BINNENLAND Groote vrijheid voor het omroepbedrijf Ihk Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag f2 Februari 1937 Derde Blad Ne. 23584 URODONAL hernieuwt het organisme Nergens zoo groot als in Nederland De positie van het P.T.T.-bedrijf. GEMENGD NIEUWS De „Kertosono" op de Taag. let schip heeft ernstige averij opge- oopen, de voorsteven en de bodem zijn zwaar beschadigd. Het Nederlandsche stoomschip „Ker tosono" is gisteren, maar uit Lissabon «ordt gemeld, de Taag opgesleept. Het schip, dat zooals men zich zal herin neren in botsing is geweest met het Br it sc he slagschip „Malaya" werd door twee sleepbooten achteruit gesleept over een afstand van 111 mijl. De „Kertosono" heeft aanzienlijke schade opgeloopen, de voorsteven is geheel in gedrukt en in den bodem is een groot gat gestooten. Het Britsche slagschip „Malaya" is tc Snithead aangekomen. Het schip wordt den te Portsmouth verwacht, waar het n het dok zal worden opgenomen om een «derzoek in te stellen naar dc schade, relke het schip bij de botsing heeft op- Itloopen. Rotterdam en de tunnelplannen. Toch nog de groote tunnel B. en W. overwegen de mogelijkheid. Het gemeentebestuur van Rotterdam overweegt thans nog de mogelijkheid of Rotterdam alsnog niet het groote tun- nclplan kan verwezenlijken, d.w.z. een tunnel waar drie banen naast elkander liggen, twee van zes meter en een van vijf meter, aldus de „Tel.". Een bepaling In het contract laat tot deze ziging de mogelijkheid. Het verschil in prijs tusschen den grooten tunnel en den tunnel zooals de minister zich dien dacht, bleek zoo ge ring te zijn, dat men zich in het col lege is gaan afvragen waarom men bij een zoo klein prijsverschil genoegen zou nemen met een kleineren tunnel. De kosten van den grooten tunnel bedra gen 12.100.000 gulden, van den kleinen tunnel 11.750.000 gulden. Het verschil in exploitatiekosten beloopt ongeveer 50.000 gulden. Ten aanzien van de technische oplossing i deze aangelegenheid zoekt men thans ar mogelijkheden, die, zooveel als tech- h verantwoord is, binnen het kader val- n van de in overleg met den minister van aterstaat overeengekomen oplossing. Men overweegt n.l., of het niet mogelijk t door de breedte van het tunnellichaam in het laatstgenoemde plan 70 c.M. te trgrooten, drie banen, twee van zes, en één an vijf meter binnen dit lichaam te bren- en. Hierbij moet men bedenken, dat de ie banen in den grooten tunnel geschei- en worden door schotten, terwijl tusschen e banen van den tweebanigen tunnel een ~e ruimte is. die eenerzijds door een "hot. anderzijds door een muur wordt be- ensd. Het feit, dat deze looze ruimte komt vervallen, gevoegd bij de verbreeding van et tunnellichaam zou voldoende ruimte laten om de drie banen aan te leggen. De verbreeding van het tunnellichaam, dat 23 meter breed. 8 meter hoog en 65 Beter lang is, geeft bovendien nog het oordeel, dat het lichaam beter zal drijven. De tooneelstukken, er zijn er negen in 'iet totaal, worden van het terrein aan de haven, waar zij worden geconstrueerd, drij vende naar de plaats van bestemming ge tracht. Daar worden de tunnelstukken in óe geul gelaten, die op den bodem van de rivier gegraven is. Het overleg der Oslo-Staten. Naar wij vernemen hebben thans Denemarken Noorwegen, Finland en België medegedeeld, dat zij gevolg zul len geven aan de uitnoodiging van dc Nederl. Regeering tot het zenden van deskundigen naar de binnenkort te Den Haag te houden informeele samen komst, waarin de mogelijkheid zal wor den besproken van een nauwere econo mische samenwerking tusschen de lan den behoorende tot de conventie van Oslo. Yan Zweden en Luxemburg moeten de rntwooiden nog binnenkomen, doch het "lit geen twijfel, dat ook deze Staten ifnoodiging van onze Regeering zul len aanvaarden. Een bepaalde datum van samenkomst is enwel nog niet vastgesteld. „Vad." de broodprijzen. Ben ministerieel rondschrijven. h»rt minister van Binnenlandsche Zaken Hans ?P veizoclï va" zijn ambtgenoot van buro NÖvel'heid en Scheepvaart aan de «meesters der verschillende gemeenten Bedes "blaire doen toekomen, waarin hij 1936 v dat circulaire van 2 October trliï!e„ r zoovcel betreft de verhooging der vors, ïan Het brood, als vervallen kan A,!ü.b.eschouwd. In ®isterlS?8.?p de wereldmarkt, kan de ml- den T'en de stÜS'Bg van den bloemprijs prjjJl-'aatsten tijd het gevolg is van de nister s op de wereldmarkt, kan de mi- ÏJJrt vV3s Hande'. Nijverheid en Scheep- dt bfn„eJ .r geen bemoeienis hebben met Efp'éhibe ZCn' krac^*,ens dc web van Eind luni ter stembus? Nu de Tweede Kamer zich in eerste in stantie met de Grondswetsherziening heeft vereenigd, vraagt men zich af wanneer, na aanneming van de wetsontwerpen door de Eerste Kamer, de tweede parlementaire be handeling zal aanvangen. Naar wij vernemen, zullen dc ver kiezingen voor de Tweede Kamer waar schijnlijk in de tweede helft van Juni worden gehouden, een „vervroeging" derhalve van ten hoogste een of twee weken. Evenals bij vorige gelegenheden zul len de Kamers op termijn ontbonden worden, waardoor de zitting 19361937 gesloten kan worden den dag voordat dc nieuwe Kamers bijeenkomen. Aldus is ons land in geval van buitengewone omstandigheden niet eenigen tijd zon der parlement. Begin Juli wordt dan waarschijnlijk de nieuwe zitting, 1937, geopend, welke dan weer gesloten wordt op den gebruikelijken datum, dat is de Zaterdag voor den derden Dinsdag in September. Op Prinsjesdag opent H. M. de Koningin vervolgens de zit ting 19371938, waarna dc parlementaire molen weer gewoon kan malen. De zitting 1937 zal hoofdzakelijk, zoo niet vrijwel uitsluitend, aienen voor de tweede behandeling van de Grondwetsher ziening. De Staten-Generaal zullen dus ook in Juli en Augustus dit jaar in volle actie zijn. ..Tel." VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. voor het behoud van de kaasmarkt te alkmaar. Van verschillende zijden steun toegezegd. Onder voorzitterschap van den heer mr. J. P. Bosma werd gisteravond te Alkmaar een door Alcmaria V.V.V. en de beide mid denstandsorganisaties uitgeschreven ver gadering belegd voor het behoud van de kaasmarkt. Het behoud van de markt, zoo zeide de voorzitter, is zoowel een belang van de stad als van den handel en de producenten. De regeering heeft steun voor de verdere ver laging toegezegd, wanneer ook particulie ren daarvoor geld bijeenbrengen. De drie organisaties, welke de vergade ring hadden uitgeschreven hadden 140 gulden bijeengebracht. De A.N.V.V. en de K.N.A.C. hadden ieder 100 gulden toegezegd, de Kamer van Koop handel 300 gulden en de bankiersfirma de Lange en de Moraaz 200 gulden. Staande de vergadering liep het totaal toegezegde bedrag op tot 1150 gulden. nederlandsche oorlogsschepen op reis. Hr. Ms. .De Ruyter" is 10 Februari, om 12 uur, Jebel Teir gepasseerd. Aan boord is alles wel. Dienzelfden dag, om 13.30 uur, is Hr. Ms. „Hertog Hendrik", van Istanboel vertrok ken. Hr. Ms. „O. 16" is 10 Februari, om 12 uur. van Bermuda naar Washington vertrokken. Gij bent joncj, gij bent altijd sterk geweest en goed ge zond. Maar opeens bemerkt U, dat ei wat hapert, U voelt zich slap en het gaat niet meer. De roderen van de menschelijke machine zijn wat afgesleten en vastgeloo- pen; zij moeten noodig gerepareerd en schoongemaakt worden. Het oogenblik is gekomen dat U zich moet verzorgen. U MOET NA DE VEERTIG EEN VERJONGINGSKUUR DOEN Urodonol beschermt U tegen nerveuze uitputting en verwijdert alle afvalstoffen die oorzaak zijn van talrijke ziektes. Goedgekeurd door Professor POUCHET, Lid van de Académie de Médecine te Parijs Hel is een product CyATELAIN. merk dat waarborg biedt. 6409 flngez. Med.) Het 25-jarig bestaan. Ter geleeefiheid van het 25-jarige be staan der vereeniglng van Nederlandsche gemeenten op 28 Februari, zal het bestuur der vereenlging een ontvangst houden op Donderdag 25 Februari des namiddags van 4 tot 5'/i uur in Hotel de Wittebrug te 's-Gravenhage. EEN ENQUÊTE NAAR DEN TOESTAND IN HET SCHOENMAKERSBEDRIJF. Reeds langen tijd is de toestand in het schoenmakersbedrijf verre van rooskleurig. Zooals te begrijpen, Is de steeds grooter wordende concurrentie noch in het voor deel van de leveranciers, noch van de klanten. Deze onhoudbare toestand is voor het contactorgaan voor de leder- en schoen branches te Amsterdaam aanleiding ge weest om over het geheele land een enquête in te stellen. Deze enquête bedoelt na te gaan in hoe verre het noodzakelijk is een regeling te treffen, die het aankondigen van reparatie- prijzen beneden den kostprijs verhindert. Door den Rijksvoorlichtingsdienst te Waalwijk zal een nauwkeurige kostprijsbe rekening worden gemaakt, terwijl het eco nomisch instituut voor den middenstand te 's-Gravenhage een rapport zal uitbrengen over den toestand en de concurrentie in deze branche. AANKLACHT VAN Dr. J. L. SNETHLAGE TEGEN „DE WAARHEIDSVRIEND". Dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oyen, heeft bij den officier van Justitie te Rotterdam een aanklacht ingediend tegen het kerkelijk weekblad „De Waar heidsvriend". (hoofdredacteur ds. M. van C-rieken), op grond van een artikel in het No. van 4 Februari J.I.. waarin dr. Snethlage zijns inziens in lasterlijke en beleedigende bewoordingen van woordbreuk jegens het classicaal bestuur van Den Bosch beschul digd wordt. Ds. Snethlage acht zich door dit artikel in zijn eer en goeden naam dan- getast. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche zuivelcentrale. 14 t.m. 20 Februari consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met. ad- dracht voor de kwaliteit, overnrelk regee- ringsminimumprijs 5.10 cent.. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2 50 cent. woord hier in het bijzonder op zijn plaats, daar zulke monsters gemakkelijk in han den van kinderen kunnen komen en door dezen, wanneer de geneesmiddelen er smakelijk uitzien, b v. als chocolaadjes, in een hoeveelheid worden opgegeten, die ge vaarlijk kan zijn. hetgeen trouwens ook reeds is voorgekomen. Daarom wordt aan geraden er op te letten, dat aan huis be zorgde monsters geneesmiddelen niet in verkeerde handen komen, in het bijzonder, dat ze niet door kinderen worden gesnoept. UIT NED. OOST-INDIË. GEVAARLIJKE RECLAME VOOR G ENEESMIDDELEN Het departement van sociale zaken deelt mede: Onder de vele vormen van reclame waar mede geneesmiddelen aan het publiek wor den aanbevolen komt ook de huis-aan- huis-bszorging voor. waarbij monsters ge neesmiddelen via de brievenbus aan de inwoners worden verstrekt. Afgezien van het gevaar, dat in het algemeen aan het ongecontroleerd gebruik van geneesmidde len verbonden is. is een waarschuwend Ir. h. j. L. M. VAN DEN MEERENDONK BUITENZORG. 11 Febr. (Aneta). - Met ingang van 11 Augustus a.s. is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend onder dank betuiging voor de verleende diensten aan den heer ir. H. J. L. M. van den Meeren- donk. tijdelijk waarnemend hoofd van de afdeeling Waterstaat van het Dep. van Ver keer en Waterstaat. DE HEER J. BATA IN INDIË. BATAVIA. 12 Febr. (.Aneta/A.NJ.i. De leider van het Tsjecho-Slowaaksche schoe nenconcern. de heer J Bata, arriveerde al hier met zijn eigen vliegtuig. De heer Bata zal tijdens zijn kort ver blijf in Ned.-Indié ook besprekingen voeren met het departement van economische za ken. Hij verklaarde ten aanzien van de op richting van een fabriek voor de fabricage van goedkoope rubberschoenen, dat hij de plannen van de Indische regeering terzake afwacht. De heer Bata is voornemens op 13 Febr. via Singapore, Siam, China en Japan naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ontleend is aan de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het Voor- loopig Verslag over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1937: Naar aanleiding van gemaakte op merkingen ter zake zegt de minister van oordeel te zijn, dat bij het beheer van het staatsbedrijf de juiste verhou ding der belangen van gebruikers, schatkist, personeel en dienst is en wordt in acht genomen en hij zou er hier nog eens met nadruk op willen wijzen, dat een financieel krachtig be drijf een belang van de eerste orde voor publiek en personeel beide is. De Minister kan dan ook geenszins in stemmen met het oordeel dat de tarieven in het algemeen te hoog zouden zijn. De lange reeks van tariefsverlagingen, die in de afgeloopen jaren zijn tot stand geko men. is er het bewijs voor, dat steeds, wan neer de geldelijke uitkomsten dit toelaten en de andere belangen, die het bedrijf heeft te behartigen, zich daartegen niet verzetten, tot verlaging van tarieven wordt overgegaan. Wat den postdienst betreft, is nog een wijziging in het luchtposttarief met Indié in voorbereiding. Wat betreft de door sommige leden ge uite klachten over de gestie van de Radio- Omroep-Controle-commissie, wijl zij uit zendingen vaak eerst zeer laat. soms zelfs wanneer de sprekers reeds gereed zijn. ver biedt. terwijl daarenboven herhaaldelijk r.iet is in te zien, waarom het verbod wordt gedaan, merkt de Minister op: De Radio-Omroep Controle-commissie heeft voor het opvragen van de door haar noodig geoordeelde teksten als regel ge- Botsing tusschen twee auto's te Gilze-Rijen. steld, dat deze teksten uiterlijk vijf dagen voor de uitzending in haar bezit moeten zijn. Ofschoon deze termijn in de practijk herhaaldelijk door de omroepvereenigin- gen overschreden wordt en het zelfs voor komt, dat een opgevraagde tekst slechts een dag voor de uitzending of zelfs op op den dag van de uitzending ontvangen wordt, tracht de Radio-Omroep Controle commissie ten gerieve van de omroepor ganisaties zooveel mogelijk nog tijdig een beslissing te nemen. Wanneer echter een overgelegde tekst van dien aard is, dat overleg in de plenaire commissie moet plaats vinden, kan het voorkomen, dat eerst op het laatste oogenblik de beslis sing ter zake genomen wordt. Dit is dan echter niet te wijten aan de Radio-Omroep Controle-commissie, doch aan de omroep- vereenigingen, die de teksten niet tijdig genoeg inzenden, terwijl in vele gevallen in laatste instantie de schuld ligt bij de j sprekers zelf. Wat betreft de opmerking, dat herhaal delijk niet is te zien, waarom het verbod wordt gedaan, merkt de minister op, dat de Radio-Omroep Controle-commissie op een daartoe strekkend verzoek van de om roeporganisaties steeds een motiveering van een verbod geeft. Vrijwel in geen enkel land ter wereld geniet de omroep op het gebied dei- uitzendingen in het bijzonder op dat der politieke uitzendingen zulk een vrijheid als in Nederland, Deze vrijheid is echter alleen bestaanbaar bij een behoorlijk toezicht van over heidswege. De Minister zet ten slotte nogmaals zijn standpunt uiteen ten aanzien van Vrij denkers Radio Omroep De vraag of de V. R O. haar uitzendin gen zou kunnen voortzetten was reeds lang in overweging. Daarom verleende de mi nister aan de V.R.O. niet de definitieve machtiging op grond van artikel 2 van het Radio-reglement 1930. Hij wilde de ont wikkeling van den gang van zaken af wachten en toen hem ten volle gebleken was. dat de V.R.O., indien zij aan haar doelstelling getrouw bleef, aan de wette lijke normen niet kon voldoen, greep hij in op het tijdstip, dat hü het meest juist achtte. De minister is daarbij geenszins gezwicht voor aandrang tot een verbod van uitzending, van welke zijde deze ook kwam. Een der inzittenden overleden. Gisteravond zijn op den Bredaschenweg, bij het kruispunt Gilze-Rijen, twee auto's met elkaar in botsing geweest, hetgeen een inwoner uit Teteringen het leven heeft srekos; Bij genoemd kruispunt reed een auto, bestuurd door zekeren Tliecuwes uit Teteringen, tegen een vrachtauto van dc A.T.O., doordat laatstgenoemde wagen plotseling stopte. De botsing was zoo hevig, dat de naast Theeuwcs in de cabine zittende Chr. Oomen, eveneens uit Teteringen, uit den wa gen werd geslingerd. Zwaar gewond bleef dc man op den weg liggen. Het slachtoffer is naar het St. Ignatius- ziekenliuis te Breda overgebracht, waar hij kort 11a aankomst is overle den. Theeuwes werd ernstig aan de hand gewond. Woning ingestort te Tegelen. Vader en zoontje gewond. i In het gehucht Leemhorst onder Tegelen is de achterbouw van de woning van den arbeider J. E. geheel onverwachts ingestort. Dak en opstaande muren zijn in elkaar gevallen. De arbeider, die op het binnen plaatsje stond, werd door vallende brok stukken getroffen, terwijl zijn 3-Jarig zoontje, dat hij op den arm had, onder de brokstukken werd bedolven. Toegeschoten omwonenden slaagden er spoedig in het kir.d te bevrijden. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, bleek dat beiden vrij ernstige kwetsuren hadden gekregen. Het gezin heeft thans een andere woning betrokken. Aangezien verdere instortingen niet onmogelijk wor den geacht zijn ook de andere woningen van het uit vier woningen bestaande blok ontruimd. N.R.Crt. BRAND TE ROTTERDAM. In een iadderfabviek en bezembinderij aan den Toerijstuin. Vannacht te ruim twee uur is brand uitgebroken in de opslagplaats en werk plaats van de ladderfabriek en bezembin- derii van N. L. van der Hoeff aan den Toerijstuin te Rotterdam. Deze Toerijstuin is slechts ongeveer twee en een halven meter breed terwijl de pan den. die zeer oud zijn. vrij grillig gelegen zlin en onderling door gangetjes en slopjes met elkander verbonden zijn. Spoedig sloeg uit het geheele rijtje panden een dikke rook naar buiten en de brandweer, die aanvankelijk met weinig materiaal was uitgerukt, doch later op het alarm „groote brand" spoedig met veel materiaal ter plaatse was had dan ook geen gemakke lijke taak. Men had groote moeite om den vuurhaard te ontdekken, zoodat de brand weer eerst na geruimen tijd het vuur in den vollen omvang kon bestrijden. Men had een zeer groot aantal slangen van de slangenwagens en van een motorspuit uit gelegd. terwijl, daar er een oogenblik ge vaar bestond voor uitbreiding naar de zijde van de hoofdsteeg, een aantal slangen in reserve gehouden werd. De brandweer slaagde er in het vuur tot de steenen werkplaatsen, die achter en tusschen de huizen ingebouwd staan, te beperken. In het ge'oouw bevond zich een groote hoeveelheid hout voor de ladders, o.a. 40 a 50.000 sporten, alsmede een hoe veelheid riishout voor de bezemfabricage. In dit brandbare materiaal vond het vuur zooals vanzelf spreekt, gretig voedsel. Te kwart voor vijf kon de brandweer zeggen, dat zii het vuur meester was. Dc schade is aanzienlijk. De eigenaar was slechts laag verzekerd. AUTOBUS EN VRACHTAUTO IN BOTSING. Twee gewonden. Te Maartensdijk is gisteren op den Hoo- gendijk een autobus van den dienst Hil versumUtrecht aangereden door een vrachtauto, welke met steenen was geladen. De bus. die in de richting Utrecht reed. stopte op dat moment om een passagier bij den tol op te nemen. De bestuurder van de vrachtauto heeft dit waarschijnlijk te laat opgemerkt, met het gevolg, dat hij met zijn wagen in volle vaart op de bus inreed. De vrachtauto werd ernstig be schadigd, terwijl de bus er met een paar gebroken ruiten en een lichte beschadiging aan de achterzijde van de carosserie af kwam. Een passagier van de bus en een inzittende van den vrachtwagen werden licht gewond door glassplinters. ONVEILIG STRAND. Het strand bij de Wassenaarsche Slag is onveilig tusschen de strandpalen 94 en 91 op 16 tot en met 19 Februari a.s. telkens van 10.30 tot 17.00 uur, wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is. nadat de roode vlaggen welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONREGELMATIGHEDEN BIJ CRISIS COMITÉ TE VENLO. Motie van wantrouwen tegen den wethouder van Sociale Zaken aangenomen. In een gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Venlo is met één na algemeene stemmen en één onthouding 'n motie van wantrouwen aan genomen tegen den wethouder van Sociale aangelegenheden, den heer M. V Het indienen van de motie vindt zijn oorzqak in de administratieve onregelma tigheden, welke geconstateerd werden bij het plaatselijke crisis-comité, waarvan de wethouder voorzitter was, en zijn weige ring om in verband daarmede zijn wet houderschap neer te leggen. Een daarop volgend voorstel om naast de drie wethouders nog een vierden wet houder te benoemen, en de op de begvoo- ting uitgetrokken post „salarissen" zijnde 4500 gulden over de vier wethouders ge lijk te verdeelen, werd aangehouden, aan gezien voor deze financieele regeling na dere toestemming van de Kroon en van Gedeputeerde Staten noodig is. HEVIGE ONTPLOFFING TE AVIGNON. Een zeer hevige ontploffing, waarvan de oorzaak nog onbekend is. heeft gistermid dag te Avignon (Frankrijki drie etages van een huis verwoest en schade aangericht in de belendende perceelen. Binnen een afstand van 500 meter wer den alle ruiten vernield. De winkeluitstal lingen hebben schade opgeloopen. Een stof wolk verspreidde zich over het geheele stadsdeel. De „Intranslgeant" schat liet aantal per sonen, dat door de ontploffing verrast en onder het puin bedolven werd. op twaalf. Twintig minuten na de ontploffing had men reeds vier personen, die min of meer ernstig gewond waren, geborgen. MEXICAANSCHE TOESTANDEN. De Mexicaansche federale troeoen hebben den burgemeester, drie wethouders en een inspecteur van politie van het dorp Van- tierrilla gevangen genomen, aangezien zij in staat van dronkenschap zich per auto naar Villacran hadden begeven en daar een aanval hadden ondernomen op de gevan genis. met het doel pogingen in het werk te stellen de gevangenen In vrijheid te stel len Zii doodden twee agenten van politie en verwondden twee andere De troeoen moesten tusschenbeide komen om te be letten. dat de woedende bevolking de schuldigen zou lynchen. lawine in canada. Nabij Rogers Pass, in Canada, is een zware sneeuwlawine langs de hellingen van de Canadeesche Rocky Mountains neerge stort. De locomotief van ec.n trein en een sneeuwploeg werden van de rails gevaagd cn meegesleurd in een ongeveer 20 meter diep ravijn. Op zijn minst twee personen worden vermist.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9