STADSNIEUWS 7177ste Jaargang DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 No. 23581 Leidsche studenten herdenken stichtingsdag der Universiteit HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Onze nationale vlag Rood, wit en blauw Succes der Spaansche nationalisten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. J»r regel voor aflvertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Prof. dx. S. G. de Vries leeraar tot 21 September 1931. Met ingang van dien datum werd hem eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de be- Oud-buitengewoon hoogleeraar in de langrijke in die betrekking bewezen diensten. middeleeuwsche handschriftkunde. Wijlen prof. Scato de Vries. In den ouderdom van 75 jaar is gisteren I hier ter stede na een langdurig lijden over- I leden prof. dr. S. G. de Vries, oud-biblio- I theearis en oud-buitengewoon hoogleeraar 1 In de middeleeuwsche handschriftkunde aan de Rijksuniversiteit alhier. Scato Gocko de Vries werd 16 Juni 1861 I hier ter stede geboren: hij studeerde aan I de Lcidsche Universiteit in de klassieke let- 1 teren en promoveerde alhier in het jaar 1?85. zoodat hij in Octobr 1935 onder groote l'ïlangstellmg zijn gouden doctoraat mocht 'irdenken. Spoedig daarna werd hij benoemd tot lenservator der handschriften aan de Uni- I leisiteitsblollotheek. van welke instelling hij in 1897 tot bibliothecaris werd be- I aoemd. In 1909 volgde zijn benoeming tot tuitengewoon hoogleeraar In de middel- I eeuwsche handschriftkunde. Om gezondheidsredenen moest prof. De Vries tegen het einde van 1923 aftreden ils bibliothecaris. In een bijzondere bij - I eenkomst in 't begin van Januari 1924 ls I prof. De Vries bij monde van prof. dr. L. Knappert en jhr. De Gijselaar dank ge bracht voor het belangrijke werk door hem [gedurende 37 jaar in deze functie verricht. Hij werd opgevolgd door den huldigen functionaris dr. F. C. Wieder, toenmaals bibliothecaris van de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Gelijktijdig met zijn ontslag als biblio thecaris werd hij benoemd tot ridder in I de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Prof. de Vries bleef buitengewoon hoog- Bij de rectoraatsoverdracht zeide de toenmalige rector-magnificus. prof. dr J. Ph. Vogel o.m. het volgende: „Dr Seato de Vries is voor ons aller be wustzijn in de eerste plaats de oud-biblio thecaris. wiens voortreffelijke beheer der universiteitsboekerij ons nog even helder voor den geest staat als zijn tragische afscheid van die instelling. Betrekkelijk weinigen hebben hem ieeren kennen en waardeeren in een andere functie, welke hem aan de Leidsche universiteit verbond, nl. die van buitengewoon hoogleeraar in de middeleeuwsche handschriftkunde. Niet zijn langdurig lichamelijke lijden, maar slechts het bereiken van den zeventig- jarigen leeftijd heeft hem kunnen bewegen om thans ook af te zien van dien met zoo veel toewijding op de studeerkamer vol gehouden arbeid." De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden aanstaanden Donderdagmiddag om 12 uur op de be graafplaats „Rhijnhof." DE BEGROOTINGEN VOOR 1937 De zittingen van den Raad. De vergadering van den Raad. waarin o.a. de begrooting voor het jaar 1937 aan de orde zal worden gesteld, zal aanvangen op Maandag 22 Febr. a.s., des namiddags t.e twee uur en zoo noodig worden voort gezet: op Maandag 22 Febr.. des avonds te 3 uur: op Dinsdag 23 Febr.. des narn. te z uur en des avonds te 8 uur; op Woens dag 24 Febr., des nam. te 2 uur; op Don derdag 25 Febr., des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 26 Febr., des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur. Ten einde een doelmatige en vrucht bare behandeling van de begrooting te be vorderen, wordt den Leden verzocht, even- tueelc voorstellen in verband met die be handeling, uiterlijk 15 Febr. a.s. in te zender- Bij de voorbereiding eener wettelijke regeling vcm de vaststelling van kleuren van de Nederlandsche vlag is gebleken, aldus lezen wij in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake de Begrooting van Binnenlandsche Zaken, dat zich daarbij verschillende juridische vragen voordoen. Het ligt in de bedoeling bin nen zeer korten tijd een Koninklijk besluit uit te lok ken, waarin het rood, wit en blauw wordt vastgelegd als de nationale kleuren. Binnen afzienbaren tijd hoopt de Regeering maat regelen te nemen, waar door de geheele materie geregeld wordt. nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllirn SLACHTOFFER VAN AANRIJDING. Ds. C. HARTWIGSEN. Ds. C. Hartwigsen. de nestor der Ned. Hervormde predikanten alhier, heeft thans bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland een aanvrage ingediend om eervol emeritaat met ingang van 1 Mei a.s. Aan de bekomen verwondingen overleden. De 57-jarige aardewerkfabrikant W. J. S. uit Leiderdorp, die de vorige week Donder dagavond. terwijl hij op zijn rijwiel geheel ter rechterzijde van den Maresingel reed. werd aangereden door een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto, be stuurd door K. S. uit Wassenaar en dien tengevolge ernstig werd gewond, is gisteren aan de bekomen kwetsuren in het Acad. Ziekenhuis overleden Behalve door de verrassing van stad en provincie Malaga hebben de Spaansche nationalisten nu ook bij Madrid succes. Een speciale corres pondent van Havas meldt: Voor Vaciamadrid is de weg naar Valencia afgesneden door de recht- schen. die den weg bezetten even boven de samenvloeiing van de Jarama en de Manzanares. De regeeringstroepen hebben thans geen enkelen weg meer voor de evacuatie. Alle groote wegen worden van nabij of van verre door de nationalisten beheerscht. De ge volgen hiervan zijn zonder weerga in de geschiedenis van het beleg der hoofdstad. Zeven groote wegen leiden uit Madrid. Geen enkele is meer in handen van de regeeringstroepen, zoodat een vrije verbinding met het Oosten des lands niet meer aanwezig is. De weg van Madrid naar Avila, ricthing La Coruna is afgesneden onmiddellijk buiten de hoofdstad. De weg van Madrid naar Burgos is af gesneden te Lozoyuela in de Sierra. De weg van Aragon is afgesneden voor Siguenza. De weg naar Valen cia is nu voor Arganda afgesneden. De drie overige wegen naar Aran- juez, Toledo en Magueda zijn geheel bezet door de rechtschen. Wanneer het opperbevel der regee ringstroepen het besluit zou nemen zich niet te laten ODsluiten in Madrid als in een fort en het gevaar te loo- pen van hongersnood en gebrek aan munitie, is er thans voor de evacuatie nog slechts één oplossing: uit Madrid trekken naar Guadalajara, vandaar den weg nemen van Cuenca tot Valencia, een lange, moeilijke en netelige weg. NIEUW BUREAU CHR. METAAL- BEWERKERSBOND. Het bondsbureau van den Chr. Me taal - bewerkersbond. dat thans gevestigd is Apothekersdijk. zal binnenkort verplaatst worden naar de Thorbeckestraat hoek de Laat de Kanterstraat, welk perceel door het bondsbureau is aangekocht. Foto Van Vliet. eerstejaarsleden van het Leidsche Studentencorps hebben gisteren op vroolijke en luidruchtige wijze den 362sten "Jaardag der Leidsche Academie herdacht door middel van de gebruikelijke vaarjool door de Sleutelstedelijke grachten. Hierboven ziet men den bonten stoet onderweg. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Rede van ds. H. E. Gravcmeyer. In een openbare vergadering van de Herv. Geref. Staatspartij, welke in het Gebouw Rehoboth werd gehouden en goed bezocht was. heeft ds. H. E. Gravemeyer, Herv. pred. te Amsterdam gisteravond ge sproken over: Hier duldt de grond geen slavernij, waar- vrijheid eeuwen stond". De voorzitter van de plaatselijke Kies- vereeniging, de heer Bouman sprak na ge bruikelijke opening en lezing van een ge deelte uit Gal. 5 een welkomstwoord, waarbij hij ook nog met een enkel woord wees op de a.s. verkiezingen. Ds. Gravemeyer die vervolgens in de ge legenheid gesteld werd zijn rede uit te spreken, begon met een korte uiteenzet ting te geven van het bekende lied: „Wij leven vrij. wij leven blij", waaruit spr. voor de behandeling van hedenavond ook een strophe gekozen had. Vervolgens toonde spr. aan dat vrijheid en gezag twee kostelijke idealen, onlosma kelijk aan elkander verbonden zijn om er verder bij stil te staan, dat de zonde ons gebracht heeft: misbruik van de vrijheid en vertrapping van het gezag. God daaren tegen heeft de vrijheid in handen gelegd van het gezag en de macht. Reeds het kind ondervindt, dit bij de geboorte. Verder vin den wij dat in het gezin bij het ouderlijk gezag en in den Staat bij de Overheid. De macht- zal bij al deze lichamen echter ge dragen moeten zijn door geestelijk gezag. In God komen macht, en gezag tezamen en vinden in Hem de vervolmaking. Als een maal het gezag dan ook ontleend is aan God dan waarborgt ons dit zeker de ware vrijheid. De revolutie erkent het gezag van God niet en daardoor feitelijk geen enkel gezag. Zij vertegenwoordigt dan ook het geweld, de dictatuur, die een zuivere caricatuur van het gezag is en ons de meest gebonden sla vernij brengt. Spr zette uiteen dat door Gods Woord ons volk een eenheid is gewor den met één geloof en één taal ide Staten vertaling van den Heiligen Schrift droeg hiertoe zeer veel bij en wees er op, dat wij de vrijheid en eenheid van het Nederland sche volk danken aan God en aan de kracht der reformatie. Uit. de geschiedenis blijkt, ook duidelijk, dat ten tijde toen het geloof van het Nederlandsche volk het sterkst was. handel en wetenschap bloei den. Een oogenblik stond spr. voorts stil bij Prins Willem van Oranje, die de man was van de vrijheid maar daarnaast ook een man van groot geloof. Achtereenvolgens weidde spreker uit over de liberale vrijheidsidee en de heerschappij gedachte van de Roomsche Kerk. waarbij hij er nadrukkelijk op wees, dat vooral Rome door de politiek zich macht weet te verwerven. Vele betrekkingen van groote beteekenis zijn in handen van Rome. Op het openbare terrein moeten wij Rome naar de oogen zien, aldus spr. BINNENLAND. Hier ter stede is overleden Prof. Dr. S. G. de Vries, oud buitengewoon hooglee raar in de middeleeuwsche hand schriftkunde. Stadsnieuws, le Blad1 Een stormachtige reis van Hr. M.'s „O. 16". (3e Blad). De regeering over haar algemeen beleid. (3e Blad). Moeilijkheden bij de verbouwing van de Koninklijke Bank in de kerk te Baarn: een grafsteen van 1800 K.G. gevonden. (3e Blad). Begrooting van Binnenlandsche Zaken; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Een Nederlander in Duitschland reeds l'/i jaar in vóór-arrest. (Gemengd Nieuws, 3e Blad). Vereeniging tot behoud van het bloembol lenvak opgericht, (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Van Klaveren won te Rotterdam den boks wedstrijd tegen Pernot. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Malaga door de troepen van Franco bezet, die tevens Madrid thans aan alle zij den hebben afgesneden, (2e Blad). De kwestie der Duitsche koloniën. (Buiten land, le Blad). Roosevelt vast van plan alle moeilijkheden die zijn voorstellen inzake de reorga nisatie van het Hooggerechtshof be treffen. te overwinnen. (Buitenland, le Blad). De Engelsche koning dit jaar niet naar Indic. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE ONS KORT VERHAAL OP PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Komende tot de bespreking van de a.s. verkiezingen, zeide spr.. dat men het de H.G.S.. als kleine partij, wel weer zeer moeilijk zal maken. Dit is volkomen te be grijpen, want groote invloed kan ook van kleine partijtjes uitgaan. Niemand behoe ven de kleine partijen naar de oogen te zien. Zij kunnen daarentegen juist scherp omlijnd hun beginselen uiteen zetten. Zoo gooit b.v. de H.G.S. roet in het eten van den coalitie-zang. Denk niet, aldus spr.. dat de H.G.S. een kleine belangenpartij is. Integendeel, zij wil opkomen voor het belang der Ned. Herv. Kerk, welke zij erkent als hét hart der natie. De H.G.S. ziet het dan ook als een zaak van het grootste volksbelang, dat het de Hervormde Kerk wel vaart. Spr. ziet het in dit verband dan ook als een zaak van groote beteekenis, dat er meerdere predi kanten komen in de Ned. Herv. Kerk om hierdoor meer nog dan voorheen en geheel in de lijn van Groen van Prinsterer tegen de revolutie het evangelie te stellen. De H.G.S., die geen staatskerk zou wen- schen, zal ook bij de komende verkiezingen, voorrang voor de Herv. Kerk bepleiten. Ernstig werd er ook door spr. voor gewaar schuwd. dat de Herv. Kerk geen slippen- draagster wordt van de kerk van wijlen dr. Kuyper. Waarborgen wenscht de H.G.S. ook tegen de steeds opdringende macht van de Room sche Kerk. Een waarschuwende stem zal de H.G.S. ook laten hooren tegen de tyrannieke macht der N.S.B.. want zeker zal het ook dan met onze volks- en gewetensvrijheid gedaan zijn. Nadat spr. nog had opgewekt om ook dit jaar de H.G.S. in haar verkie zingsstrijd weder te steunen, eindigde hij met er op te wijzen, dat het bij de H.G.S. gaat om een vrij protestantsch Nederland. Steunende op den Bijbel wenschen wij de vrijheid te verdedigen, de vrijheid, waarbij de slavernij niet wordt geduld. Na een dankwoord van voorzitter Bou man werd de samenkomst op gebruikelijke wijze gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1