Financieel-economisch weekoverzicht Taak en werkwijze der Duitsche Gestapo LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 13 Februari 1937 Oslo, Engeland en Amerika Onbeperkt is haar macht In aanzienlijk vlugger tempo dan zelfs i grootste optimisten hadden vermoed, rijdt Colijn's „Oslo-initiatief" voort naar (n mogelijke verwezenlijking. Reeds zijn an de regeeringen van België, Luxemburg, remarken, Noorwegen en Zweden uitnoo- gingen verzonden tot het 'sturen van eskundigen naar een informeele bijeen- mst, welke eind dezer maand of begin aart te den Haag zal worden gehouden a waarop men hoopt, tot een vastom- nd plan de campagne te komen. Naar nze meening is het duidelijk, dat de voor leidende besprekingen reeds verder zijn torderd dan men uit de bewoording der tnoodiging zou kunnen opmaken, anders are niet zoo spoedig na den terugkeer ministers uit Scandinavië deze om- tting van plannen in daden gevolgd, -pvol ls tevens de indruk, welke de lannen in het buitenland hebben gemaakt schoon men over het algemeen in de trokken landen zelf zich nog niet aan overigens van nature nog steriele, be- reking van details waagt, is de geest er danig, dat zonder twijfel de discussies den Haag onder de gunstigste voortee nen zullen aanvangen. Let wel, wij wil- hiermede nog geenszins beweren, dat en inderdaad tot practische resultaten 1 komen. Veel zal in dit verband afhan- n van den aard der voorstellen, welke Colljn aan de experts zal voorleggen. Te astisch mogen deze gewis In den aan- ang niet, zijh, opdat de belangen van oote volksgroepen, speciaal agrarische, let in het gedrang komen. Een zeer ge- elijke verlaging der tarieven en ver der specifieke contingenten vol- ns het voorbeeld van de conventie van chy. alsmede een saneering van Dene- rkêra's valutapositie zouden 't meest telgend zijn, om de basis voor een over- nkomst te vormen. Wat. ons in dit opzicht bijzonder hoop- ol stemt, is, dat, in tegenstelling tot de hiding der buitenwereld ten tijde van het Uiten der Oslo- en Ouchy-conventies, is speciaal in de Angelsaksische lan- tn dr. Colijn's initiatief niet. alleen ■te sympathie ondervindt, doch zelfs ke aandrang op regeeringskringen Idt uitgeoefend, de plannen actief te 'ersteunen. Wij mogen niet vergeten, t in 1932 Qroot-Brlttannië zoojuist de en standaard had verlaten, zijn heil t in een politiek van goedkoop geld in een stimuleering der binnenlandsche junctuur ten nadeele van den bulten- lre-handel en meende, door een poll van Rijks-zelfgenoegzaamheid en latie het economisch dorado te kun- verwezenlljken. Toen het dan ook des- f vernam van het sluiten der Ouchy- ventie tusschen België en Nederland, conventie, die reeds toen een inlei- had moeten worden voor een afbraak handelsmuren, meende het zijn be en bedreigd te zien en was in staat, door een al te eenzijdige en te strikte ging van het beginsel van meestbe- nstlging Ouchy den nek om te draalen. tórop het naar Ottawa ijlde, volgens 'Vin's woorden, „de kanalen voor den Ukshandel uitbaggerde" en er de beroem- overeenkomst sloot, die zelf feitelijk in d was met den geest der moestbegun- ng. Welnu, de overeenkomst van Ot- *a heeft dc verwachtingen, die men an haar koesterde, beschaamd. De rijks- »ndel nam wel toe. doch van eenlge zelf- Boegzaamheld was geen sprake en met wie de dominions begonnen reeds na Often tijd in te zien, dat zij zich niet ochten blijven blind staren op wat het ilk hun, zelfs met preferentie, bood. En uis beginnen zelfs ook in Engeland de oo&en open te gaan. Vrijwel zonder uitzon- iMlng roepen de kopstukken der finan cieel en handelswereld om uitbreiding 'an den export ook en speciaal buiten het de textielnijverheid beschuldigt zelfs fegeering er van, opzettelijk de export- "ngen ten voordeele van de binnenland- markt te hebben verwaarloosd. Dit laat loopt de overeenkomst van Ottawa «n einde en dezen zomer komen hooge JWegenwoordigers der dominions te Lon- oan bijeen, om over haar hernieuwing te Raadslagen. Wij zouden ons ten zeerste hoeten vergissen, indien de sinds 1932 women gewijzigde economische en mo- tctaire situatie op den Inhoud eener even- wele nieuwe overeenkomst niet van door- jatgevenden Invloed zou zijn; d. w. z„ •u gelooven, dat indien een nieuwe over eenkomst mocht worden aangegaan, deze n den „geest van Oslo", dat is aan in ternationale handelsverruiming, alle recht W doen wedervaren. Was Ottawa eens de joodsvijand van Ouchy en Oslo, wij mee- ™i, dat hij thans hun beste vriend zal widen! Van Engeland's nieuwste inter pretatie van de meestbagunstigingsclau- JJ* zal het uiteindelijk slagen der Haag- j^oonferentie dan ook grootendeels af- 'Vfotika steeds wat nieuws, slecht Moed nieuws! Doch thans toch alleen S™' Soed nieuws is het, dat een oplos- Lrat gevonden In het conflict Sloan dm\?' w' z' een elnde 1® gekomen aan 8triid tusschen een der grootste en «wrvatiefate industrieele ondernemin- w!»wereld. de General Motors, en een op frankrijk en Moskou geënte i»Sln® van een Jonge en machtige ar- v °®rsotganisatie. Reeds van den aan- Wa® het duidelijk, dat het hier om tfrili®11» dan om het behalen van ma de ma Jtootdeelenhet was een strijd om olliS waarbij Roosevelt's regeering de taak van bemiddelaar op zich ol ,Jenomen. doch inofficieel zich min taaiere Wn de z^de der arpe'ders sljcht nieuws, dat Roosevelt den ttchuL?,. n mannen van het Hoogge- kestuurd? 'let z'jden koord heeft thuis H«lLmïften hierop het antwoord schuldig tchen n!? een driejarigen feilen strijd tus- «oosevelt en zijn bralntrust aan de cene en de mannen dei' wet aan de andere zijde, waarbij de koopkracht- en conjunc- tuur-stlmuleerende politieke en economi sche experimenten van den New Deal aan houdend door de star aan de Grondwet zich vastklampende wetslnterpretatoren werden gedwarsboomd, heeft Roosevelt eindelijk den knoop doorgehakt. Hij had zijn N.I.R.A .zijn A.A.A. en tal van andere met wonderlijke Initialen aangeduide New Deal organisaties ongrondwettig zien verklaren en was nu eindelijk den strijd moede ge worden. Een herziening van de grondwet ter bereiking zijner doeleinden leek'hem een waaghalzig experiment en hij gooide het over een anderen boeg: volledige reorgani satie der rechterlijke macht, uitbreiding van het aantal leden van het Hooggerechts hof en een facultatief doch feitelijk dwin gend op pensioen stellen der „oude hee- ren" Deze revolutionaire maatregel heeft groote beroering gewekt, doch het staat vrijwel vast, dat Roosevelt op deze wijze zijn doel zal bereiken: bekrachtiging van zijn New Deal-politiek, versterking der con- junctuur-beheersching, wellicht zelfs herle ving der N.I.R.A. (industrieele coördinatie) on hernieuwden strijd tegen de public uti lities. Zooals gezegd, wij durven nog geen conclusies te trekken, of deze maatregel al dan niet als haussefactor moet worden be schouwd. Wall Street schijnt Roosevelt's daad in elk geval niet al te tragisch op te vatten. En ziehier het beste nieuws: Bulten de oplossing in het conflict bij de General Motors, waardoor dit bedrijf, dat lamgeslagen was. weer op volle kracht vooruit kan en ondanks de ontzaglijke over- stroomlngsschade, heeft een nieuwe golf van optimisme zich van de beurs aldaar eigen gemaakt, grootendeels onder invloed van de ongeëvenaarde opleving in de staal- en koperindustrie. De staalnijverheid werkt thans op de recordcapaciteit van 81tegen en gemiddelde van 48% in 1935 en een laagterecord van18,4% In September 1934. Dc plotselinge opleving der zware industrieën. bij de spoorwegen en de in dustrie voor electrische machines, de groote vraag van het buitenland naar bewape ningsmateriaal, de voorraadsvorming door fabrikanten uit vrees voor arbeldsmoellljk- heden. al deze factoren werken samen om de bedrijvigheid in de staal- en koperfa- brieken tot een maximum op te voeren. Er zijn nog geenerlel aanwijzingen, dat hierin eerlang een kentering zal komen en waar staal en koper ln de wereldconjunc tuur een leidende plaa;s Innemen, daar ken men verwachten, dat de beurzen over de geheele wereld zich voorloopig in gunstigen zin zullen laten beïnvloeden. De Amsterdamsche beurs heeft zich in ieder geval wederom niet onbetuigd gelaten. Hoe hoog men ook vaak moge opgeven omtrent de „groeiende onafhankelijkheid van het Damrak onze beurs volgt toch nog altijd in groote lijnen de adviezen van Wall Street en de groote omzetting in onze Ame- rlkaansche aïdeeling toonen maar al te duidelijk aan, dat dit volgen niet slechts theoretisch, doch ook pracllsch is: wij kun nen en willen ons nu eenmaal niet bevrij den van den invloed, die Wall Street nog steeds en feitelijk weer ln groeiende mate op het economisch en financieel leven dei- wereld uitoefent Men mag zich niet blind staren op de enkele onafhankelijke bewe gingen, welke onze leidende fondsen zoo nu en dan te zien geven, de groote lijn wordt niet aangegeven door onze vrij enge natio nale en koloniale doch door de wereldcon junctuur. Een duidelijk bewijs hiervoor is, dat toen gedurende de laatste paar weken In de Ver. Staten een aarzelende stemming heerschte. noch de gunstige conjunctuur in Ned.-Indië noch de groeiende overvloed aan belegging zoekend geld in staat waren een hausse aan de Amsterdamsche beurs ln het leven te roepen. Thans evenwel, nu Wall Street weer voorgaat, volgt het Dam rak, blij en verheugd, dat het weer zijn lei der heeft gevonden. Behoudens deze nieuwe haussebeweging is uit Nederland over de afgeloopen week slechts weinig te vermelden. Geld blijft overvloedig en de markt wordt eenvoudig overstroomd met conversies, die er als koek bij het publiek ingaan en die den conven- teerenden gemeenten en den emitteeren den banken aardige voordeelen in den schoot werpen. Wij zijn er nog steeds van overtuigd, hoe onaangenaam dit den ren tetrekker ook ln de ooren moge klinken, dat wij den bodem nog niet hebben bereikt en dat wij eerlang zeker den 3 standaard zullen aanvaarden. Inmiddels begint ook de Nedcrlandsche Bank de bezwaren, ver bonden aan een te groote geldruimte in te zien. Weliswaar heeft zij het in 1935 In gestelde embargo op bultenlandsche lee ningen nog niet opgeheven, doch zij heeft de deur naar een vrijer kapitaalverkeer op een kier gezet, door zich bereid te ver klaren. dit embargo op soepeler wijze toe te passen. De Ned.-Indlsche rubberplanters hebben zich. na vijf Jaren in zak en asch te heb ben gezeten, thans waarlijk niet te be klagen. De rubberprijs levert hun ruime winsten op en zoo' juist heeft de Ned.-In dlsche regeering besloten, het fiscaal uit voerrecht od ondernemingsrubber van 1938 af aanzienlijk te verlagen, eensdeels omdat het oorspronkelijk doel van deze heffing, overbrugging van het begrootingstekort, haar niet langer verelschte, andersdeels omdat dc sterke stijging van den rubber- prijs de opbrengst van het recht bij hand having van de huidige schaal tot fantasti sche cijfers zou hebben verhoogd. Voor waar, onze rubberboeren schijnen thans te leven ln Abrahams schoot. Van 't front. Gistermorgen in de vroegte hebben recht- sche oorlogsschepen Valencia gebombar deerd. Waarschijnlijk wilden zij de hoog ovens van Sagunto treffen. Volgens de eerste berichten zijn de granaten echter grootendeels terechtgekomen bij Alboraya. De schade zou gering zijn, en er schijnen geen slachtoffers gevallen te zijn. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt, doch de be volking behield haar kalmte. De telefonische verbinding met Madrid ls, na twee dagen verbroken te zijn ge weest, hersteld. Wegens het mooie weer verschenen voor het eerst na een week ook weer bommenwerpers boven Madrid om hun vernielend werk overigens alleen tot de buitenwijken te beperken. De situatie daar schijnt weinig veran derd. te zijn. Italianen te Malaga ontscheept? Reuter meldt uit Malaga: Een Italiaansch schip heeft meer dan duizend Italianen aan land gezet; deze manschappen zou den bestemd zijn voor den opmarsch naar Almeria. Bij de ontscheping werd op bevel der rechtsche autoriteiten door de politie een cordon gevormd rondom de plaats, waaj de manschappen aan land gingen. Nie mand mocht het Italiaansche schip na deren. De niet-inmenglng. Gisteren heerschte in Britsche politieke kringen een zeker pessimisme ten aanzien van den stand der werkzaamheden van dc sub-commissie van niet-ittmenging met betrekking tot de controle op het verbod van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. In de wandelgangen van het par lement had men den indruk, dat de eerste aanwijzingen, die uit Lissabon zijn ont vangen, omtrent de mogelijkheden van vervanging der controle aan de Spaansch- Fortugeesche grens door een andere, even doeltreffende methode, niet zeer bemoedi gend zijn. Men voegt hier evenwel aan toe, dat Portugal pas Maandag zijn standpunt definitief zal hebben bepaald. Gisteren is de niet-inmenglngscommlssle op het Foreign Office bijeengekomen. Be sproken werd de toestand, die was ont staan door het feit, dat Portugal geen in ternationale controle op zijn grondgebied duldt. Aangezien het antwoord van Portugal op eenlge vragen gesteld door de niet-inmen- gingscommissie nog niet was gearriveerd, bleken verdere besprekingen vooralsnog nutteloos en dus ging de commissie uiteen. Franchise onder verdenking van spionnage gearresteerd. Een 25-jarige Francaise, Jeanne Gearcel genaamd, is onder beschuldiging van spionnage te Barcelona gearresteerd. Zij wordt er van verdacht, in verbinding te hobben gestaan met de nationalisten Zij zou in December j.l. Spanje binnengeko men zijn. en onder den valschen naam Vera Danisjefsky te Madrid hebben ver toefd en „gewerkt," ONZE TELEFOONNUMMERS- REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen) Mej. G. H. Poederen, na eerst een dun laagje creme te hebben aangebracht. Echter 's avonds zorgen, voor het naar bed gaan. dat de huid geheel schoon is! J. S. te V. Wij zouden niet weten welke methode u moet aanwenden om te berei ken dat een rechtstreeksch aan H. M. de Koningin geadresseerd schrijven ook wer kelijk persoonlijk door Haar wordt, aan genomen zonder tusschenkomst van een secretaris of secretaresse. Mevr. H. te N. Zandtaart. Benoodlgd: 125 gr. boter (ongezouten of gewasschen), 250 gr tarwebloem. 2 theelepels (3 gr.i bak poeder, 175 gr. suiker, 1 pakje vanillesuiker of wat citroensap, 4 eieren. Bereiding: de boter wordt gesmolten, waarna men haar tot handwarmte laat af koelen Het met het bakpoeder vermengde en gezeefde meel wordt langzamerhand en telkens flink roerend er doorheen gewerkt. Dan voegt men geleidelijk aan dit korre lige, droge deeg de suiker, de vanillesuiker en de eieren toe. Door de eieren langzaam erin te mengen, verandert het deeg gelei delijk in een zachte en geheel gladde massa. Er wordt speciaal op gewezen, dat zandtaart flink geroerd moet worden. In totaal circa uur. Men doet het deeg ln een met boter ingevetten bakvorm en bakt bij flinke hitte circa 1 uur. Zandtaart blijft lang versch. J. N te W. Verkeerde of ondoelmatige .oeding kan verschillende ziekten bevor deren. De gezwollen lever kan de doods oorzaak zijn, maar een veearts zal U hier van wel meer kunnen zeggen, vooral wan neer U verschijnselen vóór den dood kan meedeelen. Gestorven exemplaren worden ook wel eens opgezonden naar Utrecht voor onderzoek of naar de Rijks Seruminrich ting. F. de W. te O. De volksmond zegt dat de maand Maart 9 zomersche dagen moet geven J, J. M. te L. Het adres der N.V Vliegtuigfabriek v.h. Fokker is Papaverweg 31. Amsterdam. J. N te L. Een plaatsje Cure de Mouriez in Frankrijk is ons niet bekend. Onder den naam Cure komen in Frankrllk twee riviertje voor Wel zün ons bekend de ulaatsjes Mourles ten Oosten van Arles en Mourloux ten Westen van St. Etlenne. Mei. O. te L Maak een papje van meel en tetra en bestrilk daarna het vilten hoedje. Als de tetra verdampt ls. borstelt u het meel af. D. v. D. te R. Als onbekwaam om ge tulgen te zijn worden beschouwd en mogen niet worden gehoord de bloed- en aanver wanten van een der partijen ln de rechte linie en de echtgenoot, zelfs na een plaats gehad hebbende echtscheiding. Overigens heeft, de rechter de waarde van getuige nissen te beoordeelen. De betaling en de gesloten overeenkomst zijn wel van kracht, maar in een eventueel proces zoudt ge zwak staan door gebrek aan bewijs. C. J. L. te L 2/3 moet worden afge trokken. P. A. te L. De maximum snelheid hier ter bestede bedraagt 25 K.M, per uur. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben vele bultenlandsche journalisten in ons land vertoefd. Zij vonden hier een gast vrij onthaal en één hunner voelde zich ge drongen om ln een Nederlandsch weekblad zijn dankbaarheid daarvoor kenbaar te maken. Eén ding trok ln zijn voor ons zeer vriendelijk schrijven in sterke mate de aandacht; het feit, dat hij er zijn verba zing over uitsprak, dat ln Nederland geen geheime politieke politie bestaat. Inderdaad: als men zoo de voornaamste Europeesche landen eens op 't rijtje afgaat komt men er niet veel tegen, die geen ge- helm politiecorps hebben, dat zich bezig houdt met het opsporen van politieke mis drijven. Engeland, Italië, Frankrijk, Duitschland, Rusland, de Midden-Europee- sche en de Balkanstaten, alle hebben zij hun geheime politiecorpsen. Nergens staan deze organisaties in een bijster goeden reuk, maar nergens zijn zij ook zoo ge vreesd als in Duitschland en Rusland. De Russen zijn nooit erg scheutig ge weest met mededeellngen over hun Gepeoe, De Dultschers daarentegen maken van doel en wezen van hun Gestapo (Geheime Staats-Polizei) geen geheim. Er is namelijk dezer dagen een belangwekkend boekwerk verschenen, getiteld „Deutsches Verwal- tungsrecht" en uitgegeven door Rijks minister dr, Franck In dit boek worden verscheidene vraagstukken van het Duit sche administratieve recht behandeld en een deel er van is gewijd aan de Gestapo. Dit gedeelte werd geschreven door nie mand minder dan den regeeringsdirecteui van de Gestapo zelve, dr. Werner Best. Tallooze geruchten hebben de ronde ge daan over de activiteit der Gestapo, er zijn mededeellngen over gedaan, die 'n mensch de haren te berge deden rijzen. Waren die verhalen overdreven? Had men hier te doen met wat de Duitschers gewoon zijn „gruwelpropaganda" te noemen? is de Gestapo minder gevaarlijk dan anti-natio naal socialistische kringen ons wel willen doen gelooven? Is de vrees, die door Duit schers, die niet met het tegenwoordige bewind sympathiseeren, zoowel in Duitsch land als daarbuiten voor de Gestapo wordt gekoesterd, overdreven? Op al deze vragen geeft de verhandeling van dr. Werner Best het antwoord en het is vooral daarom, dat wij hier zijn mededeellngen ln beknopten vorm weergeven. De taak der Gestapo. De Gestapo, aldus dr. Best, heeft, tot taak, in het geheele rijksgebied elk stre ven, dat tegen den staat ls gericht, op te sporen, te bestrijden en vervolgens de resultaten van haar onderzoek te beoor deelen, de rljksregeering daarover in te lichten, de overige autoriteiten daarvan op de hoogte te houden en van raad te dienen. Dr. Best preciseert dit nog nader. Hij zegt, dat de Gestapo het beschermings- en strijdmiddel is, dat ter beschikking staat van het natlonaal-soclallstische Duitschland ten einde iedere staatsvijan- dige werkzaamheid op te sporen en de krachten op te sporen, welke de dragers van die werkzaamheden zijn. Dr. Best geeft vervolgens aan. wat men onder staatsgevaarlijk of staatsvijandig heeft te versaan. En daarbij zegt hij din gen. die de moeite van het overdenken ten volle waard zijn. Het gaat daarbij n.l. niet uitsluitend om de uiterlijke verschijnings vormen van den staat, die beschermd moeten worden tegen aanvallen en onder mijningen, het gaat evenzeer om de hand having van den nationaal-socialistischen geest en het bestrijden van alles, wat in zijn uitwerking voor dezen nationaal-socia- listischen geest „gevaarlijk zou kunnen worden". Voor iedereen zal het duidelijk zijn, dat zeer moeilijk is aan te geven, wat nu ge vaarlijk is, maar nog moeilijker, wat ge vaarlijk worden kan. Dr. Best ziet deze moeilijkheid zelf ln. Wel noemt hij een aantal staatsgevaarlijke dingen en een aantal dingen, die gevaarlijk kunnen wor den, te weten: revolutieplannen, spionnage, ondermijning van de goede gezindheid Jegens den staat, geestelijke vergiftiging van het volk, industrieele sabotage, rassen schennis en zedeloosheid. Naast deze op zich zelf al weer vage omschrijving zegt dr. Best echter, dat een nauwkeurig afge bakend arbeidsterrein niet is vast te stel len en dat dus aan de werkzaamheid der Gestapo geen grenzen zijn gesteld. Met andere woorden: de Gestapo heeft het recht zich te bemoeien met Iedere aangelegenheid, welke zij gevaarlijk voor den staat acht of waarvan zij vreest, dat zij staatsgevaarlijk zal kunnen worden. Geen ander orgaan in het Duitsche rijk beschikt over zulk een geweldige macht, over zoo ver-gaande bevoegdheid! Hoe deze taak vervuld wordt. Dr. Best deelt vervolgens mede, op welke wijze deze taak moet worden vervuld. In de eerste plaats moet de Gestapo nauw lettend acht slaan op de handelingen van allen die bekend staan als vroegere tegen standers van het nationaal-soclallsme, als mede van allen, van wie men vermoedt, dat zij vijandig staan tegenover den nieuwen staat. In dit verband wijst hij er 'op, dat aan de illegale actie nog altijd geen einde is gekomen en en noemt hij vooral de -vroegere Marxisten. De vertegenwoordigers der voormalige andere politieke partijen worden echter ook niet ongevaarlijk ge acht want dr. Best zegt, dat zij hun werk slechts terloops verrichten, of op een ma nier, die naar bulten volkomen legaal schijnt. Om deze staatsvijanden op te sporen moet het geheele openbare en geestelijke leven worden gadegeslagen. Uit deze woor den valt af te leiden, dat er ln Duitsch land in het openbaar practlsch niets kan gebeuren, of de Gestapo oefent er haar censuur op uit.... Tevens ls echter begrij pelijk. dat deze geweldige taak niet maar door de eersten de besten kan worden vol bracht en dr. Best acht het dan ook nood zakelijk een specialistencorps te vormen, dat vooral op de uitingen van geestelijk leven toezicht zal uitoefenen. Moeilijker wordt het met de dingen, die zich niet ln het openbaar, maar in het geheim afspelen. Daartoe werkt de Gesta po samen met de bekende S.S., een orga nisatie, die haar leden telt ln alle bevol kingsgroepen en welker ledental zoo talrijk is. dat welhaast niets aan de aandacht van dit geweldige corps kan ontsnappen. Ten overvloede doet dr. Best nog een beroep op alle nationaal-sociallsten om van alles wat naar anti-nationaal socialistische actie zweemt, onmiddellijk kennis te geven. Zelfs al werken niet alle Duitschers mee, dan nog zijn de informatiebronnen van de Gestapo talrijk genoeg! De Gestapo machtiger dan de justitie. Vermeldenswaard is voorts, dat dr. Best er zelf de aandacht op vestigt, dat een wet telijke regeling van de bevoegdheden van de Gestapo niet bestaat. De Gestapo heeft eenvoudig het recht, alle door haar nood zakelijk geachte maatregelen door te voe ren, voor zoover die niet in botsing ko men met wettelijke bepalingen. Dergelijke bepalingen bestaan echter volgens dr. Best niet meer, daar de zoogenaamde grondrechten uit de Grondwet van Weimar zijn opgeheven. Bovendien kunnen de handelingen van de Gestapo, naar dr. Best mededeelt, door geen enkele instantie ge controleerd worden; de controle berust bij haar zelf! Zelfs de justitie kan dus niet ingrijpen, terwijl daarentegen de justitie zelf wel degelijk blootstaat aan controle der Gestapo! De machtsmiddelen der Gestapo. Tenslotte bespreekt dr. Best in zijn ar tikel de machtsmiddelen, waarover zijn politiecorps beschikt. Als lichtste straf be nut zij de waarschuwing van personen of organisaties. Daarna kan zij overgaan tot gedeeltelijke vrijheidsbeperking, het ver bod om op bepaalde plaatsen te vertoe ven, de aanmeldingsplicht, het beperken of opheffen van het recht om over eigen geld en goederen te beschikken en tot besluit als zwaarste straf de inhechtenisneming ter wille van eigen, veiligheid, de zooge naamde Schutzhaft. Tot zoover de mededeelingen van dr. Werner Best, de chef der Geheime Staats- Polizei. Er zou over ieder detail van zijn verhandeling zeer veel gezegd kunnen wor den. Het kort bestek van een dagblad artikel leent zich daartoe echter niet. Maar wel wettigt het bovenstaande de conclu sie, dat de Gestapo almachtig is en de vrees van allen, die zich niet kunnen ver eenigen met de huidige wijze van bewind voering in Duitschland, ten volle gerecht vaardigd is. Trouwens; ook uit de dingen, die af en toe hekend worden over het op treden van dit politiecorps bleek wel, dat de Gestapo een doeltreffend wapen is ter onderdrukking van iedere anti-nationaal socialistische actie. Men denke slechts aan de wijze, waarop tegen generaal von Schlei cher en tegen Röhm en de zijnen werd in gegrepen, men herlnnere zich de massa processen ln Elberfeld, Hamburg en Ber lijn. Dat waren groote feiten, maar niet alleen ln belangrijke dingen grijpt de Ge stapo in. Ook het kleine en schijnbaar on belangrijke heeft haar aandacht. Er kwam eenigen tijd geleden een man een café binnen. Hij had toen reeds een beetje te diep in het glaasje gekeken en voelde een onweerstaanbare behoefte om geestig te zijn. Dies stak hij in plaats van een gestrekte hand zijn gebalde vuist om hoog en inplaats van „Heil Hitier!" zei hij .Heil Moskou!" „Zes maanden", zei de rechter.... Want wel werd er in het café om het grapje ge lachen, maar de Gestapo slaapt nooit en daar de grappenmaker dergelijke grapjes al vaker had uitgehaald, achtte zij het noodzakelijk, een voorbeeld te stellen.... J. W. te L. U zult de huur moeten be talen. Als de nieuwe bewoners voor de maand Februari betaald zouden hebben, was u daarvan ontslagen geweest. Door dat u zonder duidelijke overeenkomst den sleutel hebt afgegeven, hebt u stilzwijgend uw rechten uit handen gegeven. J. v. S. te B. Meestal is in de steun regeling een bepaling opgenomen, dat een werklooze, alvorens voor steun in aan merking te kunnen komen, gedurende een bepaalden tijd in dc gemeente woonachtig moet zijn. Elk geval wordt afzonderllijk beoordeeld. U moet zich wenden tot den dienst voor sociale zaken. J. N. te W. Ingevolge artikel 2 van het Crlslsvarfcensbesluit 1936 is het voorhanden en in voorraad hebben van varkens verbo den. De verbodbepaiing geldt niet voor hem, die als georganiseerde is toegelaten tot eenlge daartoe aangewezen Crisis- Organisatie (de Stichting Nederlandsche Veehcuderij-centrale, gevestigd te 's-Gra- venhage), echter dan nog onder bepaalde voorwaarden. D. K. te K. a. Z. Het is inderdaad mo gelijk, dat een langdurige procedure het vaststellen van de ultdeelingslijst in den weg staat. Dat het geld intusschen wordt opgemaakt, moogt u niet veronderstellen. Wel wordt ln vele gevallen ten slotte een betrekkelijk gering percentage uitgekeerd. Aangezien uw schuidverordering prefe rent is, bestaat er toch nog een kans een belangrijk percentage te innen. F. M. te L. Een eigenhandig geschre ven en geteekende akte moet bij een nota ris in bewaring gegeven worden. Een uiterste wil bij openbare akte moet ten overstaan van een notaris worden verleden. De twee kinderen kunnen niet geheel onterfd worden. Zij hebben in elk geval recht op een wettelijk erfdeel. H. A. J. de R. - Vraagt adressen van rub ber cultuur maatschappijen. Antwoord: Amsterdam Java Rubber Mij. Heerengracht 364, Amsterdam. Deli-Bata- via Rubber Mij.. Heerengracht 286, Am sterdam. Oost-Java Rubber Mij., Singel 250, Amsterdam. Rubber Cultuur Mij, Ka- woeng, Voorburgweg 326, Amsterdam. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11