Einde van de staking bij de General Motors DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 No. 23583 STADSNIEUWS Overeenstemming bereikt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN sr.' Inval in een zwendelbank te Amsterdam Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: 3 maanden f.2.35 Franco per post f. 2:35 per per week .'.'.'.'.TT.'.f. 0.18 per maanden 4- portokosten, (voor binnenland f.0.89 per 3 mndj Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. dr. S. G. de Vries. Treffend afscheidswoord van prof. dr. L. Knappert. Onder zeer groote deelnemende belang stelling is hedenmiddag op de begraaf plaats ..Rhijnhof" het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. S. G. de Vries, in leven oud-buitengewoon hoogleeraar in de mid- deleeuwsche handschriftkunde aan de Rijksuniversiteit alhier en oud-bibliotheca ris der Universiteitsbibliotheek aan den Khoot der aarde toevertrouwd. Onder de talrijke aanwezigen op den óoodenakker bevonden zich o.m. mr. P. E. Briet, lid, en mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren mr. A. van de Sande Bakhuyzen was wegens ver gadering van het college van B. en W. ver tederd de plechtigheid bij te wonen prof. dT. J. van der Hoeve, rector-magni- ficus, prof. dr. J. A. J. Barge, secretaris rn prof. dr. N. J. Krom, pro-secretaris van den Academischen Senaat, zeer vele hoog- eeraren, oud-hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten; jhr. mr. dr. N. C. de ijselaar, oud-burgemeester van Leiden en teevr. de Gijselaar-Viruly, prof. dr G. G. 'Xloeke. voorzitter en dr. J. J, de Gelder, jiecretaris van de Mij. der Nederl. Letter- ide, dr. F. C. Wieder, bibliothecaris der idsche Universiteitsbibliotheek, die prof. «Vries als zoodanig is opgevolgd, mej. dr. J. A. Ruys, adjunct-bibliothecaris, mevr. R. E. Molhuyzen-Oppenheim, mejuf- y Caro van Loen en dr. J. E. n. wetenschappelijke assistenten aan bibliotheek zoomede verscheidene en van het personeel,, dr. D E. Bosse- rector van het Leidsch Gymnasium, P. C. Molhuysen, directeur der Konink lijke Bibliotheek in Den Haag, dr. F. Koss- mann. bibliothecaris der Gemeente-Biblio theek te Rotterdam, drs. H. v. d. Waal camens het Rijksprentenkabinet alhier, mr. A. de Joncheere uit Den Haag, de ge- Pensioneerde admiraal J. H. Zeeman, de gepensioneerde vice-admiraal A. F. Goos- len. den heer P. Furnee. namens het ban kierskantoor Furnee te Den Haag. mr. H. R. Doudsmit namens commissarissen der N.V. leidsche Broodfabriek, den heer F. H. So- Ms, secretaris der Leidsche Maatschappij voor Weldadigheid, ds. F. ten Cate, Doops gezind pred. te dezer stede. mr. A. H, Ka- merlingh Onnes, referendaris aan het de partement van defensie, vertegenwoordi- der studentenorganisaties en zeer vele vrienden en kennissen van de familie de Vries. Nadat de kist met het stoffelijk omhulsel met een tweetal bloemstukken gedekt in «e groeve was neergelaten, trad prof dr. L. Knaonert naar voren, die zeide dat het de venech van den diepbetreurden doode was geweest, dat bij zijn graf geen toespraken zouden worden gehouden, doch alleen een ®rt vriendenwoord gesproken door iemand, die hem van zijn prilste jeugd af had ge kend, die in zijn ouderlijk huis vrijelijk in- en uitging en die ook in de latere jaren Def en leed met hem heeft gedeeld. Dat woord zal zijn een vriendenwoord ten ''scheid, een afscheid echter niet als be kwaam classicus, als begenadigd schrift- kenner, als de voortreffelijke bibliothecaris der Universiteitsbibliotheek of de voiüverige zeeretaris van de Mü. der Ned. Letterkunde, doch als de mensch, die door zoovelen werd Seeerd en bemind. Evenzeer als men 'eznands karakter leert kennen door de wuzc. waarop hij ziin vreugde beleeft, kan zulks afleiden uit de wijze, waarop hij <ön leed draagt. Scato de Vries heeft zijn "Oote leed gedragen als een held. Hij bezat een sterken geest, doch een zoor zwak lichaam en onderging diep den W'ftlom om een ambt. dat voor hem van «0 schoone en hooge beteekenis was en Jut hem zoo uitzonderlijk lief was. te moe ien neerleggen. Maar al moge het in ziin 'tenenste wel eens gestormd hebben, naar "uiien liet. hij daarvan niets bliiken. Voor allen die hem kwamen opzoeken, „ks hij altijd de opgewekte blijmoedige. -|*stige causeur, die zonder een enkele lacht zijn lot aanvaardde. Lichamelijk ver 'y1 hc wereld verwijderd, stond hii er y^w'iik midden in belangstellend in alles JJ. ,?.n- Zelfs in ziin laatste levensuren ws hij cr noe: op bedacht om niet de eilgde van anderen te verstoren. °°,wa,s Scato de Vries en zóó zullen wij JHare aa" hem in °nZe herinnering Jh°f Knappert eindigde ziin ontroerende dp ""hak met een persoonlijk woord tot naoestaanden en het bidden van het - jue Vader" ui,™ woon van den overledene dankte knot's de familie voor de betoonde be- wiim en voor hc overstelpende be- onH. van innige deelneming in deze dagen "aervonden. J*«o°te vriendschap en het hartelijk mr tftfn van ZOOV€'en uwer. aldus besloot -hebben het liiden van miin vader aan- tecrkelijk verzacht. Tusschen de vertegenwoordigers der werknemers en die der werkgevers bij de General Motors is een overeenstemming bereikt. Hiermede komt een einde aan de staking, die in het geheel twee en veertig dagen geduurd heeft. De bepalingen der overeenkomst moeten nog slechts worden onderteekend en afgekondigd. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron heeft de organisatie United Automobile-workers" de bevoegdheid verkregen tot onderhandelen, maar alleen voor haar eigen leden. Daartegenover krijgt zij waarborgen, waarvan de aard nog niet bekend is. De verstrekker dezer inlichtingen verklaarde, dat de stakers de bedrijven zullen ontruimen, zoodra dit na de onder- teekening ven de overeenkomst mogelijk zal zijn. Het werk zal worden hervat, zoodra de toestanden dit zullen veroorloven. Er zullen nog kwesties van secundair belang besproken worden tijdens een conferentie, die later zal worden gehouden, wanneer de voorwaarden van het onderhavige accoord zullen zijn nagekomen. DE GROOTE WERKEN GODS OP HET ZENDINGSVELD. Lezing van Ds. A, Pos. Ds. A. Pos van Djokjakarta, die hier thans met verlof uit Indië is, sprak gister avond op uitnoodiging van de zendings commissie der Geref. Kerken in de Hee rengracht-kerk over: „De groote werken Gods op het Zendingsveld." Ds. Pos, die het land van Gandhi, het machtige Britsch-Indië bereisde en ook als docent zulk een belangrijke plaats in den zendingsarbeid bekleedt, is een Indië-ken- ner bij uitnemendheid en maakte speciaal studie van de godsdienstige gedachtenwe- reld der Hindoes. Na een inleidend woord van den voor zitter van de Zendingscommissie, den heer Hemmes, die hierbij een gedeelte uit Mar cus 4 las, was het woord aan den spreker. Ds. Pos begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat het voor ons menschen een groote eer is geweest, dat wij van Christus het zendingswerk hebben mogen ontvan gen: „gaat heen. predikt het evangelie aller creaturen". Dit bevel legt ons christeneen een heer lijke doch ook verantwoordelijke taak op. Want zullen wij dit bevel goed opvolgen en het alle recht doen wedervaren, dan zullen wij ook de menschen in de straat waar wij wonen en verder allen waarmede wij omgaan bekend moeten maken met den Christus der Schriften. Spr. weidde daarna uitvoerig uit over de uiterlijke moeilijkheden waal-mede zendelin gen te kampen hebben en die zich vooral voordoen bij het gebruik van de taal om dan een oogenblik stil te staan bij het openlijk verzet, dat in alle kringen gevon den wordt tegen het christendom en zijn aanhangers. Groote strijd wordt er ge voerd tegen het werk van God. Hiertegen over staat echter de groote zegen, welke God middels het zendingswerk aan het heidenvolk wil schenken. Met enkele tref fende voorbeelden gewaagde spr. van den zegen, die ook in zijn zendingsressort in ruime mate wordt gekend. Velen, die na grooten strijd God hebben leeren lief krij gen, gaan nu dagelijks zelf als prediker uit onder het arme van God nog ver vreemde Javaansche volk. Bewonderens waardig is ook de groote offervaardigheid van den bekeerden heiden. Zoo maakte spr. het mede, dat een bekeerde Javaan in een dessa een kerk bouwde, welke heden ten dage nog zeer druk bezocht wordt. Dat de deur des geloofs voor den Javaan open gaat, is mede te danken aan de groote blijdschap, die er onder de bekeerden wordt gevonden over de genade van God. Naast deze blijdschap wordt er onder de christen-Javanen ook een blijmoedig en geestdriftig getuigen gevonden. Ds. Pos zette vervolgens uiteen dat ook op Midden-Java nog een groote zendings- taak voor ons is weggelegd. Temidden van acht millioen inwoners worden hier thans tien duizend christenen gevonden. Stemt dit eenerzijds tot grooten dank aan God en aan de christen-gemeente in Holland, anderzijds wijst het ons op nog een onaf zienbaar arbeidsveld, dat braak ligt voor de zending. In dit verband wekte spr. op het werk der Zending in gebed en offer te gedenken indachtig aan het feit, dat zen ding een werk des geloofs is. DE VIERING VAN DEN VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Het programma. De Nationale Contact-Commissie had gisteravond de bij haar aangesloten ver- eenigingen en organisaties bijeen geroepen teneinde te overleggen den verjaardag van onze Kroonprinses dit jaar meer algemeen en in samenwerking feestelijk te vieren. Dit overleg heeft geleid tot opstelling van het volgend orogramma: Des namiddags: feestelijkheden voor de kinderen Des avonds: bonte nationale avond in de Stadsgehoorzaal. Tevens zullen na afloop van de officieele bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal de prij zen van de op 4 Januari gehouden wed strijden worden uitgereikt. Tot het uitwerken der plannen zijn drie commissies samengesteld, waarvan secre tarissen zijn: Commissie kinderfeest: mej. H C. van Santen. Cobetstraat 89. Commissie avondfeest Stadsgehoorzaal H. van Cittert. Kalvermarkt 5. Commissie prijsuitreiking: J. J. van Seventer. Breestraat 123 Vereenigingen die aan het middag- en of avondfeest willen medewerken, worden verzocht zich daartoe aan te melden aan één dezer adressen. De Nationale Contact-Commissie ver wacht, dat de schooljeugd op 30 Aoril vrijaf zal krijgen, waartoe zij de noodigê stappen zal doen. Twee commissionnairs in effecten gearresteerd. De justitie te Amsterdam heeft gis ternamiddag een inval gedaan in het Provinciaal Effectenkantoor, gevestigd aan de Keizersgracht aldaar, en de beide directeuren, de commissionnairs in effecten V., wonende te Hilversum, en O., wonende te Zandvoort, gearre steerd, verdacht van verduistering van belangrijke bedragen aan effecten. Zij waren vooral werkzaam in België, waar zij zeer vele lieden hebben bewo gen, uitstekende fondsen af te geven cn daarvoor in de plaats aan te koo- pen speculatieve aandeelen. In werke lijkheid staken de remissiers, die de effecten van de goedgeloovigc Belgen ontvingen, onmiddellijk een derde van de opbrengst in eigen zak. De rest werd naar het hoofdkantoor te Amsterdam gestuurd en de Belgische koopers ont vingen dan een z.g. aankoopnota, waar uit bleek, dat de Amsterdamsche ef fectenhandelaren de bewuste specu latieve fondsen hadden aangekocht. Dit was echter niet gebeurd. In een tijd. waarin de beurs naar beneden gaat, kunnen dergelijke za ken langen tijd gedreven worden zon der dat het den cliënten opvalt dat zij bedrogen worden. Zij ontvangen zoo nu en dan bericht, tat bijgestort moet worden, omdat de ™ers gezakt is. In dezen tijd echter stegen zelfs de meest incourante fondsen, maar in weerwil hiervan keerden de Amsterdammers geen winsten uit, maar wilden zelfs nog bijbetalingen ontvangen. Tenslotte deed een Belg, die voor tienduizend gulden goede effecten had gedeponeerd, een klacht bij de justitie te Amsterdam, met het gevolg, dat de justitie een inval deed en zoowel op het kantoor als in de woning van V. te Hilversum nog een deel van dc stuk ken, die gedeponeerd waren, kon ach terhalen en in beslag nemen. Voorts zijn de boeken en bescheiden van deze zwendelbank in beslag geno men. De rijksaccountantsdienst stelt een uitvoerig onderzoek in. De bank is gesloten en de beide gearresteerden zijn in het huis van bewaring ingeslo ten. V. stond op het punt zich uit de za ken terug te trekken en was van plan *ijn bedrijf over te doen aan O., die juist bezig was zich „in te werken". (Men zie ook onder Laatste Berichten). CHR. HIST. JONGERENGROEP. Lezing van den heer E. L. de Witt. De Chr. Hist. Jongerengroep hield gister avond in het Ge'o. Prediker een bijeen komst. welke goed bezocht was. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer D. Hendriks sprak de heer E. L. de Witt, wethouder van Noordwijk over „De geschiedenis en het beginsel der Chr. Hist. Unie". Wanneer men, aldus spr., over de ge schiedenis der C.H. Unie spreekt, rijst de vraag hoe het tot een scheuring in de A.R.- partij is gekomen in het einde der vorige eeuw. Kuyper heeft toen een jarenlangen strijd gevoerd tegen het liberalisme. Hij vocht te gen het ongeloof en de revolutie en kreeg een steeds grooter wordenden aanhang. Wij zien, dat de Savornin Lohman de C.H. aanvoerde, zij het in afzonderlijke or ganisatie doch onder dezelfde leuze. Dit zegt veel, doch waarom die scheiding? Wij willen de geschiedenis kennen, doch zon der opsmuk en vijandsschap. Een splitsing werd al eerder gewenscht door synodale en anti-roomsche elementen; anderen wilden niet meegaan met het door Kuyper bepleite sturen in democratische richting, weer anderen voelden, dat de plaatselijke kiesvereenigingen te veel aan banden werden gelegd. In de kiesvereeni gingen is dan ook de afscheiding van vol gelingen van Lohman en Kuyper ontstaan. Spr. ging dan na hoe in November 1896 door de volgelingen van Lohman te Utrecht als centraal bestuur een commissie van advies werd opgericht om tegen de verkie zingen van 1897 ceheel gereed te zijn. Deze commissie verklaarde in beginsel niet van het vastgestelde program te willen afwijken, doch meer vrijheid van handelen en spreken te begeeren. Wij vinden weldra de Vrije Anti-revolu tionaire partij, daarnaast de Chr. Hist. Kie- zersbond, terwijl in 1398 opkwam de Friesch Chr. Hist. Partij en uiteindelijk de Chr. Democratische Partij. Deze groepen samen gebracht vormden de Chr. Hist. Unie, wel ke bij de verkiezingen van 1909 tien leden in de Kamer bracht. Spr. noemde voorts nog namen van voor aanstaande personen, zooals Schokking. de Visser en de Geer. Komende tot het beginsel der partij, zei- de spr., dat hieraan ten grondslag ligt de erkenning Gods en dat uit de beginselen blijkt, dat deze geput zijn uit Gods woord. Dat wij met deze beginselen in strijd komen met verschillende andere partijen spreekt vanzelf. Achtereenvolgens behandelde spr. vervolgens het communisme, de S.D.A.P. en de N.S.B. Spr. besloot met een opwekkend woord tot de jongeren om pal te staan voor de beginselen der C.H. Unie. Na een korte pauze was er gelegenheid om met spreker van gedachten te wisselen, waarna een bestuursverkiezing tot resul taat had, dat in de vacature van den heer De Geus de heer Van Egmond en in de vacature van mej. Welling mej. Van der Sluis werd gekozen. Door deze verkiezing komt het secretariaat in handen van den heer Van Houten, terwijl de heer Van der Weerthof Jr. het penningmeesterschap zal waarnemen. Met een enkel woord nam tenslotte de voorzitter afscheid van den secretaris, den heer De Geus, die zich om studieredenen genoodzaakt zag af te treden. Hierna volg de sluiting op gebruikelijke wijze door den heer de Witt. LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". De eerste jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in huize van Wijk haar eerste jaar vergadering. Te circa kwart over acht opende de voorzitter, de heer W. Zwart de vergadering. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stukken, BINNENLAND. Roeireddingboot te Zandvoort bij oefening omgeslagen; de schipper en één der roeiers overleden. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (2e Blad). Indceling der rijkswegen in hoofdverkeers- routes. (3e Blad). Algemeene vergadering te Lisse van de ver eeniging „De Narcis". (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). De besteding van de 25 millioen voor Indië. (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad). De Deensche zwemster Ragnhild Hvcger verbetert het wereldrecord van Willy den Ouden op de 400 M. borstcrawl. «Sport, 3e Blad). Teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Prof. Dr. S. G. de Vries. (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. De staking bij de General Motors door een vergelijk beëindigd, (le Blad). Portugal bereidt de non-interventie-com missie voor Spanje moeilijkheden. (3e Blad). De inkomsten van den hertog van Wind sor. (3e Blad en Buitenland le Blad). Hull over de handelsverdragen. (Buiten land, le Blad). Te Berlijn is een vliegtuig neergestort. Vijf dooden. (Luchtvaart, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, dat onder dankzegging werd aanvaard. Hieruit bleek o.m. dat de vereeniging op gericht werd door alle leden met alle aan deelen van de geliquideerde vereeniging „De Natuur in Huis". Het ledental breidde zich maandelijks uit met gemiddeld zes leden, ondanks dat er een vereeniging naast-gekomen was en leden bedankten wegens beëindiging der liefhebberij. De liefhebberij werd intens beoefend; ver schillende sprekers hielden over zeer actu- eele onderwerpen een dertiental lezingen. Uit het uitvoerig verslag van den penning meester, den heer A. H. Langezaal, bleek dat het afgéloopen boekjaar een batig saldo aanwijst van f. 44,61l/s. De heer P. Swanenburg bracht namens de kascom- misie verslag uit en constateerde dat de penningmeester zijn taak met de meeste nauwkeurigheid heeft waargenomen. Hierna hield de heer A. B. Donk een lezing over het vraagstuk „Hoe verkrijgt men met succes infusoriën?" Na een inlei dend woord over Anthony van Leeuwen hoek en uiteengezet te hebben in welk nauw verband het kweeken van infusoriën staat met het kweeken van tropische visch behandelde spr. een 17-tal producten waarvan infusoriën gekweekt kunnen wor den ten dienste van de aquariumsport. Vele aquariumhouders, aldus spr. zijn van mee ning, dat men van deze producten direct infusoriën kan kweeken. Dit is niet geheel juist, daar en hier wees spr. uitdrukke lijk op zich eerst rottingsbacteriën (o.a, bacillussubtiles) ontwikkelen. Daarna ont wikkelen zich de monaden of geeseldier- tjes en eerst dan ontstaan de infusoriën, waarvan de kiemen door de lucht aange bracht worden. De bacteriën, monaden en infusoriën kweeken zich door deeling voort. De meest voorkomende infusiediertjes be handelde spr. o.a. de trompet-, de klok-, de pantoffel-, de kruipende en de zonne- diertjes. Daar infusoriën-culturen nooit zuivere culturen zijn werd zuinig voederen en meermalen daags aanbevolen. Ook ra derdiertjes. hoewel wetenschappelijk niet tot de infusoriën behoorende, kunnen zich in deze culturen ontwikkelen en zijn als visch voedsel niet te versmaden, terwijl de monaden of geeseldiertjes als visch voedsel waardeloos zijn. Ook brak spr. een lans voor plankton, daar dit een niet te onder schatten aantal infusoriën herbergt en ook jonge visschen ten goede komt. De lezing werd verduidelijkt door een collectie op lantaarnplaatjes opgenomen micro-foto's. Onder applaus eindigde spr. zijn causerie, waarna de voorzitter dank bracht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1