CHIEF WHIP Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 13 Februari 193) Er gaat niets boven de „eenige" Virginia-sigaret DE BIOSCOPEN B.K.S.P., AFD. JONGEREN. Ledenvergadering. Gisteravond vergaderde de Jongeren-af- deeling der R K. Staatspartij afd. Leiden in „Den Burcht". De voorzitter, de heer Zijistra, opende de avond met den Chr. groet, waarna enkele mededeelingen en ingezonden stukken wer den voorgelezen. Het reglement dat hierna werd voorgele zen werd behoudens een enkele aanmerking onveranderd goedgekeurd. De vaststelling der minimum-contributie gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisse- ling, doch werd zonder hoofdelijke stem ming op 50 cent per jaar bepaald. De verkiezing van het bestuur welke hier na aan de orde was, bracht het volgende resultaat: de heer W. v. Noort, voorz., de dames Broerse en Stijman en de heeren J. Slegtenhorst, C. v. d. Meel en W. Devilé. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer Zijlstra stelde zich niet herkiesbaar. De voorzitter van de R.K. Propagandaclub Dr. Schaepman, mr. H. F. A. Donders, die hierna het woord verkreeg, wees speciaal op de onmisbare belangstelling en daadwerke lijke medewerking der jongeren voor het propaganda-werk dat, aldus spr., niet alleen politieke propaganda inhoudt, doch ook de propaganda van de R.K. cultureele en sociale doelstellingen behelst. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter der vergadering op de gebruike lijke wijze. MELKCONTROLE VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". BOND VAN POLITIE AMBTENAREN IN- NEDERLAND TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Jaarvergadering der afd. Leiden. Bovengenoemde afd. hield haar jaarver gadering in café-rest. „de Harmonie". De voorzitter, de heer Uitendaal, open de de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder het hoofdbestuurselid. den heer Berkel, commissaris van politie te Culemborg, den heer Mennes, directeur- van den Markt- en Havendienst, benevens de collega's uit 's-Gravenhage. die zich de moeite hadden getroost naar Leiden te komen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 51 en het aantal donateurs 22 bedraagt. Tevens bleek daar uit dat de afd. in het afgeloopen jaar zeer actief is geweest op het terrein der die renbescherming. De secretaris oogstte voor zijn keurig samengesteld jaarverslag den dank van den voorzitter, wat door de ver gadering met applaus werd onderstreept. Volgens het verslag der kascommissie bleken de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde te zijn bevonden en een klein batig saldo aanwezig. Ook den penningmeester werd dank gebracht voor zijn keurig beheer. De aftredende voorzitter Uitendaal, als mede de bestuursleden Bron en Rozemeijer werden bij acclamatie herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid in de vacature Gordon Hasselbach werd gekozen de hoofdagent van politie Van Vugt. '.tt» Als afgevaardigden naar de 'bfi 20 Maart a.s. in Heerlen te houden jaarvergadering werden gekozen de voorzitter en secretaris. De beschrijvingsbrief voor deze jaarver gadering werd daarna behandeld en gaf tot uitvoerige bespreking aanleiding. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hieruit bleek nog eens weer dui delijk, dat op het terrein van dierenbe scherming nog veel reëel werk te verrich ten is. Na een dankwoord door den voorzitter voor de opkomst, sloot hij deze geanimeer de vergadering. De eerste ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeft haar eerste ledenvergadering gehouden: als be langstellenden waren tevens aanwezig de heeren A. J. Verkleij uit Sassenheim, J. Th. Wesselingh van Hazerswoude en A. Louter uit Voorburg. Met behulp van deze practici is het mogelijk geworden de sta tuten vast te stellen, die de juiste rich ting zullen aangeven voor de werkzaam heden van deze vereeniging. In het be stuur werden gekozen de heeren G. Goed hart, H. v. d. Krogt. A. Rijnsburger. J. Ulttenboogaard en C. van Vliet. Het se cretariaat zal zijn gevestigd: Zoeterwoud- scheweg 2, Leiden. Tevens verkreeg het bestuur opdracht uit den stroom van sol licitaties een deskundige te benoemen, die de leiding bij het onderzoek der melkmon- sters kan aanvaarden. Namens de verga dering werd het comité van voorbereiding dank gezegd voor al de werkzaamheden, die reeds verricht waren en in het bijzon der voor het beschikbaar stellen van twee exemplaren prima stieren van de beste af stamming. 4e R. I. NAAR DOESBURG. Van 8 tot 17 Maart zal het 4e regiment infanterie alhier garnizoen houden te Does burg onder commando van luitenant-kolo nel A. W. F. Koningsfeld. DE ALGEMEENE TOESTAND BELGIE EN LOCARNO. A.-R. KIES VEREENIG ING „NEDERLAND EN ORANJE". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. J. H. Kroesen (Den Haagi; voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heeren W. R. Weisfeit Rotterdam l en G. A. Barnstijn (Oegstgeest) en voor het candidaatsexamen rechten mej. T. ten Noever Bakker (Utrecht) en de heeren A. C. A. J. Greebe (Voorburg) en J. Brau- tigam (Amsterdam). Rede van dr. C. Beekenkamp. Gisteravond vergaderd: de A.-R. kies- vereeniging „Nederland c- "ranje" alhier onder voorzitterschap ven c':n heer D. Parmentier. die er in zjn cp-.ningswoord op wees, dat terwijl overal ijl cl: wereld op politiek gebied verschrikkelijke dingen gebeuren, wij in ons land nog In ru t, vrede en vrijheid kunnen leven, dank zij ons Koningshuis en de constructieve politiek van het kabinet-Colijn. Na de lezing der notulen had de stem ming over de samenstelling van de A.-R. candidatenlijst voor de a.s. Kamerverkie zingen plaats. Vervolgens hield dr. C Beekenkamp een rede over de voornaamste strijdpunten bij de a.s. stembus, in welke rede hij de ver schillende leuzen, die door de politieke par tijen in ons land worden gelanceerd, on der de loupe nam. Hij stond stil bij het Plan van den Arbeid der S.D.A.P., waarmee men de massa onder narcose tracht te brengen en dat hij financieel onmogelijk, politiek onwenschelljk en principieel on aanvaardbaar noemde Daartegenover stel de spr. de cijfers uit „Het Werkende Land", waarover de arbeiderspers maar zoo weinig mogelijk wil vertellen. Spr. vestigde ook de aandacht op de demagogische strijdmetho- den van de N.S.B., laakte in de C.D.U. haar door dik en dun meegaan met de S.D.A.P. onder een Christelijk vernisje en toonde aan, dat de S G P. uitsluitend leeft van ne gatieve critiek, zonder concreet aan te geven in welke richting zij wenscht te gaan. Verraderlijk noemde spr. dat tegen woordig alle linksche partijen met ophef beweren, dat zij den godsdienst vrij willen laten. Dit is alles slechts schijn. De vrijheid strekt slechts zoover als men den godsdienst privaat-zaak houdt. De Christen dient God met geheel zijn hart en uit alle kracht. Dr. Beekenkamp sloot de zeer goed be zochte vergadering met dankgebed. De Engelsche bewapening. De Belgische gezant te Londen heeft op net Foreign Office het Belgische ant woord op de Britsche nota van 3 Nov. in- iJÉb een nieuw Westelijk pact overhan- antwoord zal niet gepubliceerd wor den. Niettemin meent men uit goede bron te weten, dat het antwoord in overeen stemming met het Britsche standpunt is en herinnert aan de uiteenzetting over de Belgische internationale politiek, zooafls de Koning die in zijn rede van 14 Oct. gegeven heeft, en aan latere aanvullende verklaringen van Spaak. België is bereid aan een conferentie deel te nemen, echter onder één voorwaarde: in een nieuw pact moet het niet garant, maar gewaarborgd tegen lederen aanval zijn. De Belgische regeering beroept zich daarbij op de offers, die gebracht worden voor de verdediging van het grondgebied. Het bericht, dat de Britsche minister van financiën. Neville Chamberlain een wets ontwerp heeft ingediend, waarbij de regee ring volmachten vraagt om de eerstvol gende vijf jaren 400 millioen p. st. te be steden voor de landsverdediging en wel buiten de gewone Jaarlijksche begrootingen oer departementen van oorlog, marine en luchtvaart om, heeft te Berlijn zeer die pen indruk gemaakt. De bladen publi- cteren met nadruk, dat het de eerste maal is. dat de Britsche regeering in vredestijd een dergelijk besluit neemt, Een zeker ge voel van onbehagen komt tot uitdrukking in de commentaren, welke op het bericht worden geleverd. Over het algemeen vragen de bladen zich af, wat de redenen en het doel zijn vkn deze bewapeningspolitiek. De meeste bladen zien in het afloopen van het vlootverdrag van Washington een verklaring. Dit zou de Brit sche politiek voortaan voor nieuwe verant woordelijkheden plaatsen, met name in den Stillen Oceaan. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft een opsomming der bewapening en versterkin gen. welke de laatste maanden in Groot- Brittannië zijn ten uitvoer gelegd. Het blad herinnert aan het woord van generaal Wey- gand, dat een groot land moet beschikken over een leger, dat beantwoordt aan de be hoeften van zijn politiek. „Wij weten niet," aldus de D. A. Z., „of de Britsche regeering door zulke gedachten wordt geleid, maar het is gebleken, dat zij de algemeene Fransche these aanvaardt. Men moet zich de vraag stellen welke poli tiek Engeland van plan is te volgen, nu het overgaat tot een zoodanige ontwikkeling van zijn bewapening. Bij het gehouden examen vanwege den Bond van leeraressen bij het modevak- schoolonderwijs, goedgekeurd bij Kon. be sluit, slaagde voor het diploma leerares mej. A. van Valderen en voor het diploma coupeuse mej. C Koevoet, beiden leerlin- gen van mej. H. M. Goddijn, Korevaar- i straat 47 a, alhier. Op de eerste verdieping van het per ceel Rapenburg 7 en voor een klein deel ook gelijkvloers heeft' de heer ,G. van Ree- nen heden een behangers- en stoffeerders- 'edrijf annex woninginrichting gevestigd. Een 32-jarige ervaring staat den heer van Reenen en daarmede dus ook zijn clientèle ten dienste. De inrichting van woningen bepaalt zich niet alleen tot de stoffeering, doch omvat ook de meubileering. De heer H. M. Swaak, die gedurende vele jaren in de perceelen Haarlemmerstr. 180182 een winkel in gas- en electrische apparaten exploiteerde, heeft thans ln combinatie met zijn zoon in het pand Steenstraat 53 een soortgelijk bedrijf ge opend, dat bovendien is uitgebreid met radiotoestellen en -onderdeelen en sani tair. De heer Swaak is bovendien een bij de federatie aangesloten installateur. Het kinderkoor „De Kleine Stem" al hier zal Maandag a.s. ter uitvoering bren gen de operette Goudsterretje, tekst van mevr. N. C. HopmanKwast, muziek van Jac. Bonset. 6471 (Ingez. Med.) Het blad besluit: Duitschland acht zich zijnerzijds niet verantwoordelijk dergelijke beslissingen der regeering te Londen te heb ben uitgelokt, hoewel een Amerikaansch blad verklaard heeft dat men in Britsche officieele kringen van meening is. dat de Dultsch-Japansche overeenkomst het Brit sche rijk en zijn belangen meer zou bedrei gen dan sovjet-Rusland, tegen welk land het zoogenaamd zou zijn gericht. De Italiaansche bladen vinden, dat Enge land niet alleen zijn achterstand inhaalt, maar nu de leiding gaat nemen bij de be wapening van Europa, wat niet anders dan van goeden invloed kan zijn op de plannen van eventueele onruststokers. De Fransche bladen van rechts juichen de bewapening van Engeland van harte toe; de linksche zijn iets minder enthousiast en wijzen er op dat Frankrijk en Engeland toch veel liever een sterken Volkenbond hadden gewenscht, die het ontwapeningsvraagstuk aan de orde zou hebben kunnen stellen. ENGELAND De defensie. De regeering is van plan Donderdag a.s. een witboek te publiceeren over het pro gram der landsverdediging. Men verwacht, dat dit document een uit eenzetting zal bevatten van de plannen voor het volgend laar en zal wiizen op de noodzaak de regeering bevoegdheden toe te staan om een bedrag van ten hoogste 400 millioen pond te leenen voor de ten uitvoer legging der defensie-plannen. Het witboek zal eveneens uitsluitsel geven over den toestand der strijdkrachten te land ter zee en in de lucht. De behandeling van het wetsontwerp zal aanleiding worden voor een feilen parle mentairen strlid. Zooals men weet, zal de behandeling ver moedelijk Woensdag a.s. beginnen. De bootwerkers in de haven van Dublin ziin in staking gegaan. De goederen, welke in de pakhuizen liggen opgestapeld, kun nen slechts met speciale toestemming van het staklngs-comité worden vervoerd. Ook de schepen ln de haven worden niet gelost. DUITSCHLAND Goebbels zegt: er komt geen oorlog. MEXICO Trotzkv wil in Zwitserland togen Stalin c.s. procedeeren. Het orgaan van de Zwitsersche Trotzkis- ten, dat zich „Trotz alledem" noemt, be vat een bericht volgens hetwelk Trotzky voornemens is van Mexico uit een proces te voeren tegen Stalin, en wei voor de strafrechtbank te Bazel. Hij zou Dlmitrof als den hoogsten Internationalen ambte naar van Stalin en de Zwitsersche com munisten Humbert, Droz en Bodenmann als vertegenwoordigers van de communis tische partij ln Zwitserland willen aan klagen ter zake van laster en beleedlging. gepleegd ln artikelen, die verschenen zijn in Zwitsersche communistische organen in verband met het proces van Nowosibirsk De „Marxistische Aktion" ln Zwitserland heeft op zich genomen, dit proces aan hangig te maken. Trotzky heeft zijn geest verwant Nelz de noodzakelijke volmachten verstrekt. Men gelooft In Zwitserland dat het gerecht zich onbevoegd zal verklaren. De Kerkstrijd. Rijksminister Goebbels heeft voor mes dan 20.000 personen van de gouw Berlijn, in een meeting bijeengekomen, een rede genouden. Hij zeide daarin o.a.: Duitschland denkt er niet aan, zich in de binnenlandsche aan gelegenheden van andere staten te mengen. Wanneer Moskou echter andere volken poogt te vergiftigen, dan biedt ook Duitsch land tegenstand. Met voldoening stelde de minister vast dat ook andere staten begonnen zijn. tegen het bolsjewisme weerstand te bieden. Verder verklaarde spr.Niemand beweert dat de in Tsjecho-Slowakije bestaande vliegterreinen door de sovjet-unie aange legd zijn, maar niemand zal ook tegenspre ken, dat Tsjecho-Slowakije met Sovjet- Rusland een bondgenootschap gesloten heeft. Voorts constateerde de minister, dat de as tusschen Rome en Berlijn vast is, Duitschland heeft vrede met Weenen ge sloten en is met Polen tot een dragelijke verhouding gekomen. Duitschland hoopt dat thans de Danzig-kwestie voor goed kan worden opgelost. Wat het gepraat over den komenden oorlog betreft, zeide spr., dat men niet van een komenden, maar van den voorbijen oorlog moet spreken, waarvan de schade nog altijd niet is opgeheven. Er komt geen oorlog. Wij vallen niemand aan en ik geloof, dat ook niemand lust heeft, ons aan te vatten, Oorlog willen wij niet, noch de Fueh rer, noch het volk. In welingelichte kringen wordt vcrao-J men, dat de rijkskerkcommissie, de leiding! van de Duitsche Evangelische Kerk, Is al- getreden. Men gelooft, dat de reden hiervan is, I dat de commissie er niet in is geslaagd, df I noodige ordening ln kerkelijke zaken brengen en men gelooft niet, dat een niet- we kerkcommissie zal worden beno Veeleer neemt men aan, dat blnnenl bij de wet de kerkelijke zaken geregü f zullen worden. De ideëele taak van de commissie «1 de verschillende kerkelijke richtingen m- der één leiding te brengen. TURKIJE Wijziging der dienstplichtwet. Op grond van een wijziging van de dienst plichtwet Is de dienstplichtige leeftijd I alle Turksche mannen van 45 tot 65 jan verhoogd. Verder zullen voortaan alle vrouwen v® I 16 tot 65 Jaar in dienst der landsverdedi-1 ging staan. Zij komen in aanmerking voor I dienst achter het front, bij het transport-1 wezen, de luchtbescherming, de fabrlcae' I voor oorlogstuig en voor ziekenverpleging I Op vele plaatsen ln Turkije geniet de] vrouwelijke schooljeugd den laatsten tijd] reeds een militaire vooropleiding. Trianon-Theater. „De Fatale Bruid" is geen detective- en geen opera-film, het ls een goedgeslaagd mengsel van belde. We zien zoowel prachtige opera-scènes, waarin Mary Ellis met haar begaafde stem ons op fraaien zang vergast, als een ge heimzinnige moordgeschiedenis. Mary Ellis, een eenvoudig meisje, wordt „ont dekt". doch telkens, wanneer zij het hoog tepunt van haar carrière schijnt te heb ben bereikt, en wanneer een van haar aan bidders haar het hof maakt, klinkt er een schot. Mary Ellis wordt hierdoor onmo gelijk en ziet zich genoodzaakt naar el ders te vertrekken. Zij begint een nieuw leven, haar stem maakt haar weer spoe dig bekend, haar toekomst schijnt verze kerd te zijn.... Maar dan verschijnt de fatale hand met de revolver weer. Zoo gaat het vijf-, zesmaal achter elkaar. Wie is de schuldige? We weten het. we zijn er vast van overtuigd dat de Zuid-Ameri kaan de schuldige is, doch we blijken het mis te hebben! Wie het wel is. zullen we niet verklappen, u zult het zelf moeten gaan zien. Dat u het niet zult ontdekken, pleit voor de film. Doch het is niet alleen deze geheimzinnige geschiedenis, die onze aandacht vraagt; ook Mary Ellis' spel weet ons te boelen. Zij speelt de rol van de door het noodlot achtervolgde vrouw die, zooals te begrijpen is, zelf sterk on der verdenking staat, op voortreffelijke wijze. Na de pauze zien wij den grooten Harry Baur en de jeugdige Simone Simon in „Donkere Oogen". Eenige weken geleden zagen we Simone Simon in haar eerste groote film „Meisjeslyceum". De verwach tingen, die zij daar heeft gewekt, zijn niet beschaamd. Haar werkelijk grootsche spel past wonder wel bij dat van Harry Baur, dien wij ditmaal niet zien als den waan zinnigen Rus, doch als den alles wetenden gérant en een zorgzaam huisvader. Het is een droeve geschiedenis. Harry Baur, de maitre d' hotel, heeft voor zijn vroolijke, Ir. weelde opgroeiende dochter alles over. De grootste vernederingen laat hij zich welgevallen als het gaat om het welzijn van Tania. Angstvallig houdt hij voor haar zijn beroep geheim. Tania wordt ouder, zij komt in gezelschap van den bekenden bankier Rondine, wiens gedrag nu niet di rect voorbeeldig is. Rondine neemt Tania mee naar het restaurant, waar haar vader werkt. Het spel. dat Harry Baur te zien geeft, wanneer hij zijn dochter in gezel schap van Rondine ziet binnenkomen, is meesterlijk. Geheel alleen vecht hij den innerüjken tweestrijd uit. Moet hij zijn plicht van maltre d' hotel of van vader doen? Tenslotte wint de vader; razend van woede rent hij op Rondine af en zegt hem op ondubbelzinnige wijze de waarheid. Thuisgekomen zien we dan de verzoe ning tusschen vader en dochter en ook een ander „happy end" ls niet vergeten. Luxor-theater. De Duitsche filmin dustrie heeft een bewonderenswaardige vaardigheid bereikt in het oroduceeren van het genre films, dat een levendlgen gee=t en fUn-gedistingueerde bekoring ademr. vooral wanneer het tlidperk, zooals in „Hof- konzert" een eeuw in de geschiedenis terug ligt. Men heeft deze hoofsche periode reeds vaker in beeld gebracht gezien, doch nim mer zóó charmant en sprankelend als thans: het leeft en herleeft. Detlef Slerck, de kundlgste regisseur, over'wien de Ufa momenteel beschikt, vatte het geheel in een smaakvolle sfeer, met een overdadige Dracht van costuums en uniformen, van Daleisinterieurs en kasteeltuinen, georna menteerd met stijlvolle beeldgroepen. Reeds direct het begin schetst het leven aan een midden 19 eeuwsch hof in al zijn details: een doorluchtige hoogheid Otto Tressier speelt hem weergaloos fljn en sympathiek een hofmaarschalk, een kolonel, enfin, se ziet al die figuren tot leven komen. Voor het hofconcert. dat tel ken jare plaats vindt, is de zangeres Plot seling ziek geworden, weshalve de vorst een Dlaatsvervangster laat komen. Dit meiske heeft overigens nog een ander doel om naar het vorstendommetje te komen: ze zoekt hier haar vader, dien ze nooit ge kend heeft, en die in deze zelfde plaats haar moeder moet hebben liefgehad. Slechts dit is bekend dat de vader in de hoogste kringen gevonden moet worden. Nu dient gezegd, de vader !r 'n man met een hart, en zoo lelden d? complicaties bllide tot een goede oplossing, name'ijk gelukkig voor den vader niet Iedere vader heeft zulk een charmante dochter voor het zoekende en zingende meiske en voor den iongen luitenant, in wien ze zich verliefd had en dien ze abusievelijk voor haar eigen broeder ging houden. „Hofkonzert" Is een streeling voor oog en oor, gespeeld door een keur van artisten van de hoogste orde. We noemden reeds Otto Tressier. den beroemden acteur, en naast hem zingt de charmante Marta Eg- gerth: haar technische prestaties staan op een hoog peil. Daarom moet het voor Johan Heesters wel heel moeilijk geweest ziln. om gelijkwaardig tegenspel te leveren. Dat hij niettemin een verdienstelijke rol gespeeld heeft, is een compliment waard. Van de „cast" noemen we verder Alfred Abel als den dichter en Hans Schaufuss. den biblio thecaris. Behoeft het ten slotte vermelding, dat de muzikale ondergrond het cachet nog verhoogt? Waarlijk, deze „Hofkonzert" is een prachtige film. De buitengewoon mooi gespeelde film „Ik heb een dokter gehuwd" draait voor de pauze. Ze behandelt een delicaat onder werp: een jonge vrouw uit de groote stad. die een dokter uit een provincieplaatsje trouwt. Op deze knappe vrouw wordt een jonge teekenaar verliefd en hier ligt het conflict. De artistieke ionge regisseur Archie Mago heeft de personen en de toe standen zeer raak en juist geteekend en grijpt diep in de karakters in. Het doet ons genoegen, dat deze rolprent komt uit Amerika, dat anders in haar karakter- typeerine soms wat aan de oppervlakte blijft. De voornaamste rollen van Josephine Hutchinson en Pat O'Brien zijn daarom volkomen aanvaardbare figuren geworden. Het Nieuwe Roxy-theater. Het is een opmerkelijk feit, dat iedere Shirley Temple- film gebouwd is op een sterk en boelend scenario, waarin Shirley weliswaar steeds het middelpunt is, doch dat ook aan naast haar staande en gelijkwaardige rollen vol doende spelmogelijkheld overlaat. In alle Shirley Temple-films heeft men zulks al kunnen constateeren, en in „De kleinste rebel" ls dit wel heel evident. Derhalve ver- toonen de films van dit schattige wonder-, meiske nimmer het karakter van eenzijdig heid. „De kleinste rebel" speelt zich af in den tijd van Abraham Lincoln gedurende den strijd tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken. Shirley is hier Vlrgle, het doch tertje van kapitein Cary, uit het leger der Zuidelijken. Wanneer de kapitein zich mid den in het oorlogsgevaar bevindt, verneemt hij, dat zijn vrouw stervende is en dwars door de vijandelijke linies heen, weet Cary zijn huis te bereiken. Hij wordt echter ont dekt, doch de Yankee kolonel Morrison, onderwijl verteederd door de kleine Virgle, helpt hem ontvluchten in zijn eigen uni form. Zoowel de kapitein als de kolonel worden nu gevangen genomen, aangezien het bedrog uitgelekt is en slechts de dood wacht hen. De kleine Vtrgie trekt hierop naar president Lincoln en haar charmante overredingskracht doet den gevoeligen staatsman het doodsvonnis herroepen. Zóó kregen zij, die reeds ten doode opgeschre ven waren, nog op het allerlaatste oogen- blik het leven terug. En deze laatste scène getuigt opnieuw van de geweldige gaven van dit zonnige Zondagskind. Shirley zingt weer op de haar eigen charmante wijze en ze danst met niemand minder dan den be roemden tap-dancer Bill Robinson. John Boles en Jack Holt zijn haar voortreffelijke tegenspelers in dit onderhoudende film verhaal, dat naar onzen smaak de beste Shirley Temple-film heeft opgeleverd. Kunnen we dus van deze film niets dan goeds vertellen, hetzelfde geldt ook in ge lijke mate voor ,De melkboer", een oer- geestige film van Harold Lloyd, met een dubbele creatie als melkboer en als bokser. Harold weet een speciaal geheim om we reldkampioen te worden. Hoe? Ge moet het zelf maar gaan zien en ge zult een ge noeglijk uur met dezen boksenden melkboer beleven. Een interessant filmpje over de beziens waardigheden van Spanje gaat dit uiter mate geslaagde programma vooraf. toefde. Van diens uitermate gecompliceerd I karakter maakt Pierre Blanchard een on-1 vergetelijke creatie, terwijl Harry Baur, a31 de politie-inspecteur voor even uitzonder-I lijk tegenspel zorgt. Vele zijn de phases, dill de door nijpend geldgebrek bezochte stu-1 dent doormaakt, vóór hij tot den vreese-l lijken aanval met de bijl overgaat, vele zijzl ook de vertwijfelingen, waaraan hij tenI prooi is na de moord.. Nu eens wil hij zich- f zelf aangeven, dan weer leidt hij allen, waar I van hij méént, dat zij hem verdenken, I den tuin. Nerveus, verzwakt en uitgehongerd als] hij is, zweeft hij tusschen waken en droo-1 men. valt ten prooi aan ijlkoortsen, zijn1 achterdocht tegenover niets vermoeden® groeit. Telkens schijnt het, alsof hij zico] verraden zal, gekweld door schuldgevoel®* totdat hij eindelijk bekent, onder düj drang van haar, wier leven óók verwoest] is, doch bij wie hij troost en begrip vinot] en met wie hij naar Siberië verbann® wordt. Het is hier niet de plaats, om tot b I détails dit door Dostojewsky met een I nemende karaktervisie gecomponeerd' drama na te vertellen. De film geeft er - voor zoover mogelijk een superieure il lustratie van, waarmee de regisseur Pier» Chenal zich o.i. op het eerste plan 8e' plaatst heeft. Voorwaar: het is géén film voor lien, „amusement" zoeken. De wereld, wa8.;r zulke ontzettende gebeurtenissen kond® afspelen, waarin de radeloosheid en achterdocht van den moordenaar ons minuut tot minuut voor oogen worden Lido-Thcater - Dostojewsky's „Schuld en Boete", het huiveringwekkende verhaal van den student-moordenaar Raskolninof. die de oude woekeraarster en haar dochter om een handvol geld vermoordt en de uitbeelding van het hierop volgende ontwakende schuld gevoel, dat tenslotte leidt tot de bekentenis van den afschuwelijken daad aan den pre fect van politie, wordt in de verfilming van dit psychologisch-aangrijpend menschelijk drama op een meesterlijke wijze door Pierre Blanchar en Harry Baur vertolkt. Daar hangt over deze gansche film de lugubere, melancholieke sfeer van het Rus land uit 1875, tenminste van de omgeving, waarin de arme student Raskolnlkof ver onon- oms«; af. houden, waarin de last der zorgen derbroken drukt op hem en op zijn ving, ligt van de vreugde wel zéér vet Maar voor den bioscoopbezoeker, wc de ernst van de film zoekt en de we gave van meesterwerken uit de litterai" waardeert, is deze productie ongetwip van het hoogste belang. Acteurs van maat, een zielkundige analyse, die J" getroffen is, een realistische schil'oer van de duistere omgeving, waarin R®'.- nikof leefde: dit alles stempelt deze i ':ot een der meest Interessante, die wu lang zagen. loa. Voor de pauze gaat de spannendei»v nagefilm „De pseudo-spion", naar net kende boek van Philips Oppenheinn deze schrijver kent, weet, wat hem n» aan sensatie te wachten staat! 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2