GrieP/ De moeilijkheden in het bakkerij-bedrijf Na den val van Malag( AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 10 Februari 19] KERK- EN SCHOOLNIEUWS Weer slecht weer bij Madrid Scherpe concurrentie door nieuwe zaken Minister ziet gevaren in minimumpr ij szetting. Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht Op de vraag van den heer Smeenk in zake het (afgewezen) verzoek om alge meen verbindendverklaring van de onder nemers-overeenkomsten voor het bakkerij- bedrijf te Amsterdam en Rotterdam, heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geantwoord: De kern van de moeilijkheden in het bakkerijbedrijf is hierin gelegen, dat nieuwe bakkerijen worden opgericht op plaatsen, waar deze vestiging econo misch niet verantwoord is. Deze nieuwe bakkerijen trachten een afzetgebied te verkrijgen door prijsconcurrentie be neden kostprijsniveau en door 't geven van cadeaux. Deze omstandigheid leidt voor andere bakkerijen tot debietver- lies, tenzij ook deze haar prijzen verla gen of cadeaux verstrekken. Zijn zij hiertoe financieel niet in staat, dan vallen zij af. Het bedrijf blijft door gaans echter bestaan en wordt geëx ploiteerd door een opvolger, wiens be drijf zich in dienzelfden geest ont wikkelt. De hierboven geschetste situatie wordt in de hand gewerkt en ver scherpt door het slijters- en venters- systeem en door gemakkelijke crediet- voorwaarden bij vestiging van bakke rijen vanwege meelfabrikanten en ovenbouwers. Het gevolg van dit alles is onder mijning van den financieelen weer stand van den broodbakkersstand, achteruitgang der kwaliteiten, een te groot cn derhalve onderbezet produc tie-apparaat. De Nederlandsche Bakkerij Stichting verwachtte door middel van een minimum prijsregeling voor de diverse soorten brood de vestiging van nieuwe bakkerijen, die haar brood tegen dumpingprijzen afzetten, te kunnen tegengaan en verzocht den mi nister tot algemeen verbindendverklaring van daartoe strekkende overeenkomsten voor de gemeenten Amsterdam en Rotter dam over te gaan. Behalve een minimum-prijszetting be vatten de bovenvermelde overeenkomsten tevens speciale voorzieningen in den vorm van het verbod van het geven van cadeaux, een regeling voor de wederver- koopers, een artikel omtrent naleving der warenwet en verbod van credietverleening aan afnemers. De minister heeft zorgvuldig overwogen, of het inderdaad aannemelijk moest wor den geacht, dat met het door de Neder landsche Bakkerij Stichting aangegeven middel het gestelde doel zou kunnen wor den bereikt. Zou het vaststaan, dat door het bepalen van een drempelprijs een einde zou worden gemaakt aan het op komen van nieuwe parasitaire concurren tie en het noodige selectieproces ook ver der voortgang zou vinden, dan zou naar de meening van den minister de algemeen verbindendverklaring daarvan, ondanks de bezwaren, welke nu eenmaal aan de vast stelling van minimum-prijzen voor een volks voedsel als brood zijn verbonden, in ernstige overweging dienen te worden ge nomen. De minister heeft nu juist ten aan zien van de saneerende werking van een minimum prijsregeling een geheel andere verwachting dan de bedrijf sge- nooten. Minimum-prijzen voor brood, zelfs al worden zij op een niet te hoog niveau gefixeerd, vormen naar de meening van den minister in plaats van een rem op, eerder een aantrek king voor nieuwe vestiging. Anderzijds zal ook naar zijn meening de mini mum-prijsregeling remmend in plaats van stimuleerend werken op het af sterven van minder efficiente bedrij ven en het wegvallen van de overtol lige productiecapaciteit. Waar het antwoord op de vraag naar de saneerende werking, het essentieele punt van deze ondernemersovereenkomst, ont kennend moest luiden, bestond voor den minister niet de mogelijkheid om de alge meen verbindendverklaring in overweging te nemen. Houdt men daarnaast nog in het oog, dat een behoorlijke controle op de prijzen, vooral voor een product als brood, in de practijk op zeer groote moeilijkheden stuit, terwijl de mogelijkheid van concur rentie via service, kwaliteit en het ver handelen van bij-artikelen een dergelijke prijsregeling illusoir kan maken, dan zal het naar de meening van den onderge- teekende geen nader betoog behoeven, dat hij den door de bedrijfsgenooten voorge stelden weg niet kon inslaan. Ook wanneer de feiten zouden toe staan omtrent de saneerende werking van een minimum prijsregeling eenig optimisme te koesteren dan nog zou het onverantwoordelijk moeten worden geacht om bij wijze van experiment aan een dergelijke ondernemersover eenkomst, welke betrekking heeft op een voor de volkshuishouding zoo be langrijk artikel, de sanctie der alge meen verbindendverklaring te verlee- nen. De belangen van dat deel der be volking. dat thans het goedkoopst brood betrekt, met andere woorden die van de minst draagkrachtigen zouden zich tegen een dergelijke proefneming ernstig verzetten. Anderzijds is de minister van oordeel, dat het bakkerijbedrijf langs den directen weg van beperking der vestigingsvrijheid tegen een euvel, dat voor een groot deel verantwoordelijk is voor de huidige mis standen, dient te worden beschermd. Dit directe middel, hetwelk naar de meening van den minister voor de bedrijf sgenooten ook een veel grooter effect zou sorteeren dan de door hen voorgestelde maatregel van indirecte vestigingsbeperking, zou kunnen worden gevonden door een even- tueele .toepassing van het thans bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan hangige ontwerp „middenstandsvestigings- wet" wanneer dit kracht van wet zou ver krijgen. Voor den inmiddels genomen conserva- toiren maatregel op basis van den land- bouw-crisiswet, welken de minister in af wachting van de totstandkoming der mid denstandsvestigingswet noodzakelijk ach- te, moge hij verwijzen naar zijn antwoord op de vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer Pollema. 2. Thijs liep een uurtje, zonder iemand te ontmoeten de droge sneeuwlaag kraakte soms onder zijn voeten en Thijsje dacht: „Op zulke sneeuw, zoo wit en zaoht, liep ik ook heel den donk'ren winternacht, toen ik nog aan de Noordpool woonde, waar maanden lang geen zonlicht zich vertoondeHet was daar altijd wit en stil; 'k geloof, dat ik er nog wel eens een kijkje nemen wil, of- scbOKl-.v Ik hier toch liever woon! Hier heb ik niets te klagen." Zoo peinzendeden yej JJftar huis weer ingeslagen; hij (hoefde maar heel even'faïfi, of daar z5|LMJ alweer zijn hutje staan Doch plots'ling stond hij stil hij slaakJth&ast een gil, en van de schrik kreeg hij een kleur; er stond een atfjP T°OT zijn deur! Hij dacht: „Het lijkt wel of ik sta te droornVp». 'k verwachtte niet, toen ik uit wand'len ging, dat er bezoek zoumen en stellig niet met zoo'n vreemd ding! 'k Geloof haast nóg niet?at het waar is ik verwacht hier eerder nog een sultan op een dr<Wimedaris 1" De koorts daalt onmiddellijk, De beimetting wordt gestuit, De xiekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent 6331 (Ingez Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 11 FEBRUARI. LEIDEN. Gteref, Gemeente iNieuwe Rijnl: Nam. 8 uur, ds. J. D. Barth van Dordrecht. ABBENES. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Grave- meyer van Den Haag. .ALPHEN AAN DEN RUN. Evangelisatie Hooftstraat: Nam. 71/4 uur. de heer A. J. Dekker. Chr. Geref. Kerk: Nam. 71/4 uur, ds. Baan van Rijnsburg. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. van der Ven van Den Haag. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. Ponstein Geref. Gem Nam. 7 uur. ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur, leesdienst. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht ds Jac. Poort van 's Gravenhage. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. de Bruyne. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Angerlo (toez.i H. A. Visser, cand. en hulppred. te Gorssel, die bedankte voor Varik. Beroepen: te Breukelen J. K. v. d. Berg te Amersfoort: te tfeerlangbroek en te Middeiharnis L Blok te Brandwijk. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Schiedam W. de Graaf te Ommen en G. F. Hajetjte^Ecje Beroepen: te Bierum (Gr'on.) B. Hohverda te Kantens (Qron.). CHR. GEREF. KERK Tweetal: te Zeist W. Heerma te Aalsmeer en C. Smits te Sliedrecht. Ds. D. J. v. BRUMMEN. A.s. Maandag viert ds. D. J. v. Brammen, Chr. Geref. predikant te Driebergen en de oudste van de actief dienende predikaóten in de Chr. Geref Kerk in ons vaderland, zijn 75sten verjaardag. Ds. v. Brummen werd 15 Febr. 1862 te Arnhem, waar zijn vader predikant was, geboren en was aanvankelijk werkzaam in den boekhandel te Dordrecht. Eerst op la- teren leeftijd kwam hij tot het predikambt. Eerst diende ds. v. Brummen de Chr. Ger. Kerk als leerend ouderling te Alphen a. d. Rijn. waar hij op grond van artikel 8 dei- Kerkenorde (singuliere gaven) tot het prei alkambt werd toegelaten. De gemeente van Alphen beriep hem als haar predikant en 26 Oct. 1919 op 57-jarlgen leeftijd deed de krasse grijsaard zijn intrede in zijn eerste gemeente. In 1922 vertrok ds. v. Brammen naar Boskoop, om 13 Jan. 1924 in zijn tegenwoordige gemeente te worden beves tigd door ds. J. Tolsma van Zaamslag en dienzelfden dag zijn intrede te doen spre kende over Job 12 9. De gemeente van Driebergen werd geboren uit de actie van prof. G. Wisse die in het najaar van 1920 uit de Geref. Kerken tot de Chr. Geref. Kerk was overgegaan. Al spoedig nam ds. v. Brammen in de Chr. Geref. Kerk een vooraanstaande plaats in. Bij herhaling maakte ds v. Brummen deel uit van de Part. Synode in zijn ressort. Voorts maakte hij deel uit van deputaten voor de Buitenlandsche Zending vanwege de Chr. Geref. Kerk. terwijl hij secundus- deputaat is voor de kas B.E.P. naar art. 19 K.O. alsook naar art. 49 K.O. vanwege de Part. Synode van het Midden. Vanwege de classis Utrecht is hij kerkvisitator. Tijdens zijn verblijf te Driebergen moest het kerkgebouw worden vergroot. Ds. v. Brummen mag nog geregeld eiken Zondag tweemaal voor zijn gemeente optreden en meermalen in de week vacante gemeenten dienen. In politicis behoort ds. v. Brummen tot de Staatk. Geref. Partij en als zoodanig is hij medewerker aaiv het dagblad „De Banier". AARTSBISSCHOP VAN OUD- KATHOUEKE KERK OVERLEDEN. Vanmorgen vroeg is in den ouderdom van zeven en zeventig jaar overleden mgr. Franclscus Kenninck, aartsbisschop van Utrecht van de oud-blsschoppelilke cleresie Mgr. Kenninck werd geboren op 18 Juni 1859 te Den Helder. HU studeerde te Amersfoort aan het gymnasium aldaar en later aan het seminarie der oud-katholie ken te Amersfoort. In 1882 werd hti prefect van dit seminarie, in 1886 professor in de exegese en in 1910 president en professor in de dogmatiek. In 1920 werd mgr. Ken ninck tot aartsbisschop van Utrecht ver kozen als opvolger van mrg. G. Gul Onder ziin leiding kwam onder meer de opheffiiig van het celibaat tot stand, terwijl tevens te vermelden valt de instelling van een ad- viseerende synode. Te Gibraltar verluidt, dat de regeerings- troepen. die aan de verdediging van Malaga hebben deelgenomen. 5000 dooden en ge wonden lellen, terwijl aan de andere zijde 350 man gedood of gewond zijn. Anders dan de eerste geruchten deden veronder stellen hebben alle regeeringsgezinde lei ders uit Malaga kunnen ontsnappen. Zij namen 52 millloen pesetas mede. De hertog van Sevilla. de commandant van Algeciras, is tot tijdelijk militair gouverneur be noemd. Het inwendige van de kathedraal is ge heel verwoest, evenals dat van alle kerken en kloosterkapellen, deelde een Britsch ooggetuige te Gibraltar mede. In de haven van Malaga zijn 3 torpedo- bootjagers door de rechtschen buitgemaakt. De rechtsche kruiser „Cervera" heeft in den nacht den weg van Malaga naar Almeria gebombardeerd. Te Adra zijn gra naten gevallen. Verder wordt vernomen, dat de luchtmacht Motil heeft gebombar deerd, waardoor talrijke slachtoffers zijn gevallen onder de burgerbevolking. De civiele gouverneur van Malaga ver klaarde aan den correspondent van Havas dat Zaterdag en Zondag 500 auto's met 25.00z personen de stad hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat de wegen over een afstand van 30 kilometer gevuld waren met vluchtelingen, welker aantal liij op 25.000 personen de stad hebben verlaten, men wat voor hen het meeste waarde had, n.l. kleeren en bedden. De strijd bij Madrid Een der speciale correspondenten van Havas seint: de felle regen, die gisteren in het gebied van Madrid neersloeg, hneft de verdere voortzetting van het offensief den rechtschen. dat eergisteren door fraai weer begunstigd werd, belemmerd. De man schappen die voor een nieuwen aanval moesten uitrukken, hadden den nacht tot de knieën in het water staande doorge bracht. De rechtschen hebben niet gepoogd de Jarama over te trekken, daar deze rivier zeer gezwollen is, maar zijn in noordelijk, richting naar de Manzanares opgerukt. Ieder verkeer over den weg van Madrid naar Valencia is thans onderbroken. De rechtschen trachten de regeeringstroepen op open terrein, zoo ver mogelijk van de hoofdstad, tot den strijd te verlokken. De regeeringstrcepen hebben hierop moeten ingaan. De verdediglngsraad van Madrid deelt mede, dat de rechtsche troepen er Maan dag m geslaagd zijn na verscheidene aan vallen door te dringen tot het dorp Vacia Madrid, aan het zuidwestelijk front, op 2 kilometer van Arganda. In den opvolgen den nacht zijnode regeeringstroepen tot oen tegenaanval overgegaan, waarbij zij de ontruimde stellingen grootendeels konden heroveren. Daarin zit een gedeeltelijke erkenning, die wel opweegt tegen een volslagen ont kenning van de Spaansche legatie te Den Haag. Generaal Miaja, de president van den Madrileenschen verdediglngsraad heeft zijnerzijds tegenover de pers verklaard: „Er is geen reden om zich ongerust te maken over de vorderingen, die de opstandelingen gemaakt hebben in de richting van den weg MadridValencia. Zelfs als deze weg zou worden afgesneden, beschikken wij nog over andere verbindingen met het Oosten." Het geval de Borchgrave. Gisteren heeft de Belgische minister van buitenlandsche zaken. Spaak, in den Senaat geantwoord op vragen over de kwesrie-de Borchgrave. Hij verklaarde, dat de Belgische regee ring in dezen geen blaam treft. Zelfs al zou de Borchgrave onvoorzichtig of schuldig zijn geweest, dan nog zou de Spaansche regeering niet het recht hebben gehad, hem te veroordeelen. In ieder geval, het onder zoek in Spanje is nog niet beëindigd en de vertegenwoordiger van de Belgische regee ring te Madrid heeft nieuwe instructies ontvangen. De minister is er niet zeker van. dat de Spaansche regeering alles in het werk heeft gesteld, om de schuldigen te vinden Toch is een compromis met Madrid tot stand gekomen en de kwestie zal worden voorgelegd aan het permanente hof van internationale justitie te 's-Gravenhage, dat zal beslissen over de juridische aan-' sprakeiij-kheid van de Spaansche regeering. Inzake de moreele verantwoordelijkheid heeft Spanje reeds voldoening gegeven Zich baseerend op de vriendschap tus- PRIJZEN DER KUIKENS. Maatregel om onredelijke stijging te voorkomen. Naar wij vernemen, zal binnenkort een Koninklijk besluit in werking treden, krach tens hetwelk alle houders van broedveraun- ningen zich tegenover de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee zullen moe ten verbinden aan deze centrale op haar aanvraag een bedrag te zullen betalen van f. 0.05 per broedei. h «YSï deze ,verp!ichting wordt evenwel ont heffing verleend aan die houders van broedvergunningen. die zich hebben verbon den hun kuikens ten verkoop te zullen aan bieden en te zullen verkoopen tegen ten hoogste door den minister van landbouw en visschery vastgestelde prijzen f ?ff^rljcHIlbedragen voor kippenkuikens i. 0.16 per stuk en voor vrouwelijke eenden- Vs' 'ndlen deze geleverd worden in het tijdvak van 21 Febr. tot 21 Maart, f. 0.60 21 ï?»1 A?r o°'50' 1 APril tot U April f.0 45, 11 April tot 21 April f. 0.40 per stuk Voor eendenkuikens, die geleverd worden op of na 21 April 1937. bedraagt de prijs ten hoogste f. 0.30 per stuk. Doei van deze regeling is een onredelijke Kii mF» vanj?e fcoikenprijzen te voorkomen „,K|£' dle geleverd worden aan fokkers of houders van vermeerderingsbedrijven vallen buiten deze prijsregeling evenals de kuikens van sier- en dwergrassen. schen beide regeeringen cn de mor« verantwoordelijkheid, aldus Spaak, he, de Spaansche regeering erin toegestej een schadeloosstelling van een millloen betalen. Het incident werd hiermede gesloten klaard. Anarchie in' Barceloi Vier leden van de Fransche radical socialistische Kamerfractie, die een reis door Catalonië hebben gemaakt, h, ben in een vergadering der fractie ven uitgebracht. De indruk, dien zij op hun reis hebt gekregen, is ongunstig vooral door anarchie, die te Barcelona heerscht. komt hun voor, dat de generaliteit haar zag heeft verloren en dat de macht overgegaan in handen van de Iberia Anarchistische Federatie". Zij zijn van meening, dat de strijd ree geëindigd had kunnen zijn, indien n: vrijwilligers het land waven binnengei men, want aan beide zijden nemen stee minder Spanjaarden aan den oorlog dt Zij hebben moeten opmerken, dat te Bs celona de grootste wanorde heerschte, hebben Valencia niet kunnen bereiia doordat de autoriteiten niets hebben daan ter vergemakkelijking van hun reta in Barcelona of elders. De conclusie der leden is, dat de polit: van nlet-inmenglng met gestrengheid g handhaafd moet worden en dat onder bestaande omstandigheden geen betrekki gen met Catalonië moeten worden aang knoopt. Een der heeren, Galland, gaat nog va der en zegt „dat hij, indien hij zou moetï kiezen tusschen links en rechts, het bewt van Franco de voorkeur zou geven, hoei slechts een liberaal bewind de orde Spanje zou kunnen herstellen". Nadat ter vergadering eenig verzet kwam tegen deze verklaringen, hebbe twee van de vier „reizigers" hun naa teruggenomen onder de afgelegde verkil ringen. Tegen de communiste De Parti Populair Francais, waan: Dorlot, de vroegere communist, de leid is, heeft te Parijs een groote bijeenlos gehouden, in den loop waarvan vijlta Jeugdige Franschen vertelden van hetgs zij als miliciens in het Spaansche rega ringsleger hadden beleefd. Zij wezen voot op de groote rol, die de Russen bi] operaties aan het front spelen. Vervolgens sprak Doriot, die in de pi tiek van de communistische partij de ra zaak zag van den langen duur van a oorlog in Spanje. Hij eischte de onmiói lijke terugroeping van de 25.000 Franss die volgens hem dienst doen bij het Sps sche regeeringsleger. Hij vergeleek Fransche politiek met die van Engela welke naar zijn meening veel verstand^ was, en eindigde met een beroep te dj* op alle Franschen om zich aaneen te sin ten tegen de communisten. Nieuwe beschuldigingen tegen Ihü en Duitschland. De kabinetsraad te Valencia heeft naz zitting een belangrijk decreet uitgevaardi betreffende de spionnage, terwijl tegeli kertijd een nota is gepubliceerd waari geconstateerd wordt: „Een der voornaam ste oorzaken van den val van Malaga is d buitenlandsche medewerking bij den v op de stad". De nota zet uiteen, dat o zeven Februari zes torpedojagers der regee ring van hun basLs Carthagena wars vertrokken om de rechtsche kruiser Canarias, Baleares en Almirante Cerven aan te vallen, die de kust bij Malaga lx» bardeerden. Spoedig bemerkten zij t zuiden van kaap Gata twee kruisers, i den regeeringsschepen den rechterflaol toonden en aldus de klassieke manoeum maakten voor een kanonaanval. Men ver onderstelde toen tegenover de Canarias t» de Baleares te liggen, waarop de regee ringsschepen deze kruisers volgden, die 05 zoodanige wijze bleven manoeuvreeren dal zij de regeeringsschepen weglokten van plaats waar de werkelijke rechtsche sent- pen lagen. Bij het vallen van den naa» naderden de torpedojagers de kruisers, in toen bekend maakten Italiaansche schepen te zijn. De nota protesteert tegen de» manoeuvre die ten doel had, de regeerin?»- strijdkrachten op een dwaalspoor te lelden Herinnerd wordt aan de „flagrante inbreu ken, gepleegd door Italiaansche en Du"' sche schepen in de Cantabrische zee OP de non-interventle-overeenkomst", inbreu ken die de regeering reeds in de maan» September aan het licht heeft gebracht De nota besluit met de woorden: „Malaga vormt het laatste bewijs voor deze inmea- glng in Spaansche zaken. Deze inmeng"» bekort den oorlog niet, maar maakt OT feller en plaatst dagelijks den Europee- schen vrede dichter bij den rand van do afgrond". Herderlijk schrijven van Spaanschen primaat. Een speciale correspondent van Ha vaa seint: Kardinaal Goma. de Spaansche Pn' maat. heeft een herderlijk schrijven geP'J' bliceerd over „de Christelijke en Spaan sche beteekenis" van den oorlog. schrijft o.m.: Ieder schepsel heeft het reed; ten oorlog te trekken tegen een ander, das ten oorlog trekt tegen Godwij moeten aannemen, dat God een volk de beproeving van den oorlog kan zenden als straf vow het plichtsverzuim, waarvan het M* schouwspel heeft getoond en als een pW' kei in geval van verval op moreel gebied- De kardinaal eindigt met te zeggen, o- „het bloed van zooveel martelaren het zaa; zal zijn van een nieuw Spanje, katholle» en sterk". Onderzeeër torpedeert de Navar"- Uit Tarragona wordt gemeld, dat®» onderzeeër der rechtschen gisteravond »n» torpedo's afgeschoten heeft op het scW „Navarra", dat uit Marseille komende W weg was naar Tarragona. De kapitein het getorpedeerde schip slaagde er In 0 Navarra op de kust aan den grond te ze» ten bij Torre Embara. Een der opvaren»0 Is verdronken. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14