[EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 Februari 1937 gemengd nieuws burgerlijke stand van leiden De hertog van Windsor en de civiele lijst Afstandsaanduidingen langs Rijkswegen Andere voorziening noodig Het Rijkswegennet in hoofdverkeersroutes ingedeeld Drie perceelen te Almelo afgebrand. Schade is aanzienlijk. Een felle brand is gisteravond uit gebroken in de Bakenstraat te Almelo Te ongeveer zeven uur werd de brand weer gewaarschuwd, dat er vlammen waren gezien in het pakhuis van bak kerswaren. oliën en vetten van de N.V. H. M. Damhof. Onmiddellijk rukte de politie-brandweer Dit. gevolgd door de groote motorspuit van de gemeentelijke brandweer. Intusschen hadden de vlammen zich reeds een weg gebaand in de groote voorraden vetten en pasta's, die in het pakhuis lagen opgesta peld. Zoo fel was het vuur, dat de brand weldra uitgang kreeg door het dak en zich verplantte naar het aangrenzend gele pen woonhuis van het gezin Benus. Nie mand was daar thuis. Ook dit huis brand je geheel uit. Nog was de vernieling niet ;eëindigd. Ook het er naast gelegen groote eegstaande woonhuis van den heer God- ichalk werd een prooi der vlammen. Hoe wel er nog gevaar bestond voor het daar naast staande woonhuis van het gezin üocse, kon dat toch nog behouden blij- wn, evenals het aan de andere zijde ge- egen pakhuis in schoenmakersfournituren san de firma Meijers. De brandweer werkte met vier stralen op de motorspuit. Daar er echter nog niet roldoende water gegeven kon worden om jet vuur in zijn voortgang te sniten, kwam ook de firma Palthe, die aan de overzijde van de brandende perceelen haar kantoren heelt, met drie brandslangen te hulp. Op die wijze was het mogelijk met zeven ttraalpijpen het brandende complex ge heel in te sluiten en te voorkomen, dat vlammen ln deze oude, dichtbebouwde buurt naar nog andere perceelen over joegen. Te ongeveer acht uur was men den brand zoo goed als meester. Alle per ceelen en de voorraden van de firma Dam hof waren verzekerd. De schade is zeer aanzienlijk. Hbld. BRAND TE ROTTERDAM. Tot een tweetal vertrekken beperkt gebleven. Gisteravond omstreeks elf uur ls brand lltgebroken in pand Wolfshoek 10a te Rot- irdam, bewoond door den logementhouder H. Oppel. De brand ls ontstaan in een ptamertje, dat als slaapplaats was inge- :'M. In de brandbare bedgoederen vond vuur gretig voedsel en weldra stond dit ,-amertje dan ook in lichterlaaie, langezlen de panden aan den Wolfs- Sk ter weerszijden van den eigenlijken ik haaks op elkaar staan, vormen de ren rond een klein binnenplaatsje een iter. Toen de ruiten van het opkamertje ■•ren gesprongen en de vlammen naar «iten sloegen, werd het vuur in dien toker opgezogen en de hitte deed ook op ft eerste verdieping de ruiten springen. Zoo is het vuur overgeslagen naar een kamer op de eerste verdieping en vervol lens naar de tweede. Op de eerste étage Jas er niets meer te redden in de bran dende kamer, op de tweede verdieping beeft de brandweer, die op de melding: midden-alarm vrij spoedig met veel ma teriaal ter plaatse was, het vuur, dat de gordijnen reeds had aangetast, nog weben te bedwingen. Een zestal kinderen, dat zich in het «randende pand bevond, ls door de politie en de brandweer snel in veiligheid ge bracht. Het opkamertje en de kamer op de eerste verdieping zijn geheel uitgebrand. SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag is de schipper van het motorschip „Cornells". G van den Berg uit Molenaarsgraaf, toen hij zich met zijn schip van Rotterdam naar Molenaarsgraaf begaf, in het Boerengat even voor de spoor brug, toen hij de uitlaatpijp aan dek bij de roef wtlde wegnemen, achterover ge zwikt en te water geraakt Hoewel men nog pogingen heeft aange wend om den man te redden, is men er niet in geslaagd hem nog tijdig boven te brengen. Eenige uren later heeft de be manning van de „Politie IV" het stoffelijk overschot geborgen. RANGEERDER TUSSCHEN BUFFERS GERAAKT EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks acht uur is de 35- jarige rangeerder H. Reyners bij het ran geeren op het emplacement der Neder- landsche Spoorwegen te Roermond, met zijn borstkas tusschen de buffers geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. TUSSCHEN DE KAMWIELEN VAN EEN MOLEN GERAAKT. Gistermiddag heeft op den windmolen van den heer G. te Vortem-Mullem bij Verlingsbeek 1L.1 een afschuwelijk ongeluk plaats gehad. Een 17-jarige molenaars knecht raakte met zijn das tusschen de kamwielen van den molen. Het lichaam werd uit elkaar gerukt. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de 68-jarige weduwe T. B in het pand aan de Van Hogendorpstr. 124 te Den Haag van een 15 meter hooge trap gevallen, vermoedelijk doordat zij door een duizeling overvallen werd. Mej. B.. die in het Heilige Geesthofje woonde, was bijna onmiddellijk dood. TWEE WONINGEN AFGEBRAND TE TERHEYDE. In den afgeloopen nacht zijn te Terheyde twee woningen tot den grond toe afge brand. De bewoner van een van de huizen, de heer P. Langeslag, werd omstreeks vier uur gewekt door het blaffen van den hond Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij, dat zijn woning in brand stond. Half ge kleed vluchtte de man naar buiten, waarna hij de buren wekte. De sterke westenwind wakkerde het vuur zoodanig aan. dat bin nen korten tijd beide perceelen tot den grond toe afbranden. De brandweer uit Monster kon alleen de brandende overblijfselen natspuiten. De eigenaar van de beide perceelen was verzekerd. De heer Langeslag was niet verzekerd. DE BONTDIEFSTALLEN TE DEN HAAG. EEN DRIELING. Het gezin van den landbouwer J. Meerts te Buggenum (L.) werd gisteren verrast met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een Jongen. Voor eenige jaren werd dit gezin met een tweeling uitgebreid. Msb. BUITENLANDSCH GEMENGD. VULKAAN IN WERKING. De vuikaan Lleima, gelegen in het Zui den van Chili, is in werking getreden. De naburige rivieren zijn in verband hiermede sterk gewassen. Twee bruggen werdert vernield twee personen verdronken. AARDSCHOK RICHT SCHADE AAN. Te Guelma in Algiers zijn door een hef- tlgen aardschok verscheidene door inboor lingen bewoonde huizen ingestort. Drie menschen kwamen om het leven. De bevol king geraakte in paniek en vluchtte het open veld in. In verschillende dorpen is ernstige schade aangericht. GEBOREN Petronella, dr. van A. B. v. d. Hoek en P. Noort Wihelmina Freóerica, dr. van M. Kevellng en M. Schimmel Louise Wilhel- mine. dr. van A. W. C. Heyne en A. J. C. Goed Antonius Johannes Jozef, dr. van J J. Boerakker en J. G. C. Aalders Jansje dr. van H. S. v. Dam en J. Niehot Anna Grietje, dr. van B. A. Spek en H. Maas Jelle Anton Johan, zn. van G. F. Haarbrink en R. Kwast Hendrik, zn. van H. v. Koo- ten en M. W. v. Blokland Willem Corne lls, zn. van J. Verhoeven en P. de Boer Nicolaas Laurentius Cornells, zn. van L. H. Heemskerk en C. A. Koemans Johannes Jacobus Wilhelmus Stephanus, zn. v. N. v. Es en J. H. v. Berkesteijn Hendrika Ca- tharina Helena, dr. van M. C. Juffermans en A. C. M. de Laaf. GEHUWD W. C. v. Evert, jm. en G. Wassenaar, jd. P. Flandrijn, jm. en I. Sari, jd. D. Groenendijk, jm. en C. Schlagwein, jd. A. de Jong, jm. en J. M. v. d. Water, jd. Z. Karssen, jm. en J de Ridder, jd. J. J Klinkhamer, jm. en P. v. d. Hoeven, jd. OVERLEDEN: W. J. Slbbes, m., 56 j. A. M. v. d. Voort, dr., 17 j. 1123 (Ingez. Med.) De buit gevonden. In het begin van deze maand arresteer de de politie te Den Haag drie Rotterdam mers, die betrokken zouden zijn bij bont- oiefstallen ter waarde van f.3000, in een Pakhuis aan de Driehoekjes en die boven- «ül ^en aa™kal vulpenhouders en andere artikelen, (ter waarde van f.2000) van een Jhikel in de Hoogstraat zouden hebben Mit gemaakt. Een gedeelte van de buit Jerd teruggevonden en één van de drie Jaders die allen ter beschikking van de justitie werden gesteld, legde een beken tenis af. Bij één van de Rotterdamsche familie leden van een der daders is thans het |*ootste gedeelte van het gestolen bont, «aartusschen de vulpenhouders verborgen «aren, gevonden. De buit was keurig ver- Pakt m zes koffers, die boven op het dak *>n het huis stonden. De Haagsche re- Rrrft heeft met medewerking van de «otterdamsche recherche deze vondst ge daan. SCHILDERSTUKKEN VERDUISTERD? I in ^PSÓfte tegen Amsterdamsch I «nstschilder door 't Zwitsersche consulaat v ?aar wij vernemen is gistermiddag door n!, w^ersche consulaat te Amsterdam. SJg"» e<tn Zwitsersche dame, bij de a]daar, aangifte gedaan terzake ver- üanJv verduistering door een Amster- iu nvi kunstschilder die zijn woning in „t,,,™ecde Jan Steenstraat heeft, van vijf tiirt en- Den schilder, die eenigen jat Seleden in Zwitserland was geweest, I met a schilderstukken ter hand gesteld en h« °Pdracht een er van te copieëren ne andere vier te restaureeren. kunoJ!!!?,erzoek heeft uitgewezen, dat de TiS -der niet meer op het adres in de "ne Jan Steenstraat woonachtig is. DE ..KERTOSONO" VERMOEDELIJK HEDEN TE LISSABON. I |J°^ens ontvangen middagbestek van leteen'H-evtosono" bedroeg de nog af te i veer .and tot Lissabon gisteren onge- den Het schip zou dus heden in komen Van den dag aldaar kunnen aan- Onze Londensche correspondent schrijft: De jaargelden voor den Koning en de Koningin en de andere leden van de ko ninklijke familie bekend als de Civiele Lijst zijn als gevolg van de jongste ge beurtenissen rond den Troon voor herzie ning in aanmerking gekomen. Deze her ziening is als steeds opgedragen aan een parlementaire commissie waarin alle par tijen zijn vertegenwoordigd. Ze vergadert onder voorzitterschap van den Kanselier van de Schatkist. In de voorbereidende besprekingen van deze commissie is geble ken dat er met betrekking tot de finan- cieele voorzieningen voor den Hertog van Windsor geen overeenstemming bestaat. De gewone gang van zaken is dat de com missie, over de toewijzingen tot overeen stemming gekomen, bij het Lagerhuis haar voorstellen indient. De traditie zoowel als het aanzien van en de eerbied voor het Koninklijk Huis verlangen dat de voorstel len eenparig worden goedgekeurd. De le den van de parlementaire commissie die de Oppositie-partijen vertegenwoordigen, wenschen thans in de Civiele Lijst geen voorzieningen te treffen voor den Hertog van Windsor. En hoewel zou kunnen wor den verwacht dat een meerderheid van t Lagerhuis wel zou stemmen voor zulke voorzieningen kan men het daarop, op de reeds aangegeven gronden, niet laten aan komen. Men heeft trouwens reeds verno men dat de Premier informeel van 't Hof heeft gehoord dat het geringste verzet onder Lagerhuisleden tegen het betrekken van den Hertog van Windsor in de Civiele Lijst terstond behoort te worden gevolgd door het 'ntrekken van het desbetreffend voorstel. Men zal het dan ook niet zoo ver laten komen. Het verzet is overigens niet tot de Liberalen en Labourleden beperkt. Nu de Civiele Lijst het niet kan doen, rijst de vraag hoe financieel voor den Her tog zal worden gezorgd. Edward heeft op het oogenblik geen eigen inkomen. In de dagen van den troonsafstand is bij ge ruchte eehoord, dat de nieuwe Koning zijn ouderen broer een jaargeld van 25000 pd. st heeft toegezegd, ongeacht mogelijke toewijzingen door het Lagerhuis. Wat daarvan zij, thans hoorl men verklaren, dat eenige leden van het Koninklijk Huis een fonds van 300.000 pd. st. willen stich ten ten behoeve van den bloedverwant in Oostenrijk Dat fonds zou moeten voor zien in de behoeften van den Hertog van Bij circulaire van den Minister van Water staat ls bepaald dat, onafhankelijk van de gebruikelijke hectometerpaaltjes, ten be hoeve van het snelverkeer langs alle Rijks wegen op onderlingen afstand van 1 kilo meter, afstandsaanduidingen zullen worden geplaatst. Dit zijn borden, 60 e.m. breed en 70 a 80 c.m. hoog, welke dicht bij de verharding, voor elke verkeersrichting ter rechterzijde van den weg, aangebracht worden. Behalve den naam van de plaats, welke als nulpunt van telling in de gevolgde richting geldt, met het kilometer getal tot die plaats, draagt het afstandsbord ook den naam van de eerstvolgende plaats van beteekenis met den afstand. Als beginpunten van telling worden be langrijke plaatsen aangehouden: in de circulaire wordt aanbevolen omtrent het aan te nemen nulpunt overleg te plegen met den A.N.W.B., omdat deze reeds de geheele kilometreering langs de Rijks wegen in onderling verband met. die van de overige wegen verzorgt, en op deze wijze voorkomen wordt dat de door het Rijk en de door den A.N.W.B. langs de wegen vér- melde kilometerafstanden van elkander zouden verschillen. Verder zullen de afstandsborden op de achterzijde nog gegevens over de overige plaats van beteekenis en den dichtstbij- zijnden hulppost bevatten, zoodat de auto- Windsor, als hij trouwt, zijn eehtgenoote en de kinderen die eventueel uit het hu welijk zouden worden geboren. Een fonds van deze grootte kunnen echter ook ko ninklijke personen niet zoo maar uit de lucht grijpen. Het kan echter worden ver iaegen door kapitalisatie van inkomsten van koninklijke domeinen. En dat er op deze wijze naar een oplossing van het vraagstuk van de voorzieningen voor den Hertog wordt gezocht, blijkt uit de berich ten volgens welke de commissie voornoemd een mogelijke overdracht van de inkom sten van het Hertogdom van Cornwall naar de Schatkist heeft overwogen. In ruil daarvoor zou de Koninklijke Familie of de beschikking krijgen over het kapi taal dat door die jaarüjksche inkomsten wordt vertegenwoordigd of een extra jaar- lijkste uitkeering In overeenstemming met het kapitaalsbedrag En op die wijze zou dan de Koninklijke Familie zelf voor den Hertog kunnen zorgen. De inkomsten van het Hertogdom Corn wall zijn herhaaldelijk genoemd gedurende de besprekingen in verband met de con- stltutioneele moeilijkheden van den laat- sten tijd. Deze inkomsten bestaan groo- tendeels uit pachtgelden voor land. bij elkaar zoowat 250.000 p. st. Kosten van onderhoud, pensioenen, uitkeeringen voor liefdadigheid enz., nemen er ongeveer 190.000 p. st. van af. De netto-inkomsten, die van de stichting van het hertogdom (in 1336) af naar den oudsten zoon van den regeerenden koning, dat is de Prins van Wales tevens Hertog van Cornwall, zijn gegaan bedragen dus ongeveer 60.000 p. st. Op het oogenblik is er geen Prins van Wales en de inkomsten gaan klaar blijkelijk naar de Kroon die er echter niet naar goeddunken over lean beschikken. In vroeger tijden vormden de tinmijnen van Cornwall de loonendste bron van Inkom sten. Karei I gebruikte in den burgeroor log die Inkomsten om zich in het westen van het land staande te houden. HIJ be loonde met het geld, uit de verhoogde tin productie verkregen, zijn aanhangers en kocht er munitie voor in ons vaderland. De vergelijking met het Spanje van dezen tijd, waar generaal Franco zijn onderneming voor een goed deel bekostiet met de in komsten uit de Rlo Tinto-mijnen, dringt zich op. Zoo het koper van Spanje nog veel geld maakt, het tin van Cornwall doet dat niel meer. mobilist in voorkomende gevallen weet waar hij hulp kan halen, Een geheel nieuwe Instelling in onze Nederandsche wegenaanduiding is de In deeling van het Rijkswegennet ln hoofd verkeersroutes. De circulaire geeft een op somming van de trajecten welke als zoo danig worden beschouwd, waarbij elke route met een hoofdletter is aangegeven. Deze letter wordt op de afstandsborden langs de wegen vermeid, zoodat de auto mobilist steeds kan zien op welke route hij zich bevindt. Zoo bijvoorbeeld wordt de route Den Haag. Utrecht, Ede. Arnhem, Emmerik met een „H" aangegeven, de route Amsterdam, Utrecht, Gormchem, Breda, Antwerpen met een „C". Een soortgelijk systeem bleek in het buitenland reeds voordeelen voor den auto mobilist op te leveren en het ls toe te jui chen dat de Rijkswaterstaat tot de invoe ring ln ons land besloten heeft, ofschoon de kleine afstanden in ons land, vergeleken bijvoorbeeld bij de lage „routes nationa- les" in Frankrijk het vraagstuk uiteraard wel een eenigszins ander aspect geven. Dit komt vooral hierin naar voren dat over relatief groote afstanden verschillende hoofdroutes samenvallen. Zoo loopt bijvoor beeld route „L". Rotterdam, Utrecht, Gro ningen gedeeltelijk samen met route „H", Den Haag, Utrecht, Emmerik. VRIJDAG 12 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.00: Gram.pl. 8.15: Sportrepor- !age 8.30: Gram.pl. 10.00: Morgenwij ding 10.20: Declamatie en gram.pl. 12.00: Gram.pl. 12.30: De Palladians 1.30: Willy Kok's ensemble 2.00: Mode praatje 2.20: Vervolg concert 2.35: Gram.pl. 3.05: AVRO-Dansorkest 4.05 Gram.pl. 5.00: Kinderuurtje 5.30: „Les Ménétriers" 6.25: Politiek radiojournaal 6.45: Sportreportage (Gr.pl.) 7.00: Gram.pl. 7.10: Literaire lezing 7.30: Berichten V.G.P. 7.35: „Lezen ln den Bijbel", causerie 8.00: Fluit en piano 8 30: „Nederlandsche vertalingen uit de wereldpoëzie", voordracht 9 00: 15-jarig bestaan van Cinema Royal, Amsterdam 9.50: „35 jaar arbelderszangcultuur", m. m. van spreker en solisten 10.00: Sport reportage 10.15: Revue-uitzending 10.30: Berichten ANP. 10.40: Avondwij- ding 11.00: Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.30 —12.00: Gram.pl. Hilversum II. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV 8.00: Schrift lezing. meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.309.30: Gram.pl. 10.30: Morgen dienst 11.00: Tenor en piano 12.00 Berichten 12.15: Gram pl. 12.30: En semble v. d. Horst 2 00: Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur 3.00: Gram.pl. 3.15—3.45 en 4.00: Trio Beute-Zepparonl-Hemerik 430: Orgelspel 5.30: Declamatie en gra- raofoonpl 6 30: Voor tulnliefhebbers 7.00: Berichten 7.15: Literair halfuur 745: Reportage 8.00: Berichten ANP. 8.15: Haarl. Orkestvereen. 9.00: „Emi gratie-perspectieven", causerie 9.30: Vervolg concert m.m.v. soliste en de Kon. Liedcrtafel ..Zang en Vriendschap" 10.15 Berichten ANP. 10.20—11.30: Gram.pl. Hierna Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.40—11.50 Piano- soli 12.10: Orgelconcert 12.50: BBC- Dansorkest 1.352.20: Birminghamsch Philh. Strijkorkest en soliste 4.20: BBC- Midland-orkest 5.35: De ..Alphas" 6.20 Berichten 6 45: BBC-Northem-Ireland- orkest 7,20: Muzikale causerie 7.40: Pianorecital 8.20: Revue-progremma 9.20: Berichten 9.40: Dc-ensche causerie 10.00: BBC-Zangers en orgel 10.30: BBC-Theaterorkest en solist 11.35: Man- tovani's Dans-orkest 11.5012.20: Dans muziek (Gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20, 11.20 en 12.35: Gram.pl. 1.35: Zang 1.50: Gram.pl. 2.50: Radiotooneel 4.20 Casadesus-Trio 5.50: Gram.pl. 6 05: Pianorecital 6.50: Gram.pl. 7.05: Ver volg pianorecital 7.20: Gram.pl. 8.20:» Sonateconcert 9.05: Zang 11.201.05: Orkestconcert. Keulen, 456 M. 5.50: Blaasconcert 6.30: Gram.pi. 7.50: Omroepkwintet 11.20: Omroep-kleinorkest 1.35: Gevar. concert 3.20: Omroeporkest 5.20: Dresd. Philh. Orkest en solisten 7.30: Voor soldaten (concert en berichten) 9.50: Trioconcert 10.3511.20: Omroep- Amusementsorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroepdansorkest. 1.30: Salonorkest 1.502 20: Gram.pl. 5.20: Salonorkest en solist 6.20 en 6.50: Gram.pl. 7.20: Zang 8 20: „Polenblut", operette 10.3011.20: Omroepdansorkest 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salon- orkest 1.30: Omroepdansorkest 1.50— 2.20: Gram.pl. 5.20: Omroeporkest 6 35: Gram.pl. 6.50: Pianorecital 7.35: Zang 8 20: Stafmuziek 9de Linie-Reg. 10.3011.20: Omroeporkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: So listenconcert 8.20: Gevar. concert 9.20 Berichten 9.40: Sportnieuws 9.55-11.20 Omroep-Amusementsorkest (Om 10.05 Weerbericht). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 12 Februari. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO, NCRV enz 3e programma8 00Keulen of diversen 10 10: Deutschlandsender 11.20: Keu len 12.05: Parlis Radio 13.05: Brussel VI 15.35: Keulen 16.20: Parlis Radio 17.20: Keulen pim. 18.50: Weenen of diversen 20.00: Berllin of diversen 20.20: Droitwich 21.40: Brussel Fr. 22.20: Brussel VI. 22.30: Boedacest of diversen 23.20: Parijs Radio. 4e programma: 8.00: Brussel VI. 9.20: Gram muz. G.R.D. 10.35: LondiSI Reg. 12 50: Droitwich 14.25: Londen Reg. 16.20: Droitwich 18.20: diversen 18 45: Droitwich 19.20: Brussel V!. nlm 19 50: Droitwich 20 20: Gram.muz. G.R.D 21.50: Weenen of diversen 22 50: Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11