mm enf™ LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 10 Februari 193) Hoest bü kinderen ampo lucht op en gcnooatl /CHEEP/ medegedeeld, dat men om het zeloot veel lijden moet. Er valt duidelijk een strijd waar te nemen tusschen Christendom en Communisme. Veel wordt door de christe nen gedaan voor de leniging van den eroo- ten stoffelliken nood doch de geldmiddelen dreigen uitgeput te raken en dan zal de ellende weer zooveel te meer eevoe'.d wor den. Mej. Leyerse zetuisde van den grooten zegen die gesmaakt, wordt on het zendings werk en vroeg allen mede te heloen voor den strijd In China. Zij wees er op, dat eeldellike zaven niet zenoez zijn. bovenal vragen wij uw gebed. De presidente dankte mej. Leyerse, waar na sluiting volgde Lezing over S.G.P. en de H.G.S. Door den heer G. Rietkerk werd voor de A.R. Propaganda- en Studieclub ingeleid een bespreking over de Herv. Ger. Staatspartij en over de Staatkundig Ger. Partij. Inleider bespreekt allereerst de H.G.S Reeds de naam toont, dat in deze partij niet kan worden gezien een ernstig staat kundige partij. Wat. is dat: „Hervormd-Ge reformeerd?" in politieken zin. Deze partij bedoelt niets anders en wil in werkelijkheid niets anders dan kerkelijke vraagstukken overbrengen op politiek terrein en kerkelijke strijdpunten indragen in de politieke arena. Uiteengezet werd het uitgesproken ker- kistisch standpunt dezer partij, die van overheidswege maar één kerk erkend wil zien en dat moet dan de Hervormde Kerk zijn, om daar. blijkbaar met den sterken Het borstje inwrijven met Dampo. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6337 (Ingez. Med.) Dezer dagen ontving de architect de heer A. T. Kraan alhier de vereerende opdracht tot ontwerpen en doen uitvoe ren van den bouw eener nieuwe Geref. Kerk en pastorie te Nieuwer-Amstel SASSENHEIM. A.-R. KIESVEREENIGING EN ORANJE", „NEDERLAND Flaats en taak van het Burgerlijk Armbestuur. De A. R Kiesver. „Nederland en Oranje" vergaderde in Concordia. De heer A. Voge laar leverde een inleiding over bovenge noemd onderwerp. De overheidsbemoeiing, aldus spr., is op liet terrein van de Armenzorg de laatste jaren hand over hand toegenomen. Dit is niet in het minst bevorderd door de rui mere opvattingen over en de dringende noodzakelijkheid van de sociale overheids- laak. De sterke toeneming van het aantal behceftigen tengevolge van de na den oor- arm art. 361 in onder te brengen, alles wat log de wereld teisterende economische niet-Roomsch is. Blijkens het verkiezings manifest ziet deze partij drie vijandelijke groepen in Nederland: n.l. Rome. de volge lingen der Afscheiding en van de revolutie, die dan ook in één adem worden genoemd. En in zooverre is deze partij dan ook inder ciisis heeft aan de publieke armenver zorging een omvang en beteekenis gegeven als nimmer te voren. Dat dwingt de A. R. bijzondere aandacht te schenken aan het principieele uitgangspunt, dat hij kiezen moet. Er zijn op dit gebied twee stroomin- Het is te hopen, aldus spr., dat de over tuiging bij het B. A. levendig blijft, dat vóór den steun van het B. A. de particuliere en kerkelijke weldadigheid gaat. Het moet den Kerken een eere zijn alles zooveel mogelijk zelf te doen. Tot die hoogte hebben som mige kerken zich nog niet opgewerkt. Spr. besprak vervolgens samenstelling en werkwijze van het B. A. te dezer plaatse. Wij allen, aldus eindigde hij. hebben een roeping tegenover hen die in nood verkee- ren, die onze broeders en onze zusters zijn Dit is een rechtstreeks bevel van Christus Jezus. Aan die roeping en die taak komen we allen tekort Er is nog veel ellende, die aan ons voor bijgaat. Nog veel strijd die we niet opmer ken en nog veel eenzaamheid, die wij niet trachten te verzachten. Laten wij allen in deze moeilijke tijden met elkander meele ven. iets voor elkander trachten te zijn, zelf ons genot ontzeggen, om anderen, die het zoo hard noodlg hebben, iets te kunnen geven. Opdat het vooral in deze tijden zicht baar is. dat ons geloof iets uitwerkt, dat er bij ons een band is, die de wereld niet heeft. Dat wij elkander liefhebben, omdat wij in hetzelfde geloof verbonden zijn. daad getrouw, dat zij zichzelf geheel verliest gen. Ten eerste het streven om het zwaar- ïn een strijd tegen Rome en de „Afgeschei- tepunt te leggen op de overheidszorg. Niet denen alleen, zoo zegt men. heeft de overheid het Daarna besprak spr.. eveneens aan de recht om zich met de armen20rg in te la_ '"i. doch ook allereerst de plicht. Elke Worf rfo s Irorrton arme heeft recht om ondersteuning uit de I overheidskas te ontvangen en de kerke- behoudens het bestrijden van de partijen j- i'jj der revolutie in haar optreden naar bui- e" i tv?= ten getrouw is aan wat statuten en manifest ?p achtergrond dringen. Daarentegen als het standpunt der partij aangeven, in- ls fr de andere strooming, die wel is waar leider toont aan. dat dit helaas van de v^° aan overheid op het gebied van de S.G.P. niet kan worden gezegd. Krachtens armenzorg een taak toekent doch in de haar program toch, zou van de S.G.P. mo- eerste plaats de kerkelijke en particuliere gen worden verwacht dat zij behoudens liefdadigheid op den voorgrond plaatst. De verschil en ondergeschikte punten de overheids-armenzorg wordt dan aanvul- politiek van de A.R. zou voorstaan en ver- lend, wanneer er een niet behoorlijk func- dedigen. Haar program immers is voor 80"tioneerende armenzorg is. Dat de gemeen- overgenomen van- en dan ook gelijkluidend teiijke overheid op het gebied van de ar- aan dat der A.R. partij, waarop spr. uitvoe- menzorg een taak te vervullen heeft, wil- rig inging. Deze partij voert echter, in strijd met haar eigen program, een uitgesproken anti revolutionaire politiek. De R.K. Coöperatie hield in het Bonds- gebouw een ledenvergadering met een pro pagandistisch karakter. De voorzitter, de heer C. Schrama. sprak een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen. Eenige films werden vertoond een beeld gevend van het werk van het R.K. Werkliedenverbond, waarbij een der operateurs een toelichtend «woord sprak. In het bijzonder werd het nut van een verbruikscoöperatie in het licht ge steld. Ten slotte werd nog vertoond de ver lovingsfilm van het Vorstelijk Paar. NOORDWIJK. Door K. werd bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hii door D. ernstig bedreigd was. Een geldkwestie schijnt hier de oorzaak van te zijn. De politie stelt een onderzoek in. Door S. werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zak eierkolen van ztin rliwiel. dat hij even onbeheerd had laten staan. Gevonden: een heerenrijwiel; een hondje: een armband; een huissleutel; een muts; een heerenhorlogc. Inlichtingen bij d- politic NOORDWIJK AAN ZEE. Geslaagde „Stuwdam"-avond. In het Vereenigingsgebouw werd een zeer geslaagde Stuwdam-propaganda-avond ge houden. De zaal was geheel bezet. Na opening werd een korte uiteenzetting gegeven van het doel van dezen avond, waarna de film „Op reis door Zwitserland" werd vertoond, waarbij men genoten heeft van de schitterende natuuropnamen, waar aan deze film bijzonder rijk is. De film van de plechtige huwelijksinze gening van onze Prinses met Prins Bern- hard. hield allen in gespannen aandacht bezig. Voorts was er nog een teekenfilm en een komische film. die ook een succes werden. Het programma werd afgewisseld met de clamatie van den heer P. de Roo uit Am sterdam. Vooral zijn „Maranatha" werd zeer gevoelvol vertolkt. Noemen wij tot slot nog de schets „Duizend gulden voor e:n menschenleven". voorgedragen door den ehryver Jilles Limburg. Het was een buitengewoon mooie avond; allen keerden zeer voldaan huiswaarts. NOORDWIJKERHOUT. Gouden muntstuk gevonden. De heer C. Bergman te Noordwijkerhout vond bij het spitten op zijn land een gou den muntstuk met de beeltenis van Lode- wijk XIV. De uitvoering gegeven door de Chr. Jongel. Vereen. „Timotheüs" in café „De Zwaan" was zeer druk bezocht. Ook de predikant was aanwezig. Na het jaarver slag wisselden samenspraken, gedichten en opstellen elkaar af. Het tooneelspel in drie bedrijven en de tableaux verwierven veel bijval. len we natuurlijk niet ontkennen. Immers tie armenwet schrijft die plicht ook voor (art. 147, 147, 148 en 149), doch afgezien hiervan heeft de overheid inderdaad een taak. De armoede als een Maatschappelijk gevolg van de zonde, mag in de overheid een strijdster vinden. De overheid moet maatregelen treffen om dat kwaad in ver schillende vormen tegen te gaan. Hiertoe staan haar verschillende middelen ten dienste. O.a. de bestrijding van woeker, wat vooral in de groote steden nogal eens een grooten omvang aanneemt. De banken van leening, Volkscredietbanken en parti culiere geldschieters behooren onder strenge controle te staan. Het voeren van ccn krachtige welvaartspolitiek kan ook ais middel dienen om armoede te voorko men. of ook, zooais onze regeering in deze mceiiijke jaren den laatsten tijd veel ge daan heeft; het uit doen voeren van groote werken met steun der overheid. Wij erken nen dus wel dat er een overheidsplicht ten aanzien van de armenzorg is maar we stellen voorop, dat eerst komt de zorg van verschillende kerkelijke en maatschappe lijke instellingen van weldadigheid. Wij vragen van de overheid zelfs eerbie diging van de roeping die we hebben om ais christenen niet alleen voor ons zelf te zoigen maar ook om aan de van God ons opgelegde plicht te voldoen om zooveel mogelijk te helpen, hen die onze broeders zijn en dc nood te lenigen, waarin zij ver- keeren. Zonder zelfverheffing, want dat past ons nimmer, kunnen wij, dank zij Gods genade, zeggen, dat in Nederland door de christenen van verschillende ker ken die taak over het algemeen goed be grepen wordt. Jammer dat door de ontzettende tijden, waarin we leven, den laatsten tijd de over heidszorg in vele gemeenten noodzakelijk is geworden, en dat de kerken een groot stuk van dit terrein aan de overheid af hebben moeten staan. Niet in het minst, omdat het karakter van de armenzorg bij de overheid zoo geheel anders is dan bij de Kerken. Met uitspraken van dr. Kuper zette spr. dit nader uiteen. Toch wordt in onze gemeente door B. en W. en door de commissie van samenwer king in gtooten nood veel in deze richting gedaan door het verstrekken van voor schotten of het verleenen van steun in den vorm van een weinig handelsgeld etc. Wanneer, zooals voor enkele Jaren ook in onze gemeente nog het geval was. de gemeentelijke armenzorg nog zeer klein is. wordt over het algemeen de taak der armenzorg in handen van B. en W. ge houden. Wordt de taak der burgerlijke armenverzorging omvangrijker, dan gelooft spr., dat de wenschelijkheid van B. A. ge rust uitgesproken kan worden. Het college van B. en W. heeft nu een maal veel meer te verwerken; het kan ook niet eiken dag vergaderen en hun verga deringen kunnen ook niet geheel door de steungevallen in beslag genomen worden. Bovendien moet er veel onderzocht wor den; in de eerste plaats welke nood er in een bepaald ge,val heerscht, wat de Kerk er aan doen kan en de nabestaanden en tenslotte moet dan het steunbedrag be paald worden. B. en W. kunnen dit alles niet zelf doen tn het gevaar bestaat, dat de ambtenaar, die hiermede belast is, zijn persoonlijk stempel op de geheele steunverleening zet ten gaat. Een goede of minder goede ar- VALKENBURG. Filmavond N.C.L.B. en Ned. Tuinbouw Bond Voor beide vereenigingen werd gegeven de bekende film Holland's Glorie, van N.V. Holland's Bloembollenhuis, te Lisse. De heer G. C. Bol opende en gaf 't woord aan den heer Nauland van Voorhout. Deze zette doel en beteekenis der film uiteen, n.l. verbetering der bollenteelt en bevordering der import. Hij spoorde ernstig aan tot voortgaan en wees er op, vooral over te gaan tot vernieuwing Verlaat de oude paden en scorten en durf tot nieuwe soor ten over te gaan. Spr sprak de hoop en zekerheid uit op een betere toekomst. Nu werd 't eerste deel der film vertoond. De heer Nauland wees ernstig op de bestrijding van het ziek in de narcissen, dat alleen redding kan brengen. Ook voor de tulpen gelden deze voorzorgen. Na het tweede deel der film. gaf de heer Nauland een uiteenzetting der werkwijze van Hobaho. De heer P. J. v. Duin sloot met een har telijk dankwoord. Burgerlijke Stand. Geboren: Willy, d. van L. Bloemendaal en M. Slootweg. De collecten in de Herv. Kerk hebben in Januari opgebracht voor de Diaconie f. 38.S8".-: voor de Kerk f. 81.66: in de bussen f. 9.81; en de mnd. coll. f. 12.56'/i. VOORSCHOTEN. De R.K. Volksbond vergaderde onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer G Schrijvers. Na een welkomstwoord en vaststelling der notulen werd o.m. voor gesteld de contributie per lid en per week te verhoogen met één cent, ten behoeve van „Herwonnen Levqrcjfracht'1 en om de naam der vereéniging' 'te veranderen in R.K. Werkliedenvereeniging. Verschillende vragen werden door den voorzitter beantwoord. WARMOND. Uitvoering St. Matthias. Het programma was ditmaal geheel in de sfeer van den vastenavondtijd samen gesteld. Het is een avond geworden van uitbun dige vroolijkheid en ongekende jolijt. De „Harmonie" bracht er met een pittigen marsch direct de stemming in. Zij heeft zich van haar beste zijde doen kennen en getoond, dat zij behalve over klassieke muziek ook nog over een vroolijk repertoir beschikt. Bijzonder in den smaak vielen ..Lustige Brüder" en de „Nederlandsche Volkspotpourri". Ook „Birds of the Forest" een polka voor 2 pistons, uitstekend uitge voerd door de heeren van Grieken en van Leeuwen oogstte veel succes. De verloting werd groot succes. De afd. Tooneel trad ditmaal voor het voetlicht met een vroolijk spel getiteld „De man, die zich kon wreken". Het stuk werd vlot gespeeld en dit verhoogde de aantrekkelijkheid zeer Ook deze afdeeling gaat zich op een hooger plan bewegen Een woord van lof komt toe aan den regisseur den heer Sikking. Dit is een waardig slot geworden van het voor Matthias zoo geslaagde winterseizoen! WASSENAAR. VERGADERING „WASSENAAR EN OMSTREKEN." Het batig saldo der tooneel-uitvoc- menverzorging hangt dan practisch van ring ten bate der werkloozen, bracht zoo veel op. dat aan elk werkloos gezin een flinke hoeveelheid spek kon worden uitge reikt. OEGSTGEEST. Omstreeks 6 uur gisteravond werd een schoorsteenbrand ontdekt ten huize van de weduwe C. J. van E. aan den Hooge Morschweg. De brandweer was den geheelen dienst te reorganiseeren en één man af. wat nooit in het belang der armen kan zijn. Daarom verdient het de voorkeur ook in onze gemeente, zooals de toestand thans is, dat een college van bekwame mannen samengesteld is, die met de armenverzor ging belast werden. Spr. zette ook meerdere hieraan verbonden bezwaren uiteen. In sommige grootere gemeenten is men dan ook reeds tot de noodzaak gekomen .spoedig ter plaatse en mocht het genoe gen smaken verder onheil te voorkomen door afdoende in te grijnen. De schade ls gering. dat de geheele dienst van het armbestuur is komen te staan onder voortdurende per soonlijke controle van een wethouder van sociale zaken. Lezing over „Gazons". In het Wapen van Wassenaar hield deze tuinbouwvereeniging haar maandelijksche ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard. De begrooting van den penningmeester geraamd in ontvangst en uitgaaf op f410, werd aldus vastgesteld. Hierop hield de heer Marbus een lezing over „Gazons". Spr. toonde het groote belang van een goed gazon voor den tuin aan, tevens als onderhoud voor beplanting van heesters enz. Het onderhoud is evenwel bewerkelijk. Om een mooi en goed gazon te krijgen moet de grond minstens 2 steek diep wor den omgewerkt en wanneer zich onver hoopt een veenlaag in den bodem mocht bevinden, dan moet deze hier en daar doorgegraven worden per 4 R.R. minstens een vierkanten Meter radicaal verwijde ren. Dit is noodig voor het op- en neerko men van het grondwater. Nadat het omgewerkte terrein een drie tal weken is blijven liggen, moet er worden gemest en gezaaid. In Wassenaar is rotte stalmest aan te bevelen, n.l. 2 kruiwagens per R.R. Op zwaren grond kan men met kunstmest volstaan, en is 'h K.G. per R.R. voldoende. De grond wordt dan goed vast gerold of getrapt. Het zaaien op zonnige plaatsen is het gunstigst eind Maart, begin April. Op vochtige plaatsen kan het. geheele jaar door worden gezaaid. De hoeveelheid zaad hangt af van het mengsel. Men zaaie bij voorkeur bij windstil weer. om een zoo ge lijkmatige mogelijke uitstrooiing te ver krijgen. Na het rollen wordt het gezaaide afgedekt met een dun laagje zwarte aar de. Na 3 a 4 weken zal het zaaisel opko men, wanneer het regelmatig wordt voch tig gehouden. Zoodra het een handbreedte is gegroeid moet het gras voor het eerst worden gemaaid. Dit moet geschieden met een prima machine maar met de zeis is beter. Tot eind October maaie men zoo mogelijk iedere week. Het afgemaaide gras moet natuurlijk worden verwijderd. Nadat het gras voor de eerste maal is ge maaid, moet men het wieden om het on kruid daaruit te verwijderen. Bij het ver dere onderhoud behoort ook het regelmatig rollen, liefst met IJzeren tweeledige rollen. Aanbeveling verdient voorts in het maai- seizoen wat bij te mesten met korrels 12-10-18. Bij droog weer om de 5 a 6 weken herhalen. De op het gazon terecht gekomen afgevallen bladeren diene men steeds te verwijderen, anders komen er gele plekken in het gazon. Voor winterbemesting leent zich bijzonder het Thomasslakkenmeel: de voorjaarsbemesting uit koemest of gier al of niet gemengd met zwarte aarde: 1 vierk. M. op 2'/: kub. Meter aarde. Besproeien is goed, maar het bespuiten van het gazon is af te raden; doch steeds in den namiddag. Tot leden der jury om het ingezondene te keuren werden benoemd de heeren P. Kel derman, J. v. Biezen en Bergman. De inzen der. de heer W. van Zetten, behaalde diverse punten voor het puntenstelsel. Van de gele genheid om vragen te stellen naar aanlei ding van de gehouden lezing, werd een ruim gebruik gemaakt. Alle vraagstellers werden naar genoegen door den heer Marbus be antwoord. Door den voorz. werd den heer Marbus hartelijk dank gebracht voor zijn leerzame lezing. Hierop werd verslag uitgebracht over den gehouden jubileum-feestavond. Den secreta ris werd dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. De penningmeester bracht verslag uit, waaruit bleek dat de inkomsten hadden beloopen f. 125 en de uitgaven f. 185. alzoo een tekort van f. 60. Dit bedrag moet ge schreven worden op rekening van het ge houden 25-jarig jubileum. Hiermede kon men zich volkomen vereenigen. Den heer de Rooij werd door den voorz, dank ge bracht. Hierbij aansluitend wekte de voor zitter de leden op tot deelneming aan de a.s. jubileum-tentoonstelling. Een nieuw lid werd hierop met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Uit de vragenbus kwam een tweetal vra gen, die ter vergadering werden behandeld. Bij de rondvraag bracht de heer Mida- vaine hartelijk dank voor de hem uitgereikte oorkonde ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap. Propaganda-avond der Wassenaarsche Reddingsbrigade. In Centraal gal de Wassenaarsche Red dingsbrigade een propaganda-feestavond. De voorzitter der W.R.B.. de heer D van Barneveld heette allen welkom. Nadat met enthousiasme het clublied was gezongen sprak de voorzitter den wensch uit, dat de vele introducé's ook zwemmers zullen wor den en van zwemmers, tot reddend zwem men zullen overgaan. Spr. zeide dat het in Wassenaar nu eenmaal niet anders moge lijk is propaganda voor het reddend zwem men te maken dan in het organiseeren van propagandafeestavonden omdat een zwem- gelegenheid om demonstraties te geven, om aan te toonen waartoe de leden der W.R.B. zooal in staat zijn, ontbreekt. De leden hebben dezen avond volkomen verdiend; zij hebben het afgeloopcn jaar hard gewerkt en geoefend. De W.R B. te Wassenaar voorziet in een behoefte en daarom zou het spreker verheugen als door dezen avond weer nieuw bloed in de brigade kwam. Hierop sprak de voorzitter waardeerende woorden tot den heer Atsma, penningmees ter der vereeniging, die op dezen avond voor het laatst aanwezig was wegens ver trek naar het buitenland. Namens het be stuur en als waardeering voor het door hem gedurende een drietal jaren verrichtte werk werd hem een prachtige vulpenhou der met gravure als aandenken aangebo den. Hierop volgde het succesvol optreden van den humorist den heer Barthly, waarna ook mevr. Ina Smit met cabaretliedjes wist te amuseeren. Tusschen de bedrijven door werd op snelle en niettemin secure wijze de verlo ting gehouden. Nadat hierop mevr. Ina Smit en de heer Barthly wederom met succes waren opge treden, werd op Amerikaansche manier een waardevolle stofzuiger verloot. Onder de leiding van The Felmann Jolly Boys volgde nog een geanimeerd bal dat tot diep in den nacht werd voortgezet. Het was een zeer geslaagde avond! Aanrijding. Toen de 51-j. de R. en zijn 53-J. echt- genoote den Rijksstraatweg overstaken ter hoogte van de Rust en Vreugdelaan. wer den zij door den motorrijder S. uit Den Haag, op wien zij niet gelet hadden, aan gereden. Het echtpaar werd tegen den grond geslingerd, waarbij de man verwon dingen aan den linkerarm en het been op liep De vrouw klaagde over pijn in de borst. Nadat dr. de H. de eerste hulp had verleend, konden zij huiswaarts keeren. ZEVENHOVEN. fn het R.K. Bondsgebouw gaf het „Vroolijke Trio" uit Haarlem een welge slaagde uitvoering, ten bate van het Bonds gebouw. Er werd volop genoten, getuige het daverend applaus. Ook de muziek was goed verzorgd. De zaal was matig bezet. In de vergadering van het oude pi. Crisis-comité werden de aanwezige gelden verdeeld, voor steun A en B. De heer T. Visser bedankte als secretaris, in diens plaats werd gekozen de heer A. J. de Groot CHR. HUYGENS, ultr„ 8 Febr. van Q|. braltar. TARAKAN, thuisr., 8 Febr. van Marseille, MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS, 7 Febr. van Padang naai Batavia. JAVA-NEW YORK UJN TALISSE, 7 Febr. van New-Orleans te N.. York. KOTA TJANDI, 8 Febr. van Belawan naat Singapore. KOTA TJANDI. 9 Febr. van New-York te Singapore. KOTA BAROE, Java naar N.-York, 8 Febr te Belawan. HOLLAND—BRITSCH-INDie-LIJN. STREEFKERK, uitr., pass. 8 Febr. Gibral. tar. HOOGKERK, thuisr., 8 Febr. te Madras. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. JUNO, 8 Febr. van Gibraltar n. Oran. AGAMEMNON, 9 Febr. van Amst. te Gi. braltar. ORION. Kopenhagen n. Amst., was 9 Febr 12 uur 's middags 220 mijlen v. IJmuidee! ORESTES. 9 Febr. van Napels te Piraeus. EUTERPE, 9 Febr. van Bordeaux te Amst, HERMES. 9 Febr. van Volo n. Salonika. VAN RENSSELAER, thuisr., pass. 9 Febr. 12 uur 's middags Quessant. TIBERIUS, 9 Febr. nam. 2 uur van Izmir te Hamburg. OBERON, naar R'dam. was 9 Febr. 1 uur 30 nam. 100 mijlen Z.W. van Ouessant. TITUS, naar Amst., pass. 9 Febr. Finisterre. BAARN, 8 Febr. van Arica n. Pisco. HERCULES. 9 Febr. van Amst. n. Hamb, ALKMAAR ,8 Febr. nam. 10 uur van Cristo bal naar Curacao. BERENICE, thuisr., was 7 Febr. 12 uur 's nachts 180 mijlen N. van Terceira. IRENE. 7 Febr. van Puerto Barrios naar Curacao. MARS. 8 Febr van Catania naar Messina, PLUTO, 9 Febr. voorm. 7 uur van Odense naar Amst. SIMON BOLIVAR, thuisr., pass. 8 Febr, nam. 10 uur Flores. STELLA, 8 Febr. nam. van Algiers naar Lissabon. ODYSSEUS, 8 Febr. van Stettin te Amst. ASTREA, Amst. n. R'dam, 9 Febr. te IJmul- den vastgemaakt. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. ALUDRA, uitr., pass. 9 Febr. Perim. HOLLAND—AMERIK A - LIJN. MAASDAM, R'dam n. New-York, 9 Febr. uit den N. Waterweg. DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 8 Febr. nam. van Southampton. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 7 Febr. van Cristobal. HALCYON UJN STAD HAARLEM. 8 Febr. van R'dam te Porto Ferrajo. STAD ZWOLLE. 8 Febr. van Les Falaises. STAD AMSTERDAM, 7 Febr. van Genua te Benisaf. STAD ARNHEM ,7 Febr. van Bona Middlesbro. STAD SCHIEDAM, 8 Febr. van Alexandtï te Huil. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI. 9 Febr. van R'dam te Batavia. SLAMAT, thuisr., 9 Febr. te Marseille. BLITAR, uitr., 9 Febr. voorm. 1 uur van Port Said GAROET. thuisr., 8 Febr. 's nachts 12 uur van Sabang. DJAMBI, uitr., 7 Febr. van Singapore. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN. 9 Febr. van Calcutta naar Pacific Kust. SALAWATI, 7 Febr. van Colombo naar Pa cific Kust. SIANTAR, 7 Febr. van Madras te Calcutta, ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALPHACCA, uitr.. pass. 8 Febr. Ouessant. ALPHERAT, thuisr., 8 Febr. v. Rio Janeiro. ALDABI, 8 Febr. van R'dam te Hamburg. HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, 8 Febr. van Beira te Lo renzo Marques. HOLLAND—WEST- AFRIKA-LIJN. MAASKERK, vertrekt II Febr. van Dakar naar Havre. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKANDI, 8 Febr. van Macassar. TJIKEMBANG. arr. 7 Febr. te Manilla. TJISADANE, 7 Febr. van Manilla naar Macassar. TJISONDARI. 7 Febr. van Dairen te Hong kong. TJISALAK, 6 Febr. van Hongkong naar Amoy. TJINEGARA, 6 Febr. van Batavia te Shanghae. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW HOLLAND. 8 Febr. van Singapore te Melbourne. TASMAN. 7 Febr. van Hongkong te Dar es Salaam. BONTEKOE, 7 Febr. van Kohsichang te Batavia. LEMATANG, 7 Febr. van Batavia naar Durban. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitr 8 Febr. van Belawan. POELAU ROEBIAH, uitr., 8 Febr. van Sa- bang. SALABANGKA. thuisr., pass. 8 Febr Gi braltar. 8 Pebr' te Port Swettenham. JOHAN DE WITT, wordt volgens nader bericht 10 Febr. nam. 4 utif van Batavia te IJmuiden en 8 uur te Amst. verwacht DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN WOL8UM, San Nicolas naar St. Vincent, pass. 9 Febr. Kaap Frio. BEURSPLEIN. Narvik n. R'dam, pass. 8 Febr. Udsire. RANDWIJK. 8 Febr. van Norfolk n. Por' Royal. ALCOR, Santa Fé. n. R'dam, 8 Febr. van St. Vincent. SIRRAH, Villa Constitucion naar Leith, Febr. van St. Vincent. KELBERGEN, 7 Febr. van Vlaardingen te B.-Aires. NIEUWLAND, 8 Febr. van Rotterdam 'e Grangemouth. HAULERWIJK, 8 Febr. van Sfax n. R'dam. BATAVIER I, 7 Febr. van R'dam te Hamo. KATENDRECHT, 8 Febr. van Vlissingen n. Oslo. EXPORT, 8 Febr. van Londen te Delfti)'- WOENSDRECHT, 6 Febr. van Antwerpen te New-Orleans. MERULA, 7 Febr. van Las Palmas naar Curacao. ZAANSTROOM, 7 Febr. van Amst. te Li verpool. LINGESTROOM. 7 Febr. van Amsterdam te Bristol. 4—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8