BUITENLAND ELTAX leiden 666 LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Februari 1937 DAG EN NACHT Binnenland instituut Voor arbeiders ontwikkeling. Ir. Groenveld over; „Het Plan van den Arbeid en het Landbouwvraagstuk". De vierde der reeks avonden over het Plan van den Arbeid, georganiseerd door de aldeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, werd ingeleid dooi den heer Ir. Groenveld uit den Haag. die sprak over: „Het Plan van den Arbeid en liet Landbouwvraagstuk". Werd reeds in 1848 in de „Forderungen der Kommunistischen Partei in Deutsch- land" het landbouwvraagstuk aangeroerd, het eerste Marxistische werk van Karl Kautsky hierover verscheen in '98 onder den titel .Die Agrarfrage" met als refor mistisch antwoord het zeer uitgebreide werk van Dr. E. David in 1903 „Sozialis- mus und Landwirtschaft". waarin het es- sertieele van het landbouwbedrijf ook wordt behandeld Naast de stedelijke ver- bruikerscooperaties ziet David de her vormende waarde van de boerencoöpera ties, daar deze gezamenlijk de taak heb ben een collectieve organisatie voor de volksvoeding te vormen. In dè afgeloopen eeuw is dus wel aan dacht aan het plat teland besteed, daar ook in de laatste Jaren door de commissies uit de S.D.A.P. rapporten hierover werden samengesteld, zonder echter het gevolg te hebben, dat de boerenstand zich in grooten getale voor de ideëen hierin ontwikkeld, liet winnen. Als oorzaken kunnen zeker gelden gevoels overwegingen. grootere armoede op het platteland, politieke overwegingen, enz. En het winnen van den boerenstand beteekent niet alleen het ontvankelijk maken van de landarbeiders, zeer zeker moet ook ge dacht worden aan de boeren zelf. Immers bij het landbouwbedrijf is bijna de helft der werkers zelfstandig, nl. 41°/«. Ter ver gelijking kan dienen, dat het percentage bij de industrie slechts 14 o bedraagt. Waar dr. David's verwachtingen hooger waren dan de uitkomsten lieten blijken, kan een korte bespreking hierover wel en kele invloeden noemen en wel: psycholo gische en economische. Beide licht spr. uitvoerig toe Thans echter is het Plan weer een stap In de richting der boeren. Verschillend onvangen, blijkt toch een basis tot onder handelen te zijn gelegd, hoewel de moei lijkheden. vooral die der propaganda, niet direct voetstoots overwonnen zijn. Het we- cierzijdsch belang wordt thans echter beter gevoeld, daar duidelijk begrepen wordt, dat de landbouw aan werkloozen weinig zal kunnen verkoopen. doch dat ook de stad slecht vaart bij een verarmenden boeren stand. Koopkrachtverhooging in de stad zal dan ook den landbouwenden stand ten goede komen. Verdere maatregelen worden ir. het Plan nog besproken als: betere ver deeling der landbouwopbrengst, beperking grondrente en garantie-producten Een korte beschouwing wijdde spr. nog aan de argumentatie van den heer Smid, bestuur der van „Landbouw en Maatschappij", aantoonende, dat behalve de ongelijke ba sis van vergelijking der indexcijfers van 1914 en nu, ook de toestanden geheel ver anderd zijn. waardoor bijv. de opbrengst van een bepaald stuk grond of een bedrijf aanzienlijk verbeterd kan zijn. Na de inleiding volgde eenige discussie, waarna met een kort woord van dank deze vierde avond werd gesloten. De komende, laatste avond zal worden besteed aan de behandeling van het onderwerp: „Plange dachten in anderen kring". DE ALGEMEENE TOESTAND Engeland cn Duitsehland. Het bezoek van Von Ribbentrop aan Lord Halifax, den waarn. minister van buitenlandsche zaken is bepaald op van middag 3 uur. In Londensche regeerlngs- kringen verluidde echter reeds gisteravond dat aan het bezoek geen bijzondere poli tieke beteekenis moet worden gehecht. Het is een gewoon beleefdheidsbezoek van een teruggekeerd ambassadeur die langer dan een maand van zijn standplaats is ge weest. Intusschen heeft voor de radio van Mün- chen een onbekende spreker een harts tochtelijk pleidooi voor teruggaaf van de voormalige Duitsche koloniën gehouden, waarvan niet zal worden afgezien. In het Engelsche Lagerhuis heeft men Cranbome gevraagd, of de Duitsche re geering haar voorstellen voor een Euro- peesche regeling, gedaan op 31 Maart '36, cp eeni'jerlei wijze heeft ingetrokken, of gewijzigd. Cranbome verklaarde, dat voor zoover hem bekend is, de verklaring, door Hitier op dien dag afgelegd, niet speciaal is in getrokken. Op een andere vraag antwoord de Cranbome. dat het niet juist zou zijn te zeggen, dat Duitsehland heeft gewei gerd mede te werken aan onderhandelin gen over een regeling. Er is een aanzien lijke vertraging ingetreden aldus Cran bome maar wit hopen, dat nog onder handelingen gevoerd zullen worden. DUITSCHLAND De Werkloosheid. Einde Januari bedroeg het aantal werk loozen 1.853.000, hetgeen 374.000 meer is dan einde December 1936. Volgens de offi- cieele statistieken is deze stijging in hoofd zaak te wijten aan seizoensoorzaken. In ons bericht van gisteren betreffende de instelling van een lyceum voor specia listen in Russische kwesties werd gespro ken van „moeilijkheden voor Duitschers in Rusland". Dit moet zijn „mogelijkheden voor Duitschers in Rusland". BELGIË HUÏSMANS IN DE KAMER. jaarvergadering „burgerkring". Onder groote belangstelling hield voor een zeer goed bezette zaal de Vereeniging „Burgerkring" haar 22e jaarvergadering in de bovenzaal van café Royal. De voorzitter, de heer J. Arnoldus, open de met een bijzonder woord van welkom. Hierna kreeg de eerste secretaris gele genheid de notulen der laatste ledenverga dering voor te lezen, welke onder dankzeg ging onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens bracht de secretaris het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het ledental met 15 is toegenomen. Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, door den penningmeester afgelegd, werd onder applaus goedgekeurd. De voorzitter dankte de kascommissie voor hun bemoeiingen. De heer Koet bracht verslag uit van zijn huisbezoek bij zieke leden. Het bestuur bleef ongewijzigd. Na behandeling van enkele interne zaken werd de vergadering gesloten. FRANKRIJK School-kwestie in Elzas-Lotharingen. Spinasse over prijsopdrijving. Er is een nota door Blum gepubliceerd, waarin hij zegt: D» minister-president heeft kennis ge kregen van een herderlijk schrijven van den bisschop van Straatsburg, waarin deze de geloovigen van zijn diocees aanspoort, een soort referendum te organiseeren te gen een wetsontwerp, dat. volgens zijn zeggen, de regeering voornemens zou zijn in te dienen, tot invoering der leeken- school. Tegenover de beroering, gewekt in de Katholieke gewetens, meent de minister president openlijk bekend te moeten ma ken. dat hij nooit de bedoeling heeft ge had, die hem wordt toegeschreven. Inte gendeel: het decreet van October 1936 handhaaft het school-regime, dat in Elzas Lotharingen van kracht is. Daar de wet van Augustus 1936 den leerpllchttljd in hejapverlge Frankrijk heeft verlengd, moest lo^lcherwijze een analoge maatregel in Elzas-Lotharingen volgen. Een uitgebreider leerprogramma eischt noodzakelijk een langeren leertijd. Er is echter geenszins .sprake van invoe ring der leekenschool, nog minder van verwijdering der Zusters-onderwrijzeressen. „Het is niet duidelijk", aldus de nota, „om welke redenen de bisschop van Straatsburg de problemen moest opwer pen, welke de regeering niet wenschte te stellen." Bij Rijssel zijn 2000 arbeiders in de aar dewerk-industrie wegens een geschil over loonsverhoogtng in staking gegaan. De minister van economie, Spinasse. heeft aan het Jaariijksche banket van de importeurs en exporteurs een redevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde: „Wanneer zich een prijsstijging zou voor doen, sneller dan de stijging der inkom sten, zou het experiment, dat wij thans doen, op een mislukking ultloopen. Tot- dusverre heb ik belangrijke resultaten kun nen verkrijgen door overreding, maar het is mogelijk, dat, wanneer dat niet voldoen de mocht zijn, ik er toe zou komen, weldra het parlement bevoegdheden te vragen, die mij in staat zouden stellen doelmatige ac tie uit te oefenen op de prijsstijging, en sancties te verzoeken tegen die prijsstij gingen, die ongerechtvaardigd zouden zijn". Het congres der socialisten. Bij de Kamerdebatten over de begrooting van buitenlandsche zaken heeft Kamiel Huysmans, de voorzitter der Kamer, eenige mededeelingen over zijn veelbesproken reis naar Spanje gedaan. Hij zeide. dat hij daar heen was gegaan voor het internationale vakverbond. Hij heeft in Spanje de Bel gische regeering niet bestreden, noch aan gevallen. ook is hij niet zoo dwaas geweest namens België te spreken. Hij heeft slechts gezegd, dat de Belgische arbeiders de be teekenis van den strijd in Spanje niet be grijpen. Huysmans zeide voorts te gelooven, aat i men niet zijn persoon wil aanvallen, maar van zijn reis gebruik wil maken, voor een poging tot het brengen van tweedracht in de regeeringsmeerderheid en het ontwrich ten der regeering. Men heeft onlangs den -ersten minister kunnen lasteren, aldus Huysmans. maar men zal er thans niet in riagen. den voorzitter der Kamer te las teren. De uiteenzetting van Huysmans ontlokte den socialisten een langdurig applaus. Uit naam van de Katholieken verklaarde Car ton de Wiart zich voldaan over Huysman's verklaringen. m De algemeene raad van de Belgische werk liedenpartij heeft in een vergadering een onderzoek ingesteld naar de omstandighe den, waaronder Vandervelde als minister is afgetreden en naar den polltleken toe stand. Vandervelde bracht zelf verslag uit over de eerstgenoemde aangelegenheid. Hij drong er op aan. dat in het debat alle per soonlijke kwesties vermeden zouden wor den. omdat de partij meer dan ooit be hoefte heeft aan eenheid, „gezien de vermetelheid en het geweld, door de tegen standers In de Kamer tentoongespreid." Uit de verklaringen van Vandervelde bleek, dat het verschil van meening in de regeering betrekking heeft gehad op de vraag, welke houding tegenover Spanje moest worden aangenomen ten aanzien van de zaak-de Borchgrave. Minister Spaak zeide, dat de legende over wrijving tusschen hem en Vandervelde door de woorden van den laatste haar beteeke nis volkomen had verloren. Vandervelde verklaarde nog nader dat Spaak, hoewel hij weigerde de diplomatieke betrekkingen met de Spaansche regeering te verbreken, den Belgischen zaakgelastig de te Madrid wilde terugroepen, indien men niet binnen drie dagen antwoord van de Spaansche regeering ten aanzien van de zaak-De Borchgrave zou ontvangen. Vandervelde had zich daartegen verzet, omdat naar zijn meening een dergelijk ge baar gelijk zou staan met een verbreking der diplomatieke betrekkingen. Wegens dit verschil van meening is hij afgetreden. De raad nam tenslotte eenstemmig een motie aan, waarin vertrouwen wordt uit gesproken in den voorzitter der partij en kennis wordt genomen van zijn aftreden als minister. DANZIG Naar grondwetswijziging. De Senaat heeft een verordening uitge vaardigd waarbij vertegenwoordigers in den landdag, die niet in staat zijn hun mandaat te vervullen, van het lidmaat schap van den Landdag vervallen worden verklaard. Dit besluit treft met name de leden der oppositie die zich op 't oogen- blik in hechtenis bevinden. Hierdoor stijgt het aantal Nazis tot 45 en daalt dat der oppositie, zodat nu de reeds lang begeer de wijziging der constitutie wel zal worden uitgevoerd. Greiser, de Senaatsvoorzitter, is uttge- noodlgd voor een jachtpartij in Polen. Suez-Kanaal-Maatschappij stelt 15.000 pnd, beschikbaar voor landsverdediging. De Suez-Kanaal Maatschappij heeft van de recordontvangsten van verleden jaar 15.000 pond beschikbaar gesteld voor dr Egyptische landsverdediging. RUSLAND HOLSTI HUISWAARTS. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: K. G. Breedijk 'B. P.i. Kerklaan 48, Sassenheim, handel in melk en aanverwante artikelen. Ven- nooten: K. Breedijk en G. Breedijk. Sas senheim. Wijziging: M. Bakker, Hoofdstraat 141, Sassenheim.tlmmerman. Wijziging uitge oefend bedrijf: thans kistcnfabricage en timmerbedrijf. Opheffingen: Firma de Winter en Van Weeren, Brederodestraat 27, Leiden, aan nemers van grond- en waterwerken. Zuivelfabriek „Volharding", Lindenhove- straat 55, Zwammerdam. Gér. R. van Alphen, Nieuwe Rijn 62, Lei den, banketbakkerij enz. LEIDSCHE DOOFSTOMMENVEREEN. „DE SLEUTELSTAD". Gistermiddag heeft een aantal leden van bovengenoemde vereeniging een excursie gemaakt naar de Kon. Ned. Grofsmederij. Ingenieur de Jong leidde het clubje rond. Een interl. tel. gesprek vanuit de omliggende plaatsen met Leiden KOST THANS SLECHTS 4 CENT Voor prompte bediening bel op: 6281 (Ingez. Med.) RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Januari 1937 werd aan het kantoor Leiden op spaar bankboekjes ingelegd f. 199.126,91 en terug betaald f. 193.613,57 Derhalve meer Inge legd dan terugbetaald f. 5513,34. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 183. Aangezien de verlichte paaltjes op den overweg der Ned. Spoorwegen van de spoorlijn Leiden—Woerden geregeld door automobilisten worden omgereden, waar door ook het sluiten van den overweg be moeilijkt wordt, hebben de Ned. Spoorwe gen thans om één der paaltjes aan de staöszijde een ijzeren mantel, bestaande uit een zwaar gebogen ijzeren plaat aange bracht, waardoor het paaltje voldoende be schermd wordt. De ijzeren plaat ls boven dien helder wit geschilderd met roode ban den en voorzien van drie reflectoren, zoo dat het nu reeds op grooten afstand goed zichtbaar is. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft de 23-jarige schilder C. J. b., werkzaam op het terrein der Stedelijke Lichtfabrieken, terwijl hij bezig was een raamkozijn te schilderen, het evenwicht verloren, waardoor hij door het geopende raam naar buiten viel cn op dc zeven meter lager gelegen bestrating terecht kwam. Daar de man over inwendige pijnen klaagde, is hij door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet levensge- vaarlljk. Toch arrestaties? De Finsche minister Holstl heeft Moskou weer verlaten. Hij zeide nog: „Ik ben er van overtuigd, dat het be staan van den Volkenbond noodig is voor de consolidatie van den vrede en voor het hecht maken van de collectieve veiligheid in de geheele wereld. Ik heb vertrouwen in de toekomst van deze internationale orga nisatie". Tenslotte sprak Holsti zijn groote voldoe ning uit over zijn besprekingen te Moskou met Kalinin. Molotof, Worosjilof, Litwinof. Krcstinski en de maarschalken Egorof en Boedenni. De minister eindigde met te zeggen, dat de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Rusland en Finland „vruchtbare resultaten zullen afwerpen". Ds Poolsche pers blijft volhouden, dat overal in Rusland talrijke arrestaties wor den verricht onder de leiders van fabrieken en in de commissariaten voor industrie en volksgezondheid, alsmede ln gerechterl ke kringen. TSJECHO-SLO W AKIJE Tsjechische onderscheiding teruggezonden. De Poolsche schrijver Nowaczynski heeft den Tsjechischen gezant te Warschau de orde v. d. Witten Leeuw teruggezonden, die hem was toegekend uit erkentelijkheid voor zijn arbeid v. toenadering tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. Hij is tot dc terugzen ding overgegaan naar aanleiding van de publicatie van Seba's veelbesproken boek. JAPAN. Besparing op de begrooting. Na twee bijeenkomsten heeft het kabinet overeenstemming bereikt, om de begroo ting van het kabinet Hirota met 275 mil- lioen yen te verminderen tot een bedrag van 2765 millioen yen. Het kabinet kwam tevens overeen de belastingverhooging te beperken tot 300 in plaats van 450 millioen yen, zooals door de vorige regeering was voorgesteld. Volgens inlichtingen uit officieuze bron wil Japan den vrede in het verre oosten handhaven, een zeer nauwe samenwerking met China tot stand brengen, de betrek kingen met de sovjets regelen, den geq) van het Japansch-Duitsche accoord ver. wezenlijken, zeer nauwe betrekkingen onderhouden met Amerika en Engeland, aan geen enkele ontwapeningsconferentie deelnemen en den buitenlandschen handel ontwikkelen. EGYPTE VEREENIGDE STATEN DE STRIJD OM 'T HOOGGERECHTSHOF, De handelsverdragen. Het Huis van Afgevaardigden heeft me! 315 tegen 75 stemmen een wetsontwerp Summers aangenomen, hetwelk het moge lijk maakt, dat de rechters van het Hoog. gerechtshof na tien jaar dit ambt te heb ben uitgeoefend, op 70-jarigen leeftijd mei pensioen gaan met behoud van hun tracte- ment. Een voorstel der republikeinen, krachtens hetwelk de rechters tot het bereiken van den 75-jarigen leeftijd hun ambt zouden kunnen uitoefenen, werd met een overwel digende meerderheid verworpen. De debatten werden gekenmerkt door buitengewoon heftige aanvallen op de voor. stellen van Roosevelt, door de belde demo- craten Cox en Lamneck. Deze laatste ver klaarde, dat de vermeerdering van het aantal rechters in het Hooggerechtshof zou kunnen leiden tot een dictatoriale regee ring. Nadat het wetsontwerp-Summers was aangenomen intervenieerde het Witte Huis en belette, dat het Huis van Afgevaardig den zou overgaan tot de behandeling van een tweede wetsontwerp op hervorming van de rechtspraak, waarbij de regeering ln staat gesteld zou worden tusschenbeide te komen in voor het Hooggerechtshof ge brachte zaken, waarbij de grondwets-lnter- pretatie in het spel zou komen. In een schrijven aan de Senaatscommis sie voor financiën geeft staatssecretaris Cordell Huil een dringend pleidooi vooi voortzetting van de politiek der regeering ten aanzien van wederkeerige handelsver dragen. Hij schrijft: „Er bestaat niet de minste twijfel dat wanneer wij het program van handelsovereenkomsten thans zouden opgeven, dit zou beteekenen een hervatting van den internationalen economlschen oor log, welke thans zooveel duidelijke teelte nen van verslapping vertoont. Een her. nieuwde economische oorlog zou onvermij delijk beteekenen een intensiever worden van de tegenwoordige politieke spanning, die reeds zoo veel landen drijft in de rich ting van een militair conflict". Volgens het verslag, uitgebracht overJ bestrijding van droogte en overstroomt- gen is een bedrag van vijf milliard dolt verdeeld over zes jaar, noodig voor de uil voering van de door de commissie opge stelde plannen. HONGARIJE Spionnen gevonnist. Het Hongaarsche Honvedgerecht heeft tien personen veroordeeld wegens spion- nage ten voordeele van een buitenland sche mogendheid tot tuchthuisstraffen met een maximum van vijftien jaar. Ver der werd den veroordeelden levenslang verboden het Hongaarsch-Tsjechische grensgebied te betreden. ENGELAND Labour tegen staatsgelden van den hertog van Windsor Ontslagen op Malta Sabotage op de vloot. De parlementaire arbeiderspartij heeft gisteren eenstemmig een motie aangeno men. waarin de partii zich verklaart tegen de verleening van een bijzonder inkomen uit staatsgelden aan den hertog van Wind sor. De oartii zal tevens een voorstel doen om de bijzondere revenuen van de Kroon, afkomstig uit de hertogdommen Comwallis en Lancashire te natlonaliseeren. Men zie in dit verband den brief van onzen Londenschen correspondent. Prof. Carlo Mallia hoogleeraar in het handelsrecht aan de universiteit te Malta en VIncenzo Bonello, conservator van de af- deellng schoone kusten in het museum te la Valette. zijn ontslagen omdat hun ge drag bij herhaling ls geweest voor de Brit- sche belangen en onvereenigbaar met hun officieel ambt. Bonello onderhield betrekking met de Italiaansche propagandistische organisatie die het vorige laar ontbonden is. Aan boord van Australische oorlogssche pen, welke od het oogenbllk aan de ma noeuvres deelnemen, zijn eenige lichte ge vallen van sabotage voorgevallen Zoo ziin o.a. machlne-onderdeelen veidwenen en touwen der reddingsbooten doorgesneden. Men bestrijd, dat onder de matrozen onte vredenheid heerscht. Journalisten, die zich aan boord bevinden, beweren echter het tegendeel. Hoewel de regeering mededeelde, dat de geboorteciifers der laatste 3 iaren waren gestegen heeft zij toch aanvaard een con servatief voorstel om een onderzoek in te I stellen en mogelijkheden tot verbetering na te gaan. SCHILDERIJEN VERDUISTERD? Naar aanleiding van de aangifte bij de politie te Amsterdam van verduistering van Zwitsersche schilderijen is een onderzoek Ingesteld, Drie van de schilderstukken zijn in beslag genomen. Het zijn Italiaansche schilderstukken van heel weinig waarde. Een vierde is een gedrukte copie van een schilderstuk, waaraan de schilder werk zaam was het te copieeren. Of men hier met verduistering te doen heeft blijft nog een vraag. DE OVERVAL OP EEN HAAGSCHE POSTAUTO. Een anonyme brief. In verband met een bij de Haagschc po litie binnengekomen anonym schrijven, onderteekend „Een belangstellende", welk schrijven verband houdt met den misluk ten overval op een postauto, gepleegd op 1 9 dezer in de Jan Pieterz. Coenstraat te Den Haag verzoekt de commissaris van politie, van den justltieelen dienst „B" aan bedoelde schrijver dringend zich te melden op zijn bureau Alexanderplein 17. BOTE RN OTEERING. De commlssienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld od 69 cent per kilogram. VRIJWILLIGE OPKOMST ONDER DE WAPENEN. Nu de Tweede Kamer op 9 Februari niet heeft aangenomen een amendement van den heer Albarda om in artikel 187 dei- grondwet te bepalen, dat ook bij vrijwillige opkomst op groote schaal van dienstplich tigen een wetsontwerp zal moeten worden ingediend om het onder de wapenen blijven dier dienstplichtigen zooveel noodig te be palen, heeft de heer Albarda zijn oorstei van wet, ingediend op 15 Januari 1932 tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel, ingetrokken. De burgemeester van Voorburg geeft belanghebbenden in overweging, alvorens ln relatie te treden met of als lid toe te treden tot de Algemeene Luchtvaart Ver eeniging voor Nederland 'luchtvaartver- ecniglng voor de rijpere jeugd), waarvan het algemeen secretariaat is gevestigd tc Voorburg, inlichtingen in te winnen bij de gemeentepolitie te Voorburg. HOUDER VAN EFFECTENKANTOOR TE EINDHOVEN GEARRESTEERD. De recherche te Eindhoven heeft van daag gearresteerd den houder van het Meierijsche Effectenkantoor aldaar M. J- W. J. P. Deze maakte er zijn beroep van, menschen te gaan bezoeken en hen te be wegen, effecten door hem te laten koo- pen. Wanneer men op dit aanbod inging, kreeg men een door P. gezegelde aankoop nota thuisbezorgd met de mededeeltal!' dat de effecten waren gekocht, waarop men het bedrag moest storten. Van afre kenen kwam echter niets. Op deze wijze heeft P. zich ongeveer 3500 gulden toegeëigend. Bij het onder zoek is gebleken, dat hij nimmer effecten heeft gekocht, doch de ontvangen gelden te eigen bate heeft aangewend. Hij is naar Den Bosch overgebracht. HET BEKALKEN VAN STRATEN MET POLITIEKE LEUZEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de burgemees- Iers medegedeeld, dat in verband met de a.s. verkiezingen moet worden verwacht, dat weder misbruik zal worden gemaakt van de openbare straat door het bekalken daarvan met politieke leuzen. Afgezien van de omstandigheid, dat zulks uit aesthctisdi oogpunt ontoelaatbaar is en het verwijdt- -en van de opschriften voor de gemeen" kosten medebrengt, acht de minister M wenschelilk. dat dit euvel zooveel mogelijk wordt gekeerd met het oog op de moge lijkheid van verstoring der openbare orde- Het optreden van de politie tegen ne bekalken van straten wordt zeer verge makkelijkt en het in goede banen leiden van de neiging tot openbaarmaking ïa" politieke gevoelens bevorderd door opne ming in de algemeene politieverordentas van een doelmatige verbodsbepaling te zake, waarbij niet alleen het bekalken ve, doch ook het vervoeren van de d:aw- voor noodige materialen gedurende nachtelijke uren wordt verboden, «mi kan worden aangetoond, dat dit verveen met andere doeleinden verband houdt. De minister voornoemd noodigt de gemeesters uit ernstig te overwegen of w neming van zulk een bepaling in de Ais meene Politieverordening voor de geme te, moch zij niet reeds gelden, aanbeveiu verdient. MAN VERDRONKEN. Te Dinxperlo is vanochtend de arbeider J. W. Masselink, in een sloot 6 vallen en verdronken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2