Waar de Vrouw belang in stelt LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 11 Februari 1937 De Hollandsche Vrouw en haar schoonheid Geestige uitstapjes" met naald en draad Fantasie van naald en draad „Overgooiers" en guimpes worden weer veel gedragener is niets nieuws onder de zon bij VLASVELD (Vervolg) Massage, een natuurlijk hulpmiddel voor vrouwen boven de vijfentwintig. Opmaak moet bijzaak blijven! Nu ga ik wat gemakkelijker in het com fortabele stoeltje zitten en spits de ooren, om „bijzonderheden" te vernemen. „Toe vertelt u eens uitvoerig Mijn vis-a-vis lacht eens. „Zoo erg uit voerig wordt de uiteenzetting niet. Een voud is het kenmerk van het ware, ook hier. In de eerste plaats is een goede schoon heidsverzorging absoluut ondenkbaar zon der verzorging van de gezondheid. Wat goed is voor het geheele lichaam, i s ook goed voor het gezicht: 't is een dwaasheid om dit kleine onderdeel van ons „stoffelijk huls" apart te beschouwen en te behande len. We beginnen dus bij de gezondheid en zoo begin ik ook altijd, wanneer ik nieuwe patiënten krijg. Ik informeer naar het dieet, want dat moet rationeel en voor die bepaalde persoon geschikt zijn, waarbij na tuurlijk ook gelet dient te worden op een goede stofwisseling. En verder.de geestelijke, psychologische kant van de zaak: is de patiënte nerveus, zijn er din gen in haar leven, die haar drukken, hoe is haar levensopvatting en die van haar omgeving? Dit alles grijpt immers ten nauwste in elkaar. Een gezond lichaam kan enkel worden opgebouwd door een ge zonden geest en alléén een gezond lichaam voldoet aan het schoonheidsideaal. U ziet wel: voor een camouflagesysteem is heele- maal geen plaats en een echt doelmatige, intensieve schconheidsbehandeling die echter absoluut niet duur behoeft te zijn! is dan ook alleen geschikt en bestemd voor vrouwen, die 't met deze opvatting eens zijn, die begrijpen, waar 't om gaat en die van haar kant willen meewerken. Ik kijk dan eerst eens degelijk naar de huid van de pa tien te: is deze te droog of te vet? Want uit deze twee uitersten komen eigenlijk alle schoonheidsgebreken voort. Nu is ik vertelde u dit al eerdereen te droge huid' in ons land heel zeldzaam. Dit verschijnsel treedt eigenlijk alleen op hij zwaktetoestanden in dit opzicht is de huid de barometer van het gestel en moet in de eerste plaats met inwendige middelen worden bestreden. Iemand, die een te droge huid heeft, moet meer vet gaan gebruiken; vooral olijfolie en boter zijn uitstekend, 't Is een sprookje, dat het dik maakt. De zoo gevreesde ar- wijking van de slanke lijn is niet een ge volg van een te vet diëet, maar van te veel meelspijzen en zoetigheid. Verder moet de patiënte zooveel mogelijk vruchtensla ge bruiken èn.... meer drinken! Vooral in gevallen, dat de centrale verwarming een der oorzaken is van te droge huid, is veel vocht een uitstekend hulpmiddel". „U past dus uitsluitend inwendige mid delen toe?" .Dat niet, want. dan was ik een dokter, geen schoonheidsspecialiste. Natuurlijk kan naast de inwendige behandeling ook van buiten af iets worden gedaan om de huid te verbeteren. In afwachting van de alge- heele verandering „van binnen uit" worden voedende vetten op de huid gebracht, vetten, die door 't huidweefsel worden op genomen. Dit zijn allemaal derivaten van lanoline, het wolvet van het schaap, dat in samenstelling het meest met het mensche- lijke huidvet overeenkomt. In alle massage- crèmes zit dan ook lanoline .Bovendien be vat een goede huidcrême altijd veel water, opdat geen vocht aan de huid wordt ont trokken. Glycerine een petroleumderivaat is hierom al geen goede crème, omdat het hygroscopisch is, d.w.z. het water uit de huid aantrekt en dus op den duur deze verbrandt. Alleen sterk verdund, b.v. in een samenstelling van 0,1 glycerine met 0,9 rozenwater is het voor bepaalde gevallen aan te bevelen. Alle petroleumderivaten, zoo ook para fine en vaseline, zijn ongeschikt als voe dende crèmes, omdat ze niet door de huid worden opgenomen. Alleen ais bescher mende crèmes b.v. tegen wind of felle koude kunnen ze goede diensten bewij zen. Maar ik zal u vertellen wat ik verder doe, als ik een vervallen uitgedroogde, leeiijke huid te behandelen krijg. Meestal is er vaak ook door ondoelmatige maquillage! een opeenhooping van niet bewerkte en niet afgevoerde stoffen ontstaan, die uit de huid moeten worden verwijderd. U kunt zich wel indenken, dat een behandeling, waarbij het gezicht alleen maar met watjes met „lotions" en nooit eens met frisch water, laat staan met een warm stoombad, in aanraking komt. allesbehalve bevorder lijk is voor de reinheid! We gaan dus eerst de huid reinigen. Alle stoffen, die ik. als ik het gezicht betast, als kleine oneffenheidjes in de huid voel zitten, moeten er uit!" „Ook puistjes en dergelijke?" „Natuurlijk, die in de eerste plaats. Het spreekt vanzelf, dat ik veel jonge meisjes bij me krijg, die er naar snakken, verlost te worden van de puistjes-kwaal, een heel gewoon verschijnsel bij 13 tot 20-jarigen, Ik waarschuw ze dan altijd, dat ze door een „zuren tijd" heen moeten. Want be halve door een geschikt diëet ook het gebruik van gewone gist is een uitstekend middel! mosten ook door stoombaden en massage alle onreinheden naar buiten worden getrokken. Alle puistjes moeten „er uit", en dat is geen kleinigheid! Maar tenslotte is dan toch ook het leed geleden én" is de patiente indien zij een verstan dige levenswijze blijft volgen van haar nare kwaal verlost! Ook bij oudere dames moeten natuurlijk alle onreinheden, die zich in de huid heb ben opgehoopt, grondig worden verwijderd. Allereerst gaat het gezicht tien minuten in een stoombad, waarbij door bestraling met ultraviolette lampen de poriën grondig wor den geopend. Daarna volgt meestal mas sage volgens het beloop van de gelaats spieren. Dit moet rhythmisch en vooral rustig en uitvoerig gebeuren. Alleen al door het rhythme van de bewegingen krijgt de patiente een gevoel van algeheele ontspan ning en rust, dat uitstekend werkt. Ik masseer niet alleen het gezicht, maar begin met het bovengedeelte van rug en borst. De spieren van dit gedeelte moeten door massage eerst worden gestimuleerd, opdat door de bloedvaten een krachtiger bloedstroom door de gezichtsspieren wordt gestuwd. Daarna krijgt het gezicht zelf een degelijke beurt, de wangspieren, de kin, de oogleden enz. enz. Hangende onderkinnen worden apart, behandeld, maar hier moet ik nog even bij vertellen, dat deze massage alleen wordt toegepast bij vrijwel normale gezichten. Gelaatsspieren, die door ouder dom of ziekte zoozeer zijn uitgezakt en verslapt, dat zich heele huidplooien heb ben gevormd, zou een dergelijke behande ling te veel aangrijpen. Hiervoor heb ik een speciale spuitmassage, waarbij door 'n douche onder hoogén druk een fijn straal tje zuiver warm water op 't gezicht wordt gespoten. Dit is uitstekend om spieren zon der veerkracht te versterken. Na de massage ik spreek nu weer over de gewone! krijgt het gezicht 5 a 10 minuten rust en daarna wordt het met warm water en zeep afgewasschen". „Zeep is dus voor u géén contrabande?" „Integendeel. Er gaat niets boven een goede zeep om vet en vuilresten in de huid op te lossen, maar.het moet een goede vette en zachte zeep zijn, niet ol zeer licht geparfumeerd. Het. vooroordeel, dat veel dames tegen zeep hebben, berust op de vele slechte, scherpe zeepen, die in den han del zijn en die verkocht worden om het lekkere geurtje, maar door hun hoog loog- gehalte de huid bederven. Na de grondige reiniging wordt dan ten slotte het gezicht nog afgespoeld met koud water, waarin wat azijn of citroen is op gelost. Hierdoor trekke de poriën zich weer samen. Het heele gezicht is na zoo'n mas sage verfrischt en verjongd en de dame kan als zij dit wenscht, als slotaccoord zich een ietsje opmaken. Meestal is een klein tikje roze poeder voor de wangen, wat naturel poeder voor de rest van het gezicht natuurlijk gekozen in harmonie met de huidkleur en. een vleugje don kere crème, met een borsteltje langs de wenkbrauwen gestreken, al ruim voldoende. „En.hoe denkt u over de lippenstift?" „Gezonde vrouwen met 'n goeden bloeds omloop hebben eigenlijk geen lippenstift noodig en het zwaar vuurrood aanzetten der lippen zal wel iedere beschaafde vrouw ieelijk vinden. Toch is de lippenstift als verzorgingsmiddel zco dwaas nog niet! Zij bevat n.l. vet en beschermt daardoor de lippen tegen ruw worden en barsten. Men kan hetzelfde echter ook bereiken door wat crème met een kleurtje, waardoor de lip pen steeds zacht blijven en er toch zoo natuurlijk uitzien, dat niemand aan op maak denkt. Ennu kom ik tot de kern van de zaak.dat is eigenlijk het schoonheidsideaal voor de Hollandsche vrouw, er zóó uitzien, dat zij alleen ge dachten wekt aan uiterste reinheid en bloeiende gezondheid. Alle onnatuurlijk heid moet worden vermeden. De opmaak moet een klein hulpmiddel blijven, mag nooit tot hoofdzaak worden verkozen". „Kan men zoo'n massagebehandeling ook thuis toepassen?" „Neen. dat gaat niet. U kunt niet uzelf degelijk masseeren en u tegelijkertijd ont spannen. Wel kan men de bloedomloop in 't gezicht bevorderen door wat de Engel- schen noemen „patting", een zacht klop pen met de vingertoppen op de spieren, steeds van beneden naar boven en van binnen naar buiten", „Nog een enkele vraag: op welken leef tijd moet eigenlijk met massage worden begonnen?" .Diet zoo erg makkelijk te beantwoorden. Als we allemaal in den „natuurstaat" leef den, vroeg naar bed gingen, uitsluitend ge schikt voedsel gebruikten en verblijf hiel den in een ideaal-klimaat, dan zou ik zeg gen: niemand heeft massage noodig. Nu zeg ik: niemand beneden de vijfentwintig die gezond leeft, moet zich laten massee ren. De spieren hebben dan uit zichzelf nog veerkracht genoeg. Later wordt dit anders en wel in hoofdzaak, omdat wij nu eenmaal niet natuurlijk leven. Voor vrouwen boven de vijfentwintig is een geregelde reiniging van het gezicht door massage uitstekend. Het voorkomt, dat later verwaarloosde ge zichten voorkomen, die met veel zwaardere middelen ik noemde u reeds de spuit massage en er is ook nog in ernstige ge vallen de chirurgische behandeling moe ten worden aangepakt. Weet u nu genoeg?" „Nog één vraag tot slot en dan ben ik dankbaar en voldaan: Ontmoet u niet erg veel vrouwen, die het om deze rationeele. ik mag wel zeggen: diepere schoonheid niet te doen is? Die alleen maar een „laagje" komen halen?" „Soms. Maar dan moeten ze bij mij niet zijn en ze merken dit gauw genoeg. Eens kwam hier een dame, die niet te bewegen was, een eenvoudig praeparaat van genees krachtige aarde te gebruiken, omdat.... ze het te goedkoop vond. Dat kón niets zijn, dacht ze. gewend als ze was aan de peperdure potjes. Maar meestalkijk, het is verblijdend, hoeveel Hollandsche vrouwen tóch een degelijke schoonheidsverzorging op prijs stellen. We voelen voor het gezonde en harmonische, we houden ervan, het hoe en waarom der dingen uit te vorschen, en evenals we in ons huis evenwicht en har monie begeeren, zoo verlangen we ook heel vaak weliswaar zonder het onder woorden te kunnen brengen naar dat evenwicht tusschen lichaam en geest, dat tot uiting komt in een krachtig opgewekt karakter èn een bloeiend harmonisch lichaam. Heusch. wij Hollandsche vrouwen houden niet van „het laagje". Als we er maar iets beters voor in de plaats krijgen. En daar om heeft ook de degelijke, ik mag wel zeg gen wetenschappelijke schoonheidsverzor ging hier een prachtkans. Hier zou met name voor jonge vrouwelijke dokters, die zich in dezen tak specialiseerden, een goede toekomst liggen. Vooral in onze groote provinciesteden, waar neg niet door oppervlakkig werkende schoonheids instituten de markt bedorven is! Toe komstmuziekMaar volgens mijn over tuiging beslist voor verwezenlijking vat baar!" En na dit optimistisch slotaccoord neem ik werkelijk „dankbaar en voldaan" afscheid. R. DE RUYTER—V. d. FEER. Aardige toepassing van appliqué's op een eenvoudig japonnetje- Heel vaak loOpen wij vrouwen, die zelf onze kleeding maken, te zoeken naar een idee om eén jiaponnetje van 't. vorige jaar, dat nog ,,heel goed" en toch in onze oogen allang niet meer aantrekkelijk is, wat nieuwen glans bij te zetten. Misschien is dit idee iets voor u. Een donkerblauw, grijs of zwart jurkje met wijde mouwen wordt alleraardigst opge fleurd met appliqué's van peau de suède of dun leder. Wij bedenken een leuk motiefje, b.v. een dwarrelend blad en voeren de appliqué's uit in groen, bruin, roestrood of donkergeel op zwart, in grijs of beige op marineblauw en in iedere gewenschte hellere kleur op grijs. De appliqué's worden op de stof geregen en daarna stevig met een festonsteek be vestigd. Wanneer we ërvan nouden, onze cos- tuums zelf te naaien of althans van tijd tot tijd te veranderen en te „verfrlsschen", dan snakken we weieens naar een idee, dat origineel is, een „uitstapje" met naald en draad buiten de platgetreden paden van; een wit kraagje, een jabot of wat borduurwerk. Wist u dat de guimpe als afwerking van een eenvoudig japonnetje thans weer bij zonder modern is? 't Woord is wel heel ouderwetsch en roept gedachten op aan een zéér stijf en oude-tantesachtig klee- dingonderdeel, doch de nieuwe vorm van guimpes is zoo kwaad nog niet. Het japonnetje, dat wij hier in 't mid den afbeelden, is gedacht in zwart satijn met korte mouwen en een vlerkanten hals. Het splitje van voren laat een guimpe zien van ribszfjde in een niet te zachte pastel tint. welke in de mouwopslagen wordt her haald Het meest rechtsche japonnetje Is nt meer sportieve gelegenheden geschikt. I werd gemaakt van grijze jersey en draaS langs de naden, die in lijfje, rok en mot- wen opzettelijk worden geaccentueerd, t" wijze van versiering een bordeaurood stik sel. De das die, eveneens bijwijze van guim pe in deze jurk wordt gedragen, is ran bordeau-roode angorastof. Het linksche dametje tenslotte heeft ooi ,,naar 't verleden teruggegrepen" met «n regelrechten „overgooier", die evenwel slechts halflang is en dus geheel ais over kleed fungeert, al is het natuurlijk moge lijk de japon, die eronder wordt gedragea 'e vervangen door blouse en onderstroot Deze „overgooier" is gedacht in wollen stol van een lichte tabakskleur, de japon is van geruite cloqué-stof, passend bij de hoofdtint. Natuurlijk zijn op dit kleurenthema tal van variaties mogelijk! ZONDAG; Bruine pikante soep, Wiener- schnltzel. Dommes frites. Doperwten. Koffie- bavarois. MAANDAG: Boerenkool met rookworst Watergruel. DINSDAG: Varkenscarbonaden, Spruitjes, Aardappelen, Appelpannekoeken. WOENSDAG: Kalfsrollade. Schorsenee- ren. Aardappelen. Tutti-frutti met vanille- vla. DONDERDAG: Groentesoep van blokjes, Koud vleesch, Brusselsch lof in een schotel tje. Aardappelen. Griesmeelpudding met bessensapsaus. VRIJDAG: Gestoofde Kabeljauwstaart. Aardappelen. Worteltjes. Gort met rozijnen, ZATERDAG: Rijst met poulet-gehakt en kerrysaus Hangop met beschuit en bruine suiker. RECEPTEN. KOFFIEBAVAROIS (6 pers.). Benoodigd: 3 di melk: plm. 1 di. koffie- extract; 150 gr. suiker; 2 eieren: 20 gr, gelatine: 1/4 L. slagroom. De eidooiers met de suiker uitroeren, de kokende melk er bij gieten en de vla onder flink roeren op het vuur laten binden (niet doorkoken). Van het vuur de in koud water geweekte ee'.atine er in oplossen, dan het koffie-extract toevoegen en als de vla af gekoeld is den room, die met de eiwitten stiifgeklopt is er od een paar lepels na doorroeren. De pudding keeren en met den achtergehouden room bespuiten, of den room als rand er om heen spuiten VanlIIewafels erbij geven. BRUINE PIKANTE SOEP 1 L bouillon Ivan 4 bouillonblokjes); 60 gr. boter: 60 gr. bloem; stukje wortel; 1 ui; takje peterselie; Spaansche peper C/i c.M.i; 4 kruidnagels: 2 laurierbladen; klein beetje thijm; 1 tomaat of 1 paplepel tomaten puree; 1 blikje champignons; >/i lepel soya; 1 lepel Madeira. De boter met alle kruiden en de tomaat of de tomatenpuree in de pan doen en 10 minuten zachtjes laten bakken. Dan de bloem toevoegen en deze meefruiten tot ze bruin begint te worden. De bouillon er langzaam bijgieten, de soep 10 minuten door laten koken, zeven en op smaak af maken met soya en madeira. De champig nons in de helft snijden en met het vocht er doorroeren. VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Eierschelpen; roode kool: appelmoes; aardappelen; vanille-vla met bitterkoekjes 2. Rijstcroquetjes; sla van andijvie of Brusselsch lof; aardappelen; botersaus; broodschotel. 3. Gebakken eieren; spinazie; aardappel koekjes; griesmeelpudding met sinaasappel saus. 4. Spinazie met croutons; schorseneeren met kaassaus; aardappelen; citroenvla. RECEPTEN. RIJSTCROQUETJES Benoodigd: 100 gr. rijst; 40 gr. boter; 3'/t d.L. water; Vt ui (1 lepel tomaten puree); soya of maggi; zout. De ui heel fijn snipperen en in de boter geel bakken. De gewasschen rijst er bil doen. water en zout toevoegen en de riist gaar koken uur) Van het vuur de tomatenpuree en soya of maggi toevoegen en de rlist roeren tot ze gaat samenhangen. Hiervan croquettes vormen en deze in heet frituurvet bruin bakken. ONTBIJTKOEK. Benoodigd: 250 gr. bloem; 2 theelepels bakpoeder: 200 gr. donkerbruine suiker; 2 theelepels kaneel; 1 theelepel nagelgruis* 1 tneelepel nootmuskaat: theelepel zout; plm. 2 d.L. melk. Naar verkiezing l ons gesnipperde sucade of 1 ons natte gember. Alle ingrediënten in een kom doen en aanmengen met de melk. zooveel als noodi» is om een deeg te krijgen, dat ongeveer zoo dik is als dat voor gewone cake. Het deeg overdoen in een cakevorm, die met boter ingesmeerd is en met bloem be strooid. en de koek in een vrij wannen oven gaar bakken (lVi uur). In het begin voornamelijk onderwarmte geven Deze koek evenais de kruidtaart. niet :e rersch eten KRUIDTAART. (Springvorm 16-20 c.M. middellijn) Benoodlgdt 136 gr. boter; 1126 gr zelf rijzend bakmeel) 186 gr. bruine suiker; 125 VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct bes 8769 OUDE JltiGEl «20 TO 7*91 OOEZO/TBQOT 22 TICIIP, ,L0OEM (Ingez. Med.) gr. krenten en rozijnen; 3 eieren: 1 thee- lepel kaneel; Vi theelepel nagelgruis; theelepel ger. nootmuscaat; zout. De boter tot room roeren, de suiker en één voor één de eieren er mee vermengen. Dan het gezeefde bakmeel, zout en de krul den toevoegen en roeren tot men een gla" beslag heeft. De goed gewasschen krenten en rozijnen, die gedroogd moeten worden tusschen een doek,er door roeren en de massa vlug overdoen in een springvorm, die met boter ingesmeerd is en met bloem bestrooid. De taart in een tamelijk warmen oven bruin en gaar (1 uur) bakken In «ei begin voornamelijk onderwarmte geven, w noodig bedekken met een beboterd panier- SINAASAPPELMARMELADE (2 a 3 potjes). Benoodigd: 4 sinaasappelen (niet te klein)1 citroen, VlKg. suiker, 6 d.L. water. De vruchten afborstelen en gaar koken m ruim water (1 uur). Ze in vieren snijden, het vruchtvleesch eruit nemen en vellen en pitjes verwijderen. Het wit zooveel mo gelijk van de schillen afschrappen (d« het beste als ze nog warm zijn) en dn in heel dunne reepjes snijden, 6 dL- kook water of schoon water in een wijde P»" aan de kook brengen, vruchtvleescn e schil toevoegen en pl.m. 10 minuten la<*« koken. Dan suiker toevoegen en flink late koken onder telkens roeren, tot de dniPP°j die van de lepel op een koud bord valt, een bolletje blijft staan. n De jam overdoen in schoone potten deze sluiten met schroefdeksel of perï mentpapier. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10