VAN MIESJE EN MUISJE „Harde noten" voor slimmeriken RAADSELS CORRESPONDENTIE ANEKDOTEN OPLOSSINGEN GOEDE OPLOSSINGE t Kleine blonde meisje Miesje Met haar krallekopjo Speelde heel den morgen fijn Mei haar lievUngspopjc. Sprong en danste in galop. Hophophop! 't Kliene lieve meisje Miesje Moest haar papje eten. Vlug. zei Moes, de handjes wasschen 't Slabje niet vergeten. Miesje at heel zoet haar pap. Haphaphap! Toen werd 't kleine meisje Miesje Moe van al dat spelen. Even rusten, dacht het kindje, 'k Zal me niet vervelen. O. wat kreeg die Mies een slaap! Gaangaapgaap! 't Kleine dikke muisje Miesje Gluurde uit haar huisje. Heel voorzichtig om het hoekje. Kijk eens, zei het muisje, Slaapt daar niet die groote Miep? Pieppieppiep! Waarom rillen we als we 'fc koud krijgen? Not zoo als de menschen een brand alarmsysteem hebben uitgevonden om hen te waarschuwen, wanneer ergens brand uitbreekt, heeft de Natuur ons lichaam voorzien van een alarmsysteem om ons te waarschuwen, wanneer wij het te koud zouden krijgen. Als we n.l. niet zouden kunnen huiveren, dan zouden we ook niet vlug genoeg letten op de te lage tempera tuur van ons lichaam en natuurlijk ook nalaten daartegen maatregelen te nemen. Gelukkig prikkelt de koude ons zenuw stelsel en geeft ons daardoor een vriende lijken wenk: we Tillen! Wie vond de cijfers uit? Eerlijk gezegd weten we dat niet; zelfs de knapste geleerden zijn het er niet over eens. Zoover we kunnen nagaan is ons mo dern cijfersysteem oorspronkelijk afkom stig van de Hindoes. De Romeinen pasten een cijfersyteem toe, waarin de cijfers werden voorgesteld door letters van het al fabet en dit systeem leerden ze aan alle volken, die ze onderwierpen. Je weet dat de getallen in het Romeinsche systeem* wor den gevormd door het gebruik van de let ters: M. D. C. L, X, V. I. 1937 is dus: MCMXXXVTI. Door de kruistochten ech ter leerden de Europeanen het Arabische cijfersysteem kennen, dat de Arabieren op hun beurt van de Hindoes hadden afge keken, en dit veel eenvoudiger systeem is langzamerhand overal in gebruik genomen. Waarom heeft een eekhoorn zoo'n dikke pluimstaart? Die heeft een eekhoorn om twee rede nen. In de eerste plaats vormt z'n staart een heerlijke deken om er zijn rug en kopje mee te dekken tijdens zijn langen winter slaap. Ten tweede kan hij zijn staart in de andere jaargetijden gebruiken als roer. Bij het springen van den eenen tak op den anderen heeft hij n.l. veel dienst van zijn pluimstaart, want deze feoudt hem. tijdens den sprong, nauwkeurig in de richting van dc gekozen landingsplaats. Wat is puimsteen? Weet je dat de grijze steen, waarmee je de vlekken van je vingers schuurt als wa ter en zeep die taak al lang als hopeloos hebben opgegeven, uit de ingewanden der aarde afkomstig is? Zoo'n puimsteen lijkt nu een dood ding. maar bij zijn ontstaan ging het toch heet toe. Want puimsteen is niets anders dan het afgekoelde en hard geworden schuim, dat zich vormt op ge smolten lava, wanneer deze langs de zijden van een vulkaan-in-werking, naar beneden stroomt. De steen is min of meer spons achtig van structuur en reinigt de huid, doordat hij een dun laagje van de huid oppervlakte afschuurt. Daarom moet je met puimsteen ook nooit te hard op één plek schuren. RAADSELS VOOR ALLEN OM UIT TE KIEZEN, DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. t Ingezonden door Corrie Harte-velt. Met C een jongens- of meisjesnaam, met 1 een vod, met d niet frisch bloeiend, met t een insect. n. Ingezonden door Niesje Martijn. Aan welken vogel zie je heelemaal geen verschil, al plaats je hem achterste voor. Hl. Ingezonden door Dorrie Bleuzé. Houd je van bloemen plukken? pluk er dan ook eens een uit de volgende zinnen. Neen Jan je raadt het nooit. Ik schrok toen de ezel in eens begon: ia, ia. Ben je nu pas terug, Kees. Alle lieve kin deren krijgen wat van Sinterklaas. Hè, wat zit die jas mij nauw. IV. Ingezonden door Wouter van Es. En woord van 2 lettergrepen 5 letters. Mijn le Is een muzieknoot, mijn 2e Wordt soms verwenscht als hij al te dikwijls klinkt, mijn geheel is zeer leerzaam en aardig. V. Ingezonden door Loekle de la Blje. Het geboorteland van iemand zeer ge liefd in Nederland. Het bestaat uit 16 let ters; 1, 2, 3 zit aan leder gezicht; 4. 5. 11, 12 een lekkere sappige vruoht; 13, 14, 15 is niet mat of zwak; 9, 10, 11, 12 staat aan den hemel; 6, 7, 8. 9, 10 is een soort mefk; 16 is de 4e letter van het a, b, c. VI. Ingezonden door Gerda Nieuwkerk en Ria Uiterdijk. Wat drinkt zout water zoolang het leeft, en zoet water als het dood is? vn. Ingezonden door Tonia Wielinga. Een stad in Noord-Brabant van 15 let ters; 1, 2, 3. 4. 5 een jongensnaam; 5. 6. 7, 8 een kleedingstuk; 7, 8 een bolgewas dat men kan eten; 9, 10, 11 een boom; 12, 13. 14, 15 is geen dal. Wat een brieven! kolossaal veel. Er is flink gewerkt; ik kreeg massa's goede op lossingen en daar ben ik blij om. Maar waar ik niet blij om ben is, dat zóó dikwijls nog kinderen vergeten wat ik herhaaldelijk vraag, namelijk hun naam en leeftijd te vermelden. Ik kan toch onmogelijk van mijn geheele raadseljeugd onthouden, hoe oud men is. Voor jullie een zeer kleine moeite om er je leeftijd bij te schrijven en voor mij veel meer moeite om te bedenken: is dat een van de grooteren? of'een van de kleineren? Alle vier, die gelukkig hebben geloot, ge feliciteerd met hun prijs. Zullen jullie mij schrijven of je blij bent? Alle nieuwelingen zijn welkom; iedereen mag meedoen als men thuis het LX), leest. Alle jarigen gefeliciteerd! Alle zieken beterschap! Hartelijk gegroet door Mej. A. KOOPMANS v. BOEKEREN Den Haag, Joh. v. Oldenbarneveltlaan 64. Ingezonden door Jan Uiterwijk. Een goede raad. Kwik: „O die akelige nieuwe schoenen, de eerste drie dagen is dat een marteling." Kwak: „Nu trek ze dan pas den vierden dag aan". In de Frans* he les. Onderwijzeres„Wat weet je van 't ge bruik van de subjonctief, Nellie?" Nellie: „Och juffrouw dat ik die nooit goed weet en er voor moet schoofljlijven." 1. Wapeningen wals gans noga knie hond mier neus egge wieg laan 2. Batavieren. Batavia, rivier, vin. 3. Vest, vesting. 4. Zeventig geit veen zeven. 5. Tooverlantaam. 6. Regenboog. GOEDE OPLOSSINGEN DER PRIJS RAADSELS VAN DE GROOTEREN ONTVANGEN VAN: Piet Lagas, Annie Keyzer, Wtm Keyze Corrie Harteveld, Corrie v. d. Breggen. Dc rus de Geus. Kees de Geus, C. Ouwehan Piet Arnoldus, Johanna Outshoom, Dirk; Munnik, Tonla Uittenhout, Cornells J. Ai bouw, Wander van Es, Rietje Kettenls, Tc nia Wielinga (leeftijd vergeten, ik zetl je bij de grooteren omdat je 6 goede o; lossingen Inzond). Wim Zilverentant, Mar Brokaar, Wim Evers. Adrlaan van Vlie Boukje van Vliet, Aaltje van Vliet, Tii van d. Pot, Mlen Groenhuyzen, Bep Groei huyzen, Nico Liebert, Alida van der Hols Niesje Martijn (leeftijd vergeten, Ik zette bij de grooteren omdat je 6 goede oplo singen had), Nico Mank, Jannie de Wate Frans de Water, Herrny van Wijk, Bep Vo J an de Graaf, Frans Langebroek, Annie va der Staay, Jo Drabbe, Cor Spoelstra. Mapj Rührwiem, Wim Nolles, Prijna Hartevel Rie Hartevelt, Rika de Graaf, Janny Ha tevelt, Piet J. Boogaarts, Lida Bink, Ti Gljzenij, Clazlena Rijling, Jo Pracht, Cort Holleman, Jan Choufour, Carolientje Ve biest. Rietje Laman, Ans Vollenga, Rie Vo linga, Lenl van Wijngaarden. Wim Devilc Leeuwen, Geeske Koolstra, Karei Serlic Dikky Smit, Aafje van Haarlem, Ria Uitte dijk, Willy van Rijn, Dikkie van Vegte Gretha van Vegten, Jannie van Biezen, Pi van der Mey, Dientje Olivier, Annie Bo kestein, Janny van Houten, Jaap Schippc Toos Bouter, Angenieta Siere, Tonia Wi linga. Lodewijk Lacourt (leeftijd was er ni bij, je had 6 goede oplossingen, daarol plaatste ik je bij de grooteren), Bep Niebo® Wim Nieboer, Gerrit Nagtegaal, Freek va der Loo, Ali Varkevissei", Lies Schenkevea Gretha Hulsbos, Kootje van Vliet, Bep Wil lenga, Leni van Wijngaarden, Wim Devila GOEDE OPLOSSINGEN DER PRIJS RAADSELS VAN DE KLEINEREN ONTVANGEN VAN: Wim van Heel, Rietje Keyzer, Geertrui Blóte, Anneke Sloos, Wilhelmina Heij Job van Breugel, Klaasje van Schaik, Grc Varkevisser, Mientje Kasbergen (mijn «dj staat voluuit onder de correspondentie, alsjeblieft niet alleen Den Haag, Raads tante en mijn naam), Jopie Seriier, Hernj Seriier, Maria Lepelaar, Marrie Liebd Alida Stikkelorum, Jan Bronsgeest, End de Groot, Geertruy de Gróót, Corry del Rie (brief de vorige week veel te laat ol vangen), Fia de Ridder, Mientje de Wal Pieter Vos, Gerard Langebroek, Lourensd Zonneveld, Grietje de Graaf, Lydia Boa mans. Jenny Bouman, Wim Nieuwenbil Nellie Mulder, Coba Vcrlind, Mimi FavJ Loekie Favier, Elsje Boterenbrood. Con Hartevelt, Marietje Hoppenbrouwer. 1 van den Boogaard, Jannie Werk, GonJ Vens, Suze van der Spree, Jantje Schouj Jaap Kruit, Ida Maria de Graaf, Geer] van Es, Betsie Schaft, Abram Smit, IJ Zilverentant, Henny van Vliet, Gerrie fl Strieh, Jan Winterkamp, Bernardus 1 Vliet, Marietje van Vliet, Annie Schipl Wim de Graaf, Paulus Laman, Willem 9 derik Laman. Adrie van Leeuwen, Trie™ van Manen, Meiske Mulder, Sari 'AkkernJ Mathi van Leeuwen, Triena van Veg® Truida Overduyn, Pie Bik, Leendert I Groot, Jack GÜzenij, Hans Chaudron, I Bouter, Daniël op Den Dreest, Mie» Nagtegaal, Corrie van der Loo, Ma tta Nolles, Dik Schenkeveld, Loekie de la

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 22