece lebreerd en daarbij een katholiek had ge dood. (Wij hebben daarvan melding ge maakt). Tevens is de chef van den agent van politie uit zijn functies ontheven. De beide politiemannen zullen voor het gerecht moeten verschijnen. De gouverneur van Orizaba heeft een be roep op de bevolking gedaan kalm te blij ven. Hij heeft beloofd, dat de schuldigen gestraft zullen worden. den, de prijzen een verdere daling hadden ondergaan. In totaal werden deze week ongeveer 350 stuks aangekocht. We noteer den voor 1ste kwaliteit van 6466 cent per K.G. geslacht, doch voor prima of extra kwaliteit blijft de prijs nog altijd hooger. We hebben deze week nog wel vee zien ver- koopen tot 80 cent per K.G.. doch dit mag niet als marktprijs worden beschouwd. De mindere soorten varieerden van 5060 ct. Stieren 52—60 cent, per K.G. De gebruiks- veehandel was kalm gestemd, hoewel de prijzen niet lager waren. Gust weidevee duur: maar stroeve handel. Vette kalveren stille handel met gedrukte prijzen, 20—32 cent per pond levend gewicht. Nuchtere algemeen iets minder, f5 f. 8 per stuk, met ruime aanvoeren. De wolveemarkt was voor oude schapen vlot en duur, f. 25 tot f. 36 pgr stuk. Lam meren iets kalmer, maar toch niet bepaald 'egere noteering. f. :6f.24 per stuk. De varkensmsrkt sloot e'eze week fv'w, ofschoon de officieele r rij zen der V. C. weer iets zijn verhoogd. We verwachten dan ook voor de volgende week even stijvere prijzen op de markten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7