PEREZ— TDilIMDU i Kiurirn io? 'n Trior nf van Smaak! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 12 Februari 193) PERZISCHE TAPIJTEN IO SCHEEPSVERBINDINGEN De overval op een Haagsche postauto Elk stuk Is zichtbaar geprijsd CHR. MONDACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT". Ouderavond. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniglng haar jaarlijkschen ouder- en qo- nateursavond in 't Wijkgebouw ..Levendaal" Voorzitter H. v. d. Broek opende de bijeen komst én heette alie aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder ds. M. J. Punselie en de besturen van de Chr. Mondaccor- deonver. ..Advendo" te Rijnsburg en ,.D.V S." te Wassenaar. De juniores speelden hierna enkele nummers, waarbij zij zich (link weerden. .Ter afwisseling declameerden en kele leden meerendeels luimige stukjes. De voorzitter hield, vervolgens een korte toespraak, w.aarw hü. het doel van de ver- eenigtng nog eens nader uiteenzette en mededeelde, dat door het groote aantal ouders en donateurs twee avonden noodig bleken. Na de pauze speelden de oudere leden op verdienstelijke wijze hun wat moeilijker nummers, o.a. de Servienne de Nice van Gadenne en de Ouverture Mignonnette van J. Bauman. Na een tableau sloot de voorz. op de gebruikelijke wijze. De dirigent, de heer H. F. Roman, mag met tevredenheid op dezen avond terugzien. Hedenavond wordt hetzelfde programma voor de overige ouders en donateurs gegeven. Een der vermoedelijke daders gearresteerd. WERK-MANS WILSKRACHT. Viering van het 35-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" prijkt het programma voor het komende concert op Woensdag a.s. in jubileumgewaad. Bij gunstig weer zal het korps morgen middag om halfvier een muzikale rond wandeling door de stad maken, waarbij de onderstaande route zal worden gevolgd: Groenesteeg. Heerengracht. Nieuwe Rijn. Kraaierstraat, Hoosewoerd, Plantage. Le vendaal. Korevaarstraat, Breestraat. Ra penburg (Westzijde). Houtstraat Gerecht. Papengracht. Breestraat, Kort Rapenburg. Prinsessekade. Haarlemmerstraat. Peli kaanstraat, Hooigracht. Nieuwstraat (Hotel „den Burscht") alwaar de rondganE eindigt. Na afloop, van 5 tót 7 uur. houdt het bestuur in de foyer van hotel ,Den Burcht" de receptie Woensdagavond geeft „Werkmans Wils kracht" met medewerking van het. dubbel- mannenkwartet „Sempre Avanti" een in vitatie-concert. terwijl de feestelijkheden Zaterdag 20 dezer besloten worden met een bonten avond in de Stadszaal. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 29. betonvlechters 27, betonwerkers 65. fundeeringswerkers 1, glazenmakers 2, glazenwasschers 12. granietwerkers 20, grondwerkers 104. helers 1. metselaars 166. opperlieden 123, polijsters 1, schilders 246, sloopers 8, straatmakers 6, hulp-straatma kers 13, stucadoors, witters 86. timmerlie den 324. uitvoerders 9. voegers 29. ongesch. bouwarb. 11. Totaal 1286. Fabrieksarbeiders: bleekers 20, lompen sorteerders 12. velenblooters 8, steenfabr. arb. 125, zeepfabr. arb. 1, ongesch. fabr. arb. 69. Totaal 237. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 88. reizigers, colp. 48, winkelbedienden 42, eta leurs 3, incasseerders 12, musici 7, onder wijzers 9. overheidspersoneel 11, verplegers 6 Totaal 226. Hotel- en café-personeel: huispersoneel 8. kellners 57, koks 9. Totaal 74. Houtbewerkers: beddenmakers 4, hout bewerkers 89, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 18. meubelmakers 33, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 36. Totaal 202. Kleermakers: kleermakers 96, kappers 10, schoenmakers e.a. 16. Totaal 122. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 44, landarbeiders 28, tuinlieden 36, warmoe- ziers 12, ongesch. landarb. 10. Totaal 130. Metaalbewerkers: bankwerkers 115, blik- bewerkers 28, burgersmeden 44, electri- ciens 59. gasfitters 12, gasmetermakers 4, instrumentmakers 1, isoleerders 12, kern makers 3, kettingsmeden 25, klinkers 11. koperslagers 2. lab. bedienden 4, lasschers 8. loodgieters 63. machinisten 18, metaal- boorders 7 .metaaldraaiers 9, metaalslijpers 3, metaalzagers 2, monteurs 21, pianostem mers 4, polijsters 1, ponsers 5, rijwielher stellers 19. rijtuigschilders 2, scheepstim merlieden 6. stokers 22, tegenhouders 19, verw. monteurs 20, voorslaanders 8, voor- warmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 7, wagenmakers 6, ijzerwerkers 60, zandspui- ters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 40. Totaal 683. Sigarenmakers: sigarenmakers 21, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 2. To taal 24. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8, ingenieurs 3, technlkers 5. teekenaars, opz. 14. werkmeesters 14. Totaal 44. Textielarbeiders: hekelaars 8. katoen drukkers 24, kluwers e.a. 9, luikers 13, plaatsnijders e.a. 17, schrobbelaars 2, spin ners 54, spoelers 3, staaldraaddraaiers 6, sterkers 2, strijkers 16, wevers 119, wolbe werkers 41. ongesch. textielarb. 62. Tot. 376. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 151, exp. knechten 24, koetsiers 17, loopknechten 49, schippers 97, magazijn knechten 64, spoor- en trampersoneel 19, wakers 4, transportarbeiders 66, losse arbei ders 538. Totaal 1034. Typografen: boekbinders 34, boekdruk kers 18. fotografen 3, hulp-vakarbeiders 6, letterzetters 22. steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 96, ovenisten 6, slagers 57, suikerwerkers 20, wijnkooperskn. 11, zoutzieders 3, zuivel- bereiders 4, ongesch. arb. fabr. 52. Totaal 249. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 5, naaisters (costuum) 23, strijksters 1. maas tere 1, spinsters 1, kooksters 1, winkeljuf frouwen 22, buffetjuffrouwen 3, serveer sters 2, linnenjuffrouwen 2, boekhoudsters 1. kantoorbedienden 28, verpleegsters 3, be- drijfleldsters 1, teekenaressen 1, onderwij zeressen 4, ass. en huishoudsters 15, dienst boden (d. en d. en n.) 76. kinderjuffrouwen 5, werksters 82, fabr. arbeidsters 64. Totaal 342. Algemeen totaal 5074 13 Februari 1936 5045 14 Februari 1935 4595 Ben. 38 ged. werkloozen. Er schijnt eenig licht te komen in den overval op een postauto, welke voor eenige dagen in de J. P. Coen- straat te Den Haag heeft plaats gehad. Zoodra de eerste berichten omtrent dezen overval in de pers verschenen, waarin sprake was van een auto. welke in de buurt was gezien en waarvan het nummer bekend was, heeft een gara gehouder van het Bleijenburg zich bij de politie gemeld en medegedeeld, dat op den avond van den overval een man bü hem was gekomen en een auto had gehuurd, welke beantwoordde aan de beschrijving, waarover de politie beschikte. In het bij de politic opgege ven nummer was eehtcr een kleine af wijking. De garagehouder kon ook den naam van den huurder opgeven. Hij kon zich daarbij zeer goed herinneren, dat de man den wagen kort na zes uur in de garage had teruggebracht. De politie volgde dit spoor en het gelukte haar den man, die den wagen gehuurd had, op te sporen. Het is een zekere J. H. S., die nog niet lang in Den Haag is gevestigd en eigenlijk geen vast domicilie heeft. Hij vertoeft nu eens hier en dan weer daar. Hij was in Den Haag nog nooit met de politie in aanraking geweest, doch een voorloopig onderzoek wees uit, dat hij in andere gemeenten minder gunstig bekend staat. Toen de politie erin geslaagd was E. op te sporen, werd hij gearresteerd en op het hoofdbureau van politie ver hoord. Hij ontkent echter hardnekkig iets met den overval uitstaande te hebben. Wel gaf hij toe (wat hij kwa lijk ontkennen kon, daar bij een con frontatie de garagehouder hem her kende) dat hij op den bewusten avond op het Bleijenburg een auto had ge huurd en daarmede eenige boodschap pen had gedaan. De man wordt voqrloopig in bewaring gehouden, aangezien de politie het ver moeden heeft, dat hij wel degelijk bij den overval betrokken is en men ge looft, dat de thans gearresteerde de chauffeur is geweest van de auto, welke in de J. P. Coenstraat ten tijde van het misdrijf is gesignaleerd. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 140C 6403 (Ingez. Med CHRISTENDOM EN CULTUUR. Lezing van dr. P. D. Tjalsma. Onder dezen titel hield gisteravond dr. P. D. Tjalsma uit Rotterdam een lezing voor de Remonstr. Ver. „Gemeenteleven" in de Remonstrantsche kerk alhier. Nadat van lied 104 de verzen 1 en 3 wa ren gezongen, heette ds. H J. Mispelblom Beyer den spreker en de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom. Dr. Tjalsma hierna het woord nemende, wees er op. dat men den titel van zijn onderwerp lezende, al dadelijk den indruk zou kunnen krijgen van weinig origineel te ziin. Dit veel besproken en behandelde on derwerp spreekt immers altijd weer van de lijn naar binnen, de religie en de liin naar bulten, de sociale lijn. We weten ook van het Koninkrijk Gods, dat tevens is een nieuwe orde. een nieuwe wereld. In 't vrijzinnig Christendom zag prof. Roessingh immers al de aanraking met de cultuur. Van hem is reeds de stelling, dat het vrij zinnig christendom hierom van groote be- teekenis is. omdat er contact gezocht wordt met de wereld. En toch hoe dikwijls reeds gesproken is over dit vraagstuk Christendom en Cultuur toch blijft het volgens spreker zeer zeker actueel wederom hun verhouding te bezien, omdat het volgens hem steeds gaat om 2 dingen n.l. Ie het Christen zijn en 2e het stcan in deze wereld. Deze twee dekken elkaar niet altijd. Er botst iets en hun verhouding is evenmin altijd duidelijk. Dat komt, omdat èn cul tuur én Christendom telkens van aspect veranderen. Als voorbeeld wijst spr. op de cultuur van plm. 1850 en nu. op die van vóór en na den wereldoorlog en wat het Christendom betreft op prof. Karl Barth met de Zwitsersche theologie in ziin twee heid tusschen God en mensch eenerzijds en de vrijzinnige vroomheid van haar eerste dagen, waarbij de mensch uitgaande van zijn eigen gevoelens op kon klimmen tot God. anderzijds Voort; wordt de bespreking bemoeilijkt, doordat men de verhouding cultuur en Christendom zoo verschillend deflnleeren kan. Hun verhouding kan er één ziin als van twee trouwe vrienden, maar ook kun nen zij tegenover elkaar staan, of de een Ikan den ander overheerschen. Spr. wil daarom eerst een definitie van cultuur gaven Hij acht cultuur niet iden tiek met beschaving. Beschaving is het uiterlijke, cultuur het diepere hetgeen door hem nader wordt toegelicht. Spr. wijst daarbij op een uitspraak van prof. Linde boom en voorts op de Hindoe's en Javanen en legt er tevens den nadruk op, dat een beschaafd Christen dikwijls beschamend is in ziin cultuur bii het optreden tegen de Oostersche volken. Ook wordt in verschil lende talen het woord cultuur verschillend aangevoeld. Bit cultuur gaat het volgens spreker om vorming, om moraliseering. wat reeds bleek bii een wijsgeer als Kant en ook weder bii een Roessingh. Dan ziin er ook nog de ver schillende culturen zooals die van de oud heid. de kerkelijke cultuur der middel eeuwen, de Renaissance, waar bij de laatste mensch en maatschappij zich uitworstelde onder de overheersching der kerkelijke cul tuur van de middeleeuwen. En dit laatste proces duurt nog voort tot op den huldigen dag. waarbij dan tevens moet worden be zien de achter ons liggende eeuw der ver lichting. Juist de verlichting, de vooruit- gan.' maakt de cultuur zelfstandig. Dit gaf tenslotte toch heel veel goeds, j maar daarom mogen we niet blind zijn voor haar zonden, want juist de groote materieele ontwikkeling deed de zedelijke ontwikkeling en religie achter aan komen. De zaak, de winst bijvoorbeeld werd num- j nier één. Hier is van toepassing: Wat baat het den mensch of hij de heele wereld wint en schade lijdt aan zijn ziel. De ontwikkeling der 19e. voortgaande in onze 20e eeuw doet de vraag rijzen: Hoe staat godsdienst tegenover cultuur. De historie laat zien de primitieve reli-1 gies met sterke binding aan 't cultuurleven. Evenals in de middeleeuwen. De Renais sance geeft de losmaking. De 18e en 19e eeuw geeft weer de toenadering, maar toch komt cultuur op de eerste plaats. Hoe staan wij dan nu? Cultuur heeft haai- hoogte tijden gehad. De oorlog heeft veel stukgeslagen en de oogen geopend Door schade en schande wijs geworden is de mensch de waarde van den godsdienst gaan zien. Nu kan de goede verhouding worden gezocht. Dan is onmiddellijk dui delijk. dat ze niet één zijn. Men moet beide daarom zien, zooals ze zijn. Aan den eenen kant de boodschap van den heiligen God, van het Koninkrijk Gods, geen menschen- werk, vanden anderen kant cultuur, menschenwerk, waar wel Goddelijke stuw kracht is. Maar de Goddelijke boodschap en het menschenwerk worden nooit één. In Cultuur zit de menschendrift, een zelf handhaving, een vlak optimisme; het Evangelie is geen schijn, het brengt den deemoed en roept dan op tot den strijd. Het Evangelie is niet de jubel over het kunnen. Het Christendom mag de cultuur echter niet loslaten. In de eerste plaats niet om het ethische karakter van de cultuur, maar ten tweede niet om haar onethisch karakter, omdat cultuur wordt gevormd door menschen, die als wolven tegenover elkaar kunnen staan. Roessingh heeft reeds gezegd: de weerspannige tak van de cultuur moet altijd weer worden omge bogen in de richting'van het Koninkrijk Gods. te Een mensch moet bijdragen aan de cul tuur. maar zijn Christendom kan con flicten veroorzaken. Daarom hebben we noodig volgens spreker een voortdurend tegenover elkaar stellen van Christendom en cultuur. En dit is zeer zeker actueel. We moeten de Christelijke waarden doorgeven in de cultuur als een manend en roepend woord. Maar er zal altijd afstand blijven tusschen Christendom en cultuur. Gege ven echter dezen afsand moet volgens spreker de wereld worden aangegrepen op de volgende punten: le. Eerbied voor den heiligen God. 2e. Eerbiediging van den mensch. 3e. De broederschapsgedachte. 4e. Verlnnelijking des levens, de groote roeping van 't Christendom. 5. Voor de roeping van het Christendom om in deze cultuur te getuigen van het komende Koninklijk. 6e. Voor de heilige roeping van het Christelijk geloof het kruis op te richten in deze wereld en mensch en cultuur te wijzen op het offer. Na het zingen van lied 127 vers 1, dankte ds. H. J. Mispelblom Beyer den spreker voor zijn met aandacht gevolgde lezing. VOOR VIRGINIA CIGARETTES 6404 (Ingez. Med.) KUNSTKRING VOOR ALLEN. Jan Smeterlin (piano). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Firma Volder's Heiwerken, de Sitterlaan 30, Leiden. Vennooten: C. Volder en G. Volder, Leiden. Gevolmachtigde: P. Vol der, Lelden. G. v. Reenen. Woninginrichting, Steen- schüur 7a, Lelden. Behangerij, stoffeerde- rij, tapijten, gordijnen, bedden, enz. Eige naar: G. van Reenen, Leiden. Electr. Brood- en Banketbakkerij „De Munnjk", Dr. de Bruinestraat 1, Leider dorp. Eigenaresse H. S. van der Meer Dragt, Leiden. Gevolmachtigde; J. H. J. van de Laar, Zoeterwoude. Wijzigingen N.V. Eerste Leidsche Hulpbank, Oude Rijn 104, Deiden. Uittredend Commissaris: J. Oppelaar. Leiden. Nieuwe Commissaris: J. C. van Eek, Lelden. Naaml, Vennootschap Dubbeldeman's Boekhandel, Breestraat 7, Leiden. Nieuwe adjunct-directeur: F. J. Dubbeldeman. Leiden. Nieuwe secretaris van aandeelhou ders: J. Dubbeldeman, Leiden. Maison Mary, Breestraat 3b, leiden. Dames- en heerenkapsalon. Wijziging uit geoefend bedrijf: heerenkappersbedrijf is opgeheven. Stoomwasscherij „Nieuw Leven", Noord einde B. 170, Woubrugge. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: Rosmolen en Smits. Vennooten: H. Rosmolen en B Ros molen en J. Smits, Woubrugge. Handelmaatschappij De Wetering N.V., A. No. 179a, Alkemade. Handel in zand, grint, olie, brandstoffen enz. Nieuwe di recteur: W. den Hertog, Haarlem. Firma de Vries en Hellema „Nooit Ge dacht", A 50. Koudekerk. De zaak is ver plaatst naar: Steekterweg 67. Alphen aan Jen Rijn. Opheffing: J. W. Westen, Donkersteeg 1, Heeren-modeartlkelen. Smeterlin. De naam van een der vele fameuse pianisten, die 't heden rijk is. Een Pool, die in de muziek van Schu mann en van Chopin wonderen van schoon held schenkt, wiens warm-gevoelige muzi kaliteit de werken der romantici herleven doet op een gansch eigen, innemende ma nier. Maar wiens programma tengevolge der wel zéér eenzijdige samenstelling toch op den duur niet boeien blijft en dat spe ciaal na de pauze, door de virtuoos inge stelde en wat langademige Sonate in H moll van Chopin, muzikaal gesproken een inzinking vertoonde. Vooral na de met ver bijsterend gemak en onovertroffen glad heid gespeelde Chopln-études, die wel de bekroning van den avond vormden. Aan Mozart was de opening: diens veel als studiemateriaal gebezigde zpnnige So nate in G dur, verrastte door de perfec tie, de gracieuse charme en 't verfijnde klanktimbre, ondanks een enkele minder geslaagde passage, tengevolge van het feit dat enkele tonen van de vleugel soms eenigszlns aan den harden kant waren en dan doorklonken. De macht en de suggestie van Smeter- lin's prachtlg-vollen aanslag, waarbij de „zingende linkerhand" de tegenstemmen steeds zoo sonoor doet uitkomen, de harts tochtelijke, doch beheerschte bewogenheid van zijn wezen, de fabelachtig knappe vln- gervaardlgheid, waarmee de pianist over de moeilijkste passage's in een constant volgehouden tempo heenglijdt, daarbij, naast aandacht voor 't détail, toch steeds de groote lijnen en den constructieven op bouw voor oogen houdend, kwamen eerst volledig tot hun recht in Schumann's groote Fantasie op. 17 en in Chopin, 't Is steeds, alsof Smeterlin quasi-improviseert of in waarheid fantaseert en wel met een technisch verbluffend meesterschap, dat, mede door de zangerige en melodieuse dankbaarheid der werken, tot een opge togen succes bij het auditorium leidt, 't Zijn de lyrische stijgingen, 't is de eertijds levensechte bloeiende romantiek, die ook nü nog meesleepen en uit tijdelijke din gen ons meenemen naar andere werelden: die van den droom of van gevoelige over peinzingen. En men bewondert Smeterlin om zijn weergaven, die ook in de meest virtuose momenten zonder merkbare inspanning, als uit hart en gemoed opwellen. Maar, voor ons gevoel althans leidt op den duur dit genre tot eentonig heid: men verlangt tegenwoordig naar veelzijdiger expressie, 't Is als met een op zichzelf verwonderlijk schoone kleur, die men alléén ziet, zonder haar op andere tinten te kunnen afstemmen en dan te vlak blijft. Zij houdt u niet bij voortdu ring meer gevangen en zoo is 't ook met dit spel gesteld, ondanks verrukkingen van charmante klanken, soepele nuances en be- tooverende passages, die deze enorm vaar dige kunstenaar weet uit te strooien. Het palet blijft in. schakeering voor een hedendaagsch recital te beperkt en alsook dc meerdere toegiften zich in hetzelfde kader bewegen, dan voelt men het gemis wel héél duidelijk: de veel-verscheidenheid van dezen tijd wordt in een program als dit, toch niet gemanifesteerd. Slechts én kele snaren van den huldigen gecompli- ceerden mensch worden er door aange raakt. Daarom wellicht zal de herinnering aan dit spel. dat op zichzelf hoogstaande kwaliteiten bezit, sneller vervagen, dan wij 't onszelf tijdens het neerschrijven dezer regelen kunnen realiseeren Smeterlin intusschen, is uitbundig toe gejuicht en hij dankte daarvoor gelijk gezegd met diverse extra's. CLASSIS LEIDEN DER GEREF. KERKEN. In de gisteren gehouden vergadering van de classis Leiden der Geref. Kerken is na gehouden praeparatolr examen de heer J, Blauw van Boskoop, theologisch candidaat van de Vrije Universiteit te Am sterdam toegelaten om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords De intrede van ds. M. P. Feringa van Moerdijk in de Geref. Kerk van Wassenaar is voorloopig bepaald op Woensdag 10 Maart. CHR OPLEIDINGSSCHOOL, OOSTER. STRAAT 16 (HOOFD W. A. BODEWES) De derde ouderavond. Bovengenoemde school heeft haar .der den ouderavond gehouden. Om half acht waren in het gymnastieklokaal ongeveer drie honderd belangstellende ouders aan wezig. Het personeel der school had voor dezen avond de zaal gezellig met bloemen opgevroolijkt en enkele leden van Buurtver. „Eensgezindheid" hadden belan geloos voor een extra feestverlichting zorg gedragen. Nadat het hoofd der school op de gebruikelijke wijze deze bijeenkomst had geopend, besprak hij met een inleidend woord het belang van dit soort samen komsten en wees er o.a. op. dat bij de op voeding school en huisgezin naast elkaar behooren te staan. Punten als huis- en schoolbezoek, rapporten en huiswerk wer den nog eens even belicht. Na de ouders werden welkom gebeenten het bestuurslid der school, den heer M. H. de Reede, den Rijksinspecteur van het L, O., den heer J, Baak, den inspecteur van Chr. Volksonder wijs, den heer D. N.-van Malssen, het vol ledig bestuur der Buurtvereeniging „Eens gezindheid" en mej. Bos. hoofd der kleu terschool, Middelstegracht, alhier. Hierna werd een begin gemaakt met afwerking van het programma. De jon- ens en meisje van het zesde en zevende leerjaar zongen onder leiding van den heer J. W. van Daalen een vijftal liederen, die bijzonder bij de ouders in den smaak vielen. Aardig was het, toen een zevental kleuters uit klas 1 zong en speelde; „Van zeven muzikantjes", ingestudeerd onder toezicht van mej. J. W. Boehmer en daar na, onder leiding van mej. T. den Dikken, enkele leerlingen uit klas II zich lieten liooren. Wat hebben deze kleintjes zich flink gehouden; uit het daverend applaus bleek, hoe deze kinderspelen gewaardeerd werden. Hierna toonden de meisjes en jongens van klassen 6 en 7 hoe ver zij wa ren gevorderd met hun gymnastiekoefe ningen, onder leiding van den heer J. Was senaar. Hoe flink werden de oefeningen der Jongens en de vlagsrtanden der meis jes uitgevoerd. Het laatste nummer voor de pauw -vas: „De twaalf maanden van het Jaar' door meisjes van het zevende leerjaar, mei pianobegeleiding van mej. M. Langman.In de korte pauze werd een kopje koffie ge dronken en door de heeren een sigaartji opgestoken. In dezen tusschentljd voerde 'I woord de heeren M. H. de Reede, J. Bal D. N. van Malssen, F. Simons (voorzittn der Buurtver.) en J. J. Laman, de laatste -lamens de ouders. Na de pauze hield de heer H. Kriek een lezing over: „Angst in het kinderleven", welke lezing met- de grootste aandacht werd gevolgd. Hierna volgde sluiting en werden de ouders in de gelegenheid ge steld het werk hunner kinderen in de ver schillende klassen te gaan bezichtigen en de tentoonstelling van teekenlngen en handwerkstukken te bezoeken. Om elf uur luidde de schoolbel en gingen de ouders voldaan huiswaarts. Het was een prettige een leerzame avond geweest. Alle kinderen der school werden den volgenden morgen verrast met een trakta tie van het Schoolbestuur, het bestuur der Buurtver. en van een „onbekend" ouder paar, terwijl een „belangstellende" in de school gezorgd had voor tweehonderd fraai uitgevoerde programma's. Öp den Lage-Morschweg onder Oegst- geest werd een wielrijder aangetroffen, die aan een der beenen verwond bleek. Een door dr. H. ingesteld onderzoek bracM aan het licht, dat de man, zekere J. E- wonende alhier, een der beenen gebroken en verschillende vleeschwonden bekomen had. Hij was bij het afstappen van zijn rijwiel in de spaken van het achterwW bekneld geraakt en gevallen. Nadat dr. H. hem de eerste hulp had verleend, is M naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De brand, welke eenigen tijd geleden den kruidenierswinkel van den heer P. C. van der Linden in de Janvossensteeg no. 21 gedeeltelijk teisterde, maakte de verbou wing noodzakelijk, waaraan de behoefte eigenlijk voordien ook reeds bestond. De zaak is nu meteen goed aangepakt en door de goede zorgen van ckpn aannemer A. Reyngoud is een doelmatig ingericht win kelpand ontstaan, dat in tegenstelling met vroeger van twee zijden aijn licht ontvangt. Tegelijkertijd werd het geheele interieur door den schilder Leugering terdege opge knapt, zoodat de winkel er thans uitziet als gold het een opening, inplaats van een heropening Hedenmorgen om 10,45 keerden de Leidsche kinderen per trein uit het Her stellingsoord te Nunspeet terug, waarheen zij door de Vereeniging van Chr. Vacan- t-iekolonies alhier waren gezonden. Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde: Mej. J. H. Moes (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte de hee ren W. J. Kolff, (Beekbergen) en W. J. Wissema lOegstgeest)bevorderd tot arts de heeren A. J. Bouwman (Den Haag) en Que Keng Lead (leiden). De volgende schepen zijn morgen rad'?" telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Alcyone, Almkerk. Alphaccal Alpheraii Boschfontein, Chr. Huygens, Colombia- Crijrissen, Dempo, Hoogkerk, IndrapM'3, Jagersfontein, J. P. Coen, Maasdam, M kerk, Poelau Laut, Randfontein, Hotte'* dam H.A.L.. Sibajak, Simon Bolivar, Sla mat, Statendam, Streefkerk, Tajandoe - Veendam, Venezuela, Volendam. Zuid» kerk. Behalve bovengenoemde passaglersscn pan zijn de meeste Nederlandsche vracn schepen eveneens via Schevenlngen-Kau te bereiken. Telegrammen worden au"®: nomen door alle telegraafkantoren enaw „Radio Holland". 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2